Αποστολέας Θέμα: TΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΣΟΥΝ ΑΝ ΕΒΡΙΣΚΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ?  (Αναγνώστηκε 17795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Ευχαριστω για την μεγαλη συμμετοχη,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ''ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ'' ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ...και θα παρακαλουσα την βαλια να μην κρινει πριν να γνωριζει.Με συγχωρεις που μιλαω ετσι αλλα αισθανθηκα ασχημα μολις διαβασα το μνμ σου...
Μετά από αυτό, έχω σβήσει κιολας το ποστ μου.....

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Στην Πυράάάάάάάάάάάάάάά!!!!!!!!!!! Στην Πυράάάάάάάάάάάά!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
ΕΕΕΕ... ΝΑΙ, αν πραγματικα έβρισκες αυτό το γράμμα δίπλα σε κάποιον με μια σφαίρα στο κεφάλι τότε ναι θα είχε νόημα να συζητάμε...
Όταν όμως λες ότι αυτό στο έδωσε αυτός που το έγραψε για να το βάλεις σε ένα φορουμ τότε τι να πω?? Σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι και δεν μπορώ να βρω λόγο... Εκτός αν σκέφτεται πραγματικά να αυτοκτονήσει τότε πες του ότι μπορεί να γράψει κάτι καλύτερο :P :P :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ο φίλτατος Βραζίλης ήτανε όλα τα λεφτά, παραθέτω απόσπασμα από το κείμενο του....

 Θα είμαστε ψυχικά αυτοσυντήρητοι και δεν θα χρειαζόμαστε τους άλλους ως αποκλειστικούς τροφοδότες συναισθημάτων, δεν θα γινόμαστε ενεργειακές ρουφήχτρες αντλώντας "ζωή" από τους γύρω μας. Αυτή είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, και προϋποθέτει πρώτα απ'ολα σεβασμό στον εαυτό και σεβασμό στον συνάνθρωπο

Ο σέβασμός στον συνάνθρωπο αρχίζει από την κατανοησή του. Πρέπει να καταφέρεις να τον καταλαβαίνεις, να τον καταλαμβάνεις, να μπαίνεις μέσα του, να τον αποτυπώνεις. Ακόμα κι αν δεν έχεις τις ίδιες εμπειρίες να μπορέσεις να τις ζήσεις μέσα από την κραυγή του.

Τότε δεν θα είμαστε ενεργειακοί βρυκόλακες αλλά ενεργειακές πηγές.

Δηλώνω δημοσίως ότι αποτελώ έναν συναισθηματικό βρυκόλακα, μια ρουφήχτρα ενέργειας. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να αποδιώξω την ρετσινιά του κοινωνικού όντος, χρειάζομαι τους συνανθρώπους μου για να ζήσω και προσπαθώ να μην τους εκτελώ πριν, τουλάχιστον, τους καταλάβω.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ωχ... Το κειμενο αυτο (σχεδον ολο) ειναι σαν να το εχω γραψει εγω..
ανατριχιασα μιλαμε..

Η συνηθεια ειναι μεγαλη π****να οντως..
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Εχουν σκεφτεί οι admins να αναθέσουν το Site σε ψυχολόγο; Θα βγάλει ψωμί ο άνθρωπος..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Ο σεβασμός στον συνάνθρωπο, αρχίζει από την κατανόησή του, εφόσον πρώτα, έχεις κατανοήσει τον εαυτό σου. Ώστε να μπεις στη διαδικασία να καταλάβεις και κάτι το οποίο είναι πιο μακρυά από εσένα. Οπότε ξαναερχόμαστε στα λόγια του φίλτατου Βραζίλη. Πρώτα απ' όλα λοιπόν "Γνώθει εαυτόν". Και άμα είμαστε τόσο μάγκες, πάμε και παραπέρα.

Το να μην είμαστε ενεργειακές ρουφίχτρες, έχει να κάνει με το σεβασμό μας απέναντι στην ενέργεια του συνανθρώπου μας. Ο οποίος πρώτα πρέπει να μας δώσει άδεια για να ρουφίξουμε ενέργεια από τη πάρτυ του & κατά δεύτερον εμείς οπλισμένοι με αρετές -ακόμη και με την άδεια του- να ρουφίξουμε ενέργεια, άλλα μέχρι εκεί που δεν τον Ζημειώνει.

Κανένας, δεν αποδιώχνει την ρετσινιά του κοινωνικού όντος. Η κοινωνικότητα είναι μία θετική έννοια. Δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Το να είναι κάποιος ενεργειακή ρουφήχτρα, βλάπτει. Όλοι λοιπόν χρειαζόμαστε τους συνανθρώπους μας, και πρέπει να σεβόμαστε την ενέργεια τους, για να μην τους εκτελούμε, πριν ακόμη μπούμε στον κόπο να τους καταλάβουμε. Οι ενεργειακές ρουφίχτρες, προφασίζονται την κοινωνικότητα.


 
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Εχουν σκεφτεί οι admins να αναθέσουν το Site σε ψυχολόγο; Θα βγάλει ψωμί ο άνθρωπος..

Μην ανησυχείς, οι ψυχολόγοι δεν έχουν οικονομικά προβλήματα  ;)
Επίσης το site δε νομίζω ότι χρειάζεται ψυχανάλυση, κάποιοι όμως....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δεν νομίζω ότι σου κάνω κακό που ρουφάω την ενέργειά σου Χοληδόχε!

Όλοι ρουφάμε ενέργεια απ' τον ήλιο, δεν μας ζήτησε ποτέ τα ρέστα. Η ενέργεια που εκπέμπεται δωρίζεται στο σύμπαν. Ακόμα κι αν κανείς δεν την απορροφήσει συνεχίζει να υπάρχει. Αν απορροφηθεί μετασχηματίζεται, δεν χάνεται.

Δεν νομίζω όμως ότι αναφέρεστε στην απορρόφηση ενέργειας, αλλά στην απομύζηση ουσίας, γι' αυτό υπάρχει κι αυτή η παρανόηση. Στην ουσία του άλλου δεν έχει κανείς το δικαίωμα να επέμβει, συμφωνώ, αλλά η ουσία δεν είναι ενέργεια.

Η απαρχή της αυτογνωσίας βρίσκεται σε τέτοιες σκέψεις σαν αυτές που παρέθεσε η Αλεξάνδρα. Η δομή τους και η ουσία τους βέβαια διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο αλλά η έναρξη γίνεται πάντα από την αποδοχή του ελάχιστου.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την μεγαλη συμμετοχη,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ''ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ'' ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ...και θα παρακαλουσα την βαλια να μην κρινει πριν να γνωριζει.Με συγχωρεις που μιλαω ετσι αλλα αισθανθηκα ασχημα μολις διαβασα το μνμ σου...


αλεξ.. μα καλη μου δεν εκρινα κανεναν...

οντως, δεν ηξερα οτι το παρεθεσες με την αιτηση (μαλλον αποδοχη θα ελεγα κ οχι αιτηση(χωρις παλι να γνωριζω)), αλλα νομιζω οτι θα μπορουσες να μου το διευκρινησεις απλα....

Οχι αλεξ μου... Δε σε συγχωρω, γτ δεν υπαρχει τπτ να σου συγχωρεσω...
Ειναι επιλογη σου το πως θα μου μιλησεις (κ δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο ποστ), αλλα μη κρινεις αλλους για πραξεις που κανεις κι εσυ η ιδια.... κ καλο θα ηταν να μην ενεργεις τοσο παρορμητικα....

Αν θελεις να μου ζητησεις διευκρινησεις, καλο θα ηταν να δοθουν σε αλλο χωρο....



Αυτα απο εμενα....  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/10/07, 17:33 από eleos* (Βάλια πια....) »
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Εγω δε καταλαβα τι κολλημα εχει με τους φουσκωτους γυμναστηριουχους... και το λεω απο προσωπικη αποψη, θελει πολλλλλλυ κοπο και ασκηση για να φτασεις σε σημειο να εχεις ενα καλογυμνασμενο σωμα..το προβλημα πιο ειναι δλδ? το οτι "σπαταλαω" 2 ωρες απο την μερα μου για να τρεχω στα γυμναστηρια? το οτι ολη αυτη η "φαση" εμπεριεχει ενα τροπο ζωης και διατροφης που ο συγγραφεας αυτου του κειμενου δεν μπορει ουτε καν να διανοηθει? και στο κατω κατω, ναι μ αρεσει που εχω "χτισει" ενα σωμα και ειμαι περηφανος για αυτο, και καλο στον εαυτο μου κανω...
Ολα αυτα τα λεω, και ισως να ξεφευγω απο το σκοπο της κουβεντας διοτι παρατηρω ενα γενικο φαινομενο απαξιωσης και ειρωνειας απεναντι σε αυτου του ειδους την αθληση..και οποιος θεωρει οτι δεν ειναι αθληση και οτι ειναι ευκολο..ιδου η Ροδος..ας προσπαθησει να το κανει για κανα διο μηνες και τα λεμε...
Τωρα θα μου πειτε..ισως ο συγγραφεας του σημειωματος αναφερεται σε τυπους που περνανε ολη τη ζωη τους στα γυμναστηρια με μοναδικο σκοπο την εξωτερικη τους εμφανιση...σας πληροφορω οτι το βρισκω πιο υγειες απο τον τυπο που σκνιπα στο μεθυσι αραδειαζει ενα καρο τριχοφιλοσοφιες για την ζωη, "την αδικια και την μοναξια στα συγχρονα αστικα κεντρα που κατασπαραζουν σαν συγχρονοι κερβεροι της ανθρωπινες ψυχες".
ΕΛεος, ισως αμα πηγαινε σε κανα γυμναστηριο, να γνωριζε και κανενα ατομο, να εκανε και κανενα φιλο, παρα να τριγυρναει σα το ρεμαλι της Φωκιωνος Νεγρη απο καπηλειο σε καπηλειο..
Αυτα τα ολιγα..
Φιλικα,
Νικολας
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Εχουν σκεφτεί οι admins να αναθέσουν το Site σε ψυχολόγο; Θα βγάλει ψωμί ο άνθρωπος..

Μην ανησυχείς, οι ψυχολόγοι δεν έχουν οικονομικά προβλήματα  ;)
Επίσης το site δε νομίζω ότι χρειάζεται ψυχανάλυση, κάποιοι όμως....

Μπορεί να είναι μια ευγενική προσφορά τα kithara.gr ως προς τους χρήστες.. ;D
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
.το προβλημα πιο ειναι δλδ?

δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με ανθρωπους που γυμναζονται γτ το γουσταρουν κ θελουν τελοσπαντων...
αλλα με κτ τυπαδες που το παιζουν γκομενοι κ φουσκωτοι....  :P
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
τουλαχιστον ειναι πιο ειλικρινες απο το να το παιζεις ταπεινος και καταφρονεμενος καταραμενος ποιητης..
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Ευχαριστω για την μεγαλη συμμετοχη,ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΧΘΟΥΝ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ,ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΕ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ''ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥ'' ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ...και θα παρακαλουσα την βαλια να μην κρινει πριν να γνωριζει.Με συγχωρεις που μιλαω ετσι αλλα αισθανθηκα ασχημα μολις διαβασα το μνμ σου...


αλεξ.. μα καλη μου δεν εκρινα κανεναν...

οντως, δεν ηξερα οτι το παρεθεσες με την αιτηση (μαλλον αποδοχη θα ελεγα κ οχι αιτηση(χωρις παλι να γνωριζω)), αλλα νομιζω οτι θα μπορουσες να μου το διευκρινησεις απλα....

Οχι αλεξ μου... Δε σε συγχωρω, γτ δεν υπαρχει τπτ να σου συγχωρεσω...
Ειναι επιλογη σου το πως θα μου μιλησεις (κ δεν αναφερομαι μονο στο συγκεκριμενο ποστ), αλλα μη κρινεις αλλους για πραξεις που κανεις κι εσυ η ιδια.... κ καλο θα ηταν να μην ενεργεις τοσο παρορμητικα....

Αν θελεις να μου ζητησεις διευκρινησεις, καλο θα ηταν να δοθουν σε αλλο χωρο....



Αυτα απο εμενα....  :)


με συγχωρεις γνωριζεις ποσο υπερβολικη ειμαι οταν βρισκομαι σε συγχηση ολα ηταν μια χαζη παρεξηγηση,και παλι συγνωμη
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος alexandra*

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Γυναίκα
  • #MEMENTO VIVERE#
    • Προφίλ
Νομιζω πως εχει ξεφυγει το θεμα ,ολα ειναι μια παρεξηγηση........Με συχγωρειτε..
Όπως όλα στο όλο υφαίνονται μαζί το ένα στο άλλο ενεργεί και ζει-Γκαίτε(Φαουστ)-

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Τσακι... αποψεις ειναι αυτες....

αν το λες για το παλικαρι που το εγραψε, εγω θα ξαναπω... οταν δεν γνωριζεις κπ δε μπορεις να βγαζεις ακριβη συμπερασματα...

τωρα αφου το κειμενο υπαρχει εδω περα, οπως ειπε κ ο παρης μπορει ο καθενας να κρινει οπως νομιζει....
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος Panos324

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 255
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πως καταντάει τόσο μόνος ένας άνθρωπος; Πως γίνεται να είσαι μόνος όταν ένα σωρό κόσμος ντύνεται και συμπεριφέρεται σαν να σου φωνάζει πάρε με αγκαλιά, νοιώσε με. Άνθρωποι. Δημιουργούν συνεχώς προβλήματα για να ικανοποιούν τη ματαιοδοξία του εγώ τους. Δεν έχουμε τα κότσια να πιάσουμε τη ζωή από τα μαλλιά και να πούμε όχι μωρή δε θα φύγεις. Θα μείνεις εδώ και θα σε ζήσω. Μέχρι ο θάνατος να μου πάρει την τελευταία μου πνοή.
Πώπω..... πόσο καιρό έχω να γράψω στο φόρουμ ;D

Λοιπόν:  ::)
Πιστεύω ότι ο άνθρωπος καταντάει μόνος του εξαιτίας της διαφορετικότητας που έχει.*
Το παλληκάρι, απ' ότι καταλαβαίνω, είχε παράπονο και απογοήτευση σε τέτοιο βαθμό που επέλεξε να δώσει τέλος στη ζωή του.  Μάλλον όμως δεν το ζύγισε πολύ καλά το θέμα, άραγε προσπάθησε να βελτιώσει την κατάσταση;

(* μιλώ και προσωπικά διότι και εγώ δεν μπορώ να πώ ότι είμαι ίδιος με όλα τα άτομα της ηλικίας μου.  :-\)

Πάντα φιλικά!

 

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μην μασάς Αλεξάνδρα, σπανίως μια συζήτηση σ' ένα "στρογγυλό τραπέζι" τελειώνει με το θέμα έναρξης!

Κι εσύ Νίκο μην μασάς.... Όλα αυτά τα λένε από ζήλεια.... Δεν αντέχουν να βλέπουν εμάς τους γυμνασμένους, όμορφους, έξυπνους, πλούσιους και μετριόφρονες ανθρώπους....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
"Δεν νομίζω ότι σου κάνω κακό που ρουφάω την ενέργειά σου Χοληδόχε!"

Και μόνον η λέξη νομίζω, όταν μπαίνει σε μία πρόταση, από καταφατική την κάνει ερωτηματική.
Αν μιλάμε για τόσο αμελητέα ποσά ενέργειας, κακώς χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου, ρουφήχτρα ή βρυκόλακα.
Μάλλον δεν έτυχε ποτέ να βρεθείς δίπλα σε κανένα από τα δύο  ή σ'αρέσει να χρησιμοποιείς επιβλητικά ουσιαστικά για τον εαυτό σου.
Το ότι εκκούσια πρόσφερα ενέργεια για να απαντήσω, υπάκουει στον κανόνα ότι υπήρξε άδεια από τον εαυτό μου, για να σου δώσω αυτήν την ενέργεια.  

Ο ήλιος, οι άνθρωποι γενικότερα το σύμπαν, αν αποδέχεσαι τις φυσικές επιστήμες, υπακούουν στους νόμους της θερμοδυναμικής, αυτό θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις, τι μας δίνει η φύση και τι παίρνει από εμάς. Θα δεις που κλίνει η ζυγαριά και πόσο πολύ κλίνει. Για το αν έχει ζητήσει τα ρέστα ο ήλιος, δεν το ξέρω. Αλλά μπορώ να σου αναφέρω κοντινότερο ουράνιο σώμα, που λέγεται πλανήτης Γη, ζητάει πολλά ρέστα!

Όσον αφορά την ενέργεια και το σύμπαν, πας σε τόσο απομακρυσμένα και βαθιά λημέρια, τα οποία βρίσκονται ακόμη στο μικρομακροσκόπιο. Αν τα ήξερα ετούτα, δεν θα ήμουνα εδώ πέρα. Δεν θα μπω λοιπόν στο κόπο να εξηγήσω πράματα τα οποία δεν γνωρίζω και διίστανται οι πολύ πιο εμπεριστατωμένες γνώμες, διακεκριμένων επιστημόνων καθώς και φιλοσόφων.

Απομύζηση και ρουφήχτρα είναι 2 διαφορετικές λέξεις με διαφορετικό νόημα. Ανέφερα παραπάνω όμως, πως μάλλον δεν έχεις βρεθεί κοντά σε ρουφήχτρα ή και μέσα, ώστε να κατανοήσεις, ότι δεν παίρνει με σεβασμό και κατανόηση αυτό που θέλει. Βεβαίως η απομύζηση είναι ακόμη χειρότερη. Διότι δεν χρειάζεται να πλησιάσεις την δίνη της, έρχεται η ίδια με αυτόν τον σκοπό.

Εάν πρόκειται, για ειλικρινείς σκέψεις, με σκοπό την αυτογνωσία, τότε ξεκινά η έναρξης της αποδοχής του ελαχίστου. Εάν όμως πρόκειται για σκέψεις ανειλικρινής, με πονηρό σκοπό πάμε σε σκοτεινά λημέρια.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Έτσι είναι Χολιδόχε. Μέσα από τις ενέργειές μας αρχίσαμε να καταλαβαινόμαστε. Ενέργεια αποστέλει ένα ον που ενεργεί, που κάνει κάτι, οτιδήποτε. Από την γη δεν ρουφάμε την ενέργειά της, απομυζούμε την ουσία της. Όταν ξεφεύγουμε από το μέτρο την πληγώνουμε, την ταπεινώνουμε και χάνουμε κι εμείς εφόσον είμαστε μέλη της.

Όταν παίζεις κάπου μουσική απολαμβάνω την ενέργειά σου ακόμα κι αν δεν έχω πληρώσει εισιτήριο. Προσωπικά την ρουφάω, κι όχι απλώς την ρουφάω προσπαθώ να μην αφήσω ούτε σταγόνα. Τα παιδιά μου επίσης ρουφάνε τις ενέργειές μου και θα αισθανόμουν αποτυχημένος αν δεν ενεργούσα σε μορφή αφομιώσιμη από αυτά. Αν η μόνη μου ενέργεια ήταν η αφόδευση.... τότε ναι, δεν θα ήθελα να την ρουφήξει κανείς.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Εγώ βλέπω, ότι έχεις μπερδέψει το ΛΑΜΒΑΝΩ με το ΡΟΥΦΑΩ. Οπότε μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε.
Αλλά που θα πάει!
Όσο για την αφόδευσης, μη λάχει και χρειαστεί να χρησιμοποιούμε μόνο αυτή, γιατί δεν θα βάλει κανένας μας φελό στην έξοδο!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αν νομίζεις ότι το έχω μπερδέψει εξήγησέ μου. Έστω και αλληγορικά.

Μήπως έχεις υπόψη σου τις μαύρες τρύπες όταν μιλάς για απορρόφηση ενέργειας, για "ρούφηγμα"? Ευτυχώς δεν έχουμε κοντά μας καμμία. Είμαστε γήινοι, θνητοί.

Και Χοληδόχε, μπορείς κάλλιστα να λαμβάνεις την ενέργεια, την πληροφορία, αλλά να μην μπορείς να την αφομιώσεις, να την ρουφήξεις, διότι είτε δεν έχεις τα κατάλληλα αισθητήρια, είτε διότι την αντανακλάς. Εξάλλου η ενέργεια στο ανθρώπινο επίπεδο μπορεί να προέρχεται είτε από καλές είτε από κακές πράξεις!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Κύριε παππού! Άλλο αφομιώνω, άλλο ρουφάω!
Έαν λαμβάνεις και αφομιώνεις, συμφωνούμε! Έαν Ρουφάς, διαφωνούμε!
Οι βρυκόλακες και οι δίνες δεν αφομιώνουν! ΡΟΥΦΑΝΕ!!!!!!
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Χοληδόχε, το γνωρίζω εξ αρχής πως συμφωνούμε! Αλλά για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι, δώσε ένα παράδειγμα ανθρώπου - ενεργειακής ρουφήχτρας. Εμπειρικό παράδειγμα εννοείται. Να είναι δίπλα μας. Να το έχουμε ζήσει.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/04, 12:58
από marsia
4 Απαντήσεις
2065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/05, 12:11
από pony
5 Απαντήσεις
3071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/05, 01:01
από Malezyanni
6 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/05, 23:23
από pinelopi
8 Απαντήσεις
3244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/06, 14:46
από eleos* (Βάλια πια....)
0 Απαντήσεις
1408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/06, 21:11
από kuiper
1 Απαντήσεις
3220 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 14:04
από Heatseeker
6 Απαντήσεις
3079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 18:28
από Joevaicci
8 Απαντήσεις
3203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/08, 00:39
από kronus
0 Απαντήσεις
2148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/19, 21:34
από ΠΟΙΟΣ