Αποστολέας Θέμα: Ενα παρεξηγημενο οργανο απο τους περισσοτερους...  (Αναγνώστηκε 42989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Λοιπον..απο οσο καιρο ασχολουμαι με το μπασο..ειτε παιζοντας ..ειτε απλα λατρευοντας το καθως το ακουγα σε διαφορα κομματια..παρατηρησα οτι υπαρχει μια ταση να το θαβουν.Κ οχι μονο σε ηχογραφησεις..αλλα γενικα σαν οργανο.Δλδ βλεπω οτι ο κοσμος το κατατασσει κυριως σαν ενα συνοδευτικο οργανο(εξαιρεση τζαζ και fusion).Ομως εγω πιστευω οτι ο ρολος ενος μουσικου οργανου φτανει μεχρι εκει που φτανει η παιδεια ενος ανθρωπου.Θα ηθελα οι φιλοι μπασιστες του φορουμ να μοιραστουν τις σκεψεις και τις αποψεις τους.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Αν και δεν είμαι μπασίστας μία άποψη θα την πώ! Συνηθίζεται γενικότερα το θάψιμο οργάνων απο λάτρεις άλλων οργάνων. Το κλασσικό ανέκδοτο για αυτόν που κάνει παρέα με 4 μουσικούς το έχω ακούσει και στην παραλλαγή του ντράμερ! Απο κει και πέρα κανένα όργανο δε θα χαρακτήριζα συνοδευτικό. Συνοδευτικό χαρακτήρα μπορεί να έχει το παίξιμο κάποιου αλλα σε καμμία περίπτωση το ίδιο το όργανο και οι δυνατότητες που έχει. Τον Κιουρτσόγλου για παράδειγμα δε μπορείς να τον χαρακτηρίσεις ως μουσικό που "συνοδεύει" (και δεν παίζει παντού jazz)...
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Λοιπον..απο οσο καιρο ασχολουμαι με το μπασο..ειτε παιζοντας ..ειτε απλα λατρευοντας το καθως το ακουγα σε διαφορα κομματια..παρατηρησα οτι υπαρχει μια ταση να το θαβουν.Κ οχι μονο σε ηχογραφησεις..αλλα γενικα σαν οργανο.Δλδ βλεπω οτι ο κοσμος το κατατασσει κυριως σαν ενα συνοδευτικο οργανο

Στο χερι του καθε μπασιστα ειναι να πειθει με το παιξιμο του τους αλλους οτι το μπασο πρεπει να βγαινει πιο μπροστα στο κομματι, γιατι ναι μεν θελουμε να ακουγομαστε παραπανω αλλα πρεπει και εμεις να εχουμε ωραιες ιδεες ακομη και αν αυτο καμια φορα σημαινει πχ το μπασο να παιζει οντως συνοδευτικα. Επισης γενικα oταν καποιος που συνθετει εχει στο μυαλο του το παντρεμα ολων των οργανων το αποτελεσμα πιθανοτατα θα ειναι καλο.
 Αν τωρα ο μπασιστας παιζει οπως πρεπει, εκει που πρεπει και παλι η παραγωγη τον θαβει, τοτε ταιριαζει το ρητο "η βλακεια ειναι ανικητη".
 Για το θαψιμο του γενικα σαν οργανο ο μονος τροπος να "θεραπευσεις" την αγνοια καποιου ειναι να τον βαλεις να ακουσει κομματια που το μπασο παιζει μεγαλο ρολο στο πως ακουγεται το κομματι, χωρις φυσικα να υποσκελιζει τα αλλα οργανα, οπως το Waiting for an alibi η το Dani California.
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Παιδιά με συγχωρείτε, αλλά σε τι παραγωγές αναφέρεστε που το μπάσο θάβεται? Σε μουσική όπου το μπάσο έχει ενεργητικό ρόλο funk, jazz, ac id jazz, pop κλπ εγώ μια χαρά το ακούω. Βασικά σε όλα τα είδη της μουσικής μια χαρά το ακούω. Θα πρέπει να ακούτε το τραγούδι σαν ακροατής και όχι σαν μουσικός. Γιατί τι δουλειά έχει το μπάσο να είναι δυνατά όταν μου παίζει τη βασική νότα κάθε συγχορδίας σε όγδοα? Εκεί χρησιμοποιείται μόινο για να δώσει όγκο και ενέργεια στο τραγούδι. Μια ζωή ακούω μπασίστες να γκρινιάζουν ότι δεν ακούγεται το μπάσο κλπ, αλλά ρε παιδιά παίχτε κ εσείς κάτι ενδιαφέρον ή καταλάβετε το ρόλο που έχει το ρημάδι το όργανο στο εκάστοτε τραγούδι. Στο κάτω –κάτω και μόνι τις θέσεις να παίξετε με ένα όμορφο groove και να βάλετε και ένα γύρισμα σε ένα καίριο σημείο το όργανο θα ξεχωρίσει...
Αν αναφέρεστε σε κλασσικά demo που ηχογραφούνται στα διάφορα προβάδικα, εκεί τις περισσότερες φορές, δεν ακούγεται τίποτα σωστά οπότε δεν στέκει σαν επιχείρημα. Αυτά από ένα συνάδελφο μπασίστα...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Λοιπον..απο οσο καιρο ασχολουμαι με το μπασο..ειτε παιζοντας ..ειτε απλα λατρευοντας το καθως το ακουγα σε διαφορα κομματια..παρατηρησα οτι υπαρχει μια ταση να το θαβουν.Κ οχι μονο σε ηχογραφησεις..αλλα γενικα σαν οργανο.Δλδ βλεπω οτι ο κοσμος το κατατασσει κυριως σαν ενα συνοδευτικο οργανο(εξαιρεση τζαζ και fusion).Ομως εγω πιστευω οτι ο ρολος ενος μουσικου οργανου φτανει μεχρι εκει που φτανει η παιδεια ενος ανθρωπου.Θα ηθελα οι φιλοι μπασιστες του φορουμ να μοιραστουν τις σκεψεις και τις αποψεις τους.


Καταρχάς, με κάθε καλή διάθεση, να ρωτήσω: Γιατί να απαντήσουν μόνο οι μπασσίστες? Εγω δηλαδή που με ξέρεις και με έχεις δεί να παίζω και κιθάρα και μπάσο, πρέπει, ή δε πρέπει να απαντήσω? :P :P

Μου έχει κάνει εντύπωση η λέξη "συνοδευτικό" που χρησιμοποιείς κατα καιρούς. Οπότε, θα ήθελα να σε ρωτήσω αρχικά ποιο επίθετο θα χρησιμοποιούσες για τα ΜΗ συνοδευτικά οργανα.
Και με αυτή την απορία θα καταλήξω στο εξής: Τα όργανα μιας μπάντας δεν διαχωρίζονται σε συνοδευτικά ή μη. Το κάθε κομμάτι, ανάλογα με το ύφος του και το συνθέτη, έχει διαφορετικές απαιτήσεις απο το κάθε όργανο.

Ενα μέγα λάθος που κάνουν πολλοί "ερασιτέχνες" όταν γράφουν ένα κομμάτι, είναι το εξής:
Εν αρχή ην το ριφ.
Τί ακκόρντα ταιριάζουν? Αυτά θα κάνω με τη ρυθμική κιθάρα
Τί ακκορντα θα παίξεις ρε μαλ**α? Ωραία, θα παίξω τις τονικές να δώσω όγκο, να γουστάρουμε
Παίδες, σε 4/4 είναι? Ωραία πάμε!!!

Και τί έχουμε? Μια καλή ιδέα, όπου όλα τα όργανα πάνε να της στρώσουν το χαλί. Δεν μάθαμε ποτέ όταν γράφουμε ένα κομμάτι να αποδίδουμε σε κάθε όργανο το ρόλο που του αντιστοιχεί.Πάρα μόνο να παίρνουμε μια ιδέα και να γράφουμε ένα γ**ημένο backing track για αυτήν.

Συγκεκριμένα για το μπάσο, πότε χρειάζεται:
Να παίξουμε τις τονικές για να δώσουμε όγκο
Να παίξουμε walking bass για να δώσουμε ένα πιο ζωντανό χαρακτήρα
Να παίξουμε ένα διατονικό κατέβασμα ή ανέβασμα για να τονίσουμε την επερχόμενη αλλαγή

ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΑΠΛΑ ΣΕ 8Α!!! Φανταστείτε δηλαδή τί γίνεται όταν εισέρχονται πιο ρυθμικά στοιχεία. Αλλα όταν ο μπασίστας τείνει να επιβεβαιώσει το μύθο του αποτυχημένου κιθαρίστα, και ΔΕΝ ξέρει τί πρέπει να κάνει κάθε φορά, τότε έχουμε ένα μπάσο "άχρηστο"

Φυσικά, υπάρχει και η άλλη πλευρά, για να πάρουμε όλοι το μερτικό μας απο τη γκρίνια μου. Οντας κιθαρίστας του ωδείου, που έπαιζε μπάσο σε μπάντες, ούκ ολίγες φορές "κατηγορήθηκα" οτι παίζω πολλά. Σε μια άλλη περίπτωση, μου ζητήθηκε να συμπληρώσω τον ήχο, όσο 3 κιθάρες σολάρανε. Οποτε θα πώ ένα πράγμα σε όσους γράφουνε κομμάτια για τη μπάντα τους: ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΑΜΑ ΔΕ ΤΟ ΕΧΕΙΣ, ΑΣΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ!!! (Σόρρυ....)

Οπότε, σύμφωνα με τα παραπάνω θα καταλήξω στο εξής:Οι προοπτικές για το ρόλο ενός μουσικού οργάνου καθορίζονται απο τη μουσική παιδεία του ερμηνευτή. Το τελικό αποτέλεσμα για το ρόλο του εξαρτάται απο τη παιδεία όλων.

Και μια μικρή παρατήρηση αγαπητέ Bassman. Το να παίζει ενα μπάσο απλά τις τονικές, δεν το θεωρώ μειωμένο ρόλο. Αν το κομμάτι είναι καμιά ψυχασθενική doomιά, τότε αυτό χρειάζεται. Αυτό θα γίνει και το μπάσο θα έχει εκπληρώσει με το παραπάνω το ρόλο του...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ









Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Ότι υπάρχουν κάποιοι μπασίστες που έχουν ξεφύγει απο την αντίληψη του "απλά συνοδευτικού οργάνου". Βέβαια θέλει μαεστριά για να το κάνεις αυτό.
Αυτό που συμβαίνει είναι ότι οι περισσότεροι μεγάλωσαν(-με) με ακούσματα όπου το μπάσο είναι πραγματικά απλά συνοδευτικό όργανο οπότε δεν είναι ιδιαίτερα πρόθυμοι  να ξεφύγουν απο αυτή την πρακτική.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Αν εννοείς ότι τρώει πάρα πολλούς κιθαρίστες για πρωινό, θα συμφωνίσω.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Αν εννοείς ότι τρώει πάρα πολλούς κιθαρίστες για πρωινό, θα συμφωνίσω.
Βασικά και αυτό, αλλά θέλω να πω ότι το παίξιμο του είναι καθαρά κιθαριστικό...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και μια μικρή παρατήρηση αγαπητέ Bassman. Το να παίζει ενα μπάσο απλά τις τονικές, δεν το θεωρώ μειωμένο ρόλο. Αν το κομμάτι είναι καμιά ψυχασθενική doomιά, τότε αυτό χρειάζεται. Αυτό θα γίνει και το μπάσο θα έχει εκπληρώσει με το παραπάνω το ρόλο του...

πολυ μεγαλη κουβεντα ειπες...σοβαρα δεν κανω πλακα.ειναι παααααρα πολλοι οι μπασιστες,δυστυχως,που δεν το καταλαβαινουν αυτο.πχ εγω αν γραψω ενα ριφακι στην κιθαρα και θελω ογκο απο το μπασο ε!με χαλαει να βαζει ο αλλος σλαπιες και φανκιες..και αναφερομαι π.χ σε ενα ατμοσφαιρικο ριφακι
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Και μια μικρή παρατήρηση αγαπητέ Bassman. Το να παίζει ενα μπάσο απλά τις τονικές, δεν το θεωρώ μειωμένο ρόλο. Αν το κομμάτι είναι καμιά ψυχασθενική doomιά, τότε αυτό χρειάζεται. Αυτό θα γίνει και το μπάσο θα έχει εκπληρώσει με το παραπάνω το ρόλο του...

πολυ μεγαλη κουβεντα ειπες...σοβαρα δεν κανω πλακα.ειναι παααααρα πολλοι οι μπασιστες,δυστυχως,που δεν το καταλαβαινουν αυτο.πχ εγω αν γραψω ενα ριφακι στην κιθαρα και θελω ογκο απο το μπασο ε!με χαλαει να βαζει ο αλλος σλαπιες και φανκιες..και αναφερομαι π.χ σε ενα ατμοσφαιρικο ριφακι

Θα συμφωνήσω στο οτι είναι λογικό να χαλαστείς, αλλα θα διαφωνήσω ως προς το αίτιο. Αν μεταξύ σας δεν υπάρχει "χημεία" για να μιλήσετε μουσικά, αν δεν μπορείς να του δώσεις να καταλάβει τί χρειάζεσαι απο αυτόν, τότε δεν φταίει πάντα ο "συνοδευτής" και η έλλειψη κατανόησής του..... >:D

Μια ερώτηση:  WHAT IS THE f**k**g PROBLEM WITH THE BASS SOLOS?????
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Πριν κάποιος θεωρήσει το μπάσο ως ένα απλό και συνοδευτικό όργανο θα του πρότεινα να προσπαθήσει να ακούσει τα αγαπημένα του τραγούδια "κόβωντας", αν θέλετε, τις χαμηλές συχνότητες (αυτές του μπάσου δηλαδή) και θα καταλάβει πως....μόνο συνοδευτικό δεν είναι!

Σε μια ορχήστρα (είτε ροκ, είτε κλασική, είτε Metal, είτε..είτε...) το κάθε όργανο έχει την δική του ξεχωριστή αξία και τον δικό του ξεχωριστό ρόλο. Ο αποτυχημένος κιθαρίστας είναι απλά αποτυχημένος κιθαρίστας. Αν αποφασίσει να ασχοληθεί με το μπάσο και γίνει άριστος, τότε δεν είναι πια αποτυχημένος κιθαρίστας, αλλά επιτυχημένος μπασίστας. Και στην πολύ τελική ΜΟΥΣΙΚΗ είναι και δεν υπάρχει επιτυχία και αποτυχία, όπως δεν υπάρχει και "συνοδευτικό" όργανο.

Εδώ έχει γραφτεί η "Συμφωνία των 100 Μετρονόμων" που δεν είναι καν μουσικά όργανα, τι λέμε τώρα...??
« Τελευταία τροποποίηση: 29/11/08, 00:26 από BluesMe »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Θα συμμετασχω στο θεμα εχοντας ως εφοδια τη λιγοστη εμπειρια μου απο μπανες κι απο ηχογραφησεις/μιξεις που εχει τυχει να συμμετασχω και να κανω αντιστοιχα.

Σε ολες τις περιπτωσεις ο πιο σωστος μπασιστας ηταν αυτος που επαιζε ακριβως ο,τι επρεπε κι οπου επρεπε. Που κοιταζε τον ντραμερ κι οχι το κοινο, ωστε να "δεσει" τη μποτα με το παιξιμο του. Που καλυπτε το μελωδικο ρυθμικο μερος, εξασκωντας μονο οπου επρεπε τη δεξιοτεχνια του. Οταν κατοπιν συννενοησης με ολη τη μπαντα εβγαινε μπροστα σε μελωδικες γραμμες.

Αντιθετως, εχει τυχει να ακουσω μπαντα με φοβερο drummer και μπασιστα και το αποτελεσμα να ειναι χλιαρο, διοτι ο μπασιστας επαιζε για την παρτη του, γεμιζοντας παντου το ρυθμο κι οταν επρεπε να κανει το κατι παραπανω απλως...δεν το ειχε. Στο ιδιο live τα σολο του κιθαριστα γινονταν ανυποφορα αφου ο μπασιστας οχι μονο δεν επαιζε αυτα που επρεπε, αλλα γεμιζε με τριτες πανω στο σολο.

Εχει τυχει να μιξαρω κομματι στο οποιο ο μπασιστας να παιζει στο καναλι του το πολυ 2 νοτες ανα μετρο. Ακουγοντας το ξεχωριστα θα νομιζε ο καθενας πως ειναι κουλος. Κι ομως, οταν το κομματι γεμισε απο οργανα, το μπασο πηρε τη θεση του. Γεμισε το ρυθμο, τις μπασες συχνοτητες κι εδωσε εναν απιστευτο ογκο.

Απο την αλλη εχω μιξαρει fukny μπαντα και διαπιστωσα πως αντι για funky επαιζαν progressive κατιτις χωρις ουσια, αφου ο μπασιστας κατεβαζε κλιμακες!

Καλως ή κακως, το μπασο ειναι η βαση του μελωδικου οργανικου μερους. Πολλοι το αναδεικνυουν ως σολιστικο οργανο ΕΦΟΣΟΝ ομως το κομματι και το ειδος επιτρεπουν κατι τετοιο. Αλλοι εμφανιζουν μια μινιμαλιστικη ωριμοτητα στο παιξιμο τους αποδεικνυοντας πως η λακωνικοτητα ειναι κι αυτη που κερδιζει την πρωτεια.

Κανεις δεν εφυγε απο live λεγοντας ποσο ωραιο ηταν το μπασο. Ισως να πουνε για τα drums, ομως κανεις δεν θα πει για το μπασιστα κατι ιδιαιτερο ( Προσοχη μιλαω για καθαροαιμους ακροατες. Οχι μουσικους ). Κι εγω αυτο το λεω επιτυχια! Κι εξηγουμαι:
Σαν πληκτρας επι 7 χρονια συνηθισα να ειμαι κι εγω background οργανο στα περισσοτερα κομματια. Στα πρωτα live αφιερωσα πολλες ωρες μελετωντας τεχνικες και ηχους για να φαινομαι. Αυτο εκανε μεγαλο κακο στη μπαντα τις περισσοτερες φορες, γιατι ειτε εβγαιναν μπροστα οι πλατες, ειτε επαιζα πολλα μερη που δεν εδεναν με τη lead κιθαρα ( θυμασαι Δημητρη; ). Μετα το 2ο live αντιληφθηκα πως το παιχνιδι ειναι ομαδικο. Ο καθενας βαζει το λιθαρακι του και ολοι μαζι βγαζουμε το τελικο αποτελεσμα. Στο live που θα μου πουν οι φιλοι μου "δεν ακουγοσουν πολυ καλα, αλλα ακουγοταν πως γεμιζες", θα ειναι το απολυτο live κατα την προσωπικη μου εκτιμηση. 
Αν και πειραζει παρα πολλους, πρεπει να παραδεχτουμε πως η μπαντα παιζει για τον τραγουδιστη και τον κιθαριστα. Εαν υπερβουμε αυτο το ρολο, χαλαμε τη συνταγη του ηχοχρωματος της μπαντας.

Το μπασο ειναι ενα παρα πολυ σημαντικο οργανο. Δεν ειμαστε ολοι οι The Doors για να αφηνουμε τον πληκτρα να παιζει υποτυπωδως το μπασο στο αριστερο του χερι. Ειμαστε ενα συνολο ατομων που πρεπει να κανουμε καλυτερα το ρολο μας! Η μια νοτα παραπανω επιτρεπεται..Οι 10 μπορει ναι ειναι πλεονασμος..Οι 11 ομως ειναι κανιβαλισμος! Κι εαν ολοι δειχνουν τον ιδιο σεβασμο απεναντι στους υπολοιπους, τοτε θα εχουμε το τελειο αποτελεσμα. ;)

Γι'αυτο φιλοι μπασιστες, μην ανησυχειτε! Εαν πετυχετε το απολυτο δεσιμο με τους υπολοιπους, ξεχαστε τη δεξιοτεχνεια..Γιατι τοτε θα εχει κερδισει η μουσικη κι οχι ο προσωπικος εγωισμος.  :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
+1000 freemind
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Μερικές σκέψεις...Είναι άραγε μια κακή προκατάληψη να θέλουμε το μπάσο να συνεργάζεται με τα τύμπανα για να έχουμε ένα στιβαρό αποτέλεσμα ή μιά ανάγκη; Ρητορικό το ερώτημα και μάλλον το δεύτερο ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις. Μετά αναρωτιέμαι επίσης μήπως οι ίδιες οι χαμηλές συχνότητες είναι τέτοιες από τη φύση τους που δεν "εντυπωσιάζουνε" τόσο τον περισσότερο κόσμο ακόμα και εάν μιλάμε για μουσικούς; Ας αφήσουμε για λίγο το μπάσο και ας πιάσουμε τους τραγουδιστές. Στο ροκ ειδικά, νομίζω ότι οι περισσότεροι εντυπωσιάζονται περισσότερο από τραγουδιστές όπως ο Dickinson που τραγουδάει το Trooper για πλάκα ή τον Turner των Rainbow που το I surrender είναι ένα τραγούδι taboo για κάθε ροκ τραγουδιστή (να μην μιλήσουμε για Manowar και άλλες μπάντες γιατί εκεί ξεφεύγει τελείως το πράμα), απ'ότι με τον Nick Cave ή τον Bowie( διάλεξα μάλιστα δύο πολύ πετυχημένους "βαρύτονους" τραγουδιστές). Γιατί οι περισσότεροι διάσημοι ανήκουν στη πρώτη κατηγορία; Εγώ νομίζω γιατί τη ψηλή συχνότητα την ακούς εύκολα, ενώ στη χαμηλή πρέπει να δώσεις προσοχή. Οπότε το ποιός και το τι όργανο "πρωταγωνιστεί" είναι θέμα ευκολίας δεν είναι θέμα "αξίας". Γιατί με έναν μέτριο κιθαρίστα μπορεί και να την κάνεις τη δουλειά σου. Με έναν μέτριο μπασίστα , ή drummer είσαι καταδικασμένος να φαίνεσαι ερασιτέχνης ( με τη κακή έννοια του όρου). Πολύ σπουδαίο το μπάσο, πρέπει να υπηρετεί το κομμάτι αλλά και εάν ο μπασίστας σου είναι "παίκτης" κανονικός, πρέπει να είσαι ηλίθιος για να μην του δώσεις το χώρο του και λίγο παραπάνω αν ταιριάζει στο τραγούδι. Γιατί πάνω απ'όλα το τραγούδι ή η σύνθεση.
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
  ;D

Μπασιστας ειμαι, παιζω και κιθαρα, ολα καλα, το καθε ενα εχει τη γλυκα του!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Πριν κάποιος θεωρήσει το μπάσο ως ένα απλό και συνοδευτικό όργανο θα του πρότεινα να προσπαθήσει να ακούσει τα αγαπημένα του τραγούδια "κόβωντας", αν θέλετε, τις χαμηλές συχνότητες (αυτές του μπάσου δηλαδή) και θα καταλάβει πως....μόνο συνοδευτικό δεν είναι!

Ναι βρε παιδια, αυτο δεν ειναι πολυ βασικο; Δεν ειναι συνοδευτικο οργανο το μπασο. Και οπως και καθε καθε οργανο πρεπει να παιζεται σωστα για να μας αρεσει. Μην ξεχνατε οτι σε καθε σχημα/ορχηστρα που θελει να καλυψει το ευρος συχνοτητων του αυτιου μας (πραγμα ακρως σημαντικο για το "δεσιμο" του ηχου), μπασο υπαρχει παντα, ειτε ηλεκτρικο, ειτε κοντραμπασο, ειτε αν θελετε το καλυπτει κ ενα πιανο ή οτι αλλο φτανει εκει κατω.
Και παρ οτι δεν συνιθιζω να λεω απολυτα πραγματα, οποιος δεν καταλαβαινει τη σημασια του, δεν καταλαβαινει τη μουσικη που ακουει 100%. Οι εμπειριες του freemind ειναι χαρακτηριστικοτατες!
Αν κ παρ οτι φιλοδοξος κιθαριστας, αρνουμαι να δεχτω οτι μια μπαντα παιζει για τον κιθαριστα κ τον τραγουδιστη. Μπορει να ειναι οι πιο ευκολοι frontman, αλλα οπως και σε καθε ομαδα, το παν ειναι η ιδια η ομαδα. Για να κανει τα μαγικα του ο μαραντονα ή ο πελε, ε επρεπε να παρουν πασες της προκοπης απ τους συμπαικτες τους..Και οποιος κατανοει, παρατηρει ολη την ομαδα αυτη, εκτος απ τις μεμονωμενες ευφυιες, που προφανως τις στολιζουν με τον τροπο τους (κ καλα κανουν!)..
ΖΗΤΩ ΟΙ ΟΜΑΔΕΣ (*απαραδεκτοι, 1992!)
ΖΗΤΩ Κ ΟΙ (καλοι) ΜΠΑΣΙΣΤΕΣ  :P

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Το ολο σκεπτικο του θεματος ετσι οπως το ειχα κ το εχω στο μυαλο μου αφορα τα βιωματα μου κυριως..οποτε σαφως και πιο πολυ αναφερομαι σε ερασιτεχνικες μπαντες.Ειναι πολυ βασικο να πω..οτι αποχωρησα τουλαχιστον απο 5 μπαντες λογω της νοοτροπιας που ειχαν για το μπασο.

Παραδειγματα συμπεριφορας τετοιας ηταν τα εξης:ενω υπηρχε καλος ντραμερ και μπορουσαμε σαν ρυθμικο τμημα να παιξουμε πιο τεχνικα και πρωτοτυπα πραματα..οι κιθαριστες κυριως ειχαν αντιθετη αποψη-το λογο δεν τον καταλαβα ποτε.Επισης θελαν το μπασο να μην ακουγεται και τοσο..και δεν μιλαω για τονικες και βαβουρα..μιλαω οτι επαιζα σωστες μπασογραμμες..δεν ηταν backing track της κιθαρας.Σε ενα λαιβ που ετοιμαζαμε με μια αλλη μπαντα..μας ηρθε η ιδεα να κανουμε εναν αυτοσχεδιασμο με τον ντραμερ ο οποιος θα κατεληγε τονικα ακριβως στην εισαγωγη ενος κομματιου που παιζαμε..οποτε θα ταν καλο "ποτ-πουρι".Ασφαλως και παλι δεν εγινε γιατι τσινισαν οι μουσικαρες μας.Θα τους τρωγαμε την δοξα...!

Αυτο που εισεπραξα εγω λοιπον..ειναι οτι περα απο την προτιμηση του ανθρωπου στις ψηλες νοτες..(γιατι παιζει και αυτο!)...υπαρχει και ο ατομισμος μερικων μουσικων(κυριως κιθαριστων απο την δικη μου εμπειρια) που δεν βλεπουν την μπαντα σαν συνολο.Ουδεποτε δεν με ενοιαζε να φανω μπροστα..αλλα να εχω την ευκαιρια να παιξω οτι καλυτερο μπορω.Αλλα οχι..για να σολαρει ο αλλος..θαβει τους υπολοιπους και κανει το κομματι ουσιαστικα βαρετο με το να σολαρει πιο γρηγορα και απο την διαρροια(και για υπερβολικη ωρα)...ενω μπορει καλλιστα ενα κομματι να εχει παυσεις και διαφοροποιησεις που μπορουν να το κανουν πολυ ενδιαφερον.

Επισης..ενω μου την λεγαν..παρατηρουσα οτι ελαχιστοι απο αυτους ειχαν μουσικη αντιληψη.Τι εννοω με αυτο.Τα ευκολως εννοουμενα..δλδ..π.χ. οταν ενας μουσικος σολαρει..οι αλλοι να χαμηλωνουν ελαχιστα ενταση και δυναμικες δινοντας εμφαση στο σολο του.Αλλο παραδειγμα κακης αντιληψης ηταν το οτι οταν ενα κομματι θελει παθος η συναισθημα αυτοι ηταν στο κοσμο τους..π.χ. παιζοντας μια μπαλαντα γελουσαν..η δεν τροποποιουσαν τις δυναμικες τους αφου το κομματι ηταν απαλο και οχι δυνατο.

Κ για να συμπληρωσω το κερασακι στην τουρτα..δεν θα πω ποσες φορες ακουσα την ατακα..που αφορουσε γενικο κανονα.."φιλε..ακου να δεις..το μπασο ειναι παντα πιο χαμηλα απο την κιθαρα..!"

Δεν ξερω αν ειμαι τοσο κακιστος μπασιστας ωστε να εμπλεξα με ανθρωπους που αποτελουν "ακριβη δικαιολογια για μουσικους" και να τα εχω ετσι στο μυαλο μου.Ομως παλι καταληγω στο ιδιο συμπερασμα.Οπου φτανει η παιδεια του ανθρωπου φτανει και η μουσικη αντιληψη του.Επισης οι φιλοι κιθαριστες να με συμπαθανε.Δεν τους βαζω στον κουβα με τα σκατα που συναντησα εγω..προς θεου..αγαπω πολυ την κιθαρα και με συγκινει το να παιζω με εναν καλο κιθαριστα.

« Τελευταία τροποποίηση: 30/11/08, 19:02 από freemind »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Λίγο άσχετο, αλλά αν θέλετε να κατεβάσετε μπασιστικά άλμπουμ μπείτε εδώ:
http://baixoakidownload.blogspot.com/2008_01_01_archive.html

Πολύ πράγμα....

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Το θέμα όμως είναι ότι στη μουσική δεν υπάρχουν κανόνες. Ο Cliff Williams των Ac/DC πρέπει να κατέχει το ρεκόρ περισσότερων επαναλήψεων της ίδιας νότας ανά τραγούδι και πάντα ίσα που ακούγεται στη μίξη! ΑΠ΄την άλλη υπάρχει ο Steve Harris... Για μένα και οι AC/DC και οι MAiden είναι ΓΚΡΟΥΠΑΡΕΣ.

.Ουδεποτε δεν με ενοιαζε να φανω μπροστα..αλλα να εχω την ευκαιρια να παιξω οτι καλυτερο μπορω.


Διαφωνώ μ'αυτή την άποψη, την οποία έχω συναντήσει σε πάρα πολλούς μουσικούς. Αυτό που πρέπει να παίξεις είναι το καλύτερο ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ! Πότε θα καταλάβουν οι κιθαρίστες ότι το shred ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ  και οι ντραμερ ότι ναι, υπάρχουν και παύσεις στα τραγούδια και σημεία που πρέπει να κρατάνε μόνο χαι χατ! Αυτό που εκτιμάω στους μουσικούς πέρα από τα γνωστά -τεχνική, συναίσθημα μπλα μπλα- είναι οι ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ στο παίξιμο, να ξέρουν πότε να χαμηλώσουν ένταση και πότε να χώσουν, αυτό είναι που κάνει τη μουσική ενδιαφέρουσα. Στη μουσική είναι πολύ εύκολο να την ψωνίσεις επειδή ξεπατίκωσες το σόλο του "river dragon.." (άσε που κατά πάσα πιθανότητα δεν το βγάζεις και τόσο καλά) και να νομίσεις ότι "έκλεισες" ως μουσικός. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα..
Επειδή μ'έπιασε η φλυαρία μου, καλό είναι όλοι να μάθουμε να παίζουμε ΜΑΖΙ με άλλους, τότε είναι εμφανές ότι όλα τα μέλη ενός συγκροτήματος προσφέρουν το ίδιο.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Για μενα αυτη η αποψη του οτι το μπασο ειναι ¨"συνοδευτικο οργανο" χαθηκε μολις τελειωσα το γυμνασιο. Πλεον οταν εχω να κανω με μουσικους που θεωρουν οτι ενα οργανο πρεπει να εχει αποκλειστικα εναν ρολο σε μια μπαντα, απλα δεν ασχολουμαι. Δεν τιθεται καν θεμα συζητησης. Το καθε οργανο εχει την μαγεια του, το καθε οργανο μπορει να οδηγησει μπροστα ενα κομματι, το καθε οργανο μπορει να σταθει μονο του το καθε οργανο μπορει να συνοδευει και ολα αυτα γιατι ετσι απλα ολα τα οργανα παραγουν μουσικη. Και καλη μουσικη μπορεις να παιξεις ακομα και με εναν σκουπιδοτενεκε.

Τωρα το θεμα της νοοτροπιας, ε νταξει απλα υπαρχουν καποιοι κιθαριστες με αυξημενο εγωισμο που θεωρουν οτι το μπασο δεν θα πρεπε να υπαρχει, καλυτερα να υπηρχε δευτερη ρυθμικη( :P) καποιοι κιθαριστες με ιδιαιτερα χαμηλο εγωισμο που νομιζουν οτι εινια πιο ευκολο το μπασο και τελος καποιοι μπασιστες με εξισου χαμηλο εγωισμο για να ακουνε τις μπαρουφες φαντασμενων κιθαριστων. Τι να κανουμε... Οταν καποιος θελει να θεωρει τον εαυτο του εστω και στο ελαχιστον μουσικο για μενα δεν θα πρεπε να σηκωνει τετοιους τοιχους μεσα σε μια μπαντα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Το θέμα όμως είναι ότι στη μουσική δεν υπάρχουν κανόνες. Ο Cliff Williams των Ac/DC πρέπει να κατέχει το ρεκόρ περισσότερων επαναλήψεων της ίδιας νότας ανά τραγούδι και πάντα ίσα που ακούγεται στη μίξη! ΑΠ΄την άλλη υπάρχει ο Steve Harris... Για μένα και οι AC/DC και οι MAiden είναι ΓΚΡΟΥΠΑΡΕΣ.

.Ουδεποτε δεν με ενοιαζε να φανω μπροστα..αλλα να εχω την ευκαιρια να παιξω οτι καλυτερο μπορω.


Διαφωνώ μ'αυτή την άποψη, την οποία έχω συναντήσει σε πάρα πολλούς μουσικούς. Αυτό που πρέπει να παίξεις είναι το καλύτερο ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ! Πότε θα καταλάβουν οι κιθαρίστες ότι το shred ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ  και οι ντραμερ ότι ναι, υπάρχουν και παύσεις στα τραγούδια και σημεία που πρέπει να κρατάνε μόνο χαι χατ! Αυτό που εκτιμάω στους μουσικούς πέρα από τα γνωστά -τεχνική, συναίσθημα μπλα μπλα- είναι οι ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ στο παίξιμο, να ξέρουν πότε να χαμηλώσουν ένταση και πότε να χώσουν, αυτό είναι που κάνει τη μουσική ενδιαφέρουσα. Στη μουσική είναι πολύ εύκολο να την ψωνίσεις επειδή ξεπατίκωσες το σόλο του "river dragon.." (άσε που κατά πάσα πιθανότητα δεν το βγάζεις και τόσο καλά) και να νομίσεις ότι "έκλεισες" ως μουσικός. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα είναι πολύ πιο πολύπλοκα..
Επειδή μ'έπιασε η φλυαρία μου, καλό είναι όλοι να μάθουμε να παίζουμε ΜΑΖΙ με άλλους, τότε είναι εμφανές ότι όλα τα μέλη ενός συγκροτήματος προσφέρουν το ίδιο.

Ημουν λιγο αοριστος στην φραση αυτη.Οταν λεω να παιζω οτι καλυτερο μπορω..αναφερομαι στο κομματι.Δηλαδη να προσπαθεις να δινεις τον καλυτερο σου εαυτο..ασφαλως χωρις να υπερφορτωνεις το κομματι..δινοντας του ισως περισσοτερη ενεργεια..ευρηματικοτητα..φαντασια..κ σε αρμονια με τους υπολοιπους.

Αρη..αν και συμφωνω με αυτα που λες..θεωρω οτι ειναι δυσκολο και να βρεθουν τα καταλληλα ατομα.Μεχρι στιγμης υπολογιζω χονδρικα να εχω παιξει με καμια δεκαρια μπαντες κατα καιρους.Και ομως το πολυ στις 2 απο αυτες να βρηκα καποια ουσιωδη συνεργασια η οποια και διεκοπη απο λογους ανωτερας βιας(π.χ. στρατος).
It's all about the Groove!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/08, 19:20
από Iced Jacob
4 Απαντήσεις
5909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 14:19
από taxfreesax
21 Απαντήσεις
13486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:26
από Jezus
21 Απαντήσεις
13387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/16, 11:24
από modfori
4 Απαντήσεις
3874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:16
από Jezus
10 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 15:19
από freemind
79 Απαντήσεις
21830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
2251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/15, 12:51
από Pavl0s
4 Απαντήσεις
16337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/17, 10:55
από saved
0 Απαντήσεις
9863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/18, 17:58
από Ioannis Anastassakis