Αποστολέας Θέμα: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!  (Αναγνώστηκε 12860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
παιζω αρκετα χρονια και επιτελουσ εχω φτασει σε επιπεδο να αγορασω μια καλη και ακριβη κιθαρα......θα ηθελα ομως την βοηθεια σας......η μουσικη που παιζω και ακους καλυπτει ολο σχεδον το φασμα του metal με αγαπημενη μπαντα τους iron maiden και κυριο ειδος το heavy metal! διαθετω αρκετα χρηματα(μεχρι και 3000ευρω)....! θα ηθελα να μου πειτε ποιες κι8αρες να προτιμησω και γιατι....

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #1 στις: 04/08/09, 21:04 »
ο ενισχυτης σου ποσο ακριβος θα ειναι? με μια κιθαρα αξιας 3000 ευρω σκεψου οτι δεν θα κανεις και πολλα πραγματα παραπανω απο μια με 700,800 ευρω αν εχεις μαπα ενισχυτη. ;) εγω παντως 3000 ευρω δεν θα τα εδινα για κιθαρα.για εναν mesa boogie ομως θα τα εχωνα με την μια.

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #2 στις: 04/08/09, 21:55 »
den nomizw pws einai idio mia kithara twn 700-800 me mia twn 3000 eurw......alla btw o enisxuths mou einai enas line-6 75watt.....nomizw kanei thn douleia tou polu kala!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #3 στις: 04/08/09, 22:22 »
ο ενισχυτης σου ποσο ακριβος θα ειναι? με μια κιθαρα αξιας 3000 ευρω σκεψου οτι δεν θα κανεις και πολλα πραγματα παραπανω απο μια με 700,800 ευρω αν εχεις μαπα ενισχυτη. ;)

Δυστυχώς ο let me know 796 έχει απόλυτο δίκιο σε αυτό που λέει. Είναι τουλάχιστον ανοησία να πάρεις μια κιθάρα τόσο ακριβή και να την βάλεις σε ένα φτηνό ενισχυτή. Δεν θα μπορέσεις ποτέ να εκμεταλλευτείς ούτε ένα μέρος των δυνατοτήτων της. Δεν ξέρω ποιον Line 6 έχεις, αλλά αν είναι κανένας Spider τότε μάλλον κοίτα πρώτα για ενισχυτή και μετά για κιθάρα. Γιατί φυσικά δεν είναι το ίδιο μια κιθάρα των 700 Ευρώ με μια των 3000, αλλά σε έναν ενισχυτή περιορισμένων δυνατοτήτων είναι σχεδόν βέβαιο ότι και οι δύο θα χαραμιστούν.

Και εκτός αυτού θα μού επιτρέψεις να σού πω και κάτι άλλο, με όλο το σεβασμό και εντελώς φιλικά. Κάποιος που σκοπεύει να ξοδέψει μερικά χιλιάρικα σε μια κιθάρα θα πρέπει να ξέρει πολύ καλά τι ακριβώς ψάχνει από ένα όργανο, μέχρι την φαινομενικά πιο ασήμαντη κατασκευαστική και ηχητική λεπτομέρεια. Αν δεν είσαι σίγουρος, υπάρχουν εξαιρετικές κιθάρες με πολύ λιγότερο από 1000 Ευρώ που μπορούν να σε καλύψουν απόλυτα. Αν όμως ρωτάς γνώμες άλλων σχετικά με το πού θα ακουμπήσεις εσύ 3000 Ευρώ, χωρίς να δίνεις την παραμικρή πληροφορία σχετικά με το πώς είναι για σένα η ιδανική κιθάρα, τότε θεωρώ ότι είσαι λάθος εξ αρχής. Εγώ στη θέση σου θα έθετα στον εαυτό μου το ερώτημα αν χρειάζομαι πραγματικά μια τόσο ακριβή κιθάρα και αν πράγματι έχω τις γνώσεις και την εμπειρία να την εκτιμήσω πλήρως όταν την πιάσω στα χέρια μου. Αν η απάντηση είναι "όχι", τότε πιστεύω ότι θα πρέπει να επαναπροσδιορίσεις τα δεδομένα σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #4 στις: 04/08/09, 23:26 »
εκτος απο την κιθαρα εχω την δυνατοτητα να αγορασω και ενισχυτη χωρις να αλλαξει η τιμη της κιθαρας..........ο ηδη υπαρχων ενισχυτης ειναι ικανοποιητικος αλλα.....σκοπευω να αγορασω μαζι με την κιθαρα και ενισχυτη.....λαθος μου που δεν το διευκρινισα απο την αρχη.......Σιγουρα εχεις δικαιο.....για μια τοσο ακριβη κιθαρα απαιτουνται πολλες γνωσεις εμπειρια και τεχνικη......δεν διαφωνω....εχω δουλεψει ομως πολυ και νομιζω οτι πλεον μπορω να κατανοησω την αξια της.....τωρα.....για τα περι οργανου.....καθε εταιρια χρησιμοποιει και διαφορετικα ξυλα γεγονος που δινει και σε καθε κιθαρα τον signature ηχο της...........προσανατολιζομαι κυριως σε fender και esp.......λογω ταστιερας.......εχω δοκιμασει αρκετες κιθαρες....απερριψα....ibanez kai jackson.......αν και εχουν καταπληκτικες κιθαρες γιατι πολυ απλα ο,τι και αν δοκιμασα δεν μου <<εκατσε καλα στο χερι>> και νομιζω θα συμφωνησετε πως αυτο ειναι πολυ σημαντικο.........απο την αλλη η esp kai h fender ηταν απλα απολαυστικες.........το θεμα ειναι οπως ειπα και στο πρωτο post οτι θα ηθελα μια κιθαρα που θα καλυπτει αρκετα μεγαλο φασμα metal ηχων.....αρα παμε στην esp.....απο την αλλη εχω μια ιδιαιτερη αδυναμια στα παλια κομματια συγροτηματων οπως οι maiden ενω μου αρεσουν και πιο ελαφρα rock kai hard rock κομματια....τα οποια δεν μπορουν να παιχτουν με την esp kai με οδηγουν προς την fender........αν μπορουσα 8α αγοραζα και τις δυο αλλα δυστυχως δεν μπορω!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #5 στις: 04/08/09, 23:48 »
χμ.. με 3000 ευρώ, τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι δεν μπορέις να πάρεις κ τις δύο??? πχ, αγοράζεις μια μεταχειρισμένη στρατ με 700 ευρώ περίπου, αμερικάνα, κ με 1000 ευρώ μια ltd από τις καλές σειρές της(δεν είναι ανάγκη να γράφει esp), από το τόμαν.. περισσεύουν κ 1300 ευρώ ή για περαιτέρω καστομάρισμα ή για σπρώξιμο των χρημάτων αυτών σε ενισχυτή.. επίσης, μην φοβάσαι την αγορά των μεταχειρισμένων.. αν είσαι υπομονετικός μπορείς να πετύχεις απίστευτα πράγματα σε πολύ καλές τιμές..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #6 στις: 05/08/09, 00:03 »
ολα αυτα τα βρισκω απολυτα σωστα....απλα θελω να αγορασω μια κιθαρα την οποια θα κρατησω(δεν θα πουλησω στο μελλον για να αγορασω καποια αλλη καλυτερη) και ουτε θα χρειαστει να αλλαξω κατι πανω της.............η ιδεα σου ειναι οντως πολυ καλη...απλως μια ltd καθε κιθαριστας εχει στο πισω μερος του μυαλου του να την κανει esp......αν ειναι να την πουλησω λοιπον....δεν την αγοραζω.......και για τον ενισχυτη μπορω να διαθεσω χρηματα......αρα δεν υπαρχει λογος να κοψω απο την κιθαρα.........θελω κατι σταθερο και μονιμο.......γιατι οι πειραματισμοι με φτηνοτερες κιθαρες δεν ξερω αν θα οδηγησουν καπου,...........

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #7 στις: 05/08/09, 00:04 »
κοιτα αυτη

http://www.thomann.de/gr/fender_dave_murray_strat.htm

που ειναι και fender,και πολυ καλη,και ειναι και signature του murray που σ αρεσει λογικα! (
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #8 στις: 05/08/09, 00:14 »
ακριβως.....την εχω στο μυαλο μου αλλα εδω ειναι το θεμα......παρ'οτι εχει super distortion στοθσ μαγνητες η κιθαρα σαν μοντελο ειναι αρκετα παλιο(εννοω το original) σιγουρα ειναι μια κι8αρα που 8α καλυψει με τον καλυτερο δυνατο τροπο την τρελα μου για τους maiden.....θα μπορεσει ομως να βγαλει πιο σκληρους ηχους?βεβαια εδω 8α μου πειτε....υπαρχουν πεταλιερες και χιλιες δυο προενισχυσεις.....απλα για πιο σκληρους ηχους μια esp θα απεδιδε καλυτερα...........?

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #9 στις: 05/08/09, 00:22 »
για την ακριβεια νομιιζω οτι δεν 8α την προτιμησω......καταρχας εχει 21 ταστα...και το μεγεθος τους ειναι medium jumbo.....τα extra jumbo.....βολευουν πολυ περισσοτερο....εδω μπαινει ο παραγοντας (τυπος δακτυλων) για την ταστιερα δεν το συζητω ειναι stratocaster!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #10 στις: 05/08/09, 00:24 »
Μήπως το άλμα που πας να κάνεις είναι πολύ μεγάλο??... ::)

Απο epiphone και line6 (που σημαίνει οτι είσαι αρκετά άπειρος στο θέμα ήχος) κατευθείαν 3Κ για κιθάρα?

Μήπως δεν είσαι σε θέση (ακόμα) να εκτιμήσεις σωστά μια τέτοια κιθάρα??
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #11 στις: 05/08/09, 00:37 »
νομίζω πως θα πρέπει πρώτα να κάνεις ένα εκτενέστατο ψάξιμο στο φόρουμ, ούτως ώστε να μην ρωτάς πράγματα (που καλά κάνεις κ ρωτάς, αλλίμονο), τα οποία είναι χιλιοαναλυμένα σε πολλαπλά πόστς.. τώρα σχετικά με τις ltd, αφού σε πείθει το σίγκνατσουρ μοντέλο του μάρεη, για τις ιδιότητες του, τότε να σου πω πως την ltd v mustaine signature την χρησιμοποιεί ο jeff waters εκτενέστατα τόσο σε ζωντανές του εμφανίσεις, όσο κ σε ηχογραφήσεις.. εν ολίγοις, τον ήχο των φτιάχνουν πάρα πολλά πράγματα.. μην πέφτεις κ εσύ στην παγίδα του τύπου "οι ltd των 1300 ευρώ δεν πιάνουν μια μπροστά στις esp των 1350 ευρώ".. κ επίσης ποιος σου είπε ότι ένα όργανο αξίας 1000 ευρώ κατα μ.ο θα ΠΡΕΠΕΙ οπωσδήποτε να το αλλάξεις? μια φέντερ στρατ στάνταρ, αςν έχεις αγοράσει μόνο 700 ευρώ μπορεί να σταθεί άξια για μια ζωή στα χέρια σου.. το ίδιο ισχύει κ με όλες τις ίδιες τιμολογιακά κιθάρες..
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/09, 00:38 από kronus »
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #12 στις: 05/08/09, 00:38 »
ναι απλα.......το ζητημα ειναι τι μπορω να παιξω και ποσο καιρο εχω δουλεψει πανω στην κιθαρα....πληροφοριακα.....6,5 χρονια...εχω πειρα και απο καλυτερα μηχανηματα.....σε live και προβες....απλως τωρα εχω την οικονομικη δυνατοτητα για αυτο το <<αλμα>> διαφορετικα 8ατο ειχα κανει πιο νωρις οχι τοσο μεγαλο <<αλμα>> βεβαια!

Αποσυνδεδεμένος EvilThatMenDo

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #13 στις: 05/08/09, 00:47 »
μιας και εθιξες το θεμα......ακομα και αν παρω την signature ltd ακομηkai esp καποιου θα ειναι η ιδια κιθαρα με αυτην που χρησιμοποιει αυτος?....δεν νομιζω......ειδικα το κολπο με τις signature ltd μεγαλων καλιτεχνων νομιζω πως ολοι καταλαβαινουν πως ειναι διαφημιστικο τρικ της esp για να λανσαρει τις ltd......και να εξυψωση το γοητρο τους!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #14 στις: 05/08/09, 00:56 »
φίλε μου συγγνώμη, αλλά εδώ κάτοχοι "καλών" μηχανημάτων για 2 έτη κ περισσότερα δεν γωρίζουν ακόμα τις ιδιότητες τους, τις δυνατότητες κ τα χαρακτηριστικά τους στο όλο σύνολο, κ είσαι σίγουρος ότι έχεις καταφέρει να σχηματίσεις άποψη από την ολιγόωρη ενασχόλυση σου με διάφορα άλλα μηχανήματα, περιστασιακά ανα τω χρόνω? σίγουρα, μια εντύπωση θα έχεις αποκομίσει, αλλά μην είσαι με κάποια πράγματα τόσο απόλυτος.. φιλικά πάντα, δεν έχω καμιά στάση εμπάθειας απέναντί σου, απλώς είναι πολύ μεγάλο το ποσό που θες να διαθέσεις ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, ανεξαρτήτου κλάσης κιθαριστικής, κ είναι κρίμα να το φάει ο πρώτος μπάρμπας της Χ.Τρικούπη που θα σου πουλήσει μια στρατ στα 2000, μια λεσπωλ στα 3000 ή μια πρς στα 2500, ενώ οι ελληνικές τους τιμές δεν θα ανταποκρίνονται στην αξία των οργάνων αυτών..


εγώ δεν έχω κάποιο θέμα με τις σιγκ.. εσύ είπες αρχικά ότι σου άρεσε σαν ιδεα η κιθάρα του μάρεη, κ σου έφερα σαν αντίλογο το παράδειγμα αυτό.. τώρα, αν νομίζεις ότι μια κιθάρα γερμανικής αξίας 1300 ευρώ δεν είναι καλή, ή δεν ανταποκρίνεται χρηματικά σε αυτά που προσφέρει, μαλλον θα πρέπει να κάνεις λίγη υπομονή ακόμα, μέχρι να δώσεις τόσα λεφτά για κιθάρα.. επίσης, τι διαφορετικό φαντάζεσαι ότι μπορεί να διαθέτει μια σιγκ κιθάρα ΙΔΙΑ με αυτή που χρησιμοποιεί ο εκάστοτε μουσικός? πχ, η v ltd mustaine sig που χρησιμοποιεί ο γουότερς με μια άλλη ίδια του ραφιού.. διαφορετικό σετάρισμα? άλλες χορδές?? τί άλλο??? αν είναι να πειράξει κ άλλο μια κιθάρα πάει κ παραγγέλνει από την αρχή κάτι διαφορετικό.. αν κ συνήθως πιο πολύ πειράζουν τα μηχανήματά τους παρά τα όργανά τους..
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #15 στις: 05/08/09, 01:14 »
ναι απλα.......το ζητημα ειναι τι μπορω να παιξω και ποσο καιρο εχω δουλεψει πανω στην κιθαρα....

Όχι μόνο... :)
Το ζήτημα είναι αν μπορείς να εκτιμήσεις αυτό που ακούν τα αυτιά σου και ταυτόχρονα επεξεργάζονται τα δάχτυλα σου.

Αν έχεις τα λεφτά και θέλεις να τα διαθέσεις κάντο, κι εγω αν ήμουν στην ίδια θέση με σένα θα το έκανα...

Ένας παίχτης όμως που σκέφτεται να δαπανήσει 3Κ για αγορά οργάνου συνήθως ξέρει τι ακριβώς ζητάει απο το όργανο του και έχει και μια εμπειρία με προηγούμενα όργανα...

...και έλεος πια βρε παιδιά με αυτή την καραμέλα για τις signature!!
Tί signature και ξεsignature!!?...Όταν μια κιθάρα είναι καλή, είναι καλή.
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #16 στις: 05/08/09, 01:17 »
ναι απλα.......το ζητημα ειναι τι μπορω να παιξω και ποσο καιρο εχω δουλεψει πανω στην κιθαρα....

Όχι μόνο... :)
Το ζήτημα είναι αν μπορείς να εκτιμήσεις αυτό που ακούν τα αυτιά σου και ταυτόχρονα επεξεργάζονται τα δάχτυλα σου.

Αν έχεις τα λεφτά και θέλεις να τα διαθέσεις κάντο, κι εγω αν ήμουν στην ίδια θέση με σένα θα το έκανα...

Ένας παίχτης όμως που σκέφτεται να δαπανήσει 3Κ για αγορά οργάνου συνήθως ξέρει τι ακριβώς ζητάει απο το όργανο του και έχει και μια εμπειρία με προηγούμενα όργανα...

...και έλεος πια βρε παιδιά με αυτή την καραμέλα για τις signature!!
Tί signature και ξεsignature!!?...Όταν μια κιθάρα είναι καλή, είναι καλή.

εμ, πες τα :)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #17 στις: 05/08/09, 01:38 »
...τι ηλικια εχεις αν επιτρεπεται???

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #18 στις: 05/08/09, 02:31 »
ρε παιδια, ο τυπος εχει 3Κ που πρεπει να ξοδευτουν και αποτι φαινεται θα ξοδευτουν. Το να προσπαθεις να τον πεισεις να διαθεσει λιγοτερα ειναι ανουσιο. Αφηστε το χρημα να ρεει αφθονο!!! Οικονομικη κριση σου λεει μετα ;D
Εγω παντως αν ειχα 3Κ να ξοδεψω θα τα κανα πρωτη δοση για μηχανη 0:)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #19 στις: 05/08/09, 03:13 »
^συμφωνώ, ο βήχας και το χρήμα δεν κρύβονται .

http://www.carvinworld.com/customshopelectricguitars.php

και μην κοιτάς που τις έχει 800€, αν την πάρεις απ τον Ν@κα πάει 2000€+ οπότε θα το ευχαριστηθείς καλύτερα.
 επίσης

http://www.thomann.de/gr/esp_snapper_ctm_magenta.htm
http://www.thomann.de/gr/esp_jeff_hanneman.htm
http://www.thomann.de/gr/esp_horizon_fr_2_bkaq.htm

(δεν έχω παίξει με καμία απ αυτές αλλά αν μου περίσσευαν 3000€ (Νταλαρας, Νταλαρας, Νταλαρας :P) θα τις έπαιρνα ευχαρίστως)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #20 στις: 05/08/09, 03:17 »
Φίλε μου κοίτα τι έτυχε σε μένα πριν 1 και κάτι χρόνο.
Είχα όπως κι εσύ να διαθέσω κάποια χρήματα και ήμουν έτοιμος να χτυπήσω μία PRS signlecut που υπήρχε σε προσφορά από 2200 ευρώ στα 1650 περίπου (η προσφορά πρέπει να ισχύει ακόμα αν ενδιαφέρεται κανείς). Δεν το έκανα διότι ο ενισχυτής μου είναι ένας Marshall Valvestate VS30R, οπότε απλά κατέστρεφα το όργανο (ηχητικά τουλάχιστον). Το σκέφτηκα καλύτερα και πήρα μία Taylor ηλεκτρακουστική που επίσης ήθελα απελπισμένα.
Ηλεκτρική έχω μία Strat mexico με αλλαγμένους μαγνήτες και την οποία δεν πρόκειται να "πετάξω" ποτέ. Αυτό το λέω για να σε καλύψω ως προς το γεγονός πως θες να δώσεις 3Κ για να μην αλλάξεις την κιθάρα. Δυστηχώς στην μουσική δεν είναι τίποτα τόσο απλό.
Αυτά στα γράφω διότι σε όλες τις περιπτώσεις ήξερα εκ των προτέρων τί ζητούσα ως προς την ηλεκτρική, ως προς την ηλεκτρακουστική αλλά και είχα πλήρη γνώση ως προς τον υπόλοιπο "ηλεκτρικό" εξοπλισμό που διέθετα.
Εσύ απεναντίας βλέπω πως δεν ξέρεις τί ακριβώς ζητάς. Για τον λόγο αυτό θα συμφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω και θα σου πω με τη σειρά μου μήπως είναι καλύτερα να το αφήσεις να ωριμάσει λίγο μέσα σου. Με την καλή έννοια, αλλά 6.5 χρόνια που παίζεις δεν είναι και πολλά.
Επειδή όμως ένα τέτοιο θέμα είχε ξαναμπεί από έναν φίλο παλαιότερα εδώ στο forum, έχω απλά να σου πω πως αν είσαι αποφασισμένος για την αγορά και πιστεύεις πως ήρθε η ώρα, παίξε με τις κιθάρες που σ'αρέσουν και αποφάσισε εσύ. Κατ'εμέ πάντως, 3000€ για μία ηλεκτρική και ειδικότερα Strat είναι πολλά λεφτά (για PRS το καταλαβαίνω :).
Καλές αγορές και ελπίζω να βοήθησα.
Φιλικά
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #21 στις: 05/08/09, 03:20 »
Ναι ξέρω τώρα που διαβάσω το post μου ακούγεται λίγο τρελό (πήγαινα για PRS και κατέληξα με Taylor lol) αλλά εννοείται πως τα πράγματα ήταν πιο σύνθετα και η αγορά έγινε μετά από πολύ σκέψη και τρέξιμο:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #22 στις: 05/08/09, 03:55 »
εγω παντος αμα ειχα 3000€ να δαπανησω για κιθαρα και δε μπορουσα να επιλεξω καμια μαρκα λογο του μεγαλου φασματος ηχου που θα ηθελα να βγαλω, θα πηγαινα για custom οργανο, με λιγοτερα απο 1500€ μπορεις να φτιαχεις οργανο στα δικα σου μετρα, οπως ΑΚΡΙΒΩΣ το θες ΕΣΥ και το αυτι σου. + οτι σου περισευουν 1500€ για εναν πολυ καλο ενυσχητη που δεν θα ''χαντακωνει'' την κιθαρα σου. Ολα αυτα βεβαια, αν εχεις ψαχτει με τον ηχο σου και ξερεις τι ακριβως θελεις απο μια ηλ κιθαρα. οσο για τη signature fender παραπανω, κατα τη γνωμη μου ειναι 900€ το οργανο και αλλα 799€ η signature υπογραφη...

Αποσυνδεδεμένος alexisgt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #23 στις: 05/08/09, 05:26 »
Δε θα εξετάσω αν πρέπει ή δε πρέπει να αγοράσεις τόσο ακριβή κιθάρα...

Αφού τα έχεις και θες να τα επενδύσεις σε gear (και όχι να τα ξοδέψεις), ψάξε για used MusicMan Petrucci
που θα καλύψει όλες τις ανάγκες σου και με τα υπόλοιπα έναν ENGL Screamer και καθάρισες.

 0:)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/09, 05:32 από alexisgt »

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: paizw arketa xronia kai epitelous mporw na agorasw mia akrinh kithara!
« Απάντηση #24 στις: 05/08/09, 09:05 »
Με όλο το συμπάθιο αλλά η ερώτηση του EvilThatMenDo μου φαίνεται πολύ θεωρητική. Έχω την εντύπωση ότι "έτσι στο χαβαλέ έκανε μια ερώτηση για να δει τι θα πει το φόρουμ…". Όχι ότι αυτό είναι κακό.

Για να δικαιολογήσω τη γνώμη μου: ένας φτασμένος κιθαρίστας που θέλει να ξεφύγει από τον εξοπλισμό του που κάνει 500-600 € (κιθάρα και ενισχυτής) και θέλει να πάει σε επαγγελματικό επίπεδο για εξοπλισμό που θα φτάσει τα 4.000-5.000 € (κιθάρα και ενισχυτής), πριν δώσει τα λεφτά αυτά, θα είχε παίξει με όλες τις κιθάρες αξίας που κυκλοφορούν στην αγορά και θα ήξερε επακριβώς και με λεπτομέρειες το παραμικρό spec που τον ικανοποιεί στο παίξιμό του. Την ίδια περίπου αναζήτηση θα έχει κάνει και για ενισχυτή.

Μετά από ένα τέτοιο ψάξιμο, θα κατέληγε σε 3-4 συγκεκριμένα μοντέλα και γι’ αυτά (αν γούσταρε) θα ρωτούσε και το φόρουμ για απόψεις.

Εκτός αν του περισσεύουν τόσα πολλά που να τα έχει για πέταμα.

Χωρίς παρεξήγηση φίλε EvilThatMenDo
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/02, 15:02
από MW
24 Απαντήσεις
11116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 15:15
από Καρχαρίας
2 Απαντήσεις
2018 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/04, 17:24
από Τσάκι
18 Απαντήσεις
14690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/04, 12:47
από ikatsoun
8 Απαντήσεις
4167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/06, 11:23
από parlats
43 Απαντήσεις
44706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/12, 22:38
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/09, 09:29
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
3655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 22:49
από exciter
12 Απαντήσεις
4626 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 19:39
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
6636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/14, 01:59
από Kechrallica