Αποστολέας Θέμα: Αποθήκευση ηχου  (Αναγνώστηκε 3439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Αποθήκευση ηχου
« στις: 17/11/11, 01:39 »
Ήθελα να ρωτήσω αν υπαρχρει κάποια συσκευή π.χ. Controller με το οποίο θα μπορώ να αποθηκευω τις ρυθμίσεις απο τα πεταλια μου ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ τον αποθηκευμενο ήχο. Κάτι σαν πεταλιερα δηλαδη αλλα με πεταλια.
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #1 στις: 17/11/11, 08:44 »
όχι γιατί τα πετάλια δεν δέχονται εντολές από πουθενά παρά μόνο από το χέρι σου...

υπάρχει το άλλο
πεταλιέρες που μπορούν να ελέγχουν αν τα πετάλια θα δουλεύουν ή όχι ( με on/off κουμπιά δλδ) ώστε να μπορείς να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς προρυθμισμένα, όμως, πετάλια
σ'αυτές μπορείς, νομίζω να ορίσεις συνδυασμούς ώστε με ένα πάτημα να ενεργοποιείται συγκεκριμένη ομάδα πεταλιών.....όπως σε πεταλιέρα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #2 στις: 17/11/11, 09:19 »
υπάρχει το άλλο
πεταλιέρες που μπορούν να ελέγχουν αν τα πετάλια θα δουλεύουν ή όχι ( με on/off κουμπιά δλδ) ώστε να μπορείς να ενεργοποιείς και να απενεργοποιείς προρυθμισμένα, όμως, πετάλια
σ'αυτές μπορείς, νομίζω να ορίσεις συνδυασμούς ώστε με ένα πάτημα να ενεργοποιείται συγκεκριμένη ομάδα πεταλιών.....όπως σε πεταλιέρα

Νομίζω ότι αυτό είναι η πιο εύκολη και προσιτή λύση. Ξέρω π.χ. ότι η Tonelab LE είχε ένα κουμπί INSERT, με το οποίο μπορύσες να ενεργοποιήσεις την αλυσίδα πεταλιών που έχεις συνδεδεμένα στο FX loop της. Μιλάμε δηλαδή ακριβώς για προρυθμισμένα πετάλια τα οποία απλά μπορείς να ελέγξεις όλα μαζί, χωρίς όμως να μπορείς να τροποποιήσεις τις ρυθμίσεις τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #3 στις: 17/11/11, 09:34 »
δεν εννοούσα αυτό...
δεν θυμάμαι πως λέγονται τώρα για να βρω λινκ (αλλά αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά ακριβά)
αλλά είναι κάτι κουτιά που συνδέεις όλα τα πετάλια σου πάνω τους και μπορείς να έχεις προρυθμίσει τα κουμπιά του "κουτιού" ώστε με το πάτημα του 1,πχ, να ενεργοποιούνται τα πετάλια 1,3,6 (delay, chorus, reverb πχ)

και η μόνη λύση για το ίδιο εφέ με διαφορετικές ρυθμίσεις χωρίς να σκύψεις να το ρυθμίσεις είναι φυσικά....να έχεις 2 ίδια! ;D




edit:
νομίζω πως κάτι τέτοιο εννοώ:
http://moenfx.com/gec9.html
http://moenfx.com/images/product_img/gec9-R.jpg
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/11, 09:39 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #4 στις: 17/11/11, 09:42 »
δεν θυμάμαι πως λέγονται τώρα για να βρω λινκ (αλλά αν θυμάμαι καλά είναι αρκετά ακριβά)
αλλά είναι κάτι κουτιά που συνδέεις όλα τα πετάλια σου πάνω τους και μπορείς να έχεις προρυθμίσει τα κουμπιά του "κουτιού" ώστε με το πάτημα του 1,πχ, να ενεργοποιούνται τα πετάλια 1,3,6 (delay, chorus, reverb πχ)

Νομίζω ότι έχεις αυτό στο μυαλό σου..

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_octaswitch_mkii.htm
..που κάνει ακριβώς αυτό που θέλει ο φίλος, αλλά όπως είπες.. πολύ ακριβό.

Τέτοια συστήματα έχει και η GLab αλλά είναι επίσης πολύ ακριβά:
http://www.thomann.de/gr/g_lab_switch_pedals.html
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #5 στις: 17/11/11, 09:50 »
ακριβώς...
τα είδα αυτά της g lab αλλά δεν ήμουν σίγουρος, από την περιγραφή του Θωμά δεν κατάλαβα

τέλος πάντων, ένα από τα κύρια ατού των πεταλιέρων είναι πως εκμηδενίζουν το tapping με τα πόδια...
με ένα πάτημα (άντε δύο για να αλλάξεις και μπάνκα) μπορείς να κάνεις άπειρες αλλαγές στον ήχο σου

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #6 στις: 17/11/11, 14:33 »
Το φαντάστηκα ότι θα ειναι ακριβό αλλά είπα να ρωτήσω..Οπότε λεω να δώσω μερικά από τα πεταλάκια μου και να πάρω μια πεταλιέρα... Θα ήθελα κατι που να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντά σε αναλογικό για να μην μου ΄΄κόβει΄΄ τον ενισχυτη που είναι λαμπα... Εβλεπα τις : VOX TONELAB EX, LINE6 M13, TC ELECTRONIC NOVA SYSTEM. θα κρατήσω μόνο τον compressor ,το αγαπημένο μου overdrive mofset, και το tc nova delay για κυριο delay. Γνώμες?

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #7 στις: 17/11/11, 16:51 »
Γνώμες?

Να μην αφήσεις τα πετάλια για να πας σε πεταλιέρα....αυτή είναι η γνώμη μου...και από τη στιγμή που λες ότι θα κρατήσεις κάποια...θα έχεις και τα πετάλια και την πεταλιέρα σε λαιβ? θάνατος και κούραση...δεν λέω κουραστικό το ταπ ταπ όλη την ώρα αλλά το συνηθίζεις..κι εγώ σε λάιβ, πρόβες με δέκα πετάλια βγαίνω και καταλαβαίνω το πρόβλημα σου...αλλά τον ήχο τους δεν θα τον άλλαζα για καμια πεταλιέρα (πέρα εξαιρετικών περιπτώσεων π.χ. g system)..

Αν τώρα ντε και καλά θες να κινηθείς σε πεταλιέρα...απο αυτές που πρότεινες εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο nova system...και μετά θα κοίταγα την tonelab...το line6 δεν θα το έβαζα καν μέσα στη σύγκριση γιατί για τα δικά μου γούστα είναι πολύ ψηφιακό...

Αποσυνδεδεμένος moitsos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 54
    • Προφίλ
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #8 στις: 17/11/11, 18:48 »
Το Θεμα είναι ότι βαρέθηκα να χορευω κλακετεσ μες στα σκοτάδια και έχω τις ρυθμίσεις γραμμένες σε Χαρτι... :P απλά θέλω να πάω σε Κάτι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αναλογικό. το tc το προτομές επειδή έχει αναλογικό κύκλωμα για overdrive και distortion?Πάντως έχω ακούσει καλές κριτικές και για την line6
« Τελευταία τροποποίηση: 17/11/11, 21:31 από moitsos »

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Αποθήκευση ηχου
« Απάντηση #9 στις: 17/11/11, 21:56 »
Το Θεμα είναι ότι βαρέθηκα να χορευω κλακετεσ μες στα σκοτάδια και έχω τις ρυθμίσεις γραμμένες σε Χαρτι... :P απλά θέλω να πάω σε Κάτι όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αναλογικό. το tc το προτομές επειδή έχει αναλογικό κύκλωμα για overdrive και distortion?Πάντως έχω ακούσει καλές κριτικές και για την line6

Για το line 6 έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα...αλλά δεν ξέρω...κρατάω μια πισινή γιατί ότι έχω ακούσει απο line 6 είναι καταλήγει να με απογοητεύει...μπορεί όταν πάω να το δοκιμάσω να πάθω πλάκα...αλλά με τα τωρινά δεδομένα μου όντως θα κινούμουν για το tc...κυρίως για το αναλογικό κύκλωμα ναι..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/03, 11:31
από Βραζίλης
23 Απαντήσεις
11016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/06, 17:55
από Witchking
12 Απαντήσεις
5054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/07, 14:34
από mystic
3 Απαντήσεις
3074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 02:56
από RORY GALLAGHER
5 Απαντήσεις
4086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/08, 17:32
από FotisKatsanos
3 Απαντήσεις
3746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 01:31
από Abaddon
6 Απαντήσεις
4416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/09, 18:45
από Adno
7 Απαντήσεις
4253 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 23:42
από nikoslykos
13 Απαντήσεις
4957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
33 Απαντήσεις
9729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 19:49
από Μπιφτέκι