Αποστολέας Θέμα: βοηθεια!!!!! αυτοδιδακτος κόλλησε στις κλιμακες  (Αναγνώστηκε 7826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδια βοηθεια παιζω εδω και καιρο ηλεκτρικη κιθαρα και ειπα να ασχοληθω με κλιμακες εμαθα τις νοτες στην κιθαρα και καποια πραγματα για τις κλιμακες απο εδω
http://wiki.kithara.gr/Βασικά_πατήματα_για_κλίμακες_και_σόλο
και απο εδω
http://wiki.kithara.gr/Βασικά_πατήματα_/_Πεντατονική_κλίμακα
αλλα εχω μπερδευτι λιγο.Αυτες τις κλιμακες μπορω να τις βγαλω με τις νοτες αλλα

1. δεν εχω καταλαβει την διαφορα αναμεσα στις ματζορε και στις μινορε
2. εχω μαθει και μια aeolian κλιμακα και εχω ακουσει κατι τετιες αλλα δεν ξερω τιπτα για αυτες αν μπορειτε πειτε μου
3. εχω δει που λενε κατι λα- κατι τετοιο τι ειναι αυτο  ???

και γενικα θελω μια βοηθεια στο θεμα κλιμακες γιατι θελω να φτιαξω ενα δικομου τραγουδι
ααα και κατι ακομα πως ξεκιναω να παιζω τις κλιμακες σε ενα solo γιατι για solo ενδιαφερομαι στο υπολοιπο τραγουδι θα βαλω συγχορδιες
αν ξερετε καποιο site πειτε μου
ευχαριστώ για τον χρονο σας!!!!!!!
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Να τα πάρουμε λίγο από την αρχή;
Πόσον καιρό παίζεις;
Ξέρεις να διαβάζεις νότες;
Τι βιβλία ακολουθείς;

Πολύ βιασύνη ρε παιδί μου... ;)

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιζω 1 χρονο αλλα ξερω πολυ καλα κιθαρα δεν ακολουθω καποιο βιβλιο ψαχνω στο internet lesson κλπ
νοτες στο πενταγραμμο δεν ξερω να διαβαζω
ξερω ομως ταμπλατουρα
θελω να μαθω πως να φτιαχνω τραγουδια στην κιθαρα για να περναω τον χρονο μου τωρα το καλοκαιρι θα προτημουσα να μου λεγατε καποιο site γιατι δεν θελω να αγορασω καποιο βιβλιο
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Να σου πω την προσωπική μου εμπειρία μπας και σε βοηθήσει έστω και λίγο.




Παίζω κιθάρα 9 μήνες από μόνος μου.Πιθανότατα και λογικά παίζω χειρότερα από σένα.


Δεν ξέρω να παίζω ούτε μία κλίμακα.


Αυτό που ξέρω είναι αρκετές νότες πάνω στα τάστα (τι νότα είναι το τάδε τάστο της τάδε χορδής),και ότι με το ένστικτο μπορείς να γράψεις αρκετά όμορφα κομμάτια χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία.


Εγώ προσωπικά έχω γράψει καμιά 4-5 ολοκληρωμένες μελωδίες,αλλά αν δεν προσπαθήσεις και 5-6 χρόνια να παίζεις δεν θα γράψεις ούτε μία.


Δώσε πιο πολύ βάση στο ένστικτό σου,και σύμφωνα με τις επιρροές σου,τα γεγονότα μπορούν να σε κάνουν να εκπλαγείς!



Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
καλο το ενστικτο αλλα αμα δε ξερεις θεωρια δεν θα πας μακρια...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
καλο το ενστικτο αλλα αμα δε ξερεις θεωρια δεν θα πας μακρια...
Δηλαδή πιστεύεις ότι όλοι οι μουσικοί και οι μπάντες που ξέρεις γνωρίζουν και γράφουν τέτοια τραγούδια επειδή ξέρουν θεωρία?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος comealot

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Εγώ πάντως γνωρίζω παιδί που ξέρει τα άπαντα από κλίμακες και δεν μπορεί να γράψει είτε επειδή ότι γράφει είναι καθαρά σολίστικο πάνω σε κλίμακα.Ή γράφει πράγματα που έχει ήδη ακούσει υποσυνείδητα.


Δεν λέω ότι είναι ο κανόνας,αλλά σίγουρα οι κλίμακες δεν είναι πανάκεια

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Άντε πάλι ανούσιες συζητήσεις. Βοηθήστε το φίλο και όχι τους εαυτούς σας να νιώσουν καλύτερα για τα πιστεύω τους.

Αγαπητέ jimaras4ever, δε με βοηθάς. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κάποιος οδηγός στο πως να φτιάξεις τραγούδια.
Αν θέλεις μαθήματα θεωρίας θα χρειαστείς βιβλίο το οποίο δεν είναι και απαραίτητο να το αγοράσεις, υπάρχουν και βιβλία σε ψηφιακή μορφή απλά όχι στα ελληνικά, αν με καταλαβαίνεις.
Η θεωρία θα σου ειναι απαραίτητη για την εξέλιξη σου και ως κιθαρίστας αλλά και ως μελλοντικός μουσικός.
Θα ήθελα να μου πεις και την ηλικία σου.

Κλίμακες επάνω στην κιθάρα χωρίς θεωρία δε γίνεται να μάθεις γι αυτό και δεν καταλαβαίνεις και τι παίζεις.

Ακόμη μια ερώτηση, τι θα πεις παίζεις πολύ καλή κιθάρα; Τι σημαίνει ακριβώς;
Η ταχύτητα σε καμία περίπτωση δεν είναι ικανότητα, μην μπρεδεύεσαι.
Και κάτι ακόμη: Τις βασικές συγχορδίες στην πρώτη θέση και τα μπαρέ τα ξέρεις;

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
παιδια βοηθεια παιζω εδω και καιρο ηλεκτρικη κιθαρα και ειπα να ασχοληθω με κλιμακες εμαθα τις νοτες στην κιθαρα και καποια πραγματα για τις κλιμακες απο εδω
http://wiki.kithara.gr/Βασικά_πατήματα_για_κλίμακες_και_σόλο
και απο εδω
http://wiki.kithara.gr/Βασικά_πατήματα_/_Πεντατονική_κλίμακα
αλλα εχω μπερδευτι λιγο.Αυτες τις κλιμακες μπορω να τις βγαλω με τις νοτες αλλα

1. δεν εχω καταλαβει την διαφορα αναμεσα στις ματζορε και στις μινορε
2. εχω μαθει και μια aeolian κλιμακα και εχω ακουσει κατι τετιες αλλα δεν ξερω τιπτα για αυτες αν μπορειτε πειτε μου
3. εχω δει που λενε κατι λα- κατι τετοιο τι ειναι αυτο

και γενικα θελω μια βοηθεια στο θεμα κλιμακες γιατι θελω να φτιαξω ενα δικομου τραγουδι
ααα και κατι ακομα πως ξεκιναω να παιζω τις κλιμακες σε ενα solo γιατι για solo ενδιαφερομαι στο υπολοιπο τραγουδι θα βαλω συγχορδιες
αν ξερετε καποιο site πειτε μου
ευχαριστώ για τον χρονο σας!!!!!!!


Εχεις κενα στις γνωσεις σου γιαυτο δεν τα καταλαβαινεις ενω ειναι πολυ μα παρα πολυ απλα.
Για να καταλαβεις ποσο, η aeolian που λες ειναι η .... μινορε  :)
Και η μινορε μπορει να ακουγεται διαφορετικα απο τη ματζορε (που ειναι η Ionian αν την εχεις ακουστα) αλλα στην ουσια βρισκεται μεσα στη ματζορε.

Και οι πεντατονικες μεσα στη ματζορε ειναι, και τα modes και οι συγχορδιες, μεσα σε 12 νοτες ειναι ολα.
Ολα εκει βασιζονται και ειναι πολυ απλα στη συγκερασμενη μουσικη, ακομα και η συνθεση θεωρητικα, με το ελευθερο ομως να επιλεγεις οποια θεωρια ή εξαιρεση της θεωριας θελεις καθε φορα, για να γραψεις τη μελωδια που εσενα σου αρεσει.

Πρεπει να τα παρεις με τη σειρα τα πραγματα ετσι ωστε οταν ερχεται μια νεα γνωση να μπορεις να την καταλαβεις στηριζομενος σε αυτα που ηδη ξερεις.
Η συστηματικη μελετη ειναι αυτο που δεν μπορει να κανει μονος του ενας αυτοδιδακτος για να γλυτωσει χρονο και κοπο.
Αρπαζει πληροφοριες στην τυχη και μενει ξεκρεμαστος.
(Στα λεω εκ πειρας αφου κι εγω αυτοδιδακτος ξεκινησα)

Θα σου πω τα εξης τωρα που εχω λιγο χρονο, να εχεις στο πισω μερος του μυαλου σου στο μουσικο σου ταξιδι.
Ο μονος κανονας που ισχυει στη μουσικη ειναι οτι δεν υπαρχει κανονας.
Ουτε λαθος και "φαλτσο" υπαρχει.
Ολοι οι κανονες γραφτηκαν για να τους παραβαινουμε και εκει βρισκεται η ομορφια στη μουσικη.
Και γραφτηκαν για το λογο οτι εσυ (οπως και ολοι) δεν καταλαβαινεις τι πρεπει να κανεις με τις κλιμακες, τις συγχορδιες κλπ, και τι ειναι το ενα και το αλλο που ακους.
Γραφτηκε δλδ για να μπουν ολα σε μια σειρα, να τα μαθουμε και να τα κατανοησουμε, και μετα μπορουμε να τα πεταξουμε στα σκουπιδια και κανουμε οτι θελουμε με τον ηχο και τον ρυθμο. (προυπηρχε δλδ η μουσικα πρακτικα απο τη θεωρια που "ανακαλυφθηκε" για να βαλει μια ταξη και μια σειρα σε ολα)
Μπορεις αν θελεις να χτυπας ασυναρτητους χτυπους σε ενα τζετζερε, ή να τυλιξεις μια πετονια σε ενα σκουποξυλο και να το τεντωνεις για να βγαζει αλλοπροσαλλους ηχους.
Και αυτο μουσικη ειναι.
Και αυτοι οι ηχοι μπορουν να εξηγηθουν και να "δικαιολογηθουν" μεσα στη θεωρια της μουσικης  :) (μαλλον στις εξαιρεσεις των κανονων ομως  ;) )

Ολα αυτα οταν γινονται συνειδητα και με εμπνευση και οχι στην τυχη και για πλακα, συνηθως εχουν και αποτελεσμα και περνανε στο κοινο.
Ειτε μια απλη ματζορε μελωδια, ειτε η χειροτερη "ξυνη" φραση jazz, ειτε οι στριγγλοι ηχοι σε μια σκηνη τρομου στον κινηματογραφο.
Π.χ τα stirngs στη
σκηνη του μπανιου στο Ψυχω
(Psycho) του Hitchcock, που κι αυτο μουσικη ειναι με συγκεκριμενο σκοπο ...... να σε τρομαξει, (αν σου ελεγα ελα να σκουσεις αυτο το ωραιο κομματι σε cd θα με εβριζες, αν εβλεπες ομως τη σκηνη χωρις αυτη τη μουσικη δεν θα ενοιωθες το ιδιο), ενω αντιθετα μια μελωδια του gary moore να σε κανει να ερωτοτροπησεις, ενας ρυθμος πχ λατινοαμερικανικος να σε κανει κουνησεις το σωμα σου αναλογα, ενα επικο κομματι του Howard Shore θα σε κανει να προετοιμαστεις για μαχη στον αρχοντα των δαχτυλιδιων, ή ενα thrash κομματι θα σου ανεβασει την αδρεναλινη να χτυπηθεις και να ξεσπασεις απο την ενταση της νεοτητας που βραζει μεσα σου.  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απο αυτα που μου λετε καταλαβαινω οτι για να γραψω ενα δικο μου solo ή τραγουδι δεν χρειαζονται και ιδιαιτερες γνωσεις.
Εγω ειμαι 15 χρονων και με το θεμα κιθαρα δεν ξερω μαλλον επειδη μου αρεσει παρα πολυ τα παιρνω πολυ ευκολα και μαθαινω δυσκολα πραγματα σε μικρο χρονο, να πριν κατι μερες εκει που δεν μπορουσα να παιξω καθολου το sweep picking τωρα παιζω αυτο λιγο πιο αργα

μονο το intro

εχω βγαλει δικο μου solo αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστο θεωρητικα, μπορω να βγαλω solo αλλα θεωρω οτι αν ξερω και την θεωρια θα μπορεσω να φτιαχνω μεγαλυτερα και καλυτερα solo οσο για τις συγχορδιες σχεδον στην τυχη τις βαζω και φτιαχνω εναν ρυθμο.
Αν ξερετε καποιο βιβλιο πειτε μου
εχω δει κατι μαθηματα στο youtube απο αυτον:

το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Κοίταξε αν παίζεις αρπέτζιο σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα πρέπει να κάνεις ταχύρρυθμα θεωρίας γιατί είσαι natural και δεν προκειται να φάς 3 χρόνια για να μάθεις τα βασικά ενώ παίζεις σε άλλο επίπεδο.

Τι να σου πω. Αγγλικά ξέρεις;
Δες κανά dvd της Lick library να σε βάλει στα κόλπα.
Δοκίμασε και του Govan τα βιβλία, με τέτοια χέρια δύσκολα να φανταστώ κάτι πιο... αρχάριο; ξέρω γω;
Και ό,τι θες εδώ είμαστε.

Οι πιο έμπειροι βοηθήστε γιατί έχουμε να κάνουμε με ιδιαίτερη περίπτωση :P

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απο το Lick library εχω κατεβασει αρκετα video αλλα ειναι lesson για τραγουδια εχεις να προτεινεις κατι
οσο για τα βιβλια του Govan πες μου καποιον τιτλο
ειναι λαθος να φτιαξεις solo χωρις να ξερεις θεωρια  ???
το λεω γιατι εχω φτιαξει
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Ρε συ σου λέει ο άλλος από πάνω, γκοτζαμ επαγγελματίας ότι δεν υπάρχει λάθος και σωστό στη μουσική :P
H φαλτσαδούρα είναι άλλο πραμα, μη μπερδεύεσαι.
Στείλε να ακούσουμε τίποτα.
Έχω ναι, ψάξε για τα Fretboard Navigator, Scale Shapes.
Creative Guitar είναι του Govan, αν σου φανούν ακατανόητα, πες μου να βρούμε κάτι άλλο.

Γιατί δεν πας σε δάσκαλο; Οικονομικό θέμα ή άποψη;
Μην το θεωρήσεις αδιακρισία, κι εγώ για οικονομικούς λόγους δε συνεχίζω με το δάσκαλό μου ενώ θα θελα ΠΑΡΑ πολύ ;)

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τον Οκτομβριο θα παω δασκαλο στο δημο που ειναι δωρεαν , γιατι για ιδιαιτερα δεν μου φτανουν.
Δεν εχω χρονο τωρα να δω τα βιβλια , θα τα δω και θα σου πω.

Ηχογραφησα ενα δικο μου solo και θα προσπαθησω να το ανεβασω.
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Να το το solo που εφτιαξα.

Πιστευεις οτι αν χρησιμοποιησω μετρονομο θα γινει καλυτερο
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Συγγνώμη αν ακούγεται άκομψο, αλλά εμένα αυτο το σόλο δε μου αρέσει και δε νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι η σύνθεση και οι κλίμακες...Δούλεψε τα πατήματά σου στην ταστιέρα φίλε, να ακούγονται καθαρότερα όσα παίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Κ. Ριχάρδε εδώ ήθελα να καταλήξω εδώ και τόσα ποστ. :P

Οπότε τζιμάρα, άσε τα περί καλής κιθάρας και τα συναφή και κυρίως άσε τα sweep picking και πιάσε βιβλίο και μελέτα σοβαρά (αν δε μας δουλεύεις). Θέλεις πάρα πολύ δουλειά σε όλους τους τομείς και δεν έχει να κάνει με θεωρία και λοιπά αλλά αυτό που λέει ο Ριχάρδος. Δουλειά, δουλειά και δουλειά.

Σόρρυ για το ξαφνικό απότομο αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μας και μετά από κάποιο σημείο κουράζεσαι.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
1.Παρε τα βιβλια του Troy Stetina και ακολουθα τα ευλαβικά.....
2.μειωσε το gain που παιζεις και προσπαθησε να παραγεις καθαρες νοτες και ηχογραφησε τον εαυτο σου......
3.μαθε βασικες συγχορδιες χρησιμοποιησε τις για να μαθεις να παιζεις ρυθμική κιθαρα
4.ξεκινα να μαθαινεις τις 7 φυσικες νοτες(χωρις διεσεις και υφεσεις) ακριβως οπου βρισκονται τουλ μεχρι το δωδεκατο ταστο....προγραμματα οπως το absolute fretboard trainer θα σε βοηθησουν σε αυτο.....
5 κανε σχεδιαγραμμα με το πως επαναλαμβανονται οι νοτες στη ταστιερα...πχ η λα...μετα η μι κτλ κτλ..και θα δεις οτι το σχεδιαγραμμα ειναι ιδιο για καθε νοτα...μαθε τις αποστασεις και απομνημονευσε οπτικα τις θεσεις....και κανοντας αυτο...με συνδιασμο με το βημα 4 θα αρχισει να ξεδιπλωνεται μπροστα σου το σχεδιο της ταστιερας.....παντα πανω σε αυτο μετα...μαθε οτι κλιμακες θες.

Αυτα ετσι για αρχη.....ειναι υπεραρκετα για τον καθενα αλλα μονο αν ασχοληθεις σοβαρα και οχι με πασαληματα.

Ελπιζω αυτα για το sweep picking να τα ελεγες για πλακα...γιατι απο το σολο που ακουσα ουτε μια καθαρη νοτα δεν μπορουσες να παραγεις...οχι sweep picking και κουραφεξαλα...στρωσου και μελετα......
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/11, 20:49 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δεκτα τα σχολια σας ομως πρεπει να καταλαβαιτε οτι εχετε να κανετε με εναν αυτοδιδακτος που κανει 1 χρονο κιθαρα και <<καταφεραι>> να παιζει ετσι μονος του χωρις δασκαλο και χωρις καποιον γνωστο που τον βοηθαει.Με πολυ μερακι και εξασκηση (γι αυτο σχολεια του τυπου οτι σας κοροιδευω ξεχαστε τα, βοηθεια ζηταω) τωρα αν ειναι τοσο χαλια προτεινετε μου καποια λυση οπως εκανε ο denisgiann.Συγχορδιες ξερω και μπορω να βγαλω ηχους καλους με αυτες απλα τα solo ειναι πιο δυσκολα και πιο ενδιαφεροντα γι αυτο και τους δινω μεγαλυτερη βαση.
Βιβλια του Troy Stetina δεν βρηκα δωρεαν για να κατεβασω και δεν θελω να παω να αγορασω προτιμω να βρω ενα site, δεν μπορει να μην υπαρχει.
ααα και κατι αλλο denisgiann στο 5 εννοεις αυτο:
http://wiki.kithara.gr/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%BF
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
http://www.scribd.com/doc/50900270/Guitar-Troy-Stetina-Speed-Mechanics-for-Lead-Guitar-Book

Δεν είναι ότι προτείνω το βιβλίο, γιατί δεν το χω διαβάσει, αλλά αν το ψάχνεις...
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ηχογραφησα αλλο ενα με καθαρο ηχο αυτην την φορα και εβαλα και συγχορδιες.Απλο αλλα κατα την γνωμη μου ok το θεωρω αρκετα καλυτερο απο το αλλο εσεις τι λεται?
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
δεκτα τα σχολια σας ομως πρεπει να καταλαβαιτε οτι εχετε να κανετε με εναν αυτοδιδακτος που κανει 1 χρονο κιθαρα και <<καταφεραι>> να παιζει ετσι μονος του χωρις δασκαλο και χωρις καποιον γνωστο που τον βοηθαει.Με πολυ μερακι και εξασκηση (γι αυτο σχολεια του τυπου οτι σας κοροιδευω ξεχαστε τα, βοηθεια ζηταω) τωρα αν ειναι τοσο χαλια προτεινετε μου καποια λυση οπως εκανε ο denisgiann.Συγχορδιες ξερω και μπορω να βγαλω ηχους καλους με αυτες απλα τα solo ειναι πιο δυσκολα και πιο ενδιαφεροντα γι αυτο και τους δινω μεγαλυτερη βαση.
Βιβλια του Troy Stetina δεν βρηκα δωρεαν για να κατεβασω και δεν θελω να παω να αγορασω προτιμω να βρω ενα site, δεν μπορει να μην υπαρχει.
ααα και κατι αλλο denisgiann στο 5 εννοεις αυτο:
http://wiki.kithara.gr/%CE%92%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%BA%CE%BB%CE%AF%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B5%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%BF


Τα πάντα είναι θέμα προσδοκιών. Δεν τα πας άσχημα για ένα χρόνο αυτοδίδακτος, καθόλου μάλιστα, απλά μας παρουσιάστηκες σαν ένας αυτοδίδακτος που είναι σε πολύ καλό επίπεδο τεχνικά και απλά του λείπουν γνώσεις θεωρίας. Χρειάζεται να δουλέψεις πολύ με ασκήσεις τεχνικής (βλ 1234 κτλ) και προσπάθησε να παίζεις πάντα με πένα πάνω-κάτω (alternate picking). Όσο για το δεύτερο σόλο είναι καλύτερο συγκριτικά λόγω και του καθαρού ήχου, αλλά όπως και το άλλο είναι για μένα "άμουσα". Άκου σόλο καλλιτεχνών και προσπάθησε να αυτοσχεδιάζεις σε μια απλή κλίμακα (πεντατονική ας πούμε), μη μπλέκεσαι ακόμα με modes και τέτοια.

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Σου είπα προκαταβολικά συγγνώμη για το απότομο και εξήγησα και γιατί.
Από site μην περιμένεις να βγάλεις άκρη, θα χρειαστείς βιβλία απλά δεν μπορούμε να δημοσιεύουμε λινκς. Μόνο ΠΜ.

Έχω πολλά να σου προτείνω αλλά σε βλέπω βιαστικό. :P

Κοίτα τα ΠΜ σου.

Αποσυνδεδεμένος jimaras1996

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ok τα ειδα ευχαριστω πολυ ρε  ;D
το νεο web radio της Αθηνας www.lostradio.info

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
183 Απαντήσεις
104766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/10, 00:06
από pop4life
10 Απαντήσεις
12167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 23:55
από Serviani
16 Απαντήσεις
7693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 23:03
από Johnie Darko
2 Απαντήσεις
12190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/09, 17:51
από WhiteEagle
1 Απαντήσεις
2694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 21:23
από edgar_jp ♫
12 Απαντήσεις
8350 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 10:37
από songless_bird
2 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 20:31
από gordianknot
15 Απαντήσεις
8628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/14, 10:43
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/11, 14:30
από mefthymiop
10 Απαντήσεις
8014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/13, 12:23
από Lo.Lee.Ta