Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου  (Αναγνώστηκε 7536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα,ψάχνω να αγοράσω έναν ενισχυτή ήχου με σκοπό να συνδέσω το πικ-απ μου μαζί με cd-player καναν υπολογιστή κτλ.
Τα λεφτά δυστηχώς δεν είναι πολλά όποτε ψάχνω στο e-bay. Το θέμα είναι ότι βρίσκω κάτι σαν αυτό http://global.ebay.com/search?Query=integrated+amplifier&Region=r0&PageNumber=1&MinPrice=&Useipp=1&UsePriceFilter=1&MaxPrice=150&SortBy=1&ItemTypeFilter=4&EndTimeFilterRange=1&EndTimeFilterOperator=1

Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα ας βοηθήσει,κάποια υπόδειξη,ή ακόμα φόρουμ σχετικό με το θέμα

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #1 στις: 09/02/11, 22:25 »
Γεια σου φίλε.Ασχολούμαι χρόνια με ενισχυτές ήχου.Σαν πρώτη επιλογη θα σου έλεγα NAD.Πολύ καλοί στην κατηγορία ενισχυτών τραζίστορ.Δοκιμασμένοι επίσης σαν επιλογή μου εδώ και 10 χρόνια είναι οι Sansui.Και σαν τελευταία επιλογή όχι ποιότητας αλλά προσωπικής επιλογής τους Marantz.Εκεί προτιμάω τα cd players της Marantz.Επειδή είδα και στο link Rotel,μ'αρέσουν κυρίως τα ραδιόφωνα τους.Και σαν high bugdet επιλοή ενισχυτή transistor θα έλεγα και την Harman/Kardon....Ελπίζω να βοήθησα!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/11, 22:27 από Ibanezακιας »

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #2 στις: 10/02/11, 11:58 »
Ευχαριστώ πολύ!!
Βοήθησες και πολύ μάλιστα!! :D Εγώ έβλεπα κάτι σε Kenwood,jvc & onkyo που είναι πιο εμπορικές μάρκες και λόγω περιορισμένων γνώσεων...
Οι sansui από που είναι? παίζει ρόλο αν είναι Japan ή China,malaysia κτλ???? Επίσης,επειδή τα περισσότερα μοντέλα είναι δεκαετία 80' και 90' πόσα θεωρείς ότι πρέπει να διαθέσω?? π.χ. βρήκα αυτό http://global.ebay.com/NAD_Verstrker_Stereo_integrated_Amplifier_C340/130484807749/item
Ευχαριστώ και πάλι!!

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #3 στις: 10/02/11, 12:21 »
Με 150euro είσαι jet (μέχρι λαμπάτο βρίσκεις - αν βρείς κανέναν Fisher είσαι θεός) αλλιώς Luxman - Onkyo - Marantz κλπ

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #4 στις: 10/02/11, 13:26 »
Οι Sansui και πιο συγκεκριμένα ο Sansui που έχω εγώ είναι Japan.Απο κει και πέρα και China ή Malaysia να είναι δεν παίζει ρόλο μιας και είναι στο εργοστάσιο της εταιρίας και τηρούνται οι προδιαγραφές...Για μένα ένα λογικό ποσό είναι 300€.Στα 150€ δεν νομίζω ότι θα βρείς κάτι αξιόπιστο.Οι Marantz που αρχίζουν στα 300€ τους έχω ακούσει και είναι καλή λύση τιμής/απόδοσης.Οι Sansui ξεκινάνε από πιο ψηλά και κάτι καλό σ'αυτούς θα βρείς από τα 500€ και πάνω.Λαμπάτο μη το σκέφτεσαι θα πας 500-600-1000 και ανεβαίνεις.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #5 στις: 10/02/11, 13:53 »
Στο Ebay DE που ψάχνεις, θα βρείς με τα λεφτά πο σου είπα... λίγο υπομονή, όλα τζάμπα είναι εκεί.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #6 στις: 10/02/11, 15:58 »
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!
Εύχομαι να βρω καμιά φθηνή λύση ειδάλλως θα πάρω  μέχρι 160 γιούρια ότι μου κάνει στο μάτι και στα χαρακτηριστικά.
Και πάλι ευχαριστώ ;)

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #7 στις: 14/02/11, 18:59 »
Καλησπέρα! Βρήκα έναν NAD 712 και τον έκλεισα με 69 λίρες. Έχω 5 μέρες περιθώριο να βάλω τα λεφτά αλλά το σκέφτομαι. Υπ'όψιν σε όσους έχω δει τα μεταφορικά κοστίζουν 22 λίρες τουτ'έστιν 26 ευρά περίπου.. Γενικά πάντως παίζει πολύ πράμα σε αυτό το e-bay
Ευχαριστώ!!

Υ.Γ. επειδή θέλω και 2 ηχεια, να πάω σε καινουρια ή πάλι στο ψαχτήρι?? Στο e-bay που έκανα μια έρευνα βρήκα ελάχιστα πράματα. Αν μπορειτε να μου πειτε και ενδεικτικά κάποιες μάρκες διοτι πέρα από τα JBL ΚΑΙ B&W δεν έχω πολλές γνώσεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 14/02/11, 19:52 από pipokas99 »

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #8 στις: 16/02/11, 17:00 »
Επιτέλους κι ενα θέμα που έχει ενδιαφέρον,εννοώ το δικό σου.Τα JBL και τα B&W είναι ακριβές λύσεις.Εδώ θα σου προτείνω αρκετά καλά ηχεία και φτηνά σχετικά τα Roister (για όσους δεν ξέρουν ελληνικής κατασκευής,μελέτη του πανεπιστημίου πάτρας).Ωραία ηχεία αλλά ακριβά τα Tannoy και τα SA.Θα σου πρότεινα ακόμα τα Tonsil.Σημείωση ότι Tonsil και Roister έχω σπίτι μου οπότε τα ξέρω λίγο καλύτερα απ'οσο τ'άλλα που σου προτείνω...

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #9 στις: 16/02/11, 18:33 »
Βασικά από ακούσματα που είχα από μικρός ανέφερα αυτές τις 2 μάρκες.Ειδικότερα τα jbl κάποιοι παλιοι ηλεκτρονικοι λένε ότι είναι από τα καλύτερα../ τώρα αν και κατά πόσο ισχύει δεν το γνωρίζω γι'αυτό και ρωτάω ;) Πάντως σε αυτή τη διεύθυνση http://www.artsound.gr/catalog/index.php?cPath=283_119_275 βρήκα και κάποιες φθηνές λύσεις,ρίξε μια ματιά και πες μου τι γνώμη σου αν μπορεις.
θα ψάξω για τις παραπάνω φίρμες που αναφέρθηκες και θα ξαναποστάρω. Κάποια στιγμή σκέφτικα να πάρω ξύλα και να προσπαθήσω να κατασκευάσω  αλλά αφ'ενός ΔΕΝ είμαι ηλεκτρονικός,ούτε και έχω γνώσεις και αφ'ετέρου δεν βρήκα site που να δίνει αναλυτικές πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!! :D


Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #10 στις: 17/02/11, 12:35 »
Απ'οτι είδα το site έχει πιο πολύ ηχεία καφετέριας...Δηλαδή με 3.5" woofer.Εσύ θες τουλάχιστον 5-6" αλλίως θα πάει στράφι κι ο ενισχυτής...Δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις ηχείο καλύτερα να το παραγγείλεις γιατί δεν είναι το ίδιο με καμπίνα κιθάρας έχει άλλη διαμόρφωση μέσα...Δες διαστάσεις από JBL και πήγαιν ε σε ηχητικάδικα στην αθήνα να σου φτιάξουν κουτί.Για μεγάφωνο πάρε Tonsil αν φτιάξεις μόνος σου

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #11 στις: 17/02/11, 14:28 »
Pioneer, Tammon, Mitsubishi εξίσσου καλές μάρκες

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #12 στις: 17/02/11, 14:53 »
Απ'οτι είδα το site έχει πιο πολύ ηχεία καφετέριας...Δηλαδή με 3.5" woofer.Εσύ θες τουλάχιστον 5-6" αλλίως θα πάει στράφι κι ο ενισχυτής...Δεν είναι δύσκολο να φτιάξεις ηχείο καλύτερα να το παραγγείλεις γιατί δεν είναι το ίδιο με καμπίνα κιθάρας έχει άλλη διαμόρφωση μέσα...Δες διαστάσεις από JBL και πήγαιν ε σε ηχητικάδικα στην αθήνα να σου φτιάξουν κουτί.Για μεγάφωνο πάρε Tonsil αν φτιάξεις μόνος σου

Από ηχητικάδικα δεν έχω ιδέα που,ποιος... επίσης δεν μένω Αθήνα!! ;D
Τώρα αυτό που είπες να πάρω διαστάσεις καλή ιδέα αλλά το κακό είναι ότι θα μου πάρει πολύ χρόνο η κατασκευή....
Αν έχεις ιδέα που μπορεί να βρω τέτοιο μαγαζί στη Θεσσαλονίκη πες μου αλλά θα το ψάξω και παραπάνω  μόνος.
Γενικά καλό είναι γίνει θέμα προς συζήτηση ο "ήχος στο σπίτι",να ακουστούν γνώμες και ιδέες ώστε να μάθουμε και εμείς που ζούμε στο έρεβος...!! ;D
Thanks και πάλι

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #13 στις: 17/02/11, 14:54 »
Pioneer, Tammon, Mitsubishi εξίσσου καλές μάρκες

Ευχαριστώ studio.Θα ψάξω αν και τελικά είναι δύσκολο να βρω κάτι φθηνό.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #14 στις: 17/02/11, 14:58 »
Γενικά να αποφύγω την αγορά ηχείου με woofer μικρότερο από 5'?? αν ισχύει δεν θα μείνουν λεφτά ούτε για τις βασικές μας ανάγκες... και έχουμε μόλις  17 Φλεβάρη!!

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για αγορά ενισχυτή ήχου
« Απάντηση #15 στις: 19/02/11, 00:35 »
Τα έχω περάσει κι εγώ αυτά τα βάσανα,δυστυχώς το όλο θέμα θέλει αρκετή υπομονή.Καλύτερα μάζεψε λεφτά να πάρεις κάτι καλό για το σπίτι και θα δείς ότι θα το ευχαριστηθείς πιο πολύ.Αν έχεις υπομονή θα πας και σε πιο καλό εξοπλισμό.Μέχρι και Focal ηχεία μπορείς να χτυπήσεις.Γενικά αν θες να μαθαίνεις παίρνε τον ΗΧΟ το περιοδικό.Στις τελευταίες σελίδες έχει δοκιμές και τα καλύτερα ηχεία της αγοράς από low budget μέχρι high fidelity και σε ηχεία και σε ενισχυτές...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
8469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/08, 19:15
από GreekDudeCovers
14 Απαντήσεις
7532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 13:40
από sokob
5 Απαντήσεις
2900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/10, 19:01
από whocares
22 Απαντήσεις
7714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 20:29
από Jezus
19 Απαντήσεις
6847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/11, 13:44
από Crazy Heart
3 Απαντήσεις
2781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 07:17
από Korgy
23 Απαντήσεις
6929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 16:04
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/22, 22:26
από MelodyHero