Αποστολέας Θέμα: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε  (Αναγνώστηκε 12276 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #25 στις: 22/03/10, 10:34 »
Παράθεση
Μετα και την χθεσινη προβα που ειχα πολυ χαλια ηχο οσο αναφορα στα βρωμικα αναθεωρησα και τελικα μαλλον θα παω και για την αγορα ενα overdrive-distorion πεταλιου και κατα προτιμηση κατι καλου που θα κρατησει.Παιζουμε ροκιες,Χαρντ ροκιες οπως ειχα πει.Gallagher,Scorpions,Floyd,Guns n Roses,Dire Straits.Γενικοτερα τετοιο στυλ.Σπιτι με τον Engl βγαζω τον ηχο που θελω αλλα στο στουντιο ποτε δεν με εχει ικανοποιησει κατι


Φιλε Rosstrobon προσεξε και το φαινομενο 'Fletcher-Munson', συμφωνα με το οποιο σε σπιτικες εντασεις μπορει οι ηχοι σου να ακουγονται ιδανικα, αλλα σε εντασεις studio/προβας με drums/ live, να αλλοιωνονται (στα ανθρωπινα αυτια) και να ακουγονται αγνωριστοι... για περισσοτερα διαβασε αυτο το ωραιο αρθρο:

http://www.valvetronix.net/forums/how-to-get-great-tone-from-valvetronix-at-gigging-volume-t192.html

Εν συντομια (και οπως αναφερει χαρακτηριστικα ο voxman): 'your ears hear sound differently at volume and you must ALWAYS set your gigging patches at gigging volume, not room volume.'
'great bedroom patches will mostly suck at gigging volumes, and great gigging patches will usually sound awful in your bedroom!'

Στο ιδιο link εχει αντιγραψει ενα αρθρο απο το vettaville με αντιστοιχες πληροφοριες, οπου ο αρθρογραφος εκει αναφερει χαρακτηριστικα: 'studies have determined that the optimum level for reference mixing (which would apply to sound design as well) is about 85dB. This is loud enough to start flattening out the curve, but not so loud as to seriously hurt yourself (unless you do it for 14 hours straight) Get yourself an inexpensive SPL meter, set it to 'A' weighting (which shoots for the equivalent of the human hearing sensitivity) crank up your amp so you're averaging 85dB, and tweak in your patches. '

Αυτος ειναι και ο λογος που στα στουντιο (συνηθως) ηχογραφουν σε αυτες τις εντασεις. Sorry για το (πιθανως) off-topic, αλλα πιστευω οτι ειναι χρησιμες συμβουλες που ολοι μας χρειαζεται να γνωριζουμε πριν προβουμε σε αγορες πεταλιων, εφε, ενισχυτων κτλ... και πριν αναρωτηθουμε γιατι ολα αυτα δεν παιζουν οπως πρεπει οταν τα χρειαστουμε  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #26 στις: 23/03/10, 00:29 »
Οχι πολυ καλα εκανες και τα εγραψες, δεν εχουν μπει καπου αλλου ετσι μαζεμενα και με τα ακριβη νουμερα κτλ  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #27 στις: 08/04/10, 15:30 »
Λοιπον...

Μαλλον δεν θα αγοραστει πεταλι overdrive.Τουλαχιστον οχι τωρα...

Θα παμε για delay,wah wah και μαλλον fuzz και phaser.

Για wah wah θα παω μαλλον για το κλασσικο cry baby.Bασικα δεν ξερω αν ειναι να παρω το κλασσικο το απλο ή να παρω καποιο αλλο καλυτερο της σειρας?Με ενα καλο mod εχω ακουσει οτι θα πεταει.Τι λετε?

Εκει που εχω μπερδευτει ειναι στα delay.Μαλλον θα παω για ψηφιακο αλλα εχω δει πολλα.Giga Delay,Memory Man with Hazarai και πολλα αλλα.Τωρα θα παιξουμε και λιγο Floyd με την μπαντα και θελω να με καλυπτει για τα παντα.Κατι καλο.Οχι μονο για Floyd για οτι θα θελησω να παιξω.Βασικα το αναλογικο Mode που εχουν τα καλα ψηφιακα πεταλια ειναι  καλο?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #28 στις: 08/04/10, 16:19 »
Στο δικο μου pedalboard εχω το TC Electronic Nova Delay.
Θεωρειται (και ειναι) απο τα πολυ καλα delay στην αγορα με αψογα εφφε και παρα πολλες δυνατοτητες.
Σε καθε delay mode σου δινεται η δυνατοτητα να επιλεγεις digital, analog ή echo χρωμα στον ηχο σου.
Θα σου ελεγα οτι ειναι τελειο αν ΔΕΝ αγοραζα (ξανα) το MXR Carbon Copy (100% αναλογικο delay).
Πιστεψε με, αν βαλεις και λιγο modulation ειναι απλα ΥΠΕΡΟΧΟ. Καμια συγκριση με το analog χρωμα του TC. Πιο αληθινο και ''γλυκο''.

Εγω τα εχω και τα δυο. Πρωτον επειδη το TC εχει απειρες δυνατοτητες (tap tempo, reverse delay, διαφορα αλλα ''περιεργα'' subdivisions...) και δευτερον γιατι πολλες φορες τα δουλευω μαζι..!

Αποψη μου ειναι να ψαξεις τι πραγματικα σου χρειαζεται. Αν πχ δε σε ενδιαφερει η επιλογη tap tempo,το reverse delay και θες ενα παλιας κοπης delay με αναλογικη χροια τοτε θα στραφεις σε ενα αναλογικο...
Αν κανεις και πιο ''μοντερνα'' πραγματα (psychedelic effects και αλλα...) τοτε θες περισσοτερες δυνατοτητες που ενα ψηφιακο μπορει να σου προσφερει.


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #29 στις: 08/04/10, 17:11 »
Γενικοτερα τα περισσοτερα απο αυτα που παιζω με την μπαντα δεν νομιζω να χρειαζονται και πολυ delay και ειναι ολα 80' και 90'.Δηλαδη παιζουμε Gallagher,το Dont Cry απο GnR που ισως χρειαζεται στο σολο του delay αφου ο Slash χρησιμοποιουσε.Παιζουμε Scorpions.Το Paranoid απο Sabbath.3-4 απο Floyd.Comfortably Numb,Wish you were here και Another Brick in the wall σιγουρα.Γενικα παιζουμε τετοιο στυλ.Κλασσικο ροκ,ροκ και Χαρντ Ροκ απο εκεινες τις δεκαετιες κυριως.Κλασσικα κομματια...

Εχω και αλλη μπαντουλα που θα αρχισουμε δουλεια το καλοκαιρι με την οποια παιζουμε alternative rock και τετοια.Προεχει παντως η πρωτη μπαντα.

Ετσι γενικοτερα δεν ξερω τι να επιλεξω.Νομιζω οτι ο Gilmour επαιζε με αναλογικο delay.Φυσικα και τα DD20 και το Nova Delay και αλλα παρομοια ειναι φοβερα εργαλεια με πολλες επιλογες αλλα δεν ξερω αν ειναι να επιλεξω ενα τετοιο ειναι MXR Carbon Copy ή ενα αλλο αναλογικο.Εσυ τι λες;


Ααα και για Gallagher τι μπορει να χρειαστω;;;

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #30 στις: 09/04/10, 05:30 »
Πηγαινε να δοκιμασεις ενα digital με tap tempo διπλα σε ενα αναλογικο για να σου λυθουν ολες οι αποριες.
Σε live να ξερεις, εγω θα εμπιστευομουν περισσοτερο ενα ψηφιακο μιας και η επιλογη tap tempo ειναι αναγκαια αν ΔΕΝ εχεις drummer μετρονομο (sorry φιλτατοι τυμπανιστές αλλα ΔΕΝ ειστε...)

Για Gallagher θα χρειαστεις απλα πραγματακια. Ενα ωραιο overdrive και ισως ενα fuzz (ή octafuzz)...


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #31 στις: 10/04/10, 16:17 »
Πηγα στον Τσελιο σημερα και πηρα την Engl Z-5 για τον Screamer μου και ειδα οτι ειχε και το DD-7.Μαλλον θα παω να το δοκιμασω τις προσεχεις ημερες.Βεβαια ειχε και το αναλογικο της T-REX,πανακριβο,στα 450 αλλα μου το χαρακτηρησε ως το καλυτερο αναλογικο της αγορας.Τον ρωτησα αν φερνει και ΜΧR πεταλια και το Carbon Copy πιο συγκεκριμενα και ειπε πως ειναι καλα για τα λεφτα που πουλιουνται παντα και οτι δεν φερνει.Δηλαδη δεν λεει και πολλα μπροστα σε αυτο της T-Rex.Λογικο το βλεπω να θελει να πουλησει και δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτα που με ειπε...


Εχει καποιος να προτεινει καποιο καλο fuzz για τα ειδη και τους μουσικους που ανεφερα σε παρααπνω ποστ.Ειδα πχ το Mudhoney της Τ-Rex στον Τσελιο αλλα με ειπε ο ιδιος οτι πιο πολυ ειναι ενα πολυ καλα overdrive και οταν τσιταρεις το gain και δουλευεις με το booster του πεταλιου λειτουργει σαν fuzz.Με ειπε για το καινουργιο fuzz της boss αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι ξερω τι παιζει με τα περισσοτερα boss...

Τεσπα εχει κανεις να προτεινει κατι καλο? :P

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #32 στις: 10/04/10, 16:32 »
Αν εννουσε το T-Rex Reptile τοτε καλο ειναι ΑΛΛΑ αναλογικο ΔΕΝ ειναι...


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #33 στις: 10/04/10, 16:41 »
Το Replica μου εδειξε το οποιο επισης δεν ειναι αναλογικο οπως μολις ειδα στο thomann

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #34 στις: 10/04/10, 16:43 »
Reptile σου στειλα?? Χαχαχα γραψε λαθος μπερδεψα τα Rep...
Δοκιμασε το MXR...Ειναι τοσο δα μικρο. Δε σου γεμιζει το ματι. Αλλα ειναι το αγαπημενο μου πεταλι.


Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #35 στις: 10/04/10, 18:37 »
Αν κίνησε μέσα σε χαμηλά οικονομικά budget το

MXR M-169 Carbon Analog Delay Effekt Pedal

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Effects-pedal-boards/MXR-M-169-Carbon-Analog-Delay-Effekt-Pedal/art-GIT0012901-000

“it takes my vote”

Αν πάλι κίνησε σε μεσαία οικονομικά budget το –ψηφιακό-

Mad Professor Deep Blue Delay Effektpedal

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Effects-pedal-boards/Mad-Professor-Deep-Blue-Delay-Effektpedal/art-GIT0014017-000

(το έχει και ο Κουρμπης αν θέλεις να το ακούσεις η’ να το αγοράσεις…)

Και τα

Maxon AD 9 Pro Analog Delay Effektpedal

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Effects-pedal-boards/Maxon-AD-9-Pro-Analog-Delay-Effektpedal/art-GIT0013497-000

Maxon AD-999 Analog Delay

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Effects-pedal-boards/Maxon-AD-999-Analog-Delay/art-GIT0011540-000

είναι οι προτάσεις μου…

Αν πάλι δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα, ο ενισχυτής σου έχει –και- parallel fx loop (όπως ο Diezel Einstein 100 top που έχω…) και θέλεις αυτό το extravaganza από ένα delay effektpedal (σαν μια καλή ψυχή που σου γράφει αυτήν την στιγμή…)

Τότε το

Moog Music Inc. MF-104Z Moogerfooger Analog Delay

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Synthesizers/Analog-filters-and-effects/Moog-Music-Inc.-MF-104Z-Moogerfooger-Analog-Delay/art-SYN0003155-000

με το/τα –απαραίτητο/(α)-

Moog Music Inc. EP-2 Expression Pedal

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Synthesizers/Accessories/Moog-Music-Inc.-EP-2-Expression-Pedal/art-SYN0003165-000

είναι ο προορισμός σου…

Με το μόνο αρνητικό στην όλη περίπτωση ότι θα χρειαστεί να τα πάρεις από το εξωτερικό γιατί ο Έλληνας αντιπρόσωπος τους (Λιολιος…) είναι μου*&%@νο…

Αυτά τα ολίγα και ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα…

Spartan.    
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/10, 20:23 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #36 στις: 10/04/10, 20:16 »
Εχει καποιος να προτεινει καποιο καλο fuzz για τα ειδη και τους μουσικους που ανεφερα σε παρααπνω ποστ.Ειδα πχ το Mudhoney της Τ-Rex στον Τσελιο αλλα με ειπε ο ιδιος οτι πιο πολυ ειναι ενα πολυ καλα overdrive και οταν τσιταρεις το gain και δουλευεις με το booster του πεταλιου λειτουργει σαν fuzz.Με ειπε για το καινουργιο fuzz της boss αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι ξερω τι παιζει με τα περισσοτερα boss...


Εγω εχω πει οτι δεν μου αρεσουν τα φαζ  :D (οταν παιζω εγω δεν μπορω να το ακουω ουτε στη κιθαρα ουτε στο μπασο, οταν παιζουν αλλοι ειναι καλο  ;D ), αλλα οταν αναγκαζομαι να χρησιμοποιησω χρησιμοποιω αυτο

με ενα κομπρεσορ μετα απο αυτο, ετσι για να στρωνει λιγο και να τιναζω την εισοδο του ενισχυτη  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #37 στις: 12/04/10, 17:05 »
Λοιπον.Το Mxr απο καποια samples που ακουσα και απο τις δικιες σας πολυ καλες κριτικες μου εκανε το κλικ.Μαλλον θα παω να το δοκιμασω κιολας ωστε να ειμαι σιγουρος για την αγορα του.Τελικα κατεληξα στην ζεστασια και τη χροια του αναλογικου αφου παιζω και πραγματα που θελουν περισσοτερο αναλογικο ηχο.Επειτα δεν χρειαζομαι tap tempo...

Για phaser ειχα καταληξει εξ αρχης στο MXR Phase 90.Κλασσικο πεταλι...

Το θεμα μου τωρα ειναι με το wah wah.Σκεφτουμουν και παλι εξ αρχης για ενα κλασσικο Dunlop Cry Baby.Πολλοι το χρησιμοποιουν και ειναι απο οσο διαβαζω ευχαριστημενοι.Δεν ξερω ομως ποιο να προτιμησω,το κλασσικο των 75 ευρω ή καποιο καλυτερο της σειρας.Επισης αν αγοραστει θα παει στον Τelegun για να γινει Truebypass και μαλλον να μπει led...


Επισης και για το fuzz στα οποια ειμαι ολιγων ασχετος σε σχεση με τα αλλα πεταλια.Βλεπω τοσα πολλα πεταλια στο thomann αλλα ξερω λιγα πραγματα αυτα για να μπορεσω να εχω μια σφαιρικη αποψη του τι θελω.Βασικα εχει distortion-fuzz και fuzz...

Μπηκα στην ιστοσελιδα του Jam και ειδα το Red MucK και το Fuzz Phrase.Ακουσα ενα sample του πρωτου στο σολο του comfortably numb και μου αρεσε παρα πολυ ο ηχος.Ειναι νομιζω πολυ κοντα σε αυτο που ψαχνω.O Jam λεει πως ειναι ενα vintage fuzz-distortion...Υπαρχει καποιο παρομοιο πεταλι ή καλυτερο στο ιδιο στυλ?Ειναι αυτο αρκετα καλο;Μπορει καποιος να μας πει μια γνωμη;

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτασεις-ιδεες για πεταλια-εφε
« Απάντηση #38 στις: 22/04/10, 17:02 »
Αφου ανεβηκε το μπατζετ μας μαλλον θα παμε και για ενα overdrive/distortion

Διαβασα καλα λογια για Tubedreamer,Carl Martin Plexiton και Tonebone Plexitube...

Τι λετε?Εχετε να προτεινεται κατι αλλο?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/07, 11:53
από Αγγέλα
6 Απαντήσεις
3830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 11:02
από Johnie Darko
5 Απαντήσεις
3870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 20:44
από Stinky
23 Απαντήσεις
10363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/09, 03:53
από Sbiblerubleb
7 Απαντήσεις
3582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/09, 18:19
από Arg0
18 Απαντήσεις
7893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/09, 19:46
από rolandboy
34 Απαντήσεις
8702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/11, 15:50
από Υπνοβάτης...
4 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 16:24
από adr1anos
7 Απαντήσεις
4603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/20, 22:53
από saved
0 Απαντήσεις
967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/23, 07:18
από Ioannis Anastassakis