Αποστολέας Θέμα: Οθονες PC και υγεια  (Αναγνώστηκε 2284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οθονες PC και υγεια
« στις: 13/12/07, 02:34 »
Προσφατα ειδα στην τηλεοραση την ταινια S1m0ne με τον Al Pacino, βασικα ειδα λιγο την αρχη γιατι μου φανηκε το εργο μεγαλη μα**κια και το αλλαξα. Σε μια σκηνη καποιος ειπε οτι επαθε καρκινο στο ματι επειδη καθοταν για χρονια στον υπολογιστη δουλευοντας, δεν εδωσα σημασια αλλα θυμηθηκα οτι ειχα διαβασει καπου κατι σχετικο. Τους τελευταιους μηνες ανεκα το ADSL περναω πολλες ωρες μπροστα απο την οθονη του υπολογιστη, και πριν το ADSL τα ιδια περιπου, αλλα καμμια φορα χτυπαω ανετα και 10+ ωρες και καποιες στιγμες ειμαι πολυ κοντα στην οθονη αμα εχω αφοσιωθεί με κατι, οχι για πολλη ωρα βεβαια. Εψαξα για πληροφοριες στο wikipedia αλλα δεν ειχε λεπτομερειες αλλα ουτε και στο google βρηκα κατι ιδιαιτερο. Εχει διαβασει η ακουσει κανενας τιποτα σχετικο;   
   
IN GRIND WE CRUST

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Οθονες PC και υγεια
« Απάντηση #1 στις: 13/12/07, 09:00 »
Δεν έχω ακούσει για καρκίνο στο μάτι... όμως δεν αποκλείεται να υπάρχουν κάποιες επιπλοκές στον οργανισμό από την ακτινοβολία των οθονών CRT (καθοδικής λυχνίας), γι'αυτό άλλωστε απαγορεύουν στις έγκυες να δουλεύουν μπροστά σε τέτοιες οθόνες. Στις οθόνες TFT/LCD δεν υπάρχει τέτοιου είδους ακτινοβολία.

Σε κάθε περίπτωση, η προσήλωση του ματιού σε κάτι κοντινό και φωτεινό για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς διαλείμματα, κουράζει το μάτι και μπορεί να προκαλέσει συναφείς επιπλοκές (κούραση, ξηρότητα, δάκρυα, ζαλάδες, μυωπία, κλπ). Και μην ξεχνάτε και τις υπόλοιπες επιπλοκές, στην σπονδυλική στήλη, στους μύες, στα νεύρα, κλπ.

Αποσυνδεδεμένος .

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οθονες PC και υγεια
« Απάντηση #2 στις: 13/12/07, 20:10 »
Τελικα θυμηθηκα οτι αυτο που ειχα διαβασει ηταν για πιθανοτητα σχηματισμου καρκινου του ματιου απο τα κινητα τηλεφωνα.

Πριν αποκτησω ADSL ειχα μια CRT 15" η οποια χαλασε και πηρα μια TFT/LCD 19" και τα ματια μου, εχω διαπιστωσει, δεν κουραζονται τοσο πολυ. Αυτο μπορει να οφειλεται και στο γεγονος οτι η οθονη ειναι 19".

Παντως εγω καθε μιση/μια ωρα θα ξεκολλησω απο την οθονη και θα σηκωθω για κανενα τεταρτο να ξεκουραστω και καποιες φορες κανω και καποιο τεντωμα.
IN GRIND WE CRUST

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/03, 17:00
από Jo.
1 Απαντήσεις
2090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 22:05
από ivikos
8 Απαντήσεις
3177 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 11:19
από pimami
6 Απαντήσεις
34866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/17, 17:50
από Muselove
2 Απαντήσεις
5525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/18, 12:46
από bathan
0 Απαντήσεις
6957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/18, 18:24
από STEFANOS604
2 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/21, 17:56
από Yiannis Papadopoulos