Αποστολέας Θέμα: monitor για home studio και προβα  (Αναγνώστηκε 5191 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
monitor για home studio και προβα
« στις: 01/11/11, 16:46 »
παιδια θελω να αγορασω ενα ζευγαρι μονιτορ αλλα δεν ξερω πολλα περι του θεματος (ακτιβ,πασιβ,κλπ).Θελω να τα χρησιμοποιω για να ακουω τι ηχογραφησα και γενικα τη διαδικασια της μηξης,αλλα και για output του μικροφωνου του τραγουδηστη στην προβα.....Κατι τετοιο ειναι δυνατο?Κι αν ναι μπορειτε να μου προτεινετε καποια με δεδομενο οτι το μπατζετ ειναι πολυ μικρο (πιο μικρο δε γινεται)...
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #1 στις: 01/11/11, 19:15 »
Οπως λεει ο λαος "2 καρπουζια, δε χωρανε κατω απο την ιδια μασχαλη".

Ακριβως αυτο συμβαινει και στη δικη σου περιπτωση. Απο τη μια θελεις ενα καλο ηχειο monitor με το οποιο θα μπορεις να μιξαρεις και να ακους τι ηχογραφησες ( δηλαδη να εχει καλη αποδοση οσον αφορα τις συχνοτητες κι οχι οσον αφορα την ενταση του ), ενω απο την αλλη ενα ηχειο το οποιο θα μπορει να καλυπτει τις απαιτησεις μιας προβας ( δηλαδη να εχει μετρια αποδοση ως προς τις συχνοτητες, με μεγαλυτερη εμφαση στην ενταση του ).

Δεν υπαρχει καποια ενδιαμεση λυση. Το καθε ηχειο δημιουργειται για μια συγκεκριμενη εργασια και καλο ειναι να χρησιμοποιειται παντα γι'αυτη.

Και για να σε προλαβω...καμια εταιρια δεν εχει βγαλει ενδιαμεση λυση! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #2 στις: 01/11/11, 20:20 »
και φυσικά αμα τα λεφτά παίζουν τον βασικότερο ρόλο.  Αν δεν διαθέτεις πολλα για ηχεία μίξης πάρε ενα σοβαρό ζευγάρι ακουστικά. Για P.A ξεκινάς με 150 +  για το κάθε ηχείο.
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #3 στις: 01/11/11, 21:34 »
ευχαριστω για τις απαντησεις....μπορειτε να μου προτεινετε ενα φτηνο σετ για καθε περιπτωση(ενα για προβα,ενα για μηξη) η τουλαχιστον τι ειδους σπικερ να ψαχνω για καθε περιπτωση?Ετσι για να εχω στο μυαλο μου τι ψαχνω και για τι μαζευω λεφτα....(Φανταζομαι οτι τα PA ειναι για προβα)
Ας πουμε βρηκα αυτα
http://www.thomann.de/gr/tamp_pa_4080.htm    για προβα
και
http://www.thomann.de/gr/alesis_monitor_one_ii.htm   για μηξη
τα οποια δεν ειναι τοσο ακριβα,πιστευετε οτι αξιζουν?
Α και ποση διαφορα εχουν τα ακτιβ απο τα πασιβ σε καθε περιπτωση?

« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/11, 21:43 από markos_geo »
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #4 στις: 01/11/11, 21:44 »
για p.a  σαν πολύ entry level προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό μιας και εχει και προενίχυση για μικρόφωνο και το δουλευεις και σαν μονιτορ αργοτερα γενικα   http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm




για mixing monitor  δεν εχω να σου προτείνω κάτι,καθώς δεν ξέρω τον χώρο σου (διαστάσεις- τοποθέτηση ηχείων) και βασικά το ποσό που διαθέτεις. Άποψη μου, πως με κάτω απο 250Ε για ενεργό ζεύγος ηχείων δεν θα έχεις κάτι αξιοπρεπές. Επαναλαμβάνομαι πως μέχρι να τα έχεις βρει με τον εαυτό σου (γνώσεις,ακοή,χώρος,χρήματα) καλύτερα τώρα που είναι αρχή να διαθέσεις 140-200 Ε για ενα καλό ζεύγος ακουστικών.






Υ.Γ  Προειδοποιώ! Η ενασχόληση με ηχογραφήσεις και σπιτικές πρόβες αποβαίνει μοιραία στις καταθέσεις σας και στον οικονομικό προγραμματισμό σας,αν δεν θέλετε να το αναλάβετε σοβαρά για τα επόμενα χρόνια! Ίσως πρέπει να σκεφτείτε ξανά τον λόγο  ύπαρξης των προβάδικων και των στούντιο ηχογραφήσεων. Κάνουν καλο στα αυτιά σας,στην τσέπη και γενικά στην κοινωνία ;D


Αν κρίνω απο τη δική μου ιστορία, τα ναρκωτικά θα ήταν πολύ φτηνότερα :P
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #5 στις: 02/11/11, 00:05 »
μηπως γνωριζεις αν μπορω να χρησιμοποιησω ως αουτπουτ της κονσολας ενα μονιτορ για ηλεκτρονικα ντραμς,και να συνδεσω στην κονσολα μικροφωνο και ντραμς?
δλδ    μικροφωνο+ηλεκτρονικα ντραμς-->κονσολα-->μονιτορ ντραμς

Η ποιοτητα θα ειναι κακιστη?
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #6 στις: 02/11/11, 08:09 »
αν το μονιτορ που θα πεφτουν επάνω τα σήματα σου ειναι άριστης ποιότητας δεν θα εχεις κανένα πρόβλημα
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #7 στις: 04/11/11, 21:26 »
να σε ρωτησω...μονιτορ απο ηχοσυστημα μπορουν να χρησιμοπιηθουν για τη μηξη?Φυσικα καλης ποιοτητας μονιτορ....
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #8 στις: 04/11/11, 23:36 »
αν ξέρεις παρα πολύ καλά τον χαρακτήρα του ενισχυτή και των ηχειων φυσικά και μπορείς. Χωρίς ομως να βγάζεις ευκολα και αναίμακτα σοβαρή μίξη!
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος markos_geo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
  • gilmourish
    • Προφίλ
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #9 στις: 07/11/11, 03:49 »
Συνδεοντας τα πανω στην κονσολα ειδα οτι ο ηχος ηταν πολυ χαμηλος.....ηπως χρειαζεται καποιου ειδους προενισχυση?
Τα 7 σφάλματα του κόσμου Πλούτος δίχως ΜΟΧΘΟ, Ηδονή δίχως ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ,Γνώση δίχως ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ, Εμπόριο δίχως ΗΘΙΚΗ, Επιστήμη δίχως ΑΝΘΡΩΠΙΑ ,,Λατρεία δίχως ΘΥΣΙΑ, Πολιτική δίχως ΑΡΧΕΣ" (Γκάντι)

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #10 στις: 07/11/11, 08:42 »
απο που συνέδεσες τα ηχεία? 
 
 
α)Απο τον μικτη? αν ναι σε ποια έξοδο? ήταν ΟΚ απο προενίσχυση τα σήματα που πήγαιναν στον μίκτη σου?
 
β) απευθείας τα καλώδια των ηχείων?
 
 
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: monitor για home studio και προβα
« Απάντηση #11 στις: 07/11/11, 12:47 »
να σε ρωτησω...μονιτορ απο ηχοσυστημα μπορουν να χρησιμοπιηθουν για τη μηξη?Φυσικα καλης ποιοτητας μονιτορ....

Για να γίνει σωστά η δουλειά, θα πρέπει να συνδέσεις τον ενισχυτή του ηχοσυστήματος με RCA στη κάρτα ήχου και τα ηχεία κανονικά στον ενισχυτή...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
6201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/09, 18:37
από CrippleHorse
11 Απαντήσεις
5427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
3986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
12 Απαντήσεις
7768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind
0 Απαντήσεις
1857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/10, 13:31
από sofitia
4 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
21 Απαντήσεις
60696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/14, 09:16
από gianniskorg
16 Απαντήσεις
7640 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/11, 16:51
από Sakis28
7 Απαντήσεις
8406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/16, 12:31
από saved