Αποστολέας Θέμα: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!  (Αναγνώστηκε 16461 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #25 στις: 03/04/14, 13:54 »
Xαιρομαι που ολο και περισσοτεροι φιλοι βλεπουν το φως......!!!! Και γω ημουν ο πιο τυφλος απ ολους.... ;) ;) :P

Δε μου γέμιζαν και δε μου γεμίζουν το μάτι. Ειδικά αν σκεφτούμε ότι η φιλοσοφία της εταιρείας όταν ξεκίνησε αφορούσε όργανα οικονομικά κι εύκολα στη συναρμολόγηση και συντήρηση, για το κάθε μουσικό βαλάντιο, το σήμερα και οι τιμές της Fender είναι τουλάχιστον ενοχλητικό. Γι' αυτό και τις θεωρώ ακριβές για αυτά που προσφέρουν. Έχω παίξει με Squier Affinity, Standard Korea και American Standard. Να πω ότι δεν κατάλαβα ποτέ προς τι ο ντόρος; Να πω πως η κορεάτικη είχε ένα πολύ ωραίο natural finish και ένα satin μπράτσο που από κουβέντα που είχα, έμαθα ότι πληρώνεις άλλα +-200 στις USA;

Την Classic Vibe την έχει φίλος και είναι απόλυτα ικανοποιημένος. Χέρι δεν έχει τύχει να της βάλω, αλλά δε βλέπω πως τόσες καλές απόψεις για τη συγκεκριμένη που κυκλοφορούν θα μπορούσαν να είναι αβάσιμες.

Από εκεί και πέρα, άμα είναι να δώσεις τα λεφτά που έδωσε ο vagtanplan, άνετα πας σε partcaster από Έλληνα κατασκευαστή και/ή Warmoth parts φτιαγμένα όπως τα θες.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #26 στις: 03/04/14, 15:18 »
@ZEOY....εδω ολο το κατασκευαστικο. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151197852639958.464678.338873934957&type=3

Μαγνητες κλασικα και αγαπημενα και χειροποιητα και βασικοτερα ΦΤΗΝΑ Bill Lawrence keystones set (οσοι δεν ξερουν τον παππου Μπιλ να κανουν ενα γκουγκλ επιβαλεται)!! (80 euros στην πορτα σου...).

Η κιθαρα εχει παιξει διπλα σε πολλες Φενδερ και εχει κλαψει κοσμος που εδωσε χρημα σε ντελουξ κλπ..... :P . DUKAS RULZ !  (οπως και αλλοι οι Ελληνες λουθιερς βεβαια.... 0:) )

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #27 στις: 03/04/14, 16:56 »
Fender, πεταμένα λεφτά... ;D

Τι κιθαράκλες μπορείς να βρεις στα λεφτά της American Special...


Χαιρομαι που ολο και περισσοτεροι φιλοι βλεπουν το φως......!!!! Και γω ημουν ο πιο τυφλος απ ολους.... ;) ;) :P

Αγαπητε Τακης καλως ηρθες στην παρεα και απ εμενα...!!
Θα σου πω την εμπειρια μου με τον Σταυρο Ντουκα και πιστευω οτι θα σε βγαλει απο πολλα βασανα...
Οταν καποια στιγμη θελησα να παρω μια κιθαρα σχετικα φτηνη με οριο τα 700-800 ευρω σκευτικα να παρω μια προσφορα απο τον Σταυρο αντι να παρω μια κλασικ βαημπ στο σακι απο τον Θωμα τον Γερμανο.
Παιρνω το λεπον τηλεφωνο στα Γιαννενα απο την Αθηνα που ειμαι εγω και λεω θελω μια κιθαρα με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα (ξυλα, μαγνητες, πικ καρντ ταστα, ταστιερα κλπ μεχρι την τελευταια βιδα και χρωμα εννοειται) Ο Ντουκας φερνει παρα πολυ καλα parts απο Γερμανια και μου δινει μια προσφορα.  ΒΑΣΙΚΟ επειδη η ταστιερα ειναι πολυ βασικο στο βολεμα οπως πολυ σωστα λες ...μου εστειλε με κουριερ ΔΩΡΕΑΝ ταστιερες με διαφορετικα ραδια και παχη για να διαλεξω !!! Εν τελη εφτιαξα ενα πααααρα πολυ καλο οργανο ανωτερο παρα πολλων εργοστασιακων...υπερδιπλασιου κοστους....!! Το φχαριστηθικα παρα πολυ ακομα περισσοτερο και απο πολυ ακριβοτερα οργανα που ειχα.
Προταση-συμβουλη μου κανε ενα τηλεφωνο στον Σταυρο και συζητησε το θεμα σου...Ειναι δεδομενο οτι θα εχεις ποοοοοολυ καλυτερο οργανο απο οποιοδηποτε εργοστασιακο στην τιμη που θελεις....

ΜΑΤΙ κανει καλο......ειναι η δικια μου.





Bαγγέλη καλησπέρα.έχουμε κοινό φίλο τον Mario Laz Ioannides.Αγαπημένο μου πρόσωπο.!!!!
Είχα μιλήσει με τον Ντούκα με την λογική ν αλλάξω μαγνήτες στην ήδη υπάρχουσα αλλά δεν μ έφτιαχνε η ιδέα.
Δεν θα πετάξω την πρόταση σου αλλά επαναλαμβάνω ότι στη θέση μου θεωρώ άκαιρο την κατασκευή λόγω απειρίας.Απ την άλλη αν ακολουθήσω πεπατημένη πόσο έξω να πέσω?Δεν ξέρω νομίζω πως θα πελαγώσω.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #28 στις: 03/04/14, 21:15 »
Aμ δε τόξερα? τόξερα ο παναθεματισμένος.!!!
Έγινε το μυαλό μου σαλάτα.Δεν φταίτε εσείς, αλίμονο.Το σύνδρομο λέγεται υπερπληροφόρηση, χα χα χα.Σας διαβάζω και σας ξαναδιαβάζω.Προσπαθώ να χωνέψω όλα τούτα που με πολύ ενδιαφέρον-ομολογουμένως- μου γράψατε.Το οικονομικό-όπως σε όλα- αρχίζει και παίρνει επικίνδυνες τροπές.Εννοώ π.χ. η πρόταση του Βαγγέλη.Του κόστισε στον Ντούκα -ένα χρόνο πριν- 900 ευρώ.
Όλοι ξέρουμε πως δεν θέλει πολύ για να ξεφύγει ο νούς.
Έχω βάλει αγγελία τις δύο μου κιθάρες.Είναι καινούριες, μάλλον -ακριβολογώντας-σχεδόν άθικτες.Η πώληση τους θα παίξει σημαντικό ρόλο διότι θα ανασάνω οικονομικά.Να κάνω λίγες μέρες υπομονή.
Φίλοι μου όπως καταλαβαίνετε γράφω τις σκέψεις μου.Έκθέτω εαυτόν.
Θα σας ξαναδιαβάσω ποοοοολλές φορές.Να δώσω χρόνο στον εγκέφαλο μου.!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #29 στις: 03/04/14, 22:28 »
Αααααχχχχ αυτη ειναι η τρελλαααααα χαχαχαχαχα. .... θεωρω οτι ολοι μας σε καταλαβαινουμε απολυτα γιατι απλα τα ίδια κάνουμε ...... >:D

παρε το χρονο σου.....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #30 στις: 04/04/14, 09:08 »
τι μας κανετε ρε παιδια τωρα....ξυνετε πληγες και πλησιάζει και το Πασχα...(βλεπω να μου τρώει το δωρο η Fender )  ;D ;D
καταπληκτικη κιθαρα φιλε μου !!!

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #31 στις: 04/04/14, 16:59 »
Παίδες εν καμίνω.!!!!!!!


Σήμερα ξόδεψα στο τηλ. τουλάχιστον δύο ώρες με τον Ντούκα (ιωάννινα).Είμαι λίγο βλαμμένος θα έλεγα.Γιατί?
Διότι την περασμένη φορά που μίλησα μαζί του (3 μήνες πρίν, περί αλλαγής μαγνητών) ο άνθρωπος μου είχε αναφέρει το κομμάτι parts που έχει και μ αυτόν τον τρόπο στήνει κιθάρες  οικονομικές (σύν το customizing).
Αν μπεί κάποιος στο site του και δεί τα parts θα καταλάβει-περίπου- το κόστος της κατασκευής.Χονδρικά δεν υπερβαίνει-στην περίπτωση μου- τα 700 ευρώ.Τι σημαίνει αυτό?
Σου στέλνει μανίκια να διαλέξεις.Του γράφεις (ναι γράφεις) τι θες απ την κιθάρα, τι παιζεις, τι ακούς και πολλά άλλα όποτε σου κάνει προτάσεις (αυτά για μαγνήτες, γέφυρες και πολλές άλλες λεπτομέρειες).Έχει γνώσεις (αδιαφιλονίκητο) οπότε?
Eν κατακλείδι αν έχεις έναν πραγματικά γνώστη κατασκευής, αξιόπιστα υλικά και να μπορεί ν ακούσει αυτά που θα του πείς συν το να φερθεί τίμια στο επίπεδο value for money, τότε μπορείς να έχεις ένα όργανο πολλαπλάσιας μουσικής αξίας απ ότι του εμπορίου.
Δεν κρύβω ότι βλέποντας την ανάρτηση του Βαγγέλη συν την υποψία που είχα απ την προηγούμενη επικοινωνία με τον Ντούκα, επηρεάστηκα και βοηθήθηκα να ξεπεράσω το κόμπλεξ που είχα σαν ανίδεος.Δηλαδή "πως να πάω εγώ ο άσχετος σε κατασκευαστή?" συν βέβαια τ ότι συνηθίζεται-ειδικά στη χώρα μας- να σε βλέπει ο άλλος "ψάρι" και να θέλει να σε "φάει"-αυτό δημιουργεί έναν επί πλέον φόβο.
Το ανέφερα στον Ντούκα αυτό -έτσι ξερά- και η απάντηση του ήταν "αν το έκανα αυτό τότε ο Βαγγέλης δεν θα έγραφε αυτά που έγραψε και δεν θα τα διάβαζες εσύ για να με ξανακαλέσεις" συν το ότι "εν μέσω κρίσης εγώ έχω δουλειά".
Θα αναθέσω στον Ντούκα την κατασκευή (πουλώντας τις κιθάρες που έχω θα μου μείνουν και ρέστα) και θα τεστάρω την κιθάρα-όπως του είπα- σε πολλούς φίλους μου μουσικούς Κεφαλονίτες.
Το δε σίγουρο είναι ότι όοοοολες τις πληροφορίες που θ αποκομίσω θα τις μεταφέρω αυτούσιες εδώ ώστε να έχουμε πλήρη εικόνα της ιστορίας.
Συντοπίτες μου έχουμε απορία σε κάτι?
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #32 στις: 04/04/14, 17:07 »
τι μας κανετε ρε παιδια τωρα....ξυνετε πληγες και πλησιάζει και το Πασχα...(βλεπω να μου τρώει το δωρο η Fender )  ;D ;D
καταπληκτικη κιθαρα φιλε μου !!!


Πάνο καλησπέρα, αφού παίρνεις ακόμη δώρο μη μιλάς.!χα χα χα χα
Άστα, άστα εδώ και δυό-τρείς μέρες βράζω στο ζουμί μου. Δουλεύει το μυαλό μου σε 1.000 στροφές για τα σενάρια της αγοράς.Θα πουλήσω? δε θα πουλήσω? να την φτιάξω και να μην πουλήσω? και τα λεφτά? που θα τα βρώ? άστα σου λέω άστα....................για να δούμε το γκομενάκι (κιθάρα) πως θα το μαντρώσουμε.!!!!!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #33 στις: 04/04/14, 18:04 »
Το κακο οταν εισαι αρχαριος σε κατι και απευθυνεσαι σε πιο εμπειρους για συμβουλες,ειναι οτι σου αναλυουν πολλες παραμετρους και στο τελος μπλεκεις!
Γνωμη μου λοιπον ειναι οτι το να κατασκευασεις κιθαρα με χαρακτηριστικα για τα οποια Θα αναθεωρησεις σχεδον για ολα και να ξοδεψεις 900ε ειναι λαθος για μενα! Γι αυτο χτυπα μια classic vibe που ειναι κιθαραρα και οταν καταλαβεις τι σου αρεσει,κατασκευαζεις μια
ΦΙΛΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #34 στις: 04/04/14, 20:18 »
Το κακο οταν εισαι αρχαριος σε κατι και απευθυνεσαι σε πιο εμπειρους για συμβουλες,ειναι οτι σου αναλυουν πολλες παραμετρους και στο τελος μπλεκεις!
Γνωμη μου λοιπον ειναι οτι το να κατασκευασεις κιθαρα με χαρακτηριστικα για τα οποια Θα αναθεωρησεις σχεδον για ολα και να ξοδεψεις 900ε ειναι λαθος για μενα! Γι αυτο χτυπα μια classic vibe που ειναι κιθαραρα και οταν καταλαβεις τι σου αρεσει,κατασκευαζεις μια
ΦΙΛΙΚΑ


Φίλε μου noe
Πολύ σωστά τα λες και αυτός ήταν ένας επι πλέον λόγος για την φοβία μου περι κατασκευαστών.Εδώ όμως δεν είναι έτσι ακριβώς.Είναι κομμάτια bold on.Δλδ εμπορίου απλά με δυνατότητες επιλογής.Εν ολίγοις διαλέγεις μανίκι, διαλέγεις bridge, διαλέγεις, διαλέγεις....
Αν παράλληλα μπορείς να δώσεις συγκεκριμένες εξηγήσεις του ποιός είσαι θα πετύχεις έναν ήχο πολλές φορές καλύτερο απ τα χρήματα που θα έδινες στην επώνυμη μάρκα.
Π.χ. επικοινώνησα με τον Βαγγέλη τηλ/κά και στην σελίδα του στο φ/β.Έχει ξοδέψει άπειρα χρήματα στον ήχο του.Έχει πληρώσει κυριολεκτικά πολλά λεφτά σε κιθάρες.Τυχαία έφτιαξε την κιθάρα στον Ντούκα (την έφτιαξε πριν ένα χρόνο και γνωρίστηκαν με τον Ντούκα πριν 2 μήνες).Έχει μουσική γνώση, παίζει σε λάιβ, παίζει σε μπάντες.Η περιγραφή του για την κιθάρα -τηλ/κά σε μένα- δεν μου άφησε περιθώρια αμφιβολίας.
Ξέρω ότι μια κιθάρα brand name την μεταπωλείς ευκολότερα αλλά μια κιθάρα κατασκευαστή (αν είναι καλή) την πουλάς το ίδιο εύκολα από αυτί σε αυτί.
Δεν σου κρύβω ότι με γοητέυει η κατασκευή (μου κάνει το unique) αλλά είπαμε...κόμπλεξ και φοβίες.
Ε αφού έχω μότο ζωής το "οποιος φοβάται πέφτει και ......κοιμάται" αν δεν το κάνω θα προδώσω τις αρχές μου.
Αν ήξερα να παίζω όπως ελπίζω να φτάσω στο μέλλον, θα έκανα ένα ταξίδι στα γιάννενα αλλά θα το κάνω στο μέλλον όταν θ αποφασίσω να " χτίσω" μια κιθάρα (αν ποτέ έρθει αυτή η στιγμή).
Απ τα γραφόμενα μου (δλδ λεγόμενα μου) μάλλον προκύπτει το ότι είμαι σχεδόν αποφασισμένος για το εγχείρημα.
Όμως θα μελετήσω ξανά και ξανά τα όσα εδώ διαβάζω.Δεν θέλω να βιαστώ.Τώρα είμαι "εν θερμώ" χα χα χα 
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #35 στις: 04/04/14, 20:59 »
φίλτατε Τάκη,
καλό είναι που το ψιρίζεις και το ψάχνεις ώστε να μην καταλήξεις με όργανο που δε θα σε ικανοποιεί.
το θέμα (όπως εσύ λες) είναι ότι δε μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό που θα σε ικανοποιεί.
μέχρι τότε ....
χτυπα μια classic vibe που ειναι κιθαραρα και οταν καταλαβεις τι σου αρεσει,κατασκευαζεις μια
ΦΙΛΙΚΑ

άλλωστε ο ήχος που φτάνει στα αυτιά σου όταν παίζεις εξαρτάται πολύ περισσότερο απο τα χέρια σου , τον ενισχυτή και τη διάθεσή σου παρά απο την κιθάρα που χρησιμοποείς.
παρεμπιπτόντως , τι ενισχυτή έχεις?
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #36 στις: 05/04/14, 01:47 »
Tα άσχετα μηνύματα που αναφέρονταν στο Ντούκα διαχωρίστηκαν και θα μεταφερθούν στον κάδο. Όποιοι θέλουν, μπορούν προς το παρόν να συνεχίσουν εκεί την σχετική συζήτηση, ελπίζω με συναίσθηση της βαρύτητας των λεγομένων τους και των πιθανών επιπτώσεων. Παρακαλώ η συζήτηση στο παρόν thread να συνεχιστεί επί του θέματος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #37 στις: 05/04/14, 22:44 »
φίλτατε Τάκη,
καλό είναι που το ψιρίζεις και το ψάχνεις ώστε να μην καταλήξεις με όργανο που δε θα σε ικανοποιεί.
το θέμα (όπως εσύ λες) είναι ότι δε μπορείς να ξέρεις τι ακριβώς είναι αυτό που θα σε ικανοποιεί.
μέχρι τότε ....
χτυπα μια classic vibe που ειναι κιθαραρα και οταν καταλαβεις τι σου αρεσει,κατασκευαζεις μια
ΦΙΛΙΚΑ

άλλωστε ο ήχος που φτάνει στα αυτιά σου όταν παίζεις εξαρτάται πολύ περισσότερο απο τα χέρια σου , τον ενισχυτή και τη διάθεσή σου παρά απο την κιθάρα που χρησιμοποείς.
παρεμπιπτόντως , τι ενισχυτή έχεις?
Συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης (σύγχυση λόγω γνωστού θέματος εδώ).
Έχω τον blues junior της fender και μ αρέσει πολύ.ίσως στο μέλλον να χρειαστεί να επέμβω στο ηχείο αλλά θα προτιμήσω-κι εφόσον προχωρήσω- ν αγοράσω άλλον.Θα μείνω όμως στις λάμπες άν και διαβάζω κάτι για υβριδικούς.Θα δούμε ειναι μακρυά αυτή η ώρα.
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #38 στις: 05/04/14, 23:53 »
Ας προσθέσω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με τις partcasters γενικότερα.


Πιστεύω πως μάλλον δεν είναι η βέλτιστη κίνηση για σένα αγαπητέ Τάκη να πας σε τέτοια λύση. Εκεί πάμε όταν έχουμε μαζέψει κάποιες εμπειρίες στο όργανο κι έχουμε φτάσει και σε ένα παικτικό επίπεδο. Σίγουρα μπορεί μια partcaster των 800 να είναι καλύτερη (καλύτερη για ποιον και με τι κριτήρια;) από μια επώνυμη κιθάρα ίσης αξίας αλλά υπάρχουν και τα εξής θέματα:
- είσαι σίγουρος ότι οι προδιαγραφές της είναι οι καλύτερες για σένα;
- είσαι σίγουρος ότι δε θα χρειαστεί να την πουλήσεις ποτέ (οπότε και θα χάσεις περισσότερα από ότι θα ήταν με μια επώνυμη);
 
Πιστεύω πως όταν ξεκινάς με κάποιο όργανο δεν είσαι σε θέση να πεις ναι στα παραπάνω με σιγουριά.
Να σου πω απλά ότι παίζω ηλεκτρική πάνω από 30 χρόνια (έχοντας αρχίσει με κλασική πριν περίπου 40 και αρκετά από αυτά τα χρόνια το έκανα και επαγγελματικά) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με μια Squier των 350€ (+ μαγνήτες και κάποιες άλλες μικρές βελτιώσεις) ενώ κάποιες Suhr του διχίλιαρου+ μ'έχουν αφήσει αδιάφορο (για τα γούστα μου πάντα).


Στις μέρες μας υπάρχουν όργανα σε αυτά τα λεφτά ή λίγο παραπάνω που πρακτικά δε σου θέτουν κάποιο περιορισμό στο τι θα βγάλεις. Ο αδύναμος κρίκος είναι ο παίκτης και δεν το λέω για σένα αλλά και για μένα και για όλους. Το αποτέλεσμα που θα βγάλω και με τον πιο ακριβό εξοπλισμό δε θα είναι αισθητά καλύτερο από αυτό που βγάζω τώρα με τα πράγματα που έχω. Αντιθέτως αν δώσω τον εξοπλισμό μου σε κιθαρίστες σαν το Σπύρο π.χ. που έχουμε εδώ μέσα (Spyros Delta) θα μου πέσουν τα σαγόνια.
Άρα θα σου έλεγα να πάρεις μια επιλογή χωρίς πολλά ρίσκα μιας και ξεκινάς τώρα και εδώ είμαστε.


Υποσημεiώσεις:
Τα παραπάνω ισχύουν για τα blues ακόμα περισσότερο
Ο blues junior είναι "λίγος" για τις classic vibe (όχι ότι είναι κακός αλλά αν ακούσεις classic vibe σε πχ deluxe reverb ή princeton κλπ θα καταλάβεις τι εννοώ)
Δεν έχω προσωπικά τίποτα εναντίον του προαναφερθέντος κατασκευαστή/συναρμολογητή (τα περισσότερα που έχω ακούσει για αυτόν είναι πολύ θετικά και η κιθάρα του Βαγγέλη φαίνεται κούκλα)
Είναι πολύ πιθανό η επόμενη κιθάρα μου να είναι partcaster.

Αποσυνδεδεμένος bozosd

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Άντρας
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #39 στις: 06/04/14, 01:27 »
.....Να σου πω απλά ότι παίζω ηλεκτρική πάνω από 30 χρόνια (έχοντας αρχίσει με κλασική πριν περίπου 40 και αρκετά από αυτά τα χρόνια το έκανα και επαγγελματικά) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με μια Squier των 350€ (+ μαγνήτες και κάποιες άλλες μικρές βελτιώσεις)....


.....Ο αδύναμος κρίκος είναι ο παίκτης και δεν το λέω για σένα αλλά και για μένα και για όλους....


Πολύ σημαντικές και ουσιώδεις επισημάνσεις.

Όσο ζεις,μαθαίνεις...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #40 στις: 06/04/14, 22:27 »
Ας προσθέσω κι εγώ τη γνώμη μου σχετικά με τις partcasters γενικότερα.


Πιστεύω πως μάλλον δεν είναι η βέλτιστη κίνηση για σένα αγαπητέ Τάκη να πας σε τέτοια λύση. Εκεί πάμε όταν έχουμε μαζέψει κάποιες εμπειρίες στο όργανο κι έχουμε φτάσει και σε ένα παικτικό επίπεδο. Σίγουρα μπορεί μια partcaster των 800 να είναι καλύτερη (καλύτερη για ποιον και με τι κριτήρια;) από μια επώνυμη κιθάρα ίσης αξίας αλλά υπάρχουν και τα εξής θέματα:
- είσαι σίγουρος ότι οι προδιαγραφές της είναι οι καλύτερες για σένα;
- είσαι σίγουρος ότι δε θα χρειαστεί να την πουλήσεις ποτέ (οπότε και θα χάσεις περισσότερα από ότι θα ήταν με μια επώνυμη);
 
Πιστεύω πως όταν ξεκινάς με κάποιο όργανο δεν είσαι σε θέση να πεις ναι στα παραπάνω με σιγουριά.
Να σου πω απλά ότι παίζω ηλεκτρική πάνω από 30 χρόνια (έχοντας αρχίσει με κλασική πριν περίπου 40 και αρκετά από αυτά τα χρόνια το έκανα και επαγγελματικά) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με μια Squier των 350€ (+ μαγνήτες και κάποιες άλλες μικρές βελτιώσεις) ενώ κάποιες Suhr του διχίλιαρου+ μ'έχουν αφήσει αδιάφορο (για τα γούστα μου πάντα).


Στις μέρες μας υπάρχουν όργανα σε αυτά τα λεφτά ή λίγο παραπάνω που πρακτικά δε σου θέτουν κάποιο περιορισμό στο τι θα βγάλεις. Ο αδύναμος κρίκος είναι ο παίκτης και δεν το λέω για σένα αλλά και για μένα και για όλους. Το αποτέλεσμα που θα βγάλω και με τον πιο ακριβό εξοπλισμό δε θα είναι αισθητά καλύτερο από αυτό που βγάζω τώρα με τα πράγματα που έχω. Αντιθέτως αν δώσω τον εξοπλισμό μου σε κιθαρίστες σαν το Σπύρο π.χ. που έχουμε εδώ μέσα (Spyros Delta) θα μου πέσουν τα σαγόνια.
Άρα θα σου έλεγα να πάρεις μια επιλογή χωρίς πολλά ρίσκα μιας και ξεκινάς τώρα και εδώ είμαστε.


Υποσημεiώσεις:
Τα παραπάνω ισχύουν για τα blues ακόμα περισσότερο
Ο blues junior είναι "λίγος" για τις classic vibe (όχι ότι είναι κακός αλλά αν ακούσεις classic vibe σε πχ deluxe reverb ή princeton κλπ θα καταλάβεις τι εννοώ)
Δεν έχω προσωπικά τίποτα εναντίον του προαναφερθέντος κατασκευαστή/συναρμολογητή (τα περισσότερα που έχω ακούσει για αυτόν είναι πολύ θετικά και η κιθάρα του Βαγγέλη φαίνεται κούκλα)
Είναι πολύ πιθανό η επόμενη κιθάρα μου να είναι partcaster.


Kαλοί μου καινούριοι φίλοι,
Την απόφαση την πήρα.!!!!!!!!!!!!!!!
Θα την ΦΤΙΑΞΩ την κιθάρα στον ΝΤΟΥΚΑ.!!!!
Οι λόγοι?
1.Μουσικά είμαι ερασιτεχνάρα
2.Ηλικιακά είμαι 57
3.Ο γιός μου 10 και προχωράει τρέχοντας (έχει squier affinity) με δάσκαλο και έχει πρόβα αυτές τις μέρες για το δεύτερο του live τον Ιούνιο.
4.Στα blues o πατέρας στα blues κι ο γιός (ανάθεμα τις επιρροές)
5.Με 800 ευρώ ΣΙΓΟΥΡΑ θα πάρω καλυτερη και ποιό κοντά σ αυτά που θέλω απ το εμπόριο
6.Στην χειρότερη την δίνω στον γιό μου
7.Πουλήσω δεν πουλήσω θα την φτιάξω ή αγοράσω.Δλδ δεν περιμένω να πάρω λεφτά για να δώσω λεφτά.Ας κάθομαι να τις κοιτάω.
8.Μετά απ το πανηγύρι (παρεξηγήσεων) που έγινε εδώ ο κος Ντούκας μου έστειλε μνμ που έλεγε "να σου φτιάξω την κιθάρα  να στην στείλω, να την τεστάρεις κι άμα σ αρέσει την πληρώνεις αλλιώς την στέλενεις πίσω"
Μόνο και μόνο για τον τελευταίο λόγο είμαι σίγουρος πως θα πάρω κιθάρα που να "κελαιδάει".Ξέρει ο κος Ντούκας πως εγώ -εκ των πραγμάτων- θα είμαι η καλύτερη του διαφήμιση, λόγω των γεγονότων.
Προσέχτε όμως μην παρεξηγήσετε τα γραφέντα μου.Οι λόγοι έχουν αυστηρή και κυριολεκτική σειρά.
Πάμε λοιπόν για παραγγελία.!!!!!!
ΚΡΑΤΩ ΑΠΑΝΤΕΣ ΕΝΗΜΕΡΟΥΣ.!!!!


Τα σέβη μου και το ευχαριστώ μου σ όλους που μπήκαν στον κόπο να αχοληθούν με μένα.Ουδενός την σκέψη δεν έκανα πέρα.Όλες τις διάβασα ξανά και ξανά σε πρώτη και δεύτερη γραμμή.Απ όλες τις απόψεις "αγόρασα" και όλες οι απόψεις είχαν κάτι χρήσιμο να μου δώσουν.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΤΙΑΧΤΗ ΚΙΘΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΗΜΑ ΒΗΜΑ ΕΔΩ.!!!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #41 στις: 06/04/14, 22:39 »
Αυτά είναι....με το καλό!

(Καλύτερα κάνε ένα νέο θέμα για καλύτερη παρουσίαση)

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #42 στις: 07/04/14, 22:18 »
Αυτά είναι....με το καλό!

(Καλύτερα κάνε ένα νέο θέμα για καλύτερη παρουσίαση)


Σαφέστατα καλέ μου φίλε θ ανοίξω νέο θέμα μόλις έχω τα πρώτα νέα επί του θέματος.!!!!

"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #43 στις: 07/04/14, 23:33 »
Τάκη, όπως είπε και κάποιος από τους προλαλήσαντες, η γνώμη μου είναι να μην πας σε αυτή τη φάση για custom κιθάρα. Πάρε κάτι όπως η Classic Vibe που θα σε καλύψει μια χαρά για το εγγύς μέλλον και συνέχισε να δοκιμάζεις κιθάρες όπου μπορείς. Μόνο έτσι θα ανακαλύψεις τι ακριβώς θέλεις από ένα custom όργανο και θα έχεις τις γνώσεις να φτιάξεις κάτι καλό εν καιρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #44 στις: 08/04/14, 23:21 »
Παίδες εν καμίνω.!!! (εντέλει μόνος μου είμαι στο καμίνι και τσουρουφλίζομαι).!!!!


Ουδείς εξ υμών έχει διαβάσει το μότο που έχω γράψει και ακολουθεί τα γραφέντα μου.Στην κυριολεξία είναι δύο.
"Ταξίδι με προορισμό δεν είναι ταξίδι" και όποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται"
Το πρώτο είναι δικής μου σκέψης το πρώτο το είχα διαβάσει παλιά στο περιοδικό ΜΟΤΟ και μου έιχε τόοοσο αρέσει που το οικειοποιήθηκα.
Δεν είναι τυχαία, τίποτα στην ζωή δεν είναι τυχαίο.
Ένας άνθρωπος που για χρόνια έχει κόψει και ράψει μοτοσυκλέτες, ένας άνθρωπος που έχει γυρίσει την ευρώπη 5 φορές πάνω κάτω μες τα χιόνια.Γι αυτόν το άνθρωπο λοιπόν οι δοκιμές, τα ρίσκα, οι αποτυχίες αλλά και οι επιτυχίες είναι -πλέον- συνήθεια.
Όταν αγόρασα την ibanez άκουσα φίλο μου μουσικό, όταν αγόρασα τον blues junior άκουσα τον εαυτό μου.Την κιθάρα την πουλάω τον ενισχυτή τον κρατάω.Η πρώτη δεν μ αρέσει, ο δεύτερος μ αρέσει.
Custom κιθάρα.
Το 1997 ο Batisttini (bike customer in u.k.) και γνωστός απανταχού μου λέει "δεν παρατάς την Ελλάδα να έρθεις εδώ που έχουμε μεγάλη αγορά για να ξεδιπλώσεις τις ιδέες σου?"
Οι ιδέες μου πήγαζαν κατά κύριο λόγο από δύο μεριές.Τι έχει η αγορά και τι κάνει το καθένα και κυρίως τι θέλει ο πελάτης.Το ξεψάχνισμα του πελάτη, η ψυχανάλυση του πελάτη, το να μην τον βλέπεις πελάτη, να τον βλέπεις σαν μεταφορέα της ιδέας του και της ιδέας σου,
η κ@βλ@ μ αυτό που κάνεις.Όλα αυτά και άλλα κάνουν την διαφορά.Το custom είναι τέχνη γιατί είναι δημιουργία.Η δημιουργία χωρίς φαντασία δεν γίνεται.Η αποτυχία είναι η βάση της επιτυχίας.Ο πατέρας μου έλεγε "πρώτα θα μάθεις να χάνεις για να μάθεις να κερδίζεις"
Το έκανα πράξη-έτσι φάνηκε στην πορεία μου.
Πιστεύω στις λίγες γραμμούλες και με περιληπτικά ελληνικά να έδωσα την εικόνα ή μέρος αυτής της αφεντομουτσουνάρας μου.
Στο θέμα μας τώρα.
Έδω μέσα υπάρχουν άτομα που ξέρουν τον Ντούκα και οπτικά και εργασιακά και και .......
Εγώ δεν ξέρω τίποτα παρά την φωνή του στο τηλ/νο.Μου έχει αφήσει την αίσθηση του κ@βλωμένου μ αυτό που κάνει.Θέλετε να γίνω ποιό κομψός? Οκ του ερωτευμένου με την δουλειά του.Τι ? τα λέει ωραία στο τηλ/νο και με έψησε? Μπράβο του τέχνη είναι κι αυτό.
Τι θα γίνει λοιπόν?
Θα μου φτιάξει μια κιθάρα, θα πληρώσω 700, 800, 900 ευρώ (που θα τα πάρω από κιθάρα που πουλάω.μάλλον πουλημένη είναι) και θα στήσει μια κιθάρα με τρεις μονούς μαγνήτες husell vintage blues, με 43 mm φάρδος μπράτσου, με 21 frets που του έχω πεί ότι το μόνο που μ ενδιαφέρει είναι τα blues.Που του είπα ότι κι άλλο amp ν αγοράσω θα είναι λαμπάτος με ξεκάθαρη κατασκευή προς τα blues.Που μου είπε δώσε μου καιρό να το σκεφτώ το πως θα την στήσω και τι θα κάνω ακριβώς.
Μόνο και μόνο που μου λέει συνέχεια "να στην φτιάξω, να στην στείλω κι άν σ αρέσει με πληρώνεις" αυτό με ιντριγκάρει.
Όσες φορές το είπα αυτό ήξερα ότι τον ενδιαφερόμενο θα τον έστελνα αδιάβαστο.Είχα τόση έμπνευση, είχα "διαβάσει" τόοοσο πολύ τον ενδιαφερόμενο, είχα τόσα κέφια που μ εμπιστευόταν τυφλά, που έφερνα την γή ανάποδα μόνο και μόνο να τον ευχαριστήσω.
Όοοοοοπα μην ακούω το "κρίνεις εξ ιδίων" διότι δεν ισχύει.
Αλλά ας πάρουμε το χείριστο σενάριο.
Η κιθάρα δεν λέει.Τι σημαίνει αυτό?
Θα δούμε λοιπόν.Την ξαναστέλνουμε στον Ντούκα και βλέπουμε.Την χαρίζουμε στον γιό μας και κόβει τον λαιμό του.Την πουλάμε και παίρνουμε τα μισά.
Κεφάλι δεν μας παίρνει κανένας, όλα διορθώνονται, έστω και με απώλειες.Η ζωή τρέχει.
Αν όμως το κιθαράκι είναι sexy?αν το κιθαράκι είναι ναζιάρικο και παιχνιδιάρικο?
Ε τότε bingoooooooo.!!!!!!
O 57άρης Τακούλις θα ξαναξεκινήσει τα μαθηματάκια του με όρεξη να μάθει πέντε κολυβογράμματα μουσικά να παίζει με τον γιόκα του (όσο κάτσει γιατί 10χρονος είναι, πόσο να κάτσει με τον μπαμπάκα του ακόμη?) και μετά τι άλλο να κάνει στην κεφαλονιά?Να βρεί τι? τους φίλους να φτιάξει μπάντα? δεν παίζει.Άρα?
Γι αυτό σας λέω.Άς ρίξουμε την ζαριά φίλοι μου, κι ότι κάτσει.Εγώ πιστεύω στον Ντούκα όχι γιατί είναι κατασκευαστής κιθάρων αλλά γιατί γουστάρω να εμπιστεύομαι ανθρώπους.Είναι μετρημένες οι φορές στα δάκτυλα του ενός χεριού μου που οι συνάνθρωποί μου φάνηκαν λιγότεροι των προσδοκιών μου.
Ρε, δεν θέλετε να πειραματιστούμε?
Εγώ λοιπόν βάζω τα λεφτά, ο Ντούκας την κιθάρα και σεις την κριτική.
Πάμε?
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #45 στις: 09/04/14, 00:33 »
Χαχαχα.
Απολαυστικος  8)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #46 στις: 09/04/14, 02:56 »
Μερακλής ο Τάκης  ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος pan0ss

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #47 στις: 09/04/14, 07:04 »
Προχωρά Τάκη !!! Καλή επιτυχία  :)   :)

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #48 στις: 09/04/14, 10:34 »
Ωραίος, καλή τύχη. Έχεις σκεφτεί τι χρώμα θα την κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #49 στις: 09/04/14, 13:20 »
Χεχε, ωραία η ιστορία σου, Τάκη. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Μόνο και μόνο που μου λέει συνέχεια "να στην φτιάξω, να στην στείλω κι άν σ αρέσει με πληρώνεις" αυτό με ιντριγκάρει.

Είναι πολύ καλή αυτή η πρόταση/προσφορά προς τον πελάτη, λίγοι θα το ρίσκαραν αυτό.
Είναι επίσης μια καλή κίνηση διαφήμισης του πωλητή: Οι περισσότεροι πελάτες θα ντρεπόντουσαν να επιστρέψουν πίσω την κιθάρα και θα ήταν περισσότερο διαλλακτικοί και πολιτισμένοι σε περίπτωση που η κιθάρα δεν θα ήταν ακριβώς όπως θα την ήθελαν. Τελικά, αν ο πελάτης είναι ευχαριστημένος τότε γίνεται το καλύτερο μέσο διαφήμισης του πωλητή, ιδίως στην εποχή μας που τα νέα διαδίδονται πολύ γρήγορα (σε φόρουμ κλπ).

(Δεν γνωρίζω τον Ντούκα, ούτε τι έχει κάνει σε άλλες περιπτώσεις με άλλους πελάτες, εξέφρασα μόνο μια γενική σκέψη για τις σχέσεις ανάμεσα σε πωλητή και πελάτη)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 10:43
από Μυρτώ
6 Απαντήσεις
3148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/06, 11:16
από old_lion
24 Απαντήσεις
6793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 14:11
από Gregori
8 Απαντήσεις
6004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
42 Απαντήσεις
17424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
33 Απαντήσεις
41741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/14, 17:01
από Sandman1_1
0 Απαντήσεις
1962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/14, 01:48
από Απόλλων