Αποστολέας Θέμα: Τι θα θέλατε να απαγορευτεί σε δημόσιους χώρους ??  (Αναγνώστηκε 14772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ξεκινήσω με το παραδειγμα του τσιγάρου: Πρέπει να απαγορευτεί γιατί αποδεδειγμένα βλάπτει τους γύρω παθητικούς καπνιστές. Και είναι ενοχλητικό. Οπότε καλά κάνουν και -προσπαθούν- να το απαγορεύσουν. Με την ίδια λογική όμως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ενοχλούνε π.χ:

-Σκυλάδικα σε μέσα μεταφοράς. Ο οδηγός ΚΤΕΛ ή Ταξί δεν έχει το δικαίωμα να καπνίσει εις βάρος των επιβατών. Μπορεί όμως να τους ταξιδεύει πόσες ώρες με soundrack βαρύ μεταμεσονύχτιο σκυλάδικο -εκτέλεση live σε club 25 χιλιόμετρα απο τον πολιτισμό. Το ίδιο κακό είναι να βάλεις και τον σκυλά επιβάτη να ταξιδέψει με soundrack Cannibal Corpse, πιο απίθανο βέβαια, αλλά πάλι για βασανισμό του επιβάτη μιλάμε. Και δεν είναι μόνο οι οδηγοί, τώρα πια έχει γίνει και trendy να βάζεις δυνατά στο βλαχοκινητό σου μουσική χωρίς ακουστικά. Κάθομαι δίπλα σου και δεν μου αρέσει η μουσική σου ρε κοπελιά, γιατί να πρέπει να σου κανω παρατήρηση για να το καταλάβεις ?

- Ιδρωτίλα και απλυσιά, βγάλσιμο παπουτσιών, ή θεόβαρα γυναικεία αρώματα. Προσωπικά -και ξέρω πως δεν είμαι μόνος-, βρίσκω την μυρωδιά βαρβατίλας ή του αρώματος "8κιλά πατσουλί" πιο ενοχλητική από τον καπνό. Με πιο δικαίωμα μπορεί κάποιος να με αναγκάσει να ζαλίζομαι με την ιδρωτίλα του, ή να αναγουλιάζω με τε αρώματα που είναι πιο ενοχλητικά απο λιβάνι στουμπιγμένο στην ρουθούνι μου ? Παρεπιπτόντως (και για να προλάβω ρατσιστικές αντιδράσεις) τα ρεκόρ βρώμας που έχω πετύχει σε δημόσιο χωρο, τα κατέχουνε Ελληναράδες.

- 3ωρες τηλεφωνικές συζητήσεις σε δημόσιους χώρους. Δεν θέλω να ακούω τα οικογενειακά προβλήματα του άλλου. Ούτε τις γλύκες του με το έτερον ήμισι, πόσο μάλλον τους καυγάδες του. Ούτε οτι τι φαγητό περιμένει στο σπίτι τον συνεπιβάτη μου. Μπορεί να θέλω να απολαύσω το ταξίδι μου, να κοιμηθώ, να ακούσω μουσική, οτιδήποτε, αλλα αναγκάζομαι να ακούσω με το ζόρι τα δικά του. Ας απαγορευτεί η συνομιλία μετά απο κάποιο χρονικό όριο επιτέλους. Για να μην αναφερθώ στα ringtones της Βίσση, ή του πράσινου εκτρώματος του Υφαντή σε κάργα ένταση...

-Συζητήσεις για μπάλα, τον χωρισμό της Μενεγάκη κτλ σε 800db . Έχω ακούσει τόσες φορές για τον θρυλικό αγώνα του 67 απο άτομο που γεννηθηκέ το 87. Μου φαίνεται ηλίθιο, και τον λυπάμαι τον τύπο για την ηλιθιότητά του, αλλά περισσότερο λυπάμαι εμένα που το ξανα-ακούω. Δεν μπορεί να ελεγθεί και να ποινικοποιηθεί η θεματολογία μιας συζήτησης, αλλά η ένταση μιας συνομιλιάς σε δημόσιο χώρο μπορεί! Στο κάτω κάτω ρε φίλε δεν μου αρέσει η φωνή σου, και την ακούω απο την άλλη μεριά του μαγαζιού. Σε είδα που κρατούσες την αθλητική/κουτσομπολιστική εφημερίδα/ τις 8 σακούλες του Hondos Center, ψιλιάστικα την φάση και έκατσα όσο πιο μακρυά μπορούσα, αλλά πάλι σε ακούω ρε γμτ..... Είναι απλό: Μην φωνάζεις !!!

Και πριν πει κάποιος οτι το τσιγάρο αντικειμενικά προκαλεί βλάβες, να θυμήσω οτι ο εκνευρισμός/άγχος/αγανάκτηση/καταπίεση απο την παρατεταμένη έκθεση σε περιβάλλον υψηλής ηλιθιότητας, μπόχας και κακογουστιάς, προκαλεί αμέτρητες άλλες σωματικές βλάβες.

Εσείς τι άλλο θα θέλατε να απαγορευτεί ?


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η χουντα ;)
Δε ζουμε μονοι μας σε αυτη τη Γη κι ολα τα παραπανω δεν αποτελουν ενδειξεις δημιουργιας καρκινου του πνευμονα ,καρκινου του συκωτιου ( γιατι εξαλλου, αρκετο αγχος εχουμε απο αλλα 1000 πραγματα που αφορουν εμας, τι θα μας πειραξει εαν ο διπλανος τσακωνεται με τη δικια του ) ή οποιασδηποτε αλλης μορφης αρρωστιας!

Με εξαιρεση τη βαρβατιλα, τα αρωματα και τα δυνατα ringtones ή τη playlist στο διαπασων, δε συμφωνω με τιποτα απο τα παραπανω.

Ακομα και για τον οδηγο του ΚΤΕΛ που οδηγει επι 3 ωρες καθισμενος μεχρι το διαλειμμα των 10 λεπτων -συν το καθαρισμα του λεωφορειου μετα το περας της διαδρομης, συν ο,τι αλλο τυχερο του κατσει- ενδυκνειται να ειναι στη καλυτερη δυνατη κατασταση ψυχολογικα.
Κι αν αυτο θα γινει ειτε με το τσιγαρο ( που συνηθως ανοιγει το παραθυρο ο ανθρωπος, οσες φορες εχω παει καπου με ΚΤΕΛ ), ειτε με τη μουσικη ( που σπανια εχω συναντησει δυνατη μουσικη μεσα σε ΚΤΕΛ ), ειτε με τον οδηγο να κυκλοφορει με μπλουζιτσα "Ολες οι Ξανθιες ειναι χαζες" , δε νομιζω πως μας πειραζει τοσο, οσο με εναν εκνευρισμενο οδηγο που ανα πασα στιγμη θα μας στειλει να συναντησουμε τους προγονους μας στον αλλο κοσμο ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 17/04/10, 14:04 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Η χουντα ;)
Δε ζουμε μονοι μας σε αυτη τη Γη κι ολα τα παραπανω δεν αποτελουν ενδειξεις δημιουργιας καρκινου του πνευμονα ,καρκινου του συκωτιου ( γιατι εξαλλου, αρκετο αγχος εχουμε απο αλλα 1000 πραγματα που αφορουν εμας, τι θα μας πειραξει εαν ο διπλανος τσακωνεται με τη δικια του ) ή οποιασδηποτε αλλης μορφης αρρωστιας!

Με εξαιρεση τη βαρβατιλα, τα αρωματα και τα δυνατα ringtones ή τη playlist στο διαπασων, δε συμφωνω με τιποτα απο τα παραπανω.

Ακομα και για τον οδηγο του ΚΤΕΛ που οδηγει επι 3 ωρες καθισμενος μεχρι το διαλειμμα των 10 λεπτων -συν το καθαρισμα του λεωφορειου μετα το περας της διαδρομης, συν ο,τι αλλο τυχερο του κατσει- ενδυκνειται να ειναι στη καλυτερη δυνατη κατασταση ψυχολογικα.
Κι αν αυτο θα γινει ειτε με το τσιγαρο ( που συνηθως ανοιγει το παραθυρο ο ανθρωπος, οσες φορες εχω παει καπου με ΚΤΕΛ ), ειτε με τη μουσικη ( που σπανια εχω συναντησει δυνατη μουσικη μεσα σε ΚΤΕΛ ), ειτε με τον οδηγο να κυκλοφορει με μπλουζιτσα "Ολες οι Ξανθιες ειναι χαζες" , δε νομιζω πως μας πειραζει τοσο, οσο με εναν εκνευρισμενο οδηγο που ανα πασα στιγμη θα μας στειλει να συναντησουμε τους προγονους μας στον αλλο κοσμο ;)

+1

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ενδιαφέρον κείμενο..Τα φτιαγμένα αυτοκίνητα και οι μηχανές που κάνουν απίστευτο θόρυβο μέσα στη νύχτα επιταχύνοντας είναι το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό. Κάποιος θα πρέπει επιτέλους να βάλει ένα χέρι σε αυτούς τους τύπους που έχουν μπερδέψει το κέντρο μιας πόλης με την Ιmola.
+1 επίσης για τις χαζογκόμενες που μιλάνε αδιάκριτα με τις ώρες στο κινητό μέσα στα ΜΜΜ και είμαστε υποχρεωμένοι να ακούμε τις μπούρδες τους.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H 1-4 διχάλα σε άντρες.Μου προκαλεί μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα.Πραγματικά.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H 1-4 διχάλα σε άντρες.Μου προκαλεί μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα.Πραγματικά.

Ποιά διχάλα βρέ? Δεν κατάλαβα τι εννοείς..

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εσείς τι άλλο θα θέλατε να απαγορευτεί ?
Οι απαγορεύσεις.

H 1-4 διχάλα σε άντρες.Μου προκαλεί μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα.Πραγματικά.
??? τι είναι αυτό?
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος EPALLE

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is Like Jazz, Its Best When You Improvice
    • Προφίλ
    • Myspace website
ολη αυτη η κακογουστια σε στυλ,μουσικη,μοδα κτλπ κτλπ
100 ΧΡΟΝΙΑ ΗΡΑΚΛΗΣ - 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΤΕΓΟΣ

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
H 1-4 διχάλα σε άντρες.Μου προκαλεί μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα.Πραγματικά.

Ποιά διχάλα βρέ? Δεν κατάλαβα τι εννοείς..
Σαγιονάρα εννοεί, σαγιονάρα
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
S.s η 1-1 διχάλα σε γυναίκες τι σου προκαλεί ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτο με τα αρωματα και την βαρβατιλα στο σιγουρο.Απιστευτα ενοχλητικο.Εμενα η βαρβατιλα και απλυσια δεν με ενοχλει τοσο οσο τα 10 κιλα αρωματος ή κολωνιας.Ειναι απιστευτα ενοχλητικο να μπουκωνεις απο αυτο το πραγμα.Οκ ρε φιλε/φιλη θες να μυριζεις ωραια μην κανεις και μπανιο με την κολωνια.Βρωμαει πραγματικα απο καποια στιγμη και μετα

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
H 1-4 διχάλα σε άντρες.Μου προκαλεί μεγάλα ψυχολογικά προβλήματα.Πραγματικά.

Xαχαχαχα...s.s., αυτο παιζει να ειναι το μονο πραγμα στο οποιο συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου...;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Και γω τετοιες εχω παντως..εχασα τη κλασικη ΠΑΝΤΟΦΛΑ λογω αερα στισ περσυνες διακοπες και αναγκαστηκα. :(
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και γω τετοιες εχω παντως..εχασα τη κλασικη ΠΑΝΤΟΦΛΑ λογω αερα στισ περσυνες διακοπες και αναγκαστηκα. :(
Tέλεια!Ψήσου να τις φορέσεις απόψε.Θα έχει τρελή ζέστη.
Χοληδόχε αν και κάτι πιάνω διευκρίνησε λίγο παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Xαχαχαχα...s.s., αυτο παιζει να ειναι το μονο πραγμα στο οποιο συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου...;D

Βγηκε ταινια για το 2012...Πηρε πρωταθλημα ο ΠΑΟ 2 αγωνιστηκες πριν απο το τελος.
Πηρε κουπα ο ΟΣΦΠ στο μπασκετ.
ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ο Kamelot με τον SS. Τι αλλο περιμενετε??
Μετανοειτε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...!!!


Αποσυνδεδεμένος skiaxtro

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ


- Ιδρωτίλα και απλυσιά, βγάλσιμο παπουτσιών, ή θεόβαρα γυναικεία αρώματα. Προσωπικά -και ξέρω πως δεν είμαι μόνος-, βρίσκω την μυρωδιά βαρβατίλας ή του αρώματος "8κιλά πατσουλί" πιο ενοχλητική από τον καπνό. Με πιο δικαίωμα μπορεί κάποιος να με αναγκάσει να ζαλίζομαι με την ιδρωτίλα του, ή να αναγουλιάζω με τε αρώματα που είναι πιο ενοχλητικά απο λιβάνι στουμπιγμένο στην ρουθούνι μου ? Παρεπιπτόντως (και για να προλάβω ρατσιστικές αντιδράσεις) τα ρεκόρ βρώμας που έχω πετύχει σε δημόσιο χωρο, τα κατέχουνε Ελληναράδες

Συμφωνώ.

Με όλα τ΄άλλα εφόσον δεν μπορώ να τ΄αποφύγω απλά κοιτάω τη θετική τους πλευρά (εξαιρείται το τσιγάρο).
Είναι τρόποι να ξεφύγει κανείς απ΄τις σκέψεις του, τους προβληματισμούς του. Έχω ρίξει απίστευτο γέλιο ακούγοντας συνομιλία συνεπιβάτη στο λεωφορείο, κάνοντας ένα διάλειμμα απ΄τα δικά μου. (Βέβαια αν ο συνεπιβάτης μιλάει άγνωστη γλώσσα είναι λίγο σπαστικό, αλλά και τι να κάνεις?)






Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Εμένα με ενοχλούν οι τύποι με τα ροζ μπλουζάκια. Επομένως λέω να απαγορεύσουμε όλα τα ροζ μπλουζάκια να φοριούνται δημόσια. Θες ροζ κύριως? Στο σπίτι σου μέσα να σε καμαρώνει η γάτα σου.
Επίσης να απαγορευτεί στις γυναίκες να φοράνε μπλούζες. Με ενοχλεί η θέα γυναίκας με ρούχα, θα έπρεπε σε όλα τα ΜΜΕ όλες να κυκλοφορούν γυμνόστηθες, ή έστω με μπικίνι. Γιατι να πρέπει να βλέπω την κακογουστιά της κάθε μίας? Αν έχεις κάτι δείξτο. Επίσης να απαγορευτούν οι γέροι στα ΜΜΕ. Περπατάνε πολύ αργά, κάνουν 200 ώρες να ανέβουν και πιάνουν όλα τα καθίσματα πάντα. Στο κάτω κάτω που θέλουν να πάνε? Δουλεύουν? Δεν δουλεύουν, άρα σπίτι σου κύριως στην τηλεόραση σου.


Πέρα απο την πλάκα τώρα. Μήπως το έχουμε ξευτιλίσει λίγο? Τι πάει να πει "τι άλλο θες να απαγορευτεί"? Για να "απαγορέψεις" κάτι θα πρέπει να έχεις σοβαρά κριτήρια και κίνητρα. Δεν είναι δυνατόν κάθε τι που ενοχλεί τον καθένα να ζητάει και να το απαγορεύσουν. Ας έβαζες θέμα "τι σας ενοχλεί στους δημόσιους χώρους". Η λογική του να απαγορεύουμε τα πάντα ειναι τραγική και είτε το θέλετε είτε όχι ρατσιστική. Λίγο έλεος.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Πωωω εισαι χαζος..Χιουμορ εσεις οι απλυτοι δεν εχετε τελος παντων? ;D

Εγω θα ηθελα να απαγορευτουν τα ταξι..Δυστηχως οι ταξιτζηδες αποτελουν την χειροτερη κατηγορια επαγγελματιων για εμενα απο παρα πολλες αποψεις και το χειροτερο ειναι οτι τους βλεπεις συνεχως και παντου(οχι οπως εναν οικονομολογο πχ).Μετριοπαθεις αποψεις που λενε οτι δεν ειναι ολοι οι ιδιοι πετιουνται δυστηχως στον καλαθο αχρηστων αφου η συντριπτικη πλειοψηφια τους με επαληθευει.Εκτος αυτου αν απαγορευτουν τα ταξι θα υπαρχει και ενα σοβαρο κινητρο να βελτιωθουν τα ΜΜΕ και ειδικα τα λεωφορεια.Θα μου πειτε,τι θα γινει με την ανεργια που θα προκυψει απο την διαλυση του κλαδου?Προτεινω να εισαχθουν στις ομαδες δρομου Διας της αστυνομιας ωστε να εχουμε 2 σε 1 με αποτελεσμα περισσοτερη ασφαλεια και ως οδηγος(απο την ελλειψη ταξιτζηδων) και ως πεζος(απο την παρουσια καγκουρων)

Χωρις παρεξηγηση στους ταριφες φιλους μας ε :)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Πωωω εισαι χαζος..Χιουμορ εσεις οι απλυτοι δεν εχετε τελος παντων? ;D

Εγω θα ηθελα να απαγορευτουν τα ταξι..Δυστηχως οι ταξιτζηδες αποτελουν την χειροτερη κατηγορια επαγγελματιων για εμενα απο παρα πολλες αποψεις και το χειροτερο ειναι οτι τους βλεπεις συνεχως και παντου(οχι οπως εναν οικονομολογο πχ).Μετριοπαθεις αποψεις που λενε οτι δεν ειναι ολοι οι ιδιοι πετιουνται δυστηχως στον καλαθο αχρηστων αφου η συντριπτικη πλειοψηφια τους με επαληθευει.Εκτος αυτου αν απαγορευτουν τα ταξι θα υπαρχει και ενα σοβαρο κινητρο να βελτιωθουν τα ΜΜΕ και ειδικα τα λεωφορεια.Θα μου πειτε,τι θα γινει με την ανεργια που θα προκυψει απο την διαλυση του κλαδου?Προτεινω να εισαχθουν στις ομαδες δρομου Διας της αστυνομιας ωστε να εχουμε 2 σε 1 με αποτελεσμα περισσοτερη ασφαλεια και ως οδηγος(απο την ελλειψη ταξιτζηδων) και ως πεζος(απο την παρουσια καγκουρων)

Χωρις παρεξηγηση στους ταριφες φιλους μας ε :)

Πολύ καλά τα λες Κιράτζο,αλλά ακόμα καλύτερα τα λένε οι n carkade στο

Ψόφος στην κίτρινη φυλή,
ΑντιΤΑΡΙφα

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης θα ήθελα να εξαφανιστούν από τον χάρτη οι παρέες ΚΥΠΡΙΩΝ.Μου προκαλούν έντονη ζαλάδα και τάση προς έμετο.
Θα στείλω και μια οργισμένη επιστολή αναγνώστη στο τροκτικό σχετικά.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και ηρθε η ωρα να μεταφερθει το θεμα εκει που του αξιζει!

Λυπαμαι, αλλα αναμεσα στις διχαλες σαγιοναρες και στις 1/4, παρατηρηθηκαν και σχολια κατα επαγγελματων που δυστυχως ή ευτυχως πρεπει να υπαρχουν, εθνικοτητων που σιγουρα θα θιχτουν απο τη συζητηση ( γιατι οπως φαινεται ξεχναμε πως χαρη στο κυπριακο κρατος ενα χωριο στην Ηλεια εγινε ολοκαινουριο, ενω το ελληνικο κρατος ακομα να φτιαξει τα υπολοιπα χωρια ) και μιας χουντικης γενικα προσεγγισης για το πως θα θελαμε να ειναι ο δικος μας κοσμος ( οι απαγορευσεις μας ), ξεχνωντας πως γυρω μας υπαρχουν αλλοι 9.999.999 ανθρωποι που συμβιωνουν μαζι μας!
 
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
HMΑΡΤΟΝ!!!! Δεν θα επικαλεστω το χιουμορ φυσικα μιας και το τι ειναι αστειο μεταξυ ανθρωπων εντελως διαφορετικων ανθρωπων(σε ολα τα επιπεδα) ειναι τελικα υποκειμενικο αλλα το οτι ειναι ενα χαλαρο θεμα που γραφουμε βλακειες...I love politivally correct threads ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μπορεις να ρισκαρεις ομως το γεγονος πως ενας περαστικος ή καποιο μελος που βιωνει λιγο πιο εντονα το εθνικο στοιχειο ( αναφερομαι στο κακογουστο αστειο για τους Κυπραιους ) μπορει να μην καταννοησει το αστειο και να το θεωρησει προσβλητικο;

Το ιδιο βεβαια ισχυει και για εναν επαγγελματια που μπορει να ειναι οδηγος ταξι, ΚΤΕΛ, ή οτιδηποτε αλλο και μετα απο 18 ωρες στο τιμονι να βρισκει ενα τετοιο θεμα που λιγο πολυ, μεσα στην αστειοτητα του θεματος, του απαγορευουν την υπαρξη του επειδη μια μεριδα οδηγων του επαγγελματος του οδηγουν επικινδυνα!

Σαφως και να υπαρχει χιουμορ ( πχ για τη διχαλη που το πηρατε ολοι επ'ωμου ) οχι ομως οταν ξεπερναει τα ορια της ευπρεπειας! Εδω φτασαμε να κατηγορουμε κοινωνικες ομαδες ( που οταν αργουμε να παμε καπου εχουμε αναγκη, εκτος εαν εσεις δεν παιρνετε ποτε ταξι ) και εθνοτητες, χωρις να ειμαστε σιγουροι εαν η συζητηση αυτη θα μεινει μεταξυ μας!

Και ξερετε απο πρωτο χερι πως ο γραπτος λογος ειναι ουδετερος, ευκολα παρεξηγησιμος και πολλες φορες μη κατανοητος απο τους γυρω σας!

Γι'αυτο, εφοσον το θεμα ειναι αναλαφρο, παραμενει εδω μιας κι ο καδος εχει οντως μια απαγορευση! Εξαλλου το θεμα εξαρχης το ειχα αναφερει ως "χουντικο" γιατι μπορει οι συμμετεχοντες να το πηρατε ελαφρα ( και καλα κανατε, εστω κι αν ξεφυγατε ) , ομως ο δημιουργος του δε νομιζω πως ηταν τοσο....χιουμοριστας... ;)

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Οι μαλ***ες

- Ιδρωτίλα και απλυσιά, βγάλσιμο παπουτσιών, ή θεόβαρα γυναικεία αρώματα. Προσωπικά -και ξέρω πως δεν είμαι μόνος-, βρίσκω την μυρωδιά βαρβατίλας ή του αρώματος "8κιλά πατσουλί" πιο ενοχλητική από τον καπνό. Με πιο δικαίωμα μπορεί κάποιος να με αναγκάσει να ζαλίζομαι με την ιδρωτίλα του, ή να αναγουλιάζω με τε αρώματα που είναι πιο ενοχλητικά απο λιβάνι στουμπιγμένο στην ρουθούνι μου ? Παρεπιπτόντως (και για να προλάβω ρατσιστικές αντιδράσεις) τα ρεκόρ βρώμας που έχω πετύχει σε δημόσιο χωρο, τα κατέχουνε Ελληναράδες.

Επί αυτού: Θυμάμαι σαν σήμερα ένα απόγευμα του Σεπτέμβρη(Καλά, την ημερομηνία δε τη θυμάμαι). Σα καλό παιδι πήρα το λεωφορείο απο τη Πολυτεχνειούπολη, να πάω σπίτι μου. Με μια λεπτομέρεια.Εζεχνα. Οχι αστεία, οχι κουραφέξαλα. ΒΡΩΜΟΥΣΑ. Δεν ήμουν ιδρωμένος, ο ιδρώτας είχε μουλιάσει τα ρούχα μου και είχε στεγνώσει.7-8 φορές. Τα χέρια μου? Μέσα στη βρωμιά και τη μαυρίλα. Τα μούτρα μου? Μέσα στη βρωμιά και τη μαυρίλα. Τα μούτρα των καημένων συνεπιβατών? Σιχασιά. Εβλεπα ανθρώπους να με κοιτάνε και να σιχαίνονται. Τους κοίταζα και γυρίζαν αλλού το κεφάλι.

Αλλα δε με ένοιαξε ουδεμία στιγμή. Ξέρεις γιατί? Γιατι γύρναγα απο μια μέρα αναδάσωσης, βάζοντας δεντράκια. Οπότε να πάνε στο διάολο αυτοί και οι ευαίσθητες μυτούλες τους. Δε ξέρεις τι κουβαλάει ο καθένας. Σύμφωνείς Mikeus wannabe?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Η δημοσίευση τέτοιων θεμάτων...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/