Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Fender  (Αναγνώστηκε 76940 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος poll_18

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #125 στις: 18/04/06, 17:06 »
κοροιδα σε καμια περιπτωση δεν πιανονται φιλε μ!παντως αν παιζεις ροκ fender και αν εχεις λεφτα για αμερικανα πολυ καλυτερα.με 900 ευρω την παιρνεις απο εξωτερικο με σκληρη θηκη
Έλα ρε ΑΛΑΝΙ!!!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #126 στις: 18/04/06, 23:16 »
Κάπου είχα διαβάσει οτι μια καλή λύση είναι η κιθάρα με 2 single coil & 1 humbacker. Κι αυτό γιατί αν θες πχ να παίξεις ροκ γυρνάς στον bridge, αν θες πιο ελαφρύ γυρνάς στον neck ή middle. Αληθεύει αυτό?


Ουπς!

Μαλλον εγω το ειχα πει αυτο... Σ' ενα θεμα περι κιθαρας για κλασσικο ροκ και blues...

Το ειχα πει βασισμενος στην περιπτωση ενος φιλου που για να παιξει και κλασσικο ροκ και blues, προχωρησε στην αγορα μιας Αμερικανας Fender Fat Strat και ενος Peavey.

Mαλιστα η συγκεκριμενη κιθαρα μου κατηργησε και την προκαταληψη που ειχες κατα της Fender...




If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Staggάρης

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 185
  • Φύλο: Άντρας
  • και όχι Tsaggάρης
    • Προφίλ
    • Karting
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #127 στις: 18/04/06, 23:23 »
...και κανεις μια αλλαγη στους μαγνητες....


Όπως είπε και ο poll 18 με αλλαγές στα ηλεκτρικά δν θα καταφέρεις να πάρεις τον ήχο που θές ;  :-\

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #128 στις: 19/04/06, 00:38 »
Χμ βασικά αυτό που θα κάνω είναι να πάω σε μαγαζιά και να δοκιμάζω κιθάρες. Μέχρι να καταλάβω τι συνδιασμό μαγνητών θέλω. Και ύστερα αποφασίζω για μάρκα. Thanks.

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #129 στις: 20/04/06, 11:24 »
Κοιτα..Εγω εχω μια Fender American την οποια την πηρα μεταχειρισμενη(σε αριστη κατασταση) απο εναν τυπο που ηθελε να παιζει μεταλ κ δν του εβγαινε οσο ηθελε(θα επαιρνε την king V της Τζακσον)..Ετσι λοιπον ειχα βαλει στην κατω θεση ενα Seymour Duncan Humbucker...Περιττο να σου πω οτι οσοι εχουν δει την κιθαρα εχουν παθει πλακα..Ενας φιλος μου ηχογραφησε προχτες μ αυτη ;)Οποτε ψαξτο κ δες τι θελεις πριν παρεις..Κ στανταρντ τσεκαρε για μεταχειρισμενες!!!
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #130 στις: 20/04/06, 11:30 »
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι σωνει και καλα πρεπει το πολικαρι να αγορασει καινουργια κιθαρα.
Μια απλη αλλαγη μαγνητων δεν ειναι αρκετη?....

stavros75

  • Επισκέπτης
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #131 στις: 20/04/06, 14:43 »
Παράθεση
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι σωνει και καλα πρεπει το πολικαρι να αγορασει καινουργια κιθαρα. Μια απλη αλλαγη μαγνητων δεν ειναι αρκετη?....
όχι γιατί αυτή που έχω είναι ΓΤΠ

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #132 στις: 27/06/06, 01:11 »
Δεδομένου ότι οι μέν φτιάχνονται στην Αμερική και οι δέ στο μεξικό και έχουν ίδιους μαγνήτες, θεωρείτε ότι η διαφορά τιμής έχει κάποιο αντικρυσμα? Σκέφτομαι να αγοράσω μια Strat με 2 μονούς και έναν humbucker μέχρι 800 ευρώ και σιγά σιγά να τη φέρω στα μέτρα μου (με αλλαγή μαγνητών). Τι θα προτίνατε? Highway1 η Mexico?

Σκοπός μου είναι να φτιάξω μια ευέλικτη κιθάρα που να μπορεί να παίξει από Gallagher και Knopfler μέχρι Slash και Iommi όσο αυτό είναι δυνατό...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #133 στις: 27/06/06, 09:49 »
Όσο να πεις οι αμερικάνικες είναι καλά φτιαγμένες και άμα έχουν ίδια τιμή και ίδιους μαγνήτες, προτίμησε τη highway.
Οι αμερικάνες φημίζονται για το ευρύ φάσμα που καλύπτουν.
Επίσης αφού θα αλλάξεις μαγνήτες τη διαφορά θα κάνουν τα ξύλα του σώματος και της ταστιέρας.

Άρα προτήμισε αυτή που σε βολεύει καλύτερα.
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #134 στις: 27/06/06, 12:32 »
Δεδομένου ότι οι μέν φτιάχνονται στην Αμερική και οι δέ στο μεξικό και έχουν ίδιους μαγνήτες, θεωρείτε ότι η διαφορά τιμής έχει κάποιο αντικρυσμα? Σκέφτομαι να αγοράσω μια Strat με 2 μονούς και έναν humbucker μέχρι 800 ευρώ και σιγά σιγά να τη φέρω στα μέτρα μου (με αλλαγή μαγνητών). Τι θα προτίνατε? Highway1 η Mexico?

Σκοπός μου είναι να φτιάξω μια ευέλικτη κιθάρα που να μπορεί να παίξει από Gallagher και Knopfler μέχρι Slash και Iommi όσο αυτό είναι δυνατό...

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι μεν ευγενής σκοπός  ;D δύσκολο και με κόστος δε.  ::)

Σου μιλάω εκ'πείρας, μιας και μπήκα σ'αυτό το λούκι με την Κράμερ μου και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχα, αλλά το κόστος ήταν σημαντικό... όπως όλοι οι πειραματισμοί.

Εσύ σκοπεύεις να ξεκινήσεις από μια πολύ πιο "φτηνή" κιθάρα, από την άποψη των ξύλων και του hardware. Δεν είναι μόνο οι μαγνήτες που κάνουν τον ήχο...

Αν σκοπεύεις να το προχωρήσεις πάντως δες λεπτομέρειες στην αγγελία που έχω και αν θέλεις στο αναλύω περισσότερο τι θα πρέπει να κάνεις/προσέξεις.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #135 στις: 27/06/06, 14:12 »
Δεδομένου ότι οι μέν φτιάχνονται στην Αμερική και οι δέ στο μεξικό και έχουν ίδιους μαγνήτες, θεωρείτε ότι η διαφορά τιμής έχει κάποιο αντικρυσμα? Σκέφτομαι να αγοράσω μια Strat με 2 μονούς και έναν humbucker μέχρι 800 ευρώ και σιγά σιγά να τη φέρω στα μέτρα μου (με αλλαγή μαγνητών). Τι θα προτίνατε? Highway1 η Mexico?

Σκοπός μου είναι να φτιάξω μια ευέλικτη κιθάρα που να μπορεί να παίξει από Gallagher και Knopfler μέχρι Slash και Iommi όσο αυτό είναι δυνατό...

Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι μεν ευγενής σκοπός  ;D δύσκολο και με κόστος δε.  ::)

Σου μιλάω εκ'πείρας, μιας και μπήκα σ'αυτό το λούκι με την Κράμερ μου και σε μεγάλο βαθμό το πέτυχα, αλλά το κόστος ήταν σημαντικό... όπως όλοι οι πειραματισμοί.

Εσύ σκοπεύεις να ξεκινήσεις από μια πολύ πιο "φτηνή" κιθάρα, από την άποψη των ξύλων και του hardware. Δεν είναι μόνο οι μαγνήτες που κάνουν τον ήχο...

Αν σκοπεύεις να το προχωρήσεις πάντως δες λεπτομέρειες στην αγγελία που έχω και αν θέλεις στο αναλύω περισσότερο τι θα πρέπει να κάνεις/προσέξεις.

Μπορεί να ακούγεται σαν να θέλω να τετραγωνίσω τον κύκλο αλλά είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι ψάχνω. Σε γενικές γραμμές είμαι LesPaulάκιας και μαζεύω χρήματα για την πρώτη μου καλή LesPaul και έναν καλό ενισχυτή. Σκέφτομαι την στρατ σαν πειραματόζωο όπου θα δοκιμαζω διάφορες μετατροπές σε ηλεκτρονικά και μαγνήτες. Όπως είναι και η Επιφον μου.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #136 στις: 27/06/06, 14:28 »
Μπορεί να ακούγεται σαν να θέλω να τετραγωνίσω τον κύκλο αλλά είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τι ψάχνω. Σε γενικές γραμμές είμαι LesPaulάκιας και μαζεύω χρήματα για την πρώτη μου καλή LesPaul και έναν καλό ενισχυτή. Σκέφτομαι την στρατ σαν πειραματόζωο όπου θα δοκιμαζω διάφορες μετατροπές σε ηλεκτρονικά και μαγνήτες. Όπως είναι και η Επιφον μου.

Αν είναι έτσι, τότε ξεκινάς από κάτι μάλλον ακριβό και όχι τόσο κατάλληλο κατά τη γνώμη μου.

Με τους μαγνήτες δεν θα βλέπεις τόσο μεγάλες αλλαγές όσο αν, παράδειγμα, άλλαζες μια 2-point γέφυρα με zinq block με μια 6-point με steel block.

Θέλω να πω ότι το "πειραματόζωο" έχει και άλλα "ζωτικά όργανα" να ασχοληθείς  ;)

Μια άλλη λύση θα ήταν να πάρεις ένα καλό σώμα και μπράτσο και να κάνεις εκεί τα πειράματά του, χρηματικά το ίδιο θα σου βγει.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #137 στις: 27/06/06, 15:16 »
Εγώ πάλι βλέποντας πόσους παίζουν με πειραγμένες Mexikanes, δεν νομίζω ότι αξίζει να χώσεις 800 για μια Highway. Με αλλαγή μαγνητών κλπ θα σου ρθει στα ίδια λεφτάκια με μια Americana Std.
Άρα ή χώσε αμερικάνα και άλλαξε κάααααααααποτε μαγνήτες και είσαι και πολύ wow, ή απλά πάρε Μεξικάνα.Ταπεινή άποψη...

Να προσθέσω, πως παρά τις αμέτρητες ερωτήσεις μου σε μαγαζιά κλπ κλπ δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση για το αν αξίζει να δώσεις λεφτά για αμερικάνα strat...Σίγουρα είναι καλύτερη.Όμως πολλοί υποστηρίζουν πως αξίζει καλύτερα να αγοράσεις Μεξικάνα και να την πειράξεις παρά αμερικάνικη.
Όση διαφορά και να κάνουν τα ξύλα, τρέμολο κλπ, είναι κάτι τόσο τρομερό που θα καταλάβεις τι διαφορά μεταξύ των δύο και είσαι και τόσο απαιτητικός?Μάλλον το έχουμε παρακάνει κι εμείς με την ποιότητα, ή απλά νοιώθουμε καλύτερα αν ξέρουμε πως είναι ΑΜερικάνα.Μάλλον επικρατεί το "ψωνίστικο" συναίσθημα.Να προσθέσω πως στο παίξιμο δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.Αυτά τα ολίγα.
Άρα φίλε, παίξε και ανάλογα πόσα χρήματα διαθέτεις αγόρασε.

Ας σ πει και κάποιος πιο σχετικός με strat...(π.χ fenderiarhs)...

Πολύ καλές και οι απόψεις των παραπάνω συντρόφων:)
Elpizw na se voithisa kai na mhn se mperdepsa:)
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #138 στις: 27/06/06, 15:22 »
Να προσθέσω, πως παρά τις αμέτρητες ερωτήσεις μου σε μαγαζιά κλπ κλπ δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση για το αν αξίζει να δώσεις λεφτά για αμερικάνα strat...Σίγουρα είναι καλύτερη.Όμως πολλοί υποστηρίζουν πως αξίζει καλύτερα να αγοράσεις Μεξικάνα και να την πειράξεις παρά αμερικάνικη.
Όση διαφορά και να κάνουν τα ξύλα, τρέμολο κλπ, είναι κάτι τόσο τρομερό που θα καταλάβεις τι διαφορά μεταξύ των δύο και είσαι και τόσο απαιτητικός?Μάλλον το έχουμε παρακάνει κι εμείς με την ποιότητα, ή απλά νοιώθουμε καλύτερα αν ξέρουμε πως είναι ΑΜερικάνα.Μάλλον επικρατεί το "ψωνίστικο" συναίσθημα.Να προσθέσω πως στο παίξιμο δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.Αυτά τα ολίγα.

Ερ: "Πως λέγεται μια American Strat στα Ινδιάνικα;"
Απ: "Πεταμένα Λεφτά"  ;) :P

Για τι ποιότητα μιλάμε; Τους μαγνήτες της σειράς; Την τσίγκινη γέφυρα; Το πέντε κομμάτια σώμα με καπλαμά;

Οπωσδήποτε και αγοράζεις το Made In Usa.

Αν εξαιρέσεις την περισσότερη ψιλοδουλειά στα τάστα, πραγματικά μια Μεξικάνα δεν έχει να ζηλέψει. Στα ίδια μέτρια επίπεδα είναι και οι δύο.  ::)

Κατά την γνώμη μου, Fender μόνο Deluxe και πάνω... και πάλι κατ'επιλογή. Αν θέλει να τα χώσει κανείς δηλαδή...

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #139 στις: 27/06/06, 16:04 »
Να προσθέσω, πως παρά τις αμέτρητες ερωτήσεις μου σε μαγαζιά κλπ κλπ δεν έχω πάρει ικανοποιητική απάντηση για το αν αξίζει να δώσεις λεφτά για αμερικάνα strat...Σίγουρα είναι καλύτερη.Όμως πολλοί υποστηρίζουν πως αξίζει καλύτερα να αγοράσεις Μεξικάνα και να την πειράξεις παρά αμερικάνικη.
Όση διαφορά και να κάνουν τα ξύλα, τρέμολο κλπ, είναι κάτι τόσο τρομερό που θα καταλάβεις τι διαφορά μεταξύ των δύο και είσαι και τόσο απαιτητικός?Μάλλον το έχουμε παρακάνει κι εμείς με την ποιότητα, ή απλά νοιώθουμε καλύτερα αν ξέρουμε πως είναι ΑΜερικάνα.Μάλλον επικρατεί το "ψωνίστικο" συναίσθημα.Να προσθέσω πως στο παίξιμο δεν έχουν ιδιαίτερες διαφορές.Αυτά τα ολίγα.

Ερ: "Πως λέγεται μια American Strat στα Ινδιάνικα;"
Απ: "Πεταμένα Λεφτά"  ;) :P

Για τι ποιότητα μιλάμε; Τους μαγνήτες της σειράς; Την τσίγκινη γέφυρα; Το πέντε κομμάτια σώμα με καπλαμά;

Οπωσδήποτε και αγοράζεις το Made In Usa.

Αν εξαιρέσεις την περισσότερη ψιλοδουλειά στα τάστα, πραγματικά μια Μεξικάνα δεν έχει να ζηλέψει. Στα ίδια μέτρια επίπεδα είναι και οι δύο.  ::)

Κατά την γνώμη μου, Fender μόνο Deluxe και πάνω... και πάλι κατ'επιλογή. Αν θέλει να τα χώσει κανείς δηλαδή...



+1000

Χαζευα τις προαλλες καμια 40ρια στρατ σε ενα μαγαζι. Ηταν Mexican std, Mexican Classic RI series, Mexican DLX, US HW1, US std, US Dlx, US reissue, US custom shop.

Με εξαιρεση τις US Dlx, US reissue, US custom shoρ, οι υπολοιπες ειχαν τρελη διαφορα στην ποιοτητα. Δηλαδη εβλεπες μεξικανα καλυτερο απο αμερικανα, χαλια μεξικανα, χαλια αμερικανα, φοβερη αμερικανα, φοβερη μεξικανα. Παντως η φοβερη μεξικανα δεν ηταν χειροτερη απο την φοβερη αμερικανα. Η καστομ σοπ ή ντελουξ αμερικανα φαινοταν πιο προσεγμενη, αν και η πραγματικη διαφορα ηταν στις καστομ σοπ κυριως.
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #140 στις: 27/06/06, 16:36 »
+10000000 όσον αφορά στις Deluxe American ή στις Custom Shop...Απλά επειδή οι τελευταίες είναι πανάκριβες, όντως αν έχεις κάτι παραπάνω Deluxe...Aytaaaaa...kai an o Gabriel6th αγοράσει strat σφύρατε μου κλέφτικα!:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #141 στις: 27/06/06, 17:09 »
+10000000 όσον αφορά στις Deluxe American ή στις Custom Shop...Απλά επειδή οι τελευταίες είναι πανάκριβες, όντως αν έχεις κάτι παραπάνω Deluxe...Aytaaaaa...kai an o Gabriel6th αγοράσει strat σφύρατε μου κλέφτικα!:)

Ευτυχώς το όνομα Strat δεν σημαίνει μόνο Fender πλέον

- Μπορεί να σημαίνει Fender Japan (άλλη εταιρεία)
- Μπορεί να σημαίνει οποιονδήποτε άλλο καλό "κλώνο"
- Μπορεί να σημαίνει κάτι σαν τις Rockinger/Diego (αν μιλάμε για vintage, ένα εκατομμύριο φορές καλύτερες από τις American)

"Superstrat" τύπου κιθάρες υπάρχουν ακόμα περισσότερες...

Και υπάρχει πάντα η λύση του "φτιάξτο μόνος σου"  ;)

Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #142 στις: 27/06/06, 23:33 »
Swstos common cunning linguist,απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για Fender μιας και στη συγκεκριμένη μάρκα αναφέρεται το παιδί...So δεν μπαίνουμε στον κόπο να αναφέρουμε άλλες μάρκες ή οτιδήποτε άλλο...Τώρα ο καθείς ας πράξει ότι θέλει...:)
C ya!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #143 στις: 28/06/06, 05:17 »
Με προβλημάτισε αρκετά η πρόταση να αγοράσω σώμα και λαιμό ομολογώ. Στο Fender talk οι περισσότεροι μου είπαν οτι πέρα απο τη βέργα. τους μαγνήτες, τη γέφυρα-τρέμολο και το φινίρισμα οι απλές αμερικάνες στρατ δεν έχουν και πολλά πλεονεκτίματα σε σχέση με μια καλή μεξικάνα όπως πχ η 60's...

Το φινίρισμα δε με ενδιαφέρει αφου μου αρέσουν τα natural, οι μαγνήτες θα αλλαχτούν και το ίδιο και η γέφυρα....

Σίγουρα δεν θα δώσω 3000 για μια καλή στρατοκάστερ. Θα τα έδινα για μια ΛεσΠολ, και μάλλον όχι Gibson.

Aπό εκεί και πέρα, έθεσα το θέμα με Fender γιατί στα χρήματα αυτά είναι οι μοναδικές προτάσεις που σκέφτηκα. Αν έχετε μια στρατοκάστερ να προτείνετε μέχρι 700 euro αναξαρτήτου κατασκευαστή που να μπορώ να τη δοκιμάσω στην Ελλάδα, οι προτάσεις είναι όλες ευπρόσδεκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/06/06, 05:26 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #144 στις: 02/07/06, 01:34 »
Εγώ δοκίμασα σε τεστ Α/Β μια highway one 3 ετίας και μια μεξικάνα δωδεκαετίας. Η χαιγουει ειχε καλυτερο φινιρισμα στο βαψιμο καλυτερο λαιμο κλπ αλλά... είχε χειρότερους μαγνήτες και hardware. Οι σημερινές μεξικάνες νομίζω έχουν διαφορετικό hardware. Μεταξύ των δύο προτιμώ την μεξικάνα. Ο μαγνήτης bridge βρώμιζε πολύ και έβγαζε πολύ καλό ήχο αλα AC/DC. Στην highway 1 ήταν υπερβολικά smooth. Τώρα για πιο απαλούς ήχους θα διάλεγα την highway. Δεδομένου της διαφοράς τιμής ασυζητητή θα τσιμπούσα μια μεξικάνικη με ~450 απο τομαν και μπορεί να πετύχαινα και καλύτερο κομμάτι απο αμερικάνικη.

Αποσυνδεδεμένος math2014

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #145 στις: 02/07/06, 12:06 »
Με προβλημάτισε αρκετά η πρόταση να αγοράσω σώμα και λαιμό ομολογώ. Στο Fender talk οι περισσότεροι μου είπαν οτι πέρα απο τη βέργα. τους μαγνήτες, τη γέφυρα-τρέμολο και το φινίρισμα οι απλές αμερικάνες στρατ δεν έχουν και πολλά πλεονεκτίματα σε σχέση με μια καλή μεξικάνα όπως πχ η 60's...

Το φινίρισμα δε με ενδιαφέρει αφου μου αρέσουν τα natural, οι μαγνήτες θα αλλαχτούν και το ίδιο και η γέφυρα....

Σίγουρα δεν θα δώσω 3000 για μια καλή στρατοκάστερ. Θα τα έδινα για μια ΛεσΠολ, και μάλλον όχι Gibson.

Aπό εκεί και πέρα, έθεσα το θέμα με Fender γιατί στα χρήματα αυτά είναι οι μοναδικές προτάσεις που σκέφτηκα. Αν έχετε μια στρατοκάστερ να προτείνετε μέχρι 700 euro αναξαρτήτου κατασκευαστή που να μπορώ να τη δοκιμάσω στην Ελλάδα, οι προτάσεις είναι όλες ευπρόσδεκτες.


Jimmie Vaughan sig.Strat. US vintage hardware, US woods (?), assembled in Mexico.
http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-179410.html

Review Jimmie Vaughan sig.Strat.
http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=150680
Downhill mountain biking :)

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #146 στις: 02/03/07, 10:27 »
Λοιπον μετα την Deluxe Hss Που πραγματικά με εχει ενθουσιασει σκέφτομαι να παρω αλλη μια stratocaster (ειναι μικροβιο και δεν γιατρευεται!!) πιο φτηνη φυσικα γιατι την λυπαμαι την deluxe να την χρησιμοποιω καθε μερα..Αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι το εξης..Να παρω την καινουργια Classic Player 60 που εχει και το χρωμα που θελω(Sonic Blue) και να αλλαξω μαγνητες γιατι με τους 69 που φοραει δεν φτανω τα ηχοχρωματα που θελω..Για μαγνητες μαλλον τους Hot Noiseless της Fender..Η κιθαρα εχει καποια τρομερα χαρακτηριστικα οπως 2-point Vintage tremolo το οποιο φορουσαν μονο καποιες Custom Shop , 12' radius (το μονο που φοβαμαι μηπως με ξενερωσει) κλπ κλπ και φυσικα ελκυστικοτατη τιμη..589 ε και αλλα 160 οι μαγνητες δλδ με 750 ε ειμαι ετοιμος.Και φυσικα θελω να κρατησω την διαμορφωση s-s-s..Εχει παιξει κανεις με αυτη την κιθαρα?Το μπρατσο τι λεει?

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #147 στις: 02/03/07, 14:09 »
ριξε μια ματια και στην classic player 50's αφου λες οτι δεν σου αρεσουν οι cs69....εχει τους 57/62 reisue......δυστυχως δεν ειχα την ευκαιρια να δοκιμασω την 60 αλλα για την 50 οφειλω να πω οτι ειναι με διαφορα οτι καλυτερο εχω δει απο made in mexico ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩς ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ τουλαχιστον τις american series......

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #148 στις: 02/03/07, 18:39 »
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 13:32 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Fender
« Απάντηση #149 στις: 02/03/07, 23:30 »
Σχετικα με τους μαγνητες, η δικια μου εχει τους cs69 και δεν μ' αρεσουν - ειναι αδυναμοι σαν μαγνητες.
Εκτος απο τους Texas Specials (που φοβαμαι βγαζουν μπολικο buzz) ποιοι αλλοι ειναι εφαμιλλοι για blues ηχο? Καποιοι απο την noiseless σειρα ισως? (ο Buddy Guy τους χρησιμοποιει).
Btw, δοκιμασα μια με τους καινουργιους Cobalt-κατι και δεν μου αρεσαν καθολου.

Samarium Cobalt Noiseless..Ειναι αυτοι που φοραει η δικια μου η Deluxe..Εμενα με εχουν τρελανει..!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/09, 23:21
από woodaki
6 Απαντήσεις
4770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
6 Απαντήσεις
4127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 00:17
από gers
21 Απαντήσεις
9241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/08, 00:11
από PanouleXxX
8 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
42 Απαντήσεις
17324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
4372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 22:32
από geopaok
5 Απαντήσεις
3863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
0 Απαντήσεις
2909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/15, 12:11
από AnimaPura