Αποστολέας Θέμα: Βιβλιο ηλεκτρικης  (Αναγνώστηκε 13710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Βιβλιο ηλεκτρικης
« στις: 02/12/14, 19:00 »
Καλησπερα, αρχικα να σας πω πως εκανα ~1,5 χρονο κλασικη και εδω και 2 χρονια εχω ηλεκτρικη, η αληθεια ειναι πως δεν εκατσα ποτε να ασχοληθω ιδιαιτερα, οποτε ξερω καποια βασικα πραγματα, θα ηθελα ενα βιβλιο (στα ελληνικα κατα προτιμηση) για να αρχισω να μαθαινω τεχνικες και γενικα οτι μπορω να μαθω για την ηλεκτρικη κιθαρα και να γινω καλυτερος. Απο βιβλια εχω το Πως να παιξετε κιθαρα 1, με το οποιο εκανα κλασικη. Μπορω να ασχοληθω και με αυτο η ειναι καθαρα για κλασικα κοματια? Σας ευχαριστω πολυ..!!

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #1 στις: 02/12/14, 20:29 »
Πες μας λιγα περισσοτερα πραγματα για την μουσικη που θες να παιξεις - Rock/Blues/Jazz etc  :)

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #2 στις: 04/12/14, 00:04 »
Δεν εχω ιδιαιτερη προτιμιση, απ'ολα, σιγα σιγα, αν πρεπει να επιλεξω μαλον θα ελεγα ροκ για αρχη, στυλ RHCP, GnR, Metallica, ξερω δεν εχουν ιδιεταιρη σχεση μεταξυ τους. Αν υπαρχει καποιο βιβλιο με περισσοτερα απο ενα ειδη και ειναι εξισου καλο δεν θα πω οχι. Γενικα σε ενα βιβλιο τι εχει? Ρυθμους? Κλιμακες?

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #3 στις: 04/12/14, 02:21 »
Μάλλον χρειάζεσαι ένα δάσκαλο φίλε μου.. τα βιβλία βοηθάνε αλλά πρέπει να έχεις και κάποιο υπόβαθρο σε μουσικές γνώσεις. Επίσης να ξερεις οτι η εκμάθηση χρειάζεται στρατιωτική πειθαρχία :o Πάντως αν δεν μπορείς να διαθέσεις χρηματα για δάσκαλο τοτε το γιουτιουμπ ισως ειναι μια καλυτερη ιδεα απο το βιβλιο.. γιατι το βιβλιο δεν σου δειχνει την τεχνικη!!!
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #4 στις: 04/12/14, 15:21 »
το χειρότερο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθείς να μάθεις από τα βίντεο του utube.
λάθος είναι επίσης να αγοράσεις διάφορα βιβλία
το καλύτερο είναι να αγοράσεις μια ή και δύο καλές μεθόδους για εκμάθηση Κιθάρας, γενικά. θα πας βήμα-βήμα και αν τις χρησιμοποιήσεις σωστά θα μάθεις πάρα πολλά πράγματα.
και όταν τελειώσεις με την μέθοδο αυτή πας μετά στην Rock/Metal κιθάρα.
Υπάρχουν πολλά βασικά πράγματα που πρέπει είδη να ξέρεις και να χειρίζεσαι καλά πριν ακολουθήσεις κάποιο genre είτε αυτό λέγεται Blues guitar ή rock guitar ή jazz guitar.

επίσης ο ~1.5 χρόνος δεν θεωρείται μεγάλο διάστημα, μάλλον μικρό θα το έλεγα όπου ανάλογα τις ασκήσεις και τον καθημερινό χρόνο μελέτης σου θα μπορείς να πεις ότι έχεις κάποια καλούτσικη δεξιοτεχνία, ταχύτητα, ακρίβεια κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/14, 17:33 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #5 στις: 04/12/14, 19:36 »
Σε 1.5 χρόνο, αν αφιερώνεις ώρες την ημέρα, κι όχι μισαωράκια κλπ, μπορείς να είσαι σε καλό επίπεδο κι όχι απλά καλούτσικο.

Οι παρακάτω τύποι παίζουν κιθάρα περίπου 4 χρόνια όταν τραβήχτηκε αυτό το βίντεο:
https://www.youtube.com/watch?v=m-g9IXQPm60


Για μένα, όπως λένε και οι άλλοι, βρες δάσκαλο για να σε βάλει σε ένα δρόμο και μετά, όταν θα έχεις τη δυνατότητα να αξιολογήσεις το δάσκαλο και να έχεις κατασταλλάξει σε κάποια πράγματα, μπορείς να συνεχίσεις και μόνος αν παίζει οικονομικό θέμα.

Και το βασικότερο, πες στο δάσκαλο ΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ. Δε συμφωνώ με τη λογική "μάθε κάποια πράγματα έτσι κι αλλιώς και μετά διάλεξε στυλ", αφενός γιατί τα περισσότερα μπορούν λίγο-πολύ να ενταχθούν στη μελέτη σου χωρίς να επηρρεάζονται από κάποιο συγκεκριμένο ύφος, αφετέρου γιατί το βασικό είναι να περνάς καλά με την κιθάρα και να μη γίνει αγγαρεία.

Απλά και μεθοδικά. Και τα περί στρατιωτικής πειθαρχίας που διαβάζω είναι ακραία. Όρεξη κι αγάπη για το όργανο και τη μουσική χρειάζεται.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #6 στις: 04/12/14, 20:36 »
Για δασκαλο τοσκεφτηκα απλα πιστευω οτι ειναι πολλα τα λεφτα, για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις δεν κρινω την τιμη του μαθηματος, στο κατω κατω οι τιμες διαμορφονωνται και απο τους "αγοραστες", απλα εγω τα θεωρω πολλα γι αυτα που θελω να καταφερω.... Δεν το θεωρω ακατορθωτο να μαθει καποιος μονος του μεσω βιβλιων η και βιντεο, σιγουρα οχι τοσο καλα οσο με δασκαλο αλλα γιαυτο που θελω, να παιζω τραγουδια μονος και με παρεα πιστευω με καλυπτει, δεν θελω να γινω και rock star...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #7 στις: 04/12/14, 20:50 »
Σε αυτή την περίπτωση, δες τα παρακάτω:

Βιβλία
------
Stetina Heavy Metal Rythm Guitar και Lead Guitar
Berklee Modern Method for Guitar (πιο ουσιαστικό για μουσικές γνώσεις θεωρίας)

DVD
------
Andy James Metal Rythm Guitar in 6 weeks
Andy James Shred Guitar in 6 weeks
Andy James Extreme Metal Arpeggios

κυκλοφορούν σε διάφορα "στέκια" στο internet

Τσέκαρε και το GOSK.com, είναι χρήσιμο για να μάθεις τα boxes των modes αυτόνομα (αν και καλύτερο είναι να τα μάθεις βάσει της Ματζόρε κλίμακας).

Σου προτείνω να μελετάς πάντα με μετρονόμο (μετανιώνω που δεν το έκανα εξαρχής). Ένα σούπερ σχετικό προγραμματάκι με τίμιους ήχους τυμπάνων (σε περίπτωση που σου στη σπάει το μπιπ μπιπ) είναι το weird metronome, το οποίο αποτελεί χρυσό εργαλείο μελέτης.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #8 στις: 04/12/14, 21:04 »
θελω, να παιζω τραγουδια μονος και με παρεα πιστευω με καλυπτει, δεν θελω να γινω και rock star...

τί εννοείς;
θέλεις εσύ να παίζεις κιθάρα και να τραγουδάτε όλοι μαζί διάφορα τραγούδια, εσύ και η παρέα σου οι οποίοι δεν είναι μουσικοί, σε γιορτές και παρτάκια που κάνετε;
ή
να παίζεις με την παρέα σου οι οποίοι επίσης είναι μουσικοί και παίζουν και αυτοί κάποιο όργανο;

έχει τεράστια διαφορά,

γι΄αυτό πες ακριβώς τι θέλεις για να λάβεις μια υπεύθυνη απάντηση
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/14, 21:10 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #9 στις: 04/12/14, 21:17 »
και μονος μου, για μενα και με φιλους που γτε θα τραγουδανε ειτε θα παιζουν, δεν νομιζω να εχει καποια διαφορα

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #10 στις: 04/12/14, 21:54 »
ωραία, δηλ. θέλεις εσύ και οι φίλοι σου να κάνετε ένα μουσικό σχήμα,
αυτοί ξέρουν από μουσική; τι όργανα παίζουν;
όταν λες "θα τραγουδάνε" πόσους τραγουδιστές θα έχετε;

διαφορές υπάρχουν

εγώ καταλαβαίνω ότι θέλεις να μάθεις λίγο κιθάρα για να παίζετε και να τραγουδάτε με τα φιλαράκια σου σε γενέθλια και γιορτούλες για να κάνετε κέφι και την πλάκα σας, αυτό μπορεις να το πετύχεις πιο εύκολα.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/14, 22:04 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #11 στις: 05/12/14, 00:59 »
Δεν μιλαω  για καποια συγκεκριμενη περισταση η συγκεκριμενα ατομα, ειμαστε πχ παρεα στο σπιτι η και στην παραλια κανενα βραδακι το καλοκαιρι, να μπορω να παιξω καποια τραγουδια για το κεφι,οσοι παιζετε κιθαρα (ποιο πολυ τα ατομα που εχετε μια Α εμπιρεια και παιζετε σχεδον τα παντα με την απαραιτητη εξασκηση φυσικα) μαθατε με δασκαλο? Τι μπορει να σου διξει ο δασκαλος που δεν θα μπορεσεις να μαθεις μεσω βιβλιων και διαδυκτιου? Συγγνωμη αν οι αποροιες μου ειναι καπως χαζες απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει...

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 431
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #12 στις: 05/12/14, 04:38 »
Δεν μιλαω  για καποια συγκεκριμενη περισταση η συγκεκριμενα ατομα, ειμαστε πχ παρεα στο σπιτι η και στην παραλια κανενα βραδακι το καλοκαιρι, να μπορω να παιξω καποια τραγουδια για το κεφι,οσοι παιζετε κιθαρα (ποιο πολυ τα ατομα που εχετε μια Α εμπιρεια και παιζετε σχεδον τα παντα με την απαραιτητη εξασκηση φυσικα) μαθατε με δασκαλο? Τι μπορει να σου διξει ο δασκαλος που δεν θα μπορεσεις να μαθεις μεσω βιβλιων και διαδυκτιου? Συγγνωμη αν οι αποροιες μου ειναι καπως χαζες απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει...



Αν θες, ριξε μια ματια εδω για αναλυτικη απαντηση στο τι μπορει να σου δειξει ο δασκαλος!


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=88496.0

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #13 στις: 05/12/14, 08:36 »
Δεν μιλαω  για καποια συγκεκριμενη περισταση η συγκεκριμενα ατομα, ειμαστε πχ παρεα στο σπιτι η και στην παραλια κανενα βραδακι το καλοκαιρι, να μπορω να παιξω καποια τραγουδια για το κεφι,οσοι παιζετε κιθαρα (ποιο πολυ τα ατομα που εχετε μια Α εμπιρεια και παιζετε σχεδον τα παντα με την απαραιτητη εξασκηση φυσικα) μαθατε με δασκαλο? Τι μπορει να σου διξει ο δασκαλος που δεν θα μπορεσεις να μαθεις μεσω βιβλιων και διαδυκτιου? Συγγνωμη αν οι αποροιες μου ειναι καπως χαζες απλα προσπαθω να καταλαβω τι παιζει...


ΦΥΣΙΚΑ ένας σωστός δάσκαλος θα σε βοηθήσει να φτάσεις στο στόχος σου πιο γρήγορα, γιατί δεν θα πας ψάχνοντας.



Αν δεν μπορείς να πληρώσεις δάσκαλο τότε εκείνο που χρειάζεσαι είναι μια Ακουστική κιθάρα, εγώ θα πρότεινα σε κάποιο μικρότερο μέγεθος (αυτό το συζητάμε αργότερα) και να μάθεις περίπου 10 ακόρντα, να μπορείς να τα αλλάζεις γρήγορα και σωστά, να μάθεις να κρατάς τον ρυθμό με το δεξί χέρι, αυτά σαν αρχή, μετά θα πρέπει να μάθεις ποια ακόρντα είναι σε κάθε τραγούδι και να αρχίσεις να τα παίζεις ενώ ταυτόχρονα θα τραγουδάς, αν δεν έχεις καλή φωνή τότε λες το τραγούδι ψιθυριστά.
Φυσικά θα πρέπει να υπολογίσεις ότι τους πρώτους 7-8 μήνες δεν θα πιάνουν  καλά τα χέρια σου γιατί είναι εντελώς αγύμναστα.
Μπορείς να τα μάθεις μόνος σου όλα αυτά εξαρτάται κατά πόσο αντιλαμβάνεσαι το τι πρέπει να κάνεις,

κοίτα αυτό το βίντεο, με 4 ακόρντα είπαν δεκάδες τραγούδια, αυτό που θέλεις εσύ προϋποθέτει ότι κάποιος ξέρει να τραγουδάει πολύ καλά γιατί η κιθάρα παίζει δευτερεύοντα ρόλο.

Axis of Awesome - 4 Four Chord Song, 40 Songs, Same Chords
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/14, 08:40 από Guitar Fan »
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #14 στις: 05/12/14, 11:10 »
@ioannis θα το κοιταξω , ευχαριστω
@Guitar Fan οπως ειπα εκανα 1.5 χρονο κλασικη και εδω και ~2 χρονια ψιλοασχολουμε μονος οποτε δεν εχω θεμα στο να μαθω συγχορδιες, ξερω καποιες και τις αλαζω με ευκολια

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #15 στις: 05/12/14, 11:56 »

@Guitar Fan οπως ειπα εκανα 1.5 χρονο κλασικη και εδω και ~2 χρονια ψιλοασχολουμε μονος οποτε δεν εχω θεμα στο να μαθω συγχορδιες, ξερω καποιες και τις αλαζω με ευκολια


τότε άνετα μπορείς να μάθεις τραγούδια

βρες τραγούδια και δούλεψε τα.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #16 στις: 05/12/14, 14:27 »
απλα πιστευω πως με ενα βιβλιο θα μπορουσα να μαθω παραπανω πραγματα, κλιμακες, ρυθμους

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #17 στις: 05/12/14, 15:16 »
τις κλίμακες δεν τις χρειάζεσαι τώρα, τις μαθαίνεις σιγά-σιγά, εξ' άλλου δεν έχουν και νόημα να τις μάθεις εκτός για να τις παίζεις σαν warm up.
ρυθμούς μπορείς να μάθεις τώρα,
πρέπει να ξεκινήσεις με τις μελωδίες, να παίζεις το τραγούδι νότα-νότα και να τραγουδάς,

υπάρχουν βιβλία σαν αυτά που θέλεις άλλα εγώ ξέρω μόνο στα Αγγλικά αν σε ενδιαφέρει στα λέω
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #18 στις: 05/12/14, 16:06 »
τις κλίμακες δεν τις χρειάζεσαι τώρα, τις μαθαίνεις σιγά-σιγά, εξ' άλλου δεν έχουν και νόημα να τις μάθεις εκτός για να τις παίζεις σαν warm up.

Σοβαρά τώρα; Αυτή είναι η σημασία των modes και λοιπών κλιμάκων; Ασκήσεις για ζέσταμα;
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #19 στις: 05/12/14, 16:28 »
τις κλίμακες δεν τις χρειάζεσαι τώρα, τις μαθαίνεις σιγά-σιγά, εξ' άλλου δεν έχουν και νόημα να τις μάθεις εκτός για να τις παίζεις σαν warm up.


μάλλον δεν πρόσεξες την λέξη "τώρα".

Οταν κάποιος θέλει να μάθει να παίζει συγχορδίες και να τραγουδάει που τις θέλει τις κλίμακες;
Το Let it Be είναι 4 ακόρντα τραγούδι, που τις χρειάζεσαι τις κλίμακες για να το τραγουδήσεις;


είναι σαν να μου λες για να μάθω να χειρίζομαι PC θα πρέπει να μάθω πως κατασκευάζονται οι επεξεργαστές
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #20 στις: 05/12/14, 23:35 »
Φίλε μου βρες ενα δασκαλο ή εστω εναν γνωστο να σου μαθει 5 τραγουδια να μπεις στο νοημα και μετα βλεπεις και κανεις.. γιατι αλλιως σε βλεπω του χρονου τετοιο καιρο να εισαι στα ιδια ακομα!!!  ;)
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #21 στις: 06/12/14, 01:19 »
Δεν νομιζω οσοι παιζετε να ειχατε η γνωστο η δασκαλο, απλα θελω να μου πει καποιος απο που να ξεκινησω, δεν θεωρω πως για να κανω αυτο που θελω χρειαζομαι δασκαλο, ενα βιβλιο/Site για να ξεκινησω απο καπου, αν πηγαινα σε δασκαλο τι θα μου εβαζε να κανω δηλαδη που στη παρουσα φαση δεν μπορω να κανω απο καποιο βιβλιο, γιατι αν δεν κανω λαθος και τα βιβλια καποιοι δασκαλοι/επαγγελματιες μουσικοι τα εχουν γραψει

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #22 στις: 06/12/14, 02:07 »
Να ξερεις οτι ο καθενας που ξερει να παιζει εχει τη δικη του ιστορια.. και χρημα ξοδεψε και πολλα χρονια μοχθου στην πλάτη (δεκαετιες και οχι 2-3 χρονια!!!) Βεβαια για την παραλια που το θες ειναι καπως ποιο απλο το πραμα και δεν απαιτει πολυ καιρο αν το παρεις ζεστα το θεμα!!! Τα παιδια παραπανω σου προτειναν καλες πηγες για να κανεις αρχη. Και ελληνικες μεθοδοι κυκλοφορουν αμα κανεις μια βολτα απο τα μαγαζια και ρωτησεις. Αλλα αυτο προυποθετει οτι μπορεις να διαχειρηστεις οπο μονος σου το υλικο.. μπορεις? Αμα μπορεις καλως.. διαφορετικα χρειαζεσαι καποιον αλλο να σε βοηθησει (πες τον δασκαλο, πες τον φιλο).
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #23 στις: 06/12/14, 02:08 »
... δεν θεωρω πως για να κανω αυτο που θελω χρειαζομαι δασκαλο, ενα βιβλιο/Site για να ξεκινησω απο καπου..
Εάν καταλαβαίνεις έστω και βασικά Αγγλικά, υπάρχει ένα site με πλήρη και ολοκληρωμένη σειρά μαθημάτων δωρεάν:
http://www.justinguitar.com/
http://www.justinguitar.com/en/CH-000-Chords.php

Ρϊξε μία ματιά στο ευρετήριο, ο Justin έχει και πολλά Easy Songs με δημοφιλή τραγούδια, για να σου κεντρίσει το ενδιαφέρον και να σε κρατάει ενεργοποιημένο για πρόοδο:
http://www.justinguitar.com/en/BS-000-BeginnersSongbook.php
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος geopaok

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 268
    • Προφίλ
Απ: Βιβλιο ηλεκτρικης
« Απάντηση #24 στις: 06/12/14, 14:50 »
Αγγλικα ξερω αρκετα καλα, θα προσπαθησω μονος μου και αν δεν μπορεσω να τα βγαλω περα θα παω σε δασκαλο. Σας ευχαριστω πολυ ολους

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
10467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/03, 15:20
από ectoraskriti
20 Απαντήσεις
7596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/05, 17:54
από DEROS
6 Απαντήσεις
4630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 08:31
από FSL
5 Απαντήσεις
17610 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 20:12
από Τσάκι
5 Απαντήσεις
5279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/09, 08:43
από Wise_One
4 Απαντήσεις
5748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/11, 15:32
από MindCircus
2 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 20:31
από gordianknot
3 Απαντήσεις
6643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 23:12
από Xtasy
8 Απαντήσεις
6409 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/12, 01:24
από zuccheros
16 Απαντήσεις
11271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/14, 09:23
από Guitar Fan