Ψηφοφορία

Πιστεύετε στο Θεό;

Ναί
Όχι
Δεν ξέρω

Αποστολέας Θέμα: Πιστεύετε στον Θεό;  (Αναγνώστηκε 364213 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #675 στις: 23/08/07, 15:17 »
[Ρε φίλε μας δουλεύεις, που είπα ότι είμαι άθρησκος??? :( Αθεος είπα ότι είμαι...

Δεν είχα λοιπόν άδικο στο συμπέρασμα που έβγαλα: Η πλέον σύγχρονη θρησκεία είναι ο αθεϊσμός.

Και το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι οι αθεϊστές, καθοδηγημένοι από τους μέντορές τους, εμφανίζονται φανατικά θρησκόληπτοι φορτισμένοι με μισαλλοδοξία.

Στο ξαναλέω: δεν με ενδιαφέρει καθόλου η πίστη σου. Μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις! Στις ερωτήσεις σου περί Θεού, δεν μπορώ να σου απαντήσω. Κάποιος θεολόγος ίσως να μπορούσε.

Ok φίλε μου, να σαι καλά... Χάλασα πολύτιμο χρόνο που δεν έχω για να πω δυο λόγια.. Θεωρούμαι τώρα και καθοδηγημένος αθειστής...

Ακουσα και τις ενστάσεις σου είπα την άποψή μου και τις πεποιθήσεις μου, και στο τέλος ακούω και ένα ξερό "δεν μπορώ να απαντήσω"... Την γνώμη μου την είπα πάντως και δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν... Τη δική σου πίστη ή άποψη δεν άκουσα... Παρόλα αυτά ξέρεις ποιοι καθοδηγούνται και ποιοι όχι.. 8)

Οσο για το: Η πλέον σύγχρονη θρησκεία είναι ο αθεϊσμός. είναι σαν να λέμε ότι η καλύτερη γυναίκα είναι ο άνδρας ή ότι το όμορφο πράγμα είναι η ασχήμια....  8)

Κλείνω λοιπόν εδώ.... ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/07, 15:24 από Vinyl Break »

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #676 στις: 23/08/07, 15:53 »
Εγώ προσωπικά και χωρίς παρεξήγηση έχω να ομολογήσω ότι δεν πιστεύω στομ θεό...! Ούτε πίστευα ποτέ μου ούτε και θα πιστέψω...! Το ότι είμαι άθεη όμως δεν σημαίνει πως δεν έχω ιδανικά, όραματα, αξίες και δεν θέλω να συνεισφέρω σε αυτόν τον κόσμο που ζω , υπάρχω και σκέφτομαι...!!
 Απλά πιστεύω στον άνθρωπο και στην δύναμη του....! Ο άνθρωπος δεν χρειάζεται παπάδες και προσευχές για να τον καθοδηγήσουν και να τον κάνουν ηθικό και άξιο!!!! Αντίθετα κάνουν ότι μπορούν για το ακριβώς αντίθετο!!  Με εκφραζει απόλυτα η φράση του Μαρξ '' Η Θρησκεία είναι το Όπιο του Λαού'' ακριβώς για αυτό που λεει! Για μένα η θρησκεία ναρκώνει τον ανθρώπινο εγκέφαλο και τον αποπροσανατολιζει από το να δει τα πιο καίρια προβλήματα του.....
 Αυτά από 'μενα....

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #677 στις: 23/08/07, 16:11 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Δεν υπάρχουν "αμαρτίες", η αμαρτία είναι θρησκευτική θεώρηση και μόνο... Υπάρχουν μόνο ηθικές αξίες... Αν τον απατήσεις κάνεις ότι λέει το δικό σου σύστημα αξιών και μόνο.. 8)

Συμφωνώ. Αν και άθεος, σέβομαι όλες τις θρησκείες και δεν κατακρίνω καμία. Μάλιστα, τον τελευταίο καιρό στην αναζήτηση του αν υπάρχει και ποιος είναι, φαντάζομαι με το νου μου μία ερμηνεία παρόμοια με την έννοια ''Η Βασιλεία Του Θεού''. Ίσως ο Θεός που μπορεί να ανακαλύψω ότι υπάρχει να ταυτίζεται με αυτή την έννοια.

Αναξίμανδρε διαφωνώ μαζύ σου, οι θρησκείες και οι παπάδες δεν σέβονται τους άθεους, τους πολεμούν με κάθε μέσον.. Η στάση σου είναι στάση ήττας..

Θεωρείς ήττα το ότι σέβομαι τις άλλες θρησκείες; το ότι πάω σε μία εκκλησία και ηρεμώ και δεν ενοχλώ κανέναν και δεν βρίζω και δεν κάνω φασαρίες; δηλαδή την αξιοπρέπεια τη θεωρείς ήττα; Είμαι άθεος, δεν πιστεύω στον χριστιανισμό, όμως δε σημαίνει ότι θα είμαι κατά του!
Όσο για τους παππάδες, Χριστιανισμός δεν είναι οι παππάδες! Μην ταυτίζεις τη μ**ακία που δέρνει τους παππάδες με το Χριστιανισμό!
Και οι ''παππάδες'' που χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα, δε σέβονται τους ίδιους τους Χριστιανούς!
Επίσης, διαφωνώ και στο άλλο: λες ''παππάδες'' και μ' αυτό τον τρόπο μιλάς για το σύνολο των ανθρώπων που έχουν μία ιδιότητα: που είναι παππάδες. Διαφωνώ γιατί έχω γνωρίσει πολύ αξιόλογους, ταπεινούς και πολύ σοφούς παππάδες και δεν είναι καθόλου σωστό να τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με κάτι αρχιμανδρήτες που λένε με πιο σύγχρονη γλώσσα ότι ''η γη είναι επίπεδη'' και ''πίστευε και μη ερεύνα'' και κάνουν και ό,τι κάνουν.
Χριστιανισμός δεν είναι οι παππάδες αλλά μία θρησκεία (και για μας τους άθεους, μία ιδέα, μία ιδεολογία).

Αναξίμανδρε δεν θεωρώ ήττα να κάνεις αυτά που λες.. Καλά κάνεις.. Θεωρώ ήττα να είμαι άθεος και να μη μπορώ να το πω πουθενά γιατί θα μου τη πέσουν όλοι, πόσο μάλλον να μη μπορώ να πω ότι πιστεύουν οι άλλοι λάθος γιατί κατά την λογική κάποιων ο σεβασμός είναι να μην τους αγγίζεις τα πιστεύω τους..

Αν οι παπάδες δεν κάνουν την θρησκεία, οι πολιτικοί την πολιτική, οι φιλόσοφοι την φιλοσοφία... Τότε ποιος τα κάνει? Οι πιστοί, οι πολίτες ή οι φιλοσοφούντες?

Οσο για το τελευταίο, αν η θρησκεία πιστεύει στους αγγέλους στα Χερουβείμ και τα Σεραφείμ, στον Σατανά κλπ και εγώ δεν τα πιστεύω γιατί έχω άλλου είδους πίστη, ποιο αγνή όπως λες εσύ, τότε με θεωρούν αιρετικό ή υποψήφιο κολασμένο...
Δεν θα ήθελα λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου, καμμία σχέση με αυτούς...  

Πάντως αν εσύ αισθάνεσαι καλύτερα συνέχισε να πηγαίνεις στην Εκκλησία.... Ειλικρινά...



Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #678 στις: 23/08/07, 16:18 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Δεν υπάρχουν "αμαρτίες", η αμαρτία είναι θρησκευτική θεώρηση και μόνο... Υπάρχουν μόνο ηθικές αξίες... Αν τον απατήσεις κάνεις ότι λέει το δικό σου σύστημα αξιών και μόνο.. 8)

Συμφωνώ. Αν και άθεος, σέβομαι όλες τις θρησκείες και δεν κατακρίνω καμία. Μάλιστα, τον τελευταίο καιρό στην αναζήτηση του αν υπάρχει και ποιος είναι, φαντάζομαι με το νου μου μία ερμηνεία παρόμοια με την έννοια ''Η Βασιλεία Του Θεού''. Ίσως ο Θεός που μπορεί να ανακαλύψω ότι υπάρχει να ταυτίζεται με αυτή την έννοια.

Αναξίμανδρε διαφωνώ μαζύ σου, οι θρησκείες και οι παπάδες δεν σέβονται τους άθεους, τους πολεμούν με κάθε μέσον.. Η στάση σου είναι στάση ήττας..

Θεωρείς ήττα το ότι σέβομαι τις άλλες θρησκείες; το ότι πάω σε μία εκκλησία και ηρεμώ και δεν ενοχλώ κανέναν και δεν βρίζω και δεν κάνω φασαρίες; δηλαδή την αξιοπρέπεια τη θεωρείς ήττα; Είμαι άθεος, δεν πιστεύω στον χριστιανισμό, όμως δε σημαίνει ότι θα είμαι κατά του!
Όσο για τους παππάδες, Χριστιανισμός δεν είναι οι παππάδες! Μην ταυτίζεις τη μ**ακία που δέρνει τους παππάδες με το Χριστιανισμό!
Και οι ''παππάδες'' που χρησιμοποιείς σαν παράδειγμα, δε σέβονται τους ίδιους τους Χριστιανούς!
Επίσης, διαφωνώ και στο άλλο: λες ''παππάδες'' και μ' αυτό τον τρόπο μιλάς για το σύνολο των ανθρώπων που έχουν μία ιδιότητα: που είναι παππάδες. Διαφωνώ γιατί έχω γνωρίσει πολύ αξιόλογους, ταπεινούς και πολύ σοφούς παππάδες και δεν είναι καθόλου σωστό να τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με κάτι αρχιμανδρήτες που λένε με πιο σύγχρονη γλώσσα ότι ''η γη είναι επίπεδη'' και ''πίστευε και μη ερεύνα'' και κάνουν και ό,τι κάνουν.
Χριστιανισμός δεν είναι οι παππάδες αλλά μία θρησκεία (και για μας τους άθεους, μία ιδέα, μία ιδεολογία).

Αναξίμανδρε δεν θεωρώ ήττα να κάνεις αυτά που λες.. Καλά κάνεις.. Θεωρώ ήττα να είμαι άθεος και να μη μπορώ να το πω πουθενά γιατί θα μου τη πέσουν όλοι, πόσο μάλλον να μη μπορώ να πω ότι πιστεύουν οι άλλοι λάθος γιατί κατά την λογική κάποιων ο σεβασμός είναι να μην τους αγγίζεις τα πιστεύω τους..

Αν οι παπάδες δεν κάνουν την θρησκεία, οι πολιτικοί την πολιτική, οι φιλόσοφοι την φιλοσοφία... Τότε ποιος τα κάνει? Οι πιστοί, οι πολίτες ή οι φιλοσοφούντες?

Οσο για το τελευταίο, αν η θρησκεία πιστεύει στους αγγέλους στα Χερουβείμ και τα Σεραφείμ, στον Σατανά κλπ και εγώ δεν τα πιστεύω γιατί έχω άλλου είδους πίστη, ποιο αγνή όπως λες εσύ, τότε με θεωρούν αιρετικό ή υποψήφιο κολασμένο...
Δεν θα ήθελα λοιπόν αν ήμουν στη θέση σου, καμμία σχέση με αυτούς...  

Πάντως αν εσύ αισθάνεσαι καλύτερα συνέχισε να πηγαίνεις στην Εκκλησία.... Ειλικρινά...




Δε διαφωνώ κάπου μαζί σου. Και για το: ''Αν οι παπάδες δεν κάνουν την θρησκεία, οι πολιτικοί την πολιτική, οι φιλόσοφοι την φιλοσοφία... Τότε ποιος τα κάνει? Οι πιστοί, οι πολίτες ή οι φιλοσοφούντες?'' όντως αυτό συμβαίνει ;)
Α κι επίσης, δε φοβάμαι να λέω ότι είμαι άθεος και στην εκκλησία πηγαίνω μόνο ως επισκέπτης και για να θαυμάσω την αρχιτεκτονική της και τη χορωδία της (αν δηλαδή είναι καλή  :P)

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #679 στις: 23/08/07, 16:20 »
Βασικα....δεν ειναι μεγαλο θεμα.Ειναι ενα τιποτα.
Δεν πιστευω επειδη δεν εχω αποδειξεις.Τερμα.Εντ οβ στορι.
Ο,τιδηποτε αλλο ειναι ανορθολογικος τυχοδιωκτισμος και βαθια ριζωμενες φαντασιοπληξιες, απο τα οποια, ευτυχως, εχω απαλλαχθει.

Τέλος πάντων αν μπορέσουμε να κατανοήσουμε τον "θεό" θα τον κατανοήσουμε μέσω της επιστήμης και όπως λέει ο Dawkins είναι πιο ενδιαφέρουσα η ζωή αν δεν τα ξέρουμε όλα...

Είναι αδύνατον να κατανοήσεις μια ανώτερη νοημοσύνη από τη δική σου, έναν κόσμο πέρα από αυτόν που αντιλαμβάνεσαι. Πχ. ένα δισδιάστατο ον (ας πούμε χοντρικά ένα μυρμήγκι πάνω σε ένα επίπεδο πάτωμα) δεν έχει συνείδηση της τρίτης διάστασης. Ίσως κάποτε φανταστεί την ύπαρξή της αλλά δεν μπορεί να την αποδείξει.

Παρομοίως, οι άνθρωποι φαντάζονται διάφορες επιπλέον διαστάσεις στο σύμπαν. Αφού δεν μπορούμε καλά καλά να κατανοήσουμε αυτόν τον κόσμο, πώς θα κατανοήσουμε τον άλλον;

Δεν ξέρω λέξη προς λέξη τι λέει το επίσημο δόγμα και δεν ξέρω κατα πόσο όντως συμφωνεί με τα κείμενα. Αλλά χριστιανός δεν είναι αυτός που ακολουθεί ένα δόγμα, είναι αυτός που καταλαβαίνει και συμφωνεί με αυτά που πραγματικά είπε ο Χριστός (αυτό που προσπάθησαν ουσιαστικά να κάνουν και αυτοι που φτιάξανε το δόγμα). Τώρα όσο περισσότερο συμφωνεί με αυτά και το επίσημο δόγμα τόσο το καλύτερο. Απλώς το δόγμα θα δίνει μάλλον μια πιό αυστηρή ερμηνεία αυτων.

Η κάθε Εκκλησία (ορθόδοξη, καθολική, προτεσταντών, ευαγγελιστών, ιεχωβάδων, κλπ) ερμηνεύει με το δικό της τρόπο το Ευαγγέλιο και επιπλέον προσθέτει δικούς της κανόνες. Όμως, πόσοι από εμάς θα μπορούσαν να κατανοήσουν τις Αγίες Γραφές χωρίς καθοδήγηση; Μερικές φορές βοηθάνε οι Εκκλησίες, άλλες φορές γίνονται δυνάστες. Δυστυχώς δεν υπάρχει τελειότητα στον κόσμο των ανθρώπων.

Αναρωτιέμαι επίσης... Αρκεί να είμαστε καλοί άνθρωποι και να μην κάνουμε κακό στον συνάνθρωπο κλπ., για να χαρακτηριστούμε "χριστιανοί"; Γιατί αυτό ήταν το βασικό κήρυγμα του Χριστού. Εκτός αν δεν ενδιαφέρει καθόλου τι είπε ο Χριστός και θέλουμε απλά να θεωρούμαστε "ανθρωπιστές".

Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;
Αν ζητήσεις συγχώρεση απο τον σύντροφό σου δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις και απο πουθενά αλλού.

Οι πράξεις μας δεν "ξεγράφονται" με την ίδια ευκολία με την οποία τις κάνουμε. Ότι κακό κάνουμε, πληρώνεται. Είτε σε αυτόν τον κόσμο είτε στον άλλον. Η συγχώρεση από άνθρωπο ή "από τον Θεό" (ο Θεός δεν απαντά! ούτε μέσω άλλου ανθρώπου (παπά)), δεν σημαίνει τίποτα. Πρέπει να αποδείξουμε με τις πράξεις μας ότι μετανιώσαμε.

Αρχίζω ανάποδα, οι εξομολόγοι δεν μπορούν να παίξουν το ρόλο του ψυχολόγου για τον απλό λόγο ότι είναι αγράμματοι σε ποσοστό 90 τοις εκατό (δεν θεωρώ την θεολογική γνώση μόρφωση γιατί όλοι ξέρουν ότι δεν είναι, μπορείς να γίνεις παπάς και με απολυτήριο δημοτικού)
Αν θέλετε να ξαλαφρώσετε και δεν έχετε λεφτά να πάτε σε ψυχολόγο, πείτε τα στη γάτα σας ή στη γκόμενά σας, θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα.. (το παραπάνω δεν έχει ίχνος ειρωνείας, το εννοώ 8))
Την Καινή Διαθήκη έχω να την διαβάσω 35 χρόνια, τότε μου φαινόταν αστεία τώρα θα μου φανεί μάλλον γελοία, είναι γνωστό ότι άλλα λέει ο ένας Ευαγγελιστής, ο άλλος τον αναιρεί, και ο επόμενος αναιρεί και τους δύο.

Αυτή η ισοπέδωση πάντων των αξιών είναι που φέρνει την ανθρωπότητα σε τέλμα. Η άκρα αρνητικότητα, ο ωχαδερφισμός, η αδιαφορία, ο εγωϊσμός, ο πεσιμισμός, δεν είναι παραγωγικά συναισθήματα.
Δώστε αξία εκεί που αξίζει (ψάξτε να βρείτε, αν δεν ξέρετε), και μη χρησιμοποιείτε απόλυτους χαρακτηρισμούς.
Η γνώση είναι δύναμη, η άγνοια συνήθως προωθεί την αναζήτηση, η ημιμάθεια συνήθως προωθεί τον κομπασμό.

Vinyl Break σε θεωρούσα ως σοβαρό συνομιλητή. Όχι πια!

Στα links που παράθεσες δεν αναφέρεται ούτε σε μία παράγραφο πως η πίστη είναι αρετή.

Αναφέρεται. Αλλά και πάλι, όταν τελικά το είδες, αμφισβήτησες την εγκυρότητα τους και την σοβαρότητα του συνομιλητή σου. Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου σε αυτή τη λέξη/έννοια!

Αμφισβητείς ότι όλες οι θρησκείες βασίζονται στην πίστη; Θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, από τη στιγμή που μιλάνε για κάτι μεταφυσικό; Η επιστήμη βασίζεται στην απόδειξη και η θρησκεία στην πίστη. Απλά πράγματα.


Ναι Βραζίλη είναι αδύνατον να κατανοήσω μία υποτιθέμενη ανώτερη νουμοσύνη μα προτιμώ να δηλώνω άθεος λόγω έλλειψης αποδεικτικών στοιχείων, παρά να κλείνω όλες τις φιλοσοφικές μου τρύπες με τον Θεό..

Το ότι η κάθε εκκλησία ερμηνεύει με  τον δικό της τρόπο το ευαγγέλιο λέει πολλά… για το ευαγγέλιο…

Πιστεύω ότι τίποτα δεν πληρώνετε πουθενά αλλού παρά εδώ και αυτό δεν είναι ισοπέδωση αξιών, αν ανοίξει ένα ποστ για ηθικές αξίες μπορώ να πω πολλά…
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/07, 16:31 από Vinyl Break »

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #680 στις: 23/08/07, 17:00 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Λες πως κάποιες πράξεις δεν αφορούν το Θεό και φέρνεις το παραπάνω παράδειγμα.
Κατ' αυτή τη λογική (!) όμως καμιά πράξη δεν αφορά το Θεό. Ούτε το αν φονεύσεις, κλέψεις...κλπ, έτσι δεν είναι?
Αφορά αυτόν που σκότωσες ή έκλεψες, σωστά?
Οπότε κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχουν κάποιες που δεν αφορούν το Θεό! Κατά τη γνώμη σου καμία δεν αφορά το Θεό! Μη μπερδευόμαστε ::) Απλή λογική βάση των λεγόμενών σου ::)

Η μόνη λογική εξήγηση, κατ' εμέ, είναι ότι για τις κακές μας πράξεις, πρέπει να ζητάμε συγνώμη από το Θεό, γιατί κάναμε κάτι κακό σε κάτι το οποίο ο ίδιος έχει δημιουργήσει. Από την άλλη όμως, δεν είναι σημαντικότερο να ζητάμε συγνώμη από αυτούς που βλάψαμε;

Φαινέται τελικά πως ο τρόπος που διατυπώνεις αυτά που σκέφτεσαι κάθε φορά δεν βοηθάει...τουλάχιστον εμένα  ::)
Αυτό που λες στην αρχή με αυτό που λες στη συνέχεια είναι το ίδιο?... ::)
Άλλο λες αρχικά, άλλο σε ρώτησα, άλλο απαντάς τελικά και πάντα γενικεύεις!
Μάλλον ήρθε η ώρα να σταματήσω την προσπάθεια ( η οποία έγινε και σε άλλα θέματα).

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #681 στις: 24/08/07, 12:39 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Λες πως κάποιες πράξεις δεν αφορούν το Θεό και φέρνεις το παραπάνω παράδειγμα.
Κατ' αυτή τη λογική (!) όμως καμιά πράξη δεν αφορά το Θεό. Ούτε το αν φονεύσεις, κλέψεις...κλπ, έτσι δεν είναι?
Αφορά αυτόν που σκότωσες ή έκλεψες, σωστά?
Οπότε κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχουν κάποιες που δεν αφορούν το Θεό! Κατά τη γνώμη σου καμία δεν αφορά το Θεό! Μη μπερδευόμαστε ::) Απλή λογική βάση των λεγόμενών σου ::)

Η μόνη λογική εξήγηση, κατ' εμέ, είναι ότι για τις κακές μας πράξεις, πρέπει να ζητάμε συγνώμη από το Θεό, γιατί κάναμε κάτι κακό σε κάτι το οποίο ο ίδιος έχει δημιουργήσει. Από την άλλη όμως, δεν είναι σημαντικότερο να ζητάμε συγνώμη από αυτούς που βλάψαμε;

Φαινέται τελικά πως ο τρόπος που διατυπώνεις αυτά που σκέφτεσαι κάθε φορά δεν βοηθάει...τουλάχιστον εμένα  ::)
Αυτό που λες στην αρχή με αυτό που λες στη συνέχεια είναι το ίδιο?... ::)
Άλλο λες αρχικά, άλλο σε ρώτησα, άλλο απαντάς τελικά και πάντα γενικεύεις!
Μάλλον ήρθε η ώρα να σταματήσω την προσπάθεια ( η οποία έγινε και σε άλλα θέματα).

Εγώ είπα οτι πορώ γιατί πρέπει να απολογούμαστε για τις πράξεις μας στο Θεό και όχι σε αυτούς που έχουμε θίξει/ενοχλήσει/στεναχωρήσει. Και μετά πρόσθεσα οτι η μοναδική λογική εξήγηση που μου έρχεται είναι αυτή:Η μόνη λογική εξήγηση, κατ' εμέ, είναι ότι για τις κακές μας πράξεις, πρέπει να ζητάμε συγνώμη από το Θεό, γιατί κάναμε κάτι κακό σε κάτι το οποίο ο ίδιος έχει δημιουργήσει.
Όχι οτι πιστεύω ιδιαίτερα σε αυτό. Βασικά ήθελα να ακούσω τις δικές σας γνώμες, αλλά μάλλον σας μπέρδεψα...

Αποσυνδεδεμένος Olympus-Zeus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Φύλο: Άντρας
  • By the power of Zeus...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #682 στις: 24/08/07, 18:28 »
God is a divine ENERGY
The only solution: OBLIVION

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #683 στις: 24/08/07, 18:35 »
Θεός είναι η ίδια η Ύπαρξη. Το Πάν.

Ζούμε εντός του θεού και αποτελούμεθα από αυτόν,
και ταυτόχρονα είμαστε τμήματά του.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #684 στις: 24/08/07, 19:48 »
Μια σημειωση..Παψτε πια να συγχεετε τη θρησκεια και ειδικα την πιστη με τους παπαδες και τα θρησκευτικα του σχολειου.Καραμελα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #685 στις: 24/08/07, 21:26 »
Kiratzoharris, οταν χανονται τα επιχειρηματα, η καραμελα "Εκκλησια=θρησκεια" συμφερει. Και δεν αφορα μονο την αντιμετωπιση του θεματος απο ορισμενα μελη, αλλα και απο συγγραφεις οπως Καλοπουλος, Μαστακουρης, κλπ.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #686 στις: 24/08/07, 21:26 »
Μια σημειωση..Παψτε πια να συγχεετε τη θρησκεια και ειδικα την πιστη με τους παπαδες και τα θρησκευτικα του σχολειου.Καραμελα..

Αφού την  θρησκεία οι παπάδες την τροφοδοτούν και την έκαναν αυτη που έκαναν....!! Η πίστη συγχέεται με το πόσες φορές θα πας στην εκκλησία και με το αν είσαι καλός χριστιανός και κάνεις όλα όσα σου υπαγορεύει η ενορία σου!!!!! Δεν είναι καραμέλα ,δυστυχώς ,κιράτζο , είναι η πραγματικότητα.......

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #687 στις: 24/08/07, 21:42 »
Ειδες ποσο λαθος κανεις και ποσο λαθος αντιληψη εχεις mikaki?
Ο Χριστος ειπε στην Σαμμαρειτισα, πως οπου και εαν λατρεψεις τον Κυριο και Θεο σου, ειναι ακριβως το ιδιο πραγμα. Ειτε το κανεις πανω σε ενα βουνο, ειτε σε μια Εκκλησια, ειτε στο σπιτι σου.
Η τυπολατρεια ορισμενων παλαιων αρχων πιστων, που επρεπε ντε και καλα να πανε στην Εκκλησια για να πουν την προσευχη, δεν εχει καμια σχεση με την πραγματικη εικονα της προσευχης και της πιστης.
Ο Χριστος δεν αναγκασε ποτε κανεναν να τον ακολουθησει. Ο καθενας εκρινε τις πραξεις και τα λεγομενα Του, και εαν ηθελε τον ακολουθουσε.
Αντιθετως, πολλοι ιερεις παραρμηνευοντας πολλα μερη της Καινης Διαθηκης, λενε το μακρυ και το κοντο τους..
Καποτε ειχα πει ενα παραδειγμα και το επαναλαμβανω.
Δεν φταιει η τηλεοραση εαν το τηλεκοντρολ δεν εχει μπαταριες, ετσι; ( οπου τηλεοραση βαλε Θεο και τηλεκοντρολ βαλε την Εκκλησια ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #688 στις: 24/08/07, 21:50 »
Παιδιά εγώ την άποψη μου σχετικά με τον θεό την έχω κεξαθαρίσει λίγο πιο πάνω , οπότε απλά κουβέντα κάνω τώρα... Εγώ ότι μας έμαθαν τα θρησκευτικά στο σχολείο λεω...Πως αν δεν πας μια Κυριακή στην εκκλησία την ημέρα της  ύστατης κρίσης θα πας στην Κόλαση...Έλεος...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #689 στις: 24/08/07, 22:01 »
Μονο απο τα θρησκευτικα του σχολειου περιμενεις να κανεις κριτικη για μια ολοκληρη θρησκεια; Αυτο αποτελει βαση της αναζητησης ενος ανθρωπου που θελει να θεωρειται πληρως ενημερωνος για ολα; Εαν η...μελετη των θρησκευτικων ( ενος εγχειριδιου στην ουσια που προοριζεται για παιδαγωγικη χρηση και τιποτα αλλο ) ειναι κατι που σε ικανοποιει ως ερευνα για την κατανοηση του χριστιανισμου, τοτε παω "πασο".

Μια σημειωση..Που αναφερει πως εαν δεν πας στην Εκκλησια, θα πας στην Κολαση; Θα ηθελα παρα πολυ να μου πεις σε ποια ταξη το διαβασες, σε ποιο κεφαλαιο και σε ποια σελιδα. Διοτι 10000% σου λεω πως κανενα βιβλιο θρησκευτικων δεν αναφερει αυτο που λες. Μπορει να σας το ειπε καποιος καθηγητης, ομως το βιβλιο μεσα δεν το αναφερει...
Και ξερεις γιατι δεν το αναφερει;
Διοτι η ορθοδοξη πιστη δεν πιστευει σε Κολαση και Παραδεισο..Ειναι καθαρα "εφευρεση" των καθολικων...

Οποτε, προτεινω να αναθεωρησεις λιγο για την..εγκυροτητα των πηγων σου πριν κατασταλλαξεις την επομενη φορα σε καποιο συμπερασμα.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #690 στις: 24/08/07, 22:07 »
Ναι σε αυτό έχεις δίκιο, μας το είπε μια θεούσα καθηγήτρια....
Προσωπικά εχω και έουμε κατα την γνώμη μου πολύ πιο σημαντικά και ''γήινα '' πράγματα να ασχοληθούμε από το αν υπάρχει κόλαση και παράδεισος... Γιατί όπως είχε πει και ένας φίλος μου κάποτε, ''Εδώ ο Παράδεισος, και η Κόλαση εδώ.'Ο,τι προλάβουμε να ζήσουμε και να κάνουμε είναι το θέμα...''
 Τώρα το ξέρω και φυσικό είναι πολλοί να διαφωνείτε, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιάυτό...
 Freemind, έχω όσα μου χρειάζονται να ξέρω έτσι ώστε να απορρίπτω ένα θέμα που πραγματικά δεν με αφορούσε, με αφορά και ούτε θα με αφορά ποτε...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #691 στις: 24/08/07, 22:10 »
Αν δεν σε αφορα ομως, δεν ειναι αναγκη να συμμετεχεις κιολας σε αυτο. Λυπαμαι που ακουγεται "φασιστικο" αυτο ( ενταξει, ηδη μου το εχουν σουρει αυτο, οποτε ποια η διαφορα :P ), αλλα σε καποια θεματα το "εχω οσα μου αρκουν" ειναι λιγο ακραιο και παρωπιδικο.
Φαντασου πως αλλοι φτανουν στα 70 τους ψαχνοντας και παλι μεσα τους θελουν να ψαξουν κι αλλο. 

Τελοσπαντων, απο την στιγμη που δεν σε αφορα, δεν νομιζω πως το topic θα επρεπε να αποτελεσει σταθμο σου, ιδιαιτερα οταν η επιχειρηματολογια των αποψεων σου καταληγει στο "εχω οσα μου αρκουν και αυτα ειναι οι ελαχιστες πηγες απο τα θρησκευτικα του σχολειου και απο μια θεουσα καθηγητρια".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #692 στις: 25/08/07, 01:11 »
Παιδιά εγώ έχω μια απορία: γιατί κατά την άποψή σας θα πρέπει για κάθε μας κακή πράξη να ζητάμε συγχώρεση από το Θεό, αφού κάποιες δεν τον αφορούν; Δηλαδή, μία από τις 10 εντολές λέει: "ου μοιχεύσεις". Γιατί π.χ. αν απατήσω τον σύντροφό μου, θα πρέπει να ζητήσω συγχώρεση από τον Θεό; Κανονικά από τον σύντροφό μου δεν θα πρέπει να ζητήσω συγνώμη;

Η συγχωρεση που διδεται απο τον συντροφο που αδικησαμε, ανακουφιζει και παρηγορει αλλα φερει το προσωρινο και το ευμεταβλητο. Η αμαρτια ενεργειται πρωτον απεναντι στον Θεο και δευτερον κατα του πλησιον. Η πρωτη αμαρτια δεν διαγραφεται και μενει για παντα ενωπιον μας. Μονον ο Θεος μπορει να δωσει αφεση.

Κατι αλλο. Ο πυρηνικος ολεθρος, η καταστροφη της γηινης ατμοσφαιρας, τα δηλητηρια που κατακλυζουν τις τροφες, η ρυπανση, τα βιολογικα οπλα και τοσα αλλα δεινα του συγχρονου κοσμου, ολα ειναι παραγωγη της επιστημης και εν μερει της βιολογιας. Εαν δεν υπηρχε αυτη η εξελιξη της επιστημονικης γνωσης, ειναι απολυτως απιθανο οι ανθρωποι στηριζομενοι στην Αγια Γραφη, το Κορανι, τη Μπαγκαβατ Γκιτα κλπ να ειχαν τα μεσα για να καταστρεψουν ολοσχερως τον πλανητη. Επομενως ο Richard Dawkins εθελοτυφλει.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 01:17 από analogio »

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #693 στις: 25/08/07, 02:46 »
Η συγχωρεση που διδεται απο τον συντροφο που αδικησαμε, ανακουφιζει και παρηγορει αλλα φερει το προσωρινο και το ευμεταβλητο. Η αμαρτια ενεργειται πρωτον απεναντι στον Θεο και δευτερον κατα του πλησιον. Η πρωτη αμαρτια δεν διαγραφεται και μενει για παντα ενωπιον μας. Μονον ο Θεος μπορει να δωσει αφεση.
Το οτι η αμαρτία ενεργείται πρώτα απέναντι στο Θεό και μετά στον πλησίον το λέει κάπου ή είναι άλλο ένα δογματικό "συμπέρασμα" σαν αυτά που μας έχει συνηθίσει η χριστιανική διδαχή?

Free έχουμε ξανασυζητήσει άπειρες φορές τη σχέση εκκλησίας=θρησκείας. Ξανατονίζω λοιπόν πως αν δεν εμπλέκονταν συμφέροντα (στα οποία και προφανώς συμμετείχε η εκκλησία), και μη με ρωτήσεις ποια, απο το βυζάντιο και μετά έχει βρωμίσει η ιστορία, τα οποία βεβαίως και δεν εξυπηρετησε ο ίδιος ο Θεάνθρωπος αλλά άνθρωποι μέσα στην ιστορία, εσύ και εγώ τώρα δεν θα ξεραμε τί σημαίνει Χριστιανισμός και ίσως κάτι εκκατομύρια άνθρωποι να είχαν γλυτώσει το θάνατο.

Μην είστε των άκρων λοιπόν. Ο Χριστιανισμός δεν θα γινόταν γνωστός αν η εκκλησία=>ιερατεία-σύνοδοι-τράγοι-σταυροφόροι-αυτοκράτορες δεν έμπαιναν στη μέση. Μάλλον θα πρέπει εσείς να αλλάξετε μάρκα καραμέλας. Πάλιωσε.

(Φρι ντοντ τεικ ιτ περσοναλι, ταχουμε πει ετσι και αλλιώς εμείς)

Φιλούρες
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #694 στις: 25/08/07, 03:52 »
Διοτι η ορθοδοξη πιστη δεν πιστευει σε Κολαση και Παραδεισο..Ειναι καθαρα "εφευρεση" των καθολικων...

    Ενώ σχεδόν σε όλα όσα έχεις παραθέσει είμαι σύμφωνη, αυτό λιγάκι με ξάφνιασε. Πως σου προέκυψε αυτό; Η Ορθοδοξία φυσικά και δέχεται την ύπαρξη κόλασης - παράδεισου.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Vinyl Break

  • Επισκέπτης
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #695 στις: 25/08/07, 09:14 »
Διοτι η ορθοδοξη πιστη δεν πιστευει σε Κολαση και Παραδεισο..Ειναι καθαρα "εφευρεση" των καθολικων...


    Ενώ σχεδόν σε όλα όσα έχεις παραθέσει είμαι σύμφωνη, αυτό λιγάκι με ξάφνιασε. Πως σου προέκυψε αυτό; Η Ορθοδοξία φυσικά και δέχεται την ύπαρξη κόλασης - παράδεισου.


Η σύγχρονη Ορθόδοξη θεολογία πράγματι δεν δέχετε την κόλαση και τον παράδεισο*....  Είναι πολύ μπροστά σ' αυτά η Ορθοδοξία. Ενα τμήμα όμως της Ορθοδοξίας επηρεασμένο από  τους Προτεστάντες θεολόγους που εισήγαγε ο Οθωνας πιστεύει σ' αυτά, κατάλοιπα των Βαβαρών θεολόγων είναι μερικές παραχριστιανικές οργανώσεις που έχουν μεγάλη επιρροή στα εκκλησιαστικά δρώμενα.. Εγώ πάντως λέω ότι αυτοί είναι η πλειοψηφία και περνάνε τη γραμμή τους, δυστυχώς...

Ενα δείγμα σύγχρονης ορθόδοξης θεολογικής σκέψης..    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

*Ο Μάριος Μπέγζος είναι ένα δείγμα αυτής..
« Τελευταία τροποποίηση: 25/08/07, 09:18 από Vinyl Break »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #696 στις: 25/08/07, 12:02 »
Actr, επειδη εισαι καλο παιδι, δεν θα το παρω προσωπικα :P.
Οχι, ισως για μια και μονη φορα, δεν θα διαφωνησω μαζι σου. Στο περασμα των χρονων η Εκκλησια των πρωτοχριστιανων αναπτυχθηκε σε θεσμο και στο τελος σε ιδρυμα ολοκληρο. Και βεβαια, δεν αναφερομαι στην πορεια της Εκκλησιας αυτη την στιγμη ( αλλιως, θα ησουν στην πυρα τωρα :P ) αλλα στη παρεξηγηση που συνδεει τον πυρηνα της χριστιανικης πιστης, με την Εκκλησια :)

Μενια, ακομα και οταν ο Χριστος "απελευθερωσε" απο τα δεσμα του Διαβολου τους πρωτοπλαστους, στην Καινη Διαθηκη, αναφερεται ως Αδης και οχι ως Κολαση!
Στην παροδο της εκκλησιαστικης διδαχης, πολλοι απλοι ιερωμενοι πηραν το παιχνιδι της ΚΟλασης και του Παραδεισου ως μια καλη ευκαιρια για τον ελεγχο των πιστων.
Δεν μπορω να σου αναλυσω παραπανω το θεμα αυτο δυστυχως, γιατι κι εγω ακομα μελεταω. Ισως η συζητηση με εναν σοβαρο ιερωμενο ( δηλαδη ιερωμενο που εχει περασει απο την Ιερατικη Σχολη και εχει γνωσεις θεολογιας και θρησκειολογιας ) θα σε βοηθησουν για οποιαδηποτε παρεταιρω απορια εχεις
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Μένια..

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Θα λέω ψέματα πως δε θα ξαναφύγω...
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #697 στις: 25/08/07, 20:32 »
     Δυστυχώς ούτε και εγώ θα μπορούσα να σου το αναλύσω. Η αλήθεια είναι πως μέλη της οικογενείας μου είναι Ιερείς και από παιδί έχω μια βαθειά προσσέγγιση σε αυτό το λεπτό θέμα. Με σιγουριά μπορώ να αναφέρω πως γίνεται αναφορά από τη Παλαιά Διαθήκη και από πατερικά κείμενα.
There's a shark in the pool
And a witch in the tree
A crazy old neighbor and he's been watching me
And there's footsteps loud and strong coming down the hall

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #698 στις: 25/08/07, 20:47 »
Η συγχωρεση που διδεται απο τον συντροφο που αδικησαμε, ανακουφιζει και παρηγορει αλλα φερει το προσωρινο και το ευμεταβλητο. Η αμαρτια ενεργειται πρωτον απεναντι στον Θεο και δευτερον κατα του πλησιον. Η πρωτη αμαρτια δεν διαγραφεται και μενει για παντα ενωπιον μας. Μονον ο Θεος μπορει να δωσει αφεση.

Το οτι η αμαρτία ενεργείται πρώτα απέναντι στο Θεό και μετά στον πλησίον το λέει κάπου ή είναι άλλο ένα δογματικό "συμπέρασμα" σαν αυτά που μας έχει συνηθίσει η χριστιανική διδαχή?

Το λεει η αμαρτια. Τοσα χρονια διαλογο μαζι της, αυτή την εξηγηση λαμβανω. Αν την ρωτησεις, δηλ. αν ρωτησεις, «η αμαρτία ενεργείται πρώτα απέναντι στο Θεό και μετά στον πλησίον» ; αργα ή γρηγορα θα σου απαντησει. Τοτε πες ποια είναι η απαντηση που ελαβες.

Τα δογματα, πχ το δογμα της τριαδικης υποστασεως της θεοτητος, ξεχωριζουν και περιγραφουν την γενικη κατευθυνση του πνευματος, ώστε ενώ να αποκλειεται εκτος του πνευματος η πεπλανημενη προγνωσις της αληθειας, να μην αποκλειεται η ιδια η αληθεια παρατεινομενη εν τη καρδια. Δηλ. με απλα λογια, τα δογματα περιοριζουν και αναστελλουν την εξωτερικη συγχυση, πραγμα που συντελει στο να αφεθει το πνευμα ελευθερο.

Ο παραδεισος και η κολαση προκαταλαμβανονται, κατανοουνται και γινονται αισθητα μεσα στον ανθρωπο και οχι εν τω Θεω. Δηλ. εις τον Θεον δεν υπαρχουν κολασις και παραδεισος. Ο Θεος αγαπη εστι. Η θεια αγαπη δεν γινεται αποδεκτη απο ολους. Τους μεν κολαζει, τους δε δοξαζει, συμφωνα με την προαιρεση (= ελευθερια επιλογης) του καθενος.

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Πιστεύετε στον Θεό;
« Απάντηση #699 στις: 26/08/07, 01:59 »
Το λεει η αμαρτια. Τοσα χρονια διαλογο μαζι της, αυτή την εξηγηση λαμβανω. Αν την ρωτησεις, δηλ. αν ρωτησεις, «η αμαρτία ενεργείται πρώτα απέναντι στο Θεό και μετά στον πλησίον» ; αργα ή γρηγορα θα σου απαντησει. Τοτε πες ποια είναι η απαντηση που ελαβες.
Να μου τη γνωρίσεις λοιπόν έτσι ώσθε να βρώ και την ευκαιρία να ρωτήσω!
Πέρα λοιπόν απο τον προσωπικό σου διάλογο με την αμαρτία έχεις να μου παραθέσεις κάτι πιο σοβαρό?

Δηλ. με απλα λογια, τα δογματα περιοριζουν και αναστελλουν την εξωτερικη συγχυση, πραγμα που συντελει στο να αφεθει το πνευμα ελευθερο.
Χμμ, θα σταθώ εδώ, χαίρομαι που συμφωνούμε
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
20392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:07
από Anaximandros
9 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/05, 04:25
από manitou
3 Απαντήσεις
2519 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/12/05, 09:38
από Spilios
6 Απαντήσεις
3305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/06, 16:11
από Twix
233 Απαντήσεις
63603 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/08, 15:23
από vartanis
23 Απαντήσεις
9378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
104 Απαντήσεις
33387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/09, 12:57
από BluesMe
16 Απαντήσεις
6881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/07, 18:38
από ameli
72 Απαντήσεις
22736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 20:56
από zeromancer
15 Απαντήσεις
6782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/08, 19:34
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)