Αποστολέας Θέμα: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'  (Αναγνώστηκε 20764 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #1 στις: 19/07/10, 11:38 »
τραγικο...βεβαια το troktiko ανακοινωσε οτι δεν ηταν μελος του blog
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #2 στις: 19/07/10, 11:39 »
τραγικο...βεβαια το troktiko ανακοινωσε οτι δεν ηταν μελος του blog

Kαλα, αυτο δεν το πολυπιστευω, ειδικα απο τη σταση του blog στο ολο θεμα...

Αποσυνδεδεμένος Nikoubis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 339
  • Φύλο: Άντρας
  • Annoying the neighbors since 2002.
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #3 στις: 19/07/10, 11:42 »
Κριμα για τη γυναικα και το παιδι του. Οσο κι αν σιχαινομαι το troktiko.
Questionable Content, LFG, Darths & Droids και Erfworld. Η εικονα ειναι απο το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #4 στις: 19/07/10, 11:50 »
τραγικο...βεβαια το troktiko ανακοινωσε οτι δεν ηταν μελος του blog

Kαλα, αυτο δεν το πολυπιστευω, ειδικα απο τη σταση του blog στο ολο θεμα...

+φωνω σε αυτο.παντως εχει ξεφυγει ο κοσμος
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #5 στις: 19/07/10, 23:21 »
Η στοχοποιηση της οργανωσης που το εκανε εγινε απο την πρωτη στιγμη..Απο την αλλη το τροκτικο ειχε μπολικους εχθρους....Και απο μερια πολιτικης....
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #6 στις: 20/07/10, 00:38 »
Είναι δυνατόν, ένας τόσο μάχιμος και απειλούμενος δημοσιογράφος, με συναγερμό στο σπίτι του, να κατέβηκε στις 5.30 η ώρα το πρωί, χωρίς να ξέρει περίπου τι τον περιμένει ? Υποθέτω, ότι ήθελε να ζήσουνε το παιδί του και η γυναίκα του, δεν τον πιάσανε στον ύπνο.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #7 στις: 20/07/10, 10:29 »
Προφανως και η "Σεχτα" δεν προκειται για καποιου ειδους πραγματικη επαναστατικη "τρομοκρατικη" ομαδα, αλλα για παρακρατος που εδω και χρονια κινειται κατω απο τις εντολες "γνωστων" παραρτηματων αυτων που ελεγχουν τα τεκτενομενα στην Ελλαδα.

Κι επειδη το πιο πιθανον ειναι να στοχοποιηθουν ( και αυτη τη φορα δυστυχως, μετα τη Marfin ) αντιεξουσιαστες, αριστεροι κι αναρχικοι ( δεν ειναι το ιδιο, αλλα στο μεσο Ελληνα φανταζουν το ιδιο ) και να εχουμε "ψαχτηρια" στα Εξαρχεια για να πιασουν τους κακους "επαναστατες της σεχτας", νομιζω πως πρεπει απο τωρα να γινει πιο ξεκαθαρο ( μετα τους "λυγμους" και τα "κλαμματα" ) πως η "Σεχτα" δεν προκειται ποτε να εξαθρωθει ( οχι τουλαχιστον πριν καποιες εκλογες, οπως η 17Ν πχ ) διοτι ειναι ολα παιδια του ιδιου συστηματος...

Αλλα τι να λεμε...Ο εκφοβισμος των ανυποτακτων δημοσιογραφων καλα κρατει, ενω οι δημοσιογραφισκοι βγαινουν στα καναλια και δηλωνουν ποσο καταδικασμενοι ειναι οι ανθρωποι της Σεχτας...

...συγνωμη, τα παπαγαλακια τωρα αποκτουν δικη τους αποψη ή ακομα κι αυτο ειναι παιγμενο σε κασεττουλα απο πισω;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #8 στις: 20/07/10, 12:33 »
Ο Γκόλιας ήταν "ανυπότακτος" δημοσιογράφος; Τύφλα να έχουν οι   υποταγμένοι δηλαδή.
 
  Δεν διαφωνώ σε αυτά που λές Freemind για το "κύνηγι αντιεξουσιαστικών   μαγισών" που σύμβαινει όποτε εμφανίζεται μια ένοπλη οργάνωση. Πάντως   συγκεκριμένα η "Σέκτα" δεν τυγχάνει καμίας εκτίμησης στον   αντιεξουσιαστικό χώρο.
 
  Όσο για τον Γκόλια, ο άνθρωπος ήταν συνεργάτης της αντιτρομοκρατικής,το   μπλόγκ του ήταν of-shor εταιρία με έδρα τη Λυβερία, ο ίδιος ήταν κάποτε   δεξί χέρι του Ζούγκλα,αργότερα του Θέμου (υπόθεση Ζαχόπουλου) και   κατόπιν του Κοντομηνά (σκάνδαλο Interamerican όπου καταδικάστηκε αλλά δε   πέρασε καμία πόρτα φυλακής).
 
  Θα σας βάλω αργότερα μια επιστολή που είχε στείλει ο Γκόλιας στον Μάκη,   χάρην της ανυποταξίας του.
 
  Το Τροκτικό θεωρείται ότι πιό κίτρινο, κατάπτυστο και ρουφιάνικο έχει   βγεί ποτέ στη παγκόσμια μπλοκόσφαιρα.Χωρίς κανένα σεβασμό σε ατομικά   δικαιώματα (πάντα δημοσιεύει φωτογραφίες κατηγορούμενων και   ονοματεπώνυμα τροφοδοτούμενο κατευθείαν απο τη ΓΑΔΑ, ενώ ο νόμος το   απαγορεύει ρητά).
 
  Φυσικά αυτοί δεν είναι λόγοι ώστε να τον δολοφονούσαν, αλλά εγώ έχω   πολλές επιφυλάξεις σχετικά με τη πραγματική διάσταση της δολοφονίας. Ο   Γκόλιας ήταν ένα χρήσιμο κάθαρμα που έκανε τη βρώμικη δουλειά της   κυριαρχίας. Η ίδια η διαδρομή του μπλόγκ του το αποδεικνύει μέσα απο   μικρά σχόλια (εν είδη προειδοποίησης)  για διάφορους μεγαλοαστούς και   πολιτικούς.σχόλια που μετά δεν συνεχίζονταν.
  Βασικά δε πιστεύω ότι θα αποκαλυφθεί τίποτα απο όσα έκανε,αλλα θα σταθώ   σε κάτι συγκεκριμένο:
  Στην επιστολή που είχε στείλει στον Ζούγκλα τον κατηγορεί ευθέως ότι ο   ζούγκλας σκόπευε (βάσει των λεγομένων του) να δολοφονήσει τον Θέμο και   ότι ο Θέμος τη γλύτωσε μετά απο δική του προειδοποίηση.Και ρωτώ εγώ ο   αφελής, όταν υπάρχει μια τέτοια κατηγορία-καταγγελία,αυτή δεν είναι απο   μόνη της άξια προς εισαγγελική διερεύνιση;
  Γιατί ως τώρα δεν έχω διαβάσει σε κανένα μμε τίποτα τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #9 στις: 20/07/10, 13:54 »
Προφανως και η "Σεχτα" δεν προκειται για καποιου ειδους πραγματικη επαναστατικη "τρομοκρατικη" ομαδα, αλλα για παρακρατος που εδω και χρονια κινειται κατω απο τις εντολες "γνωστων" παραρτηματων αυτων που ελεγχουν τα τεκτενομενα στην Ελλαδα.

Κι επειδη το πιο πιθανον ειναι να στοχοποιηθουν ( και αυτη τη φορα δυστυχως, μετα τη Marfin ) αντιεξουσιαστες, αριστεροι κι αναρχικοι ( δεν ειναι το ιδιο, αλλα στο μεσο Ελληνα φανταζουν το ιδιο ) και να εχουμε "ψαχτηρια" στα Εξαρχεια για να πιασουν τους κακους "επαναστατες της σεχτας", νομιζω πως πρεπει απο τωρα να γινει πιο ξεκαθαρο ( μετα τους "λυγμους" και τα "κλαμματα" ) πως η "Σεχτα" δεν προκειται ποτε να εξαθρωθει ( οχι τουλαχιστον πριν καποιες εκλογες, οπως η 17Ν πχ ) διοτι ειναι ολα παιδια του ιδιου συστηματος...

Αλλα τι να λεμε...Ο εκφοβισμος των ανυποτακτων δημοσιογραφων καλα κρατει, ενω οι δημοσιογραφισκοι βγαινουν στα καναλια και δηλωνουν ποσο καταδικασμενοι ειναι οι ανθρωποι της Σεχτας...

...συγνωμη, τα παπαγαλακια τωρα αποκτουν δικη τους αποψη ή ακομα κι αυτο ειναι παιγμενο σε κασεττουλα απο πισω;
Fuck wow.... :o
+1.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #10 στις: 20/07/10, 14:08 »
Σας υποσχέθηκα την επιστολή του Γκίολια προς τον Ζούγκλα.Επειδή δε τη βρήκα στο TVXS όπου είχε πρωτοδημοσιευτεί σας τη βάζω αναδημοσίευση απο το Inymedia, έχει παρα πολύ ενδιαφέρον να τη διαβάσετε (είναι με τα μπλέ γράμματα):

https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1194013#1194051

Αλλά αυτό που έχει ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον είναι όσα έγραφε κατα καιρούς ο ίδιος ο Ζούγκλας στο πρωσοπικό του μπλογκ "TV Αλ Καϊντα". Διαβάστε τα κροκοδείλια στην αρχή και μετά σκρόλαρετε πρός τα κάτω στα προηγούμενα σχολιάκια. Αξίζει τον κόπο να τα διαβάσετε ,μόνο και μόνο για να καταλάβετε πόση βρωμιά και αλητεία κρύβουν πίσω τους αυτοί που θέλουν να λέγονται"τέταρτη εξουσία":

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=1240&cid=9

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #11 στις: 20/07/10, 15:18 »
Kiratzo, μην αμφιβαλλεις πως τοσο καιρο ( οταν πεφτατε πανω μου να με φατε για καποια πραγματα που ελεγα ) δεν ειχα ποτε σκοπο να θαψω τους πραγματικους αντιεξουσιαστες και αναρχικους.

Αυτο που με πειραζε ( και με πειραζει ) ηταν ο "δηθεν" αναρχικος κι αντιεξουσιαστης που ειχε μπερδεψει τα μπουτια του μεταξυ αριστερας κ επαναστικοτητας της εφηβειας και τα ισοπεδωνε ολα!

Ομως οταν φωναζα πως αυτο δεν ειναι αντιεξουσιαστικη κινηση ( ποσο μαλλον αναρχικη ), οι περισσοτεροι θεωρουσατε πως σας εθιγα! ;)

Τελοσπαντων, σημασια εχει πως ειτε ηταν "καθικι" του συστηματος, ειτε ανεξαρτητος δημοσιογραφος, η ανθρωπινη ζωη μετραει πανω απ'ολα και κανενα μα κανενα καθικι ( με ολη την εννοια της λεξεως ) δεν εχει το δικαιωμα να αφαιρει τη ζωη του συνανθρωπου του!

Ποιος ξερει τι παιχνιδια επαιζαν ολοι απο πισω. Και προφανως δε θα τα μαθουμε ποτε!

Αλλα το παιχνιδι εχει καποιο οριο και το οριο αυτο ειναι η ανθρωπινη ζωη κι αξιοπρεπεια! Εαν δε μπορει καποιος να σεβαστει ενα απο τα 2, τοτε παιζει σε λαθος ταμπλο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #12 στις: 21/07/10, 00:20 »
Ηθικό δίδαγμα:

Όποιος είναι συνεργάτης της αντιτρομοκρατικής, το μπλόγκ του είναι off-shore εταιρία με έδρα τη Λιβερία, ήταν κάποτε το δεξί χέρι του Ζούγκλα, αργότερα του Θέμου (υπόθεση Ζαχόπουλου) και κατόπιν του Κοντομηνά (σκάνδαλο Interamerican όπου καταδικάστηκε αλλά δε πέρασε καμία πόρτα φυλακής), αξίζει να πεθάνει με μαφιόζικο τρόπο μπροστά στη πόρτα της πολυκατοικίας που μένει, αφήνοντας πίσω του μια έγκυος γυναίκα και ένα πιτσιρικάκι να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους..


Πραγματικά μερικές φορές δεν υπάρχουν λόγια για να χαρακτηρίσεις κάποια πράγματα...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 00:22 από faser »

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #13 στις: 21/07/10, 01:11 »
Ηθικό δίδαγμα:
Όποιος είναι συνεργάτης της αντιτρομοκρατικής, το μπλόγκ του είναι off-shore εταιρία με έδρα τη Λιβερία, ήταν κάποτε το δεξί χέρι του Ζούγκλα, αργότερα του Θέμου (υπόθεση Ζαχόπουλου) και κατόπιν του Κοντομηνά (σκάνδαλο Interamerican όπου καταδικάστηκε αλλά δε πέρασε καμία πόρτα φυλακής), αξίζει να πεθάνει με μαφιόζικο τρόπο μπροστά στη πόρτα της πολυκατοικίας που μένει, αφήνοντας πίσω του μια έγκυος γυναίκα και ένα πιτσιρικάκι να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους..
Faser τρωγε πιο ελαφρια το βραδυ.
Απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα (χρησιμοποιωντας μαλιστα κατα το δοκουν αυτουσια τα σχολια αλλου μελους); Ή ειναι δικη σου αποψη;
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #14 στις: 21/07/10, 02:09 »
Εχω την εντυπωση draned πως δεν εχεις καταλαβει καθολου το υφος του  faser και μαλλον ξεχασες  να παραθεσεις το πιο σημαντικο μερος του ποστ

Πραγματικά μερικές φορές δεν υπάρχουν λόγια για να χαρακτηρίσεις κάποια πράγματα...

GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #15 στις: 21/07/10, 03:14 »
Zeromancer, ασχετα με τι καταλαβα και τι δεν καταλαβα, τι ξεχασα και τι δεν ξεχασα και οσο και να το παιζουμε λαλακιδες το post του faser ετσι οπως ειναι γραμμενο, χρησιμοποιωντας, ξαναλεω, αυτουσια και κατα το δοκουν τα λογια καποιου μελους, για να βγαλει το συγκεκριμενο συμπερασμα ("ηθικο διδαγμα" οπως το λεει): "... αξίζει  να  πεθάνει  με  μαφιόζικο  τρόπο ..." στην ουσια στοχοποιει, εντος και εκτος εισαγωγικων, το συγκεκριμενο μελος σε ενα θεμα για δολοφονια και επειδη στα τριαντα μου εχω δει πολλα περιεργα πραγματα εντος και εκτος ιντερνετ, πιστευω οτι θα ηταν σωστο οταν ο faser καταλαβει το λαθος του να διορθωσει, δεν λεω να σβησει, το post και να πει αυτο που ηθελε να πει χωρις να μπλεκει αθελα του, θελω να πιστευω, αλλα μελη.

Φαντασου δηλαδη καποιος ασχετος οποιος και αν ειναι ο σκοπος του, εδω δημοσιογραφοι αλωνιζουν το indymedia ολη την ωρα ψαχνοντας για σχετικα μηνυματα, με αφορμη την δολοφονια του δημοσιογραφου ψαχνωντας στο google για το θεμα πετυχει αυτη την συζητηση και δει το post του La Flic και μετα του faser χωρις να εχει ιδεα για κανεναν απο τους δυο, τι συμπερασματα θα βγαλει.

Το θεμα δεν με αφορα και ουτε το παιζω δικηγορος κανενος, αλλα το γεγονος να χρησιμοποιει καποιος τα λογια σου τοσο ακυρα σε ενα θεμα δολοφονιας, για την οποια στοχοποιουνται συγκεκριμενοι πολιτικοι χωροι, και οχι π.χ. στο "Ήρθε το ΔΝΤ..." με προβληματιζει.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/07/10, 03:27 από draned »
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #16 στις: 21/07/10, 05:39 »
Ηθικό δίδαγμα:

Όποιος είναι συνεργάτης της αντιτρομοκρατικής, το μπλόγκ του είναι off-shore εταιρία με έδρα τη Λιβερία, ήταν κάποτε το δεξί χέρι του Ζούγκλα, αργότερα του Θέμου (υπόθεση Ζαχόπουλου) και κατόπιν του Κοντομηνά (σκάνδαλο Interamerican όπου καταδικάστηκε αλλά δε πέρασε καμία πόρτα φυλακής), αξίζει να πεθάνει με μαφιόζικο τρόπο μπροστά στη πόρτα της πολυκατοικίας που μένει, αφήνοντας πίσω του μια έγκυος γυναίκα και ένα πιτσιρικάκι να τα βγάλουν πέρα μόνοι τους..


Πραγματικά μερικές φορές δεν υπάρχουν λόγια για να χαρακτηρίσεις κάποια πράγματα...
Γκεμπελισμός γ' εθνικής και έντονος λαικισμός σε ένα ποστ.
Αν πρόσθετες και μια αναφορά στα θετικά του καπιταλισμού θα άγγιζε την τελειότητα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #17 στις: 21/07/10, 09:44 »
Μου φαίνεται ότι σε αυτό το site δεν μπορείς να γράψεις πλέον κάτι το οποίο ο αναγνώστης για να το καταλάβει πρέπει να κάνει μια απλή συνδιαστική σκέψη και όχι μια σκέτη ανάγνωση..
 
Draned, δεν στοχοποίησα κανένα μέλος για τη δολοφονία του Γκιόλια.. Απλά με πείραξε αφάνταστα το γεγονός ότι αντί όλοι να καταδικάσουμε τη δολοφονία (ενός ανθρώπου πάνω απ'όλα, δεν εξετάζω αν ήταν καλός ή κακός δημοσιογράφος, ρουφιάνος ή οτιδήποτε) ή απλά να σιωπήσουμε, το συγκεκριμένο μέλος κάθεται και αντιγράφει όσα διαβάζει (ή γράφει?) στο indymedia.. Το kithara αποδεδειγμένα δεν αποτελεί χώρο όπου ο καθένας γράφει τις πολιτικές απόψεις του.. Και αν αυτό έχει γίνει καμιά φορά, νομίζω ότι έχει περάσει από τους συντονιστές η "γραμμή" να σταματήσει.. Υπάρχουν ειδικά sites/blogs για αυτό το σκοπό.. Δεν γούσταρες τον δημοσιογράφο; Πρόβλημα σου.. Δεν προσπαθείς όμως να τον σπιλώσεις μία ημέρα αφότου πέθανε γιατί αν αυτό δεν είναι κακοήθεια τότε ο ορισμός της λέξης ποιος είναι; Και μάλιστα όταν οι κατηγορίες που του προσάπτεις είναι το λιγότερες αστείες (π.χ. συνεργάτης του Ζούγκλα και της αντιτρομοκρατικής).. 

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #18 στις: 21/07/10, 10:36 »
Μικρέ μου φίλε (άσχετα απο το πόσο χρονών είσαι) έχω να σου πω ότι η μίση αλήθεια είναι ολόκληρο ψέμα.Και αυτό γιατί πήρες απο τα λεγόμενα μου αυτά που σε βολεύουν για να κάνεις μια φτηνή προπαγάνδα σπίλωσης κάποιου που όχι μόνο δεν γνωρίζεις αλλα δεν έχεις και την ικανότητα να του αντιπαρατέθεις με επιχειρήματα και πολιτικό λόγο.Προφανώς παρακάτω θα διάβασες ότι γράφω επι λέξη: "... Φυσικά αυτοί δεν είναι λόγοι ώστε να τον δολοφονούσαν"
αλλά φυσικά αυτό σου χάλαγε τη συνταγή της σπείλωσης.
Τι κατάντια! Τα εγγόνια του Γκέμπελς δεν πήραν τίποτα απο τη τέχνη του παππού τους;


Τώρα όσο αφορά το τι γράφω και τι δε γράφω και πού το γράφω, καταλαβαίνω την αγωνία σου να υπερασπιστείς τη λογοκρισία και τις αρεστές κουβέντες σε κάθε λογής πολιτικό καθίκι,τα ίδια λέει και ο Καρατζαφύρερ,αλλά ποσώς με απασχολεί.
Σε συμβουλεύω να κάνεις που και που και καμιά βουτιά στη θάλλασα γιατί η ζέστη ανεβάζει τη θερμοκρασία του σώματος και δημιουργεί παραισθήσεις.
 2010 έχουμε και όχι 1968.


Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #19 στις: 21/07/10, 11:14 »
Η ποίηση είναι η ύψιστη τέχνη.¨ενα ποίημα μπορεί να πεί όσα δεν μπορούν να πούν δέκα ρήτορες, είκοσι βιβλιοθήκες, εκατό μανιφέστα.

Αφιερωμένο σε όλους αυτούς που τώρα με  υποκριτικά δάκρυα σκεπάζουν τη πρώην χλεύη τους:

Ἐπιτύμβιον

Πέθανες- κι ἔγινες καὶ σύ: ὁ καλός,
Ὁ λαμπρὸς   ἄνθρωπος, ὁ οἰκογενειάρχης, ὁ πατριώτης.
Τριάντα ἕξη στέφανα σὲ   συνοδέψανε, τρεῖς λόγοι ἀντιπροέδρων,
Ἑφτὰ ψηφίσματα γιὰ τὶς ὑπέροχες   ὑπηρεσίες ποὺ προσέφερες.

Ἄ, ρὲ Λαυρέντη, ἐγὼ ποὺ μόνο τὄξερα τί   κάθαρμα ἤσουν,
Τί κάλπικος παρᾶς, μιὰ ὁλόκληρη ζωὴ μέσα στὸ ψέμα
Κοιμοῦ   ἐν εἰρήνῃ, δὲν θὰ ῾ρθῶ τὴν ἡσυχία σου νὰ ταράξω.

(Ἐγώ, μιὰ   ὁλόκληρη ζωὴ μὲς στὴ σιωπὴ θὰ τὴν ἐξαγοράσω
Πολὺ ἀκριβὰ κι ὄχι μὲ   τίμημα τὸ θλιβερό σου τὸ σαρκίο.)

Κοιμοῦ ἐν εἰρήνῃ. Ὡς ἤσουν   πάντα στὴ ζωή: ὁ καλός,
Ὁ λαμπρὸς ἄνθρωπος, ὁ οἰκογενειάρχης, ὁ   πατριώτης.

Δὲ θά ῾σαι ὁ πρῶτος οὔτε δὰ κι ὁ τελευταῖος.

 (Αναγνωστακής   Μανόλης)

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #20 στις: 21/07/10, 12:06 »
Ρε συ La Flic, συγγνώμη κιόλας, αλλα μου κίνησες την περιέργεια...

Απο τα 130 μηνύματά σου στο kithara, τα 130 (ακόμα και αυτό για το Mundial) έχουν καθαρά πολιτικό/προπαγανδιστικό περιεχόμενο. Και στη συντριπτική τους πλειοψηφία, αντιγράφεις κείμενα εφημερίδων ή ιστοτόπων του δικού σου πολιτικού χώρου ή της οργάνωσης στην οποία ανήκεις (δεν έχω καταλάβει ακόμα ποια είναι)

Οκ, δικό σου θέμα το πως θα κινηθείς και τι θα επιλέξεις να πεις μέσα σε ένα κυρίως μουσικό forum. Αν γράφτηκες εδώ απλά και μόνο για να κάνεις προπαγάνδα δεν έχω πρόβλημα, απλώς αδυνατώ πλέον να σε παίρνω και πολύ στα σοβαρά, όσο διαφωτιστικά κι αν είναι πολλές φορές αυτά που γράφεις...

Βεβαίως και είπες πως δεν είναι λόγος κάποιος να δολοφονηθεί επειδή (σύμφωνα με το indymedia) ήταν "κάθαρμα" όπως λέει και ο ποιητής. Αλλα όταν κατευθύνεις παντελώς αρνητικά την κοινή γνώμη εναντίον κάποιου, ενώ αναφέρεσαι διαρκώς σε επαναστατικές πρακτικές του "εμφύλιου ταξικού πολέμου", το να λές μετά "Ε! Δεν έπρεπε να τον σκοτώσουν κιόλας", ακούγεται λίγο υποκριτικό...

Δεν ξέρω ποιός ακριβώς ήταν ο Γκιόλιας. Μπορεί να βγει και μεγαλύτερο κάθαρμα απο όσο παρουσιάζεται σήμερα απο εσένα και τους συντρόφους σου. Μπορεί και όχι... Αλλα αν τον ψάξω, θα πάω παραπέρα απο το indymedia και τα sites του αριστερού ή του αναρχικού χώρου μιας και απο εκείνη την πλευρά ακόμα παλεύω να καταλάβω αν ο Βελουχιώτης ήταν "ήρωας και αγωνιστής" ή ο "δοσίλογος μιζέριας" του "ούτε ψωμί, ούτε νερό"! Και ο Βελουχιώτης είναι απλώς ένα απο πάαααρα πολλά παραδείγματα. Ξέρω... δεν είσαι κομμουνιστής, αλλα μια (μικρή έστω) ιδεολογική συγγένεια την έχεις...

Άσε που σε έχω πιάσει και "ολίγον αδιάβαστο" όσων αφορά και στον "Καρατζαφύρερ" αλλα δεν είναι αυτός το θέμα μας τώρα...

Είναι δικαίωμά σου να γράφεις ό'τι θες και ένας χώρος κυρίως της τέχνης όπως αυτός, δε θα μπορούσε να σου αφαιρέσει αυτό το δικαίωμα σε καμία περίπτωση! Πλην όμως αυτό δε σημαίνει πως πρέπει να θεωρείς τον εαυτό σου  και φορέα της απόλυτης και αυταπόδεικτης αλήθειας, την οποία και πρέπει να επιβάλλεις, απλώς επειδή επισυνάπτεις links ή κοπιάρεις κείμενα και ποιήματα

Γιατι σε αυτή την περίπτωση, θα μπορούσα άνετα να σκεφτώ πως τελικά ο Γκαίμπελς έχει πολλά... πάρα πολλά εγγόνια...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #21 στις: 21/07/10, 12:52 »
Και κλασικα βγαινουμε εκτος της ουσιας της συζητησης...

Ναι λεμε ηταν πολυ τυχαια η δολοφονια στου Γκολια..Και ναι βεβαια εγινε απο μια κλασικη επαναστατικη οργανωση..χεχε..(irony irony irony)
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BF-%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82



I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #22 στις: 21/07/10, 13:10 »
O faser, έχει δίκιο, ότι με αυτά που λέγονται παραπάνω, αφήνεται να εννοηθεί, ότι ο Γκιόλιας, ήτανε και ο ίδιος Μαφία.
 
Βέβαια ουδέποτε ο Flic είπε, ή άφησε να εννοηθεί ότι του άξιζε αυτό το τέλος. Οπότε είναι εντελώς άδικο faser, να βγάζεις ένα τέτοιο συμπέρασμα.
 
Απορώ όμως εγώ, πως γίνεται, να καταδικάζεται την δολοφονία ενός ανθρώπου, που ο ένας εν μέρη πιστεύει ότι είναι μπλεγμένος στη μαφία και ο άλλος αφήνει και την εκδοχή να είναι κακός. Δηλαδή τι ακριβώς θέλετε να κάνετε ? Να κοινωνικοποιήσετε την μαφία ? Αυτό μόνο αν πηγαίνουν κάθε Κυριακη και πίνουν Θεία κοινωνία.
 
Το μόνο πρόβλημα στην ιστορία, είναι το παιδάκι. Το οποίο δεν επέλεξε τίποτα από όλα αυτά. Όλοι οι άλλοι, τις είχανε κάνει τις επιλογούλες τους. Από το πως θα ζήσουν μέχρι και το πως θα πεθάνουν.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #23 στις: 21/07/10, 13:52 »
Και κλασικα βγαινουμε εκτος της ουσιας της συζητησης...

Ναι λεμε ηταν πολυ τυχαια η δολοφονια στου Γκολια..Και ναι βεβαια εγινε απο μια κλασικη επαναστατικη οργανωση..χεχε..(irony irony irony)
http://tvxs.gr/news/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%AF-%CF%84%CE%B9%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%86%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CF%85%CE%BE%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BF-%CE%BB%CE%BF%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%B4%CE%BF%CF%82




....Eδώ αρχίζει και τελειώνει όλη η κουβέντα...δεν χρειάζεται τίποτ'άλλο.

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #24 στις: 21/07/10, 15:44 »
Χολιδόχε,τα έργα και ημέρες ενός ανθρώπου δεν τα σβήνει ο θάνατος του.
Το δικό μου επιχείρημα είναι ότι η δολοφονία του μου "βρωμάει" και τα ίδια τα γεγονότα τέμνουν προς μια περίεργη κατεύθυνση.
Γενικότερα μισώ κάθε είδους συνομοσιολογία, δε μπορώ να παραβλέψω ότι η βαλιστική ανακοινώθηκε πριν καν κλείσουν 24 ώρες απο τη δολοφονία ενώ σε όλες τις άλλες περιπτώσεις φόνων δεν ανακοινώνεται πρίν περάσει μία εβδομάδα.Πότε πρόλαβαν κι έκαναν τον έλεγχο σε δεκαέξι βολίδες;

Τέλος πάντων δεν με απασχολεί ούτε αυτό.
 Όπως είπα ο Γκίολιας ήταν χωμένος σε πολλά και πραγματικά αμφιβάλω αν δεν υπήρχε η ανακοίνωση της αστυνομίας περί τρομοκρατικής ενέργειας ότι θα συνεχιζόταν αυτή η συζήτηση. Και αυτό γιατί τόσα και τόσα ξεκαθαρίσματα λογαριασμών γίνονται και φυσικά δεν δημοσιεύονται εδώ,ούτε γίνεται κάποιος διάλογος.
Ο καθένας μπορεί λοιπόν να υποθέσει γιατί αυτός ο διάλογος γίνεται τώρα και μάλιστα στοχεύοντας συγκεκριμένο πολιτικό  χώρο.

Ο Βίκινγκ με ψέγει για προπαγάνδα γιατί ενώ γράφω σε ένα μουσικό φόρουμ (ή τέχνης)  γράφω μόνο πολιτικά σχόλια ένω η αιτίαση του λέει ότι υπάρχουν συγκεκριμένα φόρουμ για τέτοιου είδους διαλόγου. Προφανώς θεωρεί ότι το ποδόσφαιρο,τα ανέκδοτα, η κλήση στο στρατό,ο καρκίνος του στήθους, το τέλειο πάρκινγκ κλπ κλπ είναι είδη μουσικής,άσκηση ποιητικής,και αναζήτηση ακόρντων.

Κι έγω ρώτω με τη σειρά μου. Σαν χρήστης έχω το δικαίωμα να λέω τη δική μου  σκέψη ,την δική μου άποψη σε όσα βρίσκω ενδιαφέρονται για τη κοινωνία μέσα στο συγκεκριμένο φόρουμ; Ή πρέπει να συμμετέχω αποκλειστικά σαν μουσικός διαφημίζοντας τις όποιες γνώσεις μου και να αυτολογοκρίνομαι σε θέματα των οποίων κάποιες πλευρές είναι ασύμφωνες με τις απόψεις κάποιων;Η μήπως χειρότερα να αλλάξω σκέψη και άποψη επειδή κάποιοι δεν συμφωνούν με αυτή; Να κάνω και λοβοτομή καλύτερα; Τι προτείνετε;

Γιατί κι εγώ με τη σειρά μου να μη ψέγω κάποιον ο οποίος λέει π.χ.  ότι στο καπιταλισμό αν δουλέψεις θα πετύχεις και θα βγάλεις χρήματα χωρίς να κάνεις κομπίνες άλλα μόνο με τη δουλειά σου και να μη του λέω ότι κάνει προπαγάνδα και να τη  σταματήσει;
Γιατί ρε παιδιά; Στο πηγάδι κατουρήσαμε εμείς; Μάνα δεν μας γέννησε;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/07, 02:18
από schizm
14 Απαντήσεις
5474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 16:02
από parantox
13 Απαντήσεις
4538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/09, 19:36
από Spell@lchemist!