Αποστολέας Θέμα: Αρχάρια αυτοδίδακτη  (Αναγνώστηκε 3937 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Μαρία

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Αρχάρια αυτοδίδακτη
« στις: 05/02/12, 15:22 »
Χαιρετωωωω! παιζω λιγο παραπανω απο ενα μηνα ειμαι αυτοδιδακτη
εχω μαθει καποιες βασικες συνχορδιες και προσπαθω να βγαλω ενα ευκολο τραγουδακι αλλα ακομα εχω μεγαλο προβλημα γιατι αργω να αλλαξω τις συνχορδιες.Μπορειτε να μου προτεινετε καποιες ασκησεις ετσι ωστε να λυθουν τα δαχτυλα μου και να μπορω να αλλαζω τις συνχορδιες πιο γρηγορα??? 

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #1 στις: 05/02/12, 18:24 »
Αυτό που κάνεις είναι ήδη μια άσκηση από μόνο του, αν επιμείνεις να προσπαθείς να βγάλεις το κομμάτι σιγά σιγά τα χέρια θα συνηθίζουν. Μπορείς επίσης να αρχίσεις να μαθαίνεις άλλα 2-3 κομμάτια παράλληλα για να συνηθίζουν τα χέρια σε πιο πολλές συγχορδίες/ρυθμούς.   ;)

Προφανώς υπάρχουν και ασκήσεις αλλά θα είναι πολύ βαρετές-κουραστικές, ενώ το να μάθεις ένα κομμάτι είναι κίνητρο για να συνεχίσεις.

κοινώς, είναι θέμα χρόνου. Ένας μήνας είναι πολύ λίγος για να έχεις λυμμένα χέρια.


Αποσυνδεδεμένος Μαρία Μαρία

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #2 στις: 05/02/12, 20:21 »
Σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ! μπορεις να μου προτεινεις καποιο τραγουδι με σχετικα ευκολο ρυθμο ή οποιοδήποτε πιστευεις θα με βοηθησει?

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #3 στις: 05/02/12, 20:44 »
Καλύτερα να επιλέξεις εσύ αυτά που θες να μάθεις, όμως πιστεύω πως από Πυξ Λαξ μεριά θα βρεις αμέτρητα απλά κομμάτια με συγχορδίες. Δεν ξέρω και τι ακούς βέβαια, και από ελληνικά τέτοιου στυλ δεν ξέρω πολλά. Το μοναξιά μου όλα είναι ψιλοκατάλληλο νομίζω.

Στην τελική μπορείς απλά να παίζεις ό,τι συγχορδία έχεις μάθει/μαθαίνεις σε τυχαία σειρά την μία μετά την άλλη, με διαφορετικό κάθε φορά ρυθμό στο δεξί χέρι, βγάζοντας ένα δικό σου "κομμάτι".  (άλλωστε τέτοια κομμάτια έτσι φτιάχνονται)  :P

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #4 στις: 06/02/12, 12:59 »
Γειά σου Μαρία και καλώς ήλθες στο Kithara! Είναι όντως λίγο νωρίς για να λυθούν τα χέρια σου στην κιθάρα και μάλιστα σε συγχορδίες που ειναι πιο απαιτητικές για το αριστερό σου χέρι. Μια καλή βοήθεια πάντως για να αλλάζεις συγχορδίες είναι: Εάν οι 2 συγχορδίες που θες να αλλάξεις έχουν κοινές νότες που παίζονται με κοινά δάχτυλα (πχ. Am-C, δηλ. Λα Μινορε-Ντο Ματζόρε, οπου και οι 2 συγχορδίες χρησιμοποιούν το 2ο δάχτυλο για το "Μι" της 4ης χορδής και το 1ο δάχτυλο για το "Ντο" της 2ης χορδής), να μη μετακινείς καθόλου αυτά τα κοινά δάχτυλα στην αλλαγή τως συγχορδιών και να κάνεις ΜΟΝΟ όποιες άλλες αλλαγές στην τοποθέτηση των δαχτύλων χρειάζεται.

ΑΝ θες να κάνεις μια άσκηση: Διάλεξε 2 συγχορδίες που θες να μάθεις να αλλάζεις. Ρύθμισε το μετρονόμο σου (ελπίζω να έχεις) σε ένα εύκολο tempo (πχ. 60 bpm) και ξεκίνα να παίζεις τις συγχορδίες σου αρχικά με διάρκεια (αξία) ολόκληρων (4 κλικ σε κάθε συγχορδία), μετά με διάρκεια παρεστισμένων μισών (3 κλικ σε κάθε συγχορδία) μετά με διάρκεια μισών (2 κλικ ανα συγχορδία), μετά με διάρκεια τετάρτων (1 κλικ ανα συγχορδία) και τέλος με διάρκεια ογδόων (2 συγχορδίες ανα κλικ). Εννοείται πως θα προχωράς επίπεδο ΜΟΝΟ όταν θα νιώθεις άνετα με το επίπεδο που παίζεις μέχρι στιγμής. Μπορεί το tempo του μετρονόμου να μην αλλάζει αλλα οι αξίες των συγχορδιών που θα παίζεις οι οποίες διαρκώς θα υποδιαιρούνται θα σε κάνουν να παίζεις σταδιακά τις αλλαγές σου με ικανοποιητική ταχύτητα. Μετά μπορείς να ρυθμίσεις σιγά σιγά το μετρονόμο σου και σε άλλες ταχύτητες (65-70-75-80 bpm κλπ)

Αυτά όλα όμως θέλουν υπομονή και επιμονή. Διότι όπως λέει και ο σοφός λαός μας: "Όποιος βιάζεται σκοντάφτει"!!  ;)

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!  :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #5 στις: 06/02/12, 13:15 »
Υπάρχουν πολλές κοινές ακολουθίες από ακόρντα που "κάνουν" για πολλά κομμάτια.
Δες εδώ για να πάρεις μία ιδέα (και να γελάσεις):


Στο δεύτερο παίζουν D A Bm G αλλά εσύ μπορείς να το παίξεις και ως C G Am F που είναι λίγο πιο εύκολο.

EDIT: Επίσης ένα online site που θα σου δείχνει πως ακούγονται τα ακόρντα, πως παίζονται και με τι δάκτυλα, θα σου είναι πολύ χρήσιμο!: http://www.chordbook.com/guitarchords.php 
« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/12, 13:27 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #6 στις: 06/02/12, 22:55 »
Πολύ καλό το δεύτερο video. Μού θύμισε το παρακάτω, που επίσης έχει πολύ γέλιο... αν μπορεί κανείς να το παρακολουθήσει φυσικά, γιατί ο ρυθμός του είναι ξέφρενος...

Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Μαρία

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #7 στις: 08/02/12, 15:05 »
Βγαζω σιγα σιγα το μαρεσει να μη λεω πολλα-υπογεια ρευματα! βελτιωνομαι μερα με τη μερα ;)
Να 'σται καλα ολοι,σας ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #8 στις: 08/02/12, 15:47 »
Βγαζω σιγα σιγα το μαρεσει να μη λεω πολλα-υπογεια ρευματα! βελτιωνομαι μερα με τη μερα ;)
Να 'σται καλα ολοι,σας ευχαριστω πολυ
Μπράβο σου!.. σε λίγο θα λές σίγουρα πολλά!.. :up
  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Μαρία

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Αρχάρια αυτοδίδακτη
« Απάντηση #9 στις: 12/02/12, 18:25 »
παιδια στο μαρεσει να μη λεω πολλα μου εδειξε μια φιλη μου περιπου τον ρυθμο και τωρα το παιζω ομως οταν ξεκιναω να παιξω καποιο αλλο δυσκολευομαι και ο ρυθμος δεν μου βγαινει καθολου. Πρεπει μαζι με τις συνχορδιες να ψαχνω και το ρυθμο καθε τραγουδιου?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/09, 21:41
από mace
5 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 00:30
από master of puppets
2 Απαντήσεις
1971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:01
από gmayo
20 Απαντήσεις
6299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/12, 17:22
από Dr Wolf