Αποστολέας Θέμα: tanglewood  (Αναγνώστηκε 6020 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος 77Phenom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
tanglewood
« στις: 01/12/10, 14:45 »
Hello, eimai kainourios hristis.Piga na paro mia kithara apo ton ΧΧΧΧΧΧΧ kai vrika mia poli kali kai aneti tanglewood.Alla mou tin afine 410 .mpika lipon sto dv247 kai tin vrika se poli hamiloteri timi.Tin paraggeila alla dn eimai sigouros gia tin aksiopistia tis markas.


Σημ. διαχειριστή: Ύστερα από παράκληση της συγκεκριμένης   εταιρείας, το όνομά της διαγράφηκε από το παραπάνω μήνυμα, γιατί η   σύγκριση ήταν ελλειπής και κατά τη γνώμη της εταιρείας άδικη (δεν   αναφερόταν το ακριβές μοντέλο και πιθανώς η σύγκριση ήταν λανθασμένη).
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/11, 08:30 από Ο Νέος Κιθαρωδός »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #1 στις: 01/12/10, 15:00 »
Ειχα μια ηλεκτρακουστικη της εταιριας αυτης την Odyssey συγκεκριμενα με τυπου ovation σκαφος .... Εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο το οργανο αυτο ειδικα οταν περναγε απο ενισχυτη.  Ο ηχος της σκετος δεν ηταν κακος καθολου αλλα δεν εχει και καμια σχεση με τον ηχο των ξυλινων Ηλ/κων κιθαρων.  Πολυ καλη και ανετη ταστιερα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης κανενα προβλημα δε μου εβγαλε απο την βαρια χρηση που της ειχα κανει.
 
τωρα την χαιρεται καποιος συμφορουμιτης...
 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #2 στις: 03/12/10, 00:42 »
Εξαιρετικές κιθάρες για την τιμή τους. Πριν λίγα χρόνια η Tanglewood είχε βγάλει μια κιθάρα εξ ολοκλήρου από συμπαγή ξύλα με περίπου 350 Ευρώ. Γενικά για όργανα χαμηλού έως μέσου προϋπολογισμού είναι από τις καλύτερες επιλογές στις ακουστικές κιθάρες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #3 στις: 23/02/11, 15:12 »
παιδια εγω δοκιμασα μια tanglewood ηλ/ακουστικη και οντως  επαθα πλακα με την ποιοτητα της κιθαρας και το ποσο προσιτη
ηταν η τιμη της, εκανα ενα search στο internet και βρηκα την ιδια κιθαρα σε καλυτερη τιμη στο dv247 και τελικα την παρηγγειλα, το κακο ειναι οτι οταν ηρθε η κιθαρα μετα απο καμια εβδομαδα συνειδητοποιησα οτι η κιθαρα ετριζε και ειχε καποιες γρατσουνιες, επικοινωνησα μαζι τους και με χιλια ζορια εβγαλα συνενοηση. μου ειπανε οτι η κιθαρα ηταν μεταχηρισμενη. αναγκαστικά ομως την κρατησα γιατι απο το site μου ειπανε οτι εκανα την επιλογη as new (σαν καινουρια), γι'αυτο και η διαφορα τιμης.
Τελικα την πατησα σαν αδιαβαστος!  :(

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #4 στις: 23/02/11, 19:53 »
Εγω αγορασα προσφατα μια tanglewood απο το dv!
Η κιθαρα ειναι top!Το μονο προβλημα ειναι οτι ισως χρειαστει 1 σερβις για να την φερεις στα μετρα σου!
Εγω δεν την πηγα ακομη!
Πες ομως και το μοντελο!Αν και απο οτι καταλαβα απο την δικια μου,tanglewood = εγγυηση!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος zeak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #5 στις: 24/02/11, 18:43 »
tsj ce bk ειναι το μοντελο της tanglewood, einai super jumpo και γενικα super.
Βεβαια η κιθαρα που ηρθε απο το dv δεν ειχε καμια σχεση με αυτην που δοκιμασα στο μαγαζι, αυτην που μου ηρθε θελει επειγοντως
σεταρισμα(συν τις γρατσουνιες), στο μαγαζι μου ειπανε οτι αν επερνα τη κιθαρα απο εκει το σεταρισμα ειναι δωρεαν εφ'ορου ζωης και τωρα ντρεπομαι να παω με την κιθαρα που αγορασα απο το ιντερνετ. 
εσυ ποιο μοντελο πηρες? οταν την παρηγγειλες εκανες την επιλογη "as new"? γιατι αυτες που ειναι καινουριες δεν εχουν και τρελη διαφορα απο τις τιμες που βρηκα εδω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #6 στις: 24/02/11, 19:49 »
Φίλε zeak, τα "as new" προϊόντα στο DV247 είναι συνήθως είτε ex display είτε επιστροφές που υποτίθεται είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Για αυτό το λόγο τα δίνουν σε λίγο χαμηλότερη τιμή από τα αντίστοιχα καινούργια. Συνήθως στη σελίδα ενός "as new" προϊόντος υπάρχει και το link για το αντίστοιχο καινούργιο με την τιμή του, ώστε να ξέρεις τι αγοράζεις. Δεν είναι επιλογή που μπορείς να κάνεις σε οποιοδήποτε όργανο. Πάντως αν οι γρατζουνιές ή όποια άλλα προβλήματα (δεν μιλάω για το σετάρισμα γιατί αυτό μπορεί να συνέβαινε και με ολοκαίνουργια κιθάρα) δεν αναφέρονταν καθαρά στην περιγραφή, έχεις δικαίωμα να παραπονεθείς και να ζητήσεις τα λεφτά σου πίσω. Oύτως ή άλλως στα "as new" ισχύουν τα ίδια με τα καινούργια, δηλαδή τετραετής εγγύηση και δικαίωμα επιστροφής χρημάτων μέσα σε 30 μέρες. Το λέει καθαρά στην ιστοσελίδα...

This product is significantly cheaper than its "brand new" equivalent. The product return is "as new" and complete with original packaging and all documentation. Our standard 4-year warranty applies as well as our standard 30-day money back guarantee. If you are looking for this item, do not miss this limited offer - the only difference is the price.

Επομένως αν η κιθάρα δεν ήταν "σαν καινούργια" και δεν έχει περάσει μήνας από την ημέρα που την παρέλαβες, μπορείς να επικοινωνήσεις ξανά μαζί τους και να τούς πεις ότι θέλεις να την επιστρέψεις.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι πρέπει να ξέρουμε τι αγοράζουμε και ποιά είναι τα δικαιώματά μας ως αγοραστές. Δεν μπορούμε να απαιτούμε από τα καταστήματα και τους καταστηματάρχες να είναι άψογοι απέναντί μας αν δεν έχουμε κι εμείς τη δέουσα προσοχή και υπευθυνότητα απένταντι στον εαυτό μας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Sensei

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #7 στις: 24/02/11, 22:57 »
Ποια καταστήματα στην Αθήνα διαθέτουν Tanglewood;;;

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #8 στις: 25/02/11, 05:43 »
tsj ce bk ειναι το μοντελο της tanglewood, einai super jumpo και γενικα super.
Βεβαια η κιθαρα που ηρθε απο το dv δεν ειχε καμια σχεση με αυτην που δοκιμασα στο μαγαζι, αυτην που μου ηρθε θελει επειγοντως
σεταρισμα(συν τις γρατσουνιες), στο μαγαζι μου ειπανε οτι αν επερνα τη κιθαρα απο εκει το σεταρισμα ειναι δωρεαν εφ'ορου ζωης και τωρα ντρεπομαι να παω με την κιθαρα που αγορασα απο το ιντερνετ. 
εσυ ποιο μοντελο πηρες? οταν την παρηγγειλες εκανες την επιλογη "as new"? γιατι αυτες που ειναι καινουριες δεν εχουν και τρελη διαφορα απο τις τιμες που βρηκα εδω.


Εγω πηρα μια λιγο ποιο ακριβη!Την TRSF CE! Εγραφε και εμενα As New! Και ναι ηρθε με προβλημα στην θηκη της μπαταριας που ειμαι 100% σιγουρος οτι προκληθηκε απο την μεταφορα!Κατα τα αλλα ειναι σε αριστη κατασταση!Στην Ελλαδα η δικια μου εχει περιπου 450-480 εγω την πηρα 300! ;D ;D ;D ;D
Ξεχασα ειναι και χειροποιητη  :P !

http://www.tanglewoodguitars.co.uk/products/acoustic/rosewood/trsf/TRSFCE.html
 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 05:46 από vaig3 »
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος zeak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #9 στις: 26/02/11, 13:28 »
φιλε απολλων, συμφωνω μαζι σου. οπως ειπες και εσυ οι κιθαρες αυτες υποτιθεται οτι ειναι σε καλη κατασταση.
το κακο ειναι οτι δεν παραδεχονται οτι οι γρατσουνιες ηταν στην κιθαρα πριν μου την στειλουν και οτι εγιναν απο εμενα (πολυ πιθανον να εγινε στην μεταφορα), το θεμα ειναι οτι πρεπει να μπαινω σε διαδικασιες επιστροφης πληρωντοντας μεταφορικα για να την στειλω και χανοντας πολυτιμο χρονο-μενοντας χωρις κιθαρα και χωρις να ξερω τι θα μου ερθει παλι.
γι'αυτο δεν μπαινω στην διαδικασια καν να το κανω και τελικα δεν βγηκα και τοσο κερδισμενος απο αυτην την αγορα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #10 στις: 26/02/11, 13:55 »
φιλε απολλων, συμφωνω μαζι σου. οπως ειπες και εσυ οι κιθαρες αυτες υποτιθεται οτι ειναι σε καλη κατασταση.
το κακο ειναι οτι δεν παραδεχονται οτι οι γρατσουνιες ηταν στην κιθαρα πριν μου την στειλουν και οτι εγιναν απο εμενα (πολυ πιθανον να εγινε στην μεταφορα), το θεμα ειναι οτι πρεπει να μπαινω σε διαδικασιες επιστροφης πληρωντοντας μεταφορικα για να την στειλω και χανοντας πολυτιμο χρονο-μενοντας χωρις κιθαρα και χωρις να ξερω τι θα μου ερθει παλι.
γι'αυτο δεν μπαινω στην διαδικασια καν να το κανω και τελικα δεν βγηκα και τοσο κερδισμενος απο αυτην την αγορα!

Θα μπορούσες να έχεις βγάλει μερικές φωτογραφίες της κιθάρας όταν την παρέλαβες. Απόδειξη παραλαβής και φωτογραφίες τραβηγμένες την ίδια μέρα, ουσιαστικά αποδεικνύουν ότι οι γρατζουνιές ήταν εκεί από πριν και δεν έγιναν από εσένα.

Εν πάση περιπτώσει, αν πράγματι ισχυρίστηκαν κάτι τέτοιο, είναι απαράδεκτοι. Επειδή όμως είπες ότι συννενοήθηκες μαζί τους με δυσκολία, διατηρώ μια επιφύλαξη ότι ίσως να μην ήταν ακριβώς αυτό που ειπώθηκε. Εγώ θα τούς είχα υποβάλει το αίτημά μου με email, ώστε να αναγκαστούν να μού απαντήσουν με τον ίδιο τρόπο και να έχω τα πάντα γραπτά. Επίσης, αν δεν το ήξερες, υπάρχει (ή τουλάχιστον υπήρχε μέχρι πρόσφατα) Έλληνας που εργάζεται στο DV247 και θα μπορούσες να ζητήσεις αυτόν για να συννενοηθείς πιο εύκολα.
 
Τέλος, αν αποφάσιζες να επιστρέψεις την κιθάρα, το κατάστημα θα έπρεπε να αναλάβει τα μεταφορικά και εσύ δεν θα είχες καμία άλλη επιβάρυνση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος 77Phenom

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: tanglewood
« Απάντηση #11 στις: 06/05/11, 22:14 »
Εγω αγορασα προσφατα μια tanglewood απο το dv!
Η κιθαρα ειναι top!Το μονο προβλημα ειναι οτι ισως χρειαστει 1 σερβις για να την φερεις στα μετρα σου!
Εγω δεν την πηγα ακομη!
Πες ομως και το μοντελο!Αν και απο οτι καταλαβα απο την δικια μου,tanglewood = εγγυηση!
το μοντέλο ειναι tsb 67

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
16 Απαντήσεις
10603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/03, 12:08
από Witchking
6 Απαντήσεις
3571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/10, 00:30
από Cesar_cy
0 Απαντήσεις
12833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 23:32
από Θοδωρής
29 Απαντήσεις
12885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/15, 21:56
από nikosguitarist