Αποστολέας Θέμα: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή  (Αναγνώστηκε 7519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας.
 Έχω μια jackson js-1 σε μαύρο χρώμα και έχει κάποιες μικρές γρατζουνιές στο σώμα της και θέλω να τις διορθώσω (για αισθητικούς λόγους). Έχω βρει αυτό,αλλά δεν μπορεί να αποσταλλεί στην Ελλάδα. Ξέρετε μήπως κάποιο παρόμοιο προϊόν ή κάποια λύση γενικά, για να διορθώσω το χρώμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #1 στις: 06/07/09, 08:37 »
Ψάξε στο ebay για scratch markers.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #2 στις: 06/07/09, 23:39 »
Ευχαριστώ, θα ρίξω μια ματιά. Έχουν καμία διαφορά με τους μαρκαδόρους βερνικιού που βρήκα εγώ ή είναι το ίδιο; Τους έχεις δοκιμάσει;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #3 στις: 07/07/09, 00:02 »
Όχι, δεν τούς έχω δοκιμάσει, απλά έψαχνα κι εγώ για κάτι παρόμοιο πριν από καιρό όταν είχα το ίδιο πρόβλημα με μια κιθάρα. Τελικά την πούλησα και λύθηκε το πρόβλημα... :P.

Πάντως οι συγκεκριμένοι μαρκαδόροι στο ebay φαίνονται πολύ παρόμοιοι με αυτούς που διαθέτει το Stewart McDonald, απλά δεν υπάρχει τόσο μεγάλη ποικιλία χρωμάτων. Αν πάντως το χρώμα της κιθάρας σου είναι παρόμοιο με κάποιον από τους μαρκαδόρους, φαντάζομαι ότι θα κάνει την ίδια δουλειά. Γιατί φυσικά μιλάμε για κάτι που δεν θα εξαφανίσει τις γρατζουνιές, απλά θα τις καλύψει κάπως ώστε να μην είναι ιδιαίτερα εμφανείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #4 στις: 07/07/09, 00:29 »
Σωστός!!! ;D ;D ;D
 Αλλά δεν την πουλάω την συγκεκριμένη,γιατί παρόλο που είναι φθηνή,είμαι δεμένος μαζί της.
Φυσικά δεν περιμένω να εξαφανιστούν οι γρατζουνιές!Απλά θέλω να τις καλύψω.Μη φανταστείς τίποτα τραγικό,ελαφριές είναι.
Σκεφτόμουν όμως να δοκιμάσω και σε χρωματοπωλείο, να τους ζητήσω μαύρο βερνίκι.Θα κάνει λες;

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #5 στις: 10/07/09, 09:56 »
καλημερα φιλε,καταρχας εννοειται οτι μαρκαδοροι και λοιπα στισ κιθαρες φαινονται σαν τισ πινελιες στον τοιχο,αφου την αγαπας την κιθαρα και οι γρατζουνιες δεν ειναι βαθιες θα τη λυσεις το σωμα θα βαλεις κερι turtlee που γυαλιζουν τα αυτοκινητα και θα την γυαλισεις με αλοιφαδορο( βουρτσα),αν μπειs σε site κατασκευων κιθαρας θα δεις οτι τετοιες κρεμες χρησιμοποιουν και μετα στη βουτσα(με μαλακια τριχα εννοειται για να μην θαμπωσει),καντο και θα με θυμηθεις

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #6 στις: 10/07/09, 15:53 »
καλημερα φιλε,καταρχας εννοειται οτι μαρκαδοροι και λοιπα στισ κιθαρες φαινονται σαν τισ πινελιες στον τοιχο,αφου την αγαπας την κιθαρα και οι γρατζουνιες δεν ειναι βαθιες θα τη λυσεις το σωμα θα βαλεις κερι turtlee που γυαλιζουν τα αυτοκινητα και θα την γυαλισεις με αλοιφαδορο( βουρτσα),αν μπειs σε site κατασκευων κιθαρας θα δεις οτι τετοιες κρεμες χρησιμοποιουν και μετα στη βουτσα(με μαλ***α τριχα εννοειται για να μην θαμπωσει),καντο και θα με θυμηθεις

Μπορείς να μου δώσεις λίγες πληροφορίες παραπάνω; Που θα το βρω κτλ...
Σ' ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #7 στις: 10/07/09, 16:43 »
καλημερα φιλε,καταρχας εννοειται οτι μαρκαδοροι και λοιπα στισ κιθαρες φαινονται σαν τισ πινελιες στον τοιχο,αφου την αγαπας την κιθαρα και οι γρατζουνιες δεν ειναι βαθιες θα τη λυσεις το σωμα θα βαλεις κερι turtlee που γυαλιζουν τα αυτοκινητα και θα την γυαλισεις με αλοιφαδορο( βουρτσα),αν μπειs σε site κατασκευων κιθαρας θα δεις οτι τετοιες κρεμες χρησιμοποιουν και μετα στη βουτσα(με μαλ***α τριχα εννοειται για να μην θαμπωσει),καντο και θα με θυμηθεις

Φίλε GEO_ZZZZ, αυτό δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα. Θα χρειαστεί λίγο περισσότερη δουλειά, αλλά λογικά το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς καλύτερο. Και απ' ό,τι ξέρω, το turtle wax δεν είναι ακριβό, οπότε η όλη διαδικασία μπορεί να κοστίσει λιγότερο από την αγορά των μαρκαδόρων. Το έχεις κάνει ποτέ αυτό σε κιθάρα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #8 στις: 10/07/09, 19:07 »
Φίλε GEO_ZZZZ, αυτό δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα. Θα χρειαστεί λίγο περισσότερη δουλειά, αλλά λογικά το αποτέλεσμα θα είναι σαφώς καλύτερο. Και απ' ό,τι ξέρω, το turtle wax δεν είναι ακριβό, οπότε η όλη διαδικασία μπορεί να κοστίσει λιγότερο από την αγορά των μαρκαδόρων. Το έχεις κάνει ποτέ αυτό σε κιθάρα;

Με πρόχειρο ψάξιμο, βρήκα λίγες πληροφορίες. Αρκετά καλό προϊόν και δεν περνάει πέραν του φινιρίσματος,για να καταστραφούν περαιτέρω υλικά. Ξανατονίζω βέβαια,πως οι πληροφορίες αυτές είναι με πρόχειρο ψάξιμο.Το πουλάει στο P....r (μην κάνουμε και διαφήμιση) και θα πάω να το τσεκάρω κάποια στιγμή. Άν έχεις υπάρχουν πληροφορίες απο μέρους σου ή απο κάποιον άλλο, περισσότερο απο καλοδεχούμενες!

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #9 στις: 10/07/09, 22:08 »
καλησπερα φιλε απολλωνα, και βεβαια το εχω κανει .το wax αυτο το πουλανε σε ειδη αυτοκινητου δεν ειναι ακριβο και το χρησιμοποιουν για να γυαλιζουν τα αμαξια, ενοειται οτι δεν ειναι για συχνη χρηση και τη βασικη δουλεια την κανει ο αλειφαδωρος.η εκτος εαν αντεχει το χερι να τριβεισ με μαλλινο πανι κυκλικα για ωρα  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #10 στις: 10/07/09, 22:12 »
φιλε αγγελε  εκει που εγραψες (αν καταλαβα καλα το μαγαζι) εχει σιγουρα γιατι εχει ειδη αυτοκινητου.και μη φοβασαι τιποτε εαν εκανε ζημια στο μεταλλικο χρωμα θα χαλαγε και την κιθαρα αλλα κατι τετοι δεν συμβαινει

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #11 στις: 10/07/09, 22:26 »
φιλε αγγελε  εκει που εγραψες (αν καταλαβα καλα το μαγαζι) εχει σιγουρα γιατι εχει ειδη αυτοκινητου.και μη φοβασαι τιποτε εαν εκανε ζημια στο μεταλλικο χρωμα θα χαλαγε και την κιθαρα αλλα κατι τετοι δεν συμβαινει

Το κατάλαβες το μαγαζί,είμαι σίγουρος! Άρα απο τη στiγμή που το έχεις δοκιμάσει και συναρτήσει αυτών που διάβασα,θα προχωρήσω στη χρήση του.
Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια και είμαι σίγουρος ότι θα βοηθήσεις και πολλούς που θα το διαβάσουν.
Ευχαριστώ βέβαια και τον συνάδελφο μουσικό Απόλλων για τη βοήθειά του.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/07/09, 22:57 από Aggelos_chem »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #12 στις: 10/07/09, 23:15 »
Ευχαριστώ βέβαια και τον συνάδελφο μουσικό Απόλλων για τη βοήθειά του.

Να 'σαι καλά, φίλε. Όλοι με μια ελπίδα ζούμε... :P ;D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aggelos_chem

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γρατζουνιές σε σώμα και βαφή
« Απάντηση #13 στις: 11/07/09, 02:19 »
Ευχαριστώ βέβαια και τον συνάδελφο μουσικό Απόλλων για τη βοήθειά του.

Να 'σαι καλά, φίλε. Όλοι με μια ελπίδα ζούμε... :P ;D

Σωστός!!!! ;D
Αν και σίγουρα είσαι περισσότερο μουσικός απο μένα... ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/02, 17:05
από metalman
20 Απαντήσεις
11392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/06, 13:41
από blue_jazz
10 Απαντήσεις
4306 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/06, 22:46
από old_lion
14 Απαντήσεις
4463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/07, 15:14
από Μ.Π
17 Απαντήσεις
7240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 02:04
από Jezus
3 Απαντήσεις
2888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/08, 17:35
από Chris_T
2 Απαντήσεις
2054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 23:00
από Ιππέας
18 Απαντήσεις
9550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 09:20
από adr1anos
9 Απαντήσεις
6376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/16, 23:29
από Άχρηστος
0 Απαντήσεις
646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/22, 01:30
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ