Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη  (Αναγνώστηκε 5915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλησπερα σε ολους, ασχολουμαι με κιθαρα εδω και εναμιση χρονο για να βγαζω τα γουστα μου. Αρχικα ειχα παρει την epiphone special 2 (http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_special.htm) με το πακετο που ειχε ενα δεκαρι ενισχυτη. Μετα απο λιγους μηνες ομως βρηκα μια πολυ ωραια μεταχειρισμενη ηλεκτρακουστικη cort (http://www.thomann.de/gr/cort_sfx1.htm) σε καλη τιμη και παιζω με αυτην απο τοτε (ενα χρονο περιπου). Απο εκει και περα καποια κομματια συγχρονα που θελω να παιξω θελουν ηλεκτρικη. Για αυτο και επειδη ο ενισχυτης που ειχε το πακετο ειναι τραγικος σχεφτομαι να παρω ενισχυτη. Αυτος εδω μου γυαλισε:

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_75112.htm

και σε αυτα τα λεφτα θελω να παιξω οχι παραπανω. και ετσι εχω δυο ερωτησεις.

1) Επειδη ξερω οτι η ηλεκτρικη μου δεν ειναι και οτι καλυτερο, αξιζει να παω σε ενα τετοιο ενισχυτη ή να μαζεψω λεφτα να παω πρωτα σε καποια καλυτερη κιθαρα;

2) Αυτος σαν ενισχυτης πως σας φαινεται; εχετε καμια αλλη προταση; γενικα μου αρεσουν πολλα ειδη μουσικης οποτε θελω εναν ευελικτο.

Ευχαριστω για τη βοηθεια απο τωρα (θα λειπω καποιες μερες οποτε θα μπω στο φορουμ μες το ΣΚ, αν δειτε οτι δεν απανταω αυτο ειναι  :P )

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #1 στις: 25/05/11, 13:43 »
ΠΑΡΑ πολύ καλή επιλογή για την κατάσταση που περιγράφεις....
θα έχεις πολύ ευέλικτο ενισχυτή με πολλούς ήχους ώστε να κινηθείς σε πολλά είδη μουσικής....

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #2 στις: 25/05/11, 15:30 »
Για μενα η σειρα Cube της Roland ειναι καλυτερη απο την Spider, απο πλευρας ηχου τουλαχιστον γιατι ο Spider εχει περισσοτερες επιλογες. Ειχα και απο τους 2.

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #3 στις: 25/05/11, 15:55 »
Η ευελιξία που αναζητάς και το μπάτζετ σου σε κατευθύνουν σίγουρα σε λύση modelling ενισχυτή. Ο spider είναι τέτοιος αλλά η πιστότητα στους ήχους που προσομοιώνει δεν είναι η καλύτερη (κάποιοι ήχοι του μπορεί να σου φανούν "ψεύτικοι" ή ψηφιακοί).Ίδια ευελιξία αλλά μεγαλύτερη ποιότητα κατά τη γνώμη μου έχει η σειρα mustang της fender.
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm
Τα βατ είναι μεν λιγότερα από του line6 αλλά αν παίζεις σε σπίτι σου φτάνουν άνετα. Αν παρόλαυτα θες κάτι μεγαλύτερο υπάρχει και ο δυνατότερος:
http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_iii.htm

Για να απαντήσω και στο άλλο σου ερώτημα η κιθάρα σου θα αναδειχτεί μέσα από έναν καλύτερο ενισχυτή. Θα δείς μεγάλη διαφορά και μάλλον δε θα νιώθεις την ανάγκη να την αλλάξεις για ένα ικανό χρονικό διάστημα.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #4 στις: 25/05/11, 20:20 »
δεν εχω ακουσει τον 75αρη της line6,ημουν ομως κατοχος του 15αρη.
αν μοιαζουν οι ηχοι των 2 παραπαπω ενισχυτων θα σου ελεγα ΜΑΚΡΥΑ!!!

αντιθετα,εγω ειμαι που πηρα τον cube του stinky.
ενω εχω αλλαξει και ακριβους λαμπατους ενισχυτες,ο cube παραμενει ακομα μελος της οικογενειας και απο οτι φαινεται θα παραμεινει για πολλα ακομη χρονια.

anyway,ο καλυτερος κριτης ειναι τα αυτια σου :)

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #5 στις: 26/05/11, 01:30 »
Απο modelling έχω δοκιμάσει mustang II και 2 μοντέλα ( δεν θυμάμαι ποια) της Line-6 . ο Mustang ήταν αρκετά καλύτερος σε σύγκριση. Για να είμαι ειλικρινής ο Line-6 δεν μου άρεσε καθόλου. Σιγουρέψου να δοκιμάσεις και roland cube και Vox VT.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #6 στις: 26/05/11, 03:24 »
no slave χρονια και ζαμανια! χαιρομαι που τον εχεις ακομη. Για μια περιοδο μετα που εδωσα τον cornford roadhouse την εβγαζα με εναν δανεικο 60αρη Cube και αναπολουσα τον δικο μου (σου). Παιξε ενα riff για μενα!


Γενικα παιδια, κακα τα ψεματα, οι modelling ενισχυτες ειναι τρελο εργαλειο για εξασκηση και αναποσπαστο κομματι του gear ενος bedroom player.


Για να επανελθω on topic, εχω ακουσει και διαβασει και γω τα καλυτερα για την σειρα Mustang της Fender, xωρις να εχω δοκιμασει βεβαια. Mην παραλειψεις να τσεκαρεις εναν πριν αγορασεις ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #7 στις: 28/05/11, 18:30 »
Ευχαριστω παιδια θα το ψαξω λιγο παραπανω τοτε, για αυτο και ειπα να ρωτησω εδω αρχικα. Ο mustang λιγο που εψαξα ειδα να λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους σε αυτη τη κατηγορια.
Για ποιον roland λετε βασικα? γιατι λιγο που ειδα μου φαινονται πιο ακριβοι με κατωτερα χαρακτηριστικα.
Θα επανελθω αν εχω παραπανω ερωτησεις.

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #8 στις: 28/05/11, 19:00 »
Ευχαριστω παιδια θα το ψαξω λιγο παραπανω τοτε, για αυτο και ειπα να ρωτησω εδω αρχικα. Ο mustang λιγο που εψαξα ειδα να λενε οτι ειναι απο τους καλυτερους σε αυτη τη κατηγορια.
Για ποιον roland λετε βασικα? γιατι λιγο που ειδα μου φαινονται πιο ακριβοι με κατωτερα χαρακτηριστικα.
Θα επανελθω αν εχω παραπανω ερωτησεις.

Θα συμφωνήσω και εγώ στην παρότρυνση στο να δοκιμάσεις τον mustang.

Δεν είναι βέβαια ''επένδυση'' (ο τίτλος του θέματος κατα τη γνώμη μου είναι λίγο λάθος, επένδυση σε ενισχυτή κάνεις όταν ''επενδύεις'' τα χρήματά σου σε πιο high end λύσεις όπως π.χ. Cornford, Boogie, ή και fender twin reverb - που σε περίπτωση που θες να τον πουλήσεις ''φεύγει'' πολύ εύκολα - που διατηρούν καλή μεταπωλητική αξία) αλλά ο πιο σωστός όρος είναι το ''value for money'' που προσφερει-κάτι που κατά την άποψή μου είναι σπάνιο στις μέρες μας, να βρεις ''value for money'' σε ΜΑΖΙΚΑ παραγόμενο προϊόν.

Τα τελευταία χρόνια κατά την γνώμη μου υπάρχει μια ''έξαρση'' καλών ενισχυτών σε προσιτή τιμή, είτε μιλάμε π.χ. για modelling ενισχυτή (βλ. fender mustang) είτε λαμπάτο (βλ. Bugera), και μιλάμε για τέτοιες τιμές που δεν αξίζει καθόλου να καταφύγει ένας νεός παίχτης στις κλασσικές επιλογές των Fender frontmann, Marshall MG, Line6 spider κ.ά. τους οποίους έχω δοκιμάσει και κατα τη γνώμη μου δεν μου λένε τίποτα.

« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/11, 19:17 από Free_Bird »
Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #9 στις: 28/05/11, 20:19 »
α κατι ακομα, ο mustang 3 ειναι πολυ καλυτερος απο οτι ειδα απο τον 2 σε πολλα αλλα εγω το θελω για να παιζω στο σπιτι μου ή αντε σε κανα αλλο σπιτι, για μικρους χωρους δηλαδη. Μηπως ειναι παρα πολλα τα 100W και να παω καλυτερα για τον 40W?? Η' η ποιοτητα ηχου του κατοσταρη ειναι τοσο καλυτερη που λεει να παω για αυτον?

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #10 στις: 29/05/11, 00:50 »
αν εννοεις οτι μενεις σε πολυκατοικια
ο 100 οχι απλα ειναι τεραστιος αλλα θα σου σπασει και τα νευρα γτ θα πιανει ολο το χωρο κ θα ναι ασηκωτος
εγω αγορασα εναν 80 και το μετανιωσα γιατι ειναι τουμπανι οποτε το ψηνω να ψαξω για κανεναν καλο 40 αρη και θα σου προτεινα να κανεις το ιδιο

τωρα οτι εχουν διαφορα στον ηχο εχουν αλλα δεν ειναι και η πλεον τεραστια

Αποσυνδεδεμένος Χάρος(Χάρης)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Κατα-κατα-κατα-καταρεω.....
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #11 στις: 29/05/11, 21:15 »
τον εχω τον line 6 spider iv 75 και ειναι τζαμι!ο καλυτερος!σε βοηθαει να ανακαλυψεις τι θες στο μελλον.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #12 στις: 30/05/11, 15:07 »
stinky δεν υπαρχει λογος να πουληθει ενας cube.
ειναι οτι ακριβως πρεπει για εξασκηση αλλα και "ξεσκισμα" σε δωματιο,με ωραιους ηχους,εφεδακια κτλ.
η αληθεια ειναι οτι τον χαιρομαι πολυ περισσοτερο απο τον koch ο οποιος ειναι 5-7 φορες ακριβοτερος απο τον roland (νταξ' καλα παιζει και ο koch χαμηλα αλλα οπως και να το κανεις πρεπει να δωσεις ενταση για να τα σπασει).

γενικοτερα φιλε Moufas πηγαινε να ακουσεις 2-3 ενισχυτες.
ριξε μια ματια κι εδω: Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών

υγ.δεν μπορω να βρω το θεμα που ειχε αυτους απο το andertones και δοκιμαζαν τους μοντελινκ ενισχυτες.οποιος το βρει ας το παραθεσει για να βοηθησει το παιδι

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #14 στις: 30/05/11, 15:47 »
μπραβο Kosthrash,αυτο εννοουσα!

εχε υπ'οψιν σου το παραπανω φιλε Moufas

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #15 στις: 30/05/11, 18:08 »
ευχαριστω το ειδα πριν δυο μερες μετα το τελικο του τσαμπιονσ λιγκ  :P

Βρηκα ενα μαγαζι που εχει το mustang 2 και το cube 30x ( δε ξερω γιατι αλλα δεν εχει το καινουργιο 40XL) αλλα το πετυχα πανω στο κλεισιμο. Θα παω σε μερικες μερες να τους ακουσω

και ξανα ευχαριστω ολα τα παιδια για τη βοηθεια!

Αποσυνδεδεμένος Moufas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #16 στις: 08/06/11, 18:15 »
Τους ακουσα τελικα, σε ενα αρχαριο σα κι εμενα δεν ειχε και πολυ διαφορα να πω την αληθεια, λιγο πολυ μου ειπαν στο μαγαζι αυτα που ηξερα ηδη, οτι δηλαδη ο fender ειναι καλυτερος στα καθαρα και ο cube στη παραμορφωση. Και ειχα ψιλοκαταληξει στο fender.

Αλλα χθες το βραδυ έπεσα σε ενα αλλο ενισχυτη της fender που μου κεντρισε το ενδιαφερων. Στο G-DEC 3 30watt (ή 15) http://www.thomann.de/gr/fender_g_dec_thirty.htm
Αυτος ειναι 140 ευρω ακριβότερος με 10 λιγοτερα βατ. Αλλα εχει παραπανω μοντελα ενισχυτων ( δε με καιει  αυτο και τοσο), looper και accoustic simulator (οπως ο cube) και το ποιο σημαντικο παιζει backing tracks. Αυτα τα backing tracks εχουν προφανως ντραμς μεσα και μπορεις να ρυθμιζεις το tempo και το pitch για να παιζεις οπως θες. Και καποια αλλα λιγοτερο σημαντικα πλεονεκτηματα. Γενικοτερα λεγανε στο ιντερνετ οτι αυτο το feature, τα backing tracks δηλαδη ειναι πολυ σημαντικη βοηθεια για την εξασκηση και βελτιωση ενος κιθαριστα ( τρομαρα μου). Αλλα δεν εχει τα knobs επανω σαν ενας κλασσικος ενισχυτης αλλα πρεπει να πας απο την lcd οθονη για να τα επεξεργαστεις (χανει και καλα το feeling). Επισης ο mustang έχει 12 ιντσες ηχείο ενω ο g-dec 10 ιντσες.

Οποτε ζηταω παλι την αποψη σας γιατι ναι μεν λενε στο ιντερνετ αλλα ως αρχαριος δε μπορω να το επιβεβαιωσω. Αξίζουν αυτα τα επιπλεον χαρακτηριστικα αυτη τη διαφορα στα λεφτα και τη πτώση σε watt? ξεκαθαριζω οτι ειναι για practice amp. Εχω ακομα πολυ δρομο για να φτασω σε συναυλια ( αλλα νταξει να παιζω με τιποτα φίλους ναι. α ναι μπορει να δεχτει και βυσματα απο δυο κιθαρες μαζι για να παιζεις με αλλους).

Ελιπζω να μη σας ζαλιζω πολυ, εχει και ζεστη!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/06/11, 18:18 από Moufas »

Αποσυνδεδεμένος Free_Bird

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #17 στις: 08/06/11, 21:26 »
Ο ενισχυτής που λες μπορεί να είναι καλός, πολύ καλός, αλλά ΔΕΝ είναι λόγος να προτιμήσεις έναν ενισχυτή επειδή παίζει backing tracks ή επειδή φτιάχνει καφέ κ.τ.λ.

Σιγά τα ωά, υπάρχουν άπειρα backing tracks στο ίντερνετ (σε pitch και tempo που διαλέγεις εσύ), ακόμα και στο youtube έχει πάαααρα πολλά.

-1 που είναι 140 ευρώ ακριβότερος και 10 watt λιγότερος

-1 που έχει οθόνη lcd (σε λίγο θα βγαίνει και σε i-pad?)

-1 που έχει 10άρι ηχείο.


Τώρα, άμα τον ακούσεις από κοντά και σου αρέσει πιο πολύ από τον άλλον, πάω πάσο...εγώ πιστεύω το ίδιο θα ακούγεται, και θα πληρώνεις παραπάνω τα (αχρείαστα) γκατζετάκια...

Live to play LIVE

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για "επενδυση" σε ενισχυτη
« Απάντηση #18 στις: 09/06/11, 00:41 »
Σιγά τα ωά, υπάρχουν άπειρα backing tracks στο ίντερνετ (σε pitch και tempo που διαλέγεις εσύ), ακόμα και στο youtube έχει πάαααρα πολλά.

http://www.guitarbackingtrack.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
18 Απαντήσεις
14641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/08, 22:32
από profsokin
15 Απαντήσεις
10461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
17 Απαντήσεις
7998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 22:30
από Jezus
19 Απαντήσεις
7050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/09, 18:07
από Gabriel6th
3 Απαντήσεις
3101 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 16:18
από Jezus
37 Απαντήσεις
65941 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/17, 19:50
από Romanos1000
24 Απαντήσεις
9648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 09:40
από Dr Wolf
0 Απαντήσεις
2645 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/13, 12:20
από hot_sauce (φλουτσ)