Αποστολέας Θέμα: Νέο CD ο Κότσιρας  (Αναγνώστηκε 12812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rodin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Γυναίκα
  • και συ αποσπερίτη μου..........
    • Προφίλ
αγαπητέ Γιάννη
« Απάντηση #25 στις: 13/11/04, 16:18 »
σέβομαι την παρατήρησή σου κι έχεις δίκιο ότι οι επιλογές είναι δικές μας.Πάντος αυτό το τραγούδι του Κότσιρα φέρνει λίγο από pop μουσική.
λα λα λα λα λα αλα!

YIANNIS1969

  • Επισκέπτης
Re:αγαπητέ Γιάννη
« Απάντηση #26 στις: 13/11/04, 19:12 »
Συμφωνώ απολύτως για το ότι έχει ποπ ύφος. Αλλά αυτό δεν το βρίσκω καθόλου κακό. Αντιθέτως θα έλεγα. Μου αρέσει γιατί έχει ποπ ύφος αλλά όχι το φτηνιάρικο λαικο-ποπ του Ρέμου ή γενικότερα το δήθεν "ποπ" της Ελλάδας αλλά έχει αυτό το ξεχωριστό ύφος που συναντάμε σε τραγούδια των Eurithmics ή Dido κτλ. Έτσι κι αλλιώς δίσκο με το Μανώλη Φάμελλο έκανε και όχι με την Έντεχνη"- "ποπ"-"Θεοδωρίδου" Ρεμπούτσικα. Και επίσης κάτι σημαντικό που το ανακαλύπτεις όταν ακούσεις όλο τον δίσκο. Δεν ξεχνάει ούτε τις πιο "έντεχνες" ("Κάθε μήνας Αύγουστος")ενορχηστρωτικές καταβολές του αλλά ούτε και τις πιο "Λαϊκές"("Όσα τραγούδια σού γραψα"). Ύφος για το οποίο τον αγαπήσαμε!

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #27 στις: 21/11/04, 19:56 »
ego pantos den ton vrika katholou kako ton disko alla ap tin alli den entiposiastika kiolas.exei kapies kales stigmes to album alla oi synthetes pou ipografoun to album emena prosopika den mporoun na mou egiithoun tipota to katapliktiko.opote einai opos to perimena.metrio.
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #28 στις: 23/11/04, 11:55 »
Τον βρίσκω μετριότατο και μάλλον χειρότερο από τον προηγούμενο....Υπάρχουν κάποιες καλές στιγμές ( Κάθε μήνας αύγουστος ,  Όσα είναι να ρθουν ) αλλά δεν είναι αρκετές...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/04, 12:05 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Epiphone

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Όσο αγαπήσεις, μην τρελλαθείς...
    • Προφίλ
    • "ΜΙΚΡΕΣ ΧΑΡΕΣ"
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #29 στις: 23/11/04, 14:11 »
Συμφωνώ παιδιά.. Ένας μέτριος δίσκος και έχω την εντύπωση, ως προς το άκουσμά του πως τα τραγούδια που είχε γράψει για πάρτη του ο Φάμελλος (τον οποίον τον εκτιιμώ απεριόριστα ως τραγουδοποιό) απλώς τα εδωσε στον Κότσιρα. Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, (όσα είναι να 'ρθουν, Κάε μήνας Αύγουστος, Μια μέρα η ζωή - άν θυμάμαι καλά έτσι πρέπει να ονομάζεται) είναι ένας δίσκος που δεν τοποθετείτε σε περίοπτη θέση στις δισκοθήκες!
Δημήτρης Λ.
"Κοίτα, δεν ξέρω τι μου φταίει και γιατί ό,τι συμβαίνει εγώ το παίρνω σαν χαμένος νιώθω πια νικημένος..Κι όταν γυρίζω στα δρομάκια τα κρυφά πάλι εσύ και κάποια αρώματα σβησμένα, όλα απ’ το φως κρυμμένα.."

YIANNIS1969

  • Επισκέπτης
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #30 στις: 24/11/04, 23:37 »
 ???Υπάρχει κάτι με το οποίο απορώ. Εφόσων δεν έχετε ακούσει το δίσκο (αυτό προκύπτει από το ότι δεν ξέρετε κάν τους τίτλους των τραγουδιών) πως καταλήγετε σε συμπεράσματα? Και μάλιστα να κρίνετε ολόκληρο τον δίσκο έχοντας ακούσει αποσπασματικά ένα ή δύο τραγούδια στο ραδιόφωνο που όντως μπορεί να μην σας άρεσαν. Τέλος πάντων εγώ τον έχω ακούσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ και τον βρίσκω υπέροχο και για να είμαι πιο ακριβής ίσως να είναι ο καλύτερος δίσκος που έχω ακούσει τα τελευταία χρόνια. Είναι πλήρης και με πάρα πολλά καλά τραγουδια. Όχι μόνο με ένα ή δύο.

Αποσυνδεδεμένος V_A_S_S_0

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε τέλος κρύβει μια αρχή!!!
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #31 στις: 25/11/04, 15:25 »
Εγώ βρίσκω τον συγκεκριμένο δίσκο,άψογο από κάθε πλευρά.Και για μένα είναι ένα από τους καλύτερους δίσκους των τελευταίων χρόνων.ίσως είναι και ο πιο...προσεγμένος και ''ψαγμένος'' δίσκος του Γιάννη κότσιρα.Καλό είναι να μην κρίνουμε μια ολόκληρη δουλειά από 2-3 τραγουδάκια που έχουμε ακούσει και δεν θυμάστε καν τους τίτλους.το βρίσκω άδικο και για τους δημιουργούς και για τον τραγουδιστή.εγώ βλέπω ότι άνθρωποι που έκριναν τις προηγούμενες δουλειές του κότσιρα αρνητικά,τώρα με αυτόν τον δίσκο δεν μπορούν να πουν τίποτα,και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα.και όχι μόνο δεν μπορούν να πουν κάτι αρνητικό,αλλά βρίσκουν και πολλά θετικά να πουν.Για μένα ο δίσκος αυτος,εχει πολλά πράγματα να δώσει.
''ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ Η ΖΩΗ ΜΑΣ''

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #32 στις: 25/11/04, 16:25 »
ρε παιδια πολυ απλα τα πράγματα
και ισχυουν λιγο ως πολυ για καθε δισκο
αν δεν σας αρεσουν αυτοι που υπογράφουν τα τραγούδια δύσκολα θα αρέσει και ο δίσκος πως να το κανουμε
εμενα π.χ που μου αρεσει ο φαμ και ο λειβαδας , μου αρεσει ο δισκος , σε αλλους οχι...
τωρα ενταξει μερικοι έχουν την ταση ουτως η αλλως να τα ισοπεδώνουν όλα...
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #33 στις: 09/12/04, 02:18 »
Τον βρίσκω μετριότατο και μάλλον χειρότερο από τον προηγούμενο....Υπάρχουν κάποιες καλές στιγμές ( Κάθε μήνας αύγουστος ,  Όσα είναι να ρθουν ) αλλά δεν είναι αρκετές...

Δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρξει χειροτερος απο τον προηγουμενο που ηταν ελεεινος και τρισαθλιος...
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #34 στις: 30/12/04, 13:02 »
ela nte
to proigoumeno itan trisathliotatoooooooooo
an xanesai min einai kai gia panta...

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #35 στις: 06/01/05, 00:27 »
Πολύ μέτριος ο δίσκος..Τα μόνα τραγούδια που κάπως μου άρεσαν περισσότερο είναι το ''κάθε μήνας Αυγουστος'' του Λειβαδά, ''τα βήματα'' του ιδίου και το ''έκανα μια σκέψη για σένα''...(και αυτά οχι ότι με τρέλλαναν κιόλας..)
Γενική εντυπωση:αχρωμο,δίχως νεύρο..
Και οσο για το γκραν σουξέ του δίσκου το ''σεντόνι'' οταν το ακούω μου προκαλεί το γέλιο..Οι στιχοι του είναι πλασμένοι για να σατιρίζονται..

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Νέο CD ο Κότσιρας
« Απάντηση #36 στις: 07/01/05, 10:41 »
Και οσο για το γκραν σουξέ του δίσκου το ''σεντόνι'' οταν το ακούω μου προκαλεί το γέλιο..Οι στιχοι του είναι πλασμένοι για να σατιρίζονται..

Πατριωτισσα!!!!! Μου τα χαλας!!! >:( >:( >:( >:(
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Re:.........
« Απάντηση #37 στις: 16/01/05, 05:52 »
??? Ε,όχι και σεντόνι . Ρε παιδιά εγώ τον είχα για πιο ποιοτικό τον Κοτσιρα και τώρα ο μόνος προβληματισμός του είναι "το τι φοράει όταν κοιμάται". Μα τι να κάνουμε χρυσέ μου , ΓΥΜΝΗ ΕΙΝΑΙ.......!!!!!!!!

simfwnw apolita!oi stixoi sto sigkekrimeno tragoudi einai aparadektoi! i mousiki exei poli endiaferon alla tetious stihous gramenous sto podi perimena na tous akousw (pou leei o logos...) apo kamia droutsa se tragoudi tou remou...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/03, 00:09
από lidia
23 Απαντήσεις
9807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/05, 10:11
από littlemary