Αποστολέας Θέμα: Εξοπλισμός για ακουστικό live  (Αναγνώστηκε 6779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alaniara_Marmota

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Εξοπλισμός για ακουστικό live
« στις: 07/06/15, 19:38 »
Γειά και χαρά,

Επιθυμώντας να στήσω ακουστικά live μόνος μου σε μικρούς χώρους bar ζητώ βοήθεια στην επιλογή εξοπλισμου
καθώς δεν έχω πολύ εξειδικευμένες γνώσεις.

Αυτό που ψάχνω κατα βάση είναι εξοπλισμός για 2 κιθάρες και 2 φωνές (το πολύ) με σκοπό
ένα αξιοπρεπές live, ότι πιο οικονομικό υπάρχει
(ώντας φοιτητής έχω περιορισμένες οικονομικές δυνατότητες) δηλαδή κονσόλα μικρώφονα και ηχεία, τελείως
αρχικό pack. Δεν θέλω κάτι σε υπερπαραγωγή με μόνιτορ κλπ. Ελπίζω ότι με το χρόνο θα ανανεώσω τον εξοπλισμό μου.
Ότι μπορείτε να μου προτείνετε είναι ευπρόσδεκτο.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων!




Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #1 στις: 08/06/15, 09:19 »
Καλημερα και καλως ηρθες.

Αρχικα να ξερεις πως "standard" εξοπλισμος για live δεν υπαρχει, ιδιαιτερα σε ο,τι αφορα το θεμα των ηχειων. Σιγουρα απο μικροφωνα, κονσολα, καλωδια και τυχον παρελκομενα ( βασεις, αναλογια ) μπορεις να εισαι σιγουρος, ομως αναλογα με το χωρο που θα παιξεις, θα χρειαστεις και διαφορετικα ηχεια/ενισχυση.

Εφοσον δεν υπαρχει σταθερος χωρος, θα προτεινα την αγορα αυτοενισχυομενων ηχειων, αρκετων Watt, ωστε να μπορεις να καλυψεις και μικρους χωρους ( 40-50 ατομων ) και μεγαλυτερους ( μεχρι 100-150 φανταζομαι ), ειτε μειωνοντας, ειτε αυξανοντας την ενταση.

Κατα δευτερον, τι κιθαρες εχετε ( πχ, εαν εχετε απλες ακουστικες/κλασσικες, θα χρειαστειτε μικροφωνα και για τις κιθαρες -αν και δεν το προτεινω, καλυτερα να κανετε πατεντα με ενισχυση του ηχου-, εαν εχετε ηλεκτρακουστικες/ηλεκτρικες θα χρειαστειτε απλως καποια DI/προενισχυσεις, εαν δεν εχει η κονσολα αντιστοιχα καναλια ετοιμα );

Κατα τριτον, οταν λες "2 φωνες, 2 κιθαρες" υποννοεις πως ειστε 2 ατομα, τα οποια παιζετε και τραγουδατε συγχρονως;

Και τελος, και το πιο σημαντικο, μεχρι που κινειστε οικονομικα. Γιατι μπορει για τη δικη μου τσεπη τα 1000€ να ειναι "χμ, μια καλη αρχη" ( που καπου τοσο θα υπολογιζα, για να ειμαι ειλικρινης ), αλλα για τη δικη σας να ειναι "καλα, τρελος εισαι;" ;)

Εχε υποψιν, πως αντιθετα με τα full band live σε μαγαζια ( οπου πολλες φορες παμε και κοιταμε πρωτα την ενταση και μετα το ποιοτικο αποτελεσμα ), τα ακουστικα live ειναι πιο "λεπτεπιλεπτα" και η αλυσιδα του ηχου παιζει σημαντικο ρολο και στο πως ο πελατης/μαγαζατορας/μουσικος θα ανταποκριθει στον κοσμο. ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Alaniara_Marmota

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #2 στις: 08/06/15, 11:55 »
Καλημερα και καλως ηρθες.

Αρχικα να ξερεις πως "standard" εξοπλισμος για live δεν υπαρχει, ιδιαιτερα σε ο,τι αφορα το θεμα των ηχειων. Σιγουρα απο μικροφωνα, κονσολα, καλωδια και τυχον παρελκομενα ( βασεις, αναλογια ) μπορεις να εισαι σιγουρος, ομως αναλογα με το χωρο που θα παιξεις, θα χρειαστεις και διαφορετικα ηχεια/ενισχυση.

Εφοσον δεν υπαρχει σταθερος χωρος, θα προτεινα την αγορα αυτοενισχυομενων ηχειων, αρκετων Watt, ωστε να μπορεις να καλυψεις και μικρους χωρους ( 40-50 ατομων ) και μεγαλυτερους ( μεχρι 100-150 φανταζομαι ), ειτε μειωνοντας, ειτε αυξανοντας την ενταση.

Κατα δευτερον, τι κιθαρες εχετε ( πχ, εαν εχετε απλες ακουστικες/κλασσικες, θα χρειαστειτε μικροφωνα και για τις κιθαρες -αν και δεν το προτεινω, καλυτερα να κανετε πατεντα με ενισχυση του ηχου-, εαν εχετε ηλεκτρακουστικες/ηλεκτρικες θα χρειαστειτε απλως καποια DI/προενισχυσεις, εαν δεν εχει η κονσολα αντιστοιχα καναλια ετοιμα );

Κατα τριτον, οταν λες "2 φωνες, 2 κιθαρες" υποννοεις πως ειστε 2 ατομα, τα οποια παιζετε και τραγουδατε συγχρονως;

Και τελος, και το πιο σημαντικο, μεχρι που κινειστε οικονομικα. Γιατι μπορει για τη δικη μου τσεπη τα 1000€ να ειναι "χμ, μια καλη αρχη" ( που καπου τοσο θα υπολογιζα, για να ειμαι ειλικρινης ), αλλα για τη δικη σας να ειναι "καλα, τρελος εισαι;" ;)

Εχε υποψιν, πως αντιθετα με τα full band live σε μαγαζια ( οπου πολλες φορες παμε και κοιταμε πρωτα την ενταση και μετα το ποιοτικο αποτελεσμα ), τα ακουστικα live ειναι πιο "λεπτεπιλεπτα" και η αλυσιδα του ηχου παιζει σημαντικο ρολο και στο πως ο πελατης/μαγαζατορας/μουσικος θα ανταποκριθει στον κοσμο. ;)
Καλημέρα και σε ευχαριστω πολύ για το ενδιαφερον σου,
Ισχύει οτι δεν κάλυψα το θέμα όσο θα έπρεπε. Η εικασία σου για τον χώρο είναι σωστή, σε τέτοιους χώρους αναφέρομαι. Κιθάρες έχουμε ηλεκτροακουστικές και παίζουμε και τραγουδάμε ταυτόχρονα. Τώρα οικονομικά εγώ υπολόγιζα στο 500άρι-700 αλλά και πάλι θα τα αγόραζα σταδιακά. Όπως βλέπεις οι γνώσεις μου γύρω από τα live είναι περιορισμένες. :-\

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #3 στις: 08/06/15, 16:17 »
Χωρίς να μπω πολύ στο οικονομικό, νομίζω ότι το πιο απλό σενάριο είναι:

  • οι κιθάρες σας καρφί στην κονσόλα
  • 2 μικρόφωνα φωνής με σταντ κι αυτά στην κονσόλα, η οποία μπορεί να είναι και κοντά και να μη χρειάζεται να τραβάτε καλώδια με DI
  • 2 PA ηχεία μπροστά απ'τα μικρόφωνα να κοιτάνε προς τον κόσμο
Τα μόνιτορ βοηθάνε γενικά για να ακούς εσύ τον εαυτό σου και να μπορείς να τραγουδάς, αλλά για δύο άτομα κιθαροφωνές, που δε θα γίνεται πανζουρλισμός από όργανα και μικρές εντάσεις, θα την ακούς τη φωνή σου λογικά.
Επίσης τέτοιοι χώροι που θέλουν κόσμο για live δεν θα χουν και καναν εξοπλισμό να τον υποστηρίξουν; Αν δε μιλάμε για μαγαζιά, υπάρχει πάντα κι η ενοικίαση εξοπλισμού που θα πάει εκτιμώ κάτι κάτω από 100ευρώ γιαυτά
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Alaniara_Marmota

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #4 στις: 08/06/15, 21:38 »
Χωρίς να μπω πολύ στο οικονομικό, νομίζω ότι το πιο απλό σενάριο είναι:

  • οι κιθάρες σας καρφί στην κονσόλα
  • 2 μικρόφωνα φωνής με σταντ κι αυτά στην κονσόλα, η οποία μπορεί να είναι και κοντά και να μη χρειάζεται να τραβάτε καλώδια με DI
  • 2 PA ηχεία μπροστά απ'τα μικρόφωνα να κοιτάνε προς τον κόσμο
Τα μόνιτορ βοηθάνε γενικά για να ακούς εσύ τον εαυτό σου και να μπορείς να τραγουδάς, αλλά για δύο άτομα κιθαροφωνές, που δε θα γίνεται πανζουρλισμός από όργανα και μικρές εντάσεις, θα την ακούς τη φωνή σου λογικά.
Επίσης τέτοιοι χώροι που θέλουν κόσμο για live δεν θα χουν και καναν εξοπλισμό να τον υποστηρίξουν; Αν δε μιλάμε για μαγαζιά, υπάρχει πάντα κι η ενοικίαση εξοπλισμού που θα πάει εκτιμώ κάτι κάτω από 100ευρώ γιαυτά

Ναι και γω κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για εξοπλισμό. Αγνός μινιμαλισμός. Δηλαδή αρχικά δεν με νοιαζει τόσο να έχω μόνιτορ, διότι αν το μαγαζί έχει ηχεία μπορώ να συνδεθώ σαυτά τα οποία μπορούν να λειτουργήσουν σαν μόνιτορ. Να νοικιάσω δεν θέλω επειδή πιστεύω πως είναι καλύτερα να αγοράζω σιγά σιγά αυτά που θέλω. Επίσης από προσωπική έρευνα βρήκα αυτή την κονσόλα αν θέλετε ρίξτε μια ματιά να μου πείτε γνώμες: http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_802.htm

 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #5 στις: 08/06/15, 21:46 »
Καλά κάνεις και ξεκινάς από την κονσόλα, απλά νομίζω ότι θέλεις κάτι λίγο πιο καλό για βάση. Έχω αυτήν που σου συστήνω:
http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm
..η διαφορά της με αυτήν που παρέθεσες, πέρα από τα 4 κανάλια που θα σε καλύψουν για 2 φωνές και 2 κιθάρες με δυνατότητα ρύθμισης EQ, είναι ότι έχει και βασικά εφεδάκια, οπότε μπορείς να βάλεις και λίγο βαθάκι στην φωνή, να μην είναι ξερή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alaniara_Marmota

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #6 στις: 09/06/15, 00:07 »
Καλά κάνεις και ξεκινάς από την κονσόλα, απλά νομίζω ότι θέλεις κάτι λίγο πιο καλό για βάση. Έχω αυτήν που σου συστήνω:
http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm
..η διαφορά της με αυτήν που παρέθεσες, πέρα από τα 4 κανάλια που θα σε καλύψουν για 2 φωνές και 2 κιθάρες με δυνατότητα ρύθμισης EQ, είναι ότι έχει και βασικά εφεδάκια, οπότε μπορείς να βάλεις και λίγο βαθάκι στην φωνή, να μην είναι ξερή.

Μμμ.. Ωραία αυτή, νομίζω πως κι αυτή που πόσταρα προηγουμένως έχει δυνατότητα ρύθμισης EQ έτσι δε λέει ή κάνω λάθος;  ???

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #7 στις: 09/06/15, 00:16 »
Ναι, έχει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #8 στις: 09/06/15, 00:28 »
Σου λεει οτι η μικρη (802) δεν εχει ουτε καν βαθος.
Οταν θα βγεις να τραγουδησεις με την 802 και ακουσεις την ξεραιλα και θα πας να αγορασεις βαθακι, θα θελεις τουλαχιστον για ενα υποτυπωδες βαθακι, ενα 100ρικο.  http://www.thomann.de/gr/alesis_nanoverb_2.htm
Οσο κανει η 1202, η οποια εχει δικο της βαθος.
Ειναι το μινιμουμ μηχανηματακι για λαιβ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/15, 01:06 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Alaniara_Marmota

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #9 στις: 09/06/15, 00:51 »
Σου λεει οτι η μικρη (802) δεν εχει ουτε καν βαθος.
Οταν θα βγεις να τραγουδησεις με την 802 και ακουσεις την ξεραιλα και θα πας να αγορασεις βαθακι, θα θελεις τουλαχιστον για ενα υποτυπωδες βαθακι, ενα 100ρικο.  http://www.thomann.de/gr/alesis_nanoverb_2.htm
Οσο κανει η 1202, η οποια εχει δικο της βαθος.
Ειναι το μινιμουμ μηχανηματακι για λαιβ.

Μάλιστα... Νόμιζα ότι με το EQ μπορείς να βάλεις βάθος, τα χω κάνει σαλάτα. :-[ ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.
(έχω ακόμα πολλά να μάθω)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Εξοπλισμός για ακουστικό live
« Απάντηση #10 στις: 09/06/15, 01:07 »
το EQ ειναι πριμα μπασα μεσαια

Εκτος απο το μιξερακι 1202 www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm, επισης οικονομικα και αξιοπρεπη:
2 χ Μικροφωνα http://www.thomann.de/gr/superlux_pra_d1.htm
2 χ καλωδια μικροφωνων http://www.thomann.de/gr/pro_snake_tpm_6.htm
2 χ Βασεις μικροφωνων http://www.thomann.de/gr/superlux_ms_108e.htm
1χ Τσαντουλα αν θελετε για τις βασεις http://www.thomann.de/gr/km_21421.htm
1χ Ηχεια http://www.thomann.de/gr/behringer_eurolive_b215d_bundle_2.htm

Γυρω στα 780 ολα. Πιο κατω δεν νομιζω να βρειτε κατι που να καλυψει τις αναγκες ενος λαιβ 2 κιθαρες + 2 φωνες, εστω και για μικρο χωρο.
Τα μεταφορικα ειναι δωρεαν πανω απο 300ε αγορα.
Μεχρι 300e ειναι +20e μεταφορικα.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/06/15, 02:27 από Spyros Delta »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
11938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/07, 14:26
από aris 13888, ο saprikios anathematistis
103 Απαντήσεις
37338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 15:42
από Arg0
5 Απαντήσεις
4846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
3966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/10, 14:37
από themos
5 Απαντήσεις
5883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/12, 13:20
από adr1anos
0 Απαντήσεις
3666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/07/13, 13:39
από MammaMia
0 Απαντήσεις
3098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/13, 22:10
από MammaMia
5 Απαντήσεις
4184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/14, 01:18
από Spyros Delta
12 Απαντήσεις
21912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/16, 17:48
από johnjohn
0 Απαντήσεις
10050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/18, 13:36
από STEFANOS604