Αποστολέας Θέμα: Fender F-1020SCE vs Martin LX1e - Μπάσιμο στις ηλεκτροακουστικές  (Αναγνώστηκε 4285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Καλησπέρα καλησπέρα,


Ήρθε η ώρα να αποκτήσω την πρώτη μου ηλεκτροακουστική. Μετά από αρκετό ψάξιμο, κατέληξα στις παραπάνω κιθάρες, την Fender F-1020SCE: http://intl.fender.com/en-GR/acoustics/dreadnought/f-1020sce-dreadnought-cutaway-rosewood-fingerboard-natural/


και την Martin "Little Martin" LX1e: https://www.martinguitar.com/model/item/97-lx1e-little-martin.html


Προφανώς, απευθύνονται σε διαφορετικό "κοινό". Το δίλημμα μού έχει δημιουργηθεί κυρίως λόγω τιμής. Την Fender την βρίσκω κάτω από 400 Ευρώ από Ελλάδα και είναι κανονικό dreadnought μέγεθος, ενώ την Martin πάνω από 500 (γιατί οι Ευρωπαίοι την χρεώνουν τόσο πολύ σε σχέση με τους Αμερικάνους?). Αν δεν με νοιάζαν τα λεφτά, θα έπαιρνα την Martin, μήπως όμως είναι πολλά για μια travel guitar στην τελική?


Ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Αν θέλεις μια τρίτη επιλογη τσεκαρισε την epiphone ej 200 ce. Την έχω σαν δεύτερη (έχω για πρώτη μια taylor) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είναι και φθηνότερη.
Γιωργος
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Λογική πρόταση, αρκετά άσχημη στα δικά μου μάτια όμως. Γενικά το southern στυλ των Gibson/Epiphone ακουστικών μοντέλων μου φαίνεται too much, προτιμώ κάτι πιο μινιμαλιστικό. Ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
(γιατί οι Ευρωπαίοι την χρεώνουν τόσο πολύ σε σχέση με τους Αμερικάνους?).

στην Αμερική δεν υπάρχει ΦΠΑ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Προσοχη!στις ηπα δεν εχει φπα.Εκανα αγωρα που πηγε ηπα-καναδα-ελλαδα και περασε τελωνειο ηπα-καναδα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Χμμμ, τώρα εξηγούνται όλα, ευχαριστώ. Να υποθέσω βέβαια ότι αν αγοράσω την Martin από το Sweetwater θα μου έρθει πάλι κοντά στο 500άρι αν πληρώσω τελωνείο? http://www.sweetwater.com/store/detail/LX1E


Γενικότερα έχω ψάξει παλαιότερα νήματα σχετικά με αγορές από καταστήματα εκτός Ευρώπης, αλλά δεν έχω καταλάβει πως κάποιες κιθάρες περνάνε και κάποιες όχι. Εννοώ πάντα αυτές που δεν φέρουν ένδειξη "δώρο" κτλ., έχουν δηλαδή αγοραστεί από κατάστημα.


Αυτή την στιγμή, στο Musicstore και το Andertons (τα μόνα Ευρωπαϊκά που την έχουν) έρχεται περίπου στα 530 Ευρώ. Με αρχική τιμή $409 = 370 Ευρώ περίπου, πόσο θα πάει η τελική τιμή του αν πληρώσω τελωνείο? Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν κούρασα!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν ξέρω ακριβώς να απαντήσω στο ερωτημά σου, αλλά επειδη ψάχνομαι κι εγω γενικότερα εχω κανα δυο πράγματα που ισως σε βοηθήσουν....
Αρχικά να σου πω, πως για οποιο προιόν έρχεται απο χώρες εκτος Ε.Ε. επιβάλονται ΦΠΑ και δασμοί (φόροι) ανάλογα της αξίας του προιόντος και του ειδους του προιόντος.


Εδω μια σελιδα που λεει πως να κάνεις μονος τον εκτελωνισμό:
http://www.akouseto.gr/ektelonismos-o-apolytos-odigos/2/


Παρατήρησε αυτό που γράφει στην "Ωρα 00:58, Γκισέ 18".


Ενας τρόπος υπολογισμού γενικότερα του κόστους είναι σε αυτό το site:
http://www.dutycalculator.com/new-import-duty-and-tax-calculation/


αλλά κάπου διάβασα πως δεν ειναι "έγκυρο" ή διασταυρωμένο.... Δεν είναι ακριβές δηλ....
Παρολάυτα σου δινει μια ιδέα.


Επίσης επειδη ειμαστε πλέον σε κατάσταση "κάπιταλ" δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει απο τα πάραπάνω....


Παλαιότερα όμως για ένα αντικείμενο που έφερα απο Αμέρικα (αξίας ~500€) πλήρωσα συνολικά τέλη εκτελωνισμού γύρω στα 120€ και μου ήρθε στο Ταχυδρομείο της περιοχής μου.
Ακομη πιο παλια αγόρασα απο Κίνα (~400€) και πέρασε έτσι (δεν πλήρωσα τίποτα) - παραδόθηκε δε, στο σπίτι μου!!!


Πάντως υπάρχει κι ένα μαγαζι σε Ελλάδα που δείχνει στο site του, πως έχει την κιθάρα που θέλεις (Little Martin) σε τιμή που περιπου λες....
Επειδη δεν θελω να κάνω διαφήμιση (αν θεωρηθεί, ετσι) γράψε εδω απάντηση, να σου στειλω π.μ.
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Δεν θεωρείται διαφήμιση αν δώσεις το link ή το όνομα του καταστήματος. Αν πάλι σε ενοχλεί, στείλε μου ένα pm. :D
Ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Την είδα, χίλια ευχαριστώ!
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 11:49
από Mistral
1 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
19 Απαντήσεις
6815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 13:49
από Edward The Great
2 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 08:20
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 13:52
από modfori
2 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/13, 22:09
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/15, 12:22
από panmak
2 Απαντήσεις
15606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/15, 21:13
από AnimaPura
3 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/15, 16:38
από AnimaPura
29 Απαντήσεις
10482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/16, 13:54
από andrewpap