Αποστολέας Θέμα: Αγορά semihollow κιθάρας  (Αναγνώστηκε 8655 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #25 στις: 25/09/09, 18:29 »
χθες περασε απο εδω ενας κολητος μου με τη νεα του κιθαρα να την δοκιμασουμε στους ενισχυτες μου, αυτη
http://www.dv247.com/guitars/ibanez-jsm100-john-scofield-semi-acoustic-electric-guitar-vintage-sunburst--35497

Πολυ πανω απο τα χρηματα σου, αλλα πραγματικα εντυπωσιαστηκα! Πολυ καλη κιιθαρα, και ευελικτη, μπορεις να παιξεις πολλα πραγματα.
Δεν ξερω αν διαθετει καποιο πιο φθηνο παρομοιο μοντελο η Ιμπανεζ. Επισης με σεμι σε σχημα ΛεςΠολ εχω παιξει με μια Φρε'ι'μους και ηταν απλα καταπληκτικη, αλλα ειναι πολλα τα $$$$$
Προσωπικα θα εβλεπα και κατι σε Gretsch, Godin & Yamaha. Eιδικα η Yamaha Troy Van Leeuwen φαινεται πολυ καλη  :)

Οσο αφορα την χρηση των σεμι, πραγματικα μπορεις να παιξεις σχεδον τα παντα με αυτες, οπως εχουν κανει πολλοι μεχρι τωρα και πανω στη σκηνη, αλλο αν δεν συνηθιζεται. Και μετα υπαρχουν και τρελοι που βγαζουν τετοια σκαφακια σιγκνατουρ  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #26 στις: 25/09/09, 21:53 »
Για το Varitone σου παραθέτω αυτό... με καλύπτει απόλυτα



Adding to the sonic palate that this guitar can paint, is the Varitone Control. This control has 6 settings. Setting number 1 simply bypasses the Varitone completely. The Epiphone literature on the Varitone indicates that this control serves to reduce the harmonic frequencies, which in effect produces a greater loss of low frequency harmonics the higher up the 6-position dial you go. The six settings of the Epiphone Varitone are the following:

Position # 1: Bypass.
Position # 2: 5db at 1950hz.
Position # 3: 12db at 1100hz.
Position # 4: 16db at 620hz.
Position # 5: 18.5db at 360hz.
Position # 6: 6.21db at 120hz.


Surprisingly, the frequencies that are cut out on the Epiphone Lucille are slightly different than on the Gibson version, as the Gibson Varitone cuts out a bit more of the low end. B.B King indicates that his favorite setting is number 2 with the Varitone for both the Epiphone and Gibson versions. Position’s 3 and 4 sort of sound like a single coil pickup, somewhat like a weaker sounding Stratocaster. This perceived “weakness” can easily be compensated for with the used of a foot pedal or by cranking up the amp. I must confess, that I did not find position 5 or 6 to be very useful for a lead sound. However, they would sound good for laying down a secondary backing track that could cut through a more mid-range or fatter sounding rhythm track.


Η αλήθεια είναι οτι περίμενα πως θα το αφήσω να σκουριάσει... αλλά είναι χρήσιμο κα;ι κάνει τη διαφορά! οι θέσεις 5-6 ειδικά μου φέρνουν αρκετά σε P-90.


Η κιθάρα είναι χαλαρά η ποιο βαριά κιθάρα που είχα ποτέ... Πολύ ποιο βαριά απο οποιαδήποτε solid body που είχα! Πρέπει να ζυγίζει κάπου στα 4 -- 4,5 κιλά αλλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν μπορώ να τη μετρήσω just.


Οι μαγνήτες της είναι πάρα πολύ καλοί, καλύτεροι απ΄ότι θα περίμενε κανείς, απλά θα ήθελα λίγο ακόμα pressence προσωπικά... Όχι οτι δεν μπορώ να παίξω, τίπωτα που δεν το φτιάχνει το EQ και δεν ξέρω μήπως παραγίνει αν αλλάξω μαγνήτες γιατί η κιθάρα έχει πολύ σκάσιμο απο μόνη της (είναι όλη maple, εξ'άλλου).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #27 στις: 25/09/09, 23:11 »
Hellborn, ευχαριστώ πολύ για τα κατατοπιστικά σου σχόλια. Αν και με εκπλήσσει αρνητικά το βάρος (δεδομένου ότι πρόκειται για semi), θα πρέπει οπωσδήποτε να τη βρω και να τη δοκιμάσω. Είναι κοντά στο ανώτατο όριο του προϋπολογισμού μου, αλλά αν μού αρέσει αυτό δεν είναι πρόβλημα.

Jezus, πολύ καλές και ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου, αλλά μάλλον ξεφεύγουν αρκετά από το ποσό που είχα κατά νού να δώσω για αυτή την αγορά. Η Ibanez διαθέτει αρκετά μοντέλα semihollow, μερικά από τα οποία είναι σε τιμές που μπορώ να διαθέσω. Από περιέργεια όμως, ποιά είναι η κιθάρα στη φωτογραφία;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #28 στις: 25/09/09, 23:45 »
Για checkare κι αυτήν, σπάνια βλέπω semi-hollow tele,  ίσως είναι λίγο πάνω απ'τον προυπολογισμό σου αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφη και ευέλικτη

http://www.thomann.de/gr/fender_ja90_jim_adkins_tbk.htm

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #29 στις: 25/09/09, 23:49 »
Για checkare κι αυτήν, σπάνια βλέπω semi-hollow tele,  ίσως είναι λίγο πάνω απ'τον προυπολογισμό σου αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφη και ευέλικτη

http://www.thomann.de/gr/fender_ja90_jim_adkins_tbk.htm


Σαν τις FMT τελεκάστερ με P90 και F-holes. Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό το Modern-C neck profile...

Φτιάχνεις που φτιάχνεις μια κιθάρα για blues, γιατί βάζεις τόσο λεπτό μανίκι?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #30 στις: 26/09/09, 01:46 »
Για checkare κι αυτήν, σπάνια βλέπω semi-hollow tele,  ίσως είναι λίγο πάνω απ'τον προυπολογισμό σου αλλά εμένα μου φαίνεται πολύ όμορφη και ευέλικτη

http://www.thomann.de/gr/fender_ja90_jim_adkins_tbk.htm


Ωραία κιθάρα, αλλά όπως παρατήρησε και ο Gabriel, το μπράτσο δεν είναι αυτό που ψάχνω. Θέλω κάτι παρόμοιο με το ρόπαλο του Ηρακλή σε διαστάσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #31 στις: 26/09/09, 02:04 »
Απόλλωνα, αυτή υπάρχει κανένας λόγος γιατί δεν σου κάνει?

Γιατί όπως το κατάλαβα στα specs μια χαρά είναι για αυτό που θες και στο price-range σου...

Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει... Πολύ πιθανό γιατί είναι 2 τα ξημερώματα, έχω πιει τα ποτάκια μου και βλέπω The Big Bang Theory...  ;D
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #32 στις: 26/09/09, 02:22 »
Απόλλωνα, αυτή υπάρχει κανένας λόγος γιατί δεν σου κάνει?

Γιατί όπως το κατάλαβα στα specs μια χαρά είναι για αυτό που θες και στο price-range σου...
Εκτός αν κάτι μου διαφεύγει... Πολύ πιθανό γιατί είναι 2 τα ξημερώματα, έχω πιει τα ποτάκια μου και βλέπω The Big Bang Theory...  ;D


Απλά θα προτιμούσα μια κιθάρα στο στυλ της ΕS-335, ή ακόμα καλύτερα με μικρότερο σώμα, όπως η Ibanez AJD91. Δεν θέλω κάτι σε στυλ "jazzbox" ή όπως αλλιώς τις λένε...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/09, 11:18 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #33 στις: 26/09/09, 02:31 »
Απλά θα προτιμούσα κάτι στο στυλ της ΕS-335, ή ακόμα καλύτερα κάτι με μικρότερο σώμα, όπως η Ibanez AJD91. Δεν θέλω κάτι σε στυλ "jazzbox" ή όπως αλλιώς τις λένε...

E, τότε όντως μου διέφυγε κάτι...  ;)

Αν είναι έτσι να ρίξω κι εγώ την ψήφο μου στην Lucille...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Hellborn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #34 στις: 26/09/09, 10:54 »
Ως κάτοχος Lucille να τονίσω ότι είναι Μεσογειακή κιθάρα... aka χοντροκόλα! Ο μόνος λόγος που δεν την έχω χτυπήσει ακόμα είναι ότι έχω μάθει να παίζω με explorer και Flying Vs!!!! Τον έχει τον όγκο της! Το βάρος δικαιολογείτε αρκετά λόγω τον παραπάνω ηλεκτρονικών και τoυ maple... μη ξεχνάς οτι το μόνο κομμάτι της που δεν είναι  maple είναι το fingerboard ;)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #35 στις: 26/09/09, 12:08 »
Τι ωραίες τιμές είναι αυτές στο woodbrass;;;  :o
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #36 στις: 27/09/09, 18:57 »
Jezus, πολύ καλές και ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου, αλλά μάλλον ξεφεύγουν αρκετά από το ποσό που είχα κατά νού να δώσω για αυτή την αγορά. Η Ibanez διαθέτει αρκετά μοντέλα semihollow, μερικά από τα οποία είναι σε τιμές που μπορώ να διαθέσω. Από περιέργεια όμως, ποιά είναι η κιθάρα στη φωτογραφία;


Κατανοητο, απλα ειπα απο τη στιγμη που φτανεις στα 450 για μια Ιμπανεζ, γιατι να μην δωσεις και 520 για μια Gretsch http://www.dv247.com/guitars/gretsch-g5120sb-electromatic-hollow-body-sunburst--61590 αν δεις οτι ανεβαινεις κατηγορια με μικρη διαφορα στην τιμη.
Η κιθαρα στη φωτο ειναι Yamaha Wes Borland Signature CV820WB Semi-Hollow Electric Guitar. Εχει αρκετα εξυπνα συστηματακια σε ξυλοκατασκευη (ειναι ολη απο το ιδιο κομματι ξυλο λεει!?!?), τρεμολο κτλ
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Αγορά semihollow κιθάρας
« Απάντηση #37 στις: 27/09/09, 19:38 »
Απο όσα reviews έχω διαβάσει, οι Ibanez αυτής της σειράς "πατάνε κάτω" άνετα τις Electromatic.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
14 Απαντήσεις
7325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/08, 16:37
από m@ster k@frer
45 Απαντήσεις
17643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
6 Απαντήσεις
3779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
56 Απαντήσεις
20634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/09, 19:11
από Ogun-Sotis
26 Απαντήσεις
10209 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:01
από rolandboy
33 Απαντήσεις
11717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
1 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)