Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton  (Αναγνώστηκε 6079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Καλησπερα,
ψαχνομαι τωρα τελευταια ολοενα και περισσοτερο για τους εν λογω ενισχυτες (κυριως λογω τιμης) και θα ηθελα να ρωτησω οποιον τους εχει δοκιμασει.
Καταρχας ο GA-15 ειναι πολυ δυνατος για σπιτι? Και ηχητικα εχει μεγαλη διαφορα απο τον GA-5?
Οσοι ειναι κατοχοι η γνωμη τους θα εκτιμηθει ιδιαιτερως!
Γνωριζω πως με αυτα τα λεφτα δεν παιρνω και τον καλυτερο ενισχυτη του κοσμου, απλα με ενδιαφερει να εχει ωραια bluesy καθαρα και να ''σηκωνει'' 2,3 πεταλακια...

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

Υ.Γ. Πωλουνται πουθενα στην Αθηνα?
« Τελευταία τροποποίηση: 14/05/09, 02:35 από G.K. the Greek »


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #1 στις: 14/05/09, 15:33 »
Χωρίς να τους έχω ακούσει από κοντά, ό,τι βίντεο-review κλπ. ακούω και βλέπω τους καθιστά μάλλον ασυναγώνιστους σε αυτά τα λεφτά. Το τονίζω, σε αυτά τα λεφτά. Θα πήγαινα στον GA-15 κατευθείαν, έχει EQ, έχει FX loop, έχει 10άρι ηχείο, έχει τρεις επιλογές (4/8/16 Ohm) για εξωτερική καμπίνα...είναι κρίμα να μη δώσεις τα 50 Ευρώ παραπάνω για όλα αυτά.
Νομίζω ότι τα Harley Benton είναι αποκλειστικότητα του Thomann, δεν τα έχω δει πουθενά στην Αθήνα.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #2 στις: 14/05/09, 15:36 »
Eχεις δικιο Θεμο, για μενα το οτι εχει 10ρι ηχειο ειναι το μεγαλυτερο συν...
Εχεις καμια πληροφορηση για αντοχη στο χρονο??
Γιατι αν ηξερα οτι θα μου κραταγε εστω 3 χρονια χωρις προβληματα θα τον παραγγελνα χτες!


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #3 στις: 14/05/09, 15:44 »
Κοίτα, από εδώ και από άλλα φόρουμ δεν έχω διαβάσει κάτι ανησυχητικό για την αξιοπιστία του...όμως είναι "κινέζος" και η τιμή του προφανώς κάτι λέει και για το quality control. Εγώ π.χ. πήρα τον Laney LC-15 (ίδια specs, υπερδιπλάσια τιμή, αλλά εξίσου "κινέζος") και στον έναν χρόνο είχα προβλήματα. Αλλά έπεσα προφανώς στο "κακό κομμάτι", αφού παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου δεν είδα πουθενά- και ήταν και μεταχειρισμένος.
Ο Thomann πάντως σου δίνει 3 χρόνια εγγύηση, οπότε είσαι καλυμμένος θεωρητικά.
Βασικά, εκτός αν είναι να ανέβεις κατηγορία σε budget, μην το σκέφτεσαι, θα έλεγα εγώ.
Περίμενε λίγο να ανακαλύψουν το thread και οι κάτοχοι (πρέπει να είναι τουλάχιστον 2-3 στο φόρουμ), μήπως έχουν άλλη άποψη, και μετά χτύπα τον.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #4 στις: 14/05/09, 15:54 »
εγω εχω τον 5αρη σε κεφάλι μαζι με την καμπινα της epiphone
ουσιαστικα ο 5αρης ειναι copia του αντιστοιχου epihpone valve junior
μεχρι και πανω στην πλακετα γραφει epiphone ο δικος μου  :o
προβλημα δεν εχει παρουσιασει τπτ και για μελετη σπιτι ειναι ιδανικος παρεα με πεταλακια ή πεταλιερα  ;)
το μονο προβλημα για καποιους ειναι οτι ειναι καπως μουντος (αλλα οχι για μενα  :P ...γουστα ειναι αυτα  ;) )

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #5 στις: 14/05/09, 19:49 »
Κοίτα, από εδώ και από άλλα φόρουμ δεν έχω διαβάσει κάτι ανησυχητικό για την αξιοπιστία του...όμως είναι "κινέζος" και η τιμή του προφανώς κάτι λέει και για το quality control. Εγώ π.χ. πήρα τον Laney LC-15 (ίδια specs, υπερδιπλάσια τιμή, αλλά εξίσου "κινέζος") και στον έναν χρόνο είχα προβλήματα. Αλλά έπεσα προφανώς στο "κακό κομμάτι", αφού παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου δεν είδα πουθενά- και ήταν και μεταχειρισμένος.
Ο Thomann πάντως σου δίνει 3 χρόνια εγγύηση, οπότε είσαι καλυμμένος θεωρητικά.
Βασικά, εκτός αν είναι να ανέβεις κατηγορία σε budget, μην το σκέφτεσαι, θα έλεγα εγώ.
Περίμενε λίγο να ανακαλύψουν το thread και οι κάτοχοι (πρέπει να είναι τουλάχιστον 2-3 στο φόρουμ), μήπως έχουν άλλη άποψη, και μετά χτύπα τον.


E οχι και κινεζος ο lc15 made in England ειναι  :P Αντε τωρα :P

Πανω στο θεμα, εχω ακουσει οτι ο 15αρης HB ειναι υπερβολικα μουντος, και το προβλημα δεν διορθωνεται με μεγαφωνα και λαμπες, ειναι στο tonestack του.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #6 στις: 14/05/09, 20:22 »
Εχω την εντυπωση οτι μεταφερθηκε στην κινα η παραγωγη του lc15...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #7 στις: 15/05/09, 01:09 »
Βλεπω οτι πανω κατω συμφωνειτε πως σε αυτο το επιπεδο χρηματων ειναι καλη επιλογη...
Δε θελω να διαθεσω πολλα λεφτα, θελω κατι απλο και βολικο με εμφαση στα καλα καθαρα για το σπιτι.
Αλλα ας πουμε μεχρι τα 250 ευρω υπαρχει τιποτα εξαιρετικα καλυτερο?
Και για να μιλησω με ονοματα καλυτερα: O Blackheart little giant (μου τραβηξε την προσοχη το 12αρι ηχειο του) αξιζει τα 100 ευρω διαφορας απο το Harley Benton?


Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #8 στις: 15/05/09, 15:27 »
Κίνα λέμεεεεε... :P
Ο Blackheart Little Giant είναι πολύ ωραίος σε αυτά τα λεφτά. Πήγαινε μέχρι το Νάκα να τον δοκιμάσεις, έχω τον Handsome Devil και μ'αρέσει πολύ (αν και σκέφτομαι να τον δώσω για άσχετους λόγους).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #9 στις: 15/05/09, 20:14 »
Ναι αυτο θα κανω μου εχει κινησει το ενδιαφερον!
Αν και φοβαμαι οτι θα ακουσω καμια φοβερη τιμη απο Νακα (και θα τον παραγγειλω απο Θωμα)...


Αποσυνδεδεμένος kolasni

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #10 στις: 28/07/09, 16:26 »
Καλημερα
επειδη παιζω πολλα ειδη μουσικης (απο clean jazz μεχρι και high gain στυλ vai, satriani και ολα τα ενδιαμεσα) το setup μου ειναι: 
κιθάρα->crybaby->blackstar dual -> blackstar distortionX ->POD XT Live ->GA 15

ετσι εχω αξιοπρεπεστατο ηχο για προβες με 4 καναλια: clean (blackstars bypassed), crunch ή rythm (blackstar dual), distortion (blackstar distX)
με το POD XT να ασχολειται μονο με booster για τα leads, modulation (chorus ή phaser), reverb (μονιμα ON με ξεχωριστο πεταλι των 10ευρω να ρυθμιζει απο 0 εως 100%), delay(το TAP κουμπι τα σπαει), TUNER, και main volume ή wah(οταν δεν κουβαλαω το crybaby) με το ενσωματωμενο πεταλι.
Εννοειται οτι το POD εχει κλειστες τις προσωμοιωσεις για amp-cab-mic (μονο οι προσομοιωσεις για τα FX ειναι ανοιχτες) και τα παντα εκτος απο κιθαρα και ενισχυτη ειναι καρφωμενα σε custom  flightcase.

Τωρα σχετικα με το ΗΒ GA15  ειναι ενας αξιοπρεπεστατος ενισχυτακος για τα λεφτα του, αν και καπως μουντος. Ειναι αρκετα δυνατος (παιζει ανετα με drummer) αλλα το νου σας:
ΔΕΝ ΒΡΩΜΙΖΕΙ ΠΟΤΕ!!!!!
Η μονη βρωμα προερχεται απο ασχημο δεσιμο της κατασκευης του και μονο οταν ειναι τερμα(θελει οπωσδηποτε πεταλι πιο βρωμικο απο το Tubescreamer). Για σπιτι ειναι μια χαρα, αφου μετα το volume στο 3 εγω ο ιδιος καλω την αστυνομια για φασαρια (lol).
Το loop δουλευει αψογα με τα modulation-reverb-delay αφου ειναι σειριακο
Το eq ειναι αρκετα ευελικτο και με μια καμπινα 12 ιντσων φανταζομαι θα ειναι ακομα καλυτερο. Τελος ειναι ελαφρυ (10-15 κιλα), πολυ ομορφο (vintage χρωμα), ενω εχεις παντα την αισθηση οτι παιζεις με λαμπατο (αν και οχι κατι σπουδαιο απο αποψης ηχου)και οχι με transistor ή dsp.
Γενικα δεν το εμπιστευομαι για live (αν και εδω και 1.5 χρονο δουλευει μια χαρα) λογω λαμπας και λογω του οτι  ζεσταινεται αρκετα σε σχεση με αλλους λαμπατους που εχω χρησιμοποιησει.
Ο thomman το στελνει πολυ καλα συσκευασμενο και αμεσα.
Ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος sstavrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #11 στις: 12/08/09, 10:05 »
Αν πάρεις τον harley benton σε κάποια φάση θα θέλεις να αλλάξεις το μεγάφωνο του που είναι απογοητευτικό. 15 watt για σπίτι είναι πάρα πολλά. Από πλευράς αξιοπιστίας όταν τον είχα δεν μου είχε δημιουργήσει κανένα πρόβλημα αλλά σαν σχέδιο ενισχυτή δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί. Επίσης κάνει κάποιο θόρυβο, δεν έχει πολλά πρίμα γενικά και νομίζω είναι καταλληλότερος για blues, classic rock. Εγώ τον έδωσα και πήρα ένα Blackstar HT-5 και βρήκα την υγεία μου.

υ.γ Ο harley benton μπορεί να γίνει πολύ καλός ενισχυτής με κάποιες μόντες. Το θέμα είναι σε συμφέρει να τις κάνεις?

Αποσυνδεδεμένος chriskar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Videos and photography
Απ: Γνώμες για λαμπάτους Harley Benton
« Απάντηση #12 στις: 12/08/09, 10:44 »
ακριβως αυτο, κι εγω διαβαζα πολυ καιρο πριν διαλέξω καποιον HB και τελικα αν τα βαλεις κατω, μαζι με αλλες λαμπες και αλλο ηχειο, φτανεις σε αρκετα μεγαλυτερο ποσο.

τελικα διαλεξα τον little giant, παααρα πολυ καλος, και τον πηρα  230 ευρω
απο  http://guitare.playback-europe.com/blackheart-bh5-112-31181.html
γιατι εχει μεγαλη διαφορα τιμης απο thomann στον συγκεκριμενο ενισχυτη.

καθεται πολυ ανετα διπλα σε drummer, μαλιστα παιξαμε και σε ανοιχτο χωρο - ταρατσα, και δεν ειχα προβλημα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
15549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/06, 12:48
από Marios Demigod
Harley Benton GA-15

Ξεκίνησε από Raz « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
13145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 19:39
από metalmike
12 Απαντήσεις
6360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/09, 10:59
από AtticanSky
4 Απαντήσεις
3034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/08, 00:05
από Baroness
3 Απαντήσεις
3221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 23:15
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/09, 23:53
από evatralala
12 Απαντήσεις
6164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/12, 21:35
από isidorus
11 Απαντήσεις
5610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 13:35
από adr1anos
4 Απαντήσεις
16727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/14, 23:56
από Βραζίλης
19 Απαντήσεις
9299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/15, 17:34
από metalmike