Αποστολέας Θέμα: Πώς να διατηρήσω το αυτόγραφο του Guthrie στην κιθάρα μου; οεο?  (Αναγνώστηκε 3885 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα ή καλημέρα!

Το σκ που πέρασε είχα πάει Καβάλα για το σεμινάριο του Guthrie Govan και πήρα μαζί και την κιθάρα για να μου την υπογράψει!

Περιττό να σας πω ότι με την υπογραφή παίζει καλύτερα ;D, αλλά θέλω μερικές γνώμες για το πώς να την διατηρήσω και να μην σβηστεί. Είναι στο πίσω μέρος του σώματος σε σημείο που δεν ακουμπάω σχεδόν ποτέ όταν παίζω και έλεγα να βάλω κανένα αυτοκόλλητο από πάνω πχ. από αυτά που ντύνουν τα βιβλία.

Έχετε να προτείνετε εσείς κάτι διαφορετικό που να έχει πιο καλό αποτέλεσμα και να δείχνει καλύτερα;
Κάπου πρέπει να είχα διάβασει για κάποιον που έβαλε λούστρο ή κάτι τέτοιο πάνω από μια υπογραφή στην κιθάρα του ???

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ένα φύλλο διαφανές PVC σαν αυτό μπορεί να είναι η λύση που ψάχνεις. Φτηνό, αποτελεσματικό, και χωρίς να χρειαστεί να καταφύγεις σε πιο δραστικές μεθόδους όπως αυτοκόλλητα, λουστραρίσματα κλπ. Διάβασε μόνο τις οδηγίες χρήσης και κυρίως αυτά που γράφει σχετικά με τα διάφορα λούστρα, καθώς το συγκεκριμένο προστατευτικό δεν ενδείκνυται για κιθάρες με νιτροκυτταρίνη (nitrocellulose).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Έχετε να προτείνετε εσείς κάτι διαφορετικό που να έχει πιο καλό αποτέλεσμα και να δείχνει καλύτερα;
Κάπου πρέπει να είχα διάβασει για κάποιον που έβαλε λούστρο ή κάτι τέτοιο πάνω από μια υπογραφή στην κιθάρα του ???

Καλά πρέπει να διάβασες, είναι η πιό καλή, όμορφη στο μάτι και "αιώνια" στο χρόνο λύση. Να ξαναπεράσεις λούστρο (πολυουρεθάνη έχει η κιθάρα σου?). Και θα έχεις την υπογραφή (και την αξία της) για πάντα.
Ένα φύλλο διαφανές PVC σαν αυτό μπορεί να είναι η λύση που ψάχνεις.

Αυτή φαίνεται η πιο εύκολη (και φτηνή) homemade λύση. Απλά, εάν αποφασίσεις να το βγάλεις (γιατί πιθανόν ξέφτυσε...), έχεις πολλές πιθανότητες να "σηκώσεις" και την υπογραφή μαζί.

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απόλλων ευχαριστώ μάλλον αυτό θα κάνω!

marathon, πώς μπορώ να ξαναπεράσω το λούστρο; Είναι εύκολη δουλειά ή πρέπει να ξηλώσω όλη την κιθάρα για να το κάνω; Έχεις κάποιο λινκ με πληροφορίες μήπως;

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
πώς μπορώ να ξαναπεράσω το λούστρο;
Aπό τη στιγμή που έχεις μία κιθάρα με γνήσιο αυτόγραφο (άρα με κάποια πιθανή αξία), καλύτερα να τη διατηρήσεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Εάν δεν έχεις ξαναπεράσει λούστρα (και γυαλίσματα) μόνος σου, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο επαγγελματία μάστορα. Πιθανόν, (μάλλον), μπορεί να περάσει τοπικό λούστρο μόνο στο πίσω μέρος της κιθάρας.
Αλήθεια, για τι κιθάρα μιλάμε?

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
πώς μπορώ να ξαναπεράσω το λούστρο;
Aπό τη στιγμή που έχεις μία κιθάρα με γνήσιο αυτόγραφο (άρα με κάποια πιθανή αξία), καλύτερα να τη διατηρήσεις στην καλύτερη δυνατή κατάσταση. Εάν δεν έχεις ξαναπεράσει λούστρα (και γυαλίσματα) μόνος σου, καλύτερα να απευθυνθείς σε κάποιο επαγγελματία μάστορα. Πιθανόν, (μάλλον), μπορεί να περάσει τοπικό λούστρο μόνο στο πίσω μέρος της κιθάρας.
Αλήθεια, για τι κιθάρα μιλάμε?
Ε βασικά το αυτόγραφο δε νομίζω να αλλάξει την αξία της κιθάρας και δεν είναι κάτι που με ενδιαφέρει, απλά θα ήθελα να βρω έναν καλό τρόπο να μη μου σβηστεί που και πάλι και να σβηστεί δε θα τα βάψω μαύρα. Αυτό με το τοπικό λούστρο που είπες είναι πολύ ενδιαφέρον..δε θέλω να δώσω λεφτά σε μάστορες κλπ. Άλλα γίνεται να περαστεί ένα τοπικό λούστρο πάνω απ'το ήδη υπάρχον της κιθάρας και να μη φαίνεται περίεργο θα είναι ιδανικό!
Η κιθάρα είναι μια Ibanez RG370, τίποτα σπουδαίο.

Αποσυνδεδεμένος marathon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • www.customshop.gr
    • Προφίλ
    • customshop
Oρίστε τότε
http://www.sonax.gr/productdetails.php?id=1183550365
Πολυουρεθάνη 2 συστατικών, ότι και της κιθάρας σου...(το 2Κ). Κάλυψε ότι δεν θέλεις να λουστραριστεί και πέρνα το 2 χέρια

ΥΓ Εάν το πάρεις, διάβασε καλά τις οδηγίες...δεν είναι σαν τα άλλα σπρέυ...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/03/10, 17:24 από marathon »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Μια καλύτερη λύση είναι να την αφήσεις όπως είναι και μόλις ξανάρθει να σου την υπογράψει ξανά.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Ένα φύλλο διαφανές PVC σαν αυτό μπορεί να είναι η λύση που ψάχνεις.

Αυτή φαίνεται η πιο εύκολη (και φτηνή) homemade λύση. Απλά, εάν αποφασίσεις να το βγάλεις (γιατί πιθανόν ξέφτυσε...), έχεις πολλές πιθανότητες να "σηκώσεις" και την υπογραφή μαζί.


Δεν ξέρω αν υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που το συγκεκριμένο προστατευτικό δεν έχει κάποια κολλητική ουσία ώστε να "σηκώσει" την υπογραφή όταν αφαιρεθεί. Μπορείς πάντως να το εξακριβώσεις με ένα δικό σου "αυτόγραφο" σε κάποια άλλη κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
βασικα πριν κανεις κατι ακου...επειδη αν χρησιμοποιησεις τοπικο λουστρο με καποιον διαλυτη(πχ πολυουρεθανη) μπορει ο διαλυτης να σου ξεβαψει απο μονος του το χρωμα του μαρκαδωρου,οποτε κανε μια δοκιμη σε καμια γωνιτσα της υπογραφης να δεις αν ξεβαφει..
Προτεινω την λυση με PVC και απο πανω βαζεις και λιγο λουστρο με πινελακι να σπασουν οι γωνιες.
αλλα δεν μας ειπες ,αξιζε τον κοπο το σεμιναριο??θεος ο τυπος?????

Αποσυνδεδεμένος newGuitarMan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Προχθές αποφάσισα τελικά και έβαλα στο συγκεκριμένο σημείο μόνο λίγο από ένα λούστρο για αυτοκίνητα που έχει ο πατέρας μου σε μορφή spray (μου είπε ότι θα έκανε και για την κιθάρα). Το άφησα και στέγνωσε το βράδυ και τώρα είναι κομπλέ (ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον-η υπογραφή δεν χάλασε)!

Το μόνο - είναι ότι έμειναν κάτι μικρά υπολείμματα από την ταίνια που κόλλησα γύρω από την περιοχή για να να καλύψω την υπόλοιπη κιθάρα με χαρτί κλπ. αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο και νομίζω φεύγει και εύκολα!

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!  :beer

@theodoropoulos: Εννοείται πως άξιζε!! Είναι πραγματικά από τους κιθαρίστες που βλέποντάς τους να παίζουν και ακούγοντας αυτά που έχουν να πουν για τη μουσική, βελτιώνεται και το δικό σου παίξιμο και αντίληψη (για λίγο τουλάχιστον!) :D

Υ.Γ.: Ώραια, τώρα μου λείπουν υπογραφές Petrucci, Timmons, Devin Townsend και Fredrik Thordendal ίσως ;D

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Εγώ πάντως πέρασα από πάνω από την υπογραφή της Etherlidge, σπρέυ nitro...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/02, 18:11
από Θοδωρής
5 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/04, 17:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
25 Απαντήσεις
22860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/07, 23:39
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
23 Απαντήσεις
18617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:15
από Ioannis Anastassakis
177 Απαντήσεις
125706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 03:25
από Petros1
38 Απαντήσεις
13063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/11, 11:33
από marathon
3 Απαντήσεις
3420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 02:11
από Giorgos K.
21 Απαντήσεις
11840 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 06:29
από Sbiblerubleb
34 Απαντήσεις
13106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/09, 17:48
από lordi13
48 Απαντήσεις
16451 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/10, 10:18
από m@ster k@frer