Αποστολέας Θέμα: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 16851 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Καλημέρα σε όλους.

 Είναι η πρώτη φορά που γράφω (ελπίζω να το κάνω σωστά) και ο λόγος είναι οτι θα ήθελα με τον τρόπο μου, και όσο βέβαια μπορώ , να βοηθήσω τον  τόπο που ζώ και τους ανθρώπους, που ουσιαστικά περνάμε μαζί τα προβλήματα της σημερινής Ελλάδας.
 Απο κάποια λίγα πράγματα που έχω καταφέρει να διαβάσω, για αγορές απο ευρωπαικά υπερκαταστήματα, κακά Ελληνικά μαγαζιά, κακές συμπεριφορές, απο κάποια άλλα που ενδεχομένος έχω δει και έχω βιώσει, η κεντρική ιδέα είναι οτι <<η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση>>.
 Τα τελευταία χρόνια βρεθήκαν τεράστια μουσικά καταστήματα στην Ευρώπη, ονόματα δεν θα αναφέρω παρόλο οτι τα ξέρουμε όλοι, που κερδίσαν αμέσως τον Πανευρωπαικό <<σεβασμό>> και δέος λόγο του οτι μπορούσαν λόγο των τεράστιων κεφαλαίων που επένδυαν να είναι οι φθηνότεροι και με την μεγαλύτερη ποικιλία σε προιόντα. Κλασική θεωρία του εμπορείου.
 Σε αυτά λοιπόν απευθηνθήκαμε όλοι και στείλαμε πολλές χιλιάδες euro τιμωρόντας ουσιαστικά τα μικρά ή λίγο μεγαλύτερα <<δικά μας>> μαγαζιά. Κλασική περίπτωση super market-mini market.
 Δεν λέω, κάποιες φορές όλοι μπορεί να <<κακοποιηθήκαμε>> εν μέρη απο <<κακές συμπεριφορές υπαλήλων,αργοπορείες, ημιεπαγγελματισμούς κ.λ.π>> αλλα αυτό σε καμια περίπτωση δεν σημαίνει οτι τα λεφτά που βγάζω απο την δουλειά μου και τα <<καταθέτω>> στο hoby μου θα πρέπει να τα <<εξάγω>> ειδικά ετούτες τις δύσκολες ώρες μαραζόνοντας ενα κλάδο που χτυπιέται ανελέητα, και τελικά μαραζονοντας και εμένα σαν τελικό αποδέκτη.
  Η ερώτηση μου είναι. Αν π.χ η κιθάρα που θέλεις να πάρεις και την έχεις τσεκάρει στο διαδικτιακό <<υπερμαγαζί>> ήξερες οτι στην ιδια ακριβώς τιμή θα την πάρεις και στο Ελληνικό μαγαζάκι, απο που θα επέλεγες?
 Μάλλον απο εδώ.
Δια του λόγου το αληθές τα τελευταία 2 έτη το 90 % των δυόλου ευκαταφρόνητων αγορών μου έχει πραγματοποιηθεί απο Ελληνικά μαγαζιά σε τιμές ευρωπαικών υπερκαταστημάτων,και πολλές φορές καλύτερων τιμών , κι αυτό γιατι  πλέον πιστεύω τα περισότερα <<ντόπια>> καταστήματα αποφασίσαν και πρέπει να κοιτάξουν το γίγαντα στα μάτια, πηγαίνοντας για ένα ελάχιστο κέρδος.
Γι αυτο προτείνω πρωτού αποφασίσουμε να αποτανθούμε σε <<εξωτερικούς>> παράγοντες, τσεκάρουμε, ρωτάμε, δείχνουμε οτι γνωρίζουμε, παζαρευουμε (πάντα στα ορια του αξιοπρεπούς) και επενδυουμε στο μέλλον όλων μας. Δηλαδή αυτά που δεν κάνουν κάποι 300........

 Μην παρεξηγηθώ δεν έχω μουσικό κατάστημα, εχω ομως εμπειρεία σε αυτα που λέω..απλά ψαξτε το και λίγο Ελληνικά. Θα σας εκπλήξει.

ελπίζω να μην κούρασα, θα με ενδιέφερε και η άποψη σας.

Αποσυνδεδεμένος Heavy metal!!!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Εχεις δικιο!!!και εγω με παζαρια καταφερα και αγορασα την κιθαρα μου φτηνοτερα απο οτι στο ιντερνετ!!!Εστω και μια προσπαθεια αρκει!!!  ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Υπαρχει ομως και το θεμα καποια πραγματα να μην τα φερνει κανεις εδω Ελλαδα, ή να τα φερνει με οτι τιμες να ναι.
Επισης, λογω οικονομικου μεγεθους, το μεσο μαγαζι δεν μπορει να στοκαρει πολλα κομματια σε οτι φερνει με αποτελεσμα πολλες φορες να μην βρισκεις αυτο που θες ή αν το βρισκεις να πρεπει ο καταστηματαρχης να το παραγγειλει πρωτα, εσυ να περιμενεις να στο φερει και τελικα να παιρνεις κατι που τελικα παλι στα τυφλα το παιρνεις μιας και δεν αγοραζεις τελικα κατι που δοκιμασες, αλλα κατι που παρηγγειλες βασιζομενος σε test drive που εκανες με ενα παρομοιο μοντελο στο καταστημα πριν την οριστικη παραγγελια.
Αλλα ετσι ειναι, το μεγαλο ψαρι παντα θα τρωει το μικρο. Το προβλημα ειναι συστημικο κατα μεγαλο μερος και κατα ενα αλλο μερος, ειναι και η νοοτροπια που ειχαν τοσα χρονια τα Ελληνικα καταστηματα (αν και προσπαθουν σιγα σιγα να το ανατρεψουν μερικοι).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Τα Ελληνικά καταστήματα έχουν αλλάξει αρκετά νοοτροπία πλέον. Πολλά και διάφορα που έχω αγοράσει τελευταία από Ελλάδα (σε τιμές επιπέδων από 3000 έως 300 ευρώ) τα έχω αγοράσει σε τιμές γνωστού υπερ-καταστήματος (εξωτερικού) ή και χαμηλότερες. Οι καταστηματάρχες πλέον πολλές φορές κάνουν "beat" τις τιμές internet.

Ισχύει φυσικά οτι δεν μπορούν να "ανοιχθούν" αφού έχουν περιορισμένες πωλήσεις αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσει και η μικρή αγορά. Δεν μπορείς με ένα μικρούλι μαγαζάκι να ποντάρεις σε κέρδος πχ 20% (ή και περισσότερο που συναντάμε συχνά).

Αυτά έχει όμως ο ανταγωνισμός που θεωρώ οτι είναι καλό και απόλυτα υγειές να υπάρχει.

Ολα αυτά πάντως πηγάζουν από την Ελληναρίστικη νοοτροπία και θα αναφέρω παράδειγμα (που μου έτυχε πρόσφατα), που ζητάς κάτι από κάποιο μαγαζί και επειδή δεν το έχει (δεν το γνωρίζει ή δεν το φέρνει), σου απαντάει οτι "δεν υπάρχει αυτο που θέλετε". Εσύ φυσικά γνωρίζεις οτι υπάρχει και απλά δεν ξανά ασχολήσε με το συγκεκριμένο κατάστημα. Η αλήθεια λοιπόν είναι πράγματι κάπου στη μέση..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Συμφωνώ και επαυξάνω, απλά θα πρέπει να γνωρίζουμε τα εξής.

  • Τους <<κακότροπους>> ή κακους επαγγελματίες τους πετάει το σύστημα έξω έτσι κι αλλιώς. οπότε και είναι υποχραιωμένοι να αλλάξουν ή στην τελική να χαθούν.
  • Σε πολλά πλέον μουσικά καταστήματα θα δείς τους αρμόδιους πάνω απο μία οθόνη p.c ή laptop να ξεψαχνίζουν τον <<παγκόσμιο>> ανταγωνισμό. Αυτοί βέβαια είναι που ξέρουν και τη δουλειά τους. Εννοήτε οτι δέν είναι δυνατό να γνωρίζει ή να έχει τα πάντα ενα μικρό μαγαζί, αλλα μήν νομίζεται κι οτι σε ένα <<υπερκατάστημα>> το οποίο απλά έχει την λειτουργεία μίας αποθήκης logistic γνωριζει ο ξανθόμάλης εργαζόμενος τα προιόντα. Με κωδικούς λειτουργούν.
  • Εάν λοιπόν κι εμείς ανεβάσουμε την ζήτηση θα ανέβει φυσικά και η προσφορά, καθότι είναι ανάλογα.
          Στην τελική αν κάτι δεν μπορούμε να το βρούμε στην Ελλάδα, σαφώς θα το πάρουμε απέξω. Αλλα πραγματικά υπάρχουν αξιοι επιχηρηματίες στο χώρο.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φιλε alxd πλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει και οντως οι τιμες των ελληνικων καταστηματων εχουν γινει ιδιες με αυτες των μεγαλων ξενων καταστηματων και πολλες φορες καλυτερες, παλιοτερα ομως υπηρχε χαοδης διαφορα (που υπαρχει ακομα σε καποια καταστηματα) οποτε ηταν λογικο οι περισσοτεροι να ψωνιζουν απο το εξωτερικο. Και δεν προκειται ποτε να δωσω ουτε λεπτο σε καταστημα που πας να δοκιμασεις κιθαρα (ESP Horizon FR-II...οποιος καταλαβε ποιο μαγαζι ειναι καταλαβε) και ζητας να τη δοκιμασεις και επειδη ειναι ακριβη δε σου τη δινει να τη δοκιμασεις και σου λεει την εξης αξεπεραστη και θεικη φραση "θα στη δωσω να τη δοκιμασεις μονο αν την αγορασεις"!!!  :o ::) ;D Για 'μενα προσωπικα στην Αθηνα ας πουμε τα καταστηματα που αξιζουν πραγματικα ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου, το πολυ...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/06/11, 14:54 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
πραγματι τα μαγαζιά της ελλάδας εχουν μεταμορφωθει στον τομέα κοστολόγησης (ναναι καλα η Ε.Ε. πριν το ευρώ θυμηθήτε ποσο αγοράζαμε εξοπλισμο που τώρα κοστίζει 100-150ε  :-X .
 
αυτο που ακομα με χαλάει ακομα ειναι η διαθεσιμότητα. οταν κατι θελω, το θέλω χτες και στην χειρότερη σήμερα το απόγευμα.
 
κατι αλλο που με χαλάει και δύναται να φτιαχτεί μονο απο τους αντιπροσώπους ειναι οι υπηρεσίες επισκευής. Ο τομαν στον ιδιο χρόνο που κανει συνήθως γνωστος αντιπρόσωπος εχει παραλαβει-διορθώσει-στείλει το αντικείμενο.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Φιλε alxd πλεον τα πραγματα εχουν αλλαξει και οντως οι τιμες των ελληνικων καταστηματων εχουν γινει ιδιες με αυτες των μεγαλων ξενων καταστηματων και πολλες φορες καλυτερες, παλιοτερα ομως υπηρχε χαοδης διαφορα (που υπαρχει ακομα σε καποια καταστηματα) οποτε ηταν λογικο οι περισσοτεροι να ψωνιζουν απο το εξωτερικο. Και δεν προκειται ποτε να δωσω ουτε λεπτο σε καταστημα που πας να δοκιμασεις κιθαρα (ESP Horizon FR-II...οποιος καταλαβε ποιο μαγαζι ειναι καταλαβε) και ζητας να τη δοκιμασεις και επειδη ειναι ακριβη δε σου τη δινει να τη δοκιμασεις και σου λεει την εξης αξεπεραστη και θεικη φραση "θα στη δωσω να τη δοκιμασεις μονο αν την αγορασεις"!!!  :o ::) ;D Για 'μενα προσωπικα στην Αθηνα ας πουμε τα καταστηματα που αξιζουν πραγματικα ειναι μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου, το πολυ...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε metalmike.Αυτο που σου είπε ήταν επιοικώς απαράδεκτο.
Και ναί είναι ίσως ακόμα λίγα τα  αξιόλογα καταστήματα, και σε αυτά ακριβώς αναφέρομαι.
Στον αντίποδα θα σουπώ οτι απο ένα κατάστημα το οποίο και έχω αγοράσει τα περισότερα μου πράγματα, είχα το θάρος να του ζητήσω για ένα απόγευμα να μου δώσει μία συγκεκριμένη κιθάρα να την δοκιμάσω στο χώρο μου και μου την έδωσε. την επέστρεψα την επόμενη μέρα το πρωί με το ανοιγμα, του είπα οτι δεν με κάλυπτε τελικά, δεν είπε τίποτα το αρνητικό, και εγώ ξαναψώνισα και ψωνίζω. Βεβαίως και εκείνος ήξερε οτι δεν θα χάσει απο εμένα. Και να πείς οτι είναι λίγο εξεζητημένο αυτό, στο κατάστημα του με προσοχή, ο καθένας μπορει να δοκιμάσει απ'οσο έχω δει.
Πάντος εγώ αναφέρομαι και στο θέμα των τιμών,διότι πλέον βρίσκεις και καλύτερες τιμές σε πολλα πράγματα.(οχι όλα).

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
πραγματι τα μαγαζιά της ελλάδας εχουν μεταμορφωθει στον τομέα κοστολόγησης (ναναι καλα η Ε.Ε. πριν το ευρώ θυμηθήτε ποσο αγοράζαμε εξοπλισμο που τώρα κοστίζει 100-150ε  :-X .
 
αυτο που ακομα με χαλάει ακομα ειναι η διαθεσιμότητα. οταν κατι θελω, το θέλω χτες και στην χειρότερη σήμερα το απόγευμα.
 
κατι αλλο που με χαλάει και δύναται να φτιαχτεί μονο απο τους αντιπροσώπους ειναι οι υπηρεσίες επισκευής. Ο τομαν στον ιδιο χρόνο που κανει συνήθως γνωστος αντιπρόσωπος εχει παραλαβει-διορθώσει-στείλει το αντικείμενο.

Εχεις δίκιο φίλε korgy. Το προβλημα του χρόνου υπάρχει και θα υπάρχει απο την στιγμή που  χανεται η ρευστότητα λόγο βέβαια των συνθηκών που ζούμε.Πλέον όμως γίνεται σε όλους τους κλάδους στην Ελλάδα. Σ αυτή την περίπτωση το παίρνεις απο Θωμά ο.κ.
Οσο για το θέμα της επισκευής -αντικατάστασης, σε 2 προβληματα που αντιμετώπισα με 2 διαφορετικά προιόντα, απο 2 διαφορετικά μαγαζιά  το ένα αλλαχθηκε χωρις δευτερη κουβέντα, και το αλλο αφού πήγε για επισκευή μου επεστράφηκε αλλα δεν είχε επισκευαστει, ο μαγαζάτορας ζήτησε γενική αλλαγη χωρίς δευτερη κουβέντα. Και στις 2 περιπτώσεις εγω γλύτωσα τα μεταφορικα για Θωμά.(Αν δεν κάνω λάθος τα πληρώνει ο αποστολέας, δηλ.και κερατάς και δαρμένος).
Μήν παρεξηγηθώ το όλο στύσημο της εν λόγο Γερμανικής εταιρείας είναι αξιαίπενο.
Το θέμα είναι αν μπορούμε να δίνουμε τα χρηματά μας στον τόπο μας, με την ασφάλεια της εγγύησης,μήπως αυτά ξαναέρθουν σε εμάς ?? (κύκλος εμπορίου).

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
θεωρω πως τα ελληνικα μαγαζια δουλευουν με τεραστιο κερδος (βλεπε κερδοσκοπια).
Η παραπανω αποψη σχηματιστικε απο την ακολουθη εμπειρια:

πηγα σε γνωστο ελληνικο καταστημα και του ειπα οτι ενδιαφερομαι για τον χ ενισχυτη,για τον οποιο διαβασα τα καλυτερα λογια στο ιντερνετ (αναφερομενος στο κithara.gr.)
ο πωλητης-ιδιοκτητης ψιλιαστηκε οτι ειμαι ενημερομενος περι thoman και dv247 και μου εδωσε τιμη 590 ευρω,δηλαδη καλυτερη απο αυτη των ξενων σαιτ.

επειτα απο 3 μερες πηγε στο ιδιο καταστημα ο 17χρονος ξαδερφος μου ο οποιος φανηκε στον πωλητη σαν ανιδεος και πηρε τιμη 660 ευρω για τον ιδιο ενισχυτη.

ρωταω λοιπον εγω...
-στα 590 ευρω που θα τον πουλαγε σε εμενα,δεν ειχε περιθωριο κερδους?
-θεωρειτε οτι ειναι επαγγελματιες και δεν ψαχνουν για μ@λ@κες?

εγω λεω πως ο σωστος επαγγελματιας κοστολογει τη δουλεια του η το προιον του και συναλλασεται.αυτα τα εμπορικα τρικ και τους νομους προσφορας-ζητησης ποτε μου δεν τα χωνεψα,ακομη και αν αποτελουν την πραγματικοτητα.

δηλαδη τωρα που πολλα ελληνικα μαγαζια εχουν καλυτερες τιμες απο αυτες του διαδυκτιου,δεν δουλευουν με κερδος?και φυσικα ναι...
απλως τους αναγκασαμε να συμμορφωθουν,δινοντας τα χρηματα μας στο εξωτερικο.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παντως περα απο τις τιμες παιζει και πολυ μεγαλο ρολο η συμπεριφορα του πωλητη, η εξυπηρετικοτητα του, η φιλικοτητα του κοκ...πιστευω πως ακομα και καποιο προιον να ειναι καπως πιο ακριβο σε ενα ελληνικο μαγαζι απ'οτι σε ενα ξενο αν ο ελληνας πωλητης ειναι σωστος (το καταλαβαινεις αυτο με τη μια, δε θελει και πολυ) υπαρχει εξαιρετικα μεγαλη περιπτωση ο πελατης να αγορασει τελικα το προιον απο το ελληνικο μαγαζι, ειναι αυτη η επικοινωνια μεταξυ πελατη και πωλητη που δεν υπαρχει με τα ξενα καταστηματα (εκτος αν πας εκει :P).

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
θεωρω πως τα ελληνικα μαγαζια δουλευουν με τεραστιο κερδος (βλεπε κερδοσκοπια).
Η παραπανω αποψη σχηματιστικε απο την ακολουθη εμπειρια:

πηγα σε γνωστο ελληνικο καταστημα και του ειπα οτι ενδιαφερομαι για τον χ ενισχυτη,για τον οποιο διαβασα τα καλυτερα λογια στο ιντερνετ (αναφερομενος στο κithara.gr.)
ο πωλητης-ιδιοκτητης ψιλιαστηκε οτι ειμαι ενημερομενος περι thoman και dv247 και μου εδωσε τιμη 590 ευρω,δηλαδη καλυτερη απο αυτη των ξενων σαιτ.

επειτα απο 3 μερες πηγε στο ιδιο καταστημα ο 17χρονος ξαδερφος μου ο οποιος φανηκε στον πωλητη σαν ανιδεος και πηρε τιμη 660 ευρω για τον ιδιο ενισχυτη.

ρωταω λοιπον εγω...
-στα 590 ευρω που θα τον πουλαγε σε εμενα,δεν ειχε περιθωριο κερδους?
-θεωρειτε οτι ειναι επαγγελματιες και δεν ψαχνουν για μ@λ@κες?

εγω λεω πως ο σωστος επαγγελματιας κοστολογει τη δουλεια του η το προιον του και συναλλασεται.αυτα τα εμπορικα τρικ και τους νομους προσφορας-ζητησης ποτε μου δεν τα χωνεψα,ακομη και αν αποτελουν την πραγματικοτητα.

δηλαδη τωρα που πολλα ελληνικα μαγαζια εχουν καλυτερες τιμες απο αυτες του διαδυκτιου,δεν δουλευουν με κερδος?και φυσικα ναι...
απλως τους αναγκασαμε να συμμορφωθουν,δινοντας τα χρηματα μας στο εξωτερικο.

Αγαπητέ φίλε no slave.

αυτό ακριβώς είπα και εγω πιο πάνω. Πρέπει να δείξεις οτι γνωρίζεις την παγκόσμια αγορα αλλά υποστηρίζεις την εγχώρια. Τότε ο άλλος ξέρει οτι δεν έχει να κάνει με καποιον ανυδεο ωστε να τον εκμεταλευτει. Κατα τα άλλα όμως. Κι εμάς πολλές φορές δεν μας έχουν κοροιδέψει σε πράγματα που δεν γνωρίζουμε ??

Παρ όλα αυτά επειδή τυγχάνει να ασχολούμε με το εμπόριο (καμία σχέση με μουσικα) μπορώ να σου πώ οτι, πώς λές οτι  δουλευουν με τεράστιο κέρδος?? αφου δεν γνωρίζεις πόσο αγοράζουν για να πουλήσουν σε αυτή την τιμή ?? Ποιό πιστευεις οτι είναι  τεράστιο κέρδος. Αν βγάζουν 10%, 15% 20%.??  Τέλος πάντον. επειδή αυτά θέλουν πολύωρη ανάλυση, δεν υπάρχει λόγος.
Το σίγουρο είναι οτι πλέον μέσω Ιnternet υπάρχουν αυτές οι <<δυκλίδες>> ασφαλείας για τον καταναλωτή. Αρα αν νιώθεις safe με την τιμή των ευρωπαικών υπερκαταστημάτων, απλά αναζύτησε αυτή την τιμή στην χώρα μας και να είσαι σίγουρος οτι το κέρδος των υπερκαταστημάτων είναι μεγαλύτερο απο αυτο των εγχώριων, κι αυτό γιατί αγοράζουν φθηνότερα. Αρα αν εσυ πιάσεις την τιμή της ευρώπης στην Ελλάδα, και εσύ έχεις κάνει την δουλειά σου, και τα λεφτά σου ποιάνουν τόπο στον τόπο σου.

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Παντως περα απο τις τιμες παιζει και πολυ μεγαλο ρολο η συμπεριφορα του πωλητη, η εξυπηρετικοτητα του, η φιλικοτητα του κοκ...πιστευω πως ακομα και καποιο προιον να ειναι καπως πιο ακριβο σε ενα ελληνικο μαγαζι απ'οτι σε ενα ξενο αν ο ελληνας πωλητης ειναι σωστος (το καταλαβαινεις αυτο με τη μια, δε θελει και πολυ) υπαρχει εξαιρετικα μεγαλη περιπτωση ο πελατης να αγορασει τελικα το προιον απο το ελληνικο μαγαζι, ειναι αυτη η επικοινωνια μεταξυ πελατη και πωλητη που δεν υπαρχει με τα ξενα καταστηματα (εκτος αν πας εκει :P ).

εχεις απόλυτο δίκιο metalmike.

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
θεωρω πως τα ελληνικα μαγαζια δουλευουν με τεραστιο κερδος (βλεπε κερδοσκοπια).
Η παραπανω αποψη σχηματιστικε απο την ακολουθη εμπειρια:

πηγα σε γνωστο ελληνικο καταστημα και του ειπα οτι ενδιαφερομαι για τον χ ενισχυτη,για τον οποιο διαβασα τα καλυτερα λογια στο ιντερνετ (αναφερομενος στο κithara.gr.)
ο πωλητης-ιδιοκτητης ψιλιαστηκε οτι ειμαι ενημερομενος περι thoman και dv247 και μου εδωσε τιμη 590 ευρω,δηλαδη καλυτερη απο αυτη των ξενων σαιτ.

επειτα απο 3 μερες πηγε στο ιδιο καταστημα ο 17χρονος ξαδερφος μου ο οποιος φανηκε στον πωλητη σαν ανιδεος και πηρε τιμη 660 ευρω για τον ιδιο ενισχυτη.

ρωταω λοιπον εγω...
-στα 590 ευρω που θα τον πουλαγε σε εμενα,δεν ειχε περιθωριο κερδους?
-θεωρειτε οτι ειναι επαγγελματιες και δεν ψαχνουν για μ@λ@κες?

εγω λεω πως ο σωστος επαγγελματιας κοστολογει τη δουλεια του η το προιον του και συναλλασεται.αυτα τα εμπορικα τρικ και τους νομους προσφορας-ζητησης ποτε μου δεν τα χωνεψα,ακομη και αν αποτελουν την πραγματικοτητα.

δηλαδη τωρα που πολλα ελληνικα μαγαζια εχουν καλυτερες τιμες απο αυτες του διαδυκτιου,δεν δουλευουν με κερδος?και φυσικα ναι...
απλως τους αναγκασαμε να συμμορφωθουν,δινοντας τα χρηματα μας στο εξωτερικο.
Nα μην τρελαθουμε εντελως!
Επειδη εδωσε διαφορετικη τιμη το μαγαζι, κερδοσκοπει?Ακομα και σε μεγαλα πολυκαταστηματα με φιξ τιμες ο καλος διαπραγματευτης πελατης μπορει να πετυχει καλυτερες τιμες,ειτε γιατι αναφερεται σε ανταγωνιστη ειτε στο ιντερνετ οπως εσυ.
Και για τα συγκεκριμενα ιντερνετομαγαζα,με την συγκεκριμενη λογικη, μπορω να ισχυριστω το ίδιο(οτι κερδοσκοπουν)!Εγω προσωπικα δεν εχω αγορασει ποτε στην τιμη που δινουν στο site τους.ΠΑΝΤΑ παιρνω καλυτερη τιμη,γιατι δεν κανω απευθειας online την αγορα μου,αλλα την διαπραγματευομαι με emails.Kαι σας πληροφορω οτι η εξτρα εκπτωση που εχω πάρει ειναι απο 2% εως και 10%!
Και ρωτω, ολοι απο εδω που κανουν αγορες απο το ιντερνετ,ποιοι διαπραγματευονται την τιμη?Μαλλον μετρημενοι στα δακτυλα ειναι...
Τελικα ποιος φταιει,το μαγαζι ή ο ανιδεος πελατης?
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@zepfan....
καλησπέρα.... :P
για να αναλύσουμε λίγο το τελευταίο σου ποστ (μιας και είναι κάτι που σπανιότατα κάνω γιατί δεν ξέρω πόσο με παίρνει)
πας και δοκιμάζεις κάτι....και σου χει πει "αυτό κάνει τόσο"....
σ'αρέσει και λες να το πάρεις.....
τι του πετάς? "αα....έχω τόσα....μου το δίνεις ή το παίρνω απ αλλού!" ?

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
@zepfan....
καλησπέρα.... :P
για να αναλύσουμε λίγο το τελευταίο σου ποστ (μιας και είναι κάτι που σπανιότατα κάνω γιατί δεν ξέρω πόσο με παίρνει)
πας και δοκιμάζεις κάτι....και σου χει πει "αυτό κάνει τόσο"....
σ'αρέσει και λες να το πάρεις.....
τι του πετάς? "αα....έχω τόσα....μου το δίνεις ή το παίρνω απ αλλού!" ?
Τι εννοεις,πώς κανεις παζαρια?
Παντως ολα αυτα που γραφεις παιζουν αρκει να εισαι σοβαρος και μεσα σε λογικα πλαισια.
Δηλ.αμα σου πει οτι κανει 1000€ και εσυ πεις εγω δινω 300€ εκει ξευτιλιζεσαι γιατι αυτο ειναι παζαρι για γυφτους...
Να σε ρωτησω και γω κατι.Χανεις τιποτα αν ρωτησεις''Υπαρχει ακομα καλυτερη τιμη?'' οταν σου πει ''αυτο κανει τοσο''?
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
φιλε zepfan,εγω δεν του ανεφερα τιποτε για τον ανταγωνισμο,ουτε του εκανα κανενα παζαρι.απλως λεγοντας του οτι ακουσα καλα λογια απο ενα μουσικο φορουμ,εκεινος ψιλιαστηκε οτι ειμαι χρηστης του ιντερνετ και θεωρησε οτι ειμαι ενημερωμενος απο διαδυκτιακες τιμες.

και γω "ρωταω" απαντωντας στην ερωτηση σου περι κερδοσκοπιας:
απο τη στιγμη που στα 590 ευρω εχει κερδος,γιατι να πουλαει αυτος τον ενισχυτη 660 ευρω?
αυτα τα επιπλεον 70 ευρω που ζητα απο εναν ανιδεο δεν ειναι κερδοσκοπια?
 
προσωπικα ποτε δεν γουσταρα τα παζαρια,ουτε να κανω,ουτε να μου κανουν.
βαλε μια τιμη στο προιον σου την οποια καθορισες λαμβανοντας υπόψιν σου διαφορες παραμετρους και πουλα το.Αν τελικα μπορεις να το πουλησεις φθηνοτερα-παλι με κερδος-τοτε μαλλον δεν διαχειριστηκες σωστα την αξια του,προφανως επιτηδες.

βλεπω καμια φορα γυφτους στο δρομο που μου πουλανε γυαλια ηλιου για 30 ευρω και ενω αρνουμαι επιμονα,φτανουν να μου λενε "καλα δωσε 5 ευρω και παρτα".
δηλαδη ρε καραγκιοζη αμα σου δινα τα 30 θα με ειχες πιασει μ@λ@κα και με εμμεσο τροπο που το λες καταμουτρα.
αυτο ακριβως νιωθω με τα παζαρια,οτι δηλαδη εξ'αρχης ο πωλητης παει να μεγιστοποιησει το κερδος του εις βαρος μου.Ε,αυτο ειναι κερδοσκοπια....

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε zepfan,εγω δεν του ανεφερα τιποτε για τον ανταγωνισμο,ουτε του εκανα κανενα παζαρι.απλως λεγοντας του οτι ακουσα καλα λογια απο ενα μουσικο φορουμ,εκεινος ψιλιαστηκε οτι ειμαι χρηστης του ιντερνετ και θεωρησε οτι ειμαι ενημερωμενος απο διαδυκτιακες τιμες.

και γω "ρωταω" απαντωντας στην ερωτηση σου περι κερδοσκοπιας:
απο τη στιγμη που στα 590 ευρω εχει κερδος,γιατι να πουλαει αυτος τον ενισχυτη 660 ευρω?
αυτα τα επιπλεον 70 ευρω που ζητα απο εναν ανιδεο δεν ειναι κερδοσκοπια?
 
προσωπικα ποτε δεν γουσταρα τα παζαρια,ουτε να κανω,ουτε να μου κανουν.
βαλε μια τιμη στο προιον σου την οποια καθορισες λαμβανοντας υπόψιν σου διαφορες παραμετρους και πουλα το.Αν τελικα μπορεις να το πουλησεις φθηνοτερα-παλι με κερδος-τοτε μαλλον δεν διαχειριστηκες σωστα την αξια του,προφανως επιτηδες.

βλεπω καμια φορα γυφτους στο δρομο που μου πουλανε γυαλια ηλιου για 30 ευρω και ενω αρνουμαι επιμονα,φτανουν να μου λενε "καλα δωσε 5 ευρω και παρτα".
δηλαδη ρε καραγκιοζη αμα σου δινα τα 30 θα με ειχες πιασει μ@λ@κα και με εμμεσο τροπο που το λες καταμουτρα.
αυτο ακριβως νιωθω με τα παζαρια,οτι δηλαδη εξ'αρχης ο πωλητης παει να μεγιστοποιησει το κερδος του εις βαρος μου.Ε,αυτο ειναι κερδοσκοπια....
Μακαρι φιλε noslave oλοι να ειχαν την δικη σου νοοτροπία σχετικα με τα παζαρια,αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι.
Η αφορμη για την ενσταση μου ειναι ότι θεοποιουμε τα ιντερνετομαγαζα και κατακρινουμε τα ελληνικα μαγαζια.
Γιατι δεν κανουμε παζαρια και στα γερμανικά και εγγλεζικα sites?Την μαγκια μας την δειχνουμε μονο στα δικα μας μαγαζια,και στα ξενα ο,τι μας σερβιρουν το τρώμε?Και προκαλω τον οποιονδηποτε στην επομενη αγορα του απο εξωτερικο να παζαρεψει την τιμη και ειμαι σιγουρος οτι θα του βγει σε καλο.
Το σιγουρο noslave ειναι οτι τις περισσοτερες φορες η τιμη πωλησης δεν ειναι ιδια...Αναλογα με τον πελατη διαμορφωνεται η τιμη και να εισαι σιγουρος ότι αν δεν κανεις διαπραγματευση τιμης (παζαρια) θα ψωνισεις πιο ακριβα,ακομα και απ το ιντερνετ...
Σε ενα ιδανικο κοσμο ισως οι τιμες να ηταν σταθερες παντου, αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι...
Σε μεγαλο ιντερνετομαγαζο αν στειλεις με email την παραγγελια ,εχεις επιπλεον εκπτωση,το οποιο φυσικα δεν το διαφημιζουν για ευνοητους λογους.(ομως στα email τους το λενε)
Στο αλλο,  πανω απο καποιο ποσο εχουν εκπτωση την οποια πρεπει να την ζητησεις για να στην κανουν,αλλιως σφυριζουν κλεφτικα...(αυτο το εμαθα μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια)

Mηπως ΚΑΙ εδω εχουμε κερδοσκοπια και οχι μονο στο ελληνικο μαγαζι?
Αρα μηπως ΔΕΝ εχουμε κερδοσκοπια και εχουμε απλα εμποριο?

Εννοειται οτι ο πωλητης παντα προσπαθει να μεγιστοποιησει το κερδος του,αυτη ειναι η δουλεια του.Η δικη σου δουλεια σαν καταναλωτης ειναι να  καταφερεις να το μικρυνεις...
Αυτο γινεται με  διαπραγματευση.Αν δεν την κανεις προφανως ειναι χαμενη η τσεπη σου και σιγουρα δεν φταιει ο πωλητης...δεν σε επιασε κανενας απ'το λαιμο να ψωνισεις...
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλά...άλλο κερδοσκοπία (φυσιολογικό) και άλλο αισχροκέρδια....

@zepfan
δεν θυμάμαι καμία φορά που η απάντηση στην ερώτηση αν γίνεται καμία καλύτερη τιμή να ήταν θετική....
γιατί την κάνω....

Αποσυνδεδεμένος Heavy metal!!!

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
μην το λες!πραγματικα υπαρχει αισχοκερδια!εγω ειχα παρει την κιθαρα μου 425 ευρω απο 500 που την ειχε!δηλαδη 200 ευρω κερδος δεν ειχε απο τα 425/???

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
καλά...άλλο κερδοσκοπία (φυσιολογικό) και άλλο αισχροκέρδια....

@zepfan
δεν θυμάμαι καμία φορά που η απάντηση στην ερώτηση αν γίνεται καμία καλύτερη τιμή να ήταν θετική....
γιατί την κάνω....
Ελα τωωωωρα...Ζεις στην Ελλάδα και δεν κανεις παζαρια?Μου φαινεται πως πρεπει να σου κανω ιδιαιτερα! :roll
Η ερωτηση δεν γινεται απλά για να γινεται...
Ενα να θυμασαι.Τις περισσοτερες φορες υπαρχει περιθωριο για καλυτερη τιμη.Σπανιες ειναι οι περιπτωσεις (συνηθως προσφορες) που τα περιθωρια εχουν εξαντληθει.
Και παντα στην πρωτη τιμη που σου δινει ο εμπορος εχει και καβαντζα για την περιπτωση που εισαι ψαγμενος η κανεις παζαρια.
Τρανο παραδειγμα η περιπτωση που ειπε ο noslave παραπανω.Αν ο ''ανιδεος'' τυπος που του ειπε 660, ξαφνικα του ελεγε ''μα το βρηκα 590 αλλου'' ο  εμπορας θα κατεβαινε στα 590 εφοσον πραγματικα ειχε το περιθωριο.(και οντως το ειχε)
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος zepfan

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μην το λες!πραγματικα υπαρχει αισχοκερδια!εγω ειχα παρει την κιθαρα μου 425 ευρω απο 500 που την ειχε!δηλαδη 200 ευρω κερδος δεν ειχε απο τα 425/???
Αν δεν γνωριζουμε κατι,καλο ειναι να μην σχολιαζουμε γιατι εκτιθομαστε.Sorry,αλλά ο συλλογισμος σου ειναι εκτος τοπου και χρονου
Never argue with an idiot.He will drag you down to his level and beat you with experience...

Αποσυνδεδεμένος alxd

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Φίλοι. Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές, και νκαλό είναι να ακούγονται και να γνωστοποιούντε ωστε να υπάρχει ενημέρωση.

Ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το θέμα εστιάζεται στην ανάγκη , να καλύπτουμε τις καταναλωτικές μας επιθυμίες, με προιόντα απο την εγχώρια αγορά, σε ευρωπαικές τιμές.Το σίγουρο είναι οτι όσο βοηθάμε θα μας βοηθάνε. Τα χρόνια που πραγματικά τα μουσικά καταστήματα μπορούμε να πούμε οτι είχαν την δυνατότητα να βγάλουν μεγαλύτερο κέρδος πέρασαν, απο την στιγμή που το internet μας δείνει τον μπούσουλα. Οι περισότεροι το έχουν καταλάβει. Θα το καταλάβουν και οι άλλοι. Να είστε σίγουροι. Παρόλα αυτά ας βοηθήσουμε τους υπόλοιπους και το λέω αυτό γιατι οι τελευταίες μου αγορές ήταν φθηνότερες απο τα interstores.Και για να καταλάβει κάποιος την διαφορά  ας δεί  την πυραμίδα κατασκευαστής-interstore- καταναλωτής απο την μία (μέσο ευρωπαικού καταστήματος), κατασκευαστής-εισαγωγέας(ή αντιπροσωπος) - μικρο μαγαζί-καταναλωτής.(εγχώρια αγορα)
Οπως βλέπουμε στην δευτερη φάση τα χρήματά σου << ταίζουν με την καλή έννοια>> μία οικογένεια παραπάνω. Καταλαβαίνεις λοιπόν οτι καλύτερο είναι τα χρήματά σου να μένουν στον τόπο σου, να πηγαίνουν σε περισότερους,να αγοράζεις στην τιμή που βλέπεις οτι σου κάνει, να έχεις το after sale service, και στην τελική να έχεις και μια απόδειξη που να περναει στην εφορία σου.

Σκεφτήτε το.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
η αποδειξη του τομαν περνάει στην εφορία
 
 
ο γες  ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κάτι που θα πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι πολλά Βρετανικά μαγαζιά έχουν το λεγόμενο price match policy, δηλαδή θα ρίξουν αυτόματα την τιμή αν μπορείς να βρεις ακριβώς το ίδιο προϊόν φτηνότερα κάπου αλλού. Ακόμα όμως και αν δεν κάνουν επισήμως κάτι τέτοιο ή αν δεν ισχύει η καλύτερη τιμή που βρήκε κανείς αλλού, το κατάστημα στις περισσότερες περιπτώσεις θα προσπαθήσει να σε δελεάσει με μια καλύτερη τιμή. Ένα παράδειγμα που μπορώ να αναφέρω είναι το γνωστό DV247. Πέρσι έψαχνα για μια Vintage VRS110 που το DV247 είχε 189 λίρες (τώρα την έχει 199) και την είχα βρει σε ένα άλλο κατάστημα αρκετά φτηνότερα (169 λίρες αν θυμάμαι καλά). Όταν ζήτησα το price match, μού είχαν πει ότι δεν μπορούσαν να το κάνουν γιατί το άλλο κατάστημα δεν είχε πλέον σε στοκ τη συγκεκριμένη κιθάρα, αλλά θα μού την άφηναν 180 λίρες μαζί με τα μεταφορικά, τα οποία τότε ήταν 6 λίρες για αγορές κάτω από 199 λίρες. Δηλαδή μια έκπτωση 15 λιρών ή περίπου 7-8%. Από τότε πάντα στέλω email σε όποιο κατάστημα έχει ένα όργανο για το οποίο ενδιαφέρομαι και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων μού έγινε καλύτερη προσφορά, με τη μορφή κάποιας μείωσης στην τιμή ή δωρεάν αποστολής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
20673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/05, 02:20
από asxhmos
59 Απαντήσεις
62531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/12, 12:48
από gymisjae
10 Απαντήσεις
14951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/06, 00:51
από teri
9 Απαντήσεις
4264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/07, 15:00
από Baroness
0 Απαντήσεις
14511 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/07, 21:26
από shred
21 Απαντήσεις
7740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 22:58
από Jezus
3 Απαντήσεις
2543 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 13:54
από Ogun-Sotis
42 Απαντήσεις
12683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/09, 02:13
από schizm
0 Απαντήσεις
12747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/12, 20:38
από Unknown Artist
12 Απαντήσεις
6215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/16, 12:58
από panixgr