Αποστολέας Θέμα: PODCAST-Τι θα με βοηθησει περισσοτερο στο να βελτιωθω?  (Αναγνώστηκε 7936 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ioannis Anastassakis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
  • Ioannis Anastassakis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Ioannis Anastassakis Official WWW Site

Καλησπερα σε ολους!


Παιρνω το θαρρος να ποσταρω καποια audio/video που εχω δημιουργησει με θεματα σχετικα με την εκμαθηση της κιθαρας.
Ελπιζω να τα βρειτε χρησιμα!  :)


Ask the Guitar Coach, Episode 1 (GREEK Version)



Φιλικά,
            Γιάννης

Ιωάννης Αναστασάκης
Contact Email: anastassakis@gmail.com
Professor of Music   - American College of Greece (Deree College)
G.I.T Tutor               - Musicians Institute (Hollywood, CA))
R.G.T Tutor               - London College of Music


Youtube Channel         - http://www.youtube.com/user/IoannisAnastassakis
Official WWW Site       - http://www.ioannis.org
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/14, 01:31 από www.ioannis.org »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Ενδιαφέρουσα απόψη και συμβουλή για αυτούς που θέλουν να μάθουν να παίζουν κιθάρα. Ευχαριστούμε!

Εγώ είμαι αυτοδίδακτος, και σίγουρα θα είχα πολύ περισσότερη πρόοδο με έναν δάσκαλο, και θα έπαιρνα κουράγιο να συνεχίσω. Σημαντική πάντως είναι η θέληση και η επιμονή που πρέπει να έχει κάποιος για να γίνει καλός κιθαρίστας. Αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το τι θέλει και που θέλει να φτάσει ή αρχίζει να βαριέται το όργανο, ίσως ο δάσκαλος δώσει κίνητρο με τον τρόπο του, ή ίσως δεν θα πρέπει πια να έχει υψηλούς στόχους.

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Η  αποψη μου ειναι οτι.. κανεις δεν θα προσπαθουσε να μαθει μονος του αν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να εχει δασκαλο!!!


Αυτο που αναλυεις στο βιντεο φιλε Γιαννη ειναι αυτονοητο και δεν χρειαζεται καν επειχηρηματολογια.. αυτο που θα ηταν περισσοτερο ισως ενδιαφερον ειναι το εξης: Εσεις οι δασκαλοι να προτεινετε τεχνικες για το πως μπορει καποιος να παει σε δασκαλο χωρις να εχει την οικονομικη δυνατοτητα. Γιατι εδω το φαρμακο το ξερουμε πιο ειναι.. αλλα πως να το αγορασεις και μαλιστα καθε τοσο? Ειναι απο αυτα που παιρνουν οι γέροι on a regular basis!!!
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος tsirigotis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
υπαρχουν και αρκετα οικονομικοι (αλλα πολυ καλοι) δασκαλοι !

Αποσυνδεδεμένος talfarlow

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για μένα σωστός δάσκαλος είναι αυτός που μαθαίνει στον μαθητή του πως να μαθαίνει μόνος του πάνω στο όργανο.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Να πω και εγω την γνωμη μου..
Οποιος πει οτι παιζει 10-12 ωρες την ημερα λεει ψεματα γιατι δεν βγαινουν οι ωρες εκτως αν καποιος αλλος τον ταιζει,ποτιζει και γενικα τα εχει ολα ετοιμα.Οποιος θελει να παει σε δασκαλο τοτε να κωψει εξωδα απο αλλου(εαν ειναι εφικτο).Οποιος παει σε δασκαλο να πηγαινει διαβασμενος στο μαθημα.
Αυτα τα λεω απο προσωπικη εμπιρια.Παιζω μπασο 4 χρονια και 3 πηγαινα σε ωδειο.
Υπηρχε πρωοδος,αλλα μεχρι ενα σημειο.Οταν αρχησα να πηγαινω αδιαβαστος επειδη η ζωη δεν ειναι μονο μουσικη..δουλευω περιπου 10-12 ωρες την ημερα,καθε μερα,γιωρτες αργιες δεν υπαρχουν,+6 ωρες υπνο,+3 ωρες προσωπικες αναγγες(φαι,μπανιο κτλ),δρομολογια πανε δουλια πανε εδω πανε εκει,δουλιες στο σπιτι εμειναν 3-5 ωρες αλλα θελουμε και να ξελαμπηκαρουμε λιγο.Να κατσω στον καναπε και να μην κανω τιποτα,κανα καφε,να κατσω με την γυναικα να την δω..
Στην αρχη ξεκινησα μονος.Και πηγαινα πολυ καλα.Μετα στο ωδειο πετουσε η ομαδα αλλα μετα..δεν.
Τωρα σιγουρα αν ειχα πολυ μερακι θα εκλεβα χρονο απο αλλου.Ποτε το κανω ποτε οχι.
Που θελω να καταληξω?μην λεμε οτι να ναι και ειμαστε υπερβολικοι,ενας αυτοδηδακτος θα μαθει πιο γρηγορα(λιγοτερες μερες-μηνες) κατι απο εναν που κανει μαθηματα εαν αφιερωσει περισοτερο χρονο(ωρες εξασκησης).Και απο οτι βλεπω,και οι αυτοδηδακτοι ξερουν που εχουν προβλημα και αν θελουν να βελτιωθουν μπορουν.
Δεν θα παω στον γιατρο να παρω μου γραψει μια συνταγη ασπιρηνη οταν ο ιδιος ξερω πως εχω πονοκεφαλο και η ασπιρηνη ειναι το φαρμακο.Ολοι μας γνωριζουμε που ειμαστε καλοι και που οχι.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/11/14, 16:04 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
εγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός στα μαθήματα μέσω skype
βασικά το θεωρώ απόμακρο και ότι αναγκαστικά το μάθημα θα γίνεται σε πολύ κλισέ στύλ.

το σίγουρο είναι ΕΝΑ, θέλει πολύ δουλειά και χρόνο να χωνέψεις αυτά που μαθαίνεις, να τα κάνεις κτήμα σου και να τα χρησιμοποιείς αυθόρμητα.  όπως οδηγάς το αυτοκίνητο.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Είμαι κι εγώ ένας αυτοδίδακτος στην κιθάρα, και δεν διέθεσα σοβαρό χρόνο και χρήμα για να μάθω κιθάρα. Λυπάμαι για αυτό. Αναγνώρισα την σημασία του δασκάλου όταν έκανα μαθήματα ντραμς σε ένα πολιτιστικό κέντρο. Ήταν μόνο 15-20', μια-δυο φορές τη βδομάδα, αλλά ο δάσκαλος μου έδινε να καταλάβω τι έπρεπε να προσέξω, στις ασκήσεις που μελετούσα.

Η  αποψη μου ειναι οτι.. κανεις δεν θα προσπαθουσε να μαθει μονος του αν ειχε την οικονομικη δυνατοτητα να εχει δασκαλο!!!

Αρα, πρεπει να επαναπροσδιορίσει τους στόχους του. π.χ. δεν θα γίνεις επαγγελματίας ποδοσφαιριστής αν δεν έχεις λεφτά να πας σε καλό γυμναστή/coach/trainer, απλά θα κλωτσάς τη μπάλα για το χαβαλέ σου.

Εσεις οι δασκαλοι να προτεινετε τεχνικες για το πως μπορει καποιος να παει σε δασκαλο χωρις να εχει την οικονομικη δυνατοτητα.

Δεν το κατανοώ αυτό. Ο δάσκαλος πρέπει να σε βοηθήσει να βρεις άλλο φτηνό δάσκαλο ή ακόμα και τσάμπα;
Δεν ξέρω κανέναν δάσκαλο που να διδάσκει εθελοντικά/αφιλοκερδώς, εκτός αν είναι φίλος, συγγενής, γκόμενος/α, κ.ά.


Που θελω να καταληξω?μην λεμε οτι να ναι και ειμαστε υπερβολικοι,ενας αυτοδηδακτος θα μαθει πιο γρηγορα(λιγοτερες μερες-μηνες) κατι απο εναν που κανει μαθηματα εαν αφιερωσει περισοτερο χρονο(ωρες εξασκησης).Και απο οτι βλεπω,και οι αυτοδηδακτοι ξερουν που εχουν προβλημα και αν θελουν να βελτιωθουν μπορουν.

Το "πιο γρήγορα" και το "περισσότερο χρόνο" είναι σχετικές έννοιες. Αν κάποιος (π.χ. εσύ, όπως είπες) δεν έχει χρόνο και όρεξη να μελετήσει αυτά που του δίνει ο δάσκαλος, τότε φυσικά δεν θα προοδεύσει γρήγορα, ενώ ένας άλλος αυτοδίδακτος που έχει άπλετο χρόνο και όρεξη πιθανόν να προοδεύσει πιο γρήγορα.

Ένας αυτοδίδακτος αρχάριος, πως θα κατανοήσει παντού και πάντα το που έχει πρόβλημα; αφού έχει άγνοια για τα περισσότερα θέματα...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ενας μουσικος (αυτοδηδακτος και μη) ξερει τις αδιναμιες του γιατι απλα δεν μπωρει να παιξει κατι.πχ δεν μπορω να παιξω την ντο ματζορε σε αλλη θεση.το ξερω γιατι οταν προσπαθησα δεν μπορεσα αρα ξερω την αδυναμια μου και πρεπει να την διορθωσω.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ενας μουσικος (αυτοδηδακτος και μη) ξερει τις αδιναμιες του γιατι απλα δεν μπωρει να παιξει κατι.πχ δεν μπορω να παιξω την ντο ματζορε σε αλλη θεση.το ξερω γιατι οταν προσπαθησα δεν μπορεσα αρα ξερω την αδυναμια μου και πρεπει να την διορθωσω.
Ναι, αλλά αυτό που ξεχνάς είναι το εξής απλό: το ΠΟΤΕ θα αναγνωρίσει ο αρχάριος την αδυναμία του αυτή. Και το κλασικό παράδειγμα είναι η απλή πεντατονική. Κατεβάζει ο τάδε ένα backing track, σου λέει που είναι, Αm, γ**ώ, πάμε, και δώστου πάνω κάτω στο 5ο τάστο. Και αυτό που θα συμβεί είναι οτι δε θα εγκαταλείψει ποτέ την ασφάλεια αυτής της θέσης, και ξαφνικά θα δεί οτι δεν μπορεί να την παίξει στις άλλες 4 θέσεις. Αν τελικά το δεί. Εδώ είναι η ουσία, και όπως σωστά αναφέρθηκε
Για μένα σωστός δάσκαλος είναι αυτός που μαθαίνει στον μαθητή του πως να μαθαίνει μόνος του πάνω στο όργανο.
, αυτό είναι ίσως και ένα από τα σημαντικότερα πράγματα. Ο δάσκαλος δεν θα σε βάλει να κάνεις κάτι που ξέρεις. Ο ΣΩΣΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ, θα σε σπρώξει να κάνεις αυτά που δε μπορείς, γιατι για αυτό πήγες.

Από κει και πέρα, δε θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση για τους δασκάλους. Ξέρω πολύ καλά οτι το οικονομικό είναι ένας θεμελιώδης παράγοντας, και τα μόνα που έχω να πω στον οποιοδήποτε θελήσει να μάθει μόνος του είναι τα εξής:
1)Μια φορά στις 2 βδομάδες? Μια φορά το μήνα? Το δίμηνο? Μίλα με κάποιον ΔΑΣΚΑΛΟ. Οχι το γειτονάκι που παίζει Theater στη διπλή ταχύτητα. Με κάποιον δάσκαλο.
2)Φτιάξτε ένα πρόγραμμα. Χωρίστε τη μελέτη σε κατηγορίες.
3)Μη χαρίζεσαι στον εαυτό σου. Πρέπει εσύ ο ίδιος να επιβλέπεις τον εαυτό σου.
4)Ξέχνα το χάος που υπάρχει απο μεθόδους. Κάνε συζητήσεις στα fora, διάλεξε ένα βιβλίο, και μείνε σε αυτό. Μη προσπερνάς τίποτα, μη προσθέτεις τίποτα, χωρίς να συμβουλευτείς κάποιον. Το ίδιο ισχύει και σε κανάλια στο ΥΤ ξέρω γω.
5)Μετρονόμος. Πάντα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Αν εχεις μαθει κατι και μενεις σε αυτο γιατι νιοθεις ασφαλια και σιγουρια τοτε υστερα απο 15 χρονια θα εισαι στασημος.Εγω που πλεων μαθαινω μονος μου κατα 80% κανω πειραματησμους πχ thumb-pop στην ιδια την χορδη η και βαραω thampιες πανω στο 7ο ταστο,παιζω επιτηδες λαθος μελωδιες η αλλαζω τα ρυθμηκα 19% να δω καποιον μπασιστα που μου αρεσει ωστε να καταλαβω πως "λειτουργει" ε και 1 φορα στους 3 μηνεςθα ανοιξω να διαβασω οτι εχω απο το ωδειο.Για να πας μπροστα βαλε μια ντραμα να βαραει και πειραματισου και οχι ολο τα ιδια.Γραψε να ακουσεις τι παιζεις και δες αλλους παιχταραδες να παρεις ιδεες.Καλο να ειμαστε συντιριτικοι ομως οχι στην μουσικη..
Δεν ειμαι κατα του δασκαλου αλλα και χωρις δασκαλο παλι μαθαινεις,απλα ποναει πιο πολυ
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Η συμβουλή: "βρες έναν καλό δάσκαλο για να στα μάθει σωστά" έχει γίνει κλισέ, εντελώς!
Ο καθ' ένας μπορεί να την δώσει, γιατί είναι θέμα κοινής λογικής, δεν χρειάζεται καν να ασχολείσαι με την μουσική για να δώσεις μια τέτοια συμβουλή.

Μπορεί τώρα κάποιος να δώσει μια συμβουλή για το πως θα μάθει κάποιος κιθάρα, εκτός από το να βρει κάποιον καλό δάσκαλο.
Εδώ θα φανεί!

Ας πούμε μια καλή συμβουλή που είπατε πιο πάνω είναι να παίζει κάποιος το ίδιο σόλο σε διαφορετικές θέσεις πάνω στην ταστιέρα. Πολύ καλή συμβουλή γιατί έτσι μαθαίνεις τις νότες παντού.
Κάποιες τέτοιες μικρές αλλά χρήσιμες συμβουλές χρειάζεται κάποιος για να προχωρήσει σιγά-σιγά.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Μπορεί τώρα κάποιος να δώσει μια συμβουλή για το πως θα μάθει κάποιος κιθάρα, εκτός από το να βρει κάποιον καλό δάσκαλο.
Εδώ θα φανεί!

Σε αυτήν την περίπτωση, το ερώτημα δεν είναι "Τι θα με βοηθησει περισσοτερο στο να βελτιωθω;", αλλά: "Τι θα με βοηθήσει λίγο/κάπως/αρκετά στο να βελτιωθώ"... ή: "Πως μπορώ να μάθω κιθάρα μόνος μου; (χωρίς να έχω υψηλές προσδοκίες)". Αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση...

Ο Ιωάννης (Αναστασάκης) είπε την γνώμη του ως επαγγελματίας κιθαρίστας και δάσκαλος. Φαντάζομαι την ίδια γνώμη έχουν όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι από εμάς δεν έχουν να διαθέσουν χρήματα για να πληρώσουν δάσκαλο, αλλά αυτό είναι άσχετο με το τι θεωρείται γενικά ως καλύτερος τρόπος να μάθεις ένα όργανο.

Αποσυνδεδεμένος Lampr0s

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
...αλλά αυτό είναι άσχετο με το τι θεωρείται γενικά ως καλύτερος τρόπος να μάθεις ένα όργανο.


Πάλι θα πω τα ίδια.. υπάρχει κανεις εδω μεσα ή απ εξω που πιστευει οτι ο καλυτερος τροπος να μαθει ενα οργανο ειναι απο μονος του? :o Αν ηταν ετσι τοτε θα προτειναμε να καταργηθει και η εκπαιδευση, να κλεισουν σχολεια, πανεπ/μια, ωδεια κτλ.. τι τα θελουμε τα εχει ολα το γιουτιουμπ!!!


Κανεις δεν κατηγορησε το Γιαννη για αυτα που λεει ως δασκαλος, σωστα ειναι! Επισης καποιοι εδω μεσα ειμαστε δασκαλοι καπου αλλου, σε καποιο αλλο αντικειμενο, και τα ξερουμε καλα ολα αυτα. Βεβαια το thread πηρε τροπη στο "τροπους να μαθει καποιος απο μονος του". Πιστευω οτι θα ηταν καλυτερο να λεει ο καθενας πχ. τροπους που εξοικονομει χρηματα για δασκαλο, ποσο συχνα κανει μαθηματα, να προτεινει καποιο δασκαλο ως "καλο" που του αλλαξε ριζικα το παιξιμο του στο οργανο κτλ.. οτι μπορει να προτεινει ο καθενας σχετικο. Εγω στην κιθαρα ειμαι αυτοδιδακτος και δεν εχω τετοια εμπειρια, αλλα μονο απο ωδεια πανω σε πιανο και βιολι.
"Πας ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται και ο ταπεινών εαυτόν υψωθήσεται" (Κατά Λουκάν, ιδ. 7-11)

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ

Σε αυτήν την περίπτωση, το ερώτημα δεν είναι "Τι θα με βοηθησει περισσοτερο στο να βελτιωθω;", αλλά: "Τι θα με βοηθήσει λίγο/κάπως/αρκετά στο να βελτιωθώ"... ή: "Πως μπορώ να μάθω κιθάρα μόνος μου; (χωρίς να έχω υψηλές προσδοκίες)". Αλλά αυτό είναι για άλλη συζήτηση...

Ο Ιωάννης (Αναστασάκης) είπε την γνώμη του ως επαγγελματίας κιθαρίστας και δάσκαλος. Φαντάζομαι την ίδια γνώμη έχουν όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες. Καταλαβαίνω ότι κάποιοι από εμάς δεν έχουν να διαθέσουν χρήματα για να πληρώσουν δάσκαλο, αλλά αυτό είναι άσχετο με το τι θεωρείται γενικά ως καλύτερος τρόπος να μάθεις ένα όργανο.

εντάξει, τότε το βίντεο του Ιωάννη είναι μια έμμεση διαφήμιση-προτροπή να πάμε να βρούμε καλό δάσκαλο.
Και πάλι είναι γνωστό!

Ας πάρουμε και μια απάντηση στην εξής ερώτηση:

"Τι θα με βοηθήσει περισσότερο στο να βελτιωθώ, χωρίς δάσκαλο";

Να τονίσω ότι εγώ έχω στο πρόγραμμά μου να πάω σε δάσκαλο κάποια στιγμή και είμαι υπερ, αλλά προς το παρών μαθαίνω μόνος μου.

Επίσης υπάρχουν ορισμένα πράγματα στην δεξιοτεχνία που θέλουν χρόνο να τα μάθεις με ή χωρίς δάσκαλο,
μπορεί ο δάσκαλος να σου δώσει το τέλειο το πρόγραμμα και να είναι super-wow αλλά να χρειάζεσαι αρκετό χρόνο για να μπορέσεις να τα παίξεις σωστά.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Δεν φανταζομαι να αμφισβητει κανενας οτι με ενα δασκαλαο και "δομημενη" μελετη προχωράς ποιο γρηγορα και ολοκληρωμενα. Υπαρχουν πραγματα περα απο κλιμακες και αρμονιες που πρεπει να εκπαιδευεις χρονια το αυτι σου για να τα αντιληφθει και μονος σου αναλογως θα χρειστεις χρονια για να τα κανεις πραξη στην κιθαρα. Επισης λυπαμαι αν θα στεναχωρήσω καποιους αλλα δεν ειμαστε ολοι σε δυνατότητα να αντιλειφθουμε χρωματισμους/βιμπρατα/δυναμικες σε ενα παιξιμο, επομενος δεν μπορουμε ολοι να τα διορθωσουμε. Εχει να κανει και με φυσικα ταλεντα ,οπως το τελεια κουρδισμενο αυτι, που αν δεν ειμαστε απο τους τυχερους να το εχουμε δυσκολευουν ακομα περισσοτερο την εκμαθηση ανευ δασκαλου.
Να τονισω οτι μελετη εχω κανει μονο σε πιανο πριν απο πολλα-πολλα χρονια και στην κιθαρα ειμαι αυτοδιδακτος. Στα 33 μου νοιωθω ωραιο με το επιπεδο μου αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι ποιο θα ηταν το επιπεδο μου αν ειχα μελετησει κιθαρα με δασκαλο.

Αυτο που πρεπει να μας απασχολει δεν ειναι αν πρεπει να βρουμε δασκαλο η οχι, αλλα πως θα καταλαβουμε αν ο δασκαλος που βρηκαμε ειναι καλος, ουσιαστικος και αν θα μας δωσει τα εφοδια για να προχωρήσουμε η οχι. Δυστυχως  εχω γνωρισει αρκετους "δασκαλους" οι οποιοι φανηκαν "λιγοι". Επερναν μια μεθοδο και απλα την παπαγαλιζαν. Ετσι δυστυχως μαθαινεις καποια βασικα πραγματα αλλα δεν πας μακρια...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
εντάξει, τότε το βίντεο του Ιωάννη είναι μια έμμεση διαφήμιση-προτροπή να πάμε να βρούμε καλό δάσκαλο.
Και πάλι είναι γνωστό!

Αν δεν έγινα κατανοητός: Εννοούσα ότι όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες-δάσκαλοι αναγνωρίζουν από πρώτο χέρι την αξία ενός καλού δασκάλου, γιατί κι αυτοί είχαν/έχουν. Αυτή η συμβουλή/προτροπή είναι πάντα η ίδια, είτε επιλέξεις ως δάσκαλο τον Ιωάννη, ή άλλον, ή κανέναν.

Ας πάρουμε και μια απάντηση στην εξής ερώτηση:

"Τι θα με βοηθήσει περισσότερο στο να βελτιωθώ, χωρίς δάσκαλο";

ΟΚ, είναι κι αυτή μια ενδιαφέρουσα ερώτηση. Αλλά πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στο θέμα που άνοιξε για το συγκεκριμένο podcast ο Ιωάννης και θα πρέπει να ανοιχτεί άλλο. Εκτός αν ο Ιωάννης θέλει να συνεχίσει στο παρόν θέμα -και όχι σε άλλο- απαντώντας σε ερωτήσεις/απορίες μελών.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
εντάξει, τότε το βίντεο του Ιωάννη είναι μια έμμεση διαφήμιση-προτροπή να πάμε να βρούμε καλό δάσκαλο.
Και πάλι είναι γνωστό!

Αν δεν έγινα κατανοητός: Εννοούσα ότι όλοι οι επαγγελματίες κιθαρίστες-δάσκαλοι αναγνωρίζουν από πρώτο χέρι την αξία ενός καλού δασκάλου, γιατί κι αυτοί είχαν/έχουν. Αυτή η συμβουλή/προτροπή είναι πάντα η ίδια, είτε επιλέξεις ως δάσκαλο τον Ιωάννη, ή άλλον, ή κανέναν.

Ας πάρουμε και μια απάντηση στην εξής ερώτηση:

"Τι θα με βοηθήσει περισσότερο στο να βελτιωθώ, χωρίς δάσκαλο";

ΟΚ, είναι κι αυτή μια ενδιαφέρουσα ερώτηση. Αλλά πιστεύω ότι δεν ταιριάζει στο θέμα που άνοιξε για το συγκεκριμένο podcast ο Ιωάννης και θα πρέπει να ανοιχτεί άλλο. Εκτός αν ο Ιωάννης θέλει να συνεχίσει στο παρόν θέμα -και όχι σε άλλο- απαντώντας σε ερωτήσεις/απορίες μελών.


επαναλαμβάνω,

δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας στον χώρο της μουσικής για να δώσεις αυτήν την συμβουλή.
Ακόμα και ένας άσχετος με την μουσική πιστεύει ότι ο δάσκαλος είναι η καλύτερη λύση να μάθεις κάποιο πράγμα.
πχ αν ρωτήσεις έναν φούρναρη πως θα μάθω καλύτερα Κινέζικα, μόνος μου ή με δάσκαλο, θα σου πει βρες δάσκαλο.
είναι θέμα κοινής λογικής.

και δεν θέλω να το προσωποποιήσω στον Ιωάννη του οποίου το εγκώμιο το έχω ήδη πλέξει σε άλλο τόπικ.
αλλά όπου ρωτάς κάτι αμέσως σου λένε βρες δάσκαλο, είναι λίγο κλισέ απάντηση.

αυτά,
πάντοτε φιλικά και με πνεύμα επικοινωνίας
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εδω ο stanley clarke λεει πως αναπτησεις τις γνωσεις του στο μπασο και λογικα χωρις δασκαλο
https://www.youtube.com/watch?v=Py3jT0uaZw0
και ηταν κατι που με εβαλε σε περιεργια και να το δοκημασω και οντος με βοηθισε.Οποτε ας πουμε πως ειναι η απαντηση ενος μεγα μουσικου στην ερωτηση του guitarfan "Τι θα με βοηθήσει περισσότερο στο να βελτιωθώ, χωρίς δάσκαλο";
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Δεν φανταζομαι να αμφισβητει κανενας οτι με ενα δασκαλαο και "δομημενη" μελετη προχωράς ποιο γρηγορα και ολοκληρωμενα. Υπαρχουν πραγματα περα απο κλιμακες και αρμονιες που πρεπει να εκπαιδευεις χρονια το αυτι σου για να τα αντιληφθει και μονος σου αναλογως θα χρειστεις χρονια για να τα κανεις πραξη στην κιθαρα. Επισης λυπαμαι αν θα στεναχωρήσω καποιους αλλα δεν ειμαστε ολοι σε δυνατότητα να αντιλειφθουμε χρωματισμους/βιμπρατα/δυναμικες σε ενα παιξιμο, επομενος δεν μπορουμε ολοι να τα διορθωσουμε. Εχει να κανει και με φυσικα ταλεντα ,οπως το τελεια κουρδισμενο αυτι, που αν δεν ειμαστε απο τους τυχερους να το εχουμε δυσκολευουν ακομα περισσοτερο την εκμαθηση ανευ δασκαλου.
Να τονισω οτι μελετη εχω κανει μονο σε πιανο πριν απο πολλα-πολλα χρονια και στην κιθαρα ειμαι αυτοδιδακτος. Στα 33 μου νοιωθω ωραιο με το επιπεδο μου αλλα πραγματικα αναρωτιεμαι ποιο θα ηταν το επιπεδο μου αν ειχα μελετησει κιθαρα με δασκαλο.

Αυτο που πρεπει να μας απασχολει δεν ειναι αν πρεπει να βρουμε δασκαλο η οχι, αλλα πως θα καταλαβουμε αν ο δασκαλος που βρηκαμε ειναι καλος, ουσιαστικος και αν θα μας δωσει τα εφοδια για να προχωρήσουμε η οχι. Δυστυχως  εχω γνωρισει αρκετους "δασκαλους" οι οποιοι φανηκαν "λιγοι". Επερναν μια μεθοδο και απλα την παπαγαλιζαν. Ετσι δυστυχως μαθαινεις καποια βασικα πραγματα αλλα δεν πας μακρια...


πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου,
Το να παπαγαλίζεις μπορεί να σου προσφέρει κάποια παροδική ικανοποίηση γιατί μπορείς και παίζεις κάποια κομμάτια αλλά μακροπρόθεσμα θα σου γίνει εμπόδιο στην εξέλιξη,
Μπορεί στην αρχή να είναι ενθαρρυντικό για να αποκτήσεις κάποια οικειότητα με το όργανο και δεξιοτεχνία αλλά μετά πρέπει να γίνει πιο σοβαρή και αναλυτική δουλειά.
Εγώ τώρα εξασκούμε με jam track κάποιες φορές που μετράω 1,2,3,4 μου βγαίνει καλά, αλλά αυτό είναι λίγο τυφλοσούρτης, όταν προσπαθώ να ακούσω το track και να παίξω μόνο βάση αυτού τότε το χάνω σε κάποια σημεία.
Να ποια είναι η διαφορά!
I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
6731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/03, 23:36
από SIB
86 Απαντήσεις
26327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 00:41
από GermanRock
5 Απαντήσεις
2843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/11, 22:29
από Spyros Delta
6 Απαντήσεις
2520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 12:39
από neeckos
0 Απαντήσεις
3109 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/14, 19:28
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
4066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 18:29
από Guitar Fan
0 Απαντήσεις
1549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/20, 15:32
από Ioannis Anastassakis
2 Απαντήσεις
1913 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/20, 19:08
από bathan
0 Απαντήσεις
2417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/21, 19:39
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/22, 14:58
από Ioannis Anastassakis