Αποστολέας Θέμα: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου  (Αναγνώστηκε 15268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilena92

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« στις: 06/06/11, 18:38 »
Γεια σας!Ειμαι 19 χρονων και εχω κανει μαθηματα κιθαρας στα 16 περιπου για εναμιση χρονο.Και με τις πανελληνιες τα παρατησα και τωρα δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα!Τοτε εκανα μαθηματα με δασκαλο.Θελω να συνεχισω αλλα θελω να το κανω μονη μου γιατι βαριεμαι να τρεχω σε δασκαλους και ωδεια.Υπαρχει καποιο προγραμμα η καποιο βιβλιο?Στο ελληνικα ομως γιατι στα αγγλικα δεν το εχω και πολυ.Αν ξερετε κατι βοηθηστε με.Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #1 στις: 06/06/11, 19:03 »
Για ηλεκτρική κιθάρα, δες εδώ:

http://theodoreziras.com/video/lick-of-the-week.html
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #2 στις: 06/06/11, 21:52 »
Γεια σας!Ειμαι 19 χρονων και εχω κανει μαθηματα κιθαρας στα 16 περιπου για εναμιση χρονο.Και με τις πανελληνιες τα παρατησα και τωρα δεν θυμαμαι απολυτως τιποτα!Τοτε εκανα μαθηματα με δασκαλο.Θελω να συνεχισω αλλα θελω να το κανω μονη μου γιατι βαριεμαι να τρεχω σε δασκαλους και ωδεια.Υπαρχει καποιο προγραμμα η καποιο βιβλιο?Στο ελληνικα ομως γιατι στα αγγλικα δεν το εχω και πολυ.Αν ξερετε κατι βοηθηστε με.Ευχαριστω


καλως την !!!

αν ειχες κανει στα 16 για 1,5 χρονο μαθηματα (δηλ. μεχρι 17,5) και τωρα εισαι 19 και δεν θυμασαι τιποτα κατι δεν παει καλα. :-\
ή ειχες πολυ κακο δασκαλο ή το εκανες αγγαρεια και φταις εσυ.
δεν αρκουν μονο τα μαθηματα που μπορει να ειναι 1 ωρα την εβδομαδα.
πρεπει να αφιερωνεις αρκετο χρονο και μονη σου.

πανε αυτα τωρα στο θεμα σου.
φυσικα και υπαρχουν αρκετα βιβλια που ειναι αρκετα καλα για αρχαριους και μη.
ρωτησε σε καποιο καταστημα οργανων και θα εχει σιγουρα .(Στολλας,Νακας κ.τ.λ)

αν παλι δεν θες θεωρια και διαβασμα μπορεις να κατεβαζεις παρτιτουρες (ταμπλατουρες) μεσω του guitar pro .
ακους το τραγουδι και το παιζεις.
μεχρι και ασκησεις θα βρεις εκει.

http://www.ultimate-guitar.com/

http://www.guitar-pro.com/en/index.php


Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #3 στις: 06/06/11, 22:48 »
Άμα θες να το κάνεις για την πλάκα και να μάθεις να παίζεις τραγούδια που σου αρέσουν (δηλαδή να μην το δεις επαγγελματικά και ντε και καλά να γίνεις master) τότε θα αρκεί να κάνεις αυτό που λέει ο let me know. Μαθαίνοντας τραγούδια από το 0 (χωρίς γνώσεις) και παίζοντας σιγά σιγά θα φτάσεις σε κάποιο αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο.

Σε περίπτωση που θες να μάθεις θεωρία (που θα χρειαστεί κάποτε), ακόμα και η wikipedia έχει πάρα πολλές πληροφορίες. Και μάλιστα με τα λινκς που έχει στις λέξεις, θα αρχίζεις να διαβάζεις και δε θα τελειώνεις ποτέ (πχ διαβάζεις για την power chord, και λέει ότι είναι η root και το perfect fifth...πατάς στο perfect fifth και σου λέει ότι είναι ένα interval...πατάς interval και εκεί θα βρεις και τα άλλα intervals...κλπ κλπ κλπ  ;D )

Αποσυνδεδεμένος maraki_04

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #4 στις: 06/06/11, 23:21 »
Γειά και από μένα!! Για βιβλίο στα Ελληνικά θα σου πρότεινα το:
"Ακκομπανιαμέντα για κιθάρα και η πρακτική εφαρμογή τους"
Εύκολος τρόπος εκμάθησης πρακτικής κιθάρας
Επιμέλεια Ν. Θερμός
Εκδόσεις FAGOTTO

Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ. Έχει και φωτογραφία σε κάθε ακκόρντο (στα ευκολότερα που θα μάθεις στην αρχή) με την τοποθέτηση των δακτύλων.Επίσης υπάρχει και αυτό το site: http://www.justinguitar.com/. Είναι στα αγγλικά βέβαια, αλλά έχει βιντεάκια οπότε δεν είναι και τραγικά δύσκολο  ;)   .Καλή αρχή!!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/11, 23:27 από maraki_04 »

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #5 στις: 07/06/11, 00:53 »
Θα σε διευκολύνω ακόμα περισσότερο.
Βρες τα τραγούδια που σου αρέσουν εσένα.
Βρες τα tabs μέσα από το εν λόγω site.
Βρες πως πιάνονται τα συγκεκριμένα ακκόρντα (υπάρχουν γενικότερα στο ιντερνετ σε σχηματάκια, αν όμως δυσκολεύεσαι τόσο πολύ όλο και καποιος τα έχει σε pdf και μπορεί να στα στείλει...λογικά κι εγώ κάπου το έχω καταχονιασμένα)
Παίξε μαζί με τα κομμάτια και θα μάθεις...
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Fearless

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #6 στις: 07/06/11, 15:34 »

Εμένα με είχε βοηθήσει πολύ. Έχει και φωτογραφία σε κάθε ακκόρντο (στα ευκολότερα που θα μάθεις στην αρχή) με την τοποθέτηση των δακτύλων.Επίσης υπάρχει και αυτό το site: http://www.justinguitar.com/. Είναι στα αγγλικά βέβαια, αλλά έχει βιντεάκια οπότε δεν είναι και τραγικά δύσκολο  ;)   .Καλή αρχή!!




αν δεν έχει πρόβλημα και η μαριλένα που άνοιξε το τοπικ, για να μην ανοίγω καινούριο... έπιασα την κιθάρα τώρα τελευταία που αγόρασα πριν κάτι μήνες... και άρχισα να κάνω τα μαθήματα απο αυτό το site... www.justinguitar.com το πρόβλημα μου είναι οτι τα περισσότερα είναι για ακουστική κιθάρα και δεν με βοήθησαν αρκετά... βασικά τελείωσα όλο το beginner μάθημα (αν και θα το ξανακάνω για επανάληψη) αλλα κάτι ένιωθα οτι μου λείπει απο θέμα εκπαίδευσης... να συνεχίσω τα μαθήματα απο εκεί και τις τεχνικές η υπάρχει κάποιο παρόμοιο site να συμβουλευτώ...??

Αποσυνδεδεμένος Τζοαννα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Γυναίκα
  • my soul travels and dreams..
    • Προφίλ
Απ: θελω να μαθω κιθαρα μονη μου
« Απάντηση #7 στις: 17/06/11, 23:01 »
χαιρομαι παρα μα παρα πολυ που εντοπισα σε αυτο το φορουμ και ατομα γενους θηλυκου(μιας και απο οτι ειδα ειναι λιγα). Μαριαλενα καλωσορισες!! και γω καινουρια ειμαι εδω και σκεφτομαι να αρχισω το αθλημα μιας και με τραβαει πολυ τωρα τελευταια.(δλδ παντα ειχα την μυγα.)εγω προσωπικα δεν ξερω τπτ σχετικα με μουσικη,βιβλια κτλ απλα ηθελα να σου ευχηθω καλη αρχη ή μαλλον καλη συνεχεια!και ας μην ξεχναμε.. το κιθαριζειν ετσι φιλοσοφειν   ;D   και ποτε μα ποτε δεν ειναι αργα!!σε οτι κι αν χρειαστεις αν μπορω να βοηθησω στο μελλον θα το κανω!!keep walking! ;)
χαλαρουιτα ειναι η ζωη μικρη για διαθεση αρνητικη

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/11, 22:30
από Redshift
12 Απαντήσεις
6015 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
10 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 17:09
από KouloGiorgas
4 Απαντήσεις
4151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/14, 17:35
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
9330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/16, 16:46
από guitarnikos
4 Απαντήσεις
7047 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
4995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/19, 14:54
από Ioannis Anastassakis
6 Απαντήσεις
8055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/19, 20:06
από Uriah
0 Απαντήσεις
2287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/19, 14:55
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/20, 15:24
από Ioannis Anastassakis