Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694714 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Μεταλλικα ειναι αυτα που βρηκα αν θυμαμαι καλα, δεν τα εχω παρει ακομα. Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω οσο το δυνατον χαμηλοτερο hfe βρω οποτε εαν δεν καταφερω να βρω κατω απο 100 ισως πειραματιστω να το μειωσω οπως λεει σε ενα λινκ που ειχες ποσταρει. Εκτος κι αν ακουγεται μια χαρα οπως ειναι.

Συνεπως δεν εξαρταται μοναχα απτις αντιστασεις αλλα και απτο τι "ζηταει" το καθε τρανζιστορ. Επομενως με ενα τριμερακι η ενα ποτενσιομετρο θα κανω τη δουλεια μου, και μετα περναω την αναλογη αντισταση. Ευχαριστω!

τα γερμανιου δεν εχουν τοσο μεγαλο hfe που να χρειαζονται μειωση απολαβης.  Με το στανιο να φτανουν τα 160. Το πολυμετρο μπορει να δειχνει τρελες τιμες hfe, αλλα ειναι μουφα γιατι τα γερμανιου εχουν ρευμα διαρροης και ξεγελαει το πολυμετρο. Μειωση χρειαζονται τα τρανζ. σιλικονης που συνηθως παιζουν  στα hfe:500 με 800. 

Γενικα, τα σιλικονης πολωνονται με τις τιμες αντιστασεων που λενε τα διαγραμματα. Οχι ομως τα γερμανιου που ειναι απειθαρχα.

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι κανε το δεν θα υπαρχει προβλημα και εγω αυτα χρησιμοποιησα για το ενισχυτακι..

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι κανε το δεν θα υπαρχει προβλημα και εγω αυτα χρησιμοποιησα για το ενισχυτακι..
Αν αυτο πηγαινε σε εμενα. ευχαριστω. Η παραγγελια εγινε και περιμενουμε τωρα  :D
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι κανε το δεν θα υπαρχει προβλημα και εγω αυτα χρησιμοποιησα για το ενισχυτακι..
Αν αυτο πηγαινε σε εμενα. ευχαριστω. Η παραγγελια εγινε και περιμενουμε τωρα  :D

Σε εσενα πηγαινε αλλα ξεχασα να κανω την παραθεση!! :P :P
Καλη επιτυχια με την κατασκευη! :) ;)Τι φτιαχνεις αν επιτρεπεται??

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οτι εχει αναφερθει εδω. Το Overdrive με το Booster +το Mod και τον ενισχυτη. Το fuzz δεν με ενδιαφερει. Ισως αργοτερα αν φτιαξουμε καποιο delay ή κανενα chorus.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Βλέπω με χαρά πολύ όρεξη και δουλειά, μπράβο σε όλους!

kai egenetw fuzzface
Μπράβο φίλε, πολύ ωραίο!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Μετα απο 1 μηνα κατασκευης του καταφερα να τραβηξω φωτογραφιες και να σας δειξω τη δικη μου εκδοδη του Noisy Cricket. Σας παρουσιαζω λοιπον το:

STR8aHEAD



Και μια αποψη απο το ακαταστατο εσωτερικο:



Οπως ισως να παρατηρησατε υπαρχει ενα τρανζιστορακι που πετιεται (να'το πετιεται!), ειναι το BF244 του οποιου οι ακροδεκτες ειναι DGS σε αντιθεση με το MPF102 που εχει DGS και συμφωνα με το οποιο εχει σχεδιαστει το layout (εχει ηδη αναφερθει το θεμα συμβατοτητας του BF244 στο layout)
βρηκα το LM386N και το BF244A ... θα λειτουργισει?

Το   MPF102 είναι D-S-G ενώ το BF244A είναι D-G-S. Οπότε πρέπει να λυγίσεις 2   τα ποδαράκια του ώστε να αντιστραφούν, χωρίς να ακουμπάνε.. λίγο tricky   αλλά εφικτό.

Οποτε εφτιαξα μια 'γεφυρουλα' η οποια αντεστρεφε τα S και G.
Ευχαριστο project! Μια χαρα ακουγεται απ'το 12αρι  :up

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Εχει ενδιαφερον να μου πεις ποσο κοστιζουν τα AC187.

Εχει οντως πολυ ενδιαφερον. Κρατιεσαι? 50 λεπτα εκαστο.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
@delus
πολυ μουρατο το κουτι του str8. Δεν περιμενα να ειναι τοσο ντιζαϊνιά . Ωραιος.  :up

Οσο και να κρατηθηκα μου ηρθε ζαλαδα. Ακου 50 λεπτα. Φιλε, αγορασε 10-15 κομματια γιατι μολις το μαγαζι ξυπνησει και μαθει πως ψωνια σαν και εμενα :burn τα πληρωνουν 5€ το κομματι, θα γινει της κορεας. Τα βρηκες στην αθηνα ή στην θεσ/κη?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
@Delus....Μπράβο παλίκαρε, ωραιότατο...Αυτά τα κουτιά της STR8 είναι πολύ χρήσιμα... ;D



Και κάτι άσχετο, μήπως ετοιμάζει κανείς παραγγελία από Θεσσαλονίκη??? Να μοιραστούμε μεταφορικά γιατί θέλω κάτι ψιλολόγια...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
STR8aHEAD
Πάρα πολύ ωραίο, πράγματι συμφωνώ με τα παιδιά, ωραία ιδέα!.
Σκέφτομαι απο αυτό ότι θα ήταν πολύ cool να φτιάξεις μία σειρά απο διαφορετικά πετάλια, σε διαφορετικά κουτιά Str8, έχω δεί ότι έχουν κάποια καταπληκτικά χρώματα, αυτή θα ήταν καταπληκτική συλλογή για βραβείο Style!..
Μπράβο και πάλι, συγχαρητήρια για το Ενισχυτάκι!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Ευχαριστω παιδες!
  Αντριανε ειχα σκεφτει να φτιαξω τα πεταλια απο τετοια κουτια, θα ηταν   καλη φαση, θα με γλυτωνε απο το βαψιμο (μαρεσουν ειδικα αυτα με τις   γραμμες a la Viper!) και θα μου εμενε στο τελος και το αρωματακι, ομως   τα κουτια αυτα δεν ειναι στιβαρα, ειναι πολυ λεπτα, λυγιζουν για πλακα   και δε νομιζω να αντεχουν ποδοπατημα. Για το ενισχυτακι κανει μια χαρα   αλλα οχι για stompboxes.
  ...Εκτος κι αν ξερεις κανα τροπο να τα ενισχυσουμε...?? :hmm
 
 
  Τα βρηκες στην αθηνα ή στην θεσ/κη?
 
   
    Ευλογιμενη Χαλκιδα! Πηρα απο 2 ζευγαρια 187 και 188 και σκοπευω να   φτιαξω ενα δοκιμαστικο Fuzz το οποιο θα αποτελειται σχεδον εξ'ολοκληρου   απο sockets για να δοκιμαζω και να tune-αρω τα τρανζιστορ.
    Αμα θες πες μου να σου παρω την επομενη φορα που θα παω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..σκοπευω να   φτιαξω ενα δοκιμαστικο Fuzz το οποιο θα αποτελειται σχεδον εξ'ολοκληρου   απο sockets για να δοκιμαζω και να tune-αρω τα τρανζιστορ.

Μπράβο, και πολύ σωστά, διότι αυτός είναι by far (!) ο καλύτερος τρόπος να πειραματιστεί κάποιος (όπως έχω αναφέρει και πρώτο χέρι εδώ: Απ: η λυση στο καψιμο των transistors) και να φέρει ένα μουσικό κύκλωμα στα μέτρα του, και λέω μουσικό διότι ενώ στα γενικά ηλεκτρονικά αρκούν τα απλά μαθηματικά και οι σχετικές εξισώσεις για να σχεδιαστεί κάτι λειτουργικό με προβλέψιμο τρόπο, εδώ παίζει πολύ ρόλο το προσωπικό γούστο και οι προτιμήσεις στην χροιά.
Καλή επιτυχία!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Συγνωμη ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση:
Το διαγραμμα αυτο ισχυει και για NPN και για PNP? Μηπως χρειαζεται να αναστρεψεις την παροχη ρευματος για καποια απτις 2 περιπτωσεις?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Συγνωμη ισως ειναι λιγο χαζη η ερωτηση:
Το διαγραμμα αυτο ισχυει και για NPN και για PNP? Μηπως χρειαζεται να αναστρεψεις την παροχη ρευματος για καποια απτις 2 περιπτωσεις?

Ακριβώς!. Το συγκεκριμένο σχεδιάγραμμα είναι για PNP Germanium τεστ.
Για να το κάνεις για NPN Germanium τεστ, που θέλεις, πρέπει να αντιστρέψεις την πολικότητα της τροφοδοσίας (δηλαδή ανάποδα την μπαταρία) δηλαδή έτσι:

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Κατασκευή DIY: ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ
« Απάντηση #490 στις: 10/12/10, 11:53 »
Αγαπητοί φίλοι, πλησιάζουν τα Χριστούγεννα, κλείνουμε ένα 6άμηνο με το παρόν post και ήδη έχουμε κάνει πολύ και χρήσιμο δρόμο!
Καταφέραμε και φτιάξαμε όλα τα κυκλώματα που ψηφίσαμε και είμαστε πλέον επαρκώς έμπειροι και ιδιαίτερα ενεργοποιημένοι να προχωρήσουμε από την Νέα Χρονιά σε ακόμα πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες DIY κατασκευές.

Παρακάτω, παραθέτω ένα Ευρετήριο για να μην χάνουμε τον δρόμο μας, μιας και το ποστ έχει περάσει τις 20 σελίδες, και για κάθε νέο φίλο/επισκέπτη να έχει έναν οδηγό για να μας ακολουθήσει, στο όμορφο και διασκεδαστικό αυτό hobby/ταξίδι, όπου είμαστε όλοι συνοδοιπόροι!

ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ (..ή the DIY story so far...)


ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ και ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ
AMZ BOOSTER   

AMZ BUFFER

BARBER LTD SILVER OVERDRIVE

NOISY CRICKET MkII (ΕΝΙΣΧΥΤΑΚΙ)

BYOC ESV FUZZ
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/10, 12:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Υλοποιήσεις και Φωτογραφίες Απολογούμαι αν παρέλειψα κάποιους, παιδιά συγχαρητήρια σε όλους!  :clap
« Τελευταία τροποποίηση: 10/12/10, 12:06 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
δυο ακομα φωτογραφιες απο την δευτερη κοπια του FuzzFace με τρανζιστορ 2Ν2222. Ειχαν υψηλο Hfe (280) οποτε αναγκαστηκα να ριξω το gain για να ακουγονται ωραια.

Αυτην τη φορα το πειραματικο εγινε σε breadboard γιατι ηθελα να το παιδεψω μεχρι να γινει καλο.



Αφου κατεληξα στο τελικο κυκλωμα, το υλοποιησα σε perfboard για ελαχιστο μεγεθος. Ακομα δεν το εχω βαλει σε κουτι γιατι περιμενω να ερθουν απο το banzai.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
   
    Ευλογιμενη Χαλκιδα! Πηρα απο 2 ζευγαρια 187 και 188 και σκοπευω να   φτιαξω ενα δοκιμαστικο Fuzz το οποιο θα αποτελειται σχεδον εξ'ολοκληρου   απο sockets για να δοκιμαζω και να tune-αρω τα τρανζιστορ.
    Αμα θες πες μου να σου παρω την επομενη φορα που θα παω.

Μερικες φορες στα επαρχιακα μικρα μαγαζακια βρισκεις θησαυρους σε τζαμπα τιμες. Το '92 ειχα βρει στο ναυπλιο το rocka rolla σε βινυλιο για 2.000 δραχμες.
Βαλε sockets και σε κανα δυο αντιστασεις για πειραματα.
Οτι βοηθεια θες για το tuning ρωτα. Απεκτησα αρκετη εμπειρια τωρα που ξαναεφτιξα το ff (και διαβασα τονους αρθρων)
Φτανουν για φετος τα fuzzface, μονο αν μου πει κανας φιλος να του φτιαξω, οποτε δεν θελω να στοκαρω τρανζιστορακια, και αν μου πει κανας φιλος θα βαλω Si, τωρα που εμαθα πως να τα εξημερωνω.. :D

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Δεν το κοιταξα ακομα αλλα κοιταξτε ενα video που τραβηξα!!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=l8T0Dvv5DjQ


πως μου διεφυγε... τα καλωδια να ειναι οσο το δυνατον κοντα..

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν το κοιταξα ακομα αλλα κοιταξτε ενα video που τραβηξα!!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=l8T0Dvv5DjQ


πως μου διεφυγε... τα καλωδια να ειναι οσο το δυνατον κοντα..



Γιατι???Προκαλουν μεταβολες????
Μηπως πρεπει να κανω πλεξουδες μερικα καλωδια??

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
τα μακρυα καλωδια συμβαλουν στην δημιουργια μικροφωνισμων, ραδιοφωνικων παρεμβολων, βομβων και πασης φυσεως ανεπιθυμητων θορυβων, εκτος αν ειναι θωρακισμενα. Οταν ολοκληρωνεις μια κατασκευη και την βαζεις στο κουτι, τηρησε το μικροτερο δυνατο μηκος καλωδιων. Γενικοι (πασπαρτου) κανονες για τα καλωδια, τις γειωσεις και πασης φυσεως θορυβους:

1. θωρακισμενα καλωδια εισοδου και ποτενσιομετρων με το πλεγμα στην πραγματικη γειωση, δηλ το (-) της μπαταριας. Μικροτερη σημασια εχει το καλωδιο εξοδου του σηματος. Ξερω οτι γινομαι κουραστικος που το επαναλαμβανω αλλα θα σε γλυτωσουν απο πολλα παρατραγουδα (βομβους, μικροφωνισμους, ραδιοσυχνοτητες). Οι πλεξουδες παιζουν το ρολο του θωρακισμενου κατα  καποιο τροπο, οταν το ενα απο τα καλωδια ειναι η γειωση, αρκει τα αλλα να μην παρεμβαλλουν το ενα με το αλλο οπως λεω στην παραγραφο 3.

2. οσον το δυνατον κοντυτερα καλωδια μεσα στα κουτια. Δωσε μεγαλη σημασια στα καλωδια εισοδου, να πηγαινουν συντομα στην πλακετα ή στον ποδοδιακοπτη. Απεφυγε τα "σπαγγετι", ειδικα αν δεν εχεις θωρακισμενα καλωδια, γιατι ειναι επιρρεπη σε θορυβους της παραγρουφου 1. Η αρχη των κοντων διαδρομων ισχυει και για τις διαδρομες στην πλακετα.

3. απεφυγε την παραλληλη τοποθετηση καλωδιων που εχουν διαφορετικο προορισμο. Δηλαδη μην βαζεις τα καλωδια σηματος εισοδου παραλληλα με τα εξοδου. Καλυτερα να διασταυρωνονται καθετα/διαγωνια ή καθολου. Ξερω πως ειναι δυσκολο να γινει στα μικρα κουτια που βαζουμε πεταλακια.

4. αν εχεις μεταλλικα ποτενσιομετρα, βεβαιωσου πως ακουμπανε καλα στο (ήδη) γειωμενο μεταλλικο σασι, ωστε να γειωνεται και το μεταλλικο σωμα τους και να λειτουργει ως θωρακιση απο παρεμβολες.
 Αν το κουτι ειναι πλαστικο και δεν εχεις πως να γειωσεις το σωμα των ποτενσιομετρων, κοιτα αν ενα απο τα τρια καλωδια που πανε στο ποτενσιομετρο ειναι γειωμενο και κολλησε το στην πισω μερια του ποτενσιομετρου. Πχ το καλωδιο που παει στον ακροδεκτη 1 του Volume του noise-cricket γειωνεται, κολλησε ενα συρματακι με το οποιο θα ενωσεις τον ακροδεκτη 1 με την πισω μεταλλικη μερια του ποτενσιομετρου. Στο ποτενσ Tone που δεν εχει γειωμενο ακροδεκτη, κολλησε ενα καλωδιο μεταξυ της πισω μεριας του και του ακροδεκτη 1 του Volume.


5. βαλε μικρους κεραμικους πυκνωτες της ταξης των 5pf μεταξυ των δυο ακροδεκτων του βυσματος εισοδου. Εχουν μεγαλυτερη δραση αν τους κολλησεις στο βυσμα, παρα στην πλακετα. Φιλτραρουν και κοβουν παρασιτικες ραδιοσυχνοτητες που τυχον παρεμβαλλουν στα καλωδια εισοδου ή στην κιθαρα, χωρις να κοβουν τα πριμα της κιθαρας (δηλ τον τονο της)

6. ακολουθησε την αρχη της αστεροτης (ή σημειακης) γειωσης. Η αστεροτη γειωση ειναι ο ιδανικος τροπος σχεδιασμου γειωσης για τα κυκλωματα ηχου. Ειναι δυσκολο να στον εξηγησω γιατι δεν τον ξερω καλα. Θεωρητικά, όλα τα ρευματα που καταληγουν στην γειωση πρεπει να  καταληγουν στο ίδιο σημειο/κομβο, και να αποφευγονται οι πολλαπλοι κομβοι. Ο λογος ειναι οτι οι πολλαπλοι κομβοι δημιουργουν ανεπιθυμητες αναδρασεις λογω της (εστω απειροελαχιστης) αντιστασης των χαλκινων διαδρομων, προκαλοντας θορυβους ή στην χειροτερη περιπτωση ασταθεια λειτουργειας.

Η αστεροτη γειωση πρεπει να εφαρμοζεται και σε επιπεδο κουτιου (στα καλωδια, στους διακοπτες, στα βυσματα) και στην πλακετα (απο τον σχεδιασμο της).

Ευτυχως, οι vero πλακετες εχουν μια λωριδα για γειωση, ολα κολλανε επανω της, οποτε τηρει ικανοποιητικα την αρχη.

Τα μεταλλικα κουτια να γειωνονται (αν ειναι εφικτο) μονο στο βυσμα εισοδου. Οι πιο τρελαμενοι βαζουν πλαστικα βυσματα εξοδου για να τα απομονωνουν απο το σασι.

Μερικα links που ισως σε βοηθησουν να το καταλαβεις καλύτερα απο εμενα ειναι: 1, 2, 3, 4, 5,   

7. στην "διαδρομη" του σηματος (ειτε ειναι βυσματα, ειτε ποδοδιακοπτης, ειτε στην πλακετα), να μην φευγουν καλωδια ή σιδερακια που δεν πανε πουθενα και λειτουργουν σαν κερειες. Για να δεις τι γινεται, ακουμπα ενα κατσαβιδι σε καποιο σημειο της διαδρομης τους σηματος.


8. βαλε αντιστασεις metal film αντι για τις αντιστασεις ανθρακα για να μειωσεις το φυσημα που ειναι θερμικος θορυβος. Αλλαζοντας μονο μια αντισταση δεν θα καταλαβεις διαφορα, αλλα αν το κυκλωμα σου εχει εικοσι αντιστασεις ανθρακα, το φυσημα ειναι ενοχλητικο. Σε μερικες περιπτωσεις θελουμε αντιστασεις ανθρακα γιατι επιδιωκουμε ηχο παλαιωμενο (με το φυσημα του).

9.αν σχεδιασεις κυκλωμα, απεφυγε να βαλεις αντιστασεις που παρεμβαλονται στο κυκλωμα με μεγαλες τιμες ακομα και αν ειναι metal film. Πχ σε εναν τελεστικο, που θες να εχει ενισχυση x10, βαλε στην αναδραση 10k-1k, παρά 1Μ-100k. Oι δυο συνδιασμοι δινουν την ιδια ενισχυση αλλα ο 1ος παραγει μικροτερο θερμικο θορυβο.

10. αποφυγε τελεστικους ενισχυτες παρωχημενης τεχνολογιας, οπως ο 741 γιατι ειναι θορυβομηχανη. Κατα την γνωμη και ο γνωστος RC4558 παραγει πολυ θορυβο αλλα παραμορφωνει ομορφα ο που**ης. Οπου μπορεις βαλε TL072 (αλλος ενας με ωραια παραμορφωση), OP275 (σε overdrive με μετριο gain ειναι οτι καλυτερο), OPA2132 (κρυσταλλινος αλλα ακριβος), NE5532 (οταν δεν ενοχλει η χαμηλη =300k αντισταση εισοδου).

11. σε κυκλωματα με opamps, βαλε κεραμικο των 100n μεταξυ του +Vcc του ακροδεκτη του chip και της γειωσης. Σημασια εχει ο κεραμικος να ειναι οσο πιο κοντα γινεται στον ακροδεκτη του chip. Επιπλεον, βαλε δυο κεραμικους των 100n παραλληλα με τις δυο ισες αντιστασεις που σχηματιζουν την εικονικη γειωση, ασχετως αν υπαρχει ηλεκτρολυτικος πυκνωτης. Οι κεραμικοι φιλτραρουν παρασιτικες υψηλες συχνοτητες (πχ ραδιοσυχνοτητες), τις οποιες αδυνατουν να φιλτραρουν οι ηλεκτρολυτικοι γιατι εμφανιζουν υψηλη αντισταση στις ψηλες συχνοτητες (το οποιο ειναι αδυναμια τους).

12. γενικα, σε distortion, ο θορυβος αυξανεται καθως αυξανεται το gain. Ας κρατησουμε λιγο μετριασμενο το gain γιατι και λιγοτερος θορυβος παραγεται και δεν βγαινει τοσο βρωμα και ακουμε τι παιζουμε και ακουγονται και οι υπολοιποι της μπαντας.  :D
« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/10, 00:19 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωραιος bilonius ευχαριστω για τις συμβουλες!!! ;) ;) ;)
Ξεκολλησα ολα τα καλωδια απο το vero και θα τα κοντυνω.Επισης δεν καταλαβα αυτο με το 4.Πως το κανω αυτο??

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
οκ, ξαναεγραψα καλυτερα το 4

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
οκ, ξαναεγραψα καλυτερα το 4


Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)