Αποστολέας Θέμα: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!  (Αναγνώστηκε 3155 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ' όσο βλέπω από τις δουλειές που παρουσιάζονται εδώ, πολλοί έχουν πιο "μεταλλικά" γούστα, αλλά παρ' όλα αυτά πιστεύω ότι υπάρχει χώρος και για άλλα ακούσματα. Επιτρέψτε μου λοιπόν να σας παρουσιάσω τον δίσκο μας, φρέσκο-φρέσκο:



Μετά από 2 χρόνια δουλειάς, αρκετές καθυστερήσεις και φτάνοντας πολλές φορές στα πρόθυρα της ματαίωσης, τελικά τα καταφέραμε! Το CD του Νόστου με τον τίτλο "Στο σπίτι και καθ' οδόν" είναι έτοιμο, με 16 τραγούδια.

Στον δίσκο αυτό συγκεντρώσαμε μερικές από τις καλύτερες στιγμές μας των τελευταίων 2 χρόνων, κάτι σαν "best of", και γι αυτό τα τραγούδια καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα από το έντεχνο ως το λαϊκό και το παραδοσιακό. Δύο τραγούδια είναι από ζωντανή ηχογράφηση.

Ο δίσκος δεν είναι απλά ανεξάρτητη παραγωγή, αλλά "σπιτική παραγωγή", που φτιάχτηκε από εμάς τους ίδιους εκ των ενόντων, στα σπίτια μας και τους χώρους που κάνουμε πρόβες. Ο σκοπός της έκδοσης δεν είναι τόσο ο εμπορικός, αφού o δίσκος δεν θα κυκλοφορήσει στο εμπόριο, αλλά θα διατίθεται από χέρι σε χέρι και μέσω του διαδικτύου. Βλέπουμε το CD αυτό σαν ένα ενθύμιο για τους φίλους μας καθώς και σαν μια ευκαιρία να παρουσιάσουμε τη δουλειά μας σε ένα ευρύτερο κοινό.

Για γρήγορη ακρόαση πάτε στη σελίδα μας http://nostos.kithara.gr, τα τραγούδια που παρουσιάζουμε εκεί έχουν ήδη ανανεωθεί με τις νέες μίξεις από την έκδοση του CD.

Μπορείτε να κατεβάσετε όλο τον δίσκο μαζί με τα εξώφυλλα από εδώ:

http://rapidshare.com/files/159739227/Nostos_-_Sto_spiti_kai_kath__odon_-_2008.rar.html

Καλή ακρόαση, θα χαρούμε να ακούσουμε τα σχόλια και την κριτική σας!
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!
« Απάντηση #1 στις: 06/11/08, 14:52 »
 :)

Λόγω συμμετοχής μου στον δίσκο, δεν μπορώ να κάνω δημόσια κριτική. Ωστόσο θα ήθελα να πω ένα πολύ πολύ μεγάλο ευχαριστώ σε κάποια πρόσωπα.
Ευχαριστώ τον Λεωνίδα Δρίζη (Ο Νέος Κιθαρωδός) για την πολύ μεγάλη τιμή που μου έκανε να μελοποιήσει το "Μάθε παιδί μου γράμματα" και να το συμπεριλάβει στον δίσκο των Νόστος τους οποίους επίσης ευχαριστώ θερμά.
Ευχαριστώ για τη συμβολή τους τα μέλη του ομίλου "Απόλλων" και τους καθηγητές για τις απίθανες ατάκες - τόσα σχολεία πήγες, άνθρωπος ακόμα δεν έγινες;  ;D
Πηγή έμπνευσης για τους στίχους ήταν η ταινία του Θόδωρου Μαραγκού "Μάθε παιδί μου γράμματα" με πρωταγωνιστές τους αξέχαστους Βασίλη Διαμαντόπουλο & Άννα Μαντζουράνη, και τον νεαρό τότε Νίκο Καλογερόπουλο ο οποίος λέει και την τελευταία ατάκα: Την αλήθεια ρε! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντελεστές αυτής της υπέροχης ταινίας!

Ο δίσκος "Στο σπίτι και καθ' οδόν" έγινε από τους "Νόστος" από αγάπη για την καλή μουσική. Ακούστε και σχολιάστε!  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!
« Απάντηση #2 στις: 06/11/08, 15:22 »
Πηγή έμπνευσης για τους στίχους ήταν η ταινία του Θόδωρου Μαραγκού "Μάθε παιδί μου γράμματα" με πρωταγωνιστές τους αξέχαστους Βασίλη Διαμαντόπουλο & Άννα Μαντζουράνη, και τον νεαρό τότε Νίκο Καλογερόπουλο ο οποίος λέει και την τελευταία ατάκα: Την αλήθεια ρε! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντελεστές αυτής της υπέροχης ταινίας!

Μια που ήρθε η κουβέντα, να αναφέρω και εγώ ότι το τελευταίο χτύπημα στο τύμπανο πριν τα λόγια "Μάθε παιδί μου γράμματα" συμβολίζει το χαστούκι που δίνει ο δάσκαλος στο μαθητή. Αν τυχόν κάποτε γίνει βίντεο κλιπ γι αυτό το τραγούδι, σε εκείνο το σημείο θα πέφτει μια μεγαλοπρεπής χαστούκα. Ανάγωγε!!! Σσσααααττττ....
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/08, 22:23 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!
« Απάντηση #3 στις: 06/11/08, 15:46 »
Μου αράσει πολύ η μουσική σας, και εύχομαι να πάνε όλα τέλεια...καλή επιτυχία...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!
« Απάντηση #4 στις: 06/11/08, 15:51 »
Αυτη την στιγμη κατεβαζω τον δισκο με μεγαλη αγωνια! ;)
Θα τον ακουσω καλα και θα σας πω.Παρολα αυτα να σχολιασω κατι που μου καθισε ομορφα στο ματι.Ενα μπραβο να σας πω που δημιουργειτε μουσικη απο την ψυχη σας κ με αγαπη :).Η αγαπη για την μουσικη ειναι οτι πιο σημαντικο.Ειμαι πολυ υπερ της δημιουργιας αυτης αφιλοκερδως ...αλλα μου αρεσει πολυ και το οτι μενει σαν ενθυμιο για παντα.

To be continued... ;D


Υ.Γ.:Ωραιο εξωφυλλο... :D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/08, 15:55 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!
« Απάντηση #5 στις: 06/11/08, 20:25 »
Λοιπον πανω στο ειδος αυτο δεν ειμαι και ο πιο αρμοδιος.Παρολα αυτα..εβαλα και ακουσα τον δισκο ολοκληρο.Μπορω να πω οτι μου αρεσε γενικα και σαν αλλαγη να ακουσω κατι διαφορετικο απο αυτα που ακουω.Μου αρεσαν ιδιαιτερα η "ρουμπα"..το "χαρικλακι"..το "μωρο μου" και το "μαθε παιδι μου γραμματα".Η παραγωγη γενικα μου φανηκε καλη και ακουσα τα τραγουδια πολυ ευχαριστα.Ευγε παιδες..και εις ανωτερα! ;)

Υ.Γ:Χικ!...στην υγεια σας..μερακλωσα! ;D
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος lampros.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • lamprosl.blogspot.com
Απ: Το CD του Νόστου είναι έτοιμο!
« Απάντηση #6 στις: 06/11/08, 20:45 »
εγω μόλις ενημερώθηκα... δεν έχω κατεβάσει ακομη το cd,όμως το ζητούμενο για αυτη την παρέμβαση δεν ειναι εκει...
Νιωθω χαρούμενος -ειλικρινά- χωρις να γνωρίζω τι ακριβώς εδω και 2 χρόνια κάνατε!!!

Χαιρομαι την συνεργασία σας και τις ''αξίες'' που προκύπτουν απο τα όσα πιο πάνω η Μαργαρίτα κατέθεσε...
θα το κατεβάσω και θα ξανατοποθετηθώ...

προκαταβολικά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
8896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/05, 14:24
από fatses asteies
4 Απαντήσεις
3257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/05, 08:45
από Καρχαρίας
12 Απαντήσεις
4509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
13 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/06, 17:25
από Mana Sama
14 Απαντήσεις
5165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/11/07, 17:58
από Neikos
38 Απαντήσεις
11744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/08, 22:11
από Μαργαρίτα Π.
11 Απαντήσεις
6848 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
24 Απαντήσεις
7442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:39
από Mike Moss
8 Απαντήσεις
3991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/08, 18:57
από s.a
2 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 16:54
από noe13