Αποστολέας Θέμα: αριστεροχειρας..  (Αναγνώστηκε 45921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #50 στις: 08/08/13, 14:43 »
να κάνω εγώ μια άλλη πολύ απλή ερώτηση??
γιατί να υπάρχει "κανονική" στάση και όχι το πολύ απλό:
με το που έρθει ο μαθητής στο μάθημα για πρώτη φορά..."-αα...καλησπέρα...ποιο είναι το καλό σου χέρι? -το αριστερό! -πολύ ωραία, οπότε την κιθάρα, εσύ, θα την κρατάς έτσι!" (και του δείχνει την αριστερόχειρη στάση...)

γιατί γίνεται συζήτηση για αριστερόχειρα παιδιά σε δεξιόχειρες στάσεις?
αφού και πληθώρα οργάνων υπάρχει....και δεν τίθεται θέμα περαιτέρω δυσκολιών στη διδασκαλία (τουλάχιστον δεν έχει αναφερθεί κάποιο ως προς τη "μετάδοση" απ'τους δασκάλους)
Εγω εχω συνατησει στην αναγνωση tabs και σχεδιαγραμματων συγχορδιων. Απο την αλλη του φανηκε (μονο εναν μαθητη που επαιζε αριστερα ειχα) πολυ ευκολο οταν του εδειχνα εγω την ασκηση γιατι με εβλεπε σαν καθρεπτη στις κινησεις του χεριου του. Αλλα αυτο τον κουρασε και δυσκολεψε τη μελετη του γιατι παντα επρεπε να αποστηθιζει απο μενα τις ασκησεις γιατι ειχε προβλημα στο σπιτι. Αυτο βεβαια μπορει να αφειλεται και σε αλλους παραγοντες οπως δυσλεξια (αλλο ενα προβλημα που εχω συνατησει σε μαθητες μου που μαθαιναν απο μνημης τις ασκησεις γιατι δεν μπορουσαν να παιζουν και να διαβαζουν την παρτιτουρα ταυτοχρονα). Ειναι πολλοι οι παραγοντες. Βαση τον επιστημονικων μετρησεων που αναρτηθηκαν εδω βλεπουμε οτι 1 στους 2 αριστεροχειρες θα αποδωσει καλα στην δεξια θεση. Θα μπορουσαμε να πουμε οτι αυτοι οι αριστεροχειρες δεν θα απεδιδαν καλα και ως αριστεροχειρες στη κιθαρα;  ??? Το δειγμα των αριστεροχειρων μαθητων μου ειναι πολυ μικρο παντως και μεχρι στιγμης δεν ειχα καταπιεσμενο. Μαλιστα πριν 2 χρονια που ανοιξε το θεμα προβληματιστηκα και το δοκιμασα σε μαθητρια μου να της αλλαξω θεση και αρνηθηκε γιαι δεν την βολευε η αριστερη. Μπορει να ειμαι "τυχερος" και να μου ερχονται οι "δεξιοι" αριστεροχειρες. Εγω παντως δεν μπορω να θεωρησω οτι η δυσκολια ενος μαθητη να παιξει κιθαρα προερχεται μονο απο το ποιο ειναι καλο του χερι.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/13, 15:03 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #51 στις: 02/02/14, 00:51 »
Πολύ ωραίο το θέμα αυτό, και οι γνώμες και οι απόψεις για αυτό πολύ ενδιαφέρουσες.
Εγώ είμαι 100% αριστερόχειρας (το δεξι χέρι και πόδι μου είναι αγαρμπα στις κινήσεις) και παίζω κιθάρα κλασική και ηλεκτρική σαν δεξιόχειρας.
Στην αρχή στην κλασική δεν είχα θέμα ουτε μετά. Στην ηλεκτρική δυσκολεύτηκα πολύ με την πένα. Αλλά δεν έχω θέμα πια σε τίποτα. Απλα εκανα ασκήσεις πολλές και το χερι μετα πήγαινε μονο του.
Νομιζω οτι με εξάσκηση φτιάχνει τι χέρι.

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #52 στις: 02/02/14, 02:29 »
Εμενα αριστεροχειρας φιλος μου με διπλωμα στην κλασσικη μου ειπε σε σχετικο ερωτημα που του εκανα οτι:
-Οταν πηγα μικρος στο δασκαλο πρωτη μερα αυτος απλα πηρε μια κιθαρα και μου λεει "αυτη ειναι μια κιθαρα και την παιζουμε ετσι.."


Και ποτε ουτε ο δασκαλος ουτε ο μαθητης αναρωτηθηκαν ποτε "το πως και το γιατι" γιατι δεν υπηρξε ποτε καποιο πραβλημα στη μαθηση. Οταν ερχεται βεβαια σπιτι μου και πιανει πενα στα χερια του απλα την πιανει οπως ο καθενας ασχετος..σαν να ειναι κουλο το χερι του.

"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #53 στις: 02/02/14, 09:44 »
Η ταπεινή μου γνώμη είναι πως με εξάσκηση και υπομονή λύνεται το πρόβλημα.
Θα σας πω μια εμπειρία μου.Είχα ενα ατύχημα και εκανα χειρουργείο στο δεξί μου πόδι. Το πόδι λόγο ακινησίας και αγυμνασιας είχε ατροφιση και ήταν αδύναμο ακόμα και να κρατήσει έστω και λίγο το σωμα μου όρθιο. Με φυσικοθεραπεία,γυμναστική και ασκήσεις τώρα πιά το νιώθω πιο καλό απο το αριστερό μου σε θέμα ισορροπίας και λεπτομέρειας. Που πριν απο το ατύχημα απλά ηταν ενα μέρος του σώματος μου που δεν το υπολογιζα. Ηταν πιο πολύ μηχανικές οι κινήσεις του.
Έτσι και με την κιθάρα. Το δεξι μου χέρι ηταν σαν παράλυτο στην αρχή αλλά μετα απο ασκήσεις επιμονή, υπομονή το ξεπέρασα .
Απλα σκέφτομαι οτι αν θα είχα πάρει μια κιθάρα για αριστερόχειρες και ξεκιναγα σαν αριστερόχειρας το πρόβλημα που θα συναντούσα στην ταστιέρα θα ηταν μεγαλύτερο και θα μου επερνε περισσότερο χρονο για να το διορθωσω.
Ο καθένας βέβαια κανει τις επιλογές του.απλά είναι κρίμα για μας τους αριστερόχειρες να αναγκαζομαστε να κάνουμε πράγματα επειδή δεν μας υπολογίζουν. Και δεν τους συμφέρει να βγάζουν αντικείμενα για μας,διότι είμαστε μειοψηφία.

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #54 στις: 02/02/14, 11:59 »
Και για μας τους δεξιοχειρες την πρωτη φορα που πιασαμε μουσικο οργανο στα χερια, το αριστερο ηταν σαν παραλυτο!!! Το ζήτημα ειναι σε ποια περιπτωση θα υπηρχε γρηγοροτερη προοδος.. ή μηπως δεν υπαρχει καμια διαφορα? ..Γιατι αυτος που εχει θεμα με ταστιερα δινει βαση εκει και με πιο πολλες ασκησεις το ξεπερναει και ο αλλος που εχει θεμα με την πενα κανει κατι αναλογο και εν τελει ουτε γατα ουτε ζημια!
Michael Angelo Batio: Double Guitar Shred Medley
« Τελευταία τροποποίηση: 02/02/14, 14:16 από Lampr0s »
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #55 στις: 02/02/14, 12:35 »
συμφωνώ με το παραπάνω σχόλιο !!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #56 στις: 12/02/14, 13:22 »
Πριν λίγο καιρό μου ήρθε μία μαθήτρια μικρή σε ηλικία (3η Δημοτικού) η οποία μου δήλωσε απο το 1ο μάθημα (με σχετικό άγχος αλλά και αποφασιστικότητα) πως: "Κύριε, εγώ παίζω με το αριστερό χέρι"!!

Της απάντησα πολύ απλά πως :"Κι εγώ παίζω με το αριστερό χέρι! Το χρησιμοποιώ για να πιέζω τις χορδές πίσω απο τα τάστα, ενώ με το δεξί μου χέρι τις χτυπάω για να βγάλουν ήχο".. και την έβαλα να ξεκινήσει σε δεξιόχειρη στάση! Και κάπου εκεί της τελείωσε το όποιο άγχος...

Τολμώ να πω πως (μετά απο 5 μαθήματα που έχουμε κάνει) το κοριτσάκι έχει ένα απο τα καλύτερα δεξιά χέρια που έχω δει!! Τόσο απλά!!!

Τα συμπεράσματα δικά σας...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος panagisdimakis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #57 στις: 12/02/14, 15:29 »
Μπράβο στο κοριτσάκι.
Και εγώ κάπως έτσι. Τα 1-2 πρωτα μαθηματα είναι δύσκολα μετα λύνεται το χερι

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #58 στις: 12/02/14, 16:13 »
Εγω και παλι διαφωνω.Το παραδειγμα του κοριτσιου δεν μου λεει κατι.Κ αν ποτε κανω παιδι και θελει να παιξει μουσικη ας παιξει με οποιο χερι θελει,ειτε ειναι αριστεροχειρας ειτε ειναι δεξιοχειρας.Ο δικος μου δασκαλος παντως οταν του ειπα οτι γραφω με το αριστερο με εβαλε να παιξω με το αριστερο.

Οποτε ο καθενας με τα συμπερασματα του..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #59 στις: 13/02/14, 10:55 »
Εγω και παλι διαφωνω.Το παραδειγμα του κοριτσιου δεν μου λεει κατι.Κ αν ποτε κανω παιδι και θελει να παιξει μουσικη ας παιξει με οποιο χερι θελει,ειτε ειναι αριστεροχειρας ειτε ειναι δεξιοχειρας.Ο δικος μου δασκαλος παντως οταν του ειπα οτι γραφω με το αριστερο με εβαλε να παιξω με το αριστερο.

Οποτε ο καθενας με τα συμπερασματα του..
Χμμμ.... και..... αν ξεκινούσες να παίζεις σε δεξιόχειρη στάση πιστεύεις πως δε θα έπαιζες τόσο καλό μπάσο όσο παίζεις τώρα; Απο που προκύπτει αυτό;;;

Τέλος πάντων... καλά κάνεις και διαφωνείς! Και Ό'ΤΙ και να πει κάποιος εδώ πέρα ή οπουδήποτε αλλού, εσύ και πάλι θα διαφωνείς... Δικαίωμά σου! Ελπίζω μόνο να έχεις καταλάβει πως στην ουσία ΔΕΝ υπάρχει αντιδικία!! Ο καθένας μπορεί να παίξει ένα μουσικό όργανο με ΟΠΟΙΟ συνδυασμό χεριών επιθυμεί και ΔΕΝ ισχύει η έννοια περι "καλού" και "κακού" χεριού! Αλλιώς σε παρακαλώ να μου πεις πόσα πιάνα για αριστερόχειρες έχεις δει!!!! Ο καθένας μας, με ΟΠΟΙΑ στάση ξεκινήσει να παίζει, ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!

Αν απο εκεί και πέρα εγώ επιμένω στη δεξιόχειρη στάση ΔΕΝ το κάνω επειδή αυτή είναι και η "σωστή" στάση αλλά επειδή ΕΤΣΙ μπορώ ΚΑΙ εγώ να διδάξω καλύτερα ΚΑΙ ο μαθητής να διδαχθεί καλύτερα μιας και εγώ παίζω με ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΗ στάση! Τι να κάνουμε; Δε θα αλλάξω στάση στην κιθάρα μετά απο 20+ χρόνια ασχολίας με το όργανο για να ανταπεξέλθω στην πρακτικά ΑΝΟΥΣΙΑ απαίτηση κάποιου να διδαχθεί κιθάρα με αριστερόχειρη στάση ενώ ξέρω πολύ καλά πως δεν κάνει διαφορά!!

Αν πάλι αυτός ο μαθητής νιώσει καταπιεσμένος τι να κάνω; Προφανώς αυτός ο μαθητής έχει υποστεί καταπίεση απο αλλού... και απο αλλού πρέπει να βρει την όποια δικαίωσή του! Δε θα καθήσω εγώ μέσα σε 40 λεπτά μαθήματος την εβδομάδα να λύσω όοοοοοολα τα συμπλέγματα που του έχει δημιουργήσει η οικογένεια, οι φίλοι, οι λοιποί συγγενείς, το σχολείο και δε ξέρω κι εγώ ποιος άλλος έρχεται σε επαφή μαζί του όοοοοολες τις υπόλοιπες ώρες της εβδομάδας!!!! Γιατί τότε δε θα λεγόμουν "καθηγητής κιθάρας" αλλά "ΨΥΧΑΝΑΛΥΤΗΣ"!

Επι της ουσίας λοιπόν... πρόβλημα σε αριστερόχειρα να παίξει με δεξιόχειρη στάση και το αντίθετο ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!! Η θες να το καταλάβεις, ή δε θες.. Αν τώρα θεωρείς τον εαυτό σου ωσάν τον ηγήτορα της επανάστασης των καταπιεσμένων αριστερόχειρων που τους καταδυναστεύουν οι δεξιόχειρες (και δη αυτή η "άτιμη φάρα" των δασκάλων κιθάρας) σε αυτό τον άδικο κόσμο, καλά κάνεις! Εγώ όμως δε θα σε ακολουθήσω σε αυτό! Γιατί αν το πάμε έτσι θα καταλήξουμε σαν τα κριάρια, να χτυπάμε τα κέρατά μας ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!!!

Υ.Γ. Ο Theodore Ziras αν δεν κάνω λάθος, είναι αριστερόχειρας κιθαρίστας αλλά στα εκπαιδευτικά του videos αντιστρέφει την εικόνα ωστε να φαίνεται ως ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑΣ... Για ποιο λόγο άραγε να το κάνει αυτό;;; ΚΑΙ εδώ τα συμπεράσματα δικά σας...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #60 στις: 13/02/14, 12:27 »
Ο καθένας μπορεί να παίξει ένα μουσικό όργανο με ΟΠΟΙΟ συνδυασμό χεριών επιθυμεί και ΔΕΝ ισχύει η έννοια περι "καλού" και "κακού" χεριού! Αλλιώς σε παρακαλώ να μου πεις πόσα πιάνα για αριστερόχειρες έχεις δει!!!! Ο καθένας μας, με ΟΠΟΙΑ στάση ξεκινήσει να παίζει, ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!

Αν τα μετακινήσουμε τα πράγματα στο σχολείο πχ, αν μάθαινες σε κάποιο -αριστερόχειρο- παιδί γραφή, θα το έβαζες να γράψει με το δεξί;

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #61 στις: 13/02/14, 13:20 »
Ο καθένας μπορεί να παίξει ένα μουσικό όργανο με ΟΠΟΙΟ συνδυασμό χεριών επιθυμεί και ΔΕΝ ισχύει η έννοια περι "καλού" και "κακού" χεριού! Αλλιώς σε παρακαλώ να μου πεις πόσα πιάνα για αριστερόχειρες έχεις δει!!!! Ο καθένας μας, με ΟΠΟΙΑ στάση ξεκινήσει να παίζει, ΜΕ ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ!

Αν τα μετακινήσουμε τα πράγματα στο σχολείο πχ, αν μάθαινες σε κάποιο -αριστερόχειρο- παιδί γραφή, θα το έβαζες να γράψει με το δεξί;
¨Εχω απαντήσει και παλιότερα σε αυτό. Στο θέμα της γραφής λειτουργεί ΜΟΝΟ το ένα χέρι το οποίο κάνει μία συγκεκριμμένη δουλειά. Δεν υπάρχει λόγος να αναγκάσεις κάποιον να κάνει κάτι με το άλλο χέρι. Θα το κάνει με όποιο χέρι του βγαίνει πιο φυσικά! Και όποιος δάσκαλος το έχει κάνει αυτό (να αναγκάσει ένα παιδί να γράψει με το δεξί), προφανώς έχει καταπιέσει πολλά παιδιά αδίκως!

 'Αλλωστε, το κείμενο που θα γράψει ένας δεξιόχειρας και ένας αριστερόχειρας είναι ακριβώς το ίδιο. Οι οδηγίες που θα δώσεις στο παιδί για το πως γράφεται το κάθε γράμμα και σε ποια σειρά μπαίνουν τα γράμματα για να βγουν λέξεις με νόημα, είναι ο ίδιος! ΑΝ όμως (υπόθεση επιστημονικής φαντασίας) ένα αριστερόχειρο παιδί έγραφε και απο δεξιά προς τα αριστερά και χρειαζόμουν καθρέπτη για να δω τι γράφει ή για να με δει να γράφω, τότε... λυπάμαι! Μάλλον θα το ανάγκαζα να γράψει με το δεξί :(

Στην κιθάρα όμως ΔΕΝ είναι έτσι τα πράγματα. Διότι στην κιθάρα δουλεύουν ΚΑΙ ΤΑ 2 χέρια, τα οποία επιτελούν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εργασίες και τα οποία ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΟΥΝ, ανεξαρτήτως του ποιο χέρι είναι το "καλό" και ποιο όχι.  Άρα όπως και να το κάνουμε, ένα χέρι θα έχει μία σχετική ευχέρεια και εμείς θα πρέπει να ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με το άλλο για να το φέρουμε σε κατάσταση να συνεργαστεί σωστά με το "καλό" χέρι.

Δε νομίζω πως λέω κάτι περίεργο...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 13:24 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #62 στις: 13/02/14, 13:22 »
Το επιχειρημα με το πιανο (οπως και πνευστα κλπ) δεν ισχυει, γιατι τα χερια κανουν το ιδιο πραγμα πανω στα πληκτρα, δεν παζει αλλο χερι τεμπο και το αλλο νοτες.
Ειπαμε οτι περισσοτερο ρολο στην καλυτερη αποδοση, παιζει η διαταξη  των ημισφαιριων του εγκεφαλου. Τα χερια μπορουν να εξασκηθουν.
Οι μισοι σχεδον αριστεροχειρες εχουν ιδια διαταξη με τους δεξιοχειρες, γιαυτο και αποδιδουν καλα με δεξια κιθαρα.

Περισσοτερα εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81364.msg693419#msg693419
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 13:30 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #63 στις: 13/02/14, 13:28 »
Στην κιθάρα όμως ΔΕΝ είναι έτσι τα πράγματα. Διότι στην κιθάρα δουλεύουν ΚΑΙ ΤΑ 2 χέρια, τα οποία επιτελούν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εργασίες και τα οποία ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΟΥΝ, ανεξαρτήτως του ποιο χέρι είναι το "καλό" και ποιο όχι.  Άρα όπως και να το κάνουμε, ένα χέρι θα έχει μία σχετική ευχέρεια και εμείς θα πρέπει να ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με το άλλο για να το φέρουμε σε κατάσταση να συνεργαστεί σωστά με το "καλό" χέρι.

Διαφωνώ.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί κάποιος να μάθει να παίζει με το δεξί ή με το αριστερό ή με τα πόδια.
Γίνεται. Και με σχετική επιτυχία.

Ως αριστερόχειρας όμως θεωρώ ότι ΑΝ σου βγαίνει να κρατήσεις την κιθάρα με τον ανάποδο τρόπο, έτσι θα πρέπει να το κάνεις.
Όχι με το δεξί, επειδή δε βολεύει το δάσκαλο. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποιος αριστερόχειρας δάσκαλος να σε βοηθήσει...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #64 στις: 13/02/14, 13:35 »
Ως αριστερόχειρας όμως θεωρώ ότι ΑΝ σου βγαίνει να κρατήσεις την κιθάρα με τον ανάποδο τρόπο, έτσι θα πρέπει να το κάνεις.
Όχι με το δεξί, επειδή δε βολεύει το δάσκαλο. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποιος αριστερόχειρας δάσκαλος να σε βοηθήσει...
Συμφωνω.
Και δεν χρειαζεται καν αριστεροχειρας δασκαλος για αροστεροχειρα μαθητη.
Εδω του μαθαινουν με το ζορι να παιζει δεξια, δεν θα μπορει να κοιταζει τον δασκαλο να παζει αναποδα?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #65 στις: 13/02/14, 13:37 »
Το επιχειρημα με το πιανο (οπως και πνευστα κλπ) δεν ισχυει, γιατι τα χερια κανουν το ιδιο πραγμα πανω στα πληκτρα, δεν παζει αλλο χερι τεμπο και το αλλο νοτες.
Ειπαμε οτι περισσοτερο ρολο στην καλυτερη αποδοση, παιζει η διαταξη  των ημισφαιριων του εγκεφαλου. Τα χερια μπορουν να εξασκηθουν.
Οι μισοι σχεδον αριστεροχειρες εχουν ιδια διαταξη με τους δεξιοχειρες, γιαυτο και αποδιδουν καλα με δεξια κιθαρα.

Περισσοτερα εδω http://forum.kithara.gr/index.php?topic=81364.msg693419#msg693419
Κι εγώ μαζί σου εν μέρει, αν και στο πιάνο τα 2 χέρια διαβάζουν σε διαφορετικά πεντάγραμμα, σε διαφορετικά κλειδιά και μέχρις ενός σημείου (πχ. επίπεδο Μέσης), το αριστερό χέρι παίζει τη συνοδεία και το δεξί τη μελωδία η οποία λόγω της φύσης της μάλλον απαιτεί μεγαλύτερη ευχαίρια στο δεξί χέρι (αριστερό ημισφαίριο), κάτι που αριστερόχειρας (θεωρητικά) δεν έχει. Μια χαρά πιάνο όμως παίζουν και οι αριστερόχειρες...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #66 στις: 13/02/14, 13:41 »
Και δεν χρειαζεται καν αριστεροχειρας δασκαλος για αροστεροχειρα μαθητη.
Εδω του μαθαινουν με το ζορι να παιζει δεξια, δεν θα μπορει να κοιταζει τον δασκαλο να παζει αναποδα?  ;D

Εδώ δυσκολεύουν μάλλον τα πράγματα.
Μαζευόμαστε 4 φίλοι και παίζουμε κιθάρα. Εγώ είμαι αριστερόχειρας αλλά παίζω με το δεξί. Ο άλλος είναι αριστερόχειρας και παίζει με αριστερή κιθάρα.

Εγώ δεν μπορώ να τον παρακολουθήσω στο τι παίζει. Αυτός μπορεί χωρίς πρόβλημα να με παρακολουθήσει εμένα...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #67 στις: 13/02/14, 13:50 »
Στην κιθάρα όμως ΔΕΝ είναι έτσι τα πράγματα. Διότι στην κιθάρα δουλεύουν ΚΑΙ ΤΑ 2 χέρια, τα οποία επιτελούν ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ εργασίες και τα οποία ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΟΥΝ, ανεξαρτήτως του ποιο χέρι είναι το "καλό" και ποιο όχι.  Άρα όπως και να το κάνουμε, ένα χέρι θα έχει μία σχετική ευχέρεια και εμείς θα πρέπει να ασχοληθούμε λίγο παραπάνω με το άλλο για να το φέρουμε σε κατάσταση να συνεργαστεί σωστά με το "καλό" χέρι.

Διαφωνώ.
Δεν λέω ότι δεν μπορεί κάποιος να μάθει να παίζει με το δεξί ή με το αριστερό ή με τα πόδια.
Γίνεται. Και με σχετική επιτυχία.

Ως αριστερόχειρας όμως θεωρώ ότι ΑΝ σου βγαίνει να κρατήσεις την κιθάρα με τον ανάποδο τρόπο, έτσι θα πρέπει να το κάνεις.
Όχι με το δεξί, επειδή δε βολεύει το δάσκαλο. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάποιος αριστερόχειρας δάσκαλος να σε βοηθήσει...
Κι εγώ όταν ήμουν μικρό παιδί, μου έβγαινε να βάζω την κιθάρα ξαπλωτή πάνω στα γόνατά μου και να χτυπάω τις χορδές πάνω στα τάστα... δυστυχώς δε βρέθηκε ένας δάσκαλος να με μάθει να παίζω με αυτό τον τρόπο, άρα μάλλον καταπιέτηκα και εγώ!!! :P

Πέρα απο την πλάκα όμως... τι είναι αυτό που κάνει ένα παιδί να πιάσει την κιθάρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο; Φυσική παρόρμηση; Δηλαδή για κάποιο λόγο ο οποίος είναι καταγεγραμμένος στο DNA του ανθρώπου, οταν ένα παιδί αντικρύζει μία κιθάρα, το ένα του χέρι ζητά απο μόνο του να χτυπά χορδές και το άλλο να τις πιέζει στα τάστα, άρα του υπαγορεύουν με έναν ανεξήγητο τρόπο να κρατήσει την κιθάρα έτσι ή αλλιώς; Δεν το πολυπιστεύω... :(

Νομίζω πως είναι απλά θέμα παραστάσεων που έχει πάρει ένα παιδί. Ένα δεξιόχειρο παιδί που γνωρίζει πως ανήκει στη μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού, όταν δει μία κιθάρα, θα θέλει να την κρατήσει όπως έχει δει να την κρατούν όλοι! Ενώ ένα αριστερόχειρο παιδί που γνωρίζει πως ανήκει στη μειοψηφία όσον αφορά στις λειτουργίες που επιτελούν τα χέρια του θα την κρατήσει όπως ΔΕΝ την κρατάνε όλοι οι υπόλοιποι που έχει δει. Διότι θεωρεί οτι λόγω της "διαφορετικότητάς" του, θα πρέπει να κρατήσει και την κιθάρα διαφορετικά. Κάπως έτσι το βλέπω εγώ το πράγμα..

Αν τώρα υπάρχει ένα παιδί που δε μπορεί να κάνει αλλιώς... τότε πιθανότατα ένας αριστερόχειρας δάσκαλος να το βοηθήσει περισσότερο. Αλλά για λόγους ψυχολογίας περισσότερο και όχι για πραγματικούς κιθαριστικούς λόγους κατα την άποψή μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 13:55 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #68 στις: 13/02/14, 14:43 »
τι είναι αυτό που κάνει ένα παιδί να πιάσει την κιθάρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο;

Είναι το ίδιο με αυτό που κάνει έναν άνθρωπο να πιάσει το μολύβι με συγκεκριμένο χέρι, να χτυπήσει τη μπάλα με συγκεκριμένο πόδι και πάει λέγοντας.

Και για να γράψει κάποιος, κάποτε δεν ήξερε. Όμως του "βγήκε" να γράψει με το Χ χέρι.
Πριν μερικά χρόνια, αν κάποιος έγραφε με το αριστερό χέρι τότε τον "ζόριζαν" να μάθει να γράφει με το δεξί.
Το σωτήριον έτος 2014 ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Θέλω να πιστεύω ότι δεν ισχύει σε καμμία δραστηριότητα.

ΥΓ Άσχετο-σχετικό:
Είμαι αριστερόχειρας και ασχολούμαι με τη φωτογραφία. Αναγκαστικά, έμαθα να χρησιμοποιώ τις φωτογραφικές μηχανές με τον ανάποδο για μένα τρόπο, καθώς φωτογραφικές μηχανές για αριστερόχειρες υπάρχουν λιγοτερες από τα δάχτυλα του αριστερού μου χεριού. Παρόλα αυτά, ΔΕΝ με βολεύει. Και δεν είναι ψυχολογικό το θέμα. Απλά δεν με βολεύει.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 14:47 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #69 στις: 13/02/14, 14:57 »
Δηλώνω άγνοια για το θέμα, όμως από όσους φίλους έχουν ασχοληθεί με το θέμα, θα ήθελα μάθω, αν υπάρχει στα πλαίσια της σύγχρονης έρευνας διαπιστωμένη δυνατότητα ότι πράγματι σε νευρολογικό επίπεδο υπάρχει μεγαλύτερη δυνητική (όχι δεδομένη) δεξιότητα στο ένα ή το άλλο χέρι?..

Δεν μιλάω για το ότι μπορεί υπάρχει μία δεδομένη δεξιότητα που έχει ήδη χτιστεί από την μέχρι τώρα ζωή, μιλάω για την ικανότητα του ενός ή του άλλου εγγεφαλικού ημισφαιρίου να τροφοδοτήσει καλύτερα την μάθηση και την αφομοίωση νέων δεξιοτήτων μέσω κάποιων άκρων έναντι άλλων.

Διότι η συζήτηση γίνεται πολύ διαφορετικά για κάθε απάντηση και οι απαντήσεις είναι πρόδηλες:

Αν ναι, τότε σαφώς θα έπρεπε να επιδιώκουμε, ακόμα και με νευρολογικά τεστ να βρούμε για τον καθένα ποιό είναι το ημισφαίριο που θα παράξει το καλύτερο δυνητικά αποτέλεσμα με τον λιγότερο κόπο.

Αν όχι, αφού η κιθάρα θα είναι μία εντελώς νέα δεξιότητα και δεν θα χτίσει σε κάτι προυπάρχον, δεν έχει καμία σημασία από που θα επιλέξουμε να χτίσουμε στην δεξιότητα αυτή.

Ξέρει κανείς?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #70 στις: 13/02/14, 16:17 »
Δηλώνω άγνοια για το θέμα, όμως από όσους φίλους έχουν ασχοληθεί με το θέμα, θα ήθελα μάθω, αν υπάρχει στα πλαίσια της σύγχρονης έρευνας διαπιστωμένη δυνατότητα ότι πράγματι σε νευρολογικό επίπεδο υπάρχει μεγαλύτερη δυνητική (όχι δεδομένη) δεξιότητα στο ένα ή το άλλο χέρι?..

Δεν το γνωρίζω, αλλά πρόσεξε κάτι, για να δεις πως είναι στημένος όλος ο κόσμος.
Τη λέξη "δεξιότητα", και από που προέρχεται...  ;D

Παράθεση
Αν όχι, αφού η κιθάρα θα είναι μία εντελώς νέα δεξιότητα και δεν θα χτίσει σε κάτι προυπάρχον, δεν έχει καμία σημασία από που θα επιλέξουμε να χτίσουμε στην δεξιότητα αυτή.

Και το γράψιμο για ένα παιδί είναι μια τελείως νέα δεξιότητα, οπότε λογικά δεν θα πρέπει να υπήρχε αριστερόχειρας στο γράψιμο...
Το ίδιο ισχύει και στα μωρά πχ, που βλέπεις να χρησιμοποιούν το αριστερό χέρι περισσότερο από το δεξί και πάει λέγοντας...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 16:19 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #71 στις: 13/02/14, 17:00 »
Αντώνη ακούω το παράπονο για το θέμα σου, και σε κάποιο βαθμό σαφώς το συμμερίζομαι, αλλά δεν απαντάει την απορία μου, ψάχνω την επιστημονικά εδραιωμένη θέση, ώστε να μην θεωρητικολογούμε, εικάζουμε και γενικεύουμε χωρίς λόγο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #72 στις: 13/02/14, 17:18 »
Φίλε vegos νομίζω ότι το που μπορούμε τελικά να φτάσουμε με κάποια ποσότητα προσπάθειας με το ένα χέρι ή το άλλο δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το πόση προσπάθεια χρειαζόμαστε να φτάσουμε κάπου με το ένα χέρι ή το άλλο, και από την άποψη αυτή είναι σαφές ότι ένας αριστερόχειρας φτάνει σε κάποιο επίπεδο με λιγότερη προσπάθεια χρησιμοποιώντας το αριστερό χέρι από ότι χρησιμοποιώντας το δεξί. Προσωπικά πιστεύω ότι τα όρια είναι διαφορετικά λόγω της φυσιολογίας του εγκεφάλου, αλλά όπως λες είναι προσωπική άποψη και όχι επιστημονικό.


Αν από την άλλη παραστεί σοβαρή ανάγκη να αλλάξει κανείς χέρι πιστεύω ότι είναι δυνατό σε πολλά πράγματα να φτάσει κανείς σε αξιοπρεπές επίπεδο και με το άλλο χέρι, αλλά με πολύ πολύ περισσότερη προσπάθεια. Προσωπικά είμαι αμφιδέξιος (πιο πολύ το δεξί στα χέρι και το αριστερό στο πόδι) και στα 17 μου είχα τροχαίο ατύχημα που μου άφησε (μερική) παράλυση στο δεξί χέρι. Από τότε, με μάλλον σοβαρό κόπο, έμαθα όλα τα πράγματα να τα κάνω με το αριστερό. 32 χρόνια μετά, σε αρκετά πράγματα δεν έχω φτάσει στο επίπεδο που ήμουν με το δεξί (γράψιμο πχ, που ακόμα έχω δυσκολία με το αριστερό). Ειδικά την κιθάρα, επειδή την είχα πιάσει τότε σαν δεξιόχειρας, μπορώ να παίζω και τώρα, γιατί το αριστερό παίζει κανονικά ενώ το δεξί μπορεί να γρατζουνάει τις χορδές. Προφανώς έχω ελάττωμα εκεί αλλά αν ήταν ανάποδα δεν θα μπορούσα να παίζω καθόλου.


Επειδή το πόση προσπάθεια θα χρειαστεί κανείς για να προχωρήσει είναι σημαντικός παράγοντας στο πόσο τελικά θα προχωρήσει κανείς (στατιστικά μιλώντας), νομίζω ότι είναι καλό να αρχίσει κανείς κανονικά με το χέρι που τον βολεύει πιο πολύ.
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #73 στις: 13/02/14, 17:56 »
Αντώνη ακούω το παράπονο για το θέμα σου, και σε κάποιο βαθμό σαφώς το συμμερίζομαι, αλλά δεν απαντάει την απορία μου, ψάχνω την επιστημονικά εδραιωμένη θέση, ώστε να μην θεωρητικολογούμε, εικάζουμε και γενικεύουμε χωρίς λόγο.

Καταρχάς, να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν είναι παράπονο.
Απλά κάπως μου κάθονται οι απόλυτες απόψεις, ειδικά όταν κάποιος δεν το έχει ζήσει.
Δε μπορώ να εκφέρω άποψη σ' αυτό που λέει ο mouz, ότι μπόρεσε και γύρισε τα χέρια του. Το θεωρώ υπερβολικά δύσκολο. Δεν το γνωρίζω όμως.
Από την άλλη, ως αριστερόχειρας γνωρίζω το τι σημαίνει να προσπαθείς να χρησιμοποιήσεις εργαλείο πχ για δεξιόχειρες. Ακόμα και το πιο απλό, το ψαλίδι!

Θέλει λοιπόν κάποιος να πιάσει την κιθάρα με τον Ψ τρόπο γιατί τον βολεύει; Ε ας την πιάσει. Αυτός ξέρει καλύτερα απ' όλους μας.
Υπάρχουν πλέον κιθάρες για όλα τα χέρια, πόδια, μύτες κλπ...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #74 στις: 13/02/14, 18:36 »
Δηλώνω άγνοια για το θέμα, όμως από όσους φίλους έχουν ασχοληθεί με το θέμα, θα ήθελα μάθω, αν υπάρχει στα πλαίσια της σύγχρονης έρευνας διαπιστωμένη δυνατότητα ότι πράγματι σε νευρολογικό επίπεδο υπάρχει μεγαλύτερη δυνητική (όχι δεδομένη) δεξιότητα στο ένα ή το άλλο χέρι?..

Δεν μιλάω για το ότι μπορεί υπάρχει μία δεδομένη δεξιότητα που έχει ήδη χτιστεί από την μέχρι τώρα ζωή, μιλάω για την ικανότητα του ενός ή του άλλου εγγεφαλικού ημισφαιρίου να τροφοδοτήσει καλύτερα την μάθηση και την αφομοίωση νέων δεξιοτήτων μέσω κάποιων άκρων έναντι άλλων.

Μιλαμε για δεξιοτητες που αναλογουν σε διαφορετικο ημισφαιριο και οι οποιεις διαφορετικες δεξιοτητες χρειαζονται να εχει καθε χερι για να παιξει καποιος κιθαρα.
Πχ διαφοριτικες δεξιοτητα χρειαζοται για το σταθερο ρυθμο, τα μοτιβα, το tuning (ιδιως στα bends) κλπ

Εδω μια περιληψη των δεξιοτητων που αναλογουν σε καθε ημισφαιριο  http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9%CE%B1


ΥΓ ψαξε επισης κατι σχετικο (δεν θυμαμαι που το διαβαζα) για δεξιοχειρες ζωγραφους που γυρισαν να ζωγραφιζουν με το αριστερο χερι και γιατι τους βολεψε αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/14, 18:39 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
49003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
6513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
53 Απαντήσεις
25075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 14:42
από Tuomas
8 Απαντήσεις
5389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 12:15
από bassman(4 String Suicide!)
41 Απαντήσεις
11037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO