Αποστολέας Θέμα: Πολυεφφέ κιθάρας, χωρίς προσομοιωτές,ενισχυτές,καμπίν  (Αναγνώστηκε 4623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Όπως αναφέρει και ο τίτλος, υπάρχει τέτοια κατασκευή; Δηλαδή εννοώ μόνο εφφέ(chorus,delay,wah,fuzz,flanger,reverd κλπ) μαζεμένα σε μια πεταλιέρα, αλλά χωρίς να προσομοιώνεις και ενισχυτές,καμπίνες, χωρίς eq κλπ. Ο ήχος του εκάστοτε ενισχυτή που χρησιμοποιείς να μένει, παρεμβάλοντας εσύ τα εφφέ που θες. Έχω μια vox tonelab st αλλά το ατελειώτο φτιάξε,αποθήκευσε καταντά κουραστικό, ειδικά για μερικούς ανθρώπους που γουστάρουν το απλά plug n play. Οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο με το μάζεμα πολλών stomp πεταλιών, αλλά σε ένα(πιο οικονομικό, πιο εύκολο στη μετακίνηση, στο χώρο που πιάνει, στις ανάγκες του κλπ). Και σας ρωτώ. Υπάρχει;
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Kατ' αρχήν να επισημάνω ότι με την Tonelab (όπως και με την πλειοψηφία των παρόμοιων πολυεφφέ) μπορείς πολύ απλά να απενεργοποιήσεις τις προσομοιώσεις και τις καμπίνες και να χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφφέ. Ειδικά η Tonelab είναι εξαιρετικά εύχρηστη, οπότε μπορείς πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσεις τα εφφέ της σε στυλ plug 'n' play. Και φυσικά δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιείς τις μνήμες αν βρίσκεις κουραστική τη διαδικασία δημιουργίας patches για αποθήκευση.

Πάντως γι αυτό που ρωτάς, υπάρχουν πολυεφφέ που έχουν μόνο εφφέ και όχι όλες αυτές τις προσομοιώσεις. Ένα που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή είναι το Nova System της TC Electronic. Το θέμα είναι εσύ τι ακριβώς ψάχνεις που δεν σού δίνει η Tonelab (γι αυτό ανέφερα όλα τα παραπάνω) και πόσα είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις για μια τέτοια αγορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όπως αναφέρει και ο τίτλος, υπάρχει τέτοια κατασκευή; Δηλαδή εννοώ μόνο εφφέ(chorus,delay,wah,fuzz,flanger,reverd κλπ) μαζεμένα σε μια πεταλιέρα, αλλά χωρίς να προσομοιώνεις και ενισχυτές,καμπίνες, χωρίς eq κλπ. Ο ήχος του εκάστοτε ενισχυτή που χρησιμοποιείς να μένει, παρεμβάλοντας εσύ τα εφφέ που θες. Έχω μια vox tonelab st αλλά το ατελειώτο φτιάξε,αποθήκευσε καταντά κουραστικό, ειδικά για μερικούς ανθρώπους που γουστάρουν το απλά plug n play. Οπότε ψάχνω κάτι αντίστοιχο με το μάζεμα πολλών stomp πεταλιών, αλλά σε ένα(πιο οικονομικό, πιο εύκολο στη μετακίνηση, στο χώρο που πιάνει, στις ανάγκες του κλπ). Και σας ρωτώ. Υπάρχει;
Έχω την εντύπωση πως αν συνδέσεις την πεταλίερα σου με τον ενισχυτή από το FX loop θα ακούς μόνο τα εφέ της πεταλιέρας και όχι και τις προσομοιώσεις.

Αποσυνδεδεμένος gon

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
  • goodbye cruel world
    • Προφίλ
Καταρχήν ο ενισχυτής μου(ενας μικρός randall) δεν έχει καν fxloop. Επίσης Απόλλών δε νομίζω ότι μπορω να χρησιμοποιήσω μόνο τα εφφέ χωρίς τις ενισχύσεις,τα eq κλπ. Νομίζω δεν σου δίνει τέτοια δυνατότητα. Εγώ ψάχνω κάτι εκεί γύρω στα 200 ευρώ, μια εφφεδιέρα συμπαγή, χωρίς πολλά κουμπάκια αν γίνεται, αλλά με αρκετα εφφέ.
Predestined or punished
By man or god?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Επίσης Απόλλών δε νομίζω ότι μπορω να χρησιμοποιήσω μόνο τα εφφέ χωρίς τις ενισχύσεις,τα eq κλπ. Νομίζω δεν σου δίνει τέτοια δυνατότητα.

Tη συγκεκριμένη πεταλιέρα την είχα παλιότερα και ξέρω σίγουρα ότι μπορείς να κλείσεις τελείως τις προσομοιώσεις ενισχυτών και τις καμπίνες. Υπάρχει ένα κουμπάκι πάνω από τον επιλογέα των ενισχυτών με το οποίο αλλάζεις τα banks (κόκκινο, πορτοκαλί, πράσινο). Αν το κρατήσεις πατημένο για 1-2 δευτερόλεπτα, απενεργοποιεί τον επιλογέα. Διάβασε το manual για περισσότερες πληροφορίες. Όσο για τα EQ, δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα. Άσε τα σε ένα setting και μην ασχολείσαι πλέον με αυτά. Εξάλλου EQ έχουν όλες οι πεταλιέρες και τα πετάλια ακόμα.

Και αυτό που είπε το μπιφτέκι δεν ισχύει. Είτε στο input του ενισχυτή την συνδέσεις είτε στο FX loop (αν είχες), μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητες της πεταλιέρας.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/05/12, 15:54 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μπιφτέκι

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επίσης Απόλλών δε νομίζω ότι μπορω να χρησιμοποιήσω μόνο τα εφφέ χωρίς τις ενισχύσεις,τα eq κλπ. Νομίζω δεν σου δίνει τέτοια δυνατότητα.

Tη συγκεκριμένη πεταλιέρα την είχα παλιότερα και ξέρω σίγουρα ότι μπορείς να κλείσεις τελείως τις προσομοιώσεις ενισχυτών και τις καμπίνες. Υπάρχει ένα κουμπάκι πάνω από τον επιλογέα των ενισχυτών με το οποίο αλλάζεις τα banks (κόκκινο, πορτοκαλί, πράσινο). Αν το κρατήσεις πατημένο για 1-2 δευτερόλεπτα, απενεργοποιεί τον επιλογέα. Διάβασε το manual για περισσότερες πληροφορίες. Όσο για τα EQ, δεν βλέπω πού είναι το πρόβλημα. Άσε τα σε ένα setting και μην ασχολείσαι πλέον με αυτά. Εξάλλου EQ έχουν όλες οι πεταλιέρες και τα πετάλια ακόμα.

Και αυτό που είπε το μπιφτέκι δεν ισχύει. Είτε στο input του ενισχυτή την συνδέσεις είτε στο FX loop (αν είχες), μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλες τις δυνατότητες της πεταλιέρας.
Παραπληροφορώ τον κόσμο τελικά :P , Σαν τις ειδήσεις του MEGA  >:D

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kατ' αρχήν να επισημάνω ότι με την Tonelab (όπως και με την πλειοψηφία των παρόμοιων πολυεφφέ) μπορείς πολύ απλά να απενεργοποιήσεις τις προσομοιώσεις και τις καμπίνες και να χρησιμοποιήσεις μόνο τα εφφέ.
+1

Έχω την εντύπωση πως αν συνδέσεις την πεταλίερα σου με τον ενισχυτή από το FX loop θα ακούς μόνο τα εφέ της πεταλιέρας και όχι και τις προσομοιώσεις.
-1 σόρρυ Μπιφτέκι :P

η επεξεργασία που κάνει στο σήμα η πεταλιέρα δεν επηρεάζεται από το ΠΟΥ τη συνδέεις...

Αποσυνδεδεμένος klhronomos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Νομίζω ότι η περιγραφή ταιριάζει ακριβώς σ' αυτή:

http://www.thomann.de/gr/boss_me70.htm

η οποία είναι λίγο ακριβότερη, αλλά μπορεί να τήν πετύχεις μεταχειρισμένη γύρω στον προϋπολογισμό σου. Επίσης, κοίτα γιά την ΜΕ-50, το παλιότερο μοντέλο, που είναι στην ίδια λογική και μάλιστα χωρίς καθόλου ποσομοιώσεις (τις οποίες έτσι κι αλλιώς, στην ΜΕ-70 τίς απενεργοποιείς κατά βούληση). Δεν παράγεται πιά, οπότε κι αυτή μόνο σε μεταχειρισμένη (120-150Ε).

Και οι δυό έχουν το πλεονέκτημα ότι έχουν mode λειτουργίας σαν 3-4 διαφορετικά πεταλάκια, με ποτενσιόμετρα αφιερωμένα στο καθένα που μπορείς να τα ρυθμίζεις σε πραγματικό χρόνο. Δουλεύουν και με patches αν θελήσεις, σαν συνηθισμένες πεταλιέρες.

Αξίζει να ρίξεις μιά ματιά νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ο συν-κιθαρίστας μου στο συγκρότημα, μετά από δική μου προτροπή, πήρε την Line 6, M13. Είναι στο στυλ που θέλεις, με λειτουργία και στήσιμο τύπου συλλογής πεταλιών. Έχει και πάρα πολλά πετάλια distortion αν τα χρειαστής.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι, οι αλγόριθμοι και το λογισμικό είναι τελευταίας γενιάς, και το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Επίσης συνδέεται και με 4 cable method αν θέλεις κάποιο μέρος της πεταλιέρας να είναι εμπρός (πχ για overdrive / distortion) και κάποιο άλλο στο Effects Loop για τα λοιπά effects. Υπάρχει και η μικρότερη Μ9, ρίξε μία ματιά αν θέλεις:
http://www.dv247.com/guitars/line-6-m13-stompbox-and-ex1-pedal--69783
http://www.dv247.com/studio-equipment/line-6-m9-multi-effects-pedal-and-ex1-expression-pedal-bundle--85527

Εμείς βρήκαμε την M13 γύρω στα 300Ε μεταχειρισμένη δύο φορές και την μία την πήραμε, ενώ την M9, την έχω δεί ακόμα και στα 230Ε.
Μαζί με την Nova System που σου πρότεινε ο Απόλλων, είναι οι δύο κορυφαίες λύσεις αυτή την στιγμή για πεταλιέρα με στήσιμο πολλαπλών πεταλιών σε λογικά λεφτά. Μετά πας στο χιλιάρικο και πάνω..   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
νομιζω οτι η πιο συμφερουσα λυση σε χαμηλο budget ειναι να βρεις μεταχειρ μια boss ME-50 που κανει ακριβως οτι ζητας. δεν εχει καθολου preamps. βεβαια οπως ειπε ο Απόλλωνας "ολες" οι πεαλιερες (δεν ξερω καμια που να μην το κανει) εχουν επιλογη για απενεργοποιηση των preamps οποτε καλο ειναι να βρεις μια που να υποστηριζει 4Cable Method (η ΜΕ-50 νομιζω δεν εχει). Για την Μ13, ειναι ενα καλo πολυεφε που αν το συνδιασεις με το απαραιτητο(μα καλα γιατι δεν το εχει στανταρντ?) expresion pedal κανει καλη δουλεια με καλη πιστοτητα ηχου.(μην ξεχνας οτι μιλαμε για ψηφιακα εφε οποτε ειναι θεωρητικα κατωτερα των αναλογικων σε ποιοτητα). περα απο την σχετικα υψηλη τιμη της (για τη δουλεια που κανει) εχει ενα μεγαλο μειονέκτημα. κατηγοριοποιεί τα εφε σε στηλες ενω σου επιτρεπει να εχεις ενεργο ενα εφε απο καθε στήλη. ΠΧ δεν μπορεις να εχεις flanger μαζι με chorus(τα εφε ειναι τυχαια για να καταλαβεις τι εννοω). δες καποιο manual για να βρεις τα εφε καθε στηλης και αν θα τα χρειαστεις ταυτοχρονα η οχι.... 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
εχει ενα μεγαλο μειονέκτημα. κατηγοριοποιεί τα εφε σε στηλες ενω σου επιτρεπει να εχεις ενεργο ενα εφε απο καθε στήλη. ΠΧ δεν μπορεις να εχεις flanger μαζι με chorus(τα εφε ειναι τυχαια για να καταλαβεις τι εννοω). δες καποιο manual για να βρεις τα εφε καθε στηλης και αν θα τα χρειαστεις ταυτοχρονα η οχι.... 

Aυτό συμβαίνει λίγο-πολύ στα περισσότερα πολυεφφέ, Υπάρχουν κατηγορίες εφφέ από τα οποία μπορείς να διαλέξεις μόνο ένα. Kαι επειδή μερικές κατηγορίες έχουν πολλά διαφορετικά εφφέ (π.χ. τα modulation - chorus, flanger, phaser, tremolo κλπ), δεν μπορείς να τα συνδυάσεις μεταξύ τους (και δεν βλέπω γιατί θα ήθελε κάποιος να συνδυάσει τέτοια εφφέ). Εξαίρεση αποτελούν ίσως κάποια όπως τα καινούργια G3 και G5 της Zoom. Σε αυτά μπορείς (αν δεν κάνω λάθος) να συνδυάσεις μέχρι 3 ή 4 εφφέ αντίστοιχα χωρίς περιορισμούς κατηγοριών.


Μαζί με την Nova System που σου πρότεινε ο Απόλλων, είναι οι δύο κορυφαίες λύσεις αυτή την στιγμή για πεταλιέρα με στήσιμο πολλαπλών πεταλιών σε λογικά λεφτά. Μετά πας στο χιλιάρικο και πάνω..

Tην Μ13 δεν έχει τύχει να τη δοκιμάσω, πάντως η Nova System ήταν για μένα ο ορισμός του plug'n'play για τους εξής λόγους:
  • Είναι εξαιρετικά εύχρηστη με πολύ απλή διάρθρωση
  • Κάθε εφφέ ελέγχεται από το δικό του προκαθορισμένο ποδοδιακόπτη (οπότε είναι σαν να έχεις 6-7 πετάλια σε ένα μηχάνημα)
  • Ανάλογα με την κατηγορία, οι διαθέσιμες παράμετροι εμφανίζονται πάνω από το αντίστοιχο pot
  • Μπορείς να δεις ποιο εφφέ παίζει σε κάθε κατηγορία και ποιές κατηγορίες είναι ενεργοποιημένες χωρίς να χρειαστεί να μπεις σε ψηφιακά μενού.

Στο κατάστημα που τη δοκίμασα, μέσα σε λίγα λεπτά (για να μην πω δευτερόλεπτα) την είχα ρυθμίσει και έπαιζα. Και η ποιότητα των ήχων είναι φανταστική, χωρίς ίχνος ψηφιακής χροιάς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/04, 20:57
από Powerslave
14 Απαντήσεις
6130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/07, 20:41
από dodgevibe
18 Απαντήσεις
14337 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/07, 05:15
από Jezus
12 Απαντήσεις
12225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/08, 16:55
από takis79
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
13 Απαντήσεις
6758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 16:50
από gdevelek
;αγορα πολυεφφε

Ξεκίνησε από geo134 Εφέ

10 Απαντήσεις
3749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/09, 22:06
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
2160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 17:46
από semper.fi
27 Απαντήσεις
8570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/11, 22:58
από kopaniamento
0 Απαντήσεις
2845 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/16, 13:01
από Βραζίλης