Αποστολέας Θέμα: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!  (Αναγνώστηκε 5154 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά,

Άλλαξα χορδές εχθές στην ηλεκτρική μου. Πριν αρκετό καιρό πήγα από 10-46 σε 10-52 και εμφανίστηκε αυτό το buzz και το φίμωμα. Ανέβασα το action πείραξα το truss-rod αλλά δε διορθώθηκε. Και το άφησα ως είχε.

Εχθές έβαλα πάλι 10-46. Κατέβασα το action σε σημείο που πλέον με βολεύει πάρα πολύ (πριν ήταν αγγαρεία το παίξιμο). Ελεύθερες ακούγονται ωραία, μπαρέδες ακούγονται καλά (σε power-chords έχω ένα θέμα..)

ΟΜΩΣ

Έχω ένα απίστευτο buzz στην Ρε στο 14ο τάστο, σε σημείο που μερικές φορές αντί για Μι, ακούγεται η Φα του επόμενου τάστου (σε εκείνο το τάστο, και άλλες χορδές έχουν εμπλοκή). Και από εκεί και κάτω δεν ακούγεται κανένα bend. Όλα φιμώμουν!

Έχω do-it-yourself διάθεση, έχω το manual της ESP αλλά επειδή αυτή τη φορά θέλω να είναι αψεγάδιαστο το set-up μου, δώστε μου λίγη παραπάνω βοήθεια. Τί πιστεύετε πως είναι; Πώς να κινηθώ;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #1 στις: 21/02/12, 12:29 »
έτσι όπως λες πως στο συγκεκριμένο τάστο όλες έχουν ένα θεματάκι....μήπως έχει πρόβλημα το τάστο?

και επίσης....η αλλαγή που έκανες δεν είναι ιδιαίτερα δραματική...δηλαδή,λογικό να χρειαστεί ένα σετάρισμα, αλλά μετά από ανέβασμα του ύψους ΚΑΙ πείραγμα του truss rod (ελπίζω προς τη σωστή πλευρά :P ) δεν θα πρεπε να ακούγεται τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #2 στις: 21/02/12, 12:36 »
έτσι όπως λες πως στο συγκεκριμένο τάστο όλες έχουν ένα θεματάκι....μήπως έχει πρόβλημα το τάστο?

και επίσης....η αλλαγή που έκανες δεν είναι ιδιαίτερα δραματική...δηλαδή,λογικό να χρειαστεί ένα σετάρισμα, αλλά μετά από ανέβασμα του ύψους ΚΑΙ πείραγμα του truss rod (ελπίζω προς τη σωστή πλευρά :P ) δεν θα πρεπε να ακούγεται τίποτα....

Καταλαβαίνω τι λές. Ίσως να είναι αυτό με το τάστο, αλλά πως εξηγείται το φίμωμα από εκεί και κάτω;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #3 στις: 21/02/12, 12:38 »
δηλαδή τώρα...που έχεις 10-46....αν ανεβάσεις το action και αυξήσεις την καμπύλη του μανικιού (ώστε να απομακρυνθεί από τις χορδές) θα έχεις ακόμα buzz??

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #4 στις: 21/02/12, 12:48 »
Θα έλεγα ότι σε εκείνο το σημείο ο λαιμός δε διατηρεί τη φυσική καμπή του με αποτέλεσμα να ταστάρει.

Το πιο ασφαλές είναι να ανεβάσες το action της ρε και μόνο (αν γίνεται) να δεις αν αλλάζει κάτι και μετά να τσεκάρεις το πόσο στραβός είναι ο λαιμός.
Μπορεί να θέλει 1/4 στροφή ακόμη.

Ερωτηση: Στην επιστροφή στο 10-46 άλλαξες το truss rod ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #5 στις: 21/02/12, 12:49 »
Πρώτα κάνεις ένα ολοκληρωμένο και σωστό setup. Είπες έχεις το manual της ESP άρα υποθέτω ότι το έκανες σωστά.
Δες και αυτά:
How a Truss Rod Works

How to adjust your Truss Rod


Τώρα:

1. Εάν από όλο το σετ ΜΙΑ χορδή έχει πρόβλημα, ίσως πρέπει να ανεβάσεις λίγο την συγκεκριμένη χορδή, εάν έχεις την απαραίτητη βίδα στην γέφυρα, και,

2. Εάν από όλη την χορδή ΕΝΑ ΤΑΣΤΟ κάνει το πρόβλημα, ίσως πρέπει να τριφτεί διότι πολύ πιθανόν να εξέχει.

Αυτά είναι τα βήματα, δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις, χωρίς πιο δραστικές/κατασκευαστικές λύσεις.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #6 στις: 21/02/12, 13:03 »
Θα έλεγα ότι σε εκείνο το σημείο ο λαιμός δε διατηρεί τη φυσική καμπή του με αποτέλεσμα να ταστάρει.

Το πιο ασφαλές είναι να ανεβάσες το action της ρε και μόνο (αν γίνεται) να δεις αν αλλάζει κάτι και μετά να τσεκάρεις το πόσο στραβός είναι ο λαιμός.
Μπορεί να θέλει 1/4 στροφή ακόμη.

Ερωτηση: Στην επιστροφή στο 10-46 άλλαξες το truss rod ?

Δεν έχω πειράξει ακόμη το truss rod. Μόνο κατέβασα το action . Αλλά η συμπεριφορά συνεχίζει να είναι η ίδια με τις 10-52 που είχα πριν και το πιο ψηλό aciton

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #7 στις: 21/02/12, 13:06 »
Δεν έχω πειράξει ακόμη το truss rod. Μόνο κατέβασα το action..

Τότε μην το κουράζεις, διάβασε καλά τους σχετικούς οδηγούς και κάνε ένα ολοκληρωμένο setup.

Διάβασε λίγο σχετικά με το setup:
http://www.projectguitar.com/tut/tutorial1.htm
http://users.powernet.co.uk/guitars/setuptut.htm

..και ειδικότερα:
Truss Rod and Neck Bow adjustment
String Height and Bridge adjustment
Adjusting the intonation of a guitar
Adjusting Pickup Height

Όπως έχω γράψει και αλλού, το setup είναι κάτι που με λίγο διάβασμα μπορείς να το κάνεις μόνος σου και η   εμπειρία που θα αποκτήσεις θα σε φέρει πιο κοντά στο όργανο σου και θα σου είναι χρήσιμη για μια ζωή.

Ibanez Prestige ultimate setup guide part 1

Ibanez Prestige ultimate setup guide part 2


PRS Guitar Set Up Part 1

PRS Guitar Set Up Part 2


Truss Rod Adjustment


και δες και αυτή την σειρά:

Fender Stratocaster Setup Part 1 of 9: Introduction (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 2 of 9: String Removal (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 3 of 9: Cleaning & Restringing (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 4 of 9: String Tuning & Stretching (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 5 of 9: Tremolo Bridge Options (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 6 of 9: Truss Rod Adjustment (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 7 of 9: String Action (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 8 of 9: Pickup Height (Embedding disabled, limit reached)
Fender Stratocaster Setup Part 9 of 9: String Intonation (Embedding disabled, limit reached)
 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/02/12, 13:09 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #8 στις: 21/02/12, 13:12 »

Διάβασε λίγο σχετικά με το setup:

Όπως έχω γράψει και αλλού, το setup είναι κάτι που με λίγο διάβασμα μπορείς να το κάνεις μόνος σου και η   εμπειρία που θα αποκτήσεις θα σε φέρει πιο κοντά στο όργανο σου και θα σου είναι χρήσιμη για μια ζωή.



Τιτανιομέγιστος! Τα πάντα όλα. Ευχαριστώ πολύ.

Θα χωθώ στη γνώση και θα σας πω αποτελέσματα!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #9 στις: 21/02/12, 13:51 »
Δεν έχω πειράξει ακόμη το truss rod. Μόνο κατέβασα το action..

Τότε μην το κουράζεις, διάβασε καλά τους σχετικούς οδηγούς και κάνε ένα ολοκληρωμένο setup.

Διάβασε λίγο σχετικά με το setup:
http://www.projectguitar.com/tut/tutorial1.htm
http://users.powernet.co.uk/guitars/setuptut.htm

..και ειδικότερα:
Truss Rod and Neck Bow adjustment
String Height and Bridge adjustment
Adjusting the intonation of a guitar
Adjusting Pickup Height

Όπως έχω γράψει και αλλού, το setup είναι κάτι που με λίγο διάβασμα μπορείς να το κάνεις μόνος σου και η   εμπειρία που θα αποκτήσεις θα σε φέρει πιο κοντά στο όργανο σου και θα σου είναι χρήσιμη για μια ζωή.

Ibanez Prestige ultimate setup guide part 1
Ibanez Prestige ultimate setup guide part 2

PRS Guitar Set Up Part 1
PRS Guitar Set Up Part 2

Truss Rod Adjustment

και δες και αυτή την σειρά:

Fender Stratocaster Setup Part 1 of 9: Introduction
Fender Stratocaster Setup Part 2 of 9: String Removal
Fender Stratocaster Setup Part 3 of 9: Cleaning & Restringing
Fender Stratocaster Setup Part 4 of 9: String Tuning & Stretching
Fender Stratocaster Setup Part 5 of 9: Tremolo Bridge Options
Fender Stratocaster Setup Part 6 of 9: Truss Rod Adjustment
Fender Stratocaster Setup Part 7 of 9: String Action
Fender Stratocaster Setup Part 8 of 9: Pickup Height
Fender Stratocaster Setup Part 9 of 9: String Intonation
 




Mε τρώει το χέρι μου να γράψω ότι το ποστ σου είναι μακροσκελές και απόλυτο αλλά θα κρατηθω...θα κρατηθώ ΝΑΙ!

Εύγε, φοβερά όλα όσα παρέθεσες... ;)

Kαι να πω επίσης ότι όσες φορές έχω ρωτήσει μάστορα (εκτός από τον Ντουνούση του Ζοζέφ (τι κιθαρίστας ρεεεε!) με βοήθησαν πάρα πολύ να καταλάβω πως λειτουργεί το όργανο... :)

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #10 στις: 21/02/12, 14:20 »
Επανήλθα! Ανέβασα το action (αρκετά μπορώ να πω :( ) και αυτό που έμεινε είναι μια υποψία buzz σε εκείνο το τάστο, η οποία δε βγαίνει στον ενισχυτή.

Δοκίμασα βέργες, τραπουλόχαρτα κλπ και είδα ότι το neck-bow ήταν μάλλον όπως έπρεπε.

Έφτιαξα και το intonation τώρα που έμαθα τι είναι.

Βέβαια έχω χάσει λίγο σε αίσθηση, λόγω του ψηλού action

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #11 στις: 22/02/12, 01:37 »
Για τι ύψος μιλάμε;

Και επίσης απότι είδα δεν ξέρω αν το έγραψες αλλά μου διέφυγε, τι κιθάρα είναι;

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #12 στις: 22/02/12, 01:59 »
Αν ανεβασες το action και μαλιστα πολυ, λογικο ειναι το buzz να εξαφανιστηκε η να ελλατωθηκε σε βαθμο εξαφανισης.
Η λυση ομως αυτη ειναι λυση γορδιου δεσμου (ποναει κεφαλι κοβει κεφαλι).
Θα πας το action εκει που το ειχε το οργανο και σε βολευε, και θα προσπαθησεις να εντοπισεις ποιο ακριβως ταστο σου δημιοιυργει το buzz, και θα πας σε ενα μαστορα να στο τροχισει και να στο φερει ισια με τ αλλα.Η εν παση περιπτωση να σου φτιαξει την ταστιερα.
Αλλα προσοχη, οτι γραφω ισχυει μονο στην περιπτωση που (οπως εσυ λες) το οργανο buzzαρει σε ενα συγκεκριμενο σημειο και οχι σε πολλα και ασυμετρα σημεια της ταστιερας.
Πολλα μπορουν να συμβουν σε μια ταστιερα μετα απο χρονικα διαστηματα. Μπορει να εχει φουσκωσει ενα ταστο (το ξυλο απο κατω δηλαδη) η να εχει κατσει το προηγουμενο ταστο....και παει λεγοντας.
Μην επαναπαυεσαι στο οτι σηκωσες το action και ολα πανε καλα. Αν το οργανο το παιζεις και δεν το χαιρεσαι....δε λεει..!!

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #13 στις: 22/02/12, 02:33 »
Φυσικα αυτο θα μπορουσες και μονος σου να το κανεις αλλα δεν στο προτεινω γιατι απ οτι φανταζομαι δεν θα εισαι και γνωστης του θεματος.
Πολλες φορες (μαλλον τις περισσοτερες) ο μαστορας δεν θα τροχισει μονο το ενα αυτο ταστο, αλλα τα περνει φαλαγγι απο κει και περα (μεχρι το 21, 22, 24ο ταστο, οπου τελειωνει η ταστιερα δηλαδη) πηγαινοντας φθινοντας μεχρι το τελος της ταστιερας.
Δεν ειναι παντως κατι το ιδιαιτερο και πολυεξοδο, αρκει να υπαρχει ο μαστορας  ;)


Υπαρχει και μια αλλη λυση, να το ξεχασεις και οταν αυτο κανει buzz εσυ να σφυρας αδιαφορα απο την αλλη μερια, η να αποφευγεις να παιζεις εκει.
Μην νομιζεις...οι περισσοτερες κιθαρες (και παιχταραδων) ολο και καπου buzzαρουν. Συμβαινει δηλαδη και στα καλα σπιτια   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/12, 02:38 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #14 στις: 22/02/12, 10:06 »
Για τι ύψος μιλάμε;

Και επίσης απότι είδα δεν ξέρω αν το έγραψες αλλά μου διέφυγε, τι κιθάρα είναι;

Είναι μια Cort Z-42! (Βασικό και φθηνό όργανο, αλλά πιστεύω τίμιο)

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #15 στις: 22/02/12, 10:11 »

Αλλα προσοχη, οτι γραφω ισχυει μονο στην περιπτωση που (οπως εσυ λες) το οργανο buzzαρει σε ενα συγκεκριμενο σημειο και οχι σε πολλα και ασυμετρα σημεια της ταστιερας.
Πολλα μπορουν να συμβουν σε μια ταστιερα μετα απο χρονικα διαστηματα. Μπορει να εχει φουσκωσει ενα ταστο (το ξυλο απο κατω δηλαδη) η να εχει κατσει το προηγουμενο ταστο....και παει λεγοντας.
Μην επαναπαυεσαι στο οτι σηκωσες το action και ολα πανε καλα. Αν το οργανο το παιζεις και δεν το χαιρεσαι....δε λεει..!!

Ξέρεις τί γίνεαι φίλε, και ευχαριστώ για την απάντησή σου. Το όλο θέμα εμφανίστηκε από τότε που πήγα από 10-46 σε 10-52! Τότε άρχισαν όλα αυτά.

Έπαιξα λίγο με τη βέργα, αλλά τελικά την επανέφερα εκεί που ήταν (είχα βάλει τα σημαδάκια μου και τα πάντα. Είμαι πολύ ψείρας!).

Και να δικαιολογήσω το buzz στο συγκεκριμένο τάστο, για τον λόγο που λες. Το ότι τα bend στα επόμενα τάστα δεν ακούγονται; Είναι ξεκάθαρο πως με το bend η χορδή ακουμπάει στα επόμενα (ή παραπάνω) τάστα. Το radius της κιθάρας είναι νομίζω 12'', δηλαδή όχι και το 9,5 μιας Strat

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Buzz και "Φίμωμα" σε συγκεκριμένα τάστα!
« Απάντηση #16 στις: 22/02/12, 13:53 »
Παράθεση
Το ότι τα bend στα επόμενα τάστα δεν ακούγονται; Είναι ξεκάθαρο πως με το bend η χορδή ακουμπάει στα επόμενα (ή παραπάνω) τάστα. Το radius της κιθάρας είναι νομίζω 12'', δηλαδή όχι και το 9,5 μιας Strat


Ειναι συνηθες το προβλημα αυτο σου το ξαναπα και μαλιστα περισσοτερο σε φτηνα οργανα. Θελει καποιο ψειρισμα στα ταστα απο καποιον μαστορα η καποιον που ξερει. Το οτι σου παρουσιαστηκε στην αλλαγη χορδων δε λεει γιατι δεν εγινε δα και τιποτε η συγκλονιστικη αλλαγη που σοκαρισε το οργανο.


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
39 Απαντήσεις
17214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/08, 09:13
από mick77
7 Απαντήσεις
4830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
6884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
64 Απαντήσεις
21907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 07:08
από gkou
2 Απαντήσεις
4905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
2 Απαντήσεις
2868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/11, 17:15
από freemind