Αποστολέας Θέμα: setarisma κιθαρας  (Αναγνώστηκε 3250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batistapao13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
setarisma κιθαρας
« στις: 04/08/09, 13:27 »
γεια σας να ρωτησω κατι που για μενα εχει μεγαλη σημασια.οταν αγοραζω καινουργια ηλεκτρικη κιθαρα χρειαζεται οπωσδηποτε σεταρισμα?

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: setarisma κιθαρας
« Απάντηση #1 στις: 04/08/09, 14:40 »
Τη «σκίζεις» στο παίξιμο για κάνα μήνα, δεν τη δίνεις σε κανέναν άλλο να παίξει μέσα σε αυτό το διάστημα και μετά την πας για το σετάρισμα…

Αποσυνδεδεμένος batistapao13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: setarisma κιθαρας
« Απάντηση #2 στις: 04/08/09, 16:03 »
για ποιον λογο χρειαζεται σεταρισμα???

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: setarisma κιθαρας
« Απάντηση #3 στις: 04/08/09, 20:31 »
αναλογως τι εννοεις ''σεταρισμα''. αν παρεις καινουργια κιθαρα και αλλαξεις χορδες απο 9 σε 10 ας πουμε και εχει floyd rose  τοτε ναι θελει ρυθμιση.ειναι πολλα που πρεπει να μαθεις μονος ειναι η γνωμη μου που παιζουν πολυ σημαντικο ρολο στο παιξιμο σου.τωρα αν παρεις μια καινουργια και εχει σταθερη γεφυρα τοτε απλα κουρδισε και σε κανα μηνα (αναλογα την αξια της κιθαρας και τον χρονο που παιζεις) τραβα σε εναν που μπανιζει να κανει τα βασικα.

Αποσυνδεδεμένος batistapao13

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: setarisma κιθαρας
« Απάντηση #4 στις: 04/08/09, 22:00 »
αγορασα αυτην http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=5937
setarisma πρεπει να κανω σε αυτη?αν ναι για ποιο λογο εφοσον ολα θα μεινουν stock?ποσο κοστιζει ενα σεταρισμα?

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: setarisma κιθαρας
« Απάντηση #5 στις: 05/08/09, 00:07 »
ολες οι κιθαρες φιλε μου και ιδιετερα οι φτηνες θελουν απο την αρχη σεταρισμα.ρυθμισμα της βεργας για να ειναι η ταστιερα ολοισια και ρυθμιση του action (υψος χορδων). μετα ρυθμιση του υψους των μαγνητων για να αποδιδουν το μεγιστο και τελος ρυθμιση του intonation για να συμφωνει ακουστικα η πρωτη οκταβα με τη δευτερη(12ο ταστο και μετα). εαν δεν τα κανεις αυτα και περιμενεις κανενα μηνα απο το ακουστικο αποτελεσμα στην εβδομαδα επανω θα την πεταξεις την κιθαρα γιατι θα νομιζεις οτι ειναι για τα μπαζα.δυστυχως ολες οι κιθαρες το χρειαζονται αυτο απο την αρχη. βρες ενα μαστορα και με 30-50 ευρω θα την φτιαξει τελεια

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: setarisma κιθαρας
« Απάντηση #6 στις: 05/08/09, 00:24 »
Δεν υπάρχει μια σαφής απάντηση στο ερώτημα σου.. Εξαρτάται την κιθάρα και το εργοστάσιο από το οποίο βγαίνει.. Για παράδειγμα η Ibanez "φημίζεται" για τις ασετάριστες κιθάρες που πουλάει, ενώ από την άλλη πλευρά, η Music Man κιθάρα που πήρα ήταν μια χαρά ρυθμισμένη.. Συνήθως η πιθανότητα να αγοράσεις μια ασετάριστη κιθάρα μικραίνει ανάλογα με την τιμή της.. Η γνώμη μου πάντως είναι ότι αν δεν μπορείς να καταλάβεις που "χάνει" η κιθάρα σου, τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αρχίσεις να συλλέγεις πληροφορίες για το τι εστί ρύθμιση σε μια κιθάρα, αντί να τη δώσεις για service.. Ο λόγος είναι ότι και σε μάστορα να την πας, θα παραλάβεις ένα πλήρως σεταρισμένο όργανο, το οποίο όμως θα είναι τέλειο για τα μέτρα και τα σταθμά του μάστορα.. Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση από το να σετάρεις μόνος σου την κιθάρα σου.. Και χρήματα γλιτώνεις (το λιγότερο κατά την προσωπική μου αντίληψη) αλλά και ρυθμίζεις ένα όργανο 100% εκεί που το θέλεις..

Γενικά πάντως, τα πρώτα 2 test που κάνει κάποιος για να καταλάβει αν το όργανο του είναι στοιχειωδώς σεταρισμένο είναι πρώτον, να τσεκάρει αν οι χορδές τρίζουν (τσεκάρεις όλα τα τάστα, αλλά ενώ η κιθάρα ακούγεται από το καθαρό κανάλι του ενισχυτή) και δεύτερον, παίζεις μια κλίμακα (ή μια μελωδία) στη πρώτη "θέση" της κιθάρας (δηλαδή ανάμεσα στο 1ο και 12ο τάστο), αφομοιώνεις τις νότες και μετά ξαναπαίζεις την ίδια κλίμακα (ή μελωδία) στα τάστα μετά το 13ο και τσεκάρεις αν οι νότες ακούγονται το ίδιο (κοινώς αν κάποιες νότες φαλτσάρουν).. Αν η κιθάρα σου περάσει τα 2 αυτά test, το πιο πιθανό είναι να μη χρειαστεί σε πρώτη φάση μάστορα..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
10 Απαντήσεις
6104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
16 Απαντήσεις
7175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
3 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/08, 15:59
από theo182
6 Απαντήσεις
3769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
9 Απαντήσεις
7102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:52
από ogyon21
15 Απαντήσεις
6302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 12:24
από k@inourg!a
33 Απαντήσεις
11698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
13 Απαντήσεις
6837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
8 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/09, 16:23
από faser