Αποστολέας Θέμα: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ DIGITECH GNX-4  (Αναγνώστηκε 2891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ DIGITECH GNX-4
« στις: 06/12/09, 14:22 »
βρηκα αυτη την πεταλιερα σε μια αγγελια......πωλειται 200 ευρω μονο......απο οτι εψαξα στο νετ η πεταλιερα αυτη εχει 491 ευρω να και το λινκ http://www.euri.gr/online/index.php?target=products&product_id=30502


λοιπον θα ηθελα την βοηθεια σας και την γνωμη σας για αυτην την πεταλιερα αν την εχει καποιος να μου πει τα αρνητικα και τα θετικα της.....για να προχωρησω στην αγορα της αφου βεβαια την δοκιμασω....η κιθαρα μου ειναι fender strat USA kai o amp einai 50W marshall λαμπα.....περιμενω τις γνωμες σας ευχαριστω.....

βαζω και 3 βιντεακια για να την ακουσετε και εσεις....






Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ DIGITECH GNX-4
« Απάντηση #1 στις: 06/12/09, 15:46 »
Λοιπον φιλε την εχει ενας φιλος μου αυτη την πεταλιερα, την ειχε παρει αυτος πριν κανα χρονο και κατι 250 ευρα και αυτο ηταν για τοτε παρα πολυ καλη προσφορα!!
Οσο για τον ηχο, δεν ξερω τι ειδους μουσικη παιζεις, να ξερεις οτι ειναι αρκετα ψηφιακος ηχος..σε αλλους αρεσει πολυ αυτο βεβαια!!Αν παιζεις τα βαρια οπως πχ Metal Core, Death, Super Polyrythmic uber Crazy Power Metal, τοτε νομιζω οτι ειναι οτι πρεπει και ειδικα με 200 ευρω!! (αυτα παιζει και ο φιλος μου :P)
Να επισημανω και το Looper που εχει πανω, το οποιο μπορεις να το χρησιμοποιησεις και για ηχογραφηση, το οποιο ειναι παρομοιο του JamMan που μονο του κοστιζει 250 ευρω κοντα..!!Με μια καρτα 2gb μπορεις να ηχογραφεις για πανω απο 6 ωρες!!

Σαν ευκαιρια μου φαινεται πολυ καλη για τοσα λεφτα που τη βρισκεις..αλλα αν δεν ειναι το υφος σου τοτε δεν αξιζει..

ΥΓ: Να μην ξεχασω να σου πω οτι εχει παααρα πολλα κουμπια πανω, προσωπικη μου αποψη οτι οσα πιο πολλα κουμπια εχει ενα μηχανημα τοσο πιο δυσχρηστο, ζωντανη αποδειξη η GNX-4 που ειναι αρκετα δυσκολη στον χειρισμο :)!!
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ DIGITECH GNX-4
« Απάντηση #2 στις: 06/12/09, 18:22 »
ναι εχετε δικιο ξεχασα να αναφερω το ειδος της μουσικης που παιζω......ειμαι τρελος για iron maiden,metallica,dream theater,black label society,blind guardian,symfony x kai polla alla...οποτε το στυλ ειναι heavy metal-progressive-power....αυτα...βεβαια αυτο που θα ηθελα παντα ειναι να φτιαξω εναν ηχο σαν του Jon Ryan Schaffer(demons and wizards) και του Michael James Romeo(symfony x)οσοι εχουν ακουσει αυτους τους 2 θα καταλαβουν οσοι δεν εχουν ακουσει ας ακουσουν...εχουν απιστευτο ηχο.....αν καταφερο ποτε κατι τετοιο δεν θα θελω τπτ αλλο μετα

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ DIGITECH GNX-4
« Απάντηση #3 στις: 06/12/09, 19:31 »
Tην GNX-4 μπορείς να τη βρεις καινούργια αρκετά φτηνότερα από 490 Ευρώ στο DV247. Πάντως για 200 Ευρώ νομίζω ότι είναι μεγάλη ευκαιρία, αν βρίσκεται σε καλή κατάσταση

Είχα παλιότερα την GNX-1 η οποία νομίζω ότι ήταν πολύ καλή για τα λεφτά της. Ακόμα και αυτό το μοντέλο όμως ήταν αρκετά πολύπλοκο στις διάφορες λειτουργίες του και όχι ιδιαίτερα εύχρηστο, τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα. Η GNX-4 είναι ουσιαστικά ένα recording station, αφού έχει το ενσωματωμένο οκτακάναλο digital recorder, looper, drum machine με midi compatibility, προενίσχυση για μικρόφωνο, stereo line inputs, και δυνατότητα αποθήκευσης σε Compact Flash memory card, δηλαδή όλα όσα χρειάζεσαι για ένα home recording κλπ. Όσο για τα εφφέ και τις προσομοιώσεις, δεν νομίζω ότι είναι άσχημα, αν και φυσικά την ψηφιακή χροιά δεν θα την αποφύγεις. Το μεγάλο της πλεονέκτημα σε αυτό τον τομέα είναι η δυνατότητα για amp warping, δηλαδή συνδυασμού δύο οποιωνδήποτε προσομοιώσεων σε οποιαδήποτε αναλογία προκειμένου να φτιάξεις ένα hypermodel, δηλαδή ένα εντελώς καινούργιο μοντέλο ενισχυτή. Aυτό ουσιαστικά σού δίνει άπειρες δυνατότητες για να φτιάξεις καινούργιους ήχους. Είχα περάσει αρκετές ώρες με τη GNX-1 εξερευνώντας αυτό το χαρακτηριστικό και μπορώ να πω ότι ορισμένες φορές οι ήχοι που έπαιρνα από το μηχάνημα ήταν πολύ ενδιαφέροντες και πρωτότυποι.

Εν κατακλείδι, αν θέλεις κάτι για ηχογραφήσεις, πιστεύω ότι θα το βρεις πολύ χρήσιμο ειδικά αν μπορείς να το πάρεις με 200 Ευρώ. Αν πάλι έχεις όρεξη να πειραματιστείς φτιάχνοντας hypermodels, η GNX-4 θα σού χαρίσει πολλές ώρες δημιουργικής απασχόλησης. Αν όμως θέλεις απλά ένα ευέλικτο πολυεφφέ, τότε η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να βρεις στην αγορά κάτι καλύτερο από πλευράς ποιότητας ήχου και απείρως πιο εύχρηστο, αν και ομολογουμένως ίσως πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω από 200 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ DIGITECH GNX-4
« Απάντηση #4 στις: 10/12/09, 13:14 »
guys ειδα και αυτη την πεταλιερα και μου αρεσε...http://www.thomann.de/gr/digitech_rp500.htm για τα λεφτα της αξιζει?την ειχα δει στον αρμαο 300 ευρω

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/02, 20:10
από giannis
4 Απαντήσεις
3481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/08, 03:33
από YmiRLinG
Digitech the weapon

Ξεκίνησε από hipy Εφέ

2 Απαντήσεις
2360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 17:30
από taxfreesax
4 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 23:13
από Lightstringer
Digitech Grunge

Ξεκίνησε από apressas Εφέ

1 Απαντήσεις
2025 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/08, 14:43
από delos999
DIGITECH RP-150

Ξεκίνησε από magnan Εφέ

1 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/09, 13:38
από magnan
Digitech Metal

Ξεκίνησε από Warrel « 1 2 » Εφέ

27 Απαντήσεις
7628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 12:09
από Warrel
4 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/09, 21:37
από zebric
6 Απαντήσεις
2863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/12, 18:47
από metalmike
DIGITECH iSTOMP STOMPBOX

Ξεκίνησε από agrammatos Εφέ

4 Απαντήσεις
2406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 21:06
από hot_sauce (φλουτσ)