Αποστολέας Θέμα: Φωνή και τραγούδι  (Αναγνώστηκε 52886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #50 στις: 12/10/07, 07:24 »
Ρε παιδιά, πώς μπορώ να κάνω φωνητικά Max Cavalera??πόσο πιέζει τη φωνή του ο π*****ς?? και ακόμα αν το προσπαθώ με λάθος τρόπο μπορεί να πάθουν κακό οι φωνητικές μου χορδές??

Δεν μπορεις... ;D αν προσπαθησεις να κανεις τετοια φωνητικα ειδικα χωρις γνωσεις οπως ειπε κ ο Πετρος θα καταστρεψεις τις χορδες σ μια κ καλη...Ολοι πλεον βγαινουν με harmonizer απο πισω κ διαφορα τετοια..Εξαιρουνται βεβαια κατι τυποι σαν τον Barnes κ το Fisher που μαλλον οι χορδες τους κ το διαφραγμα τους ειναι τεραστιων αντοχων...Αυτα.. ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Santa

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 291
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο μικρός τυμπανιστής
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #51 στις: 12/10/07, 19:41 »
Ρε παιδιά, πώς μπορώ να κάνω φωνητικά Max Cavalera??πόσο πιέζει τη φωνή του ο π*****ς?? και ακόμα αν το προσπαθώ με λάθος τρόπο μπορεί να πάθουν κακό οι φωνητικές μου χορδές??

Δεν μπορεις... ;D αν προσπαθησεις να κανεις τετοια φωνητικα ειδικα χωρις γνωσεις οπως ειπε κ ο Πετρος θα καταστρεψεις τις χορδες σ μια κ καλη...Ολοι πλεον βγαινουν με harmonizer απο πισω κ διαφορα τετοια..Εξαιρουνται βεβαια κατι τυποι σαν τον Barnes κ το Fisher που μαλλον οι χορδες τους κ το διαφραγμα τους ειναι τεραστιων αντοχων...Αυτα.. ;D

Πώπω τι μου θύμισες τώρα.... τα παλιά χρόνια που ήμουν οργισμένος μεταλάς και ήθελα να γίνω και τραγουδιάρης! ;D

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #52 στις: 26/06/08, 02:31 »
Να κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει περίπτωση ένας τραγουδιστής/στρια να είναι προορισμένος για ένα είδος μουσικής? Δλδ να μπορεί να λεει πχ. ποπ, αλλά όχι μέταλ? Εχω την εντύπωση οτι με μαθήματα σε ωδείο, μπορεί να αναπτύξει τις φωνητικές δυνατότητες και να μπορεί να τραγουδήσει τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #53 στις: 26/06/08, 02:43 »
Να κάνω μια ερώτηση? Υπάρχει περίπτωση ένας τραγουδιστής/στρια να είναι προορισμένος για ένα είδος μουσικής? Δλδ να μπορεί να λεει πχ. ποπ, αλλά όχι μέταλ? Εχω την εντύπωση οτι με μαθήματα σε ωδείο, μπορεί να αναπτύξει τις φωνητικές δυνατότητες και να μπορεί να τραγουδήσει τα πάντα.

Ναι υπάρχει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι με την κατάλληλη εκπαίδευση δε μπορεί να καταφέρει να γίνει ένας τραγουδιστικός χαμαιλέων  ;D

Αποσυνδεδεμένος screamforyourlife

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Φωνή και τραγούδι
« Απάντηση #54 στις: 26/06/08, 19:43 »
Παράθεση

Κατ' αρχάς ελπίζω να γνωρίζεις τι είναι το falsetto, γιατί ειδικά στην αντρική φωνή πολλοί το συγχέουν με τη head voice.(Όποτε θέλεις μπορώ να σου γράψω μια "επιστημονική" ανάλυση της διαφοράς τους,τι ακριβώς συμβαίνει στις χορδές κλπ.) Λοιπόν, μεγάλη μερίδα καθηγητών,ιδίως του αμιγώς "κλασσικού" τρόπου, αποτρέπουν τους μαθητές τους (μετά βδελυγμίας δε, στα πρώτα στάδια εκπαίδευσης) και κυρίως τους τενόρους από την εξάσκηση του falsetto.Κι αυτό γιατί φοβούνται για τόν ήχο (όγκος και χρώμα) και τον έλεγχο της πολύ ψηλής περιοχής ,που πρέπει να ακούγεται "πραγματική φωνή".Κάποιοι άλλοι και ανάμεσά τους ο περίφημος καθηγητής και βαρύτονος Anthony Frisel,προτρέπει στη μελέτη ακόμα και ολόκληρων τραγουδιών με falsetto,σαν εξαιρετικά καλό τρόπο διόρθωσης της καθαρότητας φωνηέντων και συμφώνων.Σε πολύωρες κι επίπονες μελέτες,πρόβες,γενικές δοκιμές η χρήση του falsetto πραγματικά σώζει τη φωνή από την καταπόνηση. Τι γίνεται όμως όταν ένας τραγουδιστής ή υποψήφιος-τραγουδιστής δεν έχει τον έλεγχο και τραγουδάει άθελά του όλες τις ψηλές μόνο με falsetto {εκεί πρέπει να αποδείξει τη "μαγκιά" του ο καλός καθηγητής (voice teacher) ή ο voice coach}.Στο σύγχρονο τραγούδι τώρα,το falsetto είναι ένα πολύ όμορφο κομμάτι της έκφρασής μας.Οι πιο πολλοί τραγουδιστές από τη διεθνή και ελληνική ποπ μέχρι το έντεχνο ελληνικό,από το heavy metal μέχρι το....παντού μπορείς ν' ακούσεις λέξεις και φράσεις με falsetto. :D Έγραψα όλη αυτή τη "φλυαρία" για να καταλήξω να σου πω ότι δεν υπάρχει σαφής απάντηση στο ερώτημά σου.Αντίθετα γεννώνται πλήθος ερωτημάτων (Είσαι σίγουρα τενόρος;Κι αν ναι,τι είδους τενόρος;Έχεις κατακτήσει τον έλεγχο των υπόλοιπων, ας το πούμε"φωνών"(μη δόκιμα), ώστε να τραγουδάς one voice:Έχεις κάνει γέφυρα στα περάσματά σου;Ξέρεις τι είναι πέρασμα;)Αλλά αν συνεχίσω δεν θα με χωράνε εκατό σελίδες, γιαυτό "ψάξου κι άλλο".Και...καλή τύχη!
H χρηση του φαλσετο απο τα πρωτα μαθηματα ενος εκπειδευομενου τραγουδιστη ειναι τραγικο λαθος για εναν απλο λογο:Απομακρυνει τη φωνη απο τη σωστη τοποθετηση της και μετα ειναι πολυ δυσκολο να τποθετηθει σωστα η φωνη...Κι επειδη σαν φορουμ που ειμαστε οφειλουμε να καθοδηγουμε σωστα καποιους,μπορω να πω οτι ειναι εξαιρετικα απικυνδυνο να αφεθει να εννοειθει απο εναν αρχαριο οτι το 'φαλσετο' ειναι 'καλο'...Πρωτα καποιος οφειλει να ανακαλυψει την πραγματικη του φωνη,να αναπτυξει την εκταση της και κατοπιν σε πολυ προχωρημενα σταδια να αναπτυξει το φαλσετο,το οποιο οτνα γινεται σωστα ΚΑΙ ωφελιμο ειναι ΚΑΙ παρεχει ενα ξεχωριστο υφος στο τραγουδι...Αντιθετα με το χρωματικα σχεδον ομοιο του 'φαλσετο' η 'ψευτικη' που πιανουν οι απαιδευτοι ανθρωποι προσπαθωντας να πιασουν μια ψηλη....τοτε απλα και μονο στενευουν το λαιμο τους,ενω οι φων χορδες και το διαφραγμα δεν εχουν την παραμικρη συμμετοχη...Ασε που ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΒΛΑΒΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗ ΦΩΝΗ σχεδον οσο και το να γκαριζει καποιος:Φθειρεται το οπισθιο τριτημοριο των φων χορδων...Αρα:ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟ ΦΑΛΣΕΤΟ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 20:39
από Anemos
9 Απαντήσεις
5015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 19:25
από mpamps
Delay για φωνή

Ξεκίνησε από Panos the Greek Εφέ

5 Απαντήσεις
3494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 13:09
από adr1anos
2 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 08:57
από Garvin
13 Απαντήσεις
11900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 00:17
από yiannakis
5 Απαντήσεις
3926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 15:41
από raspygeorge
21 Απαντήσεις
11193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 10:46
από parlats
5 Απαντήσεις
5110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/10, 18:47
από dimitrisgr
11 Απαντήσεις
43258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/14, 12:30
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 10:09
από freemind