Αποστολέας Θέμα: Τραγούδια για να μάθω  (Αναγνώστηκε 12228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Τραγούδια για να μάθω
« στις: 30/08/18, 10:59 »
Λοιπόν.Θέλω κάτι πολύ απλό.Επειδή δεν ξέρω τι τραγούδια να μάθω στην κιθάρα πλέον(για το επίπεδό μου εννοώ) θέλω να μου προτείνεται εσείς κάποια που πιστεύεται ότι πρέπει να μάθω.Είδος: Ροκ, blues, funky, hard rockΕπίπεδο: παίζω περίποιυ 10 μήνες(πάνω κάτω ξέρετε το επίπεδό μου και από τα βιντεάκια στοyoutube)Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #1 στις: 30/08/18, 13:56 »
Τα αγαπημενα σου τραγουδια ξεκινα να μαθαινεις. Αν εχεις καποιο αγαπημενο απο εναν δισκο, ξεψαχνισε αυτον τον δισκο και θα βρεις κι αλλα κομματια. Και οσα κομματια εχεις βγαλει, μην τα αφηνεις, συνεχισε να τα μαθαινεις.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #2 στις: 30/08/18, 14:57 »
Τα αγαπημενα σου τραγουδια ξεκινα να μαθαινεις. Αν εχεις καποιο αγαπημενο απο εναν δισκο, ξεψαχνισε αυτον τον δισκο και θα βρεις κι αλλα κομματια. Και οσα κομματια εχεις βγαλει, μην τα αφηνεις, συνεχισε να τα μαθαινεις.
Το πρόβλημα είναι πως τις περισσότερες φορές τα τραγούδια που μου αρέσουν και θέλω να τα βγάλω είναι πιο δύσκολα από το επίπεδό μου.Αλλά θα δοκιμάσω. Σ'ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #3 στις: 30/08/18, 23:14 »


Θυμήθηκα μια συνέντευξη του Marty Friedman και έψαξα και την βρήκα


https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/marty_friedman_did_i_ever_take_guitar_lessons.html


"Other goofballs were spending a year learning one difficult 'cool' song, and in that same time I might have had about 150 punk anthems like Sonic Reducer or Teenage Lobotomy under my belt.
"I was no smarter or more talented than anyone else, but I was smart that I set the difficulty bar very low at the beginning.


Μάθε όσο πιο πολλά εύκολα κομμάτια μπορείς, αν είναι δυνατόν από πολλά είδη μουσικής, θα σε βοηθήσει και σε άλλα επίπεδα.
Παρόλαυτά αν θέλεις να μάθεις και κάτι πιο δύσκολο βάλτο στο πρόγραμμα και σπάστο σε μέρη. Θα μαθαίνεις σιγά σιγά να παίζεις κάθε μέρος του τέλεια και θα προχωράς στο επόμενο μέρος. Πάντα με μετρονόμο και θα ανεβάζεις ταχύτητα σιγά σιγά, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Όπως είπε και κάποιος "αν κάτι δεν ακούγεται καθαρά σε αργή ταχύτητα δε θα ακούγεται καθαρά και γρήγορα"
« Τελευταία τροποποίηση: 30/08/18, 23:19 από EVGemini77 »

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #4 στις: 31/08/18, 10:05 »


Θυμήθηκα μια συνέντευξη του Marty Friedman και έψαξα και την βρήκα


https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/marty_friedman_did_i_ever_take_guitar_lessons.html


"Other goofballs were spending a year learning one difficult 'cool' song, and in that same time I might have had about 150 punk anthems like Sonic Reducer or Teenage Lobotomy under my belt.
"I was no smarter or more talented than anyone else, but I was smart that I set the difficulty bar very low at the beginning.


Μάθε όσο πιο πολλά εύκολα κομμάτια μπορείς, αν είναι δυνατόν από πολλά είδη μουσικής, θα σε βοηθήσει και σε άλλα επίπεδα.
Παρόλαυτά αν θέλεις να μάθεις και κάτι πιο δύσκολο βάλτο στο πρόγραμμα και σπάστο σε μέρη. Θα μαθαίνεις σιγά σιγά να παίζεις κάθε μέρος του τέλεια και θα προχωράς στο επόμενο μέρος. Πάντα με μετρονόμο και θα ανεβάζεις ταχύτητα σιγά σιγά, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Όπως είπε και κάποιος "αν κάτι δεν ακούγεται καθαρά σε αργή ταχύτητα δε θα ακούγεται καθαρά και γρήγορα"
Χρήσιμη συμβουλή. Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #5 στις: 19/09/18, 19:32 »
Συμφωνω με οσα σου ειπανε τα παιδια. Απο εκει και περα θα σου προτεινω καποια κομματια που ειχα μαθει εγω εκει γυρω στον πρωτο χρονο και τα βγαζεις απο οτι ειδα στα βιντεο σου, αλλα ευκολα και αλλα πιο δυσκολα:

Wish You Were Here-Pink Floyd  (καρα-must κομματι για μενα)
Back In Black-ACDC
Dream On-Aerosmith
House Of the Rising Sun-Animals
Tears Of The Dragon-Bruce Dickinson  -Το σολο δυσκολο για τωρα αλλα τα ρυθμικα μερη βγαινουν και ειναι ωραια
Green Day oποια σου αρεσουν
Dust In The Wind-Kansas        Η μονη δυσκολια ειναι να μαθεις το αρπισμα στο δεξι χερι με τα δαχτυλα αλλα γινεται οταν το συνηθισεις
Enter Sandman-Metallica
Smells Like Teen Spirit-Nirvana
Mama I'm Coming Home-Ozzy
Breathe-Pink Floyd
Everybody Hurts-REM
Creep-Radiohead
Street Spirit-Radiohead



Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #6 στις: 19/09/18, 21:06 »
Συμφωνω με οσα σου ειπανε τα παιδια. Απο εκει και περα θα σου προτεινω καποια κομματια που ειχα μαθει εγω εκει γυρω στον πρωτο χρονο και τα βγαζεις απο οτι ειδα στα βιντεο σου, αλλα ευκολα και αλλα πιο δυσκολα:

Wish You Were Here-Pink Floyd  (καρα-must κομματι για μενα)
Back In Black-ACDC
Dream On-Aerosmith
House Of the Rising Sun-Animals
Tears Of The Dragon-Bruce Dickinson  -Το σολο δυσκολο για τωρα αλλα τα ρυθμικα μερη βγαινουν και ειναι ωραια
Green Day oποια σου αρεσουν
Dust In The Wind-Kansas        Η μονη δυσκολια ειναι να μαθεις το αρπισμα στο δεξι χερι με τα δαχτυλα αλλα γινεται οταν το συνηθισεις
Enter Sandman-Metallica
Smells Like Teen Spirit-Nirvana
Mama I'm Coming Home-Ozzy
Breathe-Pink Floyd
Everybody Hurts-REM
Creep-Radiohead
Street Spirit-Radiohead
Οκ.Ευχαριστώ. Θα τα δοκιμάσω

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #7 στις: 20/09/18, 08:31 »
τολη

να ξέρεις ενα πράγμα
αν δεν μπορείς να παίξεις τα απλά κομμάτια τέλεια σε διαφορετικά tempo
δεν θα μπορέσεις να παίξεις τα πιο δύσκολα,

μπορεί να τα παίζεις αλλά δεν θα ακούγονται καλά γιατί δεν θα έχεις την σωστή τεχνική και ότι θα κάνεις θα στηρίζεται στην λάθος τεχνική.

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #8 στις: 20/09/18, 10:05 »


Θυμήθηκα μια συνέντευξη του Marty Friedman και έψαξα και την βρήκα


https://www.ultimate-guitar.com/news/general_music_news/marty_friedman_did_i_ever_take_guitar_lessons.html


"Other goofballs were spending a year learning one difficult 'cool' song, and in that same time I might have had about 150 punk anthems like Sonic Reducer or Teenage Lobotomy under my belt.
"I was no smarter or more talented than anyone else, but I was smart that I set the difficulty bar very low at the beginning.


Μάθε όσο πιο πολλά εύκολα κομμάτια μπορείς, αν είναι δυνατόν από πολλά είδη μουσικής, θα σε βοηθήσει και σε άλλα επίπεδα.
Παρόλαυτά αν θέλεις να μάθεις και κάτι πιο δύσκολο βάλτο στο πρόγραμμα και σπάστο σε μέρη. Θα μαθαίνεις σιγά σιγά να παίζεις κάθε μέρος του τέλεια και θα προχωράς στο επόμενο μέρος. Πάντα με μετρονόμο και θα ανεβάζεις ταχύτητα σιγά σιγά, δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Όπως είπε και κάποιος "αν κάτι δεν ακούγεται καθαρά σε αργή ταχύτητα δε θα ακούγεται καθαρά και γρήγορα"

όταν γνώρισα τον Σάμι Αμίρι εγω ήμουν 21 χρονων και έπαιζα κιθάρα απο τα 11, ενω ο Σάμι ήταν 18 και επαιζε μόλις 3 χρόνια κιθάρα. Τι έπαιζε? (μιλάμε για το 1990). Τα πάντα. Sweeping, Arpegios, alternate, economy, taping με τα ...... 4 δακτυλα του δεξιού χεριού, σόλο με το δεξί, ρυθμό με το αριστερό, ανακάλυψε άλγεβρα για την ταστιέρα (καθότι μαθηματικός), είχε πτυχείο πιάνου, ήξερε πνευστά, δηλ ΥΠΕΡ ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ. Για μένα ήταν ο καλύτερος κιθαρίστας στον κόσμο. Εγω ήμουν ο κλασικός αυτοδίδακτος ροκάς που είχε κάνει 1 χρόνο κλασική στην 5η δημοτικού, και μετά άκουσα το whole lotta love και άρχιζα να βγάζω ριφάκια και τραγούδια ροκ, μετα hard rock, metal, thrash. Στην αρχή του έλεγα, φύγε απο εδω ρε νιάνιαρο πρωτο-ετή που θα μας το παίξεις και κιθαρίστας, τον ακούω, και σε μια μέρα ήμουν σπίτι του να παίρνω μαθήματα.
Ο τύπος ΤΡΟΜΑΞΕ να με μάθει πως να κρατάω σωστά την ταστιέρα, ενώ το σωστό sweeping, με την σωστή οικονομία δεν το έμαθα ποτέ.

Οπότε θα προτιμούσα να έχω μάθει ένα alan holdsworth, ή van hallen, ή malmsteen παρά όλα τα τραγούδια των zeppelin και των black sabbath μαζί... Δηλαδή διαφωνώ με τον Μαρτυ. Αυτός ήταν ταλεντάρα και μπορούσε να αλλάξει αυτα που έμαθε, αλλά όχι όλοι μας.

O Δάσκαλος παίζει τεράστιο ρόλο, ιδίως στην αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/18, 10:09 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #9 στις: 20/09/18, 10:24 »
Και τα 2 χρειαζονται πιστευω. Με τα ευκολα κομματια αποκτας αυτοπεποιθηση και με τα δυσκολα βελτιωνεσαι. Πρεπει να μαθει σωστα τις τεχνικες βεβαια απο εναν καλο δασκαλο. Αν μπορεσει να βρει και κανα φιλο να παιζουν παρεα και να σπρωχνει ο ενας τον αλλο ακομη καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #10 στις: 20/09/18, 13:17 »
Προσπαθησε να κανεις και τα 2. Να παίζεις μερικα τραγουδάκια για να ξεσκας, μην παραβλεπεις την μελέτη και τον μετρονομο ομως ποτε. Οταν παιζεις κατι και το καταλαβαινεις μαθαινεις κιολας. Η παπαγαλία δεν βοηθαει.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #11 στις: 20/09/18, 15:15 »
OK. Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Ούτως ή άλλος δεν έχω και πολύ χρόνο τις καθημερινές να μαθαίνω τραγούδια τώρα λόγω σχολείου, διαβάσματος κτλ.
Προτιμώ τον χρόνο που έχω να το αφιερώνω σε μελέτη(περίπου 1.5 ώρα, τεχνική,γνώση ταστίερας,αυτοσχεδιασμό κτλ).

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #12 στις: 20/09/18, 15:27 »
αν δεν έχεις πολύ χρόνο ή είσαι πιεσμένος και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς τότε να κάνεις συνέχεια ασκήσεις τεχνικής και ταχύτητας που γίνονται μηχανικά, θα σου βγει σε πολύ καλό

και όταν coolάρεις μαθαίνεις και τραγούδια
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος tolisguitar12

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar is life
    • Προφίλ
    • YouTube Channel
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #13 στις: 20/09/18, 15:32 »
αν δεν έχεις πολύ χρόνο ή είσαι πιεσμένος και δεν μπορείς να συγκεντρωθείς τότε να κάνεις συνέχεια ασκήσεις τεχνικής και ταχύτητας που γίνονται μηχανικά, θα σου βγει σε πολύ καλό

και όταν coolάρεις μαθαίνεις και τραγούδια
Ναι, βασικά με αυτή τη λογική το κάνω

Αποσυνδεδεμένος Andrew Wires

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Τραγούδια για να μάθω
« Απάντηση #14 στις: 21/09/18, 01:28 »
Το κακο οταν κατακλυζεσαι απο συμβουλες ειναι οτι δεν συγκρατεις καμια στο τελος. Εγω θα ελεγα να του προτεινετε κανενα κομματι να παιξει οπως ζητησε. Ακομα και να μην μαθει να τα παιζει θα εχει ανακαλυψει καποια κομματια

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
22296 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/09/05, 20:16
από VampireLestrat
7 Απαντήσεις
15267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 23:01
από Τζοαννα
11 Απαντήσεις
5071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/11, 12:58
από dannnos
12 Απαντήσεις
6010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 02:09
από nikolas32
10 Απαντήσεις
6308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/14, 17:09
από KouloGiorgas
6 Απαντήσεις
9329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/08/16, 16:46
από guitarnikos
4 Απαντήσεις
7046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/17, 15:43
από Ioannis Anastassakis
45 Απαντήσεις
24012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/18, 12:15
από mouz
0 Απαντήσεις
4995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/19, 14:54
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/20, 14:34
από Ioannis Anastassakis