Αποστολέας Θέμα: Απορια σχετικα με usb interfaces.  (Αναγνώστηκε 2843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petrukios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απορια σχετικα με usb interfaces.
« στις: 06/08/10, 21:13 »
Καλησπερααα!


εχω βρει και σε προηγουμενες συζητησεις για usb interfaces αλλα παρολα αυτα εχω καποιες αποριες...


1) Αρχικα αν θα μπορουσατε να μου προτεινεται καμια.. Εχω βρει την Line 6 pod ux2 που εχει παρει αρκετα καλες κριτικες... Καμια αλλη αξιολογη..?


2) Τεχνικη απορια.. πχ αν παρω το παραπανω interface ξερω οτι εχει presets απο διαφορους ενισχυτες... Θα μπορουσα να συνδεσω το line out της πεταλιερας μου η του ενιχυτη μου στον  line in της usb interface ??


3) Κανενα καλο λογισμικο για ηχογραφηση που να εχει "δικα του" drums , bass και αλλα οργανα...


Sorry an akougomai newbie alla pio ilithios ta aisthanomai an den rotiso para ama rotiso.. :-\


Euxristo poli...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με usb interfaces.
« Απάντηση #1 στις: 07/08/10, 08:41 »
καλημέρα και καλώς τον ...
 
το ux2 είναι μια χαρά κάρτα για τα λευτά του . αν όμως εσύ ΔΕΝ χρειάζεσαι τις προσομοιώσεις ενισχυτών που περιέχει θα ήταν καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο με αυτά τα χρήματα.
Παρ'ολα αυτά ΝΑΙ μπορείς να συνδέσεις την πεταλιέρα ή το line out του ενισχυτή σου.
Προγράμματα για τα δουλέψεις υπάρχουν πολλά ... abbleton live , cubase , reaper , audacity , κλπ κλπ. όλα καλά είναι .
Υπάρχουν επίσης και πολλά vst plugins για τύμπανα και μπάσο ... ίσως να χρειαστείς ένα midi controller στο μέλλον.
 
και πολύ καλά κάνεις και ρωτάς ..... καλή συνέχεια .... ρίξε μια ματιά σε παλιά θέματα στο kithara , θα βρείς αρκετές πληροφορίες .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος petrukios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με usb interfaces.
« Απάντηση #2 στις: 07/08/10, 08:55 »
Eyxaristo poli gia tin apantisi kai kalos sas brika...

Opote an katalava kala boro na agoraso kapoio software ixografisis pou na boro na katevaso orismena plugins gia basso kithara klp..

Kai mia teleutaia erotisi pou apodikniei tin asxetosini mou se olo to  megaleio tis einai ti einai to midi controller kai pou akrivos tha mou xrisimeusei..

Kithara ksero psilo kala alla se auta ta texnika exo pliri mesanixta..

Euxaristo!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με usb interfaces.
« Απάντηση #3 στις: 07/08/10, 09:23 »
please γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες είναι κανόνας του φόρουμ .
 
τα περισότερα interface της αγοράς περιλαμβάνουν στο πακέτο κάποιο DAW σε lite έκδοση , αλλα υπάρχουν και κάποια που μπορείς να κατεβάσεις δωρεάν και νόμιμα όπως το reaper νομίζω.
 
midi controller είναι οποιοδήποτε κλαβιέ που έχει έξοδο midi . με αυτό θα μπορείς να διαχειριστείς τα vst όργανα .. τύμπανα , μπάσο , organ , κλπ κλπ . ΑΝ βέβαια το inerface που επιλέξεις υποστηρίζει κάτι τέτοιο (έχει δλδ είσοδο midi). *το ux2 δεν έχει
 
θες κάτι τέτοιο : http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm χωρίς να αποτελέι πρόταση απο μένα το συγκεκριμένο καθώς δεν το έχω δουλέψει.
 
όπως κατάλαβες ένας καινούριος κόσμος ανοίγεται μπροστά σου  :P 
 
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος petrukios

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Απορια σχετικα με usb interfaces.
« Απάντηση #4 στις: 08/08/10, 10:23 »
Εκανα σχετικό search και είδα το φως. Με κλαβιε ( που ειναι σαν αρμονιο)μπορεις να συνδεθεις μέσω midi και να αναθέσεις πλήκτρα σε νότες ή drums από οτι κατάλαβα..

Κατέληξα ή στο Tascam US-144 mkII            ή M-Audio Fast Track Pro  που έχουν I/O MIDI.

kosta80 χίλια ευχαριστώ!!

Α! και μια μικρή ερώτηση ακόμα.. Αν τελικά αγοράσω μια απο τις δυο θα χρειαστεί να παρω και καλύτερη κάρτα ήχου ή να κατεβάσω καλύτερους drivers για την onboard κατρτα ηχου που έχω..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Απορια σχετικα με usb interfaces.
« Απάντηση #5 στις: 08/08/10, 12:12 »
Μα αυτές οι δύο είναι (και) κάρτες ήχου! Όπως και τα περισσότερα (όλα;) USB interfaces που έχουν εισόδους αλλά και εξόδους. ;)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
30274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/04, 12:43
από Holy Diver
34 Απαντήσεις
19948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 10:10
από jonakos
7 Απαντήσεις
4322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/08, 15:02
από faser
3 Απαντήσεις
3010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 20:03
από Joevaicci
2 Απαντήσεις
2579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/10, 20:08
από KOSTARAS75
5 Απαντήσεις
3000 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/10, 02:11
από zeromancer
6 Απαντήσεις
3117 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/11, 10:12
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 17:25
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 20:10
από Desert Eagle
11 Απαντήσεις
6167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 01:03
από Υπνοβάτης...