Αποστολέας Θέμα: Συνδεσμολογία για H/B και S/C  (Αναγνώστηκε 14231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« στις: 08/09/18, 22:53 »
Έχω - επιτέλους - πάρει στα ζεστά την αναμόρφωση μιας διαλυμένης εδώ και χρόνια κιθάρας, η οποία με τη βοήθεια ενός φίλου είναι στα τελευταία βήματα, στα ηλεκτρικά.

Ο συνδυασμός 1 HB, 1 SC, 1 Vol, 1 Tone με coil split pot και διακόπτη τύπου Gibson με δυσκόλεψε, μιας και δεν κατάφερα να βρω διάγραμμα που να δείχνει ακριβώς αυτό που θέλω. Στην πραγματικότητα ο SC είναι stack HB σε μέγεθος μονού που δεν μπορεί να γίνει split, οπότε τον αναφέρω ως μονό, αν και συνήθως συνδέεται σε 500k pot.

Το πλησιέστερο διάγραμμα είναι αυτό, που όμως έχει και phase στο 2ο push-pull. Αν έχω διαβάσει το διάγραμμα σωστά το phase είναι στο Vol (το πιο αριστερά) και το split (αυτό που με ενδιαφέρει) είναι στο tone, όμως δεν είμαι σίγουρος. Επιπλέον τι τροποποιήσεις χρειάζονται στο διάγραμμα για να κάνει αυτό που θέλω; Μάλλον κάποια καλώδια αντί να πάνε στον διακόπτη του Vol πάνε στην πλάτη του pot, αλλά ποια; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ!
EDITΞέχασα κι αυτό, που και πάλι δεν είναι ακριβώς, ίσως είναι πιο κοντά όμως. Υπόψη ότι το trial and error δεν παίζει, επειδή δεν το 'χω καθόλου με τις κολλήσεις. Θα μου βγει που θα μου βγει η ψυχή να το τελειώσω, άμα αρχίσω και τις δοκιμές... κάηκα!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/18, 23:06 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #1 στις: 09/09/18, 02:19 »
Το πλησιέστερο διάγραμμα είναι αυτό, που όμως έχει και phase στο 2ο push-pull. Αν έχω διαβάσει το διάγραμμα σωστά το phase είναι στο Vol (το πιο αριστερά) και το split (αυτό που με ενδιαφέρει) είναι στο tone, όμως δεν είμαι σίγουρος.


Σωστά. Στο αριστερό αν δεις έχει Χ, γυρνάει τα καλώδια ανάποδα, οπότε αλλάζει τη φάση, και στο δεξί, στέλνει το black & white στη γη, και το ακυρώνει...

Παράθεση
Επιπλέον τι τροποποιήσεις χρειάζονται στο διάγραμμα για να κάνει αυτό που θέλω; Μάλλον κάποια καλώδια αντί να πάνε στον διακόπτη του Vol πάνε στην πλάτη του pot, αλλά ποια; Καμιά ιδέα;

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα... Θες μόνο split, χωρίς την αντιστροφή φάσης;

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #2 στις: 09/09/18, 02:44 »
Ακριβώς, θέλω μόνο split... προς το παρόν τουλάχιστον!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #3 στις: 09/09/18, 03:08 »
Ακριβώς, θέλω μόνο split... προς το παρόν τουλάχιστον!
Ωραία.Εχεις σχεδιάγραμμα της τρέχουσας συνδεσμολογίας;
Το μόνο που πρέπει να προσθέσεις είναι ένα switch που θα στέλνει στη γη το ένα coil.


Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #4 στις: 09/09/18, 08:15 »
Έχω - επιτέλους - πάρει στα ζεστά την αναμόρφωση μιας διαλυμένης εδώ και χρόνια κιθάρας, η οποία με τη βοήθεια ενός φίλου είναι στα τελευταία βήματα, στα ηλεκτρικά.

Ο συνδυασμός 1 HB, 1 SC, 1 Vol, 1 Tone με coil split pot και διακόπτη τύπου Gibson με δυσκόλεψε, μιας και δεν κατάφερα να βρω διάγραμμα που να δείχνει ακριβώς αυτό που θέλω. Στην πραγματικότητα ο SC είναι stack HB σε μέγεθος μονού που δεν μπορεί να γίνει split, οπότε τον αναφέρω ως μονό, αν και συνήθως συνδέεται σε 500k pot.

Το πλησιέστερο διάγραμμα είναι αυτό, που όμως έχει και phase στο 2ο push-pull. Αν έχω διαβάσει το διάγραμμα σωστά το phase είναι στο Vol (το πιο αριστερά) και το split (αυτό που με ενδιαφέρει) είναι στο tone, όμως δεν είμαι σίγουρος. Επιπλέον τι τροποποιήσεις χρειάζονται στο διάγραμμα για να κάνει αυτό που θέλω; Μάλλον κάποια καλώδια αντί να πάνε στον διακόπτη του Vol πάνε στην πλάτη του pot, αλλά ποια; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ!
EDITΞέχασα κι αυτό, που και πάλι δεν είναι ακριβώς, ίσως είναι πιο κοντά όμως. Υπόψη ότι το trial and error δεν παίζει, επειδή δεν το 'χω καθόλου με τις κολλήσεις. Θα μου βγει που θα μου βγει η ψυχή να το τελειώσω, άμα αρχίσω και τις δοκιμές... κάηκα!  ;D

http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/1h1virtualv1v1ppsplittone_3w_all.pdf
είναι ακριβως η περίπτωση σου μόνο που εδώ σπλιτάρει και τον noiseless neck, καθότι οι συγκεκριμένοι dimarzio (Area/HS/etc) έχουν 4 καλώδια. Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αγνοήσεις το neck (black & white) στο push/pull που δείχνει το σχεδιάγραμμα και είσαι έτοιμος!
οσον αφορά δυσκολία, δεν νομίζω να σε παιδέψει, απλά τρίψε με γυαλόχαρτο εκει που θα κολήσεις, τα push/pull pots έχουν λεία επιφάνεια/lugs.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/18, 08:20 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #5 στις: 09/09/18, 10:44 »
Ωραία, αυτό θα δουλέψει! Δεν τα κοίταξα αυτά επειδή δεν ήξερα τι είναι οι Area/VV... και έψαχνα άδικα.Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #6 στις: 12/09/18, 00:34 »
ΟΚ τελικά ακολούθησα το άλλο σχέδιο του Dimarzio ως προς τα χρώματα των καλωδίων επειδή ο ΗΒ δεν έχει πράσινο (έχει 3 + shielding). Έκανα τις συνδέσεις που φαίνονται παρακάτω. Δουλεύουν όλα ΟΚ (σπλιτάρει και επιλέγει μαγνήτες), όμως δε δουλεύει το tone, δεν έχει καμιά διαφορά. Η αλήθεια είναι ότι δεν ασχολήθηκα καθόλου με τον πυκνωτή, έβαλα τον ίδιο που είχε η κιθάρα όταν ήταν μόνο με τον ΗΒ και δούλευε κανονικά.Υπάρχει κάποιο λάθος στις συνδέσεις μου; Καμιά ιδέα;
Ευχαριστώ.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/18, 00:36 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #7 στις: 12/09/18, 01:15 »
Αποσύνδεσε πυκνωτή και τη γη από το 1 πόδι του ποτενσιόμετρου του tone και μέτρα 1 & 2 και 2 & 3 με πολύμετρο την αντίσταση τους. Αλλάζει όσο αλλάζεις το ποτενσιόμετρο;


Αν είναι 250kΩ, θα πρέπει να παίρνεις στον ένα συνδυασμό (πχ 1 & 2) από 0-250 και στον άλλο (πχ 2 & 3) 250-0.
Στο 1 & 3 θα πρέπει να παίρνεις 250kΩ σταθερά.
Μπορεί να χάλασε το ποτ, η συνδεσμολογία όπως την βλέπω στο σχέδιο σωστή είναι.
Τσέκαρε επίσης ότι δεν υπάρχει βραχυκύκλωμα, έπεσε πχ λίγη κόλληση και κάποια από τα 2 pins του pot ακουμπάνε στη γη ή όταν μπει στο καπάκι βρίσκει κάνα pin στο shieldIng της κιθάρας κι έχεις την ίδια συμπεριφορά...

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #8 στις: 12/09/18, 22:49 »
ΟΚ, λύθηκε το θέμα με το tone, να 'σαι καλά vegos!Ένα φτιάχνω δυο βγαίνουν πάντως. Δουλεύει μεν το tone, αλλά κόβει μόλις φτάσει στο 1, σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή δεν κάνει τίποτα. Μάλλον πρέπει να παίξω λίγο με τη χωρητικότητα του πυκνωτή.

Επιπλέον, όταν υποτίθεται ότι σπλιτάρει ο HB δεν πρέπει όταν ακουμπάμε κάτι μεταλλικό στους πόλους του ενός πηνίου να μην ακούγεται τίποτα; Εδώ ο ήχος αλλάζει όμως και τα δυο πηνία φαίνονται ενεργά, τουλάχιστον κάνουν θόρυβο όταν ακουμπήσει κάτι μεταλλικό. Μπας και έκανα series - parallel αντί για μονό - διπλό;  ??? Ο μαγνήτης ανάμεσα στο κόκκινο και στο μαύρο δίνει 6Κ και στο άσπρο και shielding πάλι 6k. Κόκκινο-shielding δίνει 12k.

Τα φώτα σας παρακαλώ  ;D

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #9 στις: 12/09/18, 23:04 »
ΟΚ, λύθηκε το θέμα με το tone, να 'σαι καλά vegos!Ένα φτιάχνω δυο βγαίνουν πάντως. Δουλεύει μεν το tone, αλλά κόβει μόλις φτάσει στο 1, σε όλη την υπόλοιπη διαδρομή δεν κάνει τίποτα. Μάλλον πρέπει να παίξω λίγο με τη χωρητικότητα του πυκνωτή.

Επιπλέον, όταν υποτίθεται ότι σπλιτάρει ο HB δεν πρέπει όταν ακουμπάμε κάτι μεταλλικό στους πόλους του ενός πηνίου να μην ακούγεται τίποτα; Εδώ ο ήχος αλλάζει όμως και τα δυο πηνία φαίνονται ενεργά, τουλάχιστον κάνουν θόρυβο όταν ακουμπήσει κάτι μεταλλικό. Μπας και έκανα series - parallel αντί για μονό - διπλό;  ??? Ο μαγνήτης ανάμεσα στο κόκκινο και στο μαύρο δίνει 6Κ και στο άσπρο και shielding πάλι 6k. Κόκκινο-shielding δίνει 12k.

Τα φώτα σας παρακαλώ  ;D
κανονικό (όχι σπλιτ) πόση αντισταση μετράς στον humbucker (με το vol στο 10) ? (περίπου 12Κ θα έπρεπε )
σπλιτ πόση αντισταση μετράς στον humbucker (με το vol στο 10) ? (περίπου 6Κ θα έπρεπε)

περι series/parallel το σχέδιο είναι πιο πολύπλοκο, σίγουρα έκανες σπλιτ  :)
οσον αφορά το tone, μάλλον θέλει 250άρι πότ. Το 500 του είναι πολύ. Με την χωρητικότητα του πυκνωτή μεταβάλεις την συμπεριφορά με το tone στο 0. Αν σου αρέσει ο ήχος με το tone στο 0, απλά έρχεται πολύ νωρίς, (στο 1) τότε αλλάζεις ποτενσιόμετρο.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #10 στις: 12/09/18, 23:08 »
Ακούγεται, αλλά πιο χαμηλά. Στο ίδιο πλαίσιο "πατάνε" κι οι δύο μαγνήτες οπότε περνάει το τσακ.
Για να τσεκάρεις αν το split δουλεύει σωστά, ξεκόλλα την έξοδο από το switch που πάει στο ακριανό pin του volume, και μέτρα εκεί αντίσταση με τη γη, δοκιμάζοντας τις διάφορες θέσεις.

Ξεκόλλα το όμως, γιατί αλλιώς θα πάρεις μέτρηση με την αντίσταση των δύο pots και δεν θα είναι πραγματική.


Τσέκαρε επίσης (παθών, γι' αυτό το λέω) ότι ΔΕΝ βρίσκει σε κάνα shielding το pot/pushpull/switch/whatever.
Εγώ την πάτησα έτσι. Ενώ όλα έπαιζαν όπως πρέπει στον αέρα, μόλις τα έβαζα επάνω δεν δούλευε τίποτα. Τελικά κάπου ακούμπαγαν οι επαφές του pushpull και καπούτ όλα...

Τέλος για το tone, τσέκαρε αρχικά με πολύμετρο χωρίς πυκνωτή ότι δουλεύει σωστά το ίδιο το pot.
Αν αυτό είναι ΟΚ, πας στα επόμενα βήματα.

Ξεκίνα με τον default πυκνωτή που είχες πριν, να επιβεβαιώσεις ότι όλα δουλεύουν ΟΚ (δεν υπάρχει κάποιο άλλο λάθος κλπ).Γενικά τα ποτενσιόμετρα χαλάνε για πλάκα. Πυκνωτής σε κιθάρα δε νομίζω να χαλάσει ποτέ...
ΥΓ
Δες αυτό που λέει ο panixgr, 250kΩ είναι μάλλον καλύτερο για το tone.

Τέλος για tone βάζουμε συνήθως linear, για volume logarithmic. Δεν θυμάμαι ποια είναι τα Α ή Β, πάντα τα έμπλεκα  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/18, 23:11 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #11 στις: 13/09/18, 20:46 »

Ξεκόλλα το όμως, γιατί αλλιώς θα πάρεις μέτρηση με την αντίσταση των δύο pots και δεν θα είναι πραγματική.

το tone δεν παίζει κανένα ρόλο. Με το vol στο max, μεταξύ jack και pup η μόνη αντίσταση είναι το pup.https://www.amplifiedparts.com/sites/default/files/user_uploaded/pots_drawing_2-2.svg
φαντάσου η αντίσταση μεταξύ σημείων 2 και 3 είναι μηδεν (δηλ vol = max).

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #12 στις: 13/09/18, 21:09 »
Ναι σωστά, το 2 & 3 θα είναι σαν να μην υπάρχει, αλλά το 1 & 2 (η γη) θα έχει + τα kΩ του ποτενσιόμετρου αν δεν κάνω κάτι λάθος...
Οπότε η μέτρηση θα είναι αντίσταση μαγνήτη παράλληλα με αντίσταση ποτενσιόμετρου.
Συνολική αντίσταση = (αντίσταση μαγνήτη * αντίσταση ποτενσιόμετρου)/(αντίσταση μαγνήτη + αντίσταση ποτενσιόμετρου)

Πολύ χοντρικά, με 12kΩ μαγνήτη και 250kΩ ποτενσιόμετρο θα πάρεις (12*250)/(12+250) = 3000/262 = 11.45kΩ.
Επίσης είναι λίγο περίεργη η συμπεριφορά, καθώς μέχρι τη μέση ανεβαίνει και μετά ξανακατεβαίνει η αντίσταση που μετράς μετά το pot.
Πρακτικά, έχει δίκιο, αν δεν βγάλεις τίποτα και τα μετρήσεις όπως λες θα καταλάβεις αμέσως αν είναι μονός ή διπλός γιατί θα έχεις περίπου τα μισά.
Εγώ θα το ξεκόλλαγα γιατί θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι όλα είναι ΟΚ και δεν έχει και κάποιο πρόβλημα στα pot είτε του volume είτε του tone...
Edit:
Γι' αυτήν ακριβώς την συμπεριφορά παίζει ρόλο η τιμή του ποτενσιόμετρου, αν θα είναι 250kΩ ή 500kΩ ή και μεγαλύτερη/μικρότερη.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/18, 21:37 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #13 στις: 13/09/18, 21:39 »
@Βραζίλης  έχει ένα θέμα τελευταία με τα CR/LF το forum.
Δεν καταλαβαίνει σωστά τις αλλαγές γραμμών.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #14 στις: 13/09/18, 21:39 »
Ναι σωστά, το 2 & 3 θα είναι σαν να μην υπάρχει, αλλά το 1 & 2 (η γη) θα έχει + τα kΩ του ποτενσιόμετρου αν δεν κάνω κάτι λάθος...
Οπότε η μέτρηση θα είναι αντίσταση μαγνήτη παράλληλα με αντίσταση ποτενσιόμετρου.
Συνολική αντίσταση = (αντίσταση μαγνήτη * αντίσταση ποτενσιόμετρου)/(αντίσταση μαγνήτη + αντίσταση ποτενσιόμετρου)

Πολύ χοντρικά, με 12kΩ μαγνήτη και 250kΩ ποτενσιόμετρο θα πάρεις (12*250)/(12+250) = 3000/262 = 11.45kΩ.
Επίσης είναι λίγο περίεργη η συμπεριφορά, καθώς μέχρι τη μέση ανεβαίνει και μετά ξανακατεβαίνει η αντίσταση που μετράς μετά το pot.
Πρακτικά, έχει δίκιο, αν δεν βγάλεις τίποτα και τα μετρήσεις όπως λες θα καταλάβεις αμέσως αν είναι μονός ή διπλός γιατί θα έχεις περίπου τα μισά.
Εγώ θα το ξεκόλλαγα γιατί θα ήθελα να επιβεβαιώσω ότι όλα είναι ΟΚ και δεν έχει και κάποιο πρόβλημα στα pot είτε του volume είτε του tone...
Edit:
Γι' αυτήν ακριβώς την συμπεριφορά παίζει ρόλο η τιμή του ποτενσιόμετρου, αν θα είναι 250kΩ ή 500kΩ ή και μεγαλύτερη/μικρότερη.

χμμμ αλλα ο πυκνωτής δεν επιτρέπει DC ρεύμα οπότε έχει άπειρη αντίσταση... αρα τα 250 στην φόρμουλα γίνεται άπειρο.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/18, 21:50 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #15 στις: 13/09/18, 22:07 »
χμμμ αλλα ο πυκνωτής δεν επιτρέπει DC ρεύμα οπότε έχει άπειρη αντίσταση... αρα τα 250 στην φόρμουλα γίνεται άπειρο.
Για το volume λέω, το tone δεν το έπιασα καθόλου στην εξίσωση. Φαντάζομαι κι αυτό θα επηρεάζει, αλλά όχι τόσο...
Όσο υπάρχει το ποτενσιόμετρο, πάντα θα έχεις την συνολική του αντίσταση παράλληλα με το μαγνήτη, αφού το 1 πάει στην έξοδο και το 3 στην γη.
Και όπως λες πάντως θα καταλάβει κάποιος αν είναι μονός ή διπλός. Απλά τα kΩ που θα πάρεις δεν θα είναι τα πραγματικά. Θα είναι στο περίπου...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #16 στις: 13/09/18, 22:14 »
σωστο.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #17 στις: 13/09/18, 23:04 »
Κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς έχω κάτι τρεχάματα και δεν μπόρεσα να κάνω όλες τις δοκιμές. Πάντως το pot αν θυμάμαι καλά όταν τα είδα πριν το συνδέσω έλεγε Β, που νομίζω πως είναι το γραμμικό.

Στο μεταξύ διαπίστωσα ότι οι μαγνήτες είναι συνδεμένοι παράλληλα. Ο ΗΒ δίνει (ανάμεσα στην έξοδο του switch και τη γείωση) 11.7Κ διπλός και 5.9 μονός. Ο SC δίνει 2,7Κ και ο συνδυασμός τους 2,2Κ και 1,85Κ! Τις επόμενες μέρες ελπίζω να μπορέσω να ξεκολλήσω το tone και να το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #18 στις: 14/09/18, 08:04 »
Κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς έχω κάτι τρεχάματα και δεν μπόρεσα να κάνω όλες τις δοκιμές. Πάντως το pot αν θυμάμαι καλά όταν τα είδα πριν το συνδέσω έλεγε Β, που νομίζω πως είναι το γραμμικό.

Στο μεταξύ διαπίστωσα ότι οι μαγνήτες είναι συνδεμένοι παράλληλα. Ο ΗΒ δίνει (ανάμεσα στην έξοδο του switch και τη γείωση) 11.7Κ διπλός και 5.9 μονός. Ο SC δίνει 2,7Κ και ο συνδυασμός τους 2,2Κ και 1,85Κ! Τις επόμενες μέρες ελπίζω να μπορέσω να ξεκολλήσω το tone και να το δοκιμάσω.
παράλληλα είναι στην μεσαία θέση, απολύτως φυσιολογικό, επίσης τα νούμερα που παίρνεις συνάδουν με τον τύπο των αντιστάσεων εν παραλλήλω. Εκει που μου φαίνεται λίγο παράξενο είναι στα 2.7K του SC..... χμμμμ μήπως είναι παράλληλα τα πηνία σε αυτόν? έχει σίγουρα 2 καλώδια? Καμια πληροφορία για αυτον τον μαγνήτη?
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/18, 07:29 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συνδεσμολογία για H/B και S/C
« Απάντηση #19 στις: 15/09/18, 01:20 »
Ε, ναι... ανακάλυψα την πενικιλίνη! Για κάποιον λόγο νόμιζα ότι ο συνδυασμός θα δίνει ισχυρότερο σήμα επειδή είναι σε σειρά. Αντέστρεψα τα καλώδια του "μονού" και τελικά φαίνεται πως απλώς ήταν σε αντίθετη φάση και έδιναν έναν περίεργο "λεπτό" ήχο, όχι άσχημο ωστόσο.

Ο SC είναι ένας Vintage Rails SD και συγκεκριμένα το παλιό μοντέλο που έχει 2 καλώδια + shielding. Όντως τα δυο πηνία είναι παράλληλα. Με τα καλώδια που έχει δεν μπορώ να τα βάλω σε σειρά (η νεότερη έκδοση έχει 4 καλώδια και μπορείς να το κάνεις αυτό). Αν κάνω split τότε ακούγονται μόνο οι 3 πάνω ή κάτω χορδές! Το θέμα είναι ότι ο μαγνήτης ακούγεται πολύ χαμηλά σε σχέση με τον HB. Δεν μπορώ να τον σηκώσω (πιστεύω ότι αυτό θα κάνει καλύτερα τα πράγματα) αν δεν σκάψω το σώμα. Θα δοκιμάσω κι έναν απλό SC, αν και φοβάμαι ότι θα έχω θέμα με το 500άρι της έντασης.

Πολύ μπέρδεμα οι customιές τελικά...
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/18, 01:22 από BitCollector »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 14:14
από Jizzzm
10 Απαντήσεις
4699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/09, 18:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 22:11
από theodoropoulos
7 Απαντήσεις
3673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 22:41
από teo_gp
16 Απαντήσεις
6850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 03:11
από brian
10 Απαντήσεις
3850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 23:01
από zeromancer
25 Απαντήσεις
8599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 21:28
από fouskas
1 Απαντήσεις
2314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 22:45
από GEO_ZZZZ
0 Απαντήσεις
2068 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/15, 17:39
από giorgos1990
4 Απαντήσεις
5854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/16, 13:27
από LazyRocker