Αποστολέας Θέμα: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 27916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος orestisguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • www.orestisguitar.com
ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« στις: 02/05/08, 17:13 »
Καλησπερα παιδια διαγνωστηκα με υπερκοπωση στο αριστερο χερι και παρολο π αρχισα καποιες θεραπειες (ηλεκτροθεραπειες ,βελονισμους κτλ)θα ηθελα να ακουσω αν καποιος απο δω εχει εμπειρια με αθτη την παθηση και αν μπορει κανενας να μ δωσει καποιες συμβουλες οπως ασκησεις κτλ.Το να σταματισς να παιζω τελειος ειναι λιγο δυσκολο γιατι σε ενα μηνα εχο ηχογραφηση στο εξωτερικο και πρεπει να με σε καλη φορμα.Ευχαριστω
ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #1 στις: 02/05/08, 17:42 »
Η "υπερκόπωση" δεν είναι πάθηση και ως εκ τούτου δεν αποτελεί διάγνωση, ούτε χρειάζεται κανενός είδους θεραπεία. Αν πρόκειται απλά για κόπωση, αυτό που χρειάζεται είναι ξεκούραση, δηλαδή στην περίπτωσή σου λιγότερο παίξιμο.

Από περιέργεια, ποιός ήταν αυτός που έκανε τη συγκεκριμένη "διάγνωση" και αποφάσισε ότι χρειάζεσαι ηλεκτροθεραπεία και βελονισμό...; ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος orestisguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • www.orestisguitar.com
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #2 στις: 02/05/08, 18:10 »
κοιτα εγω χρησιμοποιησα την λεξη διαγνωση και ο γιατρος ειπε οτι μεσω αυτων τον διαφορων θεραπειων θα γινει ευκολοτερα η αποκατασταση του χεριου.Εχει αδικο?Και επισης δεν νομιζω να με κοροιδευει η κατι γιατι μ ειπε οτι με 10 θεραπειες θα ειμαι οκ τις οποιες δεν πληρωνω εγω αλλα το δημοσιο.Ασε π και την επισκεψη δεν την χρεωσε αλλα ακομα και αυτη την πληρωθηκε απο το δημοσιο.
ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #3 στις: 02/05/08, 18:59 »
Φίλε μου, δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά μού φαίνεται περίεργο αυτό που αναφέρεις. Αν αυτό που σού συμβαίνει είναι όντως υπερκόπωση, ποιός ο λόγος για τις θεραπείες; Τι θα "θεραπεύσεις" με ηλεκτροθεραπείες και βελονισμό; Την κούραση από το πολύωρο παίξιμο; Αν πάλι υπάρχει κάτι πιο σοβαρό, ας βρούμε τι είναι και μετά μιλάμε για την ενδεδειγμένη αγωγή.

Όσο για την πληρωμή του γιατρού και του φυσιοθεραπευτή (υποθέτω) πού σου κάνει τις θεραπείες, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο εσύ την επωμίζεσαι. Ή μήπως αυτοί που απαρτίζουν το Ελληνικό "δημόσιο" βάζουν τα λεφτά για τη θεραπεία σου από την τσέπη τους...;
« Τελευταία τροποποίηση: 02/05/08, 22:50 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #4 στις: 20/05/08, 14:26 »
Απόλλωνα θα σου πω!
η υπερκόπωση δεν ειναι σιγουρα παθηση .. ειναι κουραση ..
με τη κουραση λοιπον σφιγγουν οι μυες και ετσι εχουμε χερι κουτσουρο και καθολου ευελικτο και σιγουρα αν το πιεσουμε και παιξουμε θα εχουμε τενοντιτιδαααααα... με καποιες αγωγες (βελωνισμος - ηλεκτροθεραπειες κ.ο.κ)
επιτυγχάνουμε  τη χαλαρωση των μυων με αποτελεσμα, να επανελθει το χερι σε φυσιολογικη "μαχιμη" κατασταση..
 Ειμαι και εγω εναντια σε "θεραπειες" και ψευτοαγωγες που εφευρισκουν διαφοροι "γιατροι" για να μας τα παρουν αλλα το ολο θεμα μου φαινεται λογικο .. ΑΝ βρεις καλο θεραπευτη για βελονισμο και αλλες αγωγες (να ξερουν τι κανουν) γιατι ολο το θεμα μπορει να σου γυρισει .. μπουμερανγκ !

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #5 στις: 20/05/08, 14:56 »
Ούτε κι εγώ είμαι "γιατρός" αλλά έχω τελειώσει ρεφλεξολογία και μπορώ με μεγάλη σιγουριά να σου πω οτι η εναλλακτική ιατρική (ηλεκτροβελονισμος,ρεφλεξολογία κλπ.) μόνο να βοηθήσουν μπορούν για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν χορηγεί φάρμακα ούτε χρησιμοποιεί "περίπλοκες θεραπευτικές αγωγές"... Το μόνο που κάνει είναι να ενεργοποίησει τον οργανισμό και να του δώσει την κατάλληλη "εντολή" ώστε απο μόνος του ο οργανισμός να αυτοθεραπευτεί... Πρίν ο άνθρωπος ανακαλυψεί την "φαρμακολογία" πολύ λίγες ήταν οι θανατηφορές ασθένειες ακριβώς επειδή ο οργανισμός μας είναι φτιαγμένος να αυτοθεραπεύεται.. Ελπίζω να βοήθησα λίγο..

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #6 στις: 20/05/08, 15:07 »
Ούτε κι εγώ είμαι "γιατρός" αλλά έχω τελειώσει ρεφλεξολογία και μπορώ με μεγάλη σιγουριά να σου πω οτι η εναλλακτική ιατρική (ηλεκτροβελονισμος,ρεφλεξολογία κλπ.) μόνο να βοηθήσουν μπορούν για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν χορηγεί φάρμακα ούτε χρησιμοποιεί "περίπλοκες θεραπευτικές αγωγές"... Το μόνο που κάνει είναι να ενεργοποίησει τον οργανισμό και να του δώσει την κατάλληλη "εντολή" ώστε απο μόνος του ο οργανισμός να αυτοθεραπευτεί... Πρίν ο άνθρωπος ανακαλυψεί την "φαρμακολογία" πολύ λίγες ήταν οι θανατηφορές ασθένειες ακριβώς επειδή ο οργανισμός μας είναι φτιαγμένος να αυτοθεραπεύεται.. Ελπίζω να βοήθησα λίγο..
ναι αλλα εδω μιλαμε για ασθενεια, αλλα για υπερκοπωση ..
μιας και εισαι πιο ειδικος, ριξε φως και πες μας αν τελικα σε τετοιες περιτωσεις πραγματικα βοηθαει μια τετοια αγωγη και αν ναι, που μπορουμε να αποτανθουμε! ;)

Αποσυνδεδεμένος 7

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 334
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #7 στις: 20/05/08, 21:03 »
Το μόνο που κάνει είναι να ενεργοποίησει τον οργανισμό και να του δώσει την κατάλληλη "εντολή" ώστε απο μόνος του ο οργανισμός να αυτοθεραπευτεί...
Αυτο αν εχεις τον χρονο να το κανεις πιο λιανα γιατι εχει πολυ ενδιαφερον για εμενα τουλαχιστον και μιλαω πολυ σοβαρα.
Κατι πηγες να πεις αλλα το εκοψες στο καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #8 στις: 20/05/08, 21:36 »
Φίλε sehalia, δεν αμφισβητώ αυτό που λες. Είναι γνωστό ειδικά σε έναν φυσιοθεραπευτή ότι πολλές κακές συνήθειες από πλευράς λειτουργίας ή και στάσης του σώματος μπορούν πολύ εύκολα με την πάροδο του χρόνου να εξελιχθούν σε παθήσεις (τενοντίτιδες, RSI κλπ). Το ζήτημα όμως είναι ότι η "προληπτική θεραπεία" την οποία πρεσβεύεις είναι δώρο άδωρο αν δεν δώσεις στον μέλλοντα ασθενή συμβουλές για να αλλάξει τις κακές του συνήθειες. Γιατί πολύ απλά τότε δεν προλαμβάνει τίποτα, οπότε δεν είναι "προληπτική". Από τη στιγμή που ο Ορέστης δεν έχει εξετάσει και αλλάξει τον τρόπο που παίζει καθώς και τις διάφορες παραμέτρους (διάρκεια παιξίματος, διαλείμματα, διατατικές ασκήσεις) ούτε οι 10 ούτε οι 100 θεραπείες θα βοηθήσουν. Αν συνεχίζει να παίζει με τον ίδιο τρόπο, αργά η γρήγορα θα την πάθει τη ζημιά. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι οι θεραπείες δεν έχουν κανένα ρόλο αν αυτό που αντιμετωπίζει ο Ορέστης είναι απλά υπερκόπωση. Αν έχει τενοντίτιδα ή κάτι παρόμοιο, το καταλαβαίνω, αλλά στην περίπτωσή του δεν ήταν αυτή η διάγνωση.

sof1a, κατ' αρχήν δεν έχω κανένα πρόβλημα με εναλλακτικές θεραπείες, εξάλλου εγώ ο ίδιος χρησιμοποιώ βελονισμό (και ηλεκτροβελονισμό), ρεφλεξολογία κλπ. στη δουλειά μου. Αλλά και ως προς αυτό, η ένστασή μου έγκειται σε αυτά που έγραψα πιο πάνω. Από τη στιγμή που ουσιαστικά δεν υπάρχει πάθηση, πρέπει να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στην πρόληψη και όχι στην (όποια) θεραπεία.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/08, 21:38 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #9 στις: 21/05/08, 01:13 »
Φίλε sehalia, δεν αμφισβητώ αυτό που λες. Είναι γνωστό ειδικά σε έναν φυσιοθεραπευτή ότι πολλές κακές συνήθειες από πλευράς λειτουργίας ή και στάσης του σώματος μπορούν πολύ εύκολα με την πάροδο του χρόνου να εξελιχθούν σε παθήσεις (τενοντίτιδες, RSI κλπ). Το ζήτημα όμως είναι ότι η "προληπτική θεραπεία" την οποία πρεσβεύεις είναι δώρο άδωρο αν δεν δώσεις στον μέλλοντα ασθενή συμβουλές για να αλλάξει τις κακές του συνήθειες. Γιατί πολύ απλά τότε δεν προλαμβάνει τίποτα, οπότε δεν είναι "προληπτική". Από τη στιγμή που ο Ορέστης δεν έχει εξετάσει και αλλάξει τον τρόπο που παίζει καθώς και τις διάφορες παραμέτρους (διάρκεια παιξίματος, διαλείμματα, διατατικές ασκήσεις) ούτε οι 10 ούτε οι 100 θεραπείες θα βοηθήσουν. Αν συνεχίζει να παίζει με τον ίδιο τρόπο, αργά η γρήγορα θα την πάθει τη ζημιά. Αυτό εννοούσα όταν έλεγα ότι οι θεραπείες δεν έχουν κανένα ρόλο αν αυτό που αντιμετωπίζει ο Ορέστης είναι απλά υπερκόπωση. Αν έχει τενοντίτιδα ή κάτι παρόμοιο, το καταλαβαίνω, αλλά στην περίπτωσή του δεν ήταν αυτή η διάγνωση.


προληπτικα δε γινεται τιποτα!
Συμφωνω 100%
εχμ .. sehaliah παρακαλω!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #10 στις: 21/05/08, 01:21 »
[εχμ .. sehaliah παρακαλω!

Συγγνώμη. Ο δαίμων του τυπογραφείου... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #11 στις: 21/05/08, 10:51 »
Απόλλων μου καταρχήν χαίρομαι πάρα πολύ που μαθαίνω ότι η ρεφλεξολογία χρησιμοποιείται από διαφορετικούς ειδικούς γιατί πραγματικά είναι πολύπλευρη και μπορεί να χρησιμοποιηθεί με πολλούς, διαφορετικούς αλλά εξίσου αποτελεσματικούς τρόπους. Στην πρόληψη θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και μάλιστα είναι κάτι το οποίο εγώ συζητάω και εξηγώ στους «ενδιαφερόμενους» από το πρώτο κιόλας ραντεβού. To θέμα είναι ότι για να φτάσεις στην πρόληψη πρέπει πρώτα να φέρεις τον οργανισμό σε ένα αρχικό, όσο το δυνατόν πιο «υγιές» σημείο. Επίσης θέλω να συμφωνήσω στο ότι η υπερκόπωση δεν είναι πάθηση, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται την ανάλογη αντιμετώπιση… και αυτή είναι η πρόταση του orestis2007 που με έκανε να μην αναφερθώ σε πρόληψη ,προς το παρών, αλλά σε μια λύση την οποία θα ακολουθήσει η πρόληψη για αποφυγή επαναλήψεως του προβλήματος στο μέλλον:
Παράθεση
Το να σταματισς να παιζω τελειος ειναι λιγο δυσκολο γιατι σε ενα μηνα εχο ηχογραφηση στο εξωτερικο και πρεπει να με σε καλη φορμα.Ευχαριστω

Ζητάω συγνώμη από όσους ξεκίνησαν να διαβάσουν το κείμενό μου και τους άφησα «πάνω στο καλύτερο» αλλά δεν ήθελα να γίνω κουραστική, και προσπάθησα απλώς να ρίξω λίγο φως στον προβληματισμό του orestis2007. Μόλις όμως βρω λίγο χρόνο θα ανοίξω ένα θέμα για την ρεφλεξολογία, μέχρι τότε sid7 θα σου στείλω ένα πμ για την απορία που σου δημιούργησα  γιατί εδώ θα είμαι «λίγο» εκτός θέματος…

Υ.Γ.: Απόλλων θα ήθελα πάρα πολύ, αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, να μάθω τι επαγγέλλεσαι. Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το ότι υπάρχουν επαγγελματίες που μπορούν να εντάξουν την Εναλλακτική Ιατρική στη δουλειά τους!
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #12 στις: 21/05/08, 19:54 »
Υ.Γ.: Απόλλων θα ήθελα πάρα πολύ, αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, να μάθω τι επαγγέλλεσαι. Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον το ότι υπάρχουν επαγγελματίες που μπορούν να εντάξουν την Εναλλακτική Ιατρική στη δουλειά τους!

Δεν γίνεσαι καθόλου αδιάκριτη. Φυσιοθεραπευτής είμαι, ζώ και δουλεύω εδώ και αρκετά χρόνια στην Αγγλία. Εδώ η "εναλλακτική" ιατρική είναι ευρέως διαδεδομένη και όχι μόνο στον ιδιωτικό τομέα αλλά και στο NHS (Eθνικό Σύστημα Υγείας). Ειδικά ο βελονισμός είναι πολύ δημοφιλής ανάμεσα στους φυσιοθεραπευτές αλλά και σε γιατρούς, αθλίατρους κλπ. Σιγά σιγά αρχίζουν να κερδίζουν έδαφος και άλλες εναλλακτικές θεραπείες, όπως ρεφλεξολογία, ομοιοπαθητική (η οποία επίσης με ενδιαφέρει ιδιαίτερα και θα ήθελα να αποκτήσω σχετικές γνώσεις και κατάρτιση), αρωματοθεραπεία, Reiki, craniosacral therapy, κλπ. Δεν ξέρω αν στις εναλλακτικές παθήσεις κατατάσεις και την οστεοπαθητική και τη χειροπρακτική, οι οποίες εδώ είναι επίσης πολύ γνωστές σε βαθμό που να θεωρούνται πλέον σχεδόν mainstream.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #13 στις: 22/05/08, 08:15 »
Στην Αγγλία εεεε?? μήπως να μετακόμιζα??????????????????Λέω εγω τώρα... Δυστυχώς εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε καταλάβει οτι υπάρχει ένα στάδιο πριν απο το νοσοκομείο και τα επείγοντα περιστατικά.... Και οτι αυτό δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ να κάνει με φαρμακευτικές αγωγές και βιταμίνες!!! Αλλά προφανώς για να είσαι στην Αγγλία εσύ το έχεις καταλάβει και καλύτερα, και πριν απο μένα!! :-X :-X :-X

sehaliah δεν ξέρω αν σε κάλυψε καθόλου η χτεσινή μου απάντηση αλλά αυτό που ήθελα να πώ και στον orestis2007 είναι οτι τελικά υπάρχει τρόπος να βοηθηθείς άμεσα αλλά μετά να κάνεις και μια πιο μακροχρόνια συντήρηση...(Έτσι Απόλλωνα??) Ρεφλεξολόγους μπορείς να βρεις στις πληροφορίες ,υποθέτω, ανάλογα πάντα με την περιοχή που βρίσκεσαι... Για να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει το θέμα... Εγώ προσωπικά ξέρω το κέντρο Εναλλακτικής Ιατρικής που έχει ο καθηγητής μου στη Ν.Σμύρνη ,τους διάφορους συμμαθητές μου (απο τότε...) και φυσικά εμένα!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/08, 08:28 από sof1a »

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #14 στις: 23/05/08, 10:09 »


sehaliah δεν ξέρω αν σε κάλυψε καθόλου η χτεσινή μου απάντηση αλλά αυτό που ήθελα να πώ και στον orestis2007 είναι οτι τελικά υπάρχει τρόπος να βοηθηθείς άμεσα αλλά μετά να κάνεις και μια πιο μακροχρόνια συντήρηση...(Έτσι Απόλλωνα??) Ρεφλεξολόγους μπορείς να βρεις στις πληροφορίες ,υποθέτω, ανάλογα πάντα με την περιοχή που βρίσκεσαι... Για να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει το θέμα... Εγώ προσωπικά ξέρω το κέντρο Εναλλακτικής Ιατρικής που έχει ο καθηγητής μου στη Ν.Σμύρνη ,τους διάφορους συμμαθητές μου (απο τότε...) και φυσικά εμένα!!!
όταν ανοιξεις το θεμα της Ρεφλεξολογίας, μπορεις να παραθεσεις ατομα, που τα μελη του φορουμ θα μπορούν να αποτανθούν αν (μακρια απο μας) αντιμετωπισουν καποιο προβλημα ! - γιατι όχι και εσενα  ;)

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #15 στις: 23/05/08, 14:17 »
Παράθεση
όταν ανοιξεις το θεμα της Ρεφλεξολογίας, μπορεις να παραθεσεις ατομα, που τα μελη του φορουμ θα μπορούν να αποτανθούν αν (μακρια απο μας) αντιμετωπισουν καποιο προβλημα !

Δεν ξέρω κατα πόσον θα ήταν εφικτό να κατονομάσω συγκεκριμένους ρεφλεξολόγους και διευθύνσεις γιατι δυστηχώς τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα για μας (οχι τα ταλέντα, τους ρεφλεξολόγους..... ::)) που συνήθως κινούμαστε ανα περιοχές... Μπορεί αν κάποιος, κάποτε χρειαστεί να επικοινωνήσει μαζί μου και αναλόγως να βρούμε τον κατάλληλο.

πάντως δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάποιο πρόβλημα για να κάνεις ρεφλεξολογία (μην σε τρομάζει δλδ σαν να πρέπει να πας σε παθολόγο...) Για παράδειγμα πολλοί είναι οι αθλητές που χρησιμοποιούν τη ρεφλεξολογία για ευεξία αλλά και ελαστικότητα, και μάλιστα το μεγαλύτερο ποσοστό των συνεδριών ενός ρεφλεξολόγου αφορούν χαλαρωτικές & anti stress "θεραπείες".

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #16 στις: 23/05/08, 14:52 »
Παράθεση
όταν ανοιξεις το θεμα της Ρεφλεξολογίας, μπορεις να παραθεσεις ατομα, που τα μελη του φορουμ θα μπορούν να αποτανθούν αν (μακρια απο μας) αντιμετωπισουν καποιο προβλημα !

Δεν ξέρω κατα πόσον θα ήταν εφικτό να κατονομάσω συγκεκριμένους ρεφλεξολόγους και διευθύνσεις γιατι δυστηχώς τα πράγματα είναι τόσο δύσκολα για μας (οχι τα ταλέντα, τους ρεφλεξολόγους..... ::)) που συνήθως κινούμαστε ανα περιοχές... Μπορεί αν κάποιος, κάποτε χρειαστεί να επικοινωνήσει μαζί μου και αναλόγως να βρούμε τον κατάλληλο.

πάντως δεν είναι απαραίτητο να έχεις κάποιο πρόβλημα για να κάνεις ρεφλεξολογία (μην σε τρομάζει δλδ σαν να πρέπει να πας σε παθολόγο...) Για παράδειγμα πολλοί είναι οι αθλητές που χρησιμοποιούν τη ρεφλεξολογία για ευεξία αλλά και ελαστικότητα, και μάλιστα το μεγαλύτερο ποσοστό των συνεδριών ενός ρεφλεξολόγου αφορούν χαλαρωτικές & anti stress "θεραπείες".

Μπορείς με την ρεφλεξολογία να με κάνεις να αισθανθώ σαν να έχω μόλις κάνει έρωτα?
...γιατι τον υπνωτισμό τον βαρέθηκα....

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #17 στις: 23/05/08, 15:01 »
Παράθεση
Μπορείς με την ρεφλεξολογία να με κάνεις να αισθανθώ σαν να έχω μόλις κάνει έρωτα?
...γιατι τον υπνωτισμό τον βαρέθηκα....

Δυστυχώς καλέ μου qrusticks δεν έχω τέτοιο ταλέντο.. Αν είχα το πιθανότερο είναι να ήμουν κολλητή της Μπεζεντάκου ....

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #18 στις: 23/05/08, 16:25 »
Παράθεση
Μπορείς με την ρεφλεξολογία να με κάνεις να αισθανθώ σαν να έχω μόλις κάνει έρωτα?
...γιατι τον υπνωτισμό τον βαρέθηκα....

Δυστυχώς καλέ μου qrusticks δεν έχω τέτοιο ταλέντο.. Αν είχα το πιθανότερο είναι να ήμουν κολλητή της Μπεζεντάκου ....

μπλιάξ !!!  :P  :P  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 23/05/08, 16:27 από Σκίρων (x - sehaliah) »

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #19 στις: 26/05/08, 12:05 »
Καλησπερα παιδια διαγνωστηκα με υπερκοπωση στο αριστερο χερι και παρολο π αρχισα καποιες θεραπειες (ηλεκτροθεραπειες ,βελονισμους κτλ)θα ηθελα να ακουσω αν καποιος απο δω εχει εμπειρια με αθτη την παθηση και αν μπορει κανενας να μ δωσει καποιες συμβουλες οπως ασκησεις κτλ.Το να σταματισς να παιζω τελειος ειναι λιγο δυσκολο γιατι σε ενα μηνα εχο ηχογραφηση στο εξωτερικο και πρεπει να με σε καλη φορμα.Ευχαριστω

orestis2007 κάνε μας μια ενημέρωση αν θες κάποια στιγμή να μας πεις τι έγινε με το χέρι σου... Βοηθήθηκες με κάποιο τρόπο??

Αποσυνδεδεμένος orestisguitar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 65
  • ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • www.orestisguitar.com
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #20 στις: 05/07/08, 17:13 »
παιδια χαιρετε συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση ειχα πολλη τρεξιμο και μολις τωρα παρακολουθησα το θεμα.ΟΙ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.Μπορω να πω οτι ειμαι σχεδον κανονικα πλεον αν και μετα απο πολυ κουραση(οπως τωρα που ηχογραφουσα 10 ωρες την ημερα)νιωθω να κουραζεται(πραγμα λογικο).εκανα 10 θεραπειες και εγινα ετσι.Τρεχω με το θεμα αυτο σχεδον 8 μηνες εχω παει σε 7 γιατρους και μπορω να πω οτι μονο αυτος με βοηθησε.Οποιος πραγματικα εχει οποιδηποτε προβλημα με τα χερια του η με οτιδηποτε αλλο πολυ ευχαριστως να του δωσω το τηλ του γιατρου (με Pm βεβαιως)

Ευχαριστω ολους για τον χρονο σας
ιδιαιτερα μαθηματα κιθαρας www.orestisguitar.com

Αποσυνδεδεμένος oblivia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ForEver Shall The Wolf In Me,Desire The Sheep In U
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #21 στις: 16/07/08, 00:24 »
Ανάθεμα. Δεν πρόλαβα κ θα είμαι τώρα σαν μπαγιατική φρατζόλα..ενηγκέι. Που λέτε, είχα πάθει κ εγώ υπερκόπωση στον δεξιό μου καρπό,κ ιατρικά είχε να κάνει με τένοντες κλπ. Ωραία πέρασα. Πολύς ο πόνος Άρη..Είμαι μπάιχαντουαλ κ τα έχω αυτα τα ζόρια..λοιπόν,θέλει αποχή από σπορ που απαιτούν κινήσεις δακτύλων. Θέρμαντικές κρέμες,υπομονή. Το έπαθα κ πάλι λόγω δουλειάς. Το πληκτρολόγιο βλάπτε σοβαρά την χερουλουγεία. Οι φυσιοθεραπείες ενίοτε βοηθούν. Εμένα μόνο επέμβαση. Ας πρόσεχα. Τώρα ούτε να φασκελώσω την τύχη μου δεν μπορώ, χωρίς να πονέσω. Αυτά.
Good Girls Go To Heaven
Bad Girls Go EVERYWHERE!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #22 στις: 16/07/08, 08:27 »
Θέρμαντικές κρέμες

Ποτέ θερμαντικές κρέμες σε φλεγμονή, γιατί κάνουν υπεραιμία!  :o

Λυπάμαι που έφτασες μέχρι την εγχείριση, ελπίζω να μην έχεις χάσει πολύ από την κινητικότητα και δύναμη του χεριού σου.

Αποσυνδεδεμένος oblivia

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ForEver Shall The Wolf In Me,Desire The Sheep In U
    • Προφίλ
Απ: ΥΠΕΡΚΟΠΩΣΗ ΧΕΡΙΟΥ
« Απάντηση #23 στις: 17/07/08, 03:36 »
Χρυσό μου νιάτο, χαίρε. Μάλλον εκφράστηκα εσφαλμένα. Η λύση είναι αυτή αλλά σχεδόν πότε δεν ακολουθώ την λύση που μου παρουσιάζουν ως τη μόνη μου επιλογή. Πάντως,εμένα κάτι περίεργες κρέμες από μπαχάμα χαμα κ γενικά φυτικές μου ανακουφίζαν τον πόνο κ μπόρεσα μετά από δύο μήνες να βαρεσω παλαμάκια καθότι είχα φτάσει να πονάω ως τα μέσα του μπράτσου κ είχα σχεδόν παράλυτο χέρι. Μαμησε τα εποχές..περίοδο πανελλαδικών..
Good Girls Go To Heaven
Bad Girls Go EVERYWHERE!!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
9494 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/06, 12:19
από Fys
7 Απαντήσεις
4710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/09, 13:16
από Germ1984
9 Απαντήσεις
9976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/12, 03:42
από mhts4k0s
8 Απαντήσεις
4825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 01:09
από Panos the Greek
10 Απαντήσεις
7411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:44
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
7331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/12, 14:39
από Iranon
0 Απαντήσεις
11923 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/18, 10:33
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
2639 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/21, 17:44
από Ioannis Anastassakis