Αποστολέας Θέμα: Rocktron Voodu Valve tube preamp rack  (Αναγνώστηκε 9833 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Rocktron Voodu Valve tube preamp rack
« Απάντηση #25 στις: 16/09/08, 20:59 »
To Gainiac το εχει ενας φιλος, καλα ακουγετε σε καλο τελικο, εως πολυ καλα... βασικα εχει σχεδον ιδιο ηχο με το πεταλακι Rampage που εχει, λιγο πιο γλυκο στα αυτια ισως λογο λαμπας. Οσο αφορα το Prophecy, θα προτεινα να μεινεις μακρυα, το ειχε ο κιθαριστας μας, ενα καλο ηχο δεν μπορουσα να βγαλω με τιποτα!
Το Gainiac δεν εχει μιντι, αλλα αμα παρεις κατι σαν το behringer fcb1010 που εχει και δυο εξοδους διακοπτη με ρελε, θα μπορεις να αλλαζεις απο εκει καναλι, αλλα δεν μπορεις να σωσεις ηχους!
Στο τριαξις και σε αλλους μιντι προενισχυτες, κανεις αυτο που λες κανονικα. Στη gt8 νομιζω μπορεις να κανεις bypass την προενισχυση και να χρησιμοποιησεις μονο τα εφε, οποτε μαλλον γινεται αυτο που λες. Πιθανως απο την εξοδο μιντι που εχει να μπορεις να ελεγξεις και το τριαξις!
Οσο αφορα το δευτερο σκελος της ερωτησης σου, καποιες ειναι σαν τo gainiac που ειπα πριν, οποτε μπορεις να αλλαξεις μονο καναλια με ποδοδιακοπτη. Καποιες αλλες αλλαζουν και καναλια με μιντι, αλλα δεν αποθηκευουν ρυθμισεις. Και υπαρχουν φυσικα και αυτες που εχουν μιντι και αποθηκευουν και μνημες με ρυθμισεις, και με το μιντι αλλαζεις αναμεσα σε αυτες τις μνημες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Rocktron Voodu Valve tube preamp rack
« Απάντηση #26 στις: 16/09/08, 21:01 »
1) Για να χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφφέ χώρου-χρόνου (π.χ. delay, flanger, reverb, κ.λπ.) παρακάμπτοντας τους τύπους προενισχυτών που σου δίνει η GT-8, μπορείς να εφαρμόσεις την 4CM (4 cables method).. H 4CM σου επιτρέπει να ακούς τον προενισχυτή σου, τον τελικό, και στο ενδιάμεσο να ακούς τα εφφέ της GT-8 τα οποία δεν χρωματίζουν τον ήχο (τα εφφέ χώρου-χρόνου που αναφέραμε πριν).. Βεβαια μην φανταστείς ότι η GT-8 δεν "χρωματίζει" τον ήχο, αλλά τι να κάνεις :D .. To μη χείρον βέλτιστον.. Φαντάζομαι ότι την συγκεκριμένη συνδεσμολογία την γνωρίζεις οπότε δεν υπάρχει λόγος να την περιγράψω.. Αν δεν την πολυθυμάσαι εδώ είμαστε ;)..

2) Το Μ/Β triaxis είναι midi compatible.. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να αποθηκεύσεις ρυθμίσεις (gain, treble, bass, middle, τύπος καναλιού) και να τα επιλέγεις ως patches με ένα footswitch.. Πολύ καλή επιλογή κατά τη γνώμη μου.. Ειδικά αν βρεις το v2.0..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Rocktron Voodu Valve tube preamp rack
« Απάντηση #27 στις: 16/09/08, 21:44 »
Για triaxis δεν εχω καθολου χρηματα. Το ανεφερα ενδεικτικα. Νομιζω οπως ειπα η λυση του συναδελφου μας Αλεξ Φλουρου (psa 1.1 - lexicon mx200) οτι ειναι η καλυτερη και οικονομικοτερη. Και μαλλον για κατι τετοιο θα παω. Τωρα με τις συνδεσμολογιες, οταν με το καλο αποκτησω τα παραπανω θα ρωτησω σε τυχον αποριες.

Οσο για τον gainiac δεν με ενθουσιασε καθολου και οχι τοσο απο πλευρας ηχου αλλα ευελιξιας, ενιωθα λιγες τις επιλογες με το να μην μπορω να αποθηκευω διαφορετικες ρυθμισεις, και το προφεσυ δε το δοκιμασα καν στο νακας προφεσιοναλ γιατι ο ενας εκ των δυο εκει μεσα δεν ηξερε να μου το συνδεσει κ φοβοταν μη "χαλασει" κατι απο το ρακ η κατι τετοιο και μιλαω σοβαρα, δλδ ελεος. Τι να πω.. Τελος παντων, βλεποντας και κανοντας λοιπον.. Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας.
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
11497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/06, 17:56
από The common cunning linguist
..rocktron?

Ξεκίνησε από fovos Εφέ

4 Απαντήσεις
3065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/07, 15:26
από fovos
2 Απαντήσεις
2598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/08, 20:16
από xaris_sg
6 Απαντήσεις
3848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 23:14
από SirBlackBass
6 Απαντήσεις
3630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 13:45
από tech21man
8 Απαντήσεις
4254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/10, 00:03
από Jezus
3 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
4 Απαντήσεις
2225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 22:00
από adr1anos
6 Απαντήσεις
5405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/14, 01:44
από iliasAEK
Preamp rack

Ξεκίνησε από giorgos1990 « 1 2 » Ενισχυτές

25 Απαντήσεις
9384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 19:00
από giorgos1990