Αποστολέας Θέμα: H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ  (Αναγνώστηκε 15492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #25 στις: 17/12/04, 13:31 »
Ποτέ αλήθεια δεν κατάλαβα όσους δεν αποδέχονται τις διαφορετικές προσεγγίσεις πάνω σε ένα ζήτημα τέχνης. Η υποκειμενικότητα της δεκτικότητας απέναντι στο κρινόμενο έργο είναι απολύτως κατανοητός παράγοντας. Αν λοιπόν δε θέλετε να κουράζεστε, καλύτερα να δεχθείτε τα αυτονόητα.

Και Riverson δυστυχώς ακόμα δεν απάντησες σε κάτι πιο ουσιώδες. Γιατί να παλεύει με 250Kb το modem κάθε ταλαίπωρου που επιθυμεί να απαντήσει στο παρόν thread και να μην βάλεις απλώς τα links στις φωτογραφίες?
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #26 στις: 17/12/04, 13:41 »
Ποτέ αλήθεια δεν κατάλαβα όσους δεν αποδέχονται τις διαφορετικές προσεγγίσεις πάνω σε ένα ζήτημα τέχνης. Η υποκειμενικότητα της δεκτικότητας απέναντι στο κρινόμενο έργο είναι απολύτως κατανοητός παράγοντας. Αν λοιπόν δε θέλετε να κουράζεστε, καλύτερα να δεχθείτε τα αυτονόητα.

Και Riverson δυστυχώς ακόμα δεν απάντησες σε κάτι πιο ουσιώδες. Γιατί να παλεύει με 250Kb το modem κάθε ταλαίπωρου που επιθυμεί να απαντήσει στο παρόν thread και να μην βάλεις απλώς τα links στις φωτογραφίες?

Kiseichukan, συμφωνώ ότι όλα είναι υποκειμενικά γενικότερα - πόσο μάλλον σε θέματα τέχνης - αλλά μπορείς να πεις ότι υπάρχουν και ορισμένα αντικειμενικά στάνταρ: όταν κάτι π.χ. είναι φάλτσο, λέμε όλοι "είναι φάλτσο", δεν θα βγει κάποιος να πει ότι είναι καλλίφωνο, κι αν το κάνει, θα τον ρωτήσουν οι υπόλοιποι που ακριβώς το βλέπει. Σωστά;

Με αυτή την έννοια όταν ένα τραγούδι συγκεντρώνει στοιχεία που στα όποια αντικειμενικά πλαίσια μπορούν να το χαρακτηρίσουν "καλό", προκαλεί απορία το γιατί να καταδικάζεται ή να λέγεται απλό "τραγουδάκι". Δεν ζητάω από κανέναν να συμφωνήσει ντε και καλά μαζί μου οτι το συγκεκριμένο είναι αριστούργημα - είπαμε, σ' άλλους αρέσει και σ' άλλους όχι. Αυτό που με κάνει όμως και στραβώνω, είναι ότι πιστεύω πως υπάρχει μεγάλη προκατάληψη προς τους Πυξ Λαξ και ακόμη και τα καλά τους "θάβονται". Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω.

Τέλος, για καλό τις έβαλε τις φωτογραφίες ο Riverson και τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω γιατί σ' ενόχλησε τόσο πολύ - άνοιξες μια φορά το θέμα, αν δεν σ' ενδιαφέρει το προσπερνάς, δεν κάθεσαι να ασχολείσαι με το μέγεθος της φωτογραφίας...


Αποσυνδεδεμένος kanellop

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #27 στις: 17/12/04, 13:55 »
Το ότι δεν ανεβάζουμε φωτογραφίες με μεγάλο μέγεθος που δυσχεραίνουν την πρόσβαση σε χρήστες με μη ευρυζωνικές συνδέσεις (η πλειονότητα των χρηστών στην Ελλάδα ανήκει σε αυτή την κατηγορία), είναι ένας από τους κανόνες καλής διαδικτυακής συμπεριφοράς.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #28 στις: 17/12/04, 13:57 »
Kiseichukan, συμφωνώ ότι όλα είναι υποκειμενικά γενικότερα - πόσο μάλλον σε θέματα τέχνης - αλλά μπορείς να πεις ότι υπάρχουν και ορισμένα αντικειμενικά στάνταρ: όταν κάτι π.χ. είναι φάλτσο, λέμε όλοι "είναι φάλτσο", δεν θα βγει κάποιος να πει ότι είναι καλλίφωνο, κι αν το κάνει, θα τον ρωτήσουν οι υπόλοιποι που ακριβώς το βλέπει. Σωστά;

Σωστά. Μόνο που εσύ αναφέρεσαι αρχικώς σε αντικειμενικά κριτήρια που μπορούν να εξεταστούν αυστηρώς (πχ φάλτσο, έλλειψη βιμπράτο κοκ), ενώ στη συνέχεια η υπόλοιπη αναφορά σου αναλώνεται σε αμιγώς υποκειμενικά στοιχεία (στίχος, μουσική κτλ). Για πάμε να δούμε:

Παράθεση
Με αυτή την έννοια όταν ένα τραγούδι συγκεντρώνει στοιχεία που στα όποια αντικειμενικά πλαίσια μπορούν να το χαρακτηρίσουν "καλό", προκαλεί απορία το γιατί να καταδικάζεται ή να λέγεται απλό "τραγουδάκι".

Ποια είναι αλήθεια αυτά τα "αντικειμενικά" στοιχεία που το κατατάσσουν στα "καλά" τραγούδια? Ο ποιητικός στίχος? Η πλούσια μελωδική γραμμή? Η εξαίρετη ερμηνεία? Μα αυτά ακριβώς μόνο στο χώρο της υποκειμενικής προσέγγισης μπορούν να λογισθούν. Δηλαδή και πάλι καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Κι ενώ μάλιστα φαίνεται να το αναγνωρίζεις στις επόμενες αναφορές σου, εν τούτοις το αποδίδεις πρώτιστα σε μια εμπάθεια και προκατάληψη στο πρόσωπό τους. Γιατί να μην υποθέσω με τη σειρά μου πως τα δικά σου σχόλια είναι προϊόν συμπάθειας κι όχι "αντικειμενικής" θέασης, αν θεωρήσουμε πως μπορεί να υπάρξει?

Παράθεση
Τέλος, για καλό τις έβαλε τις φωτογραφίες ο Riverson και τέλος πάντων δεν καταλαβαίνω γιατί σ' ενόχλησε τόσο πολύ - άνοιξες μια φορά το θέμα, αν δεν σ' ενδιαφέρει το προσπερνάς, δεν κάθεσαι να ασχολείσαι με το μέγεθος της φωτογραφίας...

Το θέμα με ενδιαφέρει, αλλιώς δε θα έμπαινα και στον κόπο να σου ανταπαντώ. Αυτό που δε με ενδιαφέρει όμως είναι να υποχρεούμαι να κατεβάσω 250Kb όποτε μπαίνω σε αυτό (κι ευτυχώς πλέον που περάσαμε σε 2η σελίδα) ή όταν επιλέγω να δω τα τελευταία 10 post. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα με αυτό, δε σημαίνει πως δεν έχουν κι όλοι όσοι θεωρούν το bandwidth τους πολύτιμο, πόσο μάλλον σε περιπτώσεις που και την πληροφορία μπορείς να περάσεις για όσους ενδιαφέρονται παρέχοντας τα συγκεκριμένα links. Άρα όλοι ικανοποιημένοι.
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #29 στις: 17/12/04, 14:11 »
Ποια είναι αλήθεια αυτά τα "αντικειμενικά" στοιχεία που το κατατάσσουν στα "καλά" τραγούδια? Ο ποιητικός στίχος? Η πλούσια μελωδική γραμμή? Η εξαίρετη ερμηνεία? Μα αυτά ακριβώς μόνο στο χώρο της υποκειμενικής προσέγγισης μπορούν να λογισθούν. Δηλαδή και πάλι καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Κι ενώ μάλιστα φαίνεται να το αναγνωρίζεις στις επόμενες αναφορές σου, εν τούτοις το αποδίδεις πρώτιστα σε μια εμπάθεια και προκατάληψη στο πρόσωπό τους. Γιατί να μην υποθέσω με τη σειρά μου πως τα δικά σου σχόλια είναι προϊόν συμπάθειας κι όχι "αντικειμενικής" θέασης, αν θεωρήσουμε πως μπορεί να υπάρξει?

Επειδή αναγνωρίζω πως οι Πυξ Λαξ έχουν βγάλει άφθονα τραγούδια που μόνο ως "αριστουργήματα" δεν μπορούν να περιγραφούν. Κι επειδή παρά τα υποκειμενικά κριτήρια που υπάρχουν, όλοι νομίζω μπορούμε να αναγνωρίσουμε κάτι ως καλό ή κακό, άσχετα απ' το αν μας αρέσει ή όχι ή είναι του προσωπικού μας γούστου. Π.χ. μπορεί να μη μ' αρέσουν τα τραγούδια των Beatles, αλλά δεν μπορώ φερ' ειπείν να πω πως το "Eleanor Rigby" είναι κακό τραγούδι ή τραγουδάκι, παρότι δεν είναι του γούστου μου.

Άλλωστε, η ένστασή μου είχε περισσότερο να κάνει με την γενική απόρριψη των Πυξ Λαξ και όλου του έργου τους που παρατηρώ κάτι παραπάνω από συχνά.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/04, 14:13 από lumi »

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #30 στις: 17/12/04, 18:41 »
Γενικα δεν συμφωνω με τον γενικο αφορισμο κανενος....Εχουν βγαλει πατατες αλλα εχουν βγαλει και ωραιοτατα τραγουδια. Κανανε ωραια live οπου ο κοσμος περναγε καλα. Στο λαιβ αλμπουμ αυτο εχουν κομματια που δεν υπαρχουν αλλου λαιβ καθως και συμμετοχες που αξιζε να δισκογραφηθουν.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #31 στις: 17/12/04, 21:47 »
Γενικα δεν συμφωνω με τον γενικο αφορισμο κανενος....Εχουν βγαλει πατατες αλλα εχουν βγαλει και ωραιοτατα τραγουδια. Κανανε ωραια live οπου ο κοσμος περναγε καλα. Στο λαιβ αλμπουμ αυτο εχουν κομματια που δεν υπαρχουν αλλου λαιβ καθως και συμμετοχες που αξιζε να δισκογραφηθουν.

Nα και ένας λογικός!!!Λοιπόν όποιος αισθάνεται πως το θέμα είναι ανιαρό
ας μην απαντήσει εξάλλου δεν το έβαλα για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται ;)
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #32 στις: 18/12/04, 02:39 »
Nα και ένας λογικός!!!

Προφανώς τη λογική την αντιλαμβάνεσαι μονάχα σε συνάρτηση συμφωνίας με τη γνώμη σου. Όχι τίποτα άλλο, αλλά σε λίγο θα αισθάνομαι σα φιγούρα βγαλμένη από έργα του Εμπειρίκου.

Παράθεση
Λοιπόν όποιος αισθάνεται πως το θέμα είναι ανιαρό
ας μην απαντήσει εξάλλου δεν το έβαλα για αυτούς που δεν ενδιαφέρονται ;)

Τι κάνεις Γιάννη, κουκιά σπέρνω. Μα αλήθεια τώρα, που ακριβώς κολλάει αυτή σου η απάντηση?! Ποιος μίλησε για ανιαρό θέμα?! ???

Κι αν στην τελική το thread δεν αφορούσε αυτούς που δεν ενδιαφέρονται (και ποιος είσαι εσύ για να το κρίνεις?), ας το έλεγες ευθύς εξαρχής να μην μπαίνουμε και στον κόπο να συζητάμε. Αν και δε σου κρύβω πως το πράγμα έχει παραγίνει με όσους φοβούνται ή δεν ανέχονται την αντίθετη άποψη. Θα φτάσουμε στο σημείο να βλέπουμε thread που όλοι θα εκθειάζουν και θα συντάσσονται με την γνώμη του "προλαλήσαντα". Και ζήσαν αυτοί καλά, κι οι αντιφρονούντες καλύτερα.

Όσο για την απορία μου, δε βλέπω να ιδρώνει το μάτι σου. Ας είναι. ::)
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #33 στις: 18/12/04, 04:11 »
Σιγά ρε επαναστάτη kiseichukan αραξε λίγο. Εχει καιρό ακόμα για να αρχίσει η επανάσταση αλλα και να αρχίσει αμα οι επαναστάτες είναι σαν εσένα τοτε δεν θα πάρει πρέφα κανεις.
Μας έχεις πρίξει με το θέμα την αποψη σου μας την είπες ωραία και καλά όσοι δεν την αποδέχονται δεν την αποδέχονται δεξου το και μην μας ζαλίζεις με το αν εσυ ενδιαφέρεσαι και περι ελευθερίας του λόγου.Ότι θες πες το μια φορά μην κάθεσαι και γράφεις και γράφεις τις ίδιες βλακίες, καταλάβαμε εχεις αντίθετει άποψη. Σεβαστόν.

Α μην ξεχάσω όταν αρχίσει η επανάσταση πές μας ε! μην μας ξεχάσεις.

Και μία φιληκή συμβουλή μην κάθεσαι και αναλώνεσαι περι ελευθερίας του λόγου σε αυτό το χώρο. Αλλού είναι φίλε μου που σου στερούνε το λόγο και εσύ δεν πέρνεις πρέφα. Ξύπνα λοιπόν άνοιξε τα μάτια και κοιτα λίγο γύρο σου και αγωνίσου έξω και όχι εδω για την ελευθερία του λόγου.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/12/04, 04:12 από guitarlover »
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #34 στις: 18/12/04, 13:07 »
Σιγά ρε επαναστάτη kiseichukan αραξε λίγο. Εχει καιρό ακόμα για να αρχίσει η επανάσταση αλλα και να αρχίσει αμα οι επαναστάτες είναι σαν εσένα τοτε δεν θα πάρει πρέφα κανεις.

Μ' αρέσεις γιατί ο λόγος σου σφύζει από επιχειρήματα. Είναι προφανές ήδη πως γνωρίζεις τα πάντα για μένα και την επαναστατικότητά μου. Κληρονομικό χάρισμα κι εσύ?

Παράθεση
Μας έχεις πρίξει με το θέμα την αποψη σου μας την είπες ωραία και καλά όσοι δεν την αποδέχονται δεν την αποδέχονται δεξου το και μην μας ζαλίζεις με το αν εσυ ενδιαφέρεσαι και περι ελευθερίας του λόγου.

Πύρινος λόγος. Ευθύς, συγκεκριμένος, επιθετικός. Εξαιρετικό flame. Αν έγραφες και το "πρίξει" με ήτα, θα μιλούσαμε για διαχρονικό υπόδειγμα.

Παράθεση
Ότι θες πες το μια φορά μην κάθεσαι και γράφεις και γράφεις τις ίδιες βλακίες, καταλάβαμε εχεις αντίθετει άποψη. Σεβαστόν.

Ε, τώρα με πλήγωσες. Βλακείες τα λεγόμενά μου?! Τι θες δηλαδή, να με πάρουν τα δάκρυα? Γιατί με αποπαίρνεις πρωινιάτικα? Είσαι σκληρός. :'( (πάντως, μεταξύ μας, δεν έχω "αντίθετει" άποψη)

Παράθεση
Α μην ξεχάσω όταν αρχίσει η επανάσταση πές μας ε! μην μας ξεχάσεις.

Στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα. Εγώ πάντως θα κάνω ό,τι μπορώ.

Παράθεση
Και μία φιληκή συμβουλή μην κάθεσαι και αναλώνεσαι περι ελευθερίας του λόγου σε αυτό το χώρο. Αλλού είναι φίλε μου που σου στερούνε το λόγο και εσύ δεν πέρνεις πρέφα. Ξύπνα λοιπόν άνοιξε τα μάτια και κοιτα λίγο γύρο σου και αγωνίσου έξω και όχι εδω για την ελευθερία του λόγου.


Ήξερα πως στο τέλος θα κυριαρχήσει η σύνεση κι η φιλική διάθεση. Με συγκίνηση αποδέχομαι την κατασταλαγμένη γνώση 17 χρόνων και τα συμπεράσματα αυτής. Από εδώ και στο εξής θα εγκαταλείψω τη διαδικτυακή μου επαναστατική δράση και θα ξεχυθώ στους δρόμους με πλακάτ και πάθος πρωτόγνωρο. Σ' ευχαριστώ για τις νουθεσίες και τις παρατηρήσεις. Μ' αρέσουν. Διορθώνομαι. 8)
Woman was God's second mistake

delfinaki

  • Επισκέπτης
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #35 στις: 20/12/04, 17:02 »
Ελπίζω αυτό το cd να είναι και το τελευταίο, όλο τέλος και τέλος....

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #36 στις: 22/12/04, 15:37 »
Καλά ρε συ kiseichukan ποτέ δεν προκειται να συνενοηθούμε τουλάχιστον γι αυτό το θέμα οποτέ δεν προκειται να απαντήσω. Η απάντηση απλά ήταν κάπως γιατι είχα νεύρα εκείνη τη μέρα είδα μια απάντηση και απάντησα.
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #37 στις: 28/12/04, 18:59 »
Είναι προφανές ήδη πως γνωρίζεις τα πάντα για μένα και την επαναστατικότητά μου. Κληρονομικό χάρισμα κι εσύ?

Το βλεπουμε απο τα γραφομενα σου στο forum.... Δεν πιστευω οτι χρειαζεται να στο θυμισω....

Απλα πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι απαντας σε θεματα, μονο και μονο για να εκφρασεις αντιθετες αποψεις, να αναψουν τα αιματα και να γινει 'σαματας'... Δεν ειναι κακο... Αλλα ας μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας, ετσι?  ;)

Στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα. Εγώ πάντως θα κάνω ό,τι μπορώ.

Οπως κανεις γενικως... Δεν χρειαζεται να σου υπενθυμισω  συγκεκριμενα που, ειμαι σιγουρος οτι διαβαζεις συχνα τα ιδια σου τα post... Λογικο ειναι....


ΥΓ) ο Oscar Wilde πεθανε, το ξερεις ετσι?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #38 στις: 28/12/04, 19:17 »
Το βλεπουμε απο τα γραφομενα σου στο forum.... Δεν πιστευω οτι χρειαζεται να στο θυμισω....

Χαίρομαι που αναλαμβάνεις ρόλο πυροσβέστη. :P

Παράθεση
Απλα πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι απαντας σε θεματα, μονο και μονο για να εκφρασεις αντιθετες αποψεις, να αναψουν τα αιματα και να γινει 'σαματας'... Δεν ειναι κακο... Αλλα ας μη κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας, ετσι?  ;)

Κατάλαβα. Εκτός από πυροσβέστης, τυγχάνεις και στατιστικολόγος φαντάζομαι. Κάπου όμως λανθάνεις και δεν ξέρω αν το κάνεις από άγνοια ή από συνειδητή επιθυμία να ρίξεις λάδι στη φωτιά. Βλέπεις η αντίθεσή μου, όταν υφίσταται, δε γίνεται για τα μάτια του κόσμου, ούτε διότι με εκφράζει ο διαξιφισμός ως αυτοσκοπός. Συμμετέχω ως άλλη μια άποψη, θετική ή αρνητική, που συνήθως βασίζεται σε συγκεκριμένα επιχειρήματα ή εν τέλει καταλήγει σε αυτά.

Παράθεση
Οπως κανεις γενικως... Δεν χρειαζεται να σου υπενθυμισω  συγκεκριμενα που, ειμαι σιγουρος οτι διαβαζεις συχνα τα ιδια σου τα post... Λογικο ειναι....

Υπαινίσσεσαι πως αυτάρεσκα επιστρέφω στα ίδια μου τα post για να ικανοποιήσω κάποιον δήθεν γραφικό εγωισμό?! Στη θέση σου, κι ανεξάρτητα από τη δηλωθείσα σιγουριά σου, που δεν μπορώ να γνωρίζω που τη βασίζεις, δε θα πήγαινα και στοίχημα.

Παράθεση
ΥΓ) ο Oscar Wilde πεθανε, το ξερεις ετσι?

Κι ο Φιδόγλωσσος στον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών. Τι να κάνουμε τώρα? Αργά ή γρήγορα, όλοι εκεί καταλήγουμε.

Πάντως για την ουσία και μόνο, αν παρατήρησες τη δήλωση του guitarlover, που δεν απαίτησα ποτέ να συμφωνήσει μαζί μου κι ουδέποτε το κάνω άλλωστε, η έκρυθμη απάντησή του ήταν απόρροια συγκεκριμένων καταστάσεων που δε με αφορούσαν, αλλά έγινα αποδέκτης τους. Πως γίνεται όμως πάλι να είμαι το μαύρο πρόβατο, μυστήριο. ::)
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #39 στις: 28/12/04, 20:09 »
Παράθεση
Παράθεση
Μας έχεις πρίξει με το θέμα την αποψη σου μας την είπες ωραία και καλά όσοι δεν την αποδέχονται δεν την αποδέχονται δεξου το και μην μας ζαλίζεις με το αν εσυ ενδιαφέρεσαι και περι ελευθερίας του λόγου.
 


Πύρινος λόγος. Ευθύς, συγκεκριμένος, επιθετικός. Εξαιρετικό flame. Αν έγραφες και το "πρίξει" με ήτα, θα μιλούσαμε για διαχρονικό υπόδειγμα.

αχαχαχαααααχαχαχαχα σε παω ρε σε παω  ;D ;D ;D
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #40 στις: 29/12/04, 13:32 »
Χαίρομαι που αναλαμβάνεις ρόλο πυροσβέστη. :P

Ε, αφου το φορουμ εχει Σεριφη και Νοσοκομα, καποιος δεν πρεπει να κανει και τον πυροσβεστη?  ;) :P

Κατάλαβα. Εκτός από πυροσβέστης, τυγχάνεις και στατιστικολόγος φαντάζομαι.


Κοιτα ρε τι πολυταλαντος που ειμαι και δεν το φανταζομουνα...
Αμα μου δειξεις ενα ποστ σου που δεν εμπλεκεσαι σε συζητηση με σαφως αντιθετη αποψη απο την πλειοψηφια των υπολοιπων συμμετεχοντων, ευχαριστως να το ανακαλεσω... Αλλα μαλλον θα το εχεις σβησει, ετσι?  ;)

Υπαινίσσεσαι πως αυτάρεσκα επιστρέφω στα ίδια μου τα post για να ικανοποιήσω κάποιον δήθεν γραφικό εγωισμό?!


Moi? Τελικα το ανακαλω... Δεν επιστρεφεις απο "δηθεν γραφικο εγωισμο"... Βεβαια μου παραμενει η απορια γιατι απαντας εξαρχης, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ενα 'τερας' ψυχραιμιας και εξυπηρετησεις σαν κι εσενα θα μου τη λυσει με τον γνωστο μη ειρωνικο σου τροπο...

Πως γίνεται όμως πάλι να είμαι το μαύρο πρόβατο, μυστήριο. ::)

Φτωχε, μικρε μου επαναστατη...

ΥΓ) Τα απαντα του Wilde κανουν καλο μαξιλαρι? Τι κριμα που δεν ζει να δει το 'υφος' του να συνεχιζεται... Η ισως καλυτερα?
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #41 στις: 29/12/04, 20:18 »
Ε, αφου το φορουμ εχει Σεριφη και Νοσοκομα, καποιος δεν πρεπει να κανει και τον πυροσβεστη?  ;) :P

Ο κατάλληλος άνθρωπος, στην κατάλληλη θέση. Εύγε!

Παράθεση
Κοιτα ρε τι πολυταλαντος που ειμαι και δεν το φανταζομουνα... Αμα μου δειξεις ενα ποστ σου που δεν εμπλεκεσαι σε συζητηση με σαφως αντιθετη αποψη απο την πλειοψηφια των υπολοιπων συμμετεχοντων, ευχαριστως να το ανακαλεσω... Αλλα μαλλον θα το εχεις σβησει, ετσι?  ;)

Μην πας μακρυά. Τσέκαρε το παρόν thread για να καταλάβεις πως η προσωπική σου προκατάληψη, ουσιαστικά τυφλώνει την κρίση σου. Μοιρασμένες είναι οι απόψεις λίγο πολύ. Μάλιστα λίγο πριν και το delfinaki, μεταξύ άλλων, τα ίδια πράγματα είπε με μένα σε μία μόνο σειρά. Το ίδιο κι οι Pontifikas & Πελαργός. Περιέργως όμως προκύπτει και πάλι πως είμαι το πνεύμα αντιλογίας. Μάλλον θα αναιρέσω τα περί στατιστικολόγου.

Όσο για τα σβησήματα, πήγαινε στο thread που αναφέρεσαι για να πάρεις την απάντησή σου και να μην εκτοξεύεις περιττώς λάσπη.

Παράθεση
Moi? Τελικα το ανακαλω... Δεν επιστρεφεις απο "δηθεν γραφικο εγωισμο"... Βεβαια μου παραμενει η απορια γιατι απαντας εξαρχης, αλλα ειμαι σιγουρος οτι ενα 'τερας' ψυχραιμιας και εξυπηρετησεις σαν κι εσενα θα μου τη λυσει με τον γνωστο μη ειρωνικο σου τροπο...

Πρώτα απ' όλα δε νομίζω πως είμαι κι υποχρεωμένος να κάθομαι να αναλύω, πως επιλέγω τα thread που θα συμμετάσχω, ποιο σκεπτικό κρύβεται από πίσω κοκ. Δεν το ζήτησα από κανέναν, δεν το οφείλω και σε κανέναν. Ας είναι όμως. Είμαι fan της επιλογής "Εμφανιση των 10 πιο πρόσφατων μηνυμάτων." Μου λύνει τα χέρια. Εκτός των άλλων, πιστεύω περισσότερο στη "σύγκρουση" των απόψεων. Φωτίζονται περισσότερο οι πτυχές ενός θέματος, σε σχέση με την ανιαρή διαπίστωση της συμφωνίας. Τι θες δηλαδή, να πετάω ένα απλό "συμφωνώ με τον προλαλήσαντα", για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι?

Παράθεση
Φτωχε, μικρε μου επαναστατη...

Δε θα έλεγα πως είμαι φτωχός. Μικρομεσαίας δυναμικής. Θα διαφωνήσω και με το μικρός...τουλάχιστον στα χρόνια σε καλύπτω, αν πιστεύσω το προφίλ σου. Όσο για το επαναστάτης, συ είπας. Ουδέποτε οικιώθηκα το ρόλο.

Παράθεση
ΥΓ) Τα απαντα του Wilde κανουν καλο μαξιλαρι? Τι κριμα που δεν ζει να δει το 'υφος' του να συνεχιζεται... Η ισως καλυτερα?

Να υποθέσω πως έχεις ένα φετίχ με τον τύπο?
Woman was God's second mistake

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1240
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #42 στις: 19/01/05, 18:41 »
emena mou arese..:)
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος guitarlover

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα σταματήσεις να χαμογελάς σταματάς και να ζεις
    • Προφίλ
Απ: H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #43 στις: 20/01/05, 14:43 »
Ωραίο το διπλό. Μια απορία έχω το τραγούδι βγες στο μπαλκόνι είναι παλιό η όχι γιατι κάτι μου θυμίζει αλλα δεν θυμάμαι
Things gonna change I heard
by the time I 'm gonna be dead

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: H Τελευταία δουλειά των Πυξ-Λάξ
« Απάντηση #44 στις: 21/01/05, 18:00 »
Ωραίο το διπλό. Μια απορία έχω το τραγούδι βγες στο μπαλκόνι είναι παλιό η όχι γιατι κάτι μου θυμίζει αλλα δεν θυμάμαι

Δεν βρισκεται σε δισκο των Πυξ Λαξ....Ειναι συμμετοχη σε δισκο αλλουνου (μου διαφευγει το ονομα, σορρυ)
Twitter @mcrosog

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8034 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 16:11
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
1685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 01:14
από androula
6 Απαντήσεις
3049 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/11, 13:37
από Theoharris
28 Απαντήσεις
9633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/12, 14:26
από dejavu28
12 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 21:47
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
1801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 19:01
από deepkokkinos
1 Απαντήσεις
2724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/15, 10:36
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/15, 19:05
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/15, 23:01
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/20, 01:53
από ΠΟΙΟΣ