Αποστολέας Θέμα: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)  (Αναγνώστηκε 2773 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
ΜΕ ΜΥΘΟΥΣ-ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΟΥΠΗΣ-ΛΕΝΑ ΙΩΑΝΝΟΥ.

Με μύθους ήμουνα δεμένη
στα σύνορα παλιάς φατρίας
εγώ της Σπάρτης μια Ελένη,
κι εσύ ο Πάρις, κάποιας Τροίας

Ενώ ήτανε καλά κρυμμένη
του έρωτά μας η σχεδία
μας ψάχνανε στην Οικουμένη
και στα κρησφύγετα του Δία

Στο φως σου ήμουνα λουσμένη
τραγούδαγα τον αμανέ σου
κι απ’ το άρωμά σου μεθυσμένη
χανόμουνα στις ηδονές σου

Μα ενώ μαινότανε η μάχη
κι η αγάπη πάλευε με δράκο
ο Έκτορας, κι η Ανδρομάχη
σκάβαν της λησμονιάς τον λάκκο

Με μύθους διάλεγα να λείπω
το μέτρημα έφτανε ως το …τρία…
Μα φτιάξανε τον Δούρειο Ίππο
κι έσβησε η αγάπη με την Τροία!!!!!!!
9.07.2012

 

Αποσυνδεδεμένος ΧΩΡΙΑΤΗΣ

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 822
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι δρόμος
    • Προφίλ
    • time and enemy
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #1 στις: 01/11/12, 14:34 »
Πολύ όμορφο τραγούδι πάνω σε ωραίους στίχους
πολλά μπράβο Θανάση

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #2 στις: 05/11/12, 00:05 »
     ...και μόνο ότι έγινε μια προσπάθεια μελοποίησης στίχων, από το μεγάλο πλήθος στίχων που έχουνε γράψει αρκετοί συμφορουμίτες του kithara.gr στον πίνακα Δικοί μας στίχοι και ποιήματα, είναι σημαντικό και με χαροποιεί.
Υπάρχουνε τόσοι ακόμη ωραίοι στίχοι, που περιμένουν είτε από παλιούς, είτε καινούριους συμφορουμίτες, να πάρουν τη κιθάρα τους και όχι μόνο, να τους σιγοτραγουδήσουν, να κάνουν μία εγγραφή την προσπάθεια τους, στο πείραμά τους και να τους ανεβάσουν σε ένα αρχείο ήχου ή σε ένα αρχείο βίντεο στο youtube, να τους ακούσουμε.
Είναι κρίμα, τόσα ωραία ποιήματα - στίχοι, να διαβάζονται, να μην τραγουδιώνται, κι αν τραγουδιώνται να μένει η προσπάθεια σε ένα δωμάτιο και να μην έχουμε την ευχαρίστηση να το απολαύσουμε και οι υπόλοιποι.
Μπράβο Ivike και Λένα, για την συνεργασία σας και το upload στο kithara.gr.
Ελπίζω να ακολουθήσουν και άλλοι, γιατί είναι κάτι το οποίο λείπει και αν ξεκινήσει να συμβαίνει συχνά, θα προσθέσει ζωντάνια, ενδιαφέρον και δημιουργικότητα σε ότι ήδη διαδραματίζεται στο forum.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/12, 00:29 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #3 στις: 05/11/12, 14:48 »
 Συμφωνώ πως δεν πρέπει να περιμένουμε περιόδους διαγωνισμών κλπ για να αναπτύσσεται το δούναι-λαβείν των συμφρουμιτών……
Σε άλλα φόρουμ έχει εφαρμοστεί πολύ διαδεδομένα αυτή η συνεργασία, στιχουργών-ποιητών με συνθέτες, και απορώ πως στο kithara αυτή η συνεργασία είναι σε νηπιακή ηλικία, αν και σε  πολλούς στίχους και ποιήματα, το επίπεδο ποιότητας από στιχουργούς ποιητές  είναι πολύ-πολύ υψηλό!!!!!!!!!!!!!!

Μακάρι η απορία σου καλέ μου φίλε να δώσει το έναυσμα για ένα ξεκίνημα ……
Ήδη ένα τραγούδι που κάναμε με το συγκρότημα ΤΡΙΦΩΝΟ  το έχω καταχωρήσει εδώ(της χαρας μαγαζί)…το δεύτερο είναι αυτό εδώ…. σε λίγο θα ανεβάσω άλλο ένα από μελοποιημένο μου στίχο που μου το έκανε άλλο φιλαράκι και το εικονογράφησε.. και δεσμεύομαι πως αν κάποιος από τους δικούς μου στίχους μελοποιηθεί, από φίλο του κιθάρα το πρώτο που θα κάνω θα είναι να το ανεβάσω εδώ…
Ίσως με αυτό τον τρόπο καταφέρουμε και κινητοποιήσουμε φιλαράκια για όμορφες συνεργασίες!!!!!!!!!!!!!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/12, 14:50 από ivikos »

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #4 στις: 05/11/12, 15:04 »
Τα έχουμε ξαναπεί για τα διαμάντια που υπάρχουν σε αυτή τη στήλη, και ,επιτρέψτε μου να κάνω μία μικρή διάκριση, οι στίχοι του ΧΩΡΙΑΤΗΣ και του ivikos είναι έτοιμα τραγούδια!είναι τέτοια η δομή τους που μπορούν να μελοποιηθούν πάρα πολύ εύκολα! Με λυπεί κι εμένα το γεγονός ότι δεν γίνονται συνεργασίες μεταξύ των στηλών, αν και είναι αρκετές αυτές που ξεκινούν  με πριβέ μηνύματα αλλά και μέσω του τσατ και αυτό σας το διαβεβαιώνω από την προσωπική μου πείρα ;)
Συγχαρητήρια Θανάση και Λένα, ένα άρτιο μουσικό αποτέλεσμα και από τους δυο σας!

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #5 στις: 05/11/12, 18:48 »
η συνεργασία μεταξύ των μελών ορθότατα επιδοκιμάζεται! Και κάθε φορά που κοινοποιείται μια τέτοια συνεργασία στο φορουμ είναι η πιο χειροπιαστή απόδειξη του διαδραστικού του χαρακτήρα...
το δημιούργημα όμως το οποίο σε γενικές γραμμές δε σχολιάστηκε από τους προλαλλήσαντες, δεν ικανοποιεί τη μουσική αισθητική μου.. το βρήκα λίγο μονότονο..
Τα λόγια είναι ένα έξυπνο στιχούργημα του ivikos.. (κλασικά..)
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #6 στις: 05/11/12, 19:48 »
Pimami, ούτε τη δική μου μουσική αισθητική καλύπτει. Η μελωδία του είναι μονότονα επαναλαμβανόμενη και ελάχιστη. Παρ' όλα αυτά αυτό το λίγο χαρίζει ένα ωραίο ύφος, ηχόχρωμα στους στίχους. Η Έλενα έχει ένα ιδιαίτερο ναζιάρικο και τσαχπίνικο στη φωνή της και δεν με χαλάει καθόλου. Μάλιστα, παίζει με το ύφος της φωνής της σε κάποια σημεία και αυτό είναι ωραίο επίσης. Έαν η Έλενα με ρωτούσε, σου άρεσε ? να το ξανακάνω ? Θα της έλεγα ναι. Σίγουρα έχεις πολλά περιθώρια βελτίωσης για να βγει κάτι ακόμα πιο ολοκληρωμένο. 'Ομως αν κρίνω από αυτό που άκουσα, το επίπεδο της στη μουσική, το οποίο είναι χαμηλό, είμαι σίγουρος ότι της κόστισε αρκετά αυτή η προσπάθεια, για να τη βγάλει εις πέρας και μάλιστα να εκτεθεί σε ένα ολόκληρο φόρουμ. Την εκτιμώ λοιπόν γι αυτό και μακάρι να βρει το χρόνο, τη διάθεση και την έμπνευση να ανέβει επίπεδα. Αν όχι, δεν πειράζει, εδώ είμαι να την ακούω να κάνει ότι μπορεί, όπως το μπορεί. Είναι μία διασκεδαστική και παρεϊστικη προσπάθεια. Είναι επίσης σημαντικό, ότι αντί να αφιερώσει χρόνο σε κάτι εξολοκλήρου δικό της, έδωσε σημασία και χαρά σε έναν συμφορουμίτη της. Ομολογώ, ότι ούτε εγώ θα μπορούσα να κάνω κάτι πολύ καλύτερο από την Έλενα.   
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος ivikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1318
    • Προφίλ
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #7 στις: 05/11/12, 21:23 »
Μακάρι να βλέπαμε συνεργασίες από δω και πέρα, και ας είχαν σε ένα βαθμό αστοχία στον στίχο  είτε στην μουσική.....Μέσα απο αυτές θα έβγαινε η ουσία του θέματος....Να ζωντανέψει το κιθαρα.... να γινουν συνεργασίες μελών......να έχει νόημα η επίσκεψη του αναγνώστη, και του μουσικόφιλου εδώ μέσα..........
Αυτό θεωρώ πιο σημαντικό τώρα....η κριτική  θα έλθει από μόνη της μέσα από την καταχωρηση συνεργασιών!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Με μύθους(μελοπ...μουσική Λένα Ιωάννου)
« Απάντηση #8 στις: 05/11/12, 21:50 »
Μπράβο (και) για αυτή την συνεργασία! Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, το γεγονός ότι έγινε συνεργασία είναι ήδη αρκετά σημαντικό. Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει πάντα ένα τέλειο αποτέλεσμα, αυτό μπορεί να υπάρξει αργότερα, ή ποτέ. Όμως έγινε ένα σημαντικό βήμα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, πράγματι είναι παιχνιδιάρικοι οι στίχοι του ivikos. Η Λένα έχει γλυκιά φωνή, αλλά θα πρέπει να βάλει λίγο περισσότερο πάθος και χρώμα στο τραγούδι. Η διφωνία ήταν ωραία προσθήκη.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:26
από Θοδωρής
39 Απαντήσεις
30194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/16, 12:55
από George Papadimitriou
1 Απαντήσεις
5330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/03, 15:51
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
3731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 12:43
από asxhmos
9 Απαντήσεις
4378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/07, 09:58
από papous
2 Απαντήσεις
1960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/08, 10:59
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
1952 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/08, 15:45
από Aganippi
2 Απαντήσεις
3651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 14:13
από Stergios Kourou
0 Απαντήσεις
3093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/09, 14:00
από Aganippi
3 Απαντήσεις
2313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/14, 01:25
από Καθόδιος (φλουτσ)