Αποστολέας Θέμα: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'  (Αναγνώστηκε 20775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #50 στις: 22/07/10, 16:26 »
Kαταρχην εχω την εντυπωση οτι πραττεις οτι προηγουμενως κατακριθηκε απο τον Βραζιλη ως αναρμοστη συμπεριφορα στο forum, με λιγα λογια ειρωνευεσαι, κοροϊδευεις και επιτιθεσαι εναντιον οσων εχουν καποια ιδεολογια και αποψεις...
Προσωπικα με αφηνει αδιαφορο η σταση αυτη μιας και το μονο που δειχνει ειναι απουσια επιχειρηματων, αλλα νομιζω οτι καλο θα ηταν αφου εχει γινει παρατηρηση για τετοιες συμπεριφορες, αυτες να μην συνεχιζονται. Εχεις κατι να πεις; Πες το με επιχειρηματα, οχι με ειρωνειες κτλ.
Απο κει και περα, οσα λες μου φαινονται τελειως λαθος... Δηλαδη εσυ νομιζεις οτι η χωρα εφτασε εκει που εφτασε επειδη κανεις (εκτος απο σενα προφανως αν κρινω απο οσα εγραψες) δεν δουλευει και ολοι ειναι αραχτοι και δηθεν;
Οτι το μονο που θελουν ολοι οσοι εναντιωνονται σε συγκεκριμενες πολιτικες, ειναι να κανουν χαβαλε, να πηγαινουν σε πορειες, να σπανε κτλ;
Και αυτο που εσυ προτεινεις ειναι σιωπη, δουλεια και πειθαρχια;
Δεν ξερω αν το καταλαβες, αλλα με οσα λες περιγραφεις σχεδον τελεια το υποδειγμα ενος σκλαβου, που δεν μιλαει, κανει οτι του λενε, δεν ζηταει, δεν διεκδικει, φοβαται και δουλευει και αυτος και η οικογενεια του με ανταλλαγμα ισα ισα την επιβιωση του υπο οποιεσδηποτε συνθηκες.
Απο οσο ξερω η δουλεια ειναι πλεον παρανομη και μαλιστα ειναι καθηκον καθε εργαζομενου να διεκδικει τα δικαιωματα του, την αμοιβη του, την περιθαλψη του, την ασφαλεια του.
Επισης, εχε υποψην σου, οτι κι αυτα που εσυ λες ειναι επισης ιδεολογια, οποτε ξανασκεψου το αν η ιδεολογια γενικοτερα ειναι ηλιθιοτητα, γιατι μου θυμιζεις το ανεκδοτο που λεει ο ενας "οποιος λεει οτι ειναι απολυτα σιγουρος για οποιοδηποτε θεμα ειναι ηλιθιος" και τον ρωταει ο αλλος "εισαι σιγουρος για αυτο που λες;" και ξαναπανταει ο αλλος "απολυτα".
Αν δεν υπηρχαν οι ιδεολογιες, δεν θα υπηρχε τπτ, απο τον κοσμο των ιδεων και της σκεψης περνανε τα παντα πριν να μετουσιωθουν σε οτιδηποτε.
Το να εισαι χωρις αποψη, χωρις γνωμη, μπορει να δουλευει για σενα, αλλα οχι για ολους και η αληθεια ειναι οτι φτασαμε εδω που φτασαμε ΑΚΡΙΒΩΣ γιατι υπαρχει ελλειψη ιδεολογιων και "τηρηση" οσων αυτες περιλαμβανουν.
Η ιδεολογια δεν χρειαζεται να ειναι φανατικη, ο φανατισμος ειναι η πραγματικη ηλιθιοτητα και οχι η ιδεολογια αυτη καθ'αυτη.
Και ο φανατισμενος κανει μπαμ, ειναι αυτος που απλα ακολουθει κατι ή γουσταρει κατι χωρις να εχει επιχειρηματα σοβαρα γιατι το ακολουθει (και πραττει οσα πραττει), το γουσταρει κτλ, ενω ταυτοχρονα πιστευει ακραδαντα και περαν καθε αμφιβολιας οτι ολοι οσοι δεν ακολουθουν τον ιδιο δρομο ειναι ηλιθιοι, ανιδεοι, φαντασιοπληκτοι, τεμπεληδες κοκ.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #51 στις: 22/07/10, 16:51 »
Ως απαντηση σε ολα οσα λες, θα σου παραθεσω κατι που ειπε ο παππους και συμφωνω απολυτα:
 
 "απλά ορισμένους τους βολεύει να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν για να έχουν ερείσματα για αντιπαράθεση. "
 
Επισης, αυτο που ειναι προφανες, ειναι οτι η ιδεολογια του καθε ενος που ποσταρει εδω, επιλεγεται καθαρα με βαση την οικονομικη και κοινωνικη του κατασταση. Οπως εχεις πει κι εσυ αλλα και ο La flic προσφατα, δυστυχως (και το εννοω) βρισκεστε σε δεινη οικονομικη θεση.
 
Καταλαβαινω λοιπον την οργη σας, ομως για μενα η μαγκια ειναι να εισαι αριστερος ή αναρχικος ή αριστεριστης ή δεν ξερω τι αλλο χωρις να εισαι φτωχος, διοτι σε αντιθετη περιπτωση κανεις αυτο που κανουν ολοι οσοι κατηγορεις: Επιχειρηματολογεις μονο για την παρτη σου και θες να γυρισεις αναποδα τον κοσμο μονο και μονο επειδη σε βολευει, και οχι επειδη θεωρεις οτι αυτο ειναι το σωστο για ολους. Επομενως, λυπαμαι που στο λεω, αλλα μαλλον εισαι περισσοτερο καιροσκοπος ωφελιμιστης απο ολους οσους κατηγορεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/07/10, 16:53 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #52 στις: 22/07/10, 17:11 »

 
Καταλαβαινω λοιπον την οργη σας, ομως για μενα η μαγκια ειναι να εισαι αριστερος ή αναρχικος ή αριστεριστης ή δεν ξερω τι αλλο χωρις να εισαι φτωχος, διοτι σε αντιθετη περιπτωση κανεις αυτο που κανουν ολοι οσοι κατηγορεις: Επιχειρηματολογεις μονο για την παρτη σου και θες να γυρισεις αναποδα τον κοσμο μονο και μονο επειδη σε βολευει, και οχι επειδη θεωρεις οτι αυτο ειναι το σωστο για ολους. Επομενως, λυπαμαι που στο λεω, αλλα μαλλον εισαι περισσοτερο καιροσκοπος ωφελιμιστης απο ολους οσους κατηγορεις.
Jimmy pap θυμάμαι ότι πριν κάτι μήνες μίλαγες για βολεμένους αριστερούς που δεν ξέρουν τι θα πει εργασία και τη βγάζουν με τα λεφτα του μπαμπά κλπ.
Τώρα κατακρίνεις αυτούς που βρίσκονται σε δεινή οικονομική θέση και εργάζονται.Τελικά αποφάσισε τί από τα 2 κρίνεις ως πρέπον.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #53 στις: 22/07/10, 17:24 »
Χαχαχαχαχαχαχα.... Φιλε μου απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι ειμαι σε δεινη οικονομικη θεση;
Την δουλεια μου την εχω προς το παρον, σπιτι δικο μου εχω (εστω και υπογειο), αμαξι εχω (ξεχρεωμενο) και γενικα οτι θελησω μπορω να το αποκτησω, αργα-αργα, αλλα μπορω...
Αν κοιτουσα πραγματικα την παρτη μου, δεν θα με ενοιαζε τιποτα απο οσα γινονται αυτο τον καιρο, μιας και στην πραγματικοτητα, σε εντελως προσωπικο επιπεδο και προς το παρον τουλαχιστον, δεν με εχει αγγιξει η κριση.
Στο μονο πραγμα που με εχει αγγιξει (σχεδον ολους μας βασικα) η κριση, ειναι οτι ξερω οτι συνταξη δεν προκειται να παρω ποτε και αν αρρωστησω κλαφτα Χαραλαμπε (πραγμα που ετσι κι αλλιως ισχυε βεβαια στην Ελλαδα με το ΙΚΑ κτλ).
Αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν εχει αγγιξει τοσους και τοσους... ειτε   γνωστους μου, ειτε αγνωστους.
Εσυ μπορεις να αδιαφορεις και να θεωρεις οτι αμα δουλευεις αρκετα και σκληρα και εισαι σωστος με τον αγιο εργοδοτη σου, ολα θα πανε καλα και οτι δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις... Οσο για τους αλλους; Χεστους μωρε, ας κανουν κι αυτοι οτι κι εσυ (σουτ, σιωπη και σωπαινε) για να πανε μπροστα και να δουν μια ασπρη μερα, αλλα ετσι τεμπεληδες και χαραμοφαηδες οπως ειναι ολοι τους, τους αξιζει οσα παθαινουν τα ζωα...
Το αν επιχειρηματολογω για την παρτη μου εγω ή εσυ φαινεται απο οσα γραφεις και υποστηριζεις, οποτε με το να κανεις bold κατι που γραφεις δεν το κανεις αυτοματως και "αληθεια".
Σαφως και οσα προτεινω κι εγω και ο flic δεν ειναι σωστα για ολους, ποτε δεν ειπαμε κατι τετοιο... ετσι οπως ειναι διαμορφωμενο σημερα το γενικοτερο συστημα, οτιδηποτε κι αν εφαρμοστει απο αυτα που προτεινουμε, θα θιξει τους εχοντες, τους ...υπερ-εχοντες και γενικοτερα την πλουτοκρατια, προς ωφελος των πολλων.
Τωρα αν εσυ ανηκεις στην πλουτοκρατια ή αν νομιζεις οτι ανηκεις εκει (οπως υπαρχουν λουμπεν αριστεροι, υπαρχουν και λουμπεν καπιταλιστες), τοτε ειναι λογικο να αγχωνεσαι με οσα προτεινονται...
Γενικα παντως να ξερεις, πως η στασιμοτητα, ειναι κακο πραγμα... Η ζωη προχωραει, η εξελιξη προχωραει και εμεις θελουμε να μενουμε πισω για να νιωθουμε "ασφαλεις" και αυτο ακριβως ειναι που εκμεταλλευονται οι οποιοι επιτηδειοι για να κανουν οσα κανουν. Βασιζονται στις ανασφαλειες του κοσμου για να μην φερνουν την αλλαγη που πραγματικα θα ωφελουσε ολους. Γιατι ενδιαφερονται μονο για την παρτη τους και θελουν να διατηρησουν το status quo τους.
Στο κατω κατω ρε φιλε, αν τοσο σε ενοχλουν και οι ιδεολογιες και οσα λεγονται γενικα, μην τα διαβαζεις...
Κανεις δεν σε εβαλε να τα διαβασεις με το ζορι...
Για αυτο υπαρχει η κατηγορια "Λοιπα", για συζητησεις παντως περιεχομενου, συμπεριλαμβανομενου και του πολιτικου/ιδεολογικου.
Αμα δεν γουσταρεις, προσπερασε... Αν γουσταρεις αλλα διαφωνεις, ριξε επιχειρηματα και τις μαγκιες και τις αττακες αστες για αλλου...
Γιατι απο προσβολες και μλκιες εχουμε χορτασει...
Κι εγω θα μπορουσα να πω για σενα (χωρις να σε ξερω) οτι εισαι βολεμενο παιδακι του μπαμπακα σου που αφου εξυνες τα @@ σου σε κανα κολεγιο της πλακας για μερικα χρονια, σου βρηκε ο μπαμπακας μετα τις "σπουδες" και  μια καλη δουλεια σε καποιο λαμογιο φιλο του και καθεσαι και τα ξυνεις και κονομας... Ξερεις, σαν αυτους που "ξαφνικα" ανακαλυψε το ΣΔΟΕ εξω απο κεντρα διασκεδασης, να κυκλοφορουν με porsche και ferrari και μετα απο διασταυρωση  αποδειχτηκε οτι ειναι οι ιδιοι που δηλωνουν εισοδηματα κατω απο 10.000 και παιρνουν και επιδομα βοηθειας απο το κρατος...
Και βεβαια αν ησουν οντως κατι τετοιο, θα ειχες καθε λογο να εναντιωνεσαι σε οσα λεμε και προτεινουμε... Ειναι αυτο που λεμε η μαχη των ταξεων.
Βεβαια ειλικρινα, δεν πιστευω οτι εισαι ενας απο αυτους τους τυπους που περιεγραψα, απλα το εφερα σαν παραδειγμα για να δεις ποσο ασχημο ειναι να λες μλκιες για καποιον και να βγαζεις συμπερασματα χωρις να τον ξερεις.
Πιστευω ομως, οτι μαλλον εχεις μπερδευτει και δεν ξερεις σε ποια ταξη ανηκεις... Τρεφεις ψευδαισθησεις πιστευω νομιζοντας οτι δεν ανηκεις στην εργατικη ταξη και νομιζεις οτι η μεσαια αστικη ταξη στην οποια ανηκεις ειναι και η μονη αξια αναφορας, με απωτερο σκοπο σου να ανεβεις μια ταξη ακομα.
Εγω αντιθετα, αν και ειμαι μαλλον (μιας και δεν σε ξερω) στην ιδια ταξη με σενα, θελω να υπαρξει διαλυση ολων των ταξεων... και αυτο λογικο ειναι καποιους να τους αγχωνει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #54 στις: 22/07/10, 18:12 »
Δεν νομίζω οτί αυτά που λέει ο φίλος Jimi Pap είναι προς σχολιασμό. Το μόνο που θα έλεγα θα ήταν ένα παλιό ελληνικό καπιταλιστικό γνωμικό.Αυτό που λεεί "δούλεψε μου κακορίζικε να μη σου μοιάσω".
Πάντως εάν τετοιου είδους απόψεις υπάρχουν σε ανθρώπους που ασχολούνται με τη τέχνη και τη μουσική, φαντάζομαι τι διάβρωση μυαλού απο τη κυριαρχία υπάρχει στους μικροαστούς. Το κυρίαρχο δόγμα που μετά μανίας επιβάλουν είναι ότι ο λαουτζίκος πρέπει να καταλάβει ότι ο ίδιος είναι  η κύρια αιτία της δυστυχίας του και πως οι φτωχοί είναι από το μυαλό τους  φτωχοί.
Όπως έλεγε και ο μπάρμπα Μάρξ:
  • «Οι ιδέες της κυρίαρχης  τάξης είναι σε κάθε εποχή οι κυρίαρχες ιδέες. Η κυρίαρχη υλική δύναμη της  κοινωνίας και ταυτόχρονα η κυρίαρχη πνευματική της δύναμη» 

    Τι κρίμα λοιπόν εμείς οι ιδεολόγοι να μη χωρούμε σε αυτη την αγγελικά πλασμένη κοινωνία
    .

    ο Διογένης ο κυνικός,ακούγωντας την απόφαση εξωστρακισμού του απο τη πόλη του λόγω ότι ήταν παραχαράκτης νομισμάτων η οποία επί λέξη έλεγε: "Διογένη σε καταδικάζουμε να μείνεις διαπαντώς έξω απο τα τείχη αυτής της πόλης" απάντησε: "Κάνετε λάθος. Έγω σας καταδικάζω να μείνετε για πάντα κλεισμένοι μέσα στα τείχη αυτής της πόλης."

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #55 στις: 22/07/10, 19:03 »
Πως καταφερατε τωρα να συνδεσετε απαντησεις απο το "Ηρθε το ΔΝΤ..." με το συγκεκριμενο θεμα και να επεκταθειτε σε προσωπικου τυπου αντιπαραθεσεις...ενας Θεος ξερει ;D

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #56 στις: 22/07/10, 19:18 »
Kαι να φανταστεις οτι εγω ουτε καν ειχα παρει μερος σε αυτη την κουβεντα... Απλα διαβασα ολες τις σελιδες και μετα ειδα το τελευταιο μηνυμα του jim και τα πηρα ολιγον...
Οντως ομως η απαντηση μου ηταν μαλλον off topic, αν κρινετε οτι δεν ανηκει εδω διαγραψτε την ή μεταφερτε την οπου νομιζετε (καδος;)
Απλα δεν μπορουσα να μην απαντησω, ηταν πολυ προκλητικο το μηνυμα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #57 στις: 22/07/10, 19:33 »
Οτι και να έγραφε ο άνθρωπος κανείς δεν είχε δικαίωμα να του πάρει τη ζωή. Απλός άνθρωπος ήταν, χωρίς σωματοφύλακες και άοπλος , δεν ήταν κάν κάποιος μεγαλοπαράγοντας με σκάνδαλα στην πλάτη του. Απορώ πως κάποιοι τραγικοί βρήκαν ευκαιρία μέσα από αυτό το thread να αρχίσουν τις προσωπικές επιθέσεις εναντίον του (ο άνθρωπος είναι στο χώμα..) δίνοντας έτσι έμμεσα έστω και ελάχιστα ελαφρυντικά στους δράστες. 

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #58 στις: 22/07/10, 19:40 »
Τσιρακι της ασφαλειας ηταν.ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ.Ο ιδιος ο δικηγορος του το ειπε σε κεντρικο δελτιο ειδησεων εμεις τον αμαυρωσαμε?

Αν έδινε πληροφορίες στην Αστυνομία για την πάταξη της εγκληματικότητας, τότε μπράβο του! Αυτό δεν τον αμαυρώνει, αλλά τον βγάζει ασπροπρόσωπο. Εκτός ίσως αν έχεις αποδείξεις ότι έκανε κάτι μεμπτό, οπότε θα μπορούσα να δεχτώ την ένστασή σου.

Επισης ποιος ειπε και τι εγινε?Επαμε απλα οτι πισω απο τη δολοφονια αυτη καθε αυτη(τετοιες γινονται καθε Σαββατο βραδυ στη παραλιακη-ξεκαθαρισμα λεγονται- Βασιλη τωρα σας πηρε ο πονος ε? κρυβεται κατι σπουδαιοτερο.

π.χ.:
δε μπορω΄ο΄μως να υποκριθώ πως λυπάμαι κίολας που τον έφαγαν, όπως στρώνει ο καθένας κοιμάται.
Προσωπικά, δεν σχολίασα το γεγονός της δολοφονίας. Σχολίασα εσάς που με τόσο πάθος προσπαθείτε να πείσετε για το πόσο "κάθαρμα" ήταν ο μακαρίτης. Μπορεί και να ήταν, αλλά ας είστε συγκρατημένοι και φειδωλοί στις εκφράσεις σας.

Προφανως δεν με καταλαβες..δεν μιλαω για τα ΜΜΕ ως ξεχωριστο φορεα..Η χρονικη στιγμη της δολοφονιας ειναι ακρως βρομικη..Αν θες εσυ να νερωνεις μαι τετοια λογικη με μια γενικολογια καντο δεν με ενδιαφερει που λες και εσυ..

Δεν ασχολούμαι με θεωρίες συνωμοσίας. Αν το έκανα, θα μπορούσα κάλλιστα να θεωρήσω ύποπτες και κάποιες κινήσεις από την "δική σας" πλευρά, π.χ. οτι δεν είναι τυχαίο το ότι οι αντιεξουσιαστές μπαίνουν μέσα στις ειρηνικές πορείες και δημιουργούν μπάχαλο για να αντιδράσουν οι αστυνομικοί και τελικά να τις διαλύσουν. Και μετά από μεγάλες καταστροφές στην πόλη, το κράτος λαμβάνει πρόσθετα μέτρα, που συμπεριλαμβάνουν περισσότερη αστυνόμευση, χρήση καμερών, νέοι αυστηρότεροι νόμοι, κλπ. Άρα.... καλύτερα να σταματήσουμε εδώ.


Παρεμπιπτόντως ο στίχος που έχει υπογραφή ο Βραζίλης έχει γραφεί από ένα αντιεξουσιαστικό αναρχικό συγκρότημα τους Γκούλαγκ και είναι απο το ομώνυμο τραγούδι τους "στην αυλή των θεαμάτων" ( ο Αλέξανδρος ο τραγουδιστής τους διάβαζε πολύ Γκυ Ντεμπόρ)
Βραζίλη μήπως είσαι κι εσύ σύντροφος και ντρέπεσαι να μας το πεις;  8)

Ακούω πολύ ελληνικό πάνκ, και μ'αρέσουν πολλοί από τους στίχους, αλλά δεν είμαι "σύντροφος" κανενός.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #59 στις: 22/07/10, 20:15 »
ο λαουτζίκος

Όλα καλά κι όλα ωραία, αλλά αυτή τη λέξη θα παρακαλούσα να μην την ξαναδώ ούτε με font 2 στιγμών...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #60 στις: 22/07/10, 20:51 »


Ακούω πολύ ελληνικό πάνκ, και μ'αρέσουν πολλοί από τους στίχους, αλλά δεν είμαι "σύντροφος" κανενός.

κακό πράγμα η μοναξιά Βραζίλη και στο λέω πολύ φιλικά,εξάλου δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα.

Φαντάζομαι θα ακούς κι εμένα τότε.  ;D

mits@kos τι σε χαλάει ακριβώς στη λέξη; Η μεγαλοαστική τάξη πάντα αποκαλούσε τον λαό υποτιμητικά.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #61 στις: 22/07/10, 21:10 »
Δε δέχομαι με τίποτα την κακομοιριά και την αδυναμία που εκφράζει.

Κι έπειτα, εσύ δε φέρεσαι να ανήκεις στη μεγαλοαστική τάξη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #62 στις: 22/07/10, 21:38 »
Δε δέχομαι με τίποτα την κακομοιριά και την αδυναμία που εκφράζει.

Κι έπειτα, εσύ δε φέρεσαι να ανήκεις στη μεγαλοαστική τάξη.

Πολύ καλά κάνεις και δεν το δέχεσαι. Ούτε εγώ το δέχομαι,ούτε είμαι αστός, μέλλων άνργος είμαι και πάντα προλετάριος. Η φράση είναι επίδητες υποτιμητική γιατί αυτό ακριβώς πιστεύουν οι ισχυροί για τον λαό,ότι ο λαός είναι σαν ένα μικρό παιδί που πάντα μπορείς να το κοροϊδεύεις λόγω ότι είναι ευκολόπιστος,ότι δε μπορεί να ζήσει χωρίς τη προστασία σου,τις υποδείξεις σου,ενώ όταν κάνει "αταξίες" πρέπει να τιμωρείται για να επανέλθει στο δρόμο που εσύ του έχεις επιβάλει ως τον μόνο σωστό.

Αποσυνδεδεμένος La Flic

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 148
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #63 στις: 22/07/10, 21:49 »
Για διαβάστε και το κείμενο του Κούλογλου:

Φόνος στο διαδίκτυο. 
Η ελληνική πρωτοτυπία ανοίγει τη μεγάλη κουβέντα της ελευθερίας της έκφρασης και του Τύπου.
  ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΕΛΙΟ ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ 
                   Στην Ελλάδα τον τόνο δίνει μια μερίδα ελληνικών μπλογκ που αντέγραψαν τις πρακτικές ελληνικών εφημερίδων.     Η άνανδρη δολοφονία του επικεφαλής του μπλογκ troktiko Σ. Γκιόλια  έχει πολλές διαστάσεις. Χαρακτηριστικό για την πορεία της χώρας,  πρόκειται για μοναδικό περιστατικό δολοφονίας δημοσιογράφου στην  Ευρωπαϊκή Ένωση: η υπόθεση θυμίζει την Ιταλία των «χρόνων του μολυβιού»  της δεκαετίας του '70, την αυταρχική μετακομμουνιστική Ρωσία ή κάποια  χώρα που μαστίζεται σήμερα από τη δράση της Μαφίας και εμπόρων  ναρκωτικών, όπως η Κολομβία και το Μεξικό.
Μια ακόμη παγκόσμια πρωτιά που εξασφαλίζουμε είναι ο φόνος στο  διαδίκτυο: μπορεί στη Βιρμανία να πυροβολούνται φωτορεπόρτερ ή στην  Κίνα να διώκονται μπλόγκερ, αλλά είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που  κάποιος δολοφονείται ως επικεφαλής κάποιου μπλογκ. Σε όλες σχεδόν τις  χώρες, οι προσωπικές ιστοσελίδες άνθησαν επειδή έδωσαν τη δυνατότητα σε  απλούς πολίτες και σε αποκλεισμένες από το συμβατικό σύστημα των ΜΜΕ  ομάδες να εκφραστούν, να κάνουν ευρύτερα γνωστό το πρόβλημά τους και να  δημιουργήσουν. Όμως, στην Ελλάδα τον τόνο δίνει μια μερίδα ελληνικών  μπλογκ που αντέγραψαν τις πρακτικές ελληνικών εφημερίδων, οι οποίες  καταφέρνουν να επιβιώνουν, παρότι πουλάνε 1.000 φύλλα την ημέρα:  μετατράπηκαν σε εργαλείο ύποπτων πολιτικών και οικονομικών  εξυπηρετήσεων, ξεκαθαρίσματος λογαριασμών ή και εκβιασμών.
Αντίθετα, μάλιστα, με τον γραπτό Τύπο, σοβαρό ή κίτρινο, όπου οι  εργολαβίες και οι γαλιφιές πρέπει να μοιάζουν με ρεπορτάζ, ενώ οι  μπηχτές, οι συκοφαντικές επιθέσεις ή οι εκβιασμοί πρέπει να παίρνουν  υπόψη τους τον νόμο περί Τύπου, η ανωνυμία του διαδικτύου επιτρέπει όλα  τα χτυπήματα. Όποιος επιχειρηματίας ή δημόσιο πρόσωπο δεχόταν επιθέσεις  από το  troktiko θα έπρεπε να κάνει τα παράπονά του στη Λιβερία, όπου  βρίσκεται η διεύθυνσή του. Παρότι ήταν γνωστό ότι ο Σ. Γκιόλιας ήταν  επικεφαλής του troktiko, όπως άλλωστε παραδέχθηκε εκ των υστέρων το  ίδιο το μπλογκ αποδίδοντας στον δολοφονηθέντα το «όραμα και την ιδέα»  της δημιουργίας του.
Δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι μέχρι η βαλλιστική εξέταση να δείξει  ότι τα όπλα είχαν χρησιμοποιηθεί από τη «Σέχτα Επαναστατών», όχι μόνο  το υπουργείο Δημόσιας Τάξης αλλά και όλοι σχεδόν οι γνωρίζοντες τα  πράγματα ορκίζονταν ότι η δολοφονία Γκιόλια ήταν έργο του οργανωμένου  εγκλήματος. Και ότι, σε αυτό το πλαίσιο, πιθανότατα αποτελούσε  «προειδοποιητικό χτύπημα» εναντίον του επιχειρηματία κ. Κοντομηνά που  φέρεται να χρηματοδοτεί το troktiko και είχε τοποθετήσει τον  δολοφονηθέντα επικεφαλής του ραδιοσταθμού Θέμα 9,89, που ανήκει στον  ίδιο.
Υπήρξα προσωπικά θύμα κυκλωμάτων που χρησιμοποιούν αυτές τις πιο  σκοτεινές πλευρές του Τύπου και του διαδικτύου ελληνικής κοπής. Πριν  από έναν μήνα, μια νεότευκτη, περιθωριακή εφημερίδα δημοσίευσε ένα  πρωτοσέλιδο, ψευδές και συκοφαντικό άρθρο εναντίον μου με τίτλο  «Πράσινο golden boy ενός εκατ. ευρώ στην ΕΡΤ». Αν διάβαζε κανείς τα  ψιλά γράμματα στις μέσα σελίδες, θα μάθαινε ότι αυτό το εκατομμύριο το  είχα εισπράξει στο παρελθόν και σε διάστημα 10 χρόνων, αλλά σύμφωνα με  τον Γκέμπελς, όσο συκοφαντείς τόσο στο τέλος κάτι θα μείνει.
Τις επόμενες μέρες το troktiko παρουσίασε  το φανταστικό εκατομμύριο  ούτε καν ως αμοιβή του παρελθόντος, αλλά ως το ύψος του νέου  συμβολαίου-σκανδάλου που υποτίθεται ότι υπέγραψα με την ΕΡΤ! (με βάση  τις νέες ρυθμίσεις, μετά ΔΝΤ, κανείς στην ΕΡΤ δεν μπορεί να αμείβεται  με περισσότερο από 70.000 τον χρόνο, αλλά, σύμφωνα με τον Γκέμπελς, όσο  μεγαλύτερο ψέμα πεις, τόσο πιο πολύ γίνεται πιστευτό).
Ακολούθησε μπαράζ παρόμοιων εξωφρενικών αναρτήσεων από το troktiko  και συγγενή μπλογκ, μιας τηλεοπτικής εκπομπής  και της ραδιοφωνικής  εκπομπής που παρουσίαζε ο Σ. Γκιολιας. Ένα άρθρο ζητούσε να επιστρέψω  τους μισθούς που είχα πάρει και ένα άλλο να ξεκινήσει δικαστική έρευνα  εναντίον μου!

Στο τέλος, δέχτηκα ανώνυμο τηλεφώνημα, στο οποίο μου  ζητήθηκε να καταβάλω 30.000 ευρώ για να σταματήσουν τα δημοσιεύματα και  οι αναρτήσεις που από εδώ και στο εξής θα συμπεριελάμβαναν και τα  παιδιά μου...
Δεν έχω κανένα αποδεικτικό στοιχείο για να υποστηρίξω ότι η  εφημερίδα, το troktiko και ο υπεύθυνός του ή άλλα μπλογκ είχαν σχέση με  τον εκβιασμό, που καταγγέλθηκε στην αστυνομία (οπότε σταμάτησαν και τα  δημοσιεύματα). Όπως, άλλωστε, δεν έχει σχέση η συμπεριφορά του troktiko  με τη δολοφονία του υπεύθυνού του: αν και η προκήρυξη δεν έχει ακόμη  κυκλοφορήσει, υποθέτω ότι η «Σέχτα» θα τον θεωρεί εκπρόσωπο της  «λούμπεν μικροαστικής τάξης» που έχει καταδικάσει σε θάνατο. Αυτό που  θέλω να πω είναι ότι η επαχθής δολοφονία Γκιόλια δίνει την αφορμή να  συζητήσουμε για την ελευθερία της έκφρασης και το διαδίκτυο καθώς και  για το αν εκτρέφουμε μια κοινωνία-ζούγκλα. Γιατί μόνο σε τέτοιες  κοινωνίες εμφανίζονται ζώα με άγριες διαθέσεις, όπως η Σέχτα των  λεγόμενων Επαναστατών.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #64 στις: 23/07/10, 12:11 »
Κε pappous όπως βλέπω συνεχίζεται να ασχολείστε μαζί μου. Λυπάμαι που σας πλήγωσα τόσο και δεν μπορείτε να με ξεπεράσετε, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Συνεχίστε τις ειρωνίες αν αυτό σας εκτονώνει, ελεύθερο βήμα είναι αυτό το φόρουμ, μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και για αυτό το λόγο. Καλό καλοκαίρι να έχετε και καλές βουτιές.

Αγαπητέ μου, έχω να σας πω μια πληροφορία που θα σας καταπλήξει. Δεν είστε το κέντρο του κόσμου!!!!

Αν βέβαια νομίζετε ότι η ενασχόλησή σας με τον λογότυπό μου, οι ανυπόστατες και αναπόδεικτες κατηγορίες, θα σας αυξήσουν τις μετοχές δημοτικότητας, μπορείτε να το κάνετε άνετα, δεν με απασχολεί καθόλου τι λέει ο "ΜΜΕκοσμος". Και δεν ζητώ και ανταμοιβή...

ΥΓ.Το papous γράφεται με ένα "p"...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #65 στις: 23/07/10, 15:28 »
Κε pappous όπως βλέπω συνεχίζεται να ασχολείστε μαζί μου. Λυπάμαι που σας πλήγωσα τόσο και δεν μπορείτε να με ξεπεράσετε, αλλά δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Συνεχίστε τις ειρωνίες αν αυτό σας εκτονώνει, ελεύθερο βήμα είναι αυτό το φόρουμ, μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε και για αυτό το λόγο. Καλό καλοκαίρι να έχετε και καλές βουτιές.

Αγαπητέ μου, έχω να σας πω μια πληροφορία που θα σας καταπλήξει. Δεν είστε το κέντρο του κόσμου!!!!

Αν βέβαια νομίζετε ότι η ενασχόλησή σας με τον λογότυπό μου, οι ανυπόστατες και αναπόδεικτες κατηγορίες, θα σας αυξήσουν τις μετοχές δημοτικότητας, μπορείτε να το κάνετε άνετα, δεν με απασχολεί καθόλου τι λέει ο "ΜΜΕκοσμος". Και δεν ζητώ και ανταμοιβή...

ΥΓ.Το papous γράφεται με ένα "p"...
Ο.Κ K.papous με ένα "p" . Δεν είμαι το κέντρο του κόσμου, αλλά μάλλον εσύ θεωρείς πως είσαι...Αλλοιώς πως να κρίνω αυτό..."Αν βέβαια νομίζετε ότι η ενασχόλησή σας με τον λογότυπό μου, οι ανυπόστατες και αναπόδεικτες κατηγορίες, θα σας αυξήσουν τις μετοχές δημοτικότητας"...Όποιος δηλαδή ασχολείτε μαζί σου αυξάνει τη δημοτικότητά του; Ποιός είσαι ; Η Μενεγάκη και εγώ η Espresso; 


Ο.Κ τέλος με το κιθάρα, κατάντησε ανέκδοτο, όπως ανέκδοτο κατάντησαν ένα σωρό θέματα τα οποία ξεκίνησαν και στη πορεία γινόντουσαν ατέλειωτα σεντόνια μεταξύ των ίδιων 3-4 ανθρώπων. Είναι οριστικό πλέον. Βαρέθηκα...


Υ.Γ Γράψε ότι θέλεις απάντηση δεν θα πάρεις ξανά. ΕΦΥΓΑ!!! . _  :hi
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #66 στις: 23/07/10, 16:32 »
Ο.Κ K.papous με ένα "p" . Δεν είμαι το κέντρο του κόσμου, αλλά μάλλον εσύ θεωρείς πως είσαι...Αλλοιώς πως να κρίνω αυτό..."Αν βέβαια νομίζετε ότι η ενασχόλησή σας με τον λογότυπό μου, οι ανυπόστατες και αναπόδεικτες κατηγορίες, θα σας αυξήσουν τις μετοχές δημοτικότητας"...

Να το κρίνετε ως έναν τύπο προτεινόμενης απαντήσεως προς τους συκοφάντες. Δεν συμφωνείτε ότι έτσι πρέπει να σκεφτόμαστε και να απαντάμε?

ΥΓ. Αμάν πια... Όλο υποσχέσεις είστε!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #67 στις: 23/07/10, 16:37 »
Για διαβάστε και το κείμενο του Κούλογλου:


Xμμ να μία από τις λίγες φορές που βρήκα ενδιαφέρον κάποιο άρθρο του κούλογλου.
Επίσης macmisia έλεος,κόψε την μίρλα.Ίντερνετ είναι.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #68 στις: 24/07/10, 06:50 »
Ως απαντηση σε ολα οσα λες, θα σου παραθεσω κατι που ειπε ο παππους και συμφωνω απολυτα:
 
 "απλά ορισμένους τους βολεύει να κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν για να έχουν ερείσματα για αντιπαράθεση. "
 
Επισης, αυτο που ειναι προφανες, ειναι οτι η ιδεολογια του καθε ενος που ποσταρει εδω, επιλεγεται καθαρα με βαση την οικονομικη και κοινωνικη του κατασταση. Οπως εχεις πει κι εσυ αλλα και ο La flic προσφατα, δυστυχως (και το εννοω) βρισκεστε σε δεινη οικονομικη θεση.
 
Καταλαβαινω λοιπον την οργη σας, ομως για μενα η μαγκια ειναι να εισαι αριστερος ή αναρχικος ή αριστεριστης ή δεν ξερω τι αλλο χωρις να εισαι φτωχος, διοτι σε αντιθετη περιπτωση κανεις αυτο που κανουν ολοι οσοι κατηγορεις: Επιχειρηματολογεις μονο για την παρτη σου και θες να γυρισεις αναποδα τον κοσμο μονο και μονο επειδη σε βολευει, και οχι επειδη θεωρεις οτι αυτο ειναι το σωστο για ολους. Επομενως, λυπαμαι που στο λεω, αλλα μαλλον εισαι περισσοτερο καιροσκοπος ωφελιμιστης απο ολους οσους κατηγορεις.
Χαχαχαχαχαχαχα κοίτα να δεις, γυρνάω απο την ανασκαφή και βρίσκω το μεγαλύτερο μαργαριτάρι του κιθάρα :P Και ότι πριν λίγο καιρό ο ίδιος τύπος μας την έλεγε γιατί "το παίζουμε επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά" και είμαστε "βολεμένοι αριστεροί/αναρχικοί" και άλλα χαρούμενα. Α ρε jimi με έκανες και γέλασα πραγματικά.

Τσιρακι της ασφαλειας ηταν.ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΑΥΤΟ.Ο ιδιος ο δικηγορος του το ειπε σε κεντρικο δελτιο ειδησεων εμεις τον αμαυρωσαμε?

Αν έδινε πληροφορίες στην Αστυνομία για την πάταξη της εγκληματικότητας, τότε μπράβο του! Αυτό δεν τον αμαυρώνει, αλλά τον βγάζει ασπροπρόσωπο. Εκτός ίσως αν έχεις αποδείξεις ότι έκανε κάτι μεμπτό, οπότε θα μπορούσα να δεχτώ την ένστασή σου.


Ρουφ-ρουφ-ρουφιάνε που λέει και ο Λουδίας δηλαδή....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #69 στις: 24/07/10, 10:45 »
Χαχαχαχαχαχαχα κοίτα να δεις, γυρνάω απο την ανασκαφή και βρίσκω το μεγαλύτερο μαργαριτάρι του κιθάρα :P Και ότι πριν λίγο καιρό ο ίδιος τύπος μας την έλεγε γιατί "το παίζουμε επαναστάτες με τα λεφτά του μπαμπά" και είμαστε "βολεμένοι αριστεροί/αναρχικοί" και άλλα χαρούμενα. Α ρε jimi με έκανες και γέλασα πραγματικά.

Δεν έχεις το δικαίωμα να γελάς με την γνώμη του άλλου, σε μια δημόσια συζήτηση όπου δεν γνωρίζεις τον συνομιλητή σου και την οποία παρακολουθούν πολλά μέλη και επισκέπτες. Αν έχεις απορία για την γνώμη αυτή, ρώτα. Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς, αποσύρσου από την συζήτηση.

Ρουφ-ρουφ-ρουφιάνε που λέει και ο Λουδίας δηλαδή....

(Δεν τον γνωρίζω τον κύριο)
Υπονοείς ότι δεν πρέπει να δίνουμε πληροφορίες στην αστυνομία επειδή είναι οι "οχτροί", "όργανα της εξουσίας" κλπ; ...ή/και για αλληλεγγύη στον κάθε δολοφόνο, ληστή, κλέφτη, βιαστή, καταχραστή, τρομοκράτη, κλπ, κλπ;

Είναι εύκολο να πετάς μια λέξη που'χει γίνει καραμέλα στα στόματα πολλών που θέλουν να "το παίζουν" ενάντια σε όλους και όλα, όμως υπάρχουν κάποια πράγματα που είναι σταθερές αξίες από τα προϊστορικά χρόνια, πχ. η ανθρώπινη ζωή, και δεν επιδέχονται χλευασμού.
Αν αδυνατείς να κάνεις μια συζήτηση με σεβασμό προς τον συνομιλητή σου και χωρίς υπερβολικά ακραίες και φανατικές απόψεις τότε λυπάμαι αλλά το παρόν φόρουμ δεν είναι για σένα.
(αυτό ισχύει για οποιονδήποτε έκανε/κάνει/θα κάνει κάτι παρόμοιο, ας μην επαναλαμβάνομαι)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #70 στις: 24/07/10, 13:16 »
Ο συνομιλιτής μου δηλαδή έχει το δικαίωμα να με κοροϊδεύει κατά αυτόν τον τρόπο? Διότι σε αυτό το φόρουμ με έχουν κατηγορήσει, βρίσει και προσβάλει πάμπολλες φορές για αυτά που πιστεύω. Έχω ακούσει (και όχι μόνο εγώ) ότι δεν έχω δικαίωμα να το παίζω επαναστάτης επειδή είμαι 18-19-20-21 χρονών και δεν ξέρω από ζωή, δεν έχω δικαίωμα να το παίζω επαναστάτης επειδή δεν έχω σταθερή δουλειά με σταθερό μισθό, δεν έχω δικαίωμα να το παίζω επαναστάτης επείδη έχω ένα μουσικό όργανο αξίας (άσχετα αν κανείς δεν νοιάζεται πως το απέκτησα), δεν έχω δικαίωμα να το παίζω επαναστάτης επειδή ως φοιτητής δεν γνωρίζω τι σημαίνει εργασία και εργασιακές σχέσεις και τώρα ένας από τους ανθρώπους που μου έλεγε όλα τα παραπάνω σε μένα και σε πολλούς άλλους μου λέει ότι δνε μπορω να το παίξω επαναστάτης επειδή είμαι φτωχός και συνεπώς καιροσκόπος και ωφελιμιστής επειδή θέλω την αλλαγή της κοινωνίας μόνο για το δικό μου συμφέρον.

Αυτές λοιπόν οι δληώσεις που έχουν γίνει κατα καιρούς για μένα και για άλλους εκτός απο αστείες και γραφικές στην αρχή, διότι αποσκοπούν αποκλειστικά στην πρωσοπική προσβολή αλλά και δεν έχουν έχουν υπόσταση επειδή είμαστε σε φόρουμ και δεν γνωρίζει προσωικά ο ένας τον άλλον, έχουν αρχίσει να γίνονται και άκρως προσβλητικές πλέον. Αυτές οι προσβολές είναι που ξεκινάνε συνήθως και τα flames.

Όσο για το ρουφιάνος. Καλώς ή κακώς ζούμε σε μια κοινωνία που πλέον έχει αρχίσει να ξανά προωθεί την ρουφιανιά ως αξία και αυτή έχει αρχίσει να ριζώνει στον άνθρωπο πάλι. Θα φέρω ένα παράδειγμα, θυμάστε παλιότερα, τότε που πιάσανε την 17Ν, όλοι όσοι βρισκόντουσαν στον κοινωνικό περίγυρω των μελών της οργάνωσης αλλά δεν του γνώριζαν (π.χ. γείτονες, πελάτες σε μαγαζιά τους κτλ) όλοι μα όλοι έλεγαν ότι ποτέ δεν μπορούσαν να φανταστούν ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι τρομοκράτες, ότι είναι ήσυχοι άνθρωποι κτλ.

Αυτό είναι κάτι που γινόταν όταν γινόντουσαν τέτοιες μεγάλες συλλήψεις. Από τότε που άρχισε η αντιτρομοκρατική να προωθεί στα κανάλια τους περίφημους αριθμους με τους οποίους μπορεί να επικοινωνήσει ο καθένας για να δηλώσει κάτι ύποπτο αλλά και μαζί με τον αντιτρομοκρατικό νόμο που ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει καταγγελία σε κάποιον αρκεί να νομίζει αυτός ότι είναι ύποπτος άρχισε να αλλάζει και αυτό που βλέπουμε να δηλώνουν οι άνθρωποι στην τηλεόραση. Οι γείτονες πλέον λένε ότι κάτι τους φάνηκε περίεργο, κάτι είχαν υποψιαστεί κτλ κτλ. Αυτές οι δηλώσεις δεν ξέρουμε υπό ποιο πρίσμα γίνονται. Δεν ξέρουμε αν όντως είχα υποτευτεί κάτι ή όχι. Και αν είχαν γιατί δεν είχαν κάνει την καταγγελία? Εγώ θεωρώ ότι τις περισσότερες φορές οι δηλώσεις αυτές είναι προϊόν της ιδεολογίας του καρφώματος που θέλει να περάσει το κράτος μας. Η δήλωση σου δηλαδή στα κανάλια θα έχει μεγαλύτερη αξία πλέον για τα ΜΜΕ αν λεει "εγώ κατι υποτευτηκα" αντί "δεν είχα καταλάβει τίποτα" γιατί αυτή είναι η ιδεολογία που θέλουν να περάσουν, όταν υποπτεύεσαι κάτι να το λες αμέσως στην αστυνομία, άσχετα αν έχει η δεν έχεις απτά στοιχεία.

Τώρα, για τον συγκεκριμένο κύριο, δεν γνωρίζουμε τι πληροφορίες έδινε στην αστυνομία. Αν αφορούσαν την τρομοκρατία, τον υπόκοσμό, το εμπόριο λευκής σάρκας ή κάποια άλλη πτυχή του έκνομου κόσμου. Είναι γεγονός όμως ότι κατάβάσιν άνρθωποι που αποτελούν "τσιράκια της ασφάλειας" παίζουν σε 2 ταμπλώ. Ποτέ δεν είναι μονόδρομα αυτά τα πράγματα. Καρφώνεις κάποιον για να ωφεληθείς απο την ασφάλεια αλλά δεν καρφώνεις κάποιον άλλον για να τα έχεις καλά και με ένα μέρος του υπόκοσμου. Αυτό είναι που κάνουν τα τσιράκια της ασφάλειας και δεν μπορείς να τους επαινείς για αυτό.

Εγώ δεν είπα, αν πιάσεις επ αυτοφόρω έναν βιαστή, δολοφόνο ή οτιδήποτε άλλο να μην τον καταγγείλεις στην αστυνομία. Φυσικά και να το κάνεις, ή αν έχει αποδείξεις για μια τέτοια αποτρόπαια πράξη. Αλλά έτερον εκάτερον, άλλο να κάνεις κάτι τέτοιο και άλλο να είσαι πληροφοριοδότης της ασφάλειας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #71 στις: 24/07/10, 17:15 »
http://troktiko.blogspot.com/2010/07/troktikou.html
Χτες το βράδυ η τελευταία ανάρτηση του τροκτικού,
Έχουν πολύ πλάκα πάντως τα σημερινά δημοσιεύματα περί φίμωσης μιας ανεξάρτητης φωνής του διαδικτύου όταν πάνω-κάτω είναι γνωστό ότι το συγκεκριμένο blog χρηματοδοτούνταν από τον κοντομηνά(έναν μεγαλοκαρχαρία καναλάρχη δηλαδή) και εξυπηρετούσε συγκεκριμένα συμφέροντα μεταξύ των οποίων του μεγαλύτερου λαμόγιου της χώρας(θέμος) αλλά και της ασφάλειας.
Όλα αυτά προσπαθούσε να τα καλύψει δίνοντας ένα ψευδεπίγραφο βήμα στους αναγνώστες του ανεβάζοντας μέσα σε ελάχιστα λεπτά οποιαδήποτε μαλ***α του στέλνανε κάνοντας έτσι και τον τελευταίο μικροαστούλη που το διάβαζε ευτυχισμένο καθώς πλέον η φωνή του ακουγόταν και πέρα από τις συζητήσεις που έκανε στο καφενείο της γειτονιάς του.
Γενικά παρακολουθώ την ειδησεογραφία από τα νηπιακά μου χρόνια ενώ παράλληλα είναι και το αντικείμενο που σπουδάζω.Πιο ξεφτιλισμένη,ρουφιάνικη και ύπουλη περίπτωση από αυτή του τροκτικού δυσκολεύομαι πολύ να θυμηθώ.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #72 στις: 24/07/10, 17:26 »
Πρωτος διδαξας κιτρινισμου η Αυριανη....
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #73 στις: 24/07/10, 17:30 »
Κολοκύθια με τη ρίγανη. Όπως μας έχει συνηθίσει.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δολοφονήθηκε ο Γκιόλιας του 'troktiko.blogspot.com'
« Απάντηση #74 στις: 24/07/10, 17:36 »
Κολοκύθια με τη ρίγανη. Όπως μας έχει συνηθίσει.
?Σε μένα πάει αυτό?
Αν ναι εξήγησε λίγο παραπάνω γιατί δεν το πιασα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2094 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/07, 02:18
από schizm
14 Απαντήσεις
5478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/10, 16:02
από parantox
13 Απαντήσεις
4542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/09, 19:36
από Spell@lchemist!