Αποστολέας Θέμα: Midnight Jam  (Αναγνώστηκε 1738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Midnight Jam
« στις: 08/06/10, 12:01 »
Λοιπόν παίδες χρειάζομαι σχόλια... Ηχογράφησα αυτό χθες. Παρ' ότι τα δύο πρώτα μέρη νομίζω κολλάνε φανταστικά, δεν είμαι σίγουρος για το τρίτο που είναι τελευταίο. Μήπως να μην έβαζα το drum fill; Ή μήπως να τελειώσω την ηχογράφηση μ' ένα παρόμοιο riff με το intro;


Μάλλον θα το ξαναπαίξω απ' την αρχή βέβαια γιατί έκανα κάποια λάθη, αλλά τα δύο πρώτα μέρη θα μείνουν έτσι. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο στο μυαλό μου απλά θέλω να ξεκινάει μ' αυτό το intro, να γκαζώνει και τελειώνει μάλλον χαλαρά πάλι. Για πείτε...


edit: Μπούρδα είναι, το ξαναγράφω. Δεν έχω ξανακούσει τραγούδι με τόσο μεγάλη εισαγωγή και το drum fill ΣΙΓΟΥΡΑ δεν χρειάζεται. Θα σχεδιάσω πρώτα τί θέλω να παίξω...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/10, 09:58 από Wise_One »
How to program a metalhead?

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Midnight Jam
« Απάντηση #1 στις: 09/06/10, 20:33 »
Πράγματι, η εισαγωγή είναι μεγάλη. Ως τι το προορίζεις; Τραγούδι; Γιατί μόνα τους μερικά ριφάκια δεν λένε πολλά, εκτός ίσως αν βάλεις κι άλλα όργανα, π.χ. να παίζεις κάποιες φράσεις ως 2η κιθάρα ή να κάνεις κάποιο σόλο.
Αλλά ας ακούσουμε πρώτα την επανεγγραφή...

Αποσυνδεδεμένος Wise_One

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • I have the power of HyBrit!!!
    • Προφίλ
    • WisePlace
Απ: Midnight Jam
« Απάντηση #2 στις: 11/06/10, 00:37 »
Έτοιμο... Παρ' όλο που έχει εντελώς απλή δομή Intro > Main Riff > Chorus > Main Riff > Chorus > Outro, νομίζω ότι κάνει δουλειά και "ρέει" αρκετά καλά...


Είχα αρκετή βοήθεια από ένα φίλο για τον ήχο της lead κιθάρας και για τα τύμπανα. Και δεδομένου ότι δεν έχω ιδέα από midi editing, νομίζω στο arranging έκανα καλή δουλειά. Anyway, πρώτη κανονική ηχογράφηση είναι, μου αρκεί που βγήκε καλό στο σύνολο.


Τί θα άλλαζα όμως; Ώρες ώρες ακούγονται πολύ τα δάχτυλά μου στις χορδές και δε μ' αρέσει. Σ' άλλες περιπτώσεις αν γίνει σωστά ακούγεται ωραία, τώρα όμως είναι χαζομάρα και ψιλοχαλάει το feeling. Και η lead σε φάσεις "ρετάρει", μάλλον δεν έκανα καλό mute εκεί. Την επόμενη φορά θα είναι πολύ καλύτερα.


Τέλος πάντων, here you go
How to program a metalhead?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/06, 11:39
από parlats
16 Απαντήσεις
5777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 02:43
από Vaiking
0 Απαντήσεις
1560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 20:01
από jacksonas
0 Απαντήσεις
1943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 18:23
από dc
0 Απαντήσεις
1576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/12, 21:46
από dc