Αποστολέας Θέμα: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?  (Αναγνώστηκε 7007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« στις: 09/06/04, 06:12 »
Παλιότερα νόμιζα ότι οι μικροφωνισμοί της κιθάρας σε μεγάλες εντάσεις ήταν τυχαίο φαινόμενο και δεν έδινα σημασία. Τις προάλλες όμως που έπαιζα κιθάρα, την έφερα σε απόσταση περίπου ενός μέτρου από τον ενισχυτή μου και διαπίστωσα ότι αλλάζοντας προσανατολισμό έπαιρνα διαφορετικές συχνότητες. Για παράδειγμα, πατούσα μια λα στο δέυτερο τάστο της τρίτης χορδής και για διαφορετικές κλίσεις έπαιρνα την πέμπτη της αλλά και την ματζόρε τρίτη της (ντο#!) καθώς και άλλες σε διάφορες οκτάβες(κάτι σαν το flying in a blue dream του Joe Satriani). Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να προσδιορίσω τις κλίσεις που πρέπει να έχει η επιφάνεια που βρίσκονται οι μαγνήτες, ως προς τον ενισχυτη...
  Ποια η γνώμη σας? Ας μιλήσουν οι επιστήμονες του φόρουμ! (και λίγη τεχνική ακουστική δε βλάπτει ε?  ;D)
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #1 στις: 09/06/04, 09:27 »
Να σου πω φιλε τοσο πολυ δεν το εχω ψαξει...δηλαδη ποιες νοτες βγαινουν με ποια κλιση και τα λοιπα...παντως τιποτα δεν ειναι ωραιοτερο απο ενα μεγαλο feedback στην αρχη η στο τελος ενος κομματιου...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #2 στις: 09/06/04, 12:41 »
nomizw pws exei megalh (apokleisthkh ?? ) sxesh me to pws baras thn xordh, an thn baras kofta ktl...dhmiourgountai kai suxnothtes pou sxetizontia me thn nota pou epaixes (bebaia , autes dhmiourgountai panta, mono pou den tis prosexoume), h diadikasia tou feedback, apo texnikh apopsews den paizei rolose auto....etsi pisteuw. apla, to feedback enisxuei autes tis suxnothtes pou tha xanotan alliws....
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος NevermorE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Άντρας
  • mpaaaaaap
    • Προφίλ
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #3 στις: 09/06/04, 17:16 »
Μπορεί να ειναί κ αυτό που λες.. Όμως στο παράδειγμα που ανέφερα, χτύπησα μιά φορά μόνο τη χορδή και από κει και πέρα το feedback έκανε τη δουλειά του, παράγοντας πολλές συχνότητες για αρκετή ώρα, από αυτό το μοναδικό χτύπημα. Απλά το μόνο που έκανα για εντείνω το feedback ήταν λίγο vibrato. Μυστήρια πράγματα!  :D
Freedom's never free...

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #4 στις: 09/06/04, 20:17 »
Gia να ακουσεις και αλλες νοτες εκτος απο βιμπρατο μπορεις να πλησιαζεις και να απομακρυνεις την κιθαρα απο το ηχειο...να της αλλαζεις κλιση... μαγνητη...μπορεις να πειραματιστεις με πολλα τετοια κολπα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Clapton

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
  • GET WIND
    • Προφίλ
    • Αναβάιλαμπλ πρός το παρόν
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #5 στις: 09/06/04, 20:34 »
....ακόμα το σπάσιμο(!) της κιθάρας επάνω στην καμπίνα κρατώντας την από το μπράτσο βγάζει κάποιες ενδιαφέρουσες αρμονικές  ;D ;D

(βλέπε video του Hendrix στο Wild Thing  ;) :o)


CU...=Clapton=

GET WIND  "We shall defend our music, whatever the cost may be. We shall play on the beaches, we shall play in the clubs, we shall play in the stadiums, we shall play in the fields and in the streets; we shall play in the hills; we shall never surrender!"

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #6 στις: 11/06/04, 07:52 »
Δεν είναι μυστήρια πράγματα, είναι φυσική... θέμα συντονισμού του συστήματος ηχείο-χορδές. Επίσης, το οτι μπορεί να χατυπάς μια νότα και να μικροφωνίζει άλλη είναι επειδή η χορδή βγάζει αρμονικές συχνότητες που συμπέφτουν με άλλες νότες τις οποίες διεγείρουν λόγω συντονισμού
ή/και καθώς χτυπάς μια χορδή τραντάζονται και οι άλλες (ανοιχτές) ...και αρχίζει ο ιδιοσυντονισμός του συστήματος.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Re:Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #7 στις: 13/06/04, 19:17 »
Το feedback ειναι οντως τεχνη και θελει πολυ εξασκηση για να κανεις κολπακια εκτος απο χωσιματα στην αρχη και στο τελος του τραγουδιου (που ειναι πολυ πορωτικα ::) !). Μπορεις να πειραματιστεις και με αλλα αντεικειμενα οπως ενα ηλεκτρικο τρυπανι τοποθτωντας το μοτερ του παραλληλα με τους μαγνητες της κιθαρας (Deus ex machina-lovesong) η με ενα τηλεκοντρολ στραμμενο προς αυτους και πατωντας καποιο κουμπι σε αυτο ( δεν το εχω δοκιμασει σε κιθαρα μονο σε μπασο). Ο βασιλιας των feedback ,των μυστηριων θορυβων και των παρεμβολων ειναι ο Tom Morello των rage against the machine ο οποιος καταφερε και εκανε σκρατς με την κιθαρα του (bulls on parade)

Αποσυνδεδεμένος Gibslime

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #8 στις: 16/12/05, 23:37 »
re paidia pws mporoume na kanoume eksaskisi se auto to eidos guitar trick?
exete kapoia simvouli?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #9 στις: 17/12/05, 09:52 »
re paidia pws mporoume na kanoume eksaskisi se auto to eidos guitar trick?
exete kapoia simvouli?


Ενας ευκολος τροπος ειναι...υψηλο gain...ακομα ηψηλοτερο volume και οι χορδες της κιθαρας με τους μαγνητες να κοιτουν το ηχειο του ενισχυτη...αν εισαι αρκετα κοντα,δηλαδη λιγοτερο απο ενα μετρο, τοτε η κιθαρα σου θα τσιριξει σχεδον αμεσως... υπαρχουν και αλλοι τροποι να το καταφερεις αλλα θελουν εξασκηση και τεχνικη...εγω σου λεω τον πιο ''ωμο''  και τον πιο ευκολο...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Rammstein1982

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #10 στις: 10/01/06, 01:26 »
ενταση στον ενισχυτη και πειραματισμο με την αποσταση...και σε περισσοτερο του ενος μετρου, μπορεις να κανεις πολλα πραγματα.


απλα να εχεις υπ'οψην σου πως με καθε ενισχυτη θα ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικα τα πραγματα... ;)

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #11 στις: 10/01/06, 02:09 »
Tο Σεπτέμβρη του '96, όταν ο Vai έδωσε την απίστευτη (και για μοναδική φορά) συναυλία με την Kilbourn orchestra, μου έκανε από την αρχή εντύπωση που είχε δύο μεγάλα monitor μπροστά του και μία 200-άρα κεφαλή Marshall (ναι, Marshall ήτανε) με δύο καμπίνες πίσω του. Φυσικά και μου έκανε εντύπωση, διότι ήμασταν σε ένα πανεπιστημιακό Music Hall (στο Eastman School of Music) 1000 θέσεων, και όταν η ορχήστρα έκανε τεστ ήχου και κούρδιζε, ήταν πασιφανές ότι δεν υπήρχαν μικρόφωνα για την ορχήστρα, και τα drums είχαν μεν μικρόφωνα, αλλά ακούγαμε περισσότερο το φυσικό ήχο τους.
 
Η απορία λύθηκε μετά από ένα κομμάτι του Zappa (δε θυμάμαι ποιό), που ο Vai πάτησε την πεταλιέρα και προφανέστατα έβγαλε όλα τα noise gates και στάθηκε πρώτα μπροστά στο αριστερό μόνιτορ. Βγαίνει λοιπόν μία αρμονική, μετά κάνει ένα βήμα με αναπήδηση προς τα δεξιά του, πάει μπροστά στο άλλο μόνιτορ βγαίνουν 7 ημιτόνια πάνω, ύστερα κάνει πίσω και βρίσκεται μπροστά στις καμπίνες του Marshall, 4 ημιτόνια χαμηλότερα (τρία πιο ψηλά σε σχέση με τον αρχικό τόνο). Οπότε αρχίζει να χοροπηδάει μία μπροστά δεξιά, μία αριστερά και για ένα περίπου δίλεπτο μας έπαιξε μία μελωδία με τις τρείς αυτές νότες (oι χορδές πάντα ανοιχτές, τάστο δεν ακούμπησε, και που και που κανένα vibrato με το μοχλό), και ο κόσμος ενθουσιάστηκε τόσο που είχε σηκωθεί όρθιος και ούρλιαζε...
 
Αυτά και για το thread, αλλά ειδικά για να δούμε πόσο πολυμήχανος είναι ο Vai. Φυσικά του ήταν άχρηστα όλα αυτά τα ηχεία για την αίθουσα εκείνη, αλλά το είχε προσχεδιάσει... Τεράστιο λάθος που δε βιντεοσκοπήθηκε  η συναυλία, ήταν κάτι το ανεπανάληπτο, δεν είχα ποτέ φανταστεί συμφωνική ορχήστρα να παίζει Zappa ή κομμάτια όπως το "The Attitude Song"... Άλλο να το συζητάμε, και άλλο να το βλέπεις μπροστά σου...

συνέντευξη επί της συναυλίας στο
http://www.etext.org/zines/ASCII/CosmikDebris/november96.txt

μαέστρος: Joel Thome
http://www.purchase.edu/academics/music/faculty/thome/
« Τελευταία τροποποίηση: 10/01/06, 05:14 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος _AdriaN_SmitH

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 90
  • Φύλο: Άντρας
  • ...Trust no1...®
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #12 στις: 10/01/06, 03:02 »
To feedback kai ta overtones me tin xrisi tis paramorfosis einai mageia kai synama apolausi  ;)
"Lie down in your dead little baby, You know it's getting late, Listen to this deadtime story, And hold on to your head"

Αποσυνδεδεμένος paolo_guitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • rock till u drop!
    • Προφίλ
Απ: Μικροφωνισμοί: Τέχνη?
« Απάντηση #13 στις: 15/02/06, 00:33 »
οντως οπως λεει και ο christosk ο vai το χρησιμοποιει παρα πολυ αυτο το κολπακι και στις συναυλιες g3 (malmsteen) και στο live in astoria

οταν ομως προσπαθει καποιος να το κανει σε διαφορετικους ενισχυτες το αποτελεσμα ποτε δν ειναι το ιδιο.

εγω παντως το κανω πολλες φορες βυθιζοντας η τραβωντας το τρεμολο προς τα πανω την ωρα που ηδη
υπαρχει το feedback. και αλλαζει φυσικα ο ηχος. (αφου αλλαζει η νοτα)

σαν επιλογο  :P να πω οτι το feedback ειναι οντως πολυ ομορφο αλλα για να το μαθεις πρεπει εκτος απο
το να το δουλεψεις γενικα, να το δουλεψεις με τον ιδιο εξοπλισμο και στον ιδιο χωρο

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/04, 12:49
από arismanouras
22 Απαντήσεις
6177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/07, 01:09
από analogio
11 Απαντήσεις
3968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 19:19
από MACMISIAS
5 Απαντήσεις
6379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/20, 11:09
από P_man