Αποστολέας Θέμα: Μουσικές διαδρομές...Συναυλίες αξέχαστες - Β' μέρος  (Αναγνώστηκε 1751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mogadishu

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην προηγούμενη ανάρτηση ξέχασα να αναφερθώ σε ένα 3ήμερο φεστιβάλ στο Σπόρτιγκ, παρ' όλο που ήμουν εκεί. Μου το θύμισε ο Black Mamba, με τους  Birthday Party (με Νικ Κέιβ), New Order και Fall,  Σεπτέμβρη του 1982, εξαιρετικό, αν και δυσκολόπεπτο για πολλούς...

   Αναλογιζόμενος τον αριθμό των συναυλιών-φεστιβάλς που είχα την τύχη να  παρακολουθήσω μέχρι σήμερα, ειλικρινά απορώ πως τα κατάφερα και δεν έχασα συναυλία που με ενδιέφερε...Χμ, θες η η δίψα της εποχής για περισσότερη πληροφόρηση και happenings από τη μία, θες το νεαρότερο της ηλικίας με την αγάπη και το πάθος για την μουσική από την άλλη...

   Στην κορυφή της λίστας των θεάσεών μου,  Iggy Pop και Nick Cave.  Ούτε εγώ θυμάμαι πλέον πόσες φορές τους έχω δει, αλλά σίγουρα ούτε κι αυτοί θυμούνται πόσες φορές έχουν έρθει.

Φθινόπωρο του 1988

     Επί δημαρχίας Εβερτ, ο Δήμος είχε καλέσει στο Πεδίο του Αρεως, τον πρώην Τζόνι Ρότεν των πρώην Σεξ Πίστολς... Και κάτι πάνκηδες (ουκ ολίγοι) είχανε κάψει εν μέρει τη σκηνή και τα ηχεία προλογίζοντας το σόου! Τη συναυλία άνοιξαν οι "Τρύπες", μετά ο Σιδηρόπουλος, μετά οι Triffids και θα τελείωνε με τον νυν Johnny Lydon. Δεν τελείωσε ποτέ, μόνο οι Triffids τελείωσαν κι αυτοί κακήν κακώς, σε ένα Πεδίο Αρεως...κανονικό πεδίο μάχης...Το κλέγαμε θυμάμαι για καιρό...

Ιπτάμενα γουρούνια στο Ολυμπιακό


   Το μεσημέρι της 31ης Μαΐου 1989 οι σαφώς παρηκμασμένοι πλέον Pink Floyd επισκέφθηκαν τη Μελίνα Μερκούρη στο υπουργείο Πολιτισμού, της ζήτησαν αυτόγραφο (ω ναι! συνέβη κι αυτό), εξέφρασαν τον πολιτικώς ορθό αποτροπιασμό τους για τα Ελγίνεια και δέχθηκαν ότι οι Ολυμπιακοί του 1996 έπρεπε να γίνουν στην Ελλάδα. Το ίδιο βράδυ ο Ντέιβιντ Γκίλμουρ, ο Ρικ Ράιτ, ο Νικ Μέισον και το τετραφωνικό τους σύστημα έφεραν στο Ολυμπιακό Στάδιο 60.000 θεατές.

Οι παρευρισκόμενοι παραλήρησαν επί τρεις ώρες μπροστά στα ψυχεδελίζοντα ακροβατικά ενός ιπτάμενου γουρουνιού (το οργουελικό φόντο στο «One of these days»), στο γιγάντιο κρεβάτι που απογειώθηκε για να εκραγεί σε λίγο εντός σκηνής (ο επίλογος του «Great gig in the sky»), στο ηχητικό εργοτάξιο του «Welcome to the machine». Στις κερκίδες η Μελίνα, η Μαρία Δαμανάκη, ο Γρηγόρης Φαράκος, ο Γιώργος Νταλάρας, η Ελένη Καραΐνδρου και πλείστοι άλλοι εθνικοί VIPs. Διότι τώρα πια τα ροκ χάπενινγκ φέρονται ως ευρέως καταναλώσιμο είδος. Οι φασαρίες με τους «τσαμπατζήδες» αυτή τη φορά μικρού βεληνεκούς.

...επειδή εδώ ο χώρος ειναι περιορισμένος

ολόκληρο το άρθρο στο...

 Απουσία ψάλτου...βηξ

http://mogadishu.capitalblogs.gr/showArticle.asp?id=18851&blid=318

ΜΟΥΣΙΚΑ ΝΕΑ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/05, 00:54
από Kerwyn
10 Απαντήσεις
3664 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/07, 19:24
από anthrakoryxos
0 Απαντήσεις
2052 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 13:14
από mogadishu
0 Απαντήσεις
1797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/09, 11:48
από mogadishu
0 Απαντήσεις
2399 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/09, 04:01
από mogadishu
0 Απαντήσεις
1775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 15:55
από mogadishu
0 Απαντήσεις
1984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 12:09
από mogadishu
0 Απαντήσεις
1648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/09, 07:05
από mogadishu
0 Απαντήσεις
1559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/09, 23:29
από mogadishu
5 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 21:35
από happydreamer