Αποστολέας Θέμα: H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ  (Αναγνώστηκε 15494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Οι Πυξ-Λαξ πρόσφατα κυκλοφόρησαν το τελευταίο τους διπλό cd με τίτλο ΤΕΛΟΣ...Είναι Live απο την τελευταία 2ήμερη συναυλία στον λυκαβητό και περιέχει όλα τα κομμάτια που παίχτηκαν αυτές τις μέρες!!!
Από ότι άκουσα θα κυκλοφορήσει και ένα DVD έκπληξη...

Δειτε φώτο του cd παρακάτω



« Τελευταία τροποποίηση: 13/12/04, 21:13 από Riverson »
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #1 στις: 13/12/04, 22:42 »
Πάλι τέλος!!!!Ποια φορά είναι αυτή ρε παιδιά??547η? ::) ::)
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #2 στις: 13/12/04, 22:53 »
Πρώτα απ' όλα Riverson, φρόντισε σε παρακαλώ να μην κοτσάρεις φωτογραφίες 250Kb γιατί δε φταίει σε τίποτα το bandwidth μου.

Κατά δεύτερον και σχετικά με το θέμα μας. Ελπίζω αυτή τη φορά να το εννοούν, γιατί το πολύ το "Κύριε ελέησον" το βαριέται κι ο Θεός. Ούτε η Λάμψη δε θα έχει τόσα επεισόδια, μέχρι να λάβει τέλος. Δεν αποκλείω βέβαια του χρόνου να κάνουν reunion και να επανέλθουν δισκογραφικά δριμύτεροι. :P
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #3 στις: 13/12/04, 22:56 »
Πάλι τέλος!!!!Ποια φορά είναι αυτή ρε παιδιά??547η? ::) ::)

589 ειναι.Αλλα αυτη τη φορα εχουμε και αποδειξεις(βλεπε φωτος)

Τους αφιερωνω παντως το πρωτο τραγουδι του δευτερου cd τους ;D
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #4 στις: 14/12/04, 09:41 »
Κάπου έχω βαρεθεί (για να μη πω σιχαθεί) να το επαναλαμβάνω, αλλά οι ίδιοι οι Πυξ Λαξ δεν βγήκαν ποτέ να πουν "διαλυόμαστε". Η πρώτη φορά που το έκαναν ήταν στην συνέντευξη που δώσανε πέρσι τον Ιανουάριο, όπου και ανακοίνωσαν ότι θα ακολουθήσει ο τελευταίος τους χρόνος - όπως και έγινε.

Ότι έχουν κάνει χοντρά λάθη, ΝΑΙ, συμφωνώ, έχουν κάνει άπειρα λάθη. Και ματαιόδοξοι γίνανε, και καβαλήσανε καλάμι και γενικά είναι μεγάλη κουβέντα του τι δεν πήγε καλά... Αλλά αυτό είναι και λίγο εκτός θέματος.

Και σχετικά με τα επανασύνδεσης, ναι, οι ίδιοι έχουν πει ότι αν τους τη βαρέσει μετά από 2-3 χρόνια να ξαναπαίξουν μαζί, θα το κάνουν χωρίς κανένα ενδοιασμό. Και πολύ καλά θα κάνουν. Δεν είναι κάτι που το προεξοφλείς...

Τέλος πάντων, απλώς επειδή υπάρχει μεγάλη ανακρίβεια στο θέμα αυτό, γι' αυτό ακριβώς...

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #5 στις: 14/12/04, 10:16 »
Εγώ παντως και 100000000 φορες να διαλυθούνε και να ξαναενωθουν θα τους ακούω...Δεν έχω κόμπλεξ.
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #6 στις: 14/12/04, 11:24 »
Μου αρέσουν μερικά τραγούδια τους. Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν κάνουν, δεν τους έχω σε εκτίμηση.
Αλλα το να έχουν κυκλοφωτίσει 3-4 live με το ίδιο σετ λιστ παρα πάει..
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #7 στις: 14/12/04, 12:11 »
Μου αρέσουν μερικά τραγούδια τους. Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν κάνουν, δεν τους έχω σε εκτίμηση.
Αλλα το να έχουν κυκλοφωτίσει 3-4 live με το ίδιο σετ λιστ παρα πάει..

Τα live που έχουν κυκλοφορήσει είναι 2 (σε cd - υπάρχει και ένα dvd) αλλά κι εμένα με ενοχλεί ότι δεν αλλάζουν τις setlists. Στο συγκεκριμένο βέβαια λίγο δύσκολο να γίνει, αφού ήταν η τελευταία συναυλία και είχαν και τους καλεσμένους οπότε αναπόφευκτα...

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #8 στις: 14/12/04, 12:43 »
ρε παιδια ενταξει 5 live κομματια επαναλμβανονται στο τελευταιο Live τους, αν σκεφτεις οτι λεγεται οτι ειναι και το τελευταιο , και καποια Must δεν θα μπορουσαν να λειπουν και λιγα επαναλμβανονται...
ενταξει ειπαμε εχουν κανει τα χιλια μυρια αλλα ας μην υπερβαλουμε και τελειως
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #9 στις: 14/12/04, 12:53 »
Η αληθεια ειναι οτι αν και εχω βαρεθει να ακουω καποια κομματια τους, το να μην υπαρχουν σε μια live ηχογραφηση θα ηταν σαν να τρωω χαμπουργκερ χωρις πατατες...  ;)

Παντως, αν και δεν σκοπευω να το αγορασω θα προσπαθησω να το ακουσω, ετσι για να δω αν αλλαξανε καθολου τα κομματια η απλα ειναι επαναληψεις προηγουμενων εκτελεσεων...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #10 στις: 14/12/04, 14:29 »
ΡΕ παιδί μου ένα πράγμα δεν μ΄πορώ να καταλάβω πως ΄κάθε φορά που γίνεται θέμα για πυξ λαξ πετάγονται οι ιδιοι και οι ιδιοι να πουν τα ιδια και τα ίδια. Ενταξει ρε παίδες καταλάβαμε βαρεθήκατε να ακούτε για διάλυση των πυξ λαξ. Όμως και εγώ βαρέθηκα να ακούω οτι εσείς βαρεθήκατε. Το είπαμε μια το είπαμε δυο έλεος στοπ. Δεν λέω ότι είμαι φάν των πιξ λαξ εχουν κκάνει κάποια τραγούδια αλλά τουλάχιστον αφήστε αυτό το ποστ σε κάποιους που ενδιαφέρονται για τους πυξ λάξ. ΔΕν είναι δυνατον σε κάθε ποστ για τους πυξ λαξ να λεμε τισ ιδιες βλακίες. Και ως αναφορά το τι έχει γίνει εγω από οτι έχω καταλάβει ακούσει ή διαβάσει αυτή είναι η πρώτη φορά που οι ίδιοι το είπαν ή έκαναν θέμα περί διάλυσης. Αυτά απο μένα και ελπίζω να μην συνεχίσουμε να γεμίζουμε των σερβερ που μας φυλοξενοί με άχρηστα μηνύματα
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #11 στις: 14/12/04, 16:09 »
Ενταξει ρε παίδες καταλάβαμε βαρεθήκατε να ακούτε για διάλυση των πυξ λαξ. Όμως και εγώ βαρέθηκα να ακούω οτι εσείς βαρεθήκατε.

Μας συγχωρείς που σε συγχίσαμε. Την επόμενη φορά θα ζητάμε ευγενικά την έγκρισή σου, προτού κριτικάρουμε αρνητικά τις επιλογές του αγαπημένου σου συγκροτήματος.


Παράθεση
Το είπαμε μια το είπαμε δυο έλεος στοπ.

Ορθώς. Εγώ πάντως πρώτη φορά το λέω. Σε καλώ να τσεκάρεις τις προηγούμενες συζητήσεις περί Πυξ Λαξ, όπου και δεν έλαβα μέρος. Φυσικά, επειδή με ξέρω, το πιθανότερο είναι στο μέλλον να πέσω στο παράπτωμα που κατακρίνεις,

Παράθεση
ΔΕν είναι δυνατον σε κάθε ποστ για τους πυξ λαξ να λεμε τισ ιδιες βλακίες.

Κι όμως, όπως φαίνεται εμπειρικά, είναι.

Παράθεση
Αυτά απο μένα και ελπίζω να μην συνεχίσουμε να γεμίζουμε των σερβερ που μας φυλοξενοί με άχρηστα μηνύματα

Από το χέρι σου και στων συμμετεχόντων τα μάτια. Ευχαριστώ και για την εποικοδομητική σου παρουσία.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #12 στις: 14/12/04, 16:23 »
Συμφωνώ με τον guitarlover και επαυξάνω...Και εξηγούμαι...

Επειδή το χω παρακολουθήσει το θέμα - καθένας με τα γούστα του, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα κλπ - ξέρω αυτό που είπα και παραπάνω, ότι δια στόματος Πυξ Λαξ δεν ακούστηκε στο παρελθόν "σταματάμε". Το όλο θέμα είχε ξεκινήσει από μια παρερμηνεία μιας συνέντευξης του Πλιάτσικα. Σ' αυτό δεν φταίγανε οι Πυξ Λαξ. Οπότε αυτομάτως όλο το τριπάκι "μα πάλι διαλύονται; είναι η 80η φορά" κι άλλα τέτοια γραφικά, δεν έχουν και λόγο ύπαρξης κατ' εμέ. Και ναι, όντως έχουν καταντήσει να κουράζουν (φαντάζομαι όχι μόνο όσους γουστάρουν Πυξ Λαξ) αλλά και στο φινάλε, δεν σ' αρέσει ρε φίλε; Έχεις την τάδε άποψη; Τι την λες και τη ξαναλές συνέχεια; Γιατί δεν αδιαφορείς απλά αφού τόσο στη σπάνε οι Πυξ Λαξ; Δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα άτομα τώρα, αλλά μη μου πείτε οτι δε συμβαίνει αυτό που είπε κι ο guitarlover γιατί θα τρελαθώ...

Έπειτα, υπήρχε μια φάση (98-99 ας πούμε) που ήταν και πολύ "της μόδας", όπως θέλετε πείτε το, να ακούς Πυξ Λαξ. Κι η κουτσή Μαρία τα τραγούδια τους έλεγε κι όλοι γούσταραν και καλά. Μετά από κάποιο διάστημα έγινε το αντίθετο - ουπς, ξαφνικά είναι πολύ της μόδας όχι μόνο να μην ακούς Πυξ Λαξ αλλά να τους τα χώνεις κιόλας. Αυτοί οι κλαψιάρηδες, αυτοί οι πουλημένοι, αυτοί που διαλύονται εξακόσιες φορές κλπ κλπ κλπ. Αυτό εμένα μόνο ύποπτο μου φαίνεται - δε λέω, σαφώς και γούστα είναι αυτά, σε κάποιους αρέσουν, σε άλλους δεν αρέσουν. Αλλά όλη αυτή η μαζική μεταστροφή παραέγινε απότομα και περίεργα. Έχει δηλαδή να κάνει και κάπως με το "φαίνεσθαι" και όλο αυτό το "ακούω/δεν ακούω τους τάδε για να δείχνω ροκ / κουλτουριάρης / ότι άλλο θέλετε". Τέσπα.

Εγώ άκουγα κι εξακολουθώ ν' ακούω τους Πυξ Λαξ και για μένα (είπαμε, υποκειμενικά είναι όλα) αποτελούν πολύ παρεξηγημένη υπόθεση. Κάνανε τα λάθη τους, όπως όλοι, αλλά και ο τύπος και ο κόσμος τους επιφύλασσε δυσανάλογα άσχημη αντιμετώπιση. Οι Πυξ Λαξ δεν ήταν μόνο ένα "Μοναξιά μου όλα" - που μια χαρά ήταν το τραγούδι - κι όποιος ασχολήθηκε πραγματικά μαζί τους, και δεν έμεινε στα "hit", θα ξέρει ότι όχι, δεν επαναλαμβάνονταν διαρκώς και όχι δεν έγραφαν μόνο "κλαψιάρικα" τραγούδια. Σέβομαι απόλυτα την προσωπική προτίμηση του άλλου - αλλά βαρέθηκα ν' ακούω συνέχεια πράγματα που δεν ευσταθούν.

Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

Αποσυνδεδεμένος nedy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #13 στις: 14/12/04, 16:31 »
sumfwnw me tin prolalisasa...
pote den eixan pei oti dialuontai , kai malista se sunenteuksi o pliatsikas eixe pei oti oi puks laks den dualuontai, alla den einai kai ena autonomo sunolo,alla mia ontotita pou o kathenas mesa se autin mporei na leitourgei kai eksw apo autin...
to oti mporei na itan tsakwmenoi xronia, kai xilia duo, emeis oi ap eksw pote den tha ta mathoume kai oti menei meta to telos tous, einai mia anamnisi san ena apo ta pio petuximena kai tautoxrona amfilegomena ellinika sugrotimata
an xanesai min einai kai gia panta...

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #14 στις: 14/12/04, 16:40 »
Και ναι, όντως έχουν καταντήσει να κουράζουν (φαντάζομαι όχι μόνο όσους γουστάρουν Πυξ Λαξ) αλλά και στο φινάλε, δεν σ' αρέσει ρε φίλε; Έχεις την τάδε άποψη; Τι την λες και τη ξαναλές συνέχεια;

Γιατί έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω κι όπως προανέφερα δε θα ζητήσω κανενός την έγκριση. Σόρυ κι όλας δηλαδή που εξαναγκάζω μερικούς να διαβάζουν τα ίδια και τα ίδια. Στην τελική και τα ινδάλματά τους την ίδια συμπεριφορά ακολουθούν χρόνια τώρα αναπαράγοντας το ίδιο μοτίβο πάνω κάτω, αλλά δε φαίνεται να αντέδρασαν ποτέ τοιουτοτρόπως απέναντί τους. Δυο μέτρα και δυο σταθμά άραγε? Πάντως αν υπάρχει κανόνας για το μέγιστο επιτρεπόμενο αριθμό διαμαρτυριών, παρακαλώ να μου γνωστοποιηθεί να μην τα γράφω κι άδικα.

Παράθεση
Γιατί δεν αδιαφορείς απλά αφού τόσο στη σπάνε οι Πυξ Λαξ;

Γιατί δε θα μου υποδείξει κανείς ποιος θα πρέπει να είναι ο ενδεδειγμένος προσωπικός μου τρόπος αντίδρασης απέναντι σε όσα θεωρώ κακώς κείμενα. Γιατί εσύ δεν αδιαφορείς απέναντι σε όσους επιλέγουν να τα χώνουν στους Πυξ Λαξ, για όποιους λόγους, αφού σου τη σπάνε?

Παράθεση
Κι η κουτσή Μαρία τα τραγούδια τους έλεγε κι όλοι γούσταραν και καλά. Μετά από κάποιο διάστημα έγινε το αντίθετο - ουπς, ξαφνικά είναι πολύ της μόδας όχι μόνο να μην ακούς Πυξ Λαξ αλλά να τους τα χώνεις κιόλας.

Επειδή πέρα από τη μόδα, υπάρχει κι η ουσία: Οι Πυξ Λαξ μετά τη Στίλβη, κι όσες προσδοκίες είχε δημιουργήσει περί υπέρβασης, πρόσφεραν μετριότητες. Αδιαφορώ αν το συμμερίζεσαι, δεδομένου πως καταθέτω την προσωπική μου άποψη και δεν απαιτώ (σε αντιδιαστολή με άλλους) να την ενστερνισθείς. Άλλωστε δεν διεκδικώ την αφαίρεση του δικαιώματός σου στον εκθειασμό των Πυξ Λαξ. Αυτό μας έλειπε.

Κατά τα άλλα "γούστα είναι αυτά" και "υποκειμενικά όλα". Μα φαίνεται!

Παράθεση
Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

Συγχωρεμένη, αν και δε βλέπω το λόγο.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #15 στις: 14/12/04, 16:59 »
Kiseichukan, το εμφανώς ειρωνικό υφάκι σου δεν το πολυκαταλαβαίνω, αλλά για να μην παρεξηγούμαστε, δεν ήταν πρόθεσή μου να στερήσω από κανέναν να εκφράσει την προσωπική μου γνώμη. Απλώς, άλλο θεωρώ πως είναι το να εκφράζουμε τις απόψεις μας, κι άλλο να επαναλαμβάνουμε σε ύφος γυμνασιακού χιούμορ το ποιηματάκι "πάλι διαλύονται αυτοί", που έχει καταντήσει κάτι σαν ανέκδοτο πια...Αυτό είναι που με κούρασε και όπως εσύ υπερασπίζεσαι το δικαίωμά σου να το επαναλαμβάνεις, ε, οκ φίλε, κι εγώ υπερασπίζομαι το δικό μου να λέω ότι μου την έδωσε.

Τώρα, εδώ που τα λέμε, την ουσία δεν βλέπω εγώ σ' όλα αυτά, παρά μόνο μια όρεξη για ρητορικό εντυπωσιασμό και ανάλυση του τύπου "να χαμε να λέγαμε", στα οποία καμία διάθεση δεν έχω να συμμετέχω.

Απλώς επειδή αναφέρθηκες σε "ινδάλματα" να ξεκαθαρίσω οτι ουδέποτε είχα ινδάλματα, ούτε σκοπεύω ν' αρχίσω να έχω τώρα.

Και τέλος, ναι, συμφωνώ ότι οι Πυξ Λαξ μετά τη Στίλβη κυκλοφόρησαν μετριότητες με κάποιες εξαιρέσεις. Αυτό όμως σε καμία περίπτωση δεν ακυρώνει ολόκληρο το έργο τους - άλλωστε όλα ακολουθούν μια άνοδο, μια κορύφωση και μια παρακμή, είναι νόμος στη ζωή και στη μουσική και τα παραδείγματα είναι άπειρα.

Αυτά. Και τώρα δε ζητάω συγνώμη   :-X

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #16 στις: 14/12/04, 17:06 »
Όπως βλέπεις, απλώς μπήκα στη διαδικασία να απαντήσω σε ερωτήματά σου. Αν ήταν ρητορικής φύσεως, καλό θα ήταν να μου το γνωστοποιούσες, να μην έμπαινα και στον κόπο. Τουλάχιστον στο δεύτερο post σου δεν αναλώνεσαι σε περιττές συγγνώμες.

Για να επεξηγούμαστε και καλύτερα όμως, η δική μου παρατήρηση αφορούσε τις επιλογές ενός συγκροτήματος, με ή χωρίς γυμνασιακή διάθεση, κι όχι πόσα νεύρα μου προκαλεί ο μόνιμος εκθειασμός του από τους διάφορους, φανατικούς ή μη, οπαδούς του.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #17 στις: 14/12/04, 17:07 »
Ρε σεις ελεος.Απο ποτε η επαναληψη μιας αρνητικης κριτικης τεινει να ειναι χειροτερη απο την κριτικη καθαυτη?Επαναλαμβανεται θεμα για τους Πυξ-Βλαξ επαναλαμβανονται και οι αποψεις.Που το περιεργο?

Καταρχην διευρινιζω πως συμφωνω με τον φιλο kiseichukan σχεδον με οσα λεει ωστε να μην μακρηγορήσω και φορτωσω το server με ανουσιες επαναληψεις. :P

Θελω μονο να προσθεσω πως ενα τοοοσο μεγαλο απο καλλιτεχνικης αξιας αποψη ,συγκροτημα ,θα επρεπε να εχει καταφερει περισσοτερα απο το να γινονται τετοιες συζητησεις.Διαλυονται και αντι να αναπολουμε τις ομορφες στιγμες που μας χαρισαν και τα τραγουδακια που θα παιζουμε παρε'ι'στικα αναλωνομαστε στο να κουβεντιαζουμε πως παρεξηγηθηκε η διαλυση.

Δε λεω.Ωραιο συγκροτημα ,καλα τραγουδακια ,και εγω τα εχω παιξει παλιοτερα χιλιαδες φορες αλλα μεχρι εκει.Η εμπνευση τους εχει στερεψει εδω και χρονια,το ονομα τους διατηρηθηκε με φημες διαλυσης που εγω δεν καταλαβα να διαψευστηκαν ποτε,και η διαθεση βαριας φιλοσοφιας που εγω τουλαχιστον διεκρινα στα λογια τους δεν ειδα να μετουσιωνεται σε μουσικη.

Μακαρι να διαλυθουν πραγματικα μπας και μετα απο χρονια εχουν φορτισει και ξανασμιξουν και δουμε τιποτα καλυτερο.
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #18 στις: 14/12/04, 17:11 »
To "ρητορικό" αναφερόταν σε όλη αυτή την ανάλυση για το δικαίωμα έκφρασης απόψεων κλπ, κλπ...

Τέλος πάντων, το ζαλίσαμε. Δεν φταίει το συγκρότημα Πελαργέ, για το τι συζητήσεις κάνουμε εμείς. Μόνο αυτό δεν είχαν ακούσει φαντάζομαι, τώρα το άκουσαν κι αυτό.

Άντε, ας τους κατηγορήσουμε και για τη κατάντια της ελληνικής μουσικής και ξενοιάσαμε.

Θα μου επιτρέψεις να πω πως τραγούδια όπως το "Πνιγμένοι Άγγελοι" δεν εμπίπτουν στην κατηγορία "καλά τραγουδάκια". Αλλά οκ, είπαμε, ο καθένας με το γούστο του.

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #19 στις: 14/12/04, 18:50 »
Πρώτον και κυριότερον πυξ λαξ δεν είναι το αγαπημένο μου συγκρότημα ούτε ήταν και νομίζω ότι το είπα και πριν. Κατα δεύτερον κανείς δεν είναι εναντίων της ελευθερίας του λόγου αλλά άμα έχεις να πείς κάτι για τη διάλυση τους τότε πες το σε κάποιο ποστ με το ανάλογο θέμα όχι σε ένα ποστ που απλά αναφέρεται στο τελευταίο τους δίσκο.Άμα έχεις κάτι να πείς για τον δίσκο πές το αλλα μην μας ζαλίζεις με αυτά που έχουμε ακούσει χίλιες φορές. kiseichukan δεν αναφέρθηκα σε σενα λέγοντας ότι τα έχετε ξαναγράψει αλλα γενικά σε όσους έχουν αυτή τη στάση. Μην το πέρνεις προσωπικά και μην επιτήθεσαι ανεφ λόγου και αιτίας. Εγώ απλά προτείνω να ξανα κοιτάξεις σε πια κατοιγορία ανοίκει το θέμα, τον τίτλο του καθώς και το αρχικο μήνυμα και όταν καταλάβεις ότι δεν μιλάμε για τους πυξ λαξ και τη διαλυση τους αλλα για τον καινούριο τους δίσκο τότε έλα να μου εξηγήσεις γιατι αρπάχτηκες. Α και κάτι ακόμα όταν μήλησα για άχρηστα μυνήματα φυσικά αναφερόμουνα και στο ότι να ανεβάζεις μια σχετικά μεγάλη φοτο για ένα τέτοιο θέμα είναι επίσεις χωρίς νόημα.

όσο αναφορά τη μετά στίλβη εποχή, αν μπορούμε να την ονομάσουμε έτσι σίγουρα οι δουλείες τους σα σύνολο ήταν μέτριες με εξερέσεις μερικά τραγούδια. Αλλα να σας ρωτήσω και κάτι πιο συγκρότημα μετά απο ένα γ**άτο cd δεν εύγαλαν τίποτα παραπάνω από μπαρούφες. Πάρε παράδειγμα τους metalica κάναν την επιτυχία τους και το γύρισαν στο εμπορικό. Μην μου πείς ότι ο τελευταιός τους δίσκος άξιζε γιατί θα τρελαθώ τουλάχιστον σε σχέση με τα προηγούμενα δείγματα που δώσανε. Και δεν είναι μόνο αυτοί αλλά και η πλιοψηφία της μουσικής σκηνής.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/04, 19:03 από guitarlover »
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #20 στις: 14/12/04, 21:23 »
Κατα δεύτερον κανείς δεν είναι εναντίων της ελευθερίας του λόγου αλλά άμα έχεις να πείς κάτι για τη διάλυση τους τότε πες το σε κάποιο ποστ με το ανάλογο θέμα όχι σε ένα ποστ που απλά αναφέρεται στο τελευταίο τους δίσκο.

Ε, μη με ψέγεις τώρα για μια συμπεριφορά που ισχύει στα 9 στα 10 threads ούτως ή άλλως. Και στην τελική δε μίλησα για το πρόβλημα πείνας στο Τσιμπουτί (αν και θα ήταν προτιμότερο), αλλά για θέμα που αφορά το ίδιο το συγκρότημα. Ο ίδιος ο τίτλος άλλωστε του cd απαιτεί και μια τέτοια διεύρυνση του θέματος.

Παράθεση
Άμα έχεις κάτι να πείς για τον δίσκο πές το αλλα μην μας ζαλίζεις με αυτά που έχουμε ακούσει χίλιες φορές.

Ήδη απολογήθηκα, μολονότι δεν αντιλαμβάνομαι πως θα μπορούσα να γνωρίζω πόσες φορές τα έχετε ακούσει, εκτός κι αν διέθετα κληρονομικό χάρισμα.


Παράθεση
Αλλα να σας ρωτήσω και κάτι πιο συγκρότημα μετά απο ένα γ**άτο cd δεν εύγαλαν τίποτα παραπάνω από μπαρούφες.

Θα μπορούσα να σου μιλήσω για αρκετά, αλλά θα καταλήξω μονάχα σε 2 ως παράδειγμα: Radiohead και Cure.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/12/04, 21:28 από kiseichukan »
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #21 στις: 15/12/04, 15:37 »
Δεν φταίει το συγκρότημα για το τι συζητήσεις κάνουμε εμείς. Μόνο αυτό δεν είχαν ακούσει φαντάζομαι, τώρα το άκουσαν κι αυτό.

Δεν ειδα να συζηταει κανεις τετοια πραγματα για τα ξυλινα η για τις τρυπες.

Άντε, ας τους κατηγορήσουμε και για τη κατάντια της ελληνικής μουσικής και ξενοιάσαμε.


Σε καμια περιπτωση αλλα σιγουρα δεν εχουν δωσει οσα τους καταλογιζονται η οσα εδειξαν αρχικα οτι μπορουν.

Θα μου επιτρέψεις να πω πως τραγούδια όπως το "Πνιγμένοι Άγγελοι" δεν εμπίπτουν στην κατηγορία "καλά τραγουδάκια". Αλλά οκ, είπαμε, ο καθένας με το γούστο του.

Περι ορεξεως...Αυτο λεω.Καλο τραγουδακι αλλα οχι και αριστουργημα.Τι να πουν και τραγουδια που ειναι αριστουργηματα...

Και να μην ξεχασω να πω πως μιλαμε για ενα συγκροτημα που εχω ακουσει με τα αυτια μου να λενε σε συναυλια "κατσε ρε μ... απο τωρα θα βγουμε?αστους να περιμενουν κανα μισαωρο"....
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #22 στις: 15/12/04, 15:44 »
Πελαργέ, εγώ δεν διαφωνώ ότι δεν έχουν δώσει λαβές για να λέγονται όσα λέγονται, και περί διαλύσεων, και σχετικά με το οτι δεν ανταποκρίθηκαν ενδεχομένως στις προσδοκίες που οι ίδιοι έθεσαν...

Όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι η αντιμετώπιση που τους επιφυλάσσεται είναι δυσανάλογη με τις όποιες λάθος κινήσεις τους. Στο φινάλε, σκέψου πόσα χειρότερα παραδείγματα υπάρχουν...

Όσο για αυτό που λες για πριν τις συναυλίες, δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω, αλλά φαντάζομαι πως επίσης δεν είναι οι μόνοι που το βλέπουν έτσι...

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #23 στις: 17/12/04, 10:32 »
Μετά απο τα πολλά ήρθε η ώρα να απαντήσω κι εγώ.
Με συγχορείτε αλλά δεν είναι αριστούργημα αυτό το κομμάτι?
Με ποια κριτήρια κρίνετε ένα κομμάτι?
Τι να πώ?

  Πνιγμένοι Άγγελοι

Κρύος αέρας, το στόμα της ξερό
Ψηλά οι γιακάδες και τα χέρια στο σακάκι
Όποιος κοιτάει και δεν φοβάται το κακό
Χάνει τον κόσμο αλλά βρίσκει την Ιθάκη

Μοιάζει με θάλασσα ετούτη η σιωπή
Άδειο προάστιο σαν παλιό σπασμένο ντέφι
Όποιος αγγίζει τα ξυράφια θα κοπεί
Κι όποιος ξεχνιέται μέσά του δεν επιστρέφει

Έχει στα μάτια της βαθιά μια προσευχή
Την έκλεισέ σε μια παγίδα από παιδάκι
Ισορροπώντας τη δική της διαστροφή
Σκαλίζει γράμματα κι ελπίδες στο παγκάκι

Ήταν μεγάλη κι ας φαινότανε μικρή
Γύρω απ’ την έρημο μια όαση ξυπνούσε
Μονάχα αστέρια που να πέφτουν έχω δει
Το είπε τότε που γι αστέρια της μιλούσε

Πνιγμένοι άγγελοι κοιμούνται στους βυθούς  
Μα οι ουρανοί είναι γεμάτοι με ναυάγια  
Ξύπνα τους έρωτες που έχεις μυστικούς      
Μ’ ένα σου νόημα λύσε όλα μου τα μάγια    

Μ’ ένα σου νόημα λύσε όλα μου τα μάγια...
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #24 στις: 17/12/04, 13:05 »
Πες τα ρε Riverson... Και οι στίχοι μοναδικοί και η ενορχήστρωση απερίγραπτη, και η ερμηνεία...

Τι να πεις, έχω κουραστεί να λέω τα ίδια και τα ίδια γι' αυτό το θέμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 16:11
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
1685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 01:14
από androula
6 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/11, 13:37
από Theoharris
28 Απαντήσεις
9634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/12, 14:26
από dejavu28
12 Απαντήσεις
5430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 21:47
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
1801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 19:01
από deepkokkinos
1 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 10:36
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/15, 19:05
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/15, 23:01
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/20, 01:53
από ΠΟΙΟΣ