Αποστολέας Θέμα: Συνεργασία Ανθρωπιστών & Ρατσιστών. Γίνεται?  (Αναγνώστηκε 11277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Και όμως θα μπορούσε να γίνει!

Αφορμή για το συγκεκριμένο ερώτημα ήταν μια πρόταση του Freemind στο θέμα " Πορεία υπέρ των μεταναστών" στο μύνημα #223 :"τελικα μονο απεναντι σε εναν κοινο εχθρο σηκωνουμε κεφαλι, παρα τις διαφωνιες μας." Το μόνο που άλλαξα στην πρόταση ήταν ότι την μετέτρεψα σε :"απέναντι σ' ένα κοινό στόχο", διότι κοινούς εχθρούς που να βρεις πλέον...
Για την απάντηση συνέθεσα απόψεις από τα θέματα: "Ευνουχισμός παιδεραστών", "Πορεία υπέρ των μεταναστών", "Ρατσισμός σ' όλο του το μεγαλείο", "Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη", "Αλβανικό κόμμα στην Ελλάδα", "Να πεθάνουν οι φτωχοί για να σωθούν οι υπόλοιποι" και "Ποιά είναι τα όρια της ανηθικότητας?".

Προχωρώ στην ανάλυση και θα καταλάβετε που θέλω να καταλήξω:
Κάθε χρόνο στην Ελλάδα τελούνται νόμιμα γύρω στις 400 ιδιωτικές υιοθεσίες, χωρίς να μπορεί να υπολογίσει κανείς τις παράνομες "εικονικές" εγκυμοσύνες. Τι σημαίνει ιδιωτική υιοθεσία? Απόδοση θετού τέκνου "χέρι με χέρι" από τους φυσικούς στους θετούς γονείς με την παρεμβολή μόνο δικαστικής αρχής και χωρίς να παρεμβαίνει η κοινωνική πρόνεια. Η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτικών υιοθεσιών αφορά βρέφη τα οποία οι γονείς τους είτε επειδή είναι ανίκανοι να τα μεγαλώσουν λόγω φτώχειας  είτε για άλλους λόγους τα προσφέρουν σ' ένα ζευγάρι που έχει την θέληση και την ικανότητα να τα μεγαλώσει και να τα διαπαιδαγωγήσει όπως αρμόζει σ' ένα παιδί. Η συντριπτική πλειψηφία αυτών των φυσικών γονέων αφορά Αλβανούς μετανάστες αλλά υπάρχουν και μετανάστες από άλλες χώρες όπως Βουλγαρία και Ρουμανία. Η διαδικασία γίνεται απολύτως δωρεάν, αλλιώς είναι παράνομη, απλώς οι θετοί γονείς κάνουν μια "δωρεά" στους φυσικούς για να μπορέσουν να ζήσουν κι αυτοί μέχρι την επόμενη εγκυμοσύνη. (σσ Ακριβώς σαν την "δωρεά" που κάνουμε όταν οι ΜΚΟ πετρελαιοειδών μας προσφέρουν πετρέλαιο) Πηγές: Εφημερίδες "Καθημερινή" και "Ελευθεροτυπία", Ελληνικό κοινοβούλιο.

Θα μπορούσαν κάλλιστα οι ανθρωπιστικές και οι ρατσιστικές οργανώσεις να ενωθούν ώστε να σταματήσει η ιδιωτική υιοθεσία βρεφών υπό αυτό το καθεστώς στην Ελλάδα.

Που κολλάνε στο πρόβλημα οι ανθρωπιστικές οργανώσεις? Είναι αναφέρετο δικαίωμα κάθε παιδιού που έρχεται στον κόσμο να μπορέσει να ζήσει με τους φυσικούς του γονείς εαν αυτοί το αγαπούν. Δεν δικαιολογείται ανθρωπιστής να δέχεται να αποχωρίζεται το παιδί από την μητέρα του μόνο και μόνο λόγο φτώχειας. Πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπορέσουν αυτοί οι γονείς που αγαπούν τόσο τα παιδιά τους ώστε να θυσιάζονται και να τα αποχωρίζονται για να τα δώσουν σε καλές οικογένειες για να τα αναθρέψουν να μπορέσουν να τα αναθρέψουν μόνοι τους. Ή αλλιώς να τα παραδίδουν στα κοινωνικά ιδρύματα της χώρας για να αναλαμβάνουν αυτά υπηρεσία. Και ποιος ξέρει? Μπορεί οι κοινωνικές υπηρεσίες (λέω τώρα..) να δουν ότι τα παιδιά τα γεννάνε πάντα οι ίδιες μανάδες. Δηλ υπάρχει πιθανότητα το πρόβλημα να το έχουν μόνο 400 - 500 οικογένειες. Δεν μπορούμε να ενισχύσουμε 500 οικογένειες?

Που κολάνε στο πρόβλημα οι ρατσιστικές οργανώσεις? Όταν αυτά τα παιδιά ενηλικιωθούν και ψάξουν να βρουν τις ρίζες τους θα πάνε στο δικαστήριο και θα μάθουν τα στοιχεία των φυσικών τους γονέων. Θα καταλάβουν ότι μπορεί να είναι Έλληνες πολίτες αλλά η καταγωγή τους είναι Αλβανική, Βουλγαρική ή Ρουμάνικη. Θα κατανοήσουν ότι τα περιφρόνησαν από την γέννα τους μόνο και μόνο λόγω φτώχειας. Θα σιχαθούν άραγε το σύστημα που τα οδήγησε σ' αυτήν την κατάσταση? Ποιος ξέρει! Το σίγουρο είναι ότι θα είναι πλούσιοι Έλληνες πολίτες Αλβανικής, Ρουμανικής, Φυρομικής και δεν ξέρω τι άλλο καταγωγής.
Ιδού λοιπόν κύριοι και κυρίες των Ρατσιστικών οργανώσεων με ποιον τρόπο μπορεί άνετα να δημιουργηθεί Αλβανική μειονότητα στην Ελλάδα και επίσημο Αλβανικό κόμμα και μην ψάχνεστε με τους κακόμοιρους τους τίμιους μετανάστες.

Βέβαια κανείς δεν αντιδρά, ούτε οι ανθρωπιστικές ούτε οι ρατσιστκές οργανώσεις. Μπορεί να μην έχει πάει το μυαλό τους μέχρι εκεί. Ο τζίρος βέβαια του εμπορίου βρεφών προς υιοθεσία στην Ευρώπη φτάνει το 1 δισεκατομύριο Ευρώ. (Δεν μιλάμε για την εμπορία οργάνων, αυτό είναι άλλο καπέλο).

Νομίζω πως απέδειξα ότι Ανθρωπιστές και Ρατσιστές μπορούν να συνεργαστούν με κοινό στόχο για διαφορετικούς βέβαια λόγους.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Τώρα σοβαρά τα λες αυτά;
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Oμολογώ ότι δεν καταλαβαίνω την προέλευση ή το στόχο όλων των παραπάνω, ούτε γνωρίζω πώς λειτουργούν οι διαδικασίες υιοθεσίας στην Ελλάδα. Θα μού επιτρέψεις παρ' όλα αυτά να εκθέσω μερικές σκέψεις.

Κάθε χρόνο στην Ελλάδα τελούνται νόμιμα γύρω στις 400 ιδιωτικές υιοθεσίες, χωρίς να μπορεί να υπολογίσει κανείς τις παράνομες "εικονικές" εγκυμοσύνες. Τι σημαίνει ιδιωτική υιοθεσία? Απόδοση θετού τέκνου "χέρι με χέρι" από τους φυσικούς στους θετούς γονείς με την παρεμβολή μόνο δικαστικής αρχής και χωρίς να παρεμβαίνει η κοινωνική πρόνεια. Η συντριπτική πλειοψηφία των ιδιωτικών υιοθεσιών αφορά βρέφη τα οποία οι γονείς τους είτε επειδή είναι ανίκανοι να τα μεγαλώσουν λόγω φτώχειας είτε για άλλους λόγους τα προσφέρουν σ' ένα ζευγάρι που έχει την θέληση και την ικανότητα να τα μεγαλώσει και να τα διαπαιδαγωγήσει όπως αρμόζει σ' ένα παιδί. Η συντριπτική πλειψηφία αυτών των φυσικών γονέων αφορά Αλβανούς μετανάστες αλλά υπάρχουν και μετανάστες από άλλες χώρες όπως Βουλγαρία και Ρουμανία. Η διαδικασία γίνεται απολύτως δωρεάν, αλλιώς είναι παράνομη, απλώς οι θετοί γονείς κάνουν μια "δωρεά" στους φυσικούς για να μπορέσουν να ζήσουν κι αυτοί μέχρι την επόμενη εγκυμοσύνη. (σσ Ακριβώς σαν την "δωρεά" που κάνουμε όταν οι ΜΚΟ πετρελαιοειδών μας προσφέρουν πετρέλαιο) Πηγές: Εφημερίδες "Καθημερινή" και "Ελευθεροτυπία", Ελληνικό κοινοβούλιο.

Kαι ποιό είναι το πρόβλημα που βλέπεις εσύ με αυτή τη διαδικασία;

Παράθεση
Θα μπορούσαν κάλλιστα οι ανθρωπιστικές και οι ρατσιστικές οργανώσεις να ενωθούν ώστε να σταματήσει η ιδιωτική υιοθεσία βρεφών υπό αυτό το καθεστώς στην Ελλάδα.

Γιατί να σταματήσει;

Παράθεση
Που κολλάνε στο πρόβλημα οι ανθρωπιστικές οργανώσεις? Είναι αναφέρετο δικαίωμα κάθε παιδιού που έρχεται στον κόσμο να μπορέσει να ζήσει με τους φυσικούς του γονείς εαν αυτοί το αγαπούν.

Όπως επίσης είναι δικαίωμα κάθε ανθρώπου να μεγαλώνει με αξιοπρέπεια, στοιχειώδεις συνθήκες διαβίωσης, ευκαιρίες και προοπτικές. Αν αυτά τα δύο "δικαιώματα" δεν μπορούν να συνυπάρξουν, ποιό θα διάλεγες εσύ;

Παράθεση
Δεν δικαιολογείται ανθρωπιστής να δέχεται να αποχωρίζεται το παιδί από την μητέρα του μόνο και μόνο λόγο φτώχειας.

Αντιθέτως, ο πραγματικά ανθρωπιστής γονιός θα αποχωριστεί το παιδί του αν πιστεύει ότι αυτό θα τού εξασφαλίσει μια ζωή καλύτερη από αυτήν που θα μπορούσε να τού προσφέρει ο ίδιος. Ή μήπως θεωρείς ότι είναι ανθρωπιστικότερο να μεγαλώσει το παιδί μέσα στη φτώχεια για να μην αποχωριστεί τους γονείς του (οι οποία δεν είχαν την πρόνοια ή τη δυνατότητα να εξασφαλίσουν ένα κάποιο μέλλον για τα παιδιά τους πριν τα φέρουν στον κόσμο);

Παράθεση
Που κολάνε στο πρόβλημα οι ρατσιστικές οργανώσεις? Όταν αυτά τα παιδιά ενηλικιωθούν και ψάξουν να βρουν τις ρίζες τους θα πάνε στο δικαστήριο και θα μάθουν τα στοιχεία των φυσικών τους γονέων. Θα καταλάβουν ότι μπορεί να είναι Έλληνες πολίτες αλλά η καταγωγή τους είναι Αλβανική, Βουλγαρική ή Ρουμάνικη. Θα κατανοήσουν ότι τα περιφρόνησαν από την γέννα τους μόνο και μόνο λόγω φτώχειας. Θα σιχαθούν άραγε το σύστημα που τα οδήγησε σ' αυτήν την κατάσταση? Ποιος ξέρει! Το σίγουρο είναι ότι θα είναι πλούσιοι Έλληνες πολίτες Αλβανικής, Ρουμανικής, Φυρομικής και δεν ξέρω τι άλλο καταγωγής.
Ιδού λοιπόν κύριοι και κυρίες των Ρατσιστικών οργανώσεων με ποιον τρόπο μπορεί άνετα να δημιουργηθεί Αλβανική μειονότητα στην Ελλάδα και επίσημο Αλβανικό κόμμα και μην ψάχνεστε με τους κακόμοιρους τους τίμιους μετανάστες.

Εδώ σε έχω χάσει τελείως...

Παράθεση
Ο τζίρος βέβαια του εμπορίου βρεφών προς υιοθεσία στην Ευρώπη φτάνει το 1 δισεκατομύριο Ευρώ. (Δεν μιλάμε για την εμπορία οργάνων, αυτό είναι άλλο καπέλο).

Τι σημαίνει αυτό δηλαδή; Τώρα μιλάς για το παράνομο εμπόριο βρεφών. Καμία σχέση με όσα έγραψες πιο πάνω.

Παράθεση
Νομίζω πως απέδειξα ότι Ανθρωπιστές και Ρατσιστές μπορούν να συνεργαστούν με κοινό στόχο για διαφορετικούς βέβαια λόγους.

Το τι απέδειξες μάλλον σηκώνει πολλή ανάλυση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος mesimeriaris

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Ελεος

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Ελεος :P Καταρχας το παραδειγμα σου το θεωρω εντελως ατοπο σε οτι αφορα τις αντιδρασεις των ρατσιστων. Καλυτερα να τους ονομαζες εθνικιστες αυτους που λες, ή και ρατσιστες να τους ονομασεις παλι δεν νομιζω να ενδιαφεροντουσαν για κατι τετοιο. Επισης θα μπορουσες να φερεις ας πουμε ενα ωραιο παραδειγμα απο την Κινα οπου εθνικιστες και κομμουνιστες ειχαν καποιες κοινες δρασεις εναντιον των Ιαπωνων στο Β'Π.Π. αλλα και παλι δεν εχει να λεει κατι. Το οτι συνεργαστηκαν σε λιγες περιπτωσεις εναντια σε εναν κοινο εχθρο δεν τους ενωνει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Παράθεση
Ο τζίρος βέβαια του εμπορίου βρεφών προς υιοθεσία στην Ευρώπη φτάνει το 1 δισεκατομύριο Ευρώ. (Δεν μιλάμε για την εμπορία οργάνων, αυτό είναι άλλο καπέλο).

Τι σημαίνει αυτό δηλαδή; Τώρα μιλάς για το παράνομο εμπόριο βρεφών. Καμία σχέση με όσα έγραψες πιο πάνω.

Αγαπητέ μου, αν προσέξεις τα λόγια μου τα οποία και παραθέτεις δεν αναφέρομαι σε "παράνομο εμπόριο βρεφών" αλλά σε "εμπόριο βρεφών". Πηγή: Eurostat.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αγαπητέ μου, αν προσέξεις τα λόγια μου τα οποία και παραθέτεις δεν αναφέρομαι σε "παράνομο εμπόριο βρεφών" αλλά σε "εμπόριο βρεφών". Πηγή: Eurostat.

Προφανώς έχω χάσει τις τελευταίες εξελίξεις. Γίνεται τώρα και νόμιμο εμπόριο βρεφών...; ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Εάν ενδιαφέρεσαι πραγματικά μπορείς να ψάξεις στο Google με λέξεις κλειδιά "ιδιωτική υιοθεσία" ή "εμπορία βρεφών" και να μελετήσεις τις πρώτες 10 παραπομπές, όχι παραπάνω!

Απαντήσεις στις δικές σου ερωτήσεις και στων υπολοίπων θα δώσω όταν το θέμα ολοκληρωθεί, δηλ όταν σχολιάσουν όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
το προβλημα ειναι μεγαλυτερο για παιδια που δεν δινονται σε αναδοχες οικογενειες και μενουν καταδικασμενα με ανικανους γονεις ,το οτι ειναι φυσικοι δεν σημαινει οτι ειναι ολα καλα.ειμαι σε διαρκη επαφη με πολλα τετοια παιδια και στις περισσοτερες περιπτωσεις οχι μονο πρεπει να αναλαβει καποια οργανωση να βρεθει οικογενεια αλλα ειναι καθηκον μας το αναποδο απο αυτο που λες.Τωρα δεν ξερω που κολανε οι ρατσιστικες οργανωσεις σαυτο τα παιδια με προβληματα παραμενουν παιδια ανεξαρτητως εθνικοτητας και οι συγκεκριμενοι ανθρωποι δεν μπορουν να το κατανοησουν
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/08, 22:07 από missionary »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αγαπητέ missionary, οι ρατσιστικές οργανώσεις του θέματος κολλάνε ως προς τον λόγο που επικαλούνται οι Ελληνικές υπηρεσίες ώστε να μην ακολουθήσουν την διεθνή πρακτική στο θέμα των υιοθεσιών.

http://www.nd.gr/ndvouli/docs/17_07_07.pdf

Η εμπορία ανθρώπων καλά κρατεί στην εξατομικευμένη Ελλαδίτσα μας:

http://www.enet.gr/online/online_obj?pid=77&tp=T&id=1704008

Απλά αλλάζει όνομα κι από "εμπορία" γίνεται "διακίνηση" και όλα είναι μέλι γάλα.

Ίσως εκτός από σύλλογο προστασίας αγέννητου παιδιού:

http://www.unborn.gr/unborn1/unborn/index.php

Να πρέπει να φτειάξουμε και σύλλογο προστασίας νεογέννητου παιδιού.

Στο κάτω κάτω missionary δεν είμαστε εμείς που θα καθορίσουμε τι σημαίνει "αγάπη" και "ικανότητα" ώστε να καθορίσουμε εάν ένας γονιός αγαπάει ή είναι ικανός. Αυτά είναι θέματα καθαρά υποκειμενικά και σχετικά. Αν νιώθει ότι αγαπάει και ότι είναι ικανός τότε ισχύει. Κανείς δεν μπορεί να του το αποκλείσει. Μα ακόμα και αν δεν το νιώθει του δίνουμε κι ένα χαπάκι και να δείς για πότε του έρχεται το συναίσθημα...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/08, 23:04 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
ενας αλκοολικος πατερας η μια μητερα που δερνε ολη μερα το παιδι της μπορει να νιωθουν ικανοι αλλα μπορουμε να κρινουμε αν ειναι,οσο και αν το ισχυριζεται και δεν λεω εγω και εσυ αλλα κοινονικοι λειτουργοι και αλλοι φορεις.γενικα αφου υποτιμας τοσο την κοινη λογικη και υποστηριζεις το κρατος και οτι δεν ειμαστε σε θεση να κρινουμε γιατι κρινεις οτι πρεπει να αναλαβουν οι ρατσιστικες οργανωσεις.
Υπαρχουν περιπτωσεις γυρω μας που δεν σου περνουν απο το μυαλο , απο πραγματα που εχω δει και ζω στον χωρο που ειμαι οι φυσικοι γονεις που οταν ειναι στο δικαστηριο επικαλουνται την ''αγαπη'' που λες που ολοι μας εδω μεσα θα χαιρομασταν να τους βλεπαμε ισοβια με αυτα που εχουν κανει.
Πολλοι γονεις αναγνωριζουν οτι δεν μπορουν να αναθρεψουν τα παιδια τους ακομα και απο αλλες χωρες και κανουν το καλυτερο γιαυτα ,με κοντινο μου παραδειγμα παιδι που ζει στις καλυτερες δυνατες συνθηκες.δεν ξερω για ποιο λογο να κατακρινουμε κατι τετοιο.

Δεν ειναι ολοι ικανοι για γονεις απλα επειδη συνεβη να κανουν ενα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αγαπητή μου missionary, φαντάζομαι ότι εννοείς ότι η υποκειμενικότητα του δικαστηρίου, του Νομοθέτη, των κοινωνικών υπηρεσιών, και των κρατικών εν γένει φορέων, του συστήματος εξουσίας δηλ είναι πιο ισχυρή από την δικιά μας υποκειμενικότητα και λογικά και σύμφωνα με την κοινή υποκειμενική λογική και τις παναθρώπινες υποκειμενικές αξίες αυτή είναι που πρέπει να επικρατήσει.
Έτσι δεν είναι?

Θα μπορούσαν κάλλιστα οι ανθρωπιστικές και οι ρατσιστικές οργανώσεις να ενωθούν ώστε να σταματήσει η ιδιωτική υιοθεσία βρεφών υπό αυτό το καθεστώς στην Ελλάδα.

Πρέπει να βρεθεί τρόπος να μπορέσουν αυτοί οι γονείς που αγαπούν τόσο τα παιδιά τους ώστε να θυσιάζονται και να τα αποχωρίζονται για να τα δώσουν σε καλές οικογένειες για να τα αναθρέψουν να μπορέσουν να τα αναθρέψουν μόνοι τους. Ή αλλιώς να τα παραδίδουν στα κοινωνικά ιδρύματα της χώρας για να αναλαμβάνουν αυτά υπηρεσία.

Παραθέτω τα λόγια μου με υπογραμισμένα τα κεντρικά σημεία.

Φαντάζομαι επίσης ότι κι εσύ θα συμφωνείς με την κα Ντάνι Βεργου, ότι πρέπει η πολιτεία να ενθαρύνει την ιδιωτική υιοθεσία. Δηλ τι να κάνει η Πολιτεία? Να αυξήσει τις οικογένειες με προβλήματα? Να δημιουργήσει περισσότερους αλκοολικούς και βάναυσους γονείς? Ή να κάνει εισαγωγή από το εξωτερικό τέτοιων περιπτώσεων?

Δύο τρόποι υπάρχουν για να ενισχυθεί η ιδιωτική υιοθεσία.
Ο πρώτος είναι να πούμε και στις Ελληνίδες μητέρες οι οποίες ζούν κάτω από το όριο της φτώχειας ότι μπορούν και αυτές να δώσουν τα παιδιά τους προς υιοθεσία σε πλούσιες οικογένειες που θα τα φροντίσουν και θα τα αγαπήσουν πολύ καλύτερα από τις ίδιες. Γιατί να προάγουμε σ' αυτήν την υπόθεση μόνο φτωχούς μετανάστες? Δεδομένου ότι και η "δωρεά" για ένα νεογεννητο Ελληνόπουλο είναι πολύ μεγαλύτερη απ' ότι για ένα νεογέννητο Αλβανόπουλο και πάρα πολύ μεγαλύτερη απ' ότι για ένα νεογέννητο Τσιγγανάκι. (Βρε τι συμβαίνει μ' αυτές τις δωρεές, μέχρι και η "καλοσύνη" εξαρτάται από το χρώμα!)
Και τότε θα τις εκτιμήσουμε τις Ελληνίδες μανάδες. Διότι τότε θα δείξουν ότι αγαπούν πραγματικά τα παιδιά τους! Ενώ τώρα δεν τα αγαπούν που τα αφήνουν και ζούνε μες την φτώχεια με μισθούς των 600 ευρώ.

Ο δεύτερος τρόπος είναι να κάνουμε ότι μπορούμε για να παρακωλύσουμε την υιοθεσία μέσω ιδρυμάτων και ευνομούμενων κοινωνικών υπηρεσιών, ντόπιων και ξένων. Μ' αυτόν τον τρόπο θα αυξηθεί και η ζήτηση των βρεφών εφόσον οι υποψήφιοι θετοί γονείς δεν θα έχουν πρόσβαση πουθενά αλλού παρά στην ιδιωτική υιοθεσία. Σ' ελεύθερη αγορά κινούμαστε οπότε αυτό το γεγονός θα ανεβάσει και τα ποσά των δωρεών.



Βέβαια δεν διαφωνούμε καθόλου μεταξύ μας missionary, διότι ο χώρος που βρίσκεσαι και προσφέρεις δεν έχει καμία σχέση με τις ιδιωτικές υιοθεσίες. Αυτός ο χώρος έχει σχέση με τις κρατικές υιοθεσίες, τις υιοθεσίες μέσω κοινωνικών υπηρεσιών.
Εφόσον όμως βρίσκεσαι σ' αυτόν τον χώρο, για ρώτα τους υπεύθυνους (τους καρεκλοκένταυρους και όχι τους υπουργούς): Για ποιον λόγο η Ελλάδα δεν επικυρώνει την σύμβαση της Χάγης του 1993 περί διεθνών υιοθεσιών όπως έχουν κάνει όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες και να δούμε τι θα σου απαντήσουν.

Κάτι μου λέει ότι θα σου πουν ακριβώς αυτό που λέω στην αρχική ανάρτηση για την γνώμη που θα έπρεπε να έχουν οι ρατσιστικές οργανώσεις.
 
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Ποιο το νοημα αυτης της "αποδειξης" οτι μπορουν να "συνεργαστουν" ρατσιστες και ανθρωπιστες;
Θελω να πω το ιδιο μπορει να συμβει και σε περιοδο πολεμου αν εισβαλει καποια χωρα στον χωρο μας... Τοτε ολοι ενωνονται και πολεμουν εναντιον του εχθρου και μετα το περας του πολεμου, (ανεξαρτήτως αποτελεσματος) σκοτωνονται και μεταξυ τους...
Απλα δεν καταλαβαινω που θελουμε να καταληξουμε με αυτο το thread...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
symfwnw ,yparxoun poio egyres organwseis gia na synergastei kaneis kai den vlepw thn sxesh oute thn 8esh twn ratsistwn sauto.oute tous anagnwrizw ws allh mia fysiologikh ygih omada ths shmerinhs koinwnias opws 8es na kaneis.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 15:17 από missionary »

Αποσυνδεδεμένος Chcome

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΠΡΟΧΕΙΡΟ
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω καθόλου τι θέλεις να πεις, νομίζω πως δεν εκφράζεσαι σωστά.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση πως το θέμα ολοκληρώθηκε. Οπότε πρέπει να προχωρήσω στην αναφορά των εξηγήσεων, όπως έχω εξ αρχής υποσχεθεί.

Πρώτα απ' όλα θα ήθελα να προτείνω σε όλους να μην δίνουν σημασία μόνο στην επικεφαλίδα ενός αναγνώσματος. Κάποτε ο Αλφόνσος Αλαί είχε προχωρήσει στην έκδοση ενός βιβλίου με τίτλο: "Η ομπρέλα της ενωμοτίας", και ανέφερε στον πρόλογο: "Έδωσα αυτόν τον τίτλο στο βιβλίο μου για δύο λόγους: Πρώτ' απ' όλα διότι δεν αναφέρεται σε κανένα σημείο του βιβλίου η λέξη "ομπρέλα" και κατά δεύτερον διότι δεν διαπραγματεύεται το όντως σημαντικό θέμα της ενωμοτίας".

Είναι ηλίου φαεινότερον ότι δεν χρησιμοποίησα αυτήν την θέση αναμένοντας να κατανοήσουν το περίπλοκο αυτό θέμα μουσικοί και κιθαρωδοί, ιδίως με την φτωχή ανάλυση την οποία προσέφερα. Να είστε σίγουροι όμως ότι αυτοί τους οποίους αφορούσε το θέμα και στους οποίους απευθυνόμουν κατανόησαν επακριβώς τα λεγόμενα.

Πολύ φοβάμαι ότι δεν πρέπει να επαφιόμαστε στην μυστικότητα της διαδικασίας διότι όσοι είναι πιθανόν να θέλουν να δημιουργήσουν έκρυθμη κατάσταση ήδη γνωρίζουν πολύ καλά τον "τόπο παράδοσης" του "προϊόντος".

Σας διαβεβαιώ ότι παρακαλώ τον Θεό ώστε οι μελλοντικές εξελίξεις να αποδείξουν ότι δεν είμαι τίποτε άλλο παρά ένας ακόμη γραφικός ο οποίος εφευρίσκει προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Οι εξηγήσεις σου μου φαίνονται τουλάχιστον ανεπαρκείς και παιδαριώδεις.
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Εγω γιατι δεν καταλαβα τιποτα?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εγω γιατι δεν καταλαβα τιποτα?

Μα δεν είσαι και ο μόνος. Ακόμα ψάχνουμε να βρούμε τι θέλει να πει ο ποιητής...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Mια φορα μπηκα κι εγω σε συζητηση της μιας σελιδας και δεν καταφερα να καταλαβω ομως :P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Εύχομαι ολόψυχα να είναι ο τρόπος σκέψης μου παιδαριώδης.

Δεν είναι όμως δυνατόν να μην μου έρθει στο μυαλό ότι παιδαριώδεις είχαν χαρακτηριστεί, πριν πενήντα χρόνια, και οι φόβοι μας για τις μελλοντικές επιπτώσεις της προπαγάνδας της τότε Γιουκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Συγνωμη, αλλα συγκρινεται ενα θεμα που εχει απασχολησει διπλωματικους κυκλους τοσα χρονια, με ενα θεμα που μονο ενας καταλαβαινει και ασχολειται με αυτο? :/
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εγω παλι αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν το θεμα εχει να κανει με τις υιοθεσιες κτλ που ανελυσες και καποια στιγμη πιο πανω παππου η αν το ζητημα ειναι η συνεργασια ανθρωπιστων-ρατσιστων. Δηλαδη ποιο απο τα 2 σε απασχολει αυτη τη στιγμη? Γιατι αν απλα το χρησισμοποιεις ως παραδειγμα το ειπα και παραπανω και μπορω να σου αναλυσω οτι ειναι πληρως ατοπο αυτο που λες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Μπορεί να είναι κι έτσι Constantine*. Το σίγουρο πάντως είναι ότι στο θέμα των ιδιωτικών υιοθεσιών το "Ελληνικό Δαιμόνιο" έλαμψε εκ νέου δια της απουσίας του. Εμφανιζόμαστε και γ........ και δαρμένοι. Δεδομένου ότι ένα ζευγάρι Ελλήνων κάνει δωρεά μέχρι και 30.000 ευρώ προκειμένου να υιοθετήσει ένα παιδί μέσω ιδιωτικής υιοθεσίας στην Ελλάδα, (άλλης εθνικότητας όπως αναφέρθηκε και παραπάνω), όπως έχει δημοσιευτεί πάμπολες φορές, πχ:

http://www.dailygreece.com/2007/02/post_66.php

ενώ κανονικά θα έπρεπε να του κάνουν δωρεά.

Πως θα γινόταν σε μια ιδιωτική υιοθεσία να σου δίνουν δωρεά για να την επιτελέσεις ενώ συγχρόνως να ενισχυόταν και ο θεσμός? Ελάτε, βάλτε το μυαλουδάκι σας να δουλέψει! Μην με κάνετε να πιστέψω ότι το Δαιμόνιο μας το παραδώσαμε στην ανθρωπότητα και αρνείται να γυρίσει πίσω!

Η απάντηση του γρίφου θα δωθεί εν ευθέτω χρόνω.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Μήπως οι φόβοι σου βασίζονται στο γεγονός ότι σε μερικά χρόνια, όλα τα τέκνα αλλοδαπών οικογενειών που δώθησαν για υιοθεσία, συσπειρωθούν και δημιουργήσουν μειονότητες; Θέλω να πιστεύω ότι αν ένα αλβανόπουλο (για παράδειγμα) μεγαλώσει με Έλληνες γονείς και γενικά γαλουχηθεί με το ελληνικό στοιχείο, δεν θα είναι εύκολο να "αλλαξοπιστήσει".. Βέβαια θα μου πεις εδώ μεταμορφώθηκαν οι γενίτσαροι.. Άλλες εποχές τότε.. Ήταν και το στοιχείο της βίας και του εξαναγκασμού στο παιχνίδι..

Όσο για το αν θα πρέπει να αμοίβουν οι γονείς που υιοθετούν τους φυσικούς γονείς είναι ένα θέμα, αλλά προσωπικά αν στο μέλλον δεν μπορώ να κάνω παιδιά και βρεθεί κάποιος ο οποίος προτίθεται να μου παραχωρήσει κάποιο από τα παιδιά του, θα πλήρωνα.. Η χαρά που σου δίνει ένα παιδί και ένα παιδικό γέλιο (πόσο μάλλον αν το θες και δεν μπορείς να το αποκτήσεις) δεν συγκρίνεται με ένα μάτσο πεντοχίλιαρα.. Χαλάλι (εν τούτοις πιστεύω ότι 30.000 είναι αρκετά μεγάλο ποσό)..

Προσωπικά, διατηρώ επιφυλάξεις για το αν θα υιοθετούσα κάποιο αλλοδαπό παιδί (και δεν μιλάω μόνο για Βαλκάνιους που τους έχουμε εκεί που τους έχουμε αλλά και για άλλες εθνικότητες).. Δεν είμαι ρατσιστής καθόλου, απλά δεν με ελκύει σαν ιδέα.. Δεν αποκλείω βέβαια στο μέλλον να αλλάξω γνώμη..
« Τελευταία τροποποίηση: 22/02/08, 14:48 από faser »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
18875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 01:24
από Symeon
33 Απαντήσεις
11423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 01:53
από Μουσικόφιλη
0 Απαντήσεις
2143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 11:17
από Southernrock.gr
122 Απαντήσεις
33323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/09, 10:30
από AtticanSky
1 Απαντήσεις
30797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
0 Απαντήσεις
28821 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/14, 12:36
από VERMEER
0 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 01:09
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
2995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/16, 21:58
από el enano
0 Απαντήσεις
2228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:37
από paokz
3 Απαντήσεις
3978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/17, 12:12
από panixgr