Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή μαγνητών και ηλεκτρικών σε jack n Danny telecaster  (Αναγνώστηκε 14136 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλημέρα,


πριν λίγους μήνες αγόρασα πιο πολύ για δοκιμή μια jack n danny telecaster. Χωρίς να είναι η βασική μου κιθάρα έχει αρχίσει να με βολεύει και να μου αρέσει πολύ στο παίξιμο τους τελευταίους μήνες. Σαν όργανο νομίζω για τα λεφτά του είναι πολύ καλά στημένο και ζυγισμένο. Απλά οι μαγνήτες είναι αντίστοιχοι της τιμής και πολύ κακής ποιότητας. Σκεφτόμουν λοιπόν να αλλάξω τους μαγνήτες και τα ηλεκτρικά για να αποφύγω τον (αρκετό δυστυχώς) θόρυβο που έχουν και να πάρω λίγο καλύτερο ήχο. Η μουσική που παίζω κινείται μεταξύ british rock και alternative rock. Όσο για χρήματα το budget είναι πάνω κάτω 50 ευρώ. Υπάρχει κάτι αξιόλογο σε αυτή την κατηγορία για μαγνήτες ή να ανέβω λίγο και να πάρω toneriders. Επίσης τι ηλεκτρικά πρέπει να πάρω και πόσα χρήματα πρέπει να διαθέσω.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
νομίζω πως οι tonerider είναι η καλύτερη λύση σε σχέση ποιότητας τιμής...


Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Άρα οι tonerider είναι μονόδρομος ε; Δεν το γλιτώνω το έξτρα 25ρι. Για ηλεκτρικά τι έχετε να προτείνετε; Δεν έχω καμία ιδέα από μάρκες, ποιότητα κτλ. Θέλω να αλλάξω τα pots, τον επιλογέα, και το jack.
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοιτα και για GFS που ειναι αρκετα καλοι και φθηνοι!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
+1 για Tonerider!

Πάντως παίζει να φοράει ήδη Entwistle ή Wilkinson μαγνήτες (δεν ξέρω ποιό μοντέλο έχεις), οπότε θα σου πρότεινα να αλλάξεις πρώτα τα ηλεκτρικά που είναι οικονομικότερη αναβάθμιση (τσεκάροντας ταυτόχρονα και τις γειώσεις), και αν συνεχιστεί το θέμα με τον θόρυβο, τότε προχώρα και με τους μαγνήτες  ;)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Ένα μοντέλο δεν βγάζει; Το πιο φτήνο έχω. Αυτό που κάνει +- 100 ευρώ. Για ηλεκτρικά τι προτάσεις έχετε να κάνετε? Η γείωση είναι χάλια, σκέψου ότι μερικές φορές νιώθω να ηλεκτρίζομαι όταν ακουμπάω τη γέφυρα.  ;D
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος bilaros

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ένα μοντέλο δεν βγάζει; Το πιο φτήνο έχω. Αυτό που κάνει +- 100 ευρώ. Για ηλεκτρικά τι προτάσεις έχετε να κάνετε? Η γείωση είναι χάλια, σκέψου ότι μερικές φορές νιώθω να ηλεκτρίζομαι όταν ακουμπάω τη γέφυρα.  ;D
Μπορείς να πας σε ένα μαγαζί και ν βάλεις Fender που είναι πολύ κλ!

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.


Ανασταίνω το θέμα μιας και επιτέλους κατάφερα να αλλάξω τους μαγνήτες με Hot Classics και τα ποτενσιόμετρα με Αlpha 250ρια. O θόρυβος εξαφανίστηκε (σχεδόν) και ο ήχος είναι πραγματικά αποκάλυψη. Μου άρεσε πάρα πολύ. Παρόλα αυτά όμως πηγαίνοντας από τον neck στον bridge μαγνήτη δεν ακούω καμία διαφορά. Ούτε στην ένταση, ούτε στο tone ούτε πουθενά. Είναι σαν ενιαίο πράγμα. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι δεν πάει καλά. Μήπως έχω κολλήσει κάτι λάθος?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. πηγαίνοντας από τον neck στον bridge μαγνήτη δεν ακούω καμία διαφορά. Ούτε στην ένταση, ούτε στο tone ούτε πουθενά. Είναι σαν ενιαίο πράγμα. Είναι φυσιολογικό αυτό ή κάτι δεν πάει καλά. Μήπως έχω κολλήσει κάτι λάθος?
Σίγουρα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Δηλαδή να την ανοίξω ξανά και να προσπαθήσω να δω τι έκανα λάθος? Μιας και δεν είμαι expert, έχεις κανένα hint για το τι μπορεί να έχει πάει στραβά?


Επιπλέον, αυτός που πήρα τους μαγνήτες (fuzzville) μου πρότεινε αντί για B250K ποτενσιόμετρο στο tone, να χρησιμοποιήσω A250Κ. Έχει μεγάλη διαφορά?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν είχα δει αυτό το θέμα νωρίτερα. Πάντως κι εγώ τους Tonerider Ηοt Classic θα σού είχα προτείνει. Τους έχω σε δύο telecaster (η μία έχει διαφορετική συνδεσμολογία με 4-way switch) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πιστεύω ότι είναι οι καλύτεροι μαγνήτες που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά, ενώ σαν εναλλακτικές λύσεις σε κάποιον που θέλει να αναβαθμίσει μια tele (και όχι απαραίτητα φτηνή) χωρίς να ξοδέψει πολλά, θα πρότεινα τους Bill Lawrence Keystones και τους Irongear Steel Foundry (οι οποίοι διατίθενται σε vintage ή overwound έκδοση, όπως και οι Tonerider). Θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω και τους Ironstone, που είναι πολύ φτηνοί αλλά έχουν εξαιρετικές κριτικές.

Όσον αφορά το πρόβλημά σου, είναι φανερό ότι έχεις κάνει κάποιο λάθoς στις συνδέσεις. Δεν υπάρχει περίπτωση οι δύο μαγνήτες μιας telecaster να ακούγονται το ίδιο. Κοίταξε κάποιο διάγραμμα με την κλασσική συνδεσμολογία μιας telecaster και λογικά θα βρεις πού είναι το λάθος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απόλλων, άνοιξα πάλι την κιθάρα και ακολούθησα κατά γράμμα το σχεδιάγραμμα που μου έδωσες. Αλλά εκτός του ότι δεν φαινόταν να έχω συνδέσει κάτι λάθος, ξανάέκανα προληπτικα όλες τις κολλήσεις. Πάλι το ίδιο. οι δύο μαγνήτες είναι οι ίδιοι και απαράλλακτοι. Υπάρχει πιθανότητα να είναι χαλασμένοι ή να κάηκε κάτι στο switcher (λόγω κακής κόλλησης ή θερμοκρασίας για παράδειγμα? ) ή απλά είμαι τόσο noob που δεν μπορώ ούτε το λάθος να βρω?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Κανείς καμία ιδέα?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος για να δεις ποιοί μαγνήτες λειτουργούν σε κάθε θέση του επιλογέα. Αρκεί να αγγίξεις τους μαγνήτες με ένα μεταλλικό αντικείμενο. Αν ο μαγνήτης λειτουργεί, θα ακούσεις τον κρότο μέσα από τον ενισχυτή σου, ενώ αν δεν λειτουργεί δεν θα ακουστεί τίποτα. Βάλε λοιπόν τον επιλογέα σε κάθε μία από τις τρεις θέσεις και πες κάνε τον έλεγχο. Κανονικά στην θέση 1 θα πρέπει να λειτουργεί μόνο ο bridge μαγνήτης, στην 3 ο neck ενώ στη μεσαία θέση θα πρέπει να λειτουργούν και οι δύο. Από αυτό που περιγράφεις θα υποψιαζόμουν ότι και οι δύο μαγνήτες είναι ενεργοί και στις τρεις θέσεις. Δοκίμασέ το και πες μας τι συμβαίνει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Δοκίμασα αυτό που περιέγραψες και όντως ακούγεται ένας μικρός κρότος και από τους  δύο μαγνήτες σε όλες τις θέσεις. Πως θα μπορούσε να διορθωθεί αυτό?
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν είναι και οι δύο μαγνήτες ενεργοί ανεξάρτητα από τη θέση του επιλογέα, τότε λογικά το πρόβλημα είναι είτε στις συνδέσεις είτε στον ίδιο τον επιλογέα. Προφανώς το λάθος είναι στη συνδεσμολογία, γιατί φαντάζομαι ότι με τους παλιούς μαγνήτες δεν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα και γιατί όπως αναφέρεις δεν μεταβάλλεται ούτε η ένταση ούτε το tone.

Μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία μήπως και καταφέρει να εντοπίσει κάποιος το πρόβλημα;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
10410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 00:16
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
2307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/09, 14:55
από frameupstory
8 Απαντήσεις
4303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/11, 04:14
από kostasmel
7 Απαντήσεις
3947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/11, 18:14
από jkstigma
14 Απαντήσεις
4898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 17:05
από lordi13
8 Απαντήσεις
3440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/11, 01:54
από peephole
2 Απαντήσεις
8234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/12, 11:14
από DaniTheDawg
20 Απαντήσεις
11683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/21, 14:11
από anasteli
12 Απαντήσεις
6162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/12, 21:35
από isidorus
1 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/15, 22:12
από gtsouki